Φυσική: Βοήθεια με την επίλυση μιας άσκησης

Invincible

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το πλάτος εξαρτάται από τη διαφορά ιδιοσυχνότητας και συχνότητας διεγέρτη, δηλαδή όσο αυτές οι δύο πλησιάζουν κατά απόλυτη τιμή, το πλάτος αυξάνεται, ενώ όσο απομακρύνονται κατά απόλυτη τιμή, το πλάτος μειώνεται...

Γενικά το πλάτος επηρεάζεται μόνο από τη συχνότητα διεγέρτη γιατί η ιδιοσυχνότητα είναι σταθερή... Αρκετά ασαφής η ερώτηση πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για να καταλάβεις γιατί είναι σωστή απάντηση η (γ) πρέπει να ανατρέξεις στο διάγραμμα πλάτους - συχνότητας. Από την καμπύλη φαίνεται ότι όσο η τιμή της f απομακρύνεται από την fo (προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά) το πλάτος μειώνεται. Δεν υπάρχει καμιά ασάφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Στο σχολικό βιβλίο όμως, στη σελίδα 21 κάτω κάτω γράφει "Το πλάτος την εξαναγκασμένης ταλάντωσης εξαρτάται από τη συχνότητα f του διεγέρτη". Σύμφωνα με το βιβλίο σωστό είναι το Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Στο σχολικό βιβλίο όμως, στη σελίδα 21 κάτω κάτω γράφει "Το πλάτος την εξαναγκασμένης ταλάντωσης εξαρτάται από τη συχνότητα f του διεγέρτη". Σύμφωνα με το βιβλίο σωστό είναι το Β.
Δεν το διαβάζεις όλο. Συνεχίζει και εξηγεί πως εξαρτάται. Τι λέει:
Συγκεκριμένα, αν μεταβληθεί η συχνότητα f του διεγέρτη, μεταβάλλεται και το πλάτος της εκτελούμενης ταλάντωσης. Οι τιμές του πλάτους είναι μικρές , εκτός αν η συχνότητα f πλησιάζει στην ιδιοσυχνότητα fo, οπότε
το πλάτος παίρνει μεγάλες τιμές κλπ κλπ .
Πρέπει κατά την παράδοση του μαθήματος να σας το εξήγησε. Δεν είμαι στην τάξη , δεν μπορώ να πω περισσότερα. Γεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δεν το διαβάζεις όλο. Συνεχίζει και εξηγεί πως εξαρτάται. Τι λέει:
Συγκεκριμένα, αν μεταβληθεί η συχνότητα f του διεγέρτη, μεταβάλλεται και το πλάτος της εκτελούμενης ταλάντωσης. Οι τιμές του πλάτους είναι μικρές , εκτός αν η συχνότητα f πλησιάζει στην ιδιοσυχνότητα fo, οπότε
το πλάτος παίρνει μεγάλες τιμές κλπ κλπ .
Πρέπει κατά την παράδοση του μαθήματος να σας το εξήγησε. Δεν είμαι στην τάξη , δεν μπορώ να πω περισσότερα. Γεια σου.

Και πάλι έχω ένσταση. Στη σελίδα 34 του σχολικού βιβλίου, στην άσκηση 1.21 Σου ζητάει να βρεις ποιες από τις 4 προτάσεις που ακολουθούν είναι σωστές. Μία από αυτές είναι και η Γ η οποία αναφέρει: "Το πλάτος της ταλάντωσης εξαρτάται από τη συχνότητα του διεγέρτη".

Δε διαφωνώ ότι όσο μικρότερη είναι η διαφορά |f-f0| τόσο μεγαλύτερο είναι το πλάτος, αλλά σωστή πρόταση σύμφωνα με το βιβλίο σε δύο σημεία μάλιστα είναι αυτή που ανέφερα. Στο βιβλίο δεν αναφέρει πουθενά ότι από τη διαφορά |f-f0| εξαρτάται το πλάτος στις εξαναγκασμένες, άσχετα ότι ισχύει αυτό που είπα πριν λίγο.

Επομένως στην άσκηση του φίλου παραπάνω είναι σωστή (και) η Β.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Invincible

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ επιμένω ότι υπάρχει ασάφεια γιατί κάλλιστα μπορούν να θεωρηθούν σωστά και τα 2...

Πάντως το πλάτος εξαρτάται από τη ΜΕΤΑΒΟΛΗ συχνότητας διεγέρτη (σε σχέση πάντα με την ιδιοσυχνότητα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ επιμένω ότι υπάρχει ασάφεια γιατί κάλλιστα μπορούν να θεωρηθούν σωστά και τα 2...

Πάντως το πλάτος εξαρτάται από τη ΜΕΤΑΒΟΛΗ συχνότητας διεγέρτη (σε σχέση πάντα με την ιδιοσυχνότητα)...

Μα αυτό λέω. Και τα 2 ισχύουν. Υπάρχει ασάφεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδια επειγον βοηθεια...εχω να παραδοσω διαγωνισμα για αυριο κ δν προλαβα να κανω το 4 θεμα το οποιο λεει:Ενας δισκος μαζας Μ=1 Κγ και ενα σωμα Β μαζας μ=3κγ αρχικα ειναι ακινητα.Ο δισκος ειναι εξαρτημενος στο ακρο του ελατηριου σταθερας D=100N/m.Το αλλο ακρο ελατηριου ειναι ακλονητα στερεωμενο στο εδαφος.Πανω στο δισκο ειναι τοποθετημενο το σωμα μαζας Β.Την χρονικη στιγμη τ=0 με καποιο τροπο αφαιρειται το σωμα Β πανω απο το δισκο κ ο δισκος αρχιζει να κανει ταλαντωση..Να βρειτε
Α)Την αρχικη φαση φ0,το πλατος Α της ταλαντωσης και να αποδειξετε οτι ο Δισκος Δ κανει απλη αρμονικη ταλαντωση.Μονο αυτο δν μπορω να κανω τα αλλα ειναι ευκολα...Παρακαλω βοηθειααααα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
πρώτα πρώτα κάνε 3 σχέδια. ένα στο φυσικό του μήκος. μετά ένα με τα σώματα. εκεί θα ισχύει Fελ=Β+β μετά το σχέδιο με το ένα σώμα.
-----------------------------------------
βρες το ω=10 από το Τ=2π(ρίζα)m/D. Στην αρχή ισχύει ότι Fx=Μg+mg. μετά ισχύει ότι ΣF=ma - Fx-Mg=ma - to fx δες τι ισούται από πάνω - Mg+mg-Mg=Ma - a=3g=30. επειδή βρίσκεται στο -Α (αν θέσεις αρνητική φορά προς τα κάτω) έχει αρχική φάση 3π/2. το α (επιτάχυνση) που βρήκαμε είναι η μέγιστη γιατί βρίσκεται σε ακραία θέση. οπότε α=ω^2*Α - 30=100Α - Α=3/10m. Τώρα το 3ο ερώτημα δώσε μου λίγο χρόνο να το δω,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Απλά να αποδείξεις ότι σε μια τυχαία θέση η Fολικό έχει τη μορφή -Dx όπου το D σου εδώ πέρα θα είναι το Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
να το ψάξω το 3ο ερώτημα? Λοιπόν σε τυχαία θέση ισχύει ΣF=F1-Mg. Το Μg ισούται με την F2 στη θέση ισορροπίας της ταλάντωσης.
-----------------------------------------
το x της F2 είναι Χολικό-Α ενώ της F1 τυχαίο Fολικό-2Α+x
-----------------------------------------
με Κ ίδιο έχουμε ΣF=-k(-x+2A-Xol+Xol-A)=-k(-x+A). πω τα έπαιξα δεν μπορώ να το σκεφτώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καντε λιγο τις πραξεις και πειτε μου ποσο βρηκατε το Α..πρεπει να ειναι η 0.3 μετρα η 0.4 δν ξερω εχω μπερδευτει..εχω μπει συμβολη κυματων και εχω ξεχασει τις ταλαντωσεις
Απο τις 11 διαβαζω δν αντεχω αλλο αντε να τελιωνουμε φετος Γ******Ω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Σε ποιο άκρο είναι στερεωμένος ο δίσκος; Στο πάνω ή στο κάτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
έχει διαφορά? το βρήκα το πλάτος 0,3 μέτρα... με άλλον τρόπο. D=mω^2-->ω=5 (στην αρχή), ύστερα D=mω^2-->ω=10. στην αρχή που ισχύει Φ=Μγ+μγ=10+30=40Ν ύστερα ΣΦ=Φ1-Φ2=40-μγ=40-10=30 -->ma=30 --> α=30. α=ω^2Α-->Α=0,3μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ακομα θελω βοηθεια...τον ρυθμο μεταβολης της απομακρυνσης απο την Θ.Ι και την ταχυτητα που εχει στο φυσικο μηκος...β)Το εργο της δυναμης επαναφορας απο την στιγμη τ=0 ως την στιγμη που διερχεται για πρωτη φορα απο την Θ.Ι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ibi

Νεοφερμένος

Η ibi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μα αυτό λέω. Και τα 2 ισχύουν. Υπάρχει ασάφεια.[/QUO




Αμα μιλουσε για την συγκεκριμενη ταλαντωση τοτε ειναι σωστες και οι 2 απαντησεις,αν ομως μιλαει γενικα(που αυτο εννοει αφου μου λεει οτι σωστη ειναι η γ αλλα δεν το διατυπωνει καλα)τοτε πολυ πιο σωστη ειναι η γ.Αυτο καταλαβα.

Ευχαριστω πολυ.:thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
εχω και εγω απορια σε μια ασκηση γελοια πιθανον:
Σωμα εκτελει ταυτοχρονα 2 ταλαντωσεις πανω στην ιδια ευθεια και γυρω απο το ιδιο σημειομε εξισωσεις χ1=ημ(2πt+π/6),χ2=ημ(2πt+π/3)
α) να βρεθει η εξισωση της συνθετης ταλαντωσης που θα εκτελεσει το σωμα

χ1+χ2=ημ(2πt+π/6)+ημ(2πt+π/3)
υπαρχει τροπος να λυθει κατι τετοιο?δεν γινεται παραγωντοποιηση μπορω να χρησιμοποιησω τον τυπο ημα+ημβ οταν εχω συντελεστη μπροστα σε καποιο απο τα δυο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
ισχύει ο τύπος ημα+ημβ=2*[συν(α-β)/2]*[ημα+β)/2]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδια επειγον βοηθεια...εχω να παραδοσω διαγωνισμα για αυριο κ δν προλαβα να κανω το 4 θεμα το οποιο λεει:Ενας δισκος μαζας Μ=1 Κγ και ενα σωμα Β μαζας μ=3κγ αρχικα ειναι ακινητα.Ο δισκος ειναι εξαρτημενος στο ακρο του ελατηριου σταθερας D=100N/m.Το αλλο ακρο ελατηριου ειναι ακλονητα στερεωμενο στο εδαφος.Πανω στο δισκο ειναι τοποθετημενο το σωμα μαζας Β.Την χρονικη στιγμη τ=0 με καποιο τροπο αφαιρειται το σωμα Β πανω απο το δισκο κ ο δισκος αρχιζει να κανει ταλαντωση..Να βρειτε
Α)Την αρχικη φαση φ0,το πλατος Α της ταλαντωσης και να αποδειξετε οτι ο Δισκος Δ κανει απλη αρμονικη ταλαντωση.Μονο αυτο δν μπορω να κανω τα αλλα ειναι ευκολα...Παρακαλω βοηθειααααα:P
Την θετική κατεύθυνση την επιλέγεις αυθαίρετα. Αρχική φάση -90°,(για άλλους +90°) πλάτος A=0,3m όσο δηλ απέχει από τη Θ.Ι. τη στιγμή που η ταχύτητα είναι μηδέν. Δεν ζητάς τίποτα άλλο. Βοήθησα?
Σημείωση: Για να μη ξανασκανάρω .Στη σχέση mg=DΔl2 η μάζα είναι Μ=1Κg (του δίσκου) και όχι m=3kg.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Talant.jpg
    Talant.jpg
    85.8 KB · Εμφανίσεις: 139

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
εχω και εγω απορια σε μια ασκηση γελοια πιθανον:
Σωμα εκτελει ταυτοχρονα 2 ταλαντωσεις πανω στην ιδια ευθεια και γυρω απο το ιδιο σημειομε εξισωσεις χ1=ημ(2πt+π/6),χ2=ημ(2πt+π/3)
α) να βρεθει η εξισωση της συνθετης ταλαντωσης που θα εκτελεσει το σωμα

χ1+χ2=ημ(2πt+π/6)+ημ(2πt+π/3)
υπαρχει τροπος να λυθει κατι τετοιο?δεν γινεται παραγωντοποιηση μπορω να χρησιμοποιησω τον τυπο ημα+ημβ οταν εχω συντελεστη μπροστα σε καποιο απο τα δυο???
Δες το συνημμένο. Είναι γενική αλγεβρική μέθοδος. Εκ ταυτότητος ίσα. Στη διάθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Synthesi.jpg
    Synthesi.jpg
    66 KB · Εμφανίσεις: 140

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top