Φροντιστήριο σε μαθητές από ...μαθητές!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Κείμενα σήμερα. :)
Ηταν η πρώτη φορά που μου έβαλαν το κείμενο που ήθελα!:clapup: Ηθελα ή τη μυστική παπαρούνα ή το άξιον εστί και μπήκε η παπαρούνα. :D Οι ερωτήσεις πολύ εύκολες και μάλιστα κάποιες ήταν ατόφιες απο το βιβλίο.
1) να εντοπίσετε λυρικά και ρεαλιστικά στοιχεία στο απόσπασμα και να τα σχολιάσετε
2) Τι είδος αφήγησης και εστίασης έχουμε στο απόσπασμα? Τι εξυπηρετεί η τεχνική της πλαστοπροσωπίας που χρησιμοποιεί ο συγγραφέας?
3) Να εντοπίσετε στο κείμενο τους χαρακτηρισμούς και τις παρομοιώσεις που γίνονται για την παπαρουνα και τους γεωσακους και να σχολιασετε τι εξυπηρετουν.
4) Να σχολιασετε σε 100 περιπου λεξεις την φράση ''Θα προτιμούσα να ξέρω πως ζούνε γύρω μου κρυμμένοι άνθρωποι κι ας ήτανε μόνο οχτροί.''
5) Ομοιότητες με ενα απόσπασμα του Ζητείται ελπίς με παρόμοιο αντιπολεμικό χαρακτήρα.

Μετά τις εκλογές ξεπροβάλει απειλητικά η ιστορία... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εμεις σημερα δικαιο
Σ-Λ με παγιδες
αντιστοιχηση με ποινικο,δημοσιο διενθες και συνταγμαιτκο
και με τα θεσμικα οργανα της Ε.Ε
ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
Β1ποια ειναι τα πολιτικα δικαιωματα
ποιοι εχουν δικαιωμα ψηφου
Β2 ποια ειναι τα κριτηρια ενταξης στην Ε.Ε
τι ειναι δημοψηφισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλά το δημοψήφισμα σε όλους έχει πέσει μέχρι στιγμής;; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καλά το δημοψήφισμα σε όλους έχει πέσει μέχρι στιγμής;; :whistle:

Όχι, σε εμάς έπεσε λαϊκισμός και προπαγάνδα. Τίποτα απολύτως σχετικό με δημοψήφισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
σε εμας επεσε αναπτυξη γραφειοκρατια... παρολο που δεν ηταν στην υλη μας το ζητησε ( 2 φορα που εγραψα εκθεση φετος):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
σε εμας επεσε αναπτυξη γραφειοκρατια... παρολο που δεν ηταν στην υλη μας το ζητησε ( 2 φορα που εγραψα εκθεση φετος):P

Και εμάς στην ιστορία ζήτησαν εκτός ύλης, την Ειρήνη της Αυγούστας (Δεν το είχαμε αναφέρει καν στο τμήμα, μόνο τα άλλα τμήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Καλά το δημοψήφισμα σε όλους έχει πέσει μέχρι στιγμής;; :whistle:
εμεις νομιζω δεν το ειχαμε καν στην υλη!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
εμεις νομιζω δεν το ειχαμε καν στην υλη!:P

Kαλά το πιο σημαντικό δεν είχατε;; :P
Εγώ την Τετάρτη γράφω Δίκαιο.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Εγώ Τρίτη γράφω Δίκαιο και μας έχουμε να διαβάσουμε 3 κεφάλαια ολόκληρα + κάτι παραγράφους από άλλα κεφάλαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Την Τρίτη γράφουμε θρησκευτικά... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να εξεταζόμαστε στα ''σαμσάρα, ντάρμα, κάρμα, μπράχμαν'' κι όλες τις λοιπές αηδίες, εφόσον δεν πιστεύουμε σ' αυτά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Την Τρίτη γράφουμε θρησκευτικά... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να εξεταζόμαστε στα ''σαμσάρα, ντάρμα, κάρμα, μπράχμαν'' κι όλες τις λοιπές αηδίες, εφόσον δεν πιστεύουμε σ' αυτά....

Επειδή εκτός από τη δική μας θρησκεία θα πρέπει να γνωρίζουμε και τις υπόλοιπες ..άσχετο με το ότι δεν πιστεύουμε...καλύτερο για σενα θα είναι να ξέρεις τι είναι βουδισμός πχ...και μεις που γράψαμε θρησκευτικά την προηγούμενη βδομάδα οι ασκήσεις ανάπτυξης περισσότερο έκθεση θύμιζαν παρά θρησκευτικά... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Επειδή εκτός από τη δική μας θρησκεία θα πρέπει να γνωρίζουμε και τις υπόλοιπες ..άσχετο με το ότι δεν πιστεύουμε...καλύτερο για σενα θα είναι να ξέρεις τι είναι βουδισμός πχ...και μεις που γράψαμε θρησκευτικά την προηγούμενη βδομάδα οι ασκήσεις ανάπτυξης περισσότερο έκθεση θύμιζαν παρά θρησκευτικά... :whistle:

Καλύτερα είναι έτσι, γιατί δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουμε απ' έξω για αυτά τα πράγματα. Καλύτερα να χρησιμοποιούμε την κριτική μας σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Την τριτη δινω Αρχαια Γενικης.
Πραγματικα δεν ξερω τι θα γραψω...Και ειναι κριμα...
Να γραφεις σε ολα τα αλλα πολυ καλα,να διαβαζεις σαν φυτο οταν βλεπεις τους φιλους σου να μην τους νοιαζουν τα μαθηματα εκτος Κατευθυνσης και να σου ερχονται μετα τα Αρχαια..
Δεν εχω κατι με το μαθημα ,αλλα μου φταιει η καθηγητρια.Η καθηγητρια που θελει μοναχα την δικη της μεταφραση αλλα δεν μας την δινει σε φωτοτυπιες ή κατι παρομοιο...Αλλα την λεει ετσι ...στον αερα...διχως να λεει ...γραψτε την μετφραση τωρα που θα την πω...
Θα μου πεις και αν καποιος λειπει?
Τοτε γεια σου...Οχι,δεν τα εχω με τα Αρχαια τα εχω με την καθηγητρια που οταν την ρωτησαμε τα σος μας ειπε να παμε στο αγιο βημα να ριξουμε το βιβλιο και οπου πεσει θα ειναι σος.Ρε γαμωτο τι αδικια ειναι αυτη?Τι αδικια ειναι να βγαζεις 19 μεσο ορο στο α τετραμενο(18 και 9/10 για την ακριβεια) και να εχεις το 13 στα Αρχαια.Και τωρα τι θα γραψουμε στο τελος?Τιποτα?

Πειτε με βαθμοθηρα,πειτε με φυτο,πειτε με καμμενη αλλα εγω φετος εχω διαβασει...Εχω διαβασει πολυ...Εχω ξενυχτησει..Και η ανταμοιβη μου θα ειναι οι βαθμοι μου,τα κενα που καταφερα και καλυψα,τα κενα που δεν αφησα,ενα αριστειο...
Και σου ερχεται τοτε μια Καθηγητρια..Που σου αφαιρει ολο το κοπο...Ετσι απλα....

Τελος σπαντων,στην υλη μας πρεπει να ξερουμε τις μεταφρασεις των στιχων==> 1-314 και 332-470 μπορειτε να μου πειτε τα σος κομματια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Την τριτη δινω Αρχαια Γενικης.
Πραγματικα δεν ξερω τι θα γραψω...Και ειναι κριμα...
Να γραφεις σε ολα τα αλλα πολυ καλα,να διαβαζεις σαν φυτο οταν βλεπεις τους φιλους σου να μην τους νοιαζουν τα μαθηματα εκτος Κατευθυνσης και να σου ερχονται μετα τα Αρχαια..
Δεν εχω κατι με το μαθημα ,αλλα μου φταιει η καθηγητρια.Η καθηγητρια που θελει μοναχα την δικη της μεταφραση αλλα δεν μας την δινει σε φωτοτυπιες ή κατι παρομοιο...Αλλα την λεει ετσι ...στον αερα...διχως να λεει ...γραψτε την μετφραση τωρα που θα την πω...
Θα μου πεις και αν καποιος λειπει?
Τοτε γεια σου...Οχι,δεν τα εχω με τα Αρχαια τα εχω με την καθηγητρια που οταν την ρωτησαμε τα σος μας ειπε να παμε στο αγιο βημα να ριξουμε το βιβλιο και οπου πεσει θα ειναι σος.Ρε γαμωτο τι αδικια ειναι αυτη?Τι αδικια ειναι να βγαζεις 19 μεσο ορο στο α τετραμενο(18 και 9/10 για την ακριβεια) και να εχεις το 13 στα Αρχαια.Και τωρα τι θα γραψουμε στο τελος?Τιποτα?

Πειτε με βαθμοθηρα,πειτε με φυτο,πειτε με καμμενη αλλα εγω φετος εχω διαβασει...Εχω διαβασει πολυ...Εχω ξενυχτησει..Και η ανταμοιβη μου θα ειναι οι βαθμοι μου,τα κενα που καταφερα και καλυψα,τα κενα που δεν αφησα,ενα αριστειο...
Και σου ερχεται τοτε μια Καθηγητρια..Που σου αφαιρει ολο το κοπο...Ετσι απλα....

Τελος σπαντων,στην υλη μας πρεπει να ξερουμε τις μεταφρασεις των στιχων==> 1-314 και 332-470 μπορειτε να μου πειτε τα σος κομματια?


Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Και σε μας δεν μας την έδινε απλώς την υπαγόρευε, τουλάχιστον όμως εμείς τη γράφαμε. Το πιο sos είναι το 280-314 που λέει ο Κρέοντας Πάψε κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εμας μπηκε ο στιχος 280-296 που αναφερεται ο κρεοντας στους λογους που δεν θελει να ταφει ο Πολυνεικης.Ερωτησεις: 1)μεταφραση 284-296 ,2) να χαρακτηρισετε τον κρεοντα ως ηγετη και ανθρωπο,3) να αναφερετε τους λογους που δεν θελησε να θαψει τον πολυνεικη.Εισαγωγή : κατα ποιον ,κατα ποσον μερη και ολα αναλυτικα
!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ αγορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.

Kαλά το πιο σημαντικό δεν είχατε;; :P
Εγώ την Τετάρτη γράφω Δίκαιο.. :whistle:
ναι,νομιζω δεν το ειχαμε κανει κι ολας;)

Καλύτερα είναι έτσι, γιατί δεν είναι δυνατόν να μαθαίνουμε απ' έξω για αυτά τα πράγματα. Καλύτερα να χρησιμοποιούμε την κριτική μας σκέψη.
ρε εμας μια ερωτηση(δωρακι το ονομασε:Ρ) ζηταγε να πουμε ποια θρησκεια μας αρεσε περισσοτερο και γιατι!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εμεις γραφουμε ιστορια οσοι γραψατε τι σας επεσε ..δεν παιζει να τα διαβασω ολα ειναι πολλα 15 μαθηματα με τοση ζεστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
εμεις γραφουμε ιστορια οσοι γραψατε τι σας επεσε ..δεν παιζει να τα διαβασω ολα ειναι πολλα 15 μαθηματα με τοση ζεστη

Έπεσε για ανάπτυξη Καθολικός άνθρωπος, Αλληλέγγυον, filioque και Ειρήνη της Αυγούστας. Πηγές σχετικά με σταυροφορίες, και οικονομικές μεταβολές στη Δυτική Ευρώπη, αντιστοίχιση Διαφωτιστών με έργα, Σ/Λ εύκολα και να αναγνωρίζουμε τους τίτλους των πινάκων Μόνα Λίζα και Δημιουργία του Αδάμ τους οποίους έδειχνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top