Φυσικός ή Αρχαιολόγος

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Πάντα εξαρτάται από το τμήμα και τις κλίσεις του φοιτητή. Όμως σε γενικές γραμμές ο μαθητής ουσιαστικά δε μαθαίνει αρχαία και λατινικά στο σχολείο, ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί επιτυχώς στα αντίστοιχα του πανεπιστημίου.
Για τα υπόλοιπα μαθήματα που αναφέρεις, φρονώ ότι αν ο φοιτητής βάλει γερές βάσεις στη σχολή, στα εισαγωγικά μαθήματα, θα ανταπεξέλθει. Εξάλλου εσείς έχετε ιδιαίτερα απαιτητικούς καθηγητές σε αυτά τα μαθήματα.
Είναι πιο δύσκολη και η ιστορία και η αρχαιολογία απο τα φιλολογικά μαθήματα ανεξαρτήτως τμήματος και βάσεων αλλά τέσπα δεν είναι αυτό το θέμα μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taxiarhis1992

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης Πολίμου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα εχω το εξής δίλλημα! Ειμαι πολυ καλός στα μαθήματα θετικής αλλα και στα θεωρητικής. Δεν μπορώ όμως να αποφασίσω τι θέλω να σπουδάσω! Από τι μια σκέφτομαι να σπουδάσω Αρχαιολόγος γιατι βαθιά μέσα μου αυτό θέλω και με ελκύει αλλα ξέρω οτι είναι δυσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση και απο την άλλη με ενδιαφέρει πολύ ότι έχει να κάνει με τις νέες τεχνόλογίες και την έρευνα κάτι που πιστεύω οτι ως Φυσικός θα έχω πολλές δυνατότητες να πραγματοποιήσω μια καρίερα στους παραπάνω τομείς!(Δεν είμαι αιθεροβάμων ξέρω ότι ολα αυτά ειναι υποθετικά μιας και δεν έχω δώσει ακόμα Πανελλήνιες ). Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω όσο ηλίθιο και αν είναι αυτό. Παρακαλώ βοηθήστε με με τις απόψεις σας! Αν με ρωτήσετε βέβαια τι μου αρέσει πραγματικά να ακολουθήσω είναι η Αρχαιολογία αλλα όπως είπα το ότι οι κλασσικές σπουδές δεν έχουν μέλλον με αποτρέπει στο να αποφασίσω. Ευχαριστώ!!
Κάνε αυτό που θες και μην ακούς τα περί χρημάτων κ.πλ. έτσι κι αλλιώς τα προβλήματα αυτά υπάρχουν σε όλες τις ειδικότητες λίγο-πολύ. Αν ήμουν στη θέση σου, θα διάλεγα αρχαιολογία. Εχω στη σχολή μου ένα καθηγητή που μου κάνει βιβλική αρχαιολογία και απ' ό,τι έχω καταλάβει είναι ένα τμήμα με πολύ ψάξιμο, αναζήτηση και ενδιαφέρον. Πάντως, αυτό που σου αρέσει εσένα πιο πολύ θα ήταν καλό να διαλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon077

Νεοφερμένος

Ο kon077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ αλλά δυστυχώς δυσκολεύομαι να αποφασίσω γιατί πάντα υπάρχει και ο παράγοντας αποκατάσταση αν και μεγάλο βάρος δίνω στον τομέα της έρευνας που με ενδιαφέρει πολύ αν και οι δύο ειδικότητες έχουν το στοιχείο της αναζήτησης! Δεν ξέρω ακόμα τι να αποφασίσω!!!! Help
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ αλλά δυστυχώς δυσκολεύομαι να αποφασίσω γιατί πάντα υπάρχει και ο παράγοντας αποκατάσταση αν και μεγάλο βάρος δίνω στον τομέα της έρευνας που με ενδιαφέρει πολύ αν και οι δύο ειδικότητες έχουν το στοιχείο της αναζήτησης! Δεν ξέρω ακόμα τι να αποφασίσω!!!! Help
Οι πληροφορίες που σου έδωσα δεν σε βοήθησαν καθόλου;

Κατά τη γνώμη μου, αν θες τόσο πολύ Αρχαιολογία προτιμότερο είναι να τη συνδυάσεις με κάποια θετική επιστήμη που να έχει εφαρμογές στην Αρχαιολογία λόγω του εύρους απασχόλησης που προσφέρουν σε σχέση με το ομώνυμο τμήμα. Αλλά αυτό προϋποθέτει ότι έχεις τη διάθεση να "φας στη μάπα" ένα σωρό άλλα μαθήματα μέχρι να φτάσεις στο σημείο να εφαρμόσεις γνώσεις στον τομέα που αγαπάς.

Υπενθυμίζω ότι το Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών έχει κατεύθυνση Αρχαιολογίας από μία πιο "θετική" σκοπιά. Ψάξε το λιγάκι παραπάνω να δεις αν σε ενδιαφέρει και γενικώς ψάξε παραπάνω τις πληροφορίες που σου έδωσα, είναι χρήσιμες. Επειδή έχω την εντύπωση (με κάθε επιφύλαξη) ότι από το τμήμα Αρχαιολογίας η έρευνα δεν προωθείται, ρώτησε και κάποιον σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού για πιο εξειδικευμένες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ αλλά δυστυχώς δυσκολεύομαι να αποφασίσω γιατί πάντα υπάρχει και ο παράγοντας αποκατάσταση αν και μεγάλο βάρος δίνω στον τομέα της έρευνας που με ενδιαφέρει πολύ αν και οι δύο ειδικότητες έχουν το στοιχείο της αναζήτησης! Δεν ξέρω ακόμα τι να αποφασίσω!!!! Help

η φυσική θέλει πολύ καλό χειρισμό συγκεκριμένων ενοτήτων ανώτερων μαθηματικών
αν σε κουράζουν γενικά τα μαθηματικά θεωρήματα, οι μακροσκελείς πυκνογραμμένες αποδείξεις, οι εκτενείς λύσεις περίεργων εξισώσεων κτλ, μην δηλώσεις το Τμ.Φυσικής! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top