Φυσικό vs Μαθηματικό

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στο φυσικό θα βγάλεις μαλλιά μέχρι και στην μύτη ενώ στο μαθηματικό θα σου πέσουν ή θα ασπρίσουν!
Εσύ αποφασίζεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στο φυσικό θα βγάλεις μαλλιά μέχρι και στην μύτη ενώ στο μαθηματικό θα σου πέσουν ή θα ασπρίσουν!
Εσύ αποφασίζεις!!!

Εγώ ξέρω 2 μαθηματικούς και 2 φυσικούς. Και οι 4 καραφλοί είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εγώ ξέρω 2 μαθηματικούς και 2 φυσικούς. Και οι 4 καραφλοί είναι.

χαχαχαχα μη λες τέτοια Γιώργο...:P

Στο φυσικό θα βγάλεις μαλλιά μέχρι και στην μύτη ενώ στο μαθηματικό θα σου πέσουν ή θα ασπρίσουν!
Εσύ αποφασίζεις!!!

έπρεπε να είναι χέρι παλάμης! κάπως έτσι!



τα μόρια εισαγωγής αποφασίζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εγώ ξέρω 2 μαθηματικούς και 2 φυσικούς. Και οι 4 καραφλοί είναι.
Σίγουρα έτσι καταλήγουν όλοι :D
Αλλά εννοώ στα φοιτητικά χρόνια...δηλ στο ν+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
καλες σχολες και οι δυο , αλλα τα μαθηματικα τους και η φυσικη τους δεν εχουν την δυσκολια που μπορεις να συναντησεις στο ημμυ εμπ:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είπα κι εγώ δεν θα βρεθεί κάποιος να πετάξει στο τελείως άσχετο τη δυσκολία των ΗΜΜΥ ΕΜΠ και να διαλύσει την συζήτηση. Άρχισα να ανησυχώ, νόμιζα ότι εκπολιτιστήκαμε διαδικτυακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
οπα ημμυ εμπ ειμαι..εξυπακουεται οτι ειμαι πολιτισμενος γενικοτερα και δη διαδικτυακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μπράβο σου και συγχαρητήρια που πέρασες σε μία πολύ δύσκολη σχολή. Το παλικάρι όμως ρώτησε μόνο για τμήματα μαθηματικών και φυσικής. Το ότι πετάς στο τελείως άσχετο τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ δείχνει ότι θες να αυτοπροβάλλεσαι για να προκαλείς εντυπώσεις. Δεν εξυπακούεται τίποτα. Όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλά ΗΜΜΥ δεν παίζει να πάω.... Καταρχάς χωρίς να θέλω να δείξω κανέναν ΗΜΜΥ θέλουν να πάνε όλοι οι οποίοι δεν έχουν στόχο στην ζωή τους είναι καλοί μαθητές και θέλουν να λένε ότι περασανε πολυτεχνείο, δεν λέω υπάρχουν και κατατοπισμενα άτομα άλλα ζήτημα μα είναι το 5% ... Οι υπόλοιποι δεν ξέρουν καν τι κάνεις στην Σχολή! ... :-P πέρα από την πλάκα.... Δεν νομίζω ότι μου ταιριάζει σαν σχολή ούτε έχει σχέση με αυτό που θέλω να κάνω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. Thrax

Νεοφερμένος

Ο Dr. Thrax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Civilara εν τω μεταξυ η ημμυ ειναι μισης δυσκολιας απο αυτα τα 2 τμηματα αλλα παλι συνεχιζουν να μιλανε...τι να πει κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
περα απο την πλακα και το αστειο π εκανα σωστα μιλας φιλε.... εγω το χω μετανιωσει . Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα εικονα του πως ειναι η σχολη γιατι δεν το χα ψαξει με αποτελεσμα να ειμαι ξενερωμενος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι μισής ή διπλάσιας δυσκολίας. Ξέρω ότι και οι 3 σχολές είναι πολύ δύσκολες. Εδώ όμως το παιδί ρώτησε μόνο για τμήματα μαθηματικών και φυσικής. Μερικά πράγματα κάνουν μπαμ. Η έλλειψη παιδείας και το τρολλάρισμα για άλλη μια φορά έκαναν εμφανή την παρουσία τους. Δεν θα επεκταθώ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Civilara εν τω μεταξυ η ημμυ ειναι μισης δυσκολιας απο αυτα τα 2 τμηματα αλλα παλι συνεχιζουν να μιλανε...τι να πει κανεις...
Τρομακτικων διαστασεων ψεμα :D τσεκαρε ΣΑΕ , Επιστημη υπολογιστων , θεωρια δικτυων τη σφαγη που πεφτει εκει περα και τα λεμε..και αυτα ειναι μονο ενα δειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ο quintana τρολλάρει.

giannisss, στο Μαθηματικό και στο Φυσικό θα μάθεις μαθηματικά. Αυτό σημαίνει ότι ενδεχόμενα δεν θα είσαι καλός λύτης μαθηματικών. Θα μπορείς όμως να κατανοείς μαθηματικά ή φυσική. Άλλο πράγμα το μαθαίνω μαθηματικά και άλλο πράγμα το κάνω μαθηματικά. Το κάνω μαθηματικά σημαίνει λύνω μαθηματικά χωρίς να συνεπάγεται ότι είναι κάτι πιο εύκολο. Τα μαθηματικά σε Πανεπιστημιακό επίπεδο, όπως και η φυσική έχουν περισσότερο αφηρημένες έννοιες δηλ., μελέτη θεωρημάτων και περίεργων συλλογισμών. Σε πιο εφαρμοσμένη μορφή, με διαφορετική φιλοσοφία προσέγγισης ένα μέρος τους διδάσκονται στο Πολυτεχνείο με άλλον προσανατολισμό. Επαναλαμβάνω, άλλον προσανατολισμό. Στο Μαθηματικό Τμήμα υπάρχει μια δυνατότητα να έρθεις σε μια μερική επαφή με την (Θεωρητική) Φυσική μέσω μαθημάτων επιλογής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ο quintana ειναι αρχηγος...Πωπω ειναι και ημμυ εμπ και ειναι και τσιφτης..Ειναι στην πιο δυσκολη σχολη της χωρας μας , βλεπεις
εμ..τα παραλες..ισως το μαθηματικο η το φυσικο να ειναι εξισου δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στα τμήματα/σχολές μηχανικών των Πολυτεχνείων/Πανεπιστημίων διδάσκονται μαθηματικά και φυσική με συγκεκριμένο προσανατολισμό όπως αναφέρθηκε. Αυτά τα "να δειχθεί ότι υπάρχουν ξ1, ξ2, ..., ξ7438947385473 έτσι ώστε να ....." απλά δεν υπάρχουν στο Πολυτεχνείο. Τα μαθηματικά για τον μηχανικό είναι εργαλείο και όχι σκοπός και έτσι διδάσκονται. Οι κλάδοι των μαθηματικών που ενδιαφέρουν τους μηχανικούς είναι οι εξής:

1) Απειροστικός λογισμός πραγματικών συναρτήσεων μιας και περισσότερων πραγματικών μεταβλητών
2) Διανυσματική ανάλυση
3) Μιγαδική ανάλυση
4) Συνήθεις & Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις
5) Ολοκληρωτικές Εξισώσεις (σε εξειδικευμένες εφαρμογές)
6) Διαφορική γεωμετρία
7) Αριθμητική ανάλυση
8 ) Γραμμική Άλγεβρα
9) Στατιστική-Πιθανότητες
10) Επιχειρησιακή έρευνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
καλες σχολες και οι δυο , αλλα τα μαθηματικα τους και η φυσικη τους δεν εχουν την δυσκολια που μπορεις να συναντησεις στο ημμυ εμπ:devil:

εμ..τα παραλες..ισως το μαθηματικο η το φυσικο να ειναι εξισου δυσκολα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
nPb σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση... Νομίζω με κατατοπισες αρκετά! guintana εύχομαι να κάνεις αυτό που σου αρέσει απλά!

Ξέρει κανείς να μου πει εάν είναι δυνατό κάποια στιγμή εφόσον το θέλω ακόμα να πάω Απο κάποια σχολή σε κάποια άλλη ( να την έχω τελειώσει την μια εννοείται) ?

Civilara ακούγονται όλα υπέροχα! Και λίγο που τα έψαξα στο ίντερνετ το κάθε ενα μάθημα έχει το ενδιαφέρον του. . Και από ότι είδα ο απειροστικος και η διαφορική γεωμετρία μου άρεσαν πολύ.... ( όσο τα είδα βέβαια) .... Τι μπορώ να καταλάβω εξάλλου με τις γνώσεις που έχω μέχρι στιγμής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Αυτο με το ποιος την εχει μεγαλυτερη και ποιος παει σε πιο δυσκολη σχολη, αμαν πια, αν ειναι στην πιο δυσκολη, θα κερδισεις καποιο cookie?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisss

Νεοφερμένος

Ο giannisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πες τα ρε Βασίλη! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top