Φυσικη Γ' λυκείου - βοήθεια σε άσκηση

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
20230630_212935998.jpg
οποιος μπορει ας δωσει ενα χερακι
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Για το α) πάρε f=N/Δt για να βρεις συχνότητα και μετά ω=2πf, D=mω^2
Για το β) σκέψου ότι αφού η δύναμη επαναφοράς είναι μέγιστη το σώμα είναι σε ακραία θέση. Είναι α=-ω^2×x άρα x= + Α και βρίσκεις αρχική φάση (μπορείς και μόνη σου λογικά, βάζεις x=Αημφ). Μετά απλά αντικαθιστάς τα μεγέθη στα x,u,a=f(t). Για να βρείς ταχύτητα υπολογίζεις το μέτρο της απομάκρυνσης του σώματος από Θ.Ι. (F= -mω^x). Γράψεις από την τριγωνομετρικη :
ημ^2χ + συν^2χ=1 που δίνει x^2 + u^2/ω^2 = A^2 και βρίσκεις την απόλυτη τιμή της u
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Για το α) πάρε f=N/Δt για να βρεις συχνότητα και μετά ω=2πf, D=mω^2
Για το β) σκέψου ότι αφού η δύναμη επαναφοράς είναι μέγιστη το σώμα είναι σε ακραία θέση. Είναι α=-ω^2×x άρα x= + Α και βρίσκεις αρχική φάση (μπορείς και μόνη σου λογικά, βάζεις x=Αημφ). Μετά απλά αντικαθιστάς τα μεγέθη στα x,u,a=f(t). Για να βρείς ταχύτητα υπολογίζεις το μέτρο της απομάκρυνσης του σώματος από Θ.Ι. (F= -mω^x). Γράψεις από την τριγωνομετρικη :
ημ^2χ + συν^2χ=1 που δίνει x^2 + u^2/ω^2 = A^2 και βρίσκεις την απόλυτη τιμή της u
Ευχαριστώ μήπως είναι εύκολο να γράψεις τα αποτελέσματα για να δω αν τα βρήκα σωστά
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

iiTzArismaltor_

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε. Λέω να το κοιτάξω εγώ σε λίγα λεπτά. Μια ερώτηση, όμως, πρώτα. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην εκφώνηση; 157s είναι περίεργος αριθμός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε. Λέω να το κοιτάξω εγώ σε λίγα λεπτά. Μια ερώτηση, όμως, πρώτα. Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος στην εκφώνηση; 157s είναι περίεργος αριθμός.
Καλησπέρα! έτσι μας έγραψαν την εκφώνηση για αυτό δεν μου βγαίνουν φυσιολογικά αποτελέσματα ευχαριστώ πάντως φίλε
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τα νούμερα είναι μια χαρά. Τα 157s είναι διαλεγμένο γιατί π/2 = 1,57. Έτσι βγαίνει ω = 10 r/s και τα υπόλοιπα φυσιολογικά.

@Olakalamallon

Δεν έχει νόημα να στα δώσουμε έτοιμα. Είχες αρκετή βοήθεια. Πρέπει να προσπαθήσεις και μόνη σου.

1688218977722.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Αγαπητή @Olakalamallon, θα ήθελες να μας ανεβάζεις τις λύσεις σου, ή έστω τις προσπάθειες που κάνεις, ώστε να γίνεται και η συζήτηση πιο εποικοδομητική; Το να παίρνεις έτοιμες λύσεις δε λέει τίποτα, παιδαγωγικά δεν είναι σωστό και δεν ξέρω αν ξεφεύγει και από το σκοπό του φόρουμ. Όσα λέω, πάντα φιλικά και με στόχο να βελτιωθείς και εσύ η ίδια.
 

Olakalamallon

Νεοφερμένος

Η Olakalamallon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αγαπητή @Olakalamallon, θα ήθελες να μας ανεβάζεις τις λύσεις σου, ή έστω τις προσπάθειες που κάνεις, ώστε να γίνεται και η συζήτηση πιο εποικοδομητική; Το να παίρνεις έτοιμες λύσεις δε λέει τίποτα, παιδαγωγικά δεν είναι σωστό και δεν ξέρω αν ξεφεύγει και από το σκοπό του φόρουμ. Όσα λέω, πάντα φιλικά και με στόχο να βελτιωθείς και εσύ η ίδια.
Ναι βέβαια δίκιο έχεις απλά θα ήθελα να έχω τα αποτελέσματα ΜΟΝΟ για να δώ αν έχω λύσει σωστά την άσκηση αν θέλετε μπορώ να σας πω τα βήματα που ακολούθησα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top