Φροντιστήριο σε μαθητές από ...μαθητές!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
γεωμετρια σημερα. δεν ηταν δυσκολα εγω ημουν λιγουλακι αδιαβαστη!:$
και εκει που ημουν σιγουρη οτι ειχα γραψει πανω απο την βαση, βγενω εξω και ακουω αποτελεσματα απο τους αλλους και λεω...μονο το Α θεμα επιασα!!!
δηλαδη ποοοσ ελεος? να τα χασω ολα απο αριθμητικα λαθη????

Δεν θα στο κόψει τελείως για τα αριθμητικά μην ανησυχείς
Η διαδικασία να είναι σωστή αυτό μετράει ;)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Δεν θα στο κόψει τελείως για τα αριθμητικά μην ανησυχείς
Η διαδικασία να είναι σωστή αυτό μετράει ;)!!!
λες ε? η συγκεκριμενη ειναι καλη, ναι...μακαρι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Μπορει μηπως καποιο καλο παιδακι να μου κανει μια συγκριση μεταξυ του εκχριστιανισμου των σλαβων, των βουλγαρων και των ρωσων?? :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μπορει μηπως καποιο καλο παιδακι να μου κανει μια συγκριση μεταξυ του εκχριστιανισμου των σλαβων, των βουλγαρων και των ρωσων?? :$

Σλάβοι: Κύριλλος μεθόδιος, ζήτησαν την παρέμβαση οπότε όλα πήγαν καλά να ουμ
Βούλγαροι: ήθελαν να πάνε με τον Πάπα αλλά τους ανάγκασε ο Μηχαήλ μαζί με τον πατριάρχη Φώτιο με στρατιωτικά μέσα να ενταχθούν στο πατριαρχείο της Κων/πόλης
Ρώσσοι: Δεν λέει τίποτα το βιβλίο, χάσανε μία μάχη και έτσι μπήκαν τα πρώτα σπέρματα του Χριστιανισμού, αρλούμπες για να είμαι ειλικρινείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Σλάβοι: Κύριλλος μεθόδιος, ζήτησαν την παρέμβαση οπότε όλα πήγαν καλά να ουμ
Βούλγαροι: ήθελαν να πάνε με τον Πάπα αλλά τους ανάγκασε ο Μηχαήλ μαζί με τον πατριάρχη Φώτιο με στρατιωτικά μέσα να ενταχθούν στο πατριαρχείο της Κων/πόλης
Ρώσσοι: Δεν λέει τίποτα το βιβλίο, χάσανε μία μάχη και έτσι μπήκαν τα πρώτα σπέρματα του Χριστιανισμού, αρλούμπες για να είμαι ειλικρινείς. :P
χαχαχα σε ευχαριστω πολυ γρηγορη!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αναμένεται στην αντιγόνη να πέσει τίποτε από τα μεταφρασμένα;πείτε μου κι αυτό τώρα!:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
αναμένεται στην αντιγόνη να πέσει τίποτε από τα μεταφρασμένα;πείτε μου κι αυτό τώρα!:sick:
πεφτει σιγουρα, αλλα δεν χρειαζεται ιδιαιτερο διαβασμα(εμας νομιζω μας επεσε κατι με τις φιλοσοφιες του κρεοντα(?) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
πεφτει σιγουρα, αλλα δεν χρειαζεται ιδιαιτερο διαβασμα(εμας νομιζω μας επεσε κατι με τις φιλοσοφιες του κρεοντα(?) )
εεε εγώ μεταφρασμένα ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΩ,αντε πια!!!θα αυτοσχεδιασω :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
εεε εγώ μεταφρασμένα ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΩ,αντε πια!!!θα αυτοσχεδιασω :spasiklas:
εδω αυτοσχεδιασα εγω, δεν θα τα καταφερεις εσυ?!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εεε εγώ μεταφρασμένα ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΩ,αντε πια!!!θα αυτοσχεδιασω :spasiklas:

Διάβασε 3 σημεία πλιζ! (κρέοντας)
1)Παυσαι πριν με γεμίσεις οργή με τα λόγια σου...
2) Χειρότερος θεσμός από το χρήμα δεν φύτρωσε...
3) Μα ξέρε πως και οι πιο σκληροί χαρακτήρες τιθασεύονται...

Αν θες λίγο παραπάνω εξασφάληση , διάβασε και τον μονόλογο της αντιγόνης που λέει, "Ναι γιατί δεν ήταν οι Θεοί που θέσπισαν αυτούς τους νόμους...)

Το καψα :# Κατά 95% κάτι από αυτά θα σας βάλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Summer rainbow

Νεοφερμένος

Η Summer rainbow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ρε παιδια... ας κανει κανεις τον κοπο να μ λυσειτα παρακατω θεματα γιατι αυριο δινω βιολογια...(3ερω μερικεσ απαντησεισ, αλλα 9ελω να επιβεβαιωσω οτι ειναι σωστεσ...εχω και μερικα κενα βεβαια...)
Θέμα 4ο Ένα μόριο νουκλεϊκού οξέος υδρολύθηκε πλήρως σε 2000 νουκλεοτίδια από τα οποία τα 400 περιείχαν θυμίνη Να υπολογισθεί 1. Η αριθμητική τιμή των υπολοίπων βάσεων καθώς και το ποσοστό τους στο μόριο του οξέος. Μονάδες 15 2. Πόσοι δεσμοί υδρογόνου απαιτούνται για τη συγκρότηση αυτού του μορίου DNA; Μονάδες 10

ευχαριστω. Απο ασκησεις τετοιου τυπου, τι μπορει να πεσει;;
:33
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
α)400 αδενινη,400 θυμινη,600 γουανινη,600 κυτοσινη

β)Οι βάσεις αδενίνη/θυμίνη και γουανίνη/κυτοσίνη, μεταξύ των οποίων σχηματίζονται δεσμοί υδρογόνου, χαρακτηρίζονται ως συμπληρωματικές. Μεταξύ των βάσεων Α και Τ σχηματίζονται δύο δεσμοί υδρογόνου, ενώ μεταξύ των βάσεων G και C σχηματίζονται τρεις.

Αρα μιλαμε για==> 400x2 +600x3=.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παιδια αυριο δινω ιστορια γενικης παιδειας.!

Λοιπον θελω να μου τονισετε ποιες ειναι οι μεταρρυθμισεις που εκανε στο φεουδαρχικο φραγκικο κρατος ο Καρλομαγνος.
Μου εχουν πει (φιλολογοι ,φιλοι κλπ ) πως ειναι 3 .Ομως εγω στο σχολικο διακρινω μονο τις 2
1.Εδωσε γαιες στους ανωτερους αξιωματικους του κρατους
2.Οσον αφορα την οργανωση του στρατου απο εκει που στο στρατο ανηκαν οι αγροτες και οι μικροκαλλιεργητες της αυτοκρατοριας ''εφερε'' το φεουδαρχικο συστημα.Αρα ουσιαστικο το στρατο το διοικουσαν οι φεουδαρχες .


Η αλλη ποια ειναι ...?

Το μαθημα ειναι το τελευταιο του 2ου κεφαλαιου.
Αν βρειτε την απαντηση πειτε μου και εμενα γτ ειναι σος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
στην σελιδα 29 κατω κατω τα εχει αριθμημενα νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Παιδια αυριο δινω ιστορια γενικης παιδειας.!

Λοιπον θελω να μου τονισετε ποιες ειναι οι μεταρρυθμισεις που εκανε στο φεουδαρχικο φραγκικο κρατος ο Καρλομαγνος.
Μου εχουν πει (φιλολογοι ,φιλοι κλπ ) πως ειναι 3 .Ομως εγω στο σχολικο διακρινω μονο τις 2
1.Εδωσε γαιες στους ανωτερους αξιωματικους του κρατους
2.Οσον αφορα την οργανωση του στρατου απο εκει που στο στρατο ανηκαν οι αγροτες και οι μικροκαλλιεργητες της αυτοκρατοριας ''εφερε'' το φεουδαρχικο συστημα.Αρα ουσιαστικο το στρατο το διοικουσαν οι φεουδαρχες .


Η αλλη ποια ειναι ...?

Το μαθημα ειναι το τελευταιο του 2ου κεφαλαιου.
Αν βρειτε την απαντηση πειτε μου και εμενα γτ ειναι σος

για ποια μετρα ακριβως μιλας βασικα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
A οντως εχεις δικιο..
Εγω κοιταγα σε αλλο κεφαλαιο(εκεινο που μιλαει για το φραγκικο κρατος)
Κατι αλλο ==>
τι ακριβως ειναι η μεταρρρυθμιση γιατι μας την ειπαν σος ως ορισμο...Ποια εννοει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ποιος τρελός σας έβαλε ιστορία τελευταίο μάθημα μες στο κατακαλόκαιρο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Aστα να πανε στο καλο χριστινακι μου..:)
Δεν μου λες μηπως μπορεις να μου πεις που βρισκεται αυτο που ρωτησα πανω οπως επισης και που λεει ==>για τον εξελληνισμο απ τον Ηρακλειτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Aστα να πανε στο καλο χριστινακι μου..:)
Δεν μου λες μηπως μπορεις να μου πεις που βρισκεται αυτο που ρωτησα πανω οπως επισης και που λεει ==>για τον εξελληνισμο απ τον Ηρακλειτο?

χαράα στο κουράγιο σου πάντως:D εγώ τελευταία μέρα ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ!;)
όσον αφορά αυτό που λες,κι εγώ ότι λέει το βιβλίο ξέρω ...

''Σταθμό στη διαμόρφωση του συστήματος αποτέλεσαν οι μεταρρυθμίσεις του Καρλομάγνου. Ο στρατός, τον οποίο παλαιότερα αποτελούσαν ελεύθεροι αγρότες υπό την ηγεσία του αυτοκράτορα, αλλάζει χαρακτήρα, γίνεται φεουδαρχικός, Τίθεται, δηλαδή, υπό την ηγεσία των φεουδαρχών, καθένας από τους οποίους συμμετέχει με τους υποτελείς του και τον οπλισμό τους. Τη δυνατότητα αυτή αποκτούν οι φεουδάρχες χάρη στην οικονομική και πολιτική δύναμη που σε τοπικό επίπεδο τους εξασφαλίζει το φέουδο. Ανάλογα αποτελέσματα είχε η διοικητική μεταρρύθμιση του Καρόλου, διότι στους βασιλικούς αξιωματούχους παραχωρούνταν γαίες. Οι τρεις αυτές λειτουργίες της φεουδαρχίας (στρατιωτική, οικονομικοκοινωνική και πολιτική) αναπτύχθηκαν πλήρως στο κράτος του Καρόλου και στα κράτη που το διαδέχθηκαν. Ετσι, κατά τους δύο επόμενους αιώνες (10ο και 11ο), οπότε η διάλυση των κρατών των Καρολιδών και οι εχθρικές επιδρομές δημιούργησαν κλίμα ανασφάλειας και ενίσχυσαν την ανάγκη προστασίας των κατοίκων, το φεουδαρχικό σύστημα γενικεύθηκε.''

ΚΑΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Aστα να πανε στο καλο χριστινακι μου..:)
Δεν μου λες μηπως μπορεις να μου πεις που βρισκεται αυτο που ρωτησα πανω οπως επισης και που λεει ==>για τον εξελληνισμο απ τον Ηρακλειτο?

Μήπως εννοείς Ηράκλειο; αν ναί είναι σελ.16 πάνω-πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top