Γενικό -  Φροντιστήριο στο Λύκειο;

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Από του χρόνου στο Λύκειο θα χρειαστεί να κάνω φροντηστηρίο σε κάποιο από τα "κύρια" μαθηματα? Έ χω σκεφτεί τα Μαθηματικά και Φυσική, υπάρχει κάποιο άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εξαρτάται κυρίως από τις επιδόσεις σου. Αν νομίζεις ότι έχεις καλή κριτική ικανότητα, και κυρίως ότι διαθέτεις ψυχική δύναμη, μπορείς να κάνεις ό,τι ασκήσεις περισσεύουν από το βιβλίο ή να πάρεις κάποιο βοήθημα και να κάνεις από κει κι άλλες. Όσο για τη θεωρία, όποια σημεία της δεν καταλαβαίνεις, ρώτα τον καθηγητή που σου κάνει το μάθημα. Γι' αυτό βρίσκεται εκεί, όχι για να μονολογεί και σεις από κάτω να μένετε με το στόμα ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις επιδόσεις σου,την εμπιστοσύνη που έχεις στον εαυτό σου, το προσωπικό σου διάβασμα καθώς επίσης και από τους καθηγητές σου.

Στην Α' Λυκείου έκανα ιδιαίτερα από μία ώρα την βδομάδα Άλγεβρα,Φυσική και Έκθεση.
Δεν μπορώ να πω πως κουράστηκα ιδιαίτερα,απλά μου παρείχε περισσότερη σιγουριά για αυτά που είχα ήδη διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγώ προσωπικά στην Α' Λυκείου δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο..

στη β' λυκείου έκανα φροντιστήριο μόνο αρχαία κατεύθυνσης και όχι από την αρχή της χρονιάς.. βασικά είχα γραφτεί επειδή ήθελα να γνωρίσω μια κοπέλα που πήγαινε σε αυτό το φροντιστήριο.. τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως να έπρεπε να είχα πάει και Λατινικά.. είχα γραφτεί και στην πρόσθετη διδακτική στήριξη σε Άλγεβρα, Γεωμετρία και Χημεία. Άλγεβρα πήγα μία φορά και δεν ξαναπήγα γιατί πρώτον ο καθηγητής ήταν μαλάκας και δευτερον το μάθημα αυτό μου φαινόταν πολύ βαρετό (άλλωστε ήμουν θεωρητική). στη Γεωμετρία πήγαινα βδομάδα παρά βδομάδα, αν και κανονικά αυτό δεν γίνεται.. η καθηγήτρια ήταν καλή σε χαρακτήρα, αλλά λίγο χαζή.. αλλά επειδή η γεωμετρία μου ψιλοάρεσε, πήγαινα για βόλτα.. στη Χημεία πήγαινα καθαρά για πλάκα, γιατί δεν είχα πρόβλημα ποτέ σε αυτό το μάθημα.. με χρειάζονταν όμως γιατί χωρίς εμένα δεν θα μπορούσε να υπάρξει τμήμα, λόγω έλλειψης μαθητών..

στην τρίτη Λυκείου πηγα σε όλα τα εξεταζόμενα από το καλοκαίρι.. τρεις μήνες πριν τις εξετάσεις σταμάτησα την ιστορία (είχαμε τελειώσει την ύλη και κάναμε επαναλήψεις), τα κείμενα (θεωρώ τελικά ότι αυτό το μάθημα δεν χρειάζεται φροντιστηριο) και την έκθεση (η καθηγήτρια ήταν εντελώς χαζή*) .. για την έκθεση πήρα ένα βοήθημα και διάβαζα μόνος μου..

*όπως οι περισσότερες γυναίκες φιλόλογοι, δυστυχώς.. λέω δυστυχώς γιατί και εγώ φιλόλογος θα γίνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ προσωπικά στην Α' Λυκείου δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο..

στη β' λυκείου έκανα φροντιστήριο μόνο αρχαία κατεύθυνσης και όχι από την αρχή της χρονιάς.. βασικά είχα γραφτεί επειδή ήθελα να γνωρίσω μια κοπέλα που πήγαινε σε αυτό το φροντιστήριο.. τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως να έπρεπε να είχα πάει και Λατινικά.. είχα γραφτεί και στην πρόσθετη διδακτική στήριξη σε Άλγεβρα, Γεωμετρία και Χημεία. Άλγεβρα πήγα μία φορά και δεν ξαναπήγα γιατί πρώτον ο καθηγητής ήταν μαλάκας και δευτερον το μάθημα αυτό μου φαινόταν πολύ βαρετό (άλλωστε ήμουν θεωρητική). στη Γεωμετρία πήγαινα βδομάδα παρά βδομάδα, αν και κανονικά αυτό δεν γίνεται.. η καθηγήτρια ήταν καλή σε χαρακτήρα, αλλά λίγο χαζή.. αλλά επειδή η γεωμετρία μου ψιλοάρεσε, πήγαινα για βόλτα.. στη Χημεία πήγαινα καθαρά για πλάκα, γιατί δεν είχα πρόβλημα ποτέ σε αυτό το μάθημα.. με χρειάζονταν όμως γιατί χωρίς εμένα δεν θα μπορούσε να υπάρξει τμήμα, λόγω έλλειψης μαθητών..

στην τρίτη Λυκείου πηγα σε όλα τα εξεταζόμενα από το καλοκαίρι.. τρεις μήνες πριν τις εξετάσεις σταμάτησα την ιστορία (είχαμε τελειώσει την ύλη και κάναμε επαναλήψεις), τα κείμενα (θεωρώ τελικά ότι αυτό το μάθημα δεν χρειάζεται φροντιστηριο) και την έκθεση (η καθηγήτρια ήταν εντελώς χαζή*) .. για την έκθεση πήρα ένα βοήθημα και διάβαζα μόνος μου..

*όπως οι περισσότερες γυναίκες φιλόλογοι, δυστυχώς.. λέω δυστυχώς γιατί και εγώ φιλόλογος θα γίνω..


τι εννοεις χαζη?τι εκανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αν ρωτάς για τη φιλόλογο που μου έκανε έκθεση στο φροντιστήριο στη Γ', απλώς δεν ήταν και πολύ έξυπνη.. είχε πολύ καλό χαρακτήρα, αλλά ήταν λίγο στον κόσμο της και αρκετά ανενημέρωτη σχετικά με θέματα επικαιρότητας..

αν ρωτάς για τη μαθηματικό της πρόσθετης στη Β', κι αυτή είχε καλό χαρακτήρα, αλλά έκανε συχνά λάθη στη Γεωμετρία, τα οποία τα καταλάβαινα κι εγώ, αν και δεν ήμουν ποτέ πολύ καλός στα μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
εγω πιστευω πως στην α΄ λυκειου δεν χρειαζεται φροντιστηριο...
:)μονο αν σου φαινονται τοσο δυσκολα τα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγώ από 2ρα θα ξεκινήσω μάλλον το φροντιστήριο ( Φυσική, Μαθηματικά ) προς το παρόν όμως θα κάνω ενισχυτική διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Όσο για τη θεωρία, όποια σημεία της δεν καταλαβαίνεις, ρώτα τον καθηγητή που σου κάνει το μάθημα. Γι' αυτό βρίσκεται εκεί, όχι για να μονολογεί και σεις από κάτω να μένετε με το στόμα ανοιχτό.

καλά μην το λες....έχω καθηγητές που άλλα λένε και άλλα απαντάνε...


εξαρτάται και από τη κατεύθυνση που θα ακολουθείς...για παράδειγμα αν θες να πας θεωρητική και θες να κάνεις φροντιστηριο στα μαθηματικά επειδή εκεί είσαι αδύναμος, νομίζω πως δεν αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά εξαρτάται απο τις επιδόσεις σου, τις αδυναμίες σου, το διαβασμά σου, κτλ κτλ.. Εγώ προσωπικά θα κάνω ιδιαίτερα σε Μαθηματικά-Φυσική-Χημεία, όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά περισσότερο για να αισθάνομαι "ασφαλής", αν με καταλαβαίνετε... Ήταν καθαρά δική μου επιλογή και πιστεύω οτι θα με βοηθήσει αρκετά. Βέβαια δε θα κάνω και πολλές ώρες..
1 ώρα Χημεία τν εβδομάδα κι άλλη 1 φυσική. Μαθηματικά δεν είναι σίγουρο ακόμη, ίσως 3 ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλώς ήρθα αφού αυτό είναι το 1ο μου μήνυμα! Σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό και έτσι σήμερα αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος αυτής της παρέας! Και τώρα και η ερώτησή μου: Το Σεπτέμβριο θα πάω στην 1η Λυκείου, αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει σε ποια μαθήματα και πόσες ώρες θα πρέπει να κάνω φροντιστήριο. Έτσι αποφάσισα να γράψω για να ακούσω τη γνώμη όσων τελείωσαν αυτήν την τάξη, πόσες ώρες έκαναν και σε ποια μαθήματα έκαναν. Έχω αποφασίσει να ξεκινήσω φροντιστήρια γιατί έχω υψηλούς στόχους και θέλω να τους πετύχω. Ακόμη θα ήθελα να ακούσω ποια βοηθήματα χρησιμοποιείτε γιατί θα ήθελα στον ελεύθερο χρόνο που έχω τώρα το καλοκαίρι να αρχίζω να διαβάζω έστω και λίγο για τα βασικά... Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
λοιπον εγω εκανα φυσικη 3 ωρες, αλγεβρα 3 ωρες, γεωμετρια 2 ωρες, χημεια 1 ωρα και αρχαια 3 ωρες. Καλυτερα ειναι μην ξεκινησεις να διαβαζεις μονος σου τωρα το καλοκαιρι, αν θελεις να εισαι προετοιμασμενος για του χρονου καλυτερα ειναι να διαβασεις παλι την αλγεβρα της γ' γυμνασιου και την φυσικη της γ' (βσκ δεν θυμαμαι αν το βιβλιο της γ' ή της β' χρειαζεσαι, να ξερεις παντως οτι στην α' λυκειου θα κανεις κινησεις και δυναμεις ολη την χρονια) ειναι πανω-κατω τα ιδια ειδικα η αλγεβρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Για α λυκειου χρειαζεσαι φυσικη β γυμνασιου και για β λυκειου της γ γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ρε όχι από την α' λυκείου φροντηστήρια. Και η φυσική της Α΄λυκείου είναι ίδια με αυτή της γ γυμνασίου. Της β' γυμνασίου δεν έχει καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mε τα νέα βιβλία έχει:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Νέα; Μάλιστα, δεν το γνώριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ρε όχι από την α' λυκείου φροντηστήρια.

και εγώ αυτό έλεγα αλλά μετά απο τα Χριστούγεννα ήθελα να πάω σε φροντ γιατί δεν θα την έβγαζα καθαρή, αν και είχα τους βαθμούς που με ικανοποιούσαν (δλδ κάπου στο 16 και κάτι) αισθανόμουν ότι ο,τι είχα μάθει δεν αντιστοιχούσαν σε αυτό τον βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγώ έκανα από την αρχή της χρονιάς Φυσική, Άλγεβρα, Γεωμετρία, Χημεία (θετικάριος γαρ).
Με βοήθησαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, έμαθα πράγματα που στο σχολείο ούτε καν τα ανάφεραν.
Έβγαλα έναν πολύ καλό μέσο όρο (20:p) και νιώθω ότι έχω μάθει αυτά που έπρεπε και πάω με δυνάμεις και θάρρος για τις επόμενες τάξεις.

Εγώ λοιπόν σου προτείνω αν νιώσεις ότι θέλεις να πας φροντιστήριο, πήγαινε.

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Τσάμπα να δίνετε χρήματα από την Α' λυκείου. Και αυτά που έμαθες, όσα είναι χρήσιμα και απαραίτητα θα τα μάθαινες έτσι κι αλλιώς σε επόμενες τάξεις. Α' λυκείου το επίπεδο δεν είναι τόσο υψηλό ώστε μια έξτρα βοήθεια να είναι απαραίτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι, άλλη όρεξη δεν είχα εγώ να κάθομαι να μαθαίνω για το πρόσημο γινομένου στη Γ΄λυκείου. Θα' χω καλύτερα πράγματα να ασχοληθώ τότε.

Στο σχολείο ούτε καν μιλήσαμε για πρόσημο τριωνύμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top