Φυσικός ή Αρχαιολόγος

kon077

Νεοφερμένος

Ο kon077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα εχω το εξής δίλλημα! Ειμαι πολυ καλός στα μαθήματα θετικής αλλα και στα θεωρητικής. Δεν μπορώ όμως να αποφασίσω τι θέλω να σπουδάσω! Από τι μια σκέφτομαι να σπουδάσω Αρχαιολόγος γιατι βαθιά μέσα μου αυτό θέλω και με ελκύει αλλα ξέρω οτι είναι δυσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση και απο την άλλη με ενδιαφέρει πολύ ότι έχει να κάνει με τις νέες τεχνόλογίες και την έρευνα κάτι που πιστεύω οτι ως Φυσικός θα έχω πολλές δυνατότητες να πραγματοποιήσω μια καρίερα στους παραπάνω τομείς!(Δεν είμαι αιθεροβάμων ξέρω ότι ολα αυτά ειναι υποθετικά μιας και δεν έχω δώσει ακόμα Πανελλήνιες ). Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω όσο ηλίθιο και αν είναι αυτό. Παρακαλώ βοηθήστε με με τις απόψεις σας! Αν με ρωτήσετε βέβαια τι μου αρέσει πραγματικά να ακολουθήσω είναι η Αρχαιολογία αλλα όπως είπα το ότι οι κλασσικές σπουδές δεν έχουν μέλλον με αποτρέπει στο να αποφασίσω. Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Κάνε αυτό που θέλεις και μη σκέφτεσαι το επάγγελμα.Ποιός σου είπε πως οι θετικές επιστήμες είναι σίγουρες πλέον;Αν δεν αγαπάς τη φυσική δε θα τελειώσεις ποτέ το φυσικό.Εύκολα μπαίνεις,δύσκολα βγαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ΧΕΣΤΕ την επαγγελματική αποκατάσταση, όλοι όσοι είστε σε σχετικό δίλημμα. Στ' αλήθεια όμως, απλά ΧΕΣΤΕ ΤΗΝ.

Και οι δύο τομείς έχουν τρομερό βάθος αν σ' αρέσουν κι ασχοληθείς. Κοίτα να δεις, αν γουστάρεις Αρχαιολογία μην το σκέφτεσαι, αυτό είναι. ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι προδιαγεγραμμένο, το μόνο που έχεις να σε καθοδηγεί είναι τα ενδιαφέροντά σου. Ακολουθείς μόνο αυτό που μέσα σου σε κάνει να λες 'Να πάρει, αυτό θέλω στη ζωή μου!'

Δεν υπάρχει τίποτ' άλλο, δεν ακούς κανέναν άλλο. Μόνο εσύ και οι επιλογές σου. Απλά πράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
αρχαιολογια τι θα κανεις??? θα σπας πετρες??:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ενώ φυσικό τι θα κάνει; Θα σπάει άτομα; Τουλάχιστον το πρώτο είναι πιο εύκολο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
εδώ εγώ που είμαι 2α λυκείου δεν ξέρω τι να κάνω...
Να σου πω, αν λύσεις το δικό μου πρόβλημα έρχομαι να λύσω το δικό σου
Το δικό μου...πληροφορική, οικονομικών επιστημών ή ΗΜΜΥ?

πέρα απο την πλάκα κάνε αυτό που σου αρέσει όπως είπαν τα παιδιά απο πάνω. Κανένας δεν ξέρει πως θα κυμαίνεται η εργασία σε 6 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Καλησπέρα εχω το εξής δίλλημα! Ειμαι πολυ καλός στα μαθήματα θετικής αλλα και στα θεωρητικής. Δεν μπορώ όμως να αποφασίσω τι θέλω να σπουδάσω! Από τι μια σκέφτομαι να σπουδάσω Αρχαιολόγος γιατι βαθιά μέσα μου αυτό θέλω και με ελκύει αλλα ξέρω οτι είναι δυσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση και απο την άλλη με ενδιαφέρει πολύ ότι έχει να κάνει με τις νέες τεχνόλογίες και την έρευνα κάτι που πιστεύω οτι ως Φυσικός θα έχω πολλές δυνατότητες να πραγματοποιήσω μια καρίερα στους παραπάνω τομείς!(Δεν είμαι αιθεροβάμων ξέρω ότι ολα αυτά ειναι υποθετικά μιας και δεν έχω δώσει ακόμα Πανελλήνιες ). Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω όσο ηλίθιο και αν είναι αυτό. Παρακαλώ βοηθήστε με με τις απόψεις σας! Αν με ρωτήσετε βέβαια τι μου αρέσει πραγματικά να ακολουθήσω είναι η Αρχαιολογία αλλα όπως είπα το ότι οι κλασσικές σπουδές δεν έχουν μέλλον με αποτρέπει στο να αποφασίσω. Ευχαριστώ!!

Κανε αυτο που θες μωρε...
για φαντασου να βγεις απο μια σχολη που δεν θες με τα χιλια ζορια και να μη βρισκεις και δουλεια απο πανω,tragic:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Αν με ρωτήσετε βέβαια τι μου αρέσει πραγματικά να ακολουθήσω είναι η Αρχαιολογία αλλα όπως είπα το ότι οι κλασσικές σπουδές δεν έχουν μέλλον με αποτρέπει στο να αποφασίσω.

Δυστυχώς, όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα, στη χώρα μας κανένα επάγγελμα δεν έχει μέλλον ή τουλάχιστον δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει ένα βέβαιο μέλλον.

Εγώ θέλω να ακολουθήσω ένα από τα πιο κορεσμένα επαγγέλματα, τη φιλολογία. Ξέρω πως δεν πρόκειται να διοριστώ ποτέ μου και πως μια ζωή θα τρέχω όλη μέρα από φροντιστήρια σε ιδιαίτερα και το αντίστροφο. Παρ' όλα ταύτα, θα κάνω ό,τι περνάει απ' το χέρι μου για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου, αφού αυτό είναι το επάγγελμα που θα με "γεμίζει".

Γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις αυτό που σου αρέσει πραγματικά, γιατί είναι κάτι που θα κάνεις μια ζωή. Οκ, ίσως θα είναι δύσκολα στην αρχή, αλλά για να αποκτήσεις κάτι που το θες πάρα πολύ πρέπει και να το κυνηγήσεις.

So, my point goes to Archeology! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
αρχαιολογια τι θα κανεις??? θα σπας πετρες??:hehe:

So narrowminded. Γενικά αυτό που πρέπει ν' αλλάξει μάλλον για να προχωρήσουμε είναι η αντίληψη που έχουμε για την επιστήμη. Ξεκολλήστε απ' τους τύπους με τις άσπρες ποδιές. Δεν είναι μόνο αυτοί και, σίγουρα, η επιστήμη όχι τόσο μικρή για να χωρέσει σ' ένα εργαστήριο. Αυτό άσχετα με το αν αυτό που διάβασα ήταν -αποτυχημένη- πλάκα.

Κανε αυτο που θες μωρε...
για φαντασου να βγεις απο μια σχολη που δεν θες με τα χιλια ζορια και να μη βρισκεις και δουλεια απο πανω,tragic:P

Fail I call it. But yeah. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
σαν νέα γενιά και σαν μελλοντικοί επιστήμονες, στο χέρι μας είναι τζώρτζια και λοιποί, να αλλάξουμε την χώρα μας για μας τους ίδιους και για τα παιδιά μας προς το καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
σαν νέα γενιά και σαν μελλοντικοί επιστήμονες, στο χέρι μας είναι τζώρτζια και λοιποί, να αλλάξουμε την χώρα μας για μας τους ίδιους και για τα παιδιά μας προς το καλύτερο...

κατεβα στις εκλογες εγω λεω:P

Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΝΟ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΚΟΥΖΙΝΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
σαν νέα γενιά και σαν μελλοντικοί επιστήμονες, στο χέρι μας είναι τζώρτζια και λοιποί, να αλλάξουμε την χώρα μας για μας τους ίδιους και για τα παιδιά μας προς το καλύτερο...

φυσικά. συμφωνώ και επαυξάνω. μπορεί να φάνηκε πολύ μοιρολατρικό αυτό που έγραψα, αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. και εγώ θέλω επιτέλους να αλλάξει κάτι σ' αυτό το κωλοκράτος και προσπαθώ και εγώ με τις επιλογές μου να συμβάλλω σ'αυτό. αναφέρεσαι στο καλύτερο για εμάς και τα παιδιά μας. για εμένα το καλύτερο είναι να ασχοληθείς με αυτό που πραγματικά γουστάρεις και ας παίρνεις λιγότερα από κάποιο άλλο επάγγελμα που θα μπορούσες να κάνεις. ουτοπικό; ίσως. εγώ, πάντως, αυτό έχω σκοπό να κάνω και αυτό για 'μένα είναι ένα βήμα για την αλλαγή που ζητάω, γιατί πολύ απλά δε συμβιβάζομαι με το αίσθημα ανασφάλειας και ωφελιμισμού που πολλοί μέσα σ' αυτή την κοινωνία θέλουν να μας επιβάλλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
αρχαιολογια τι θα κανεις??? θα σπας πετρες??:hehe:
Με αυτή την λογική όποιος σπουδάζει χημικός μηχανικός τι κάνει απορρυπαντικά φτιάχνει;;Δεν βγάζουμε άκρη έτσι.Στα σοβαρά τώρα.Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,στο ότι σπουδάζουμε αυτό που μας αρέσει πρώτα και μετά κοιτάμε και την αποκατάσταση.Για την αρχαιολογία που την ξέρω μιας και φοιτώ στο τμήμα της Αθήνας έχω να σου πώ ότι άν θες πραγματικά να γίνεις αρχαιολόγος πρέπει να προετοιμαστείς για πολύ διάβασμα,σεμινάρια,ανασκαφές,ξένες γλώσσες και γενικά πολύ κυνηγητό,υπομονή και επιμονή.Οπωσδήποτε μεταπτυχιακό και ίσως και διδακτορικό,γνωριμίες και τύχη.Εχεις και την επιλογή να δουλέψεις σε μουσεία η ως φιλόλογος σε σχολεία.Και το φυσικό επίσης ενδιαφέρον τμήμα αλλά και αυτό δύσκολο είναι επαγγελματικά απο ότι ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
ρε παιδιά ποιος σας είπε ότι μια επιστήμη που θα σπουδάσετε, μετά στον εργασιακό βίο θα την εξαργυρώσετε 100% σε έργο; θα πρέπει να έχετε υπόψιν σας ότι στην αγορά εργασίας ζήτημα είναι αν χρειάζεται ένα 5% των γνώσεων των σπουδών που κάνατε (ή θα κάνετε) ή και τίποτα
η αγορά εργασίας αξιοποιεί άλλα "ταλέντα" και "ικανότητες" που έχει ένας πτυχιούχος Πανεπιστημίου είτε είναι πάνω στην Φιλοσοφική είτε στην Επιστήμη Υλικών...
οι γνώσεις του Πανεπιστημίου μέσα στα προσφερόμενα μαθήματα είναι καθαρά ακαδημαϊκές, θεωρητικές και ασύνδετες με τον τεχνοκρατικό τρόπο που "δουλεύει" η αγορά εργασίας
απλά η επιλογή για Πανεπιστημιακές σπουδές, γίνεται περισσότερο για προσωπική ικανοποίηση για μάθηση, για γενικότερη πνευματική καλλιέργεια και αναζήτηση, διεύρυνση της σκέψης και των επαγγελματικών προοπτικών (ως σύνολο και όχι ως διακριτές έννοιες),...
πολλά μαθήματα είναι «άχρηστα» με την έννοια της επαγγελματικής διασύνδεσης και όχι της επιστημονικής χρησιμότητας
αλλά χρειάζονται σε άκυρες στιγμές στην πορεία ενός ανθρώπου π.χ. σε κάποιο μεταπτυχιακό, μια μετεκπαίδευση,...κτλ

λέτε να χρειάζονται και τα 40 (ή και περισσότερα) μαθήματα πτυχίου για να βγει κάποιος για να εργαστεί μόνο καθηγητής Μαθηματικών στην μέση εκπαίδευση με αυτό το σχολικό επίπεδο μαθηματικών (χαμηλή βαθμίδα γνώσης μαθηματικών); ζήτημα αν χρειάζονται μόνο 3 και αυτά μισά (1/3 της ύλης τους)...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πςςςςςςς...!!! :D Και γαμώ τα διλήμματα!
Είναι πολύ ενδιαφέροντα αντικείμενα και τα δύο. Βέβαια είναι προφανές τι θα διάλεγα εγώ :whistle::whistle: :D (για όσους με ξέρουν) ... αλλά άλλο είμαι εγώ και άλλο είσαι εσύ. Και απ΄όσο λες γουστάρεις Αρχαιολογία. Δεν μπορώ να σου πω τι θα αποφασίσεις, μπορώ όμως να σου επισημάνω 4 - 5 πραγματάκια που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου πριν αποφασίσεις.

Let's start.
Το πρώτο και κυριότερο είναι ΤΙ θέλεις περισσότερο. (ΟΚ, ήσουν σαφής απλά θέλω να τονίσω πόσο σημαντικό είναι να κάνεις κάτι που αγαπάς).
Επίσης, πρέπει να ξέρεις ότι το Φυσικό σαν τμήμα προσφέρει μεγαλύτερο εύρος απασχόλησης απ' ότι το Αρχαιολογικό αλλά το Φυσικό είναι (αρκετά έως πολύ) δύσκολο. Η Αρχαιολογία δεν έχει καλή αποκατάσταση στην Ελλάδα.
Ξεκάθαρισε ακόμα στο μυαλό σου τι εννοείς λέγοντας Αρχαιολογία και πώς φαντάζεσαι ότι δουλεύεις. Φαντάζεσαι για παράδειγμα να κάνεις ανασκαφές σε αρχαιολογικό χώρο ή να είσαι στο μουσείο της Ακρόπολης και να μιλάς για τα αγάλματα, τα μνημεία της αρχαιότητας,κλπ. Αυτό είναι σημαντικό γιατί το Αρχαιολογικό σαν τμήμα μάλλον το δεύτερο σε βοηθάει να κάνεις παρά το πρώτο. Έχε υπόψιν σου ότι στο Φυσικό θα μάθεις (και) πράγματα που ούδε μία σχέση θα έχουν με την Αρχαιολογία οπότε είσαι διατεθειμένος να μάθεις και πράγματα πέραν αυτής; (ερώτηση για σκέψη)
Το Φυσικό και το Αρχαιολογικό είναι πολύ διαφορετικές σχολές γιατί στην μία ασχολείσαι με εξισώσεις, θεωρήματα, πειράματα, ..κλπ ενώ στην άλλη (τη δεύτερη) διδάσκεται (κυρίως αν όχι αποκλειστικά) Ιστορία.


Τέλος, είναι πολύ ενδιαφέρον το ότι υπάρχει τομή Φυσικής (Φυσικών Επιστημών γενικότερα) και Αρχαιολογίας. Για την ραδιοχρονολόγηση ας πούμε διάφορων ευρημάτων χρειάζονται γνώσεις Πυρηνικής Φυσικής. Για την συντήρηση αγαλμάτων, αρχαίων έργων τέχνης,κλπ νομίζω πως χρειάζονται γνώσεις Χημείας. Αν ενδιαφέρεσαι δηλαδή για Αρχαιολογία από μία πιο "θετική" σκοπιά μάλλον σε κανένα Φυσικό (ή και Χημικό ίσως) θα αποκτήσεις γνώσεις που, ίσως και με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό στη συνέχεια, θα σε βοηθήσουν να ασχοληθείς με Αρχαιολογία, αν το ψάξεις και συ βέβαια. Υπάρχει η δυνατότητα συνδυασμού αλλά χρειάζεται κινητικότητα από μέρους σου.

Βέβαια τώρα, με μια ματιά στο google, βλέπω πως στο τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου υπάρχει κατεύθυνση Αρχαιολογίας η οποία, με ένα βλέφαρο στα διδασκόμενα μαθήματα, προσφέρει αυτή την πιο "θετική" ματιά που λέγαμε με μαθήματα όπως π.χ Αρχαιομετρία (μέθοδοι χρονολόγησης, ανάλυσης, εντοπισμού αρχαιοτήτων), κλπ.

Σε μια προσπάθεια βοήθειας παραθέτω τις πιο κάτω πηγές.
- Οδηγός Σπουδών του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ
- Οι Θετικές Επιστήμες δίνουν ραντεβού με την Αρχαιολογία (αρθράκι από το Έθνος)
- Φυσικές Επιστήμες στην Αρχαιολογία (παρουσίαση βιβλίου)
- Κατεύθυνση Αρχαιολογίας του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου
- Προηγμένες μέθοδοι & Συστήματα Πληροφοριών στην Αρχαιολογία: Έρευνα και Διαχείρηση των υλικών καταλοίπων των πολιτισμών του Αιγαίου (Μεταπτυχιακό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Κρήτης)
- ΦΥΣΙΚΗ & ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ: Χρονολόγηση με άνθρακα 14 (άρθρο από το physics4u, δες και τα σχετικά που έχει στο τέλος του άρθρου)

Διάβασε τις πληροφορίες, κάνε την αναζήτησή σου, ξεκαθάρισε τι θέλεις, βρες ποιο τμήμα προσφέρει αυτό που ψάχνεις (ή κάνε συνδυασμό) και ... ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon077

Νεοφερμένος

Ο kon077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Από την πλευρά της έρευνας ποια είναι η αποψή σας για τις θεωρητικές και τις θετικές επιστήμες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Από την πλευρά της έρευνας ποια είναι η αποψή σας για τις θεωρητικές και τις θετικές επιστήμες??

λάθος θέτεις το ερώτημα...:P
σωστά θα ήταν να πεις:

τι σου αρέσει πιο πολύ; θετικές επιστήμες ή θεωρητικές επιστήμες (κλασικές και ανθρωπιστικές σπουδές) ή εφαρμοσμένες επιστήμες (υγείας, πολυτεχνείο, οικονομικές);

  • επίσης σε επίπεδο έρευνας δεν υπάρχει διαφορά γιατί ότι και να επιλέξεις να σπουδάσεις μέχρι να φτάσεις στην έρευνα, σημαίνει ότι έχεις δοθεί ολόκληρος στην επιστήμη που επέλεξες να σπουδάσεις, δηλ., έχεις παθολογικό έρωτα με την επιστήμη (= η έρευνα δεν είναι για όλους γιατί δεν είναι εφικτή - δεν επαρκεί μόνο ένα ξερό μεταπτυχιακό ή ένας καλός βαθμός πτυχίου)


  • λαμβάνοντας υπόψιν τις υπάρχουσες συνθήκες (οικονομικές, τεχνολογικές,..κτλ) ευρύτερο πεδίο έρευνας παγκοσμίως έχουν οι θετικές και οι εφαρμοσμένες επιστήμες αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπερτερούν σε κάτι επιστημονικά από τις θεωρητικές επιστήμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα εχω το εξής δίλλημα! Ειμαι πολυ καλός στα μαθήματα θετικής αλλα και στα θεωρητικής. Δεν μπορώ όμως να αποφασίσω τι θέλω να σπουδάσω! Από τι μια σκέφτομαι να σπουδάσω Αρχαιολόγος γιατι βαθιά μέσα μου αυτό θέλω και με ελκύει αλλα ξέρω οτι είναι δυσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση και απο την άλλη με ενδιαφέρει πολύ ότι έχει να κάνει με τις νέες τεχνόλογίες και την έρευνα κάτι που πιστεύω οτι ως Φυσικός θα έχω πολλές δυνατότητες να πραγματοποιήσω μια καρίερα στους παραπάνω τομείς!(Δεν είμαι αιθεροβάμων ξέρω ότι ολα αυτά ειναι υποθετικά μιας και δεν έχω δώσει ακόμα Πανελλήνιες ). Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω όσο ηλίθιο και αν είναι αυτό. Παρακαλώ βοηθήστε με με τις απόψεις σας! Αν με ρωτήσετε βέβαια τι μου αρέσει πραγματικά να ακολουθήσω είναι η Αρχαιολογία αλλα όπως είπα το ότι οι κλασσικές σπουδές δεν έχουν μέλλον με αποτρέπει στο να αποφασίσω. Ευχαριστώ!!

Την απάντηση στο δίλημμα θα τη βρεις μόνος σου. Εξάλλου για τη δική σου ζωή πρόκειται. Απλώς τα βάζεις κάτω, τα σταθμίζεις όλα και συνυπολογίζεις τις δυνατότητες σου.
Το θέμα επαγγελματική αποκατάσταση, κατ΄ εμέ, δε θα έπρεπε να σε απασχολεί διότι η ίδια η ζωή είναι απρόβλεπτη και δε μπορείς να ξέρεις από πριν πότε και που θα προκύψει η ευκαιρία. Το πτυχίο απλώς δίνει κάποια εφόδια και επαγγελματικά δικαιώματα. Από κει και πέρα είναι δικό σου θέμα τι θα κάνεις.

Εν συντομία κάποια δεδομένα που ίσως σε βοηθήσουν. Στις μέρες μας πέραση έχουν τα τεχνοκρατικά επαγγέλματα άρα υπό αυτή τη σκοπιά η Φυσική κερδίζει πόντους. Σα σχολή έχει πολλά Μαθηματικά και υψηλό βαθμό δυσκολίας.
Η Αρχαιολογία είναι σαφώς ευκολότερη, το μόνο αγκάθι της είναι τα Αρχαία Ελληνικά και τα Λατινικά που παραδοσιακά δυσκολεύουν πολλούς.
Μεταπτυχιακό είναι σχεδόν απαραίτητο και στα δυο.
Δουλειά όλοι βρίσκουν. Απλώς η πλειοψηφία δεν πρόκειται να τρώει με χρυσά κουτάλια, όμως θα τα βγάζει πέρα αξιοπρεπώς.
Αν σκέφτεσαι το εξωτερικό, αμφότερες έχουν κύρος έξω.
Αμφότερες έχουν προοπτικές στην έρευνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Η Αρχαιολογία είναι σαφώς ευκολότερη, το μόνο αγκάθι της είναι τα Αρχαία Ελληνικά και τα Λατινικά που παραδοσιακά δυσκολεύουν πολλούς.
Δεν είναι έτσι ακριβώς.Τα πιο δύσκολα μαθήματα της σχολής θεωρούνται οι βυζαντινές αρχαιολογίες,τα βυζαντινά κείμενα και μετά τα λατινικά.Τα αρχαία θα έλεγα έρχονται αρκετά πίσω σε βαθμό δυσκολίας ακόμα και απο ιστορικά μαθήματα.Απλή παρατήρηση κατα τα άλλα συμφωνώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι ακριβώς.Τα πιο δύσκολα μαθήματα της σχολής θεωρούνται οι βυζαντινές αρχαιολογίες,τα βυζαντινά κείμενα και μετά τα λατινικά.Τα αρχαία θα έλεγα έρχονται αρκετά πίσω σε βαθμό δυσκολίας ακόμα και απο ιστορικά μαθήματα.Απλή παρατήρηση κατα τα άλλα συμφωνώ :)

Πάντα εξαρτάται από το τμήμα και τις κλίσεις του φοιτητή. Όμως σε γενικές γραμμές ο μαθητής ουσιαστικά δε μαθαίνει αρχαία και λατινικά στο σχολείο, ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί επιτυχώς στα αντίστοιχα του πανεπιστημίου.
Για τα υπόλοιπα μαθήματα που αναφέρεις, φρονώ ότι αν ο φοιτητής βάλει γερές βάσεις στη σχολή, στα εισαγωγικά μαθήματα, θα ανταπεξέλθει. Εξάλλου εσείς έχετε ιδιαίτερα απαιτητικούς καθηγητές σε αυτά τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top