Φροντιστήριο σε μαθητές από ...μαθητές!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
αν δεν μαθω απ'εξω τις μεταφρασεις,τι πιθανοτητες εχω να την βγαλω εκεινη την ωρα? (θετικη:$)
μαθε το γενικο νοημα να ξερεις περιπου τι παιζει στο καθε κομματι και ισως κατι καταφερεις αν και μου φιανεται δυσκολο με το λεξιλογιο που υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
μαθε το γενικο νοημα να ξερεις περιπου τι παιζει στο καθε κομματι και ισως κατι καταφερεις αν και μου φιανεται δυσκολο με το λεξιλογιο που υπαρχει
συνηθως εγραφα νοημα αντι για μεταφραση;)
ελπιζω να το εκτιμησει και αυτην την φορα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αν δεν μαθω απ'εξω τις μεταφρασεις,τι πιθανοτητες εχω να την βγαλω εκεινη την ωρα? (θετικη:$)
Όταν ήμουν Β λυκείου (θετική) στις εξετάσεις των αρχαίων αντί να διαβάσω μεταφράσεις παρακολούθησα την ταινία "Αντιγόνη" που κατέβασα: https://www.youtube.com/watch?v=suN2Pq6qoKE&feature=related .
Έτσι την άλλη μέρα, φέρνοντας στο μυαλό μου την ταινία, μου βγήκε μια χαρά η μετάφραση. Δοκίμασέ το.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
συνηθως εγραφα νοημα αντι για μεταφραση;)
ελπιζω να το εκτιμησει και αυτην την φορα!:D
εξαρταται και ο/η φιλολογος αν εχει κατανοησει την δυσκολια του μαθηματος(οπως η δικια μας που παντα βοηθουσε και χαριζε βαθμους) τοτε ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
οχι λεξη προς λεξη βεβαια να φανταστω!;)
καλη ιδεα βεβαια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
εξαρταται και ο/η φιλολογος αν εχει κατανοησει την δυσκολια του μαθηματος(οπως η δικια μας που παντα βοηθουσε και χαριζε βαθμους) τοτε ναι.
νομιζω πως ναιι:)
εντωμεταξυ μου ειχε 18 και 19 στα τετραμηνα...γιατι επειδη στην ταξη μου ειμαστε οοοτι να 'ναι, μονο εγω την παρακολουθουσα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Όταν ήμουν Β λυκείου (θετική) στις εξετάσεις των αρχαίων αντί να διαβάσω μεταφράσεις παρακολούθησα την ταινία "Αντιγόνη" που κατέβασα: https://www.youtube.com/watch?v=suN2Pq6qoKE&feature=related .
Έτσι την άλλη μέρα, φέρνοντας στο μυαλό μου την ταινία, μου βγήκε μια χαρά η μετάφραση. Δοκίμασέ το.


Αυτό έκανε και μία φίλη μου,είδε την ταινία και την επόμενη μέρα πήγε και έγραψε..:hehe:

:hmm: ναι αυτο για την κατευθυνση το λενε πολλοι!:P αυτη ειναι χαζη και δεν ξερω τι θα βαλει..αλλα μαλλον το κομματι του κρεοντα που απο οτι ειδα εχει πεσει σε ολους! αλλα ειναι μεγααλο! (ποτε δεν μαθαινα μεταφρασεις:redface:)
ααα ειμαι πολυ περηφανη για εμενα!τοσα χρονια δεν ειχα μαθει ποτε τα κατα ποσον,κατα ποιον και επιτελους μεσα σε 5' τα εμαθα! λεετε να μην ειχα δωσει τοοση σημασια τοσα χρονια??:P:whistle:

Όσους γνωστούς έχω ..πόσο μάλλον θετικούς απαξιούν πλήρως για την Αντιγόνη...αλλά πραγματικά κάνε μία προσπάθεια ..στη χειρότερη περίπτωση θα καταλάβεις το νόημα και θα πιάσεις ερμηνευτικές ..εισαγωγή εμάς έπεσαν οι καινοτομίες του Σοφοκλή...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
οι καινοτομιες?ιου!-.- :Ρ
εε ναι τις ερμηνευτικες πιστευω πως τις εχω!αντε και κανα συντακτικο!εε δεν θα σκασω κι ολας!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
οι καινοτομιες?ιου!-.- :Ρ
εε ναι τις ερμηνευτικες πιστευω πως τις εχω!αντε και κανα συντακτικο!εε δεν θα σκασω κι ολας!:D

Ναι μωρέ,σιγά μη κάτσεις να σκάσεις...θετική είσαι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ναι ναι ναιι ειμαι!!και την αγαπω την καλη μου!!:D :$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Βιολογία Γενικής
  • Θέμα 1ο:
    Πολλαπλής επιλογής και Σ-Λ.
  • Θέμα 2ο:
    1.Αντιστοίχηση
    2. Τι συμβαίνει με την λειτουργικότητας ενος πρωτεϊνικού μορίου όταν εκτεθεί σε ακραίες τιμές θερμοκρασίας και ΡΗ. Γιατί συμβαίνει αυτο και πως ονομάζεται το φαινόμενο αυτό. (Απάντηση: σελ.25)
  • Θέμα 3ο:
    1. Ποιές είανι οι λειτουργίες τις πλασματικής μεμβράνης; (Απάντηση: σελ.49)
    2. Τι κάνει η DNA-πολυμεράση ΙΙΙ κατα την διαδικασία της αντιγραφής; (Απάντηση: σελ.126)
    3. Γιατί τα μιτοχόνδρια και η χλωροπλάστες χαρακτηρίζονται σαν ημιαυτόνομα; (Απάντηση: σελ.65)
    4. Γιατί η διαδικασία αντιγραφής του DNA χαρακτηρίζεται ως ημισυντηρητικός; (Απάντηση: σελ.124)
  • Θέμα 4ο:
    Παρόμοια με την ασκ.11 σελ.132 χωρίς το ερώτημα (ε).

Εγραψα πολύ καλά γύρω στο 98-100. Τώρα αύριο Χημεία Γενικής. Ξέρει κανείς τα σοσ απο ασκήσεις και θεωρία. Η ύλη μου είναι:
Κεφάλαιο 1 --> 1.1 μέχρι 1.4
Κεφάλαιο 2 --> 2.3 μέχρι 2.6 (εκτός παρασκευές)
Κεφάλαιο 3 --> 3.1 και 3.2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Βιολογία Γενικής
  • Θέμα 1ο:
    Πολλαπλής επιλογής και Σ-Λ.
  • Θέμα 2ο:
    1.Αντιστοίχηση
    2. Τι συμβαίνει με την λειτουργικότητας ενος πρωτεϊνικού μορίου όταν εκτεθεί σε ακραίες τιμές θερμοκρασίας και ΡΗ. Γιατί συμβαίνει αυτο και πως ονομάζεται το φαινόμενο αυτό. (Απάντηση: σελ.25)
  • Θέμα 3ο:
    1. Ποιές είανι οι λειτουργίες τις πλασματικής μεμβράνης; (Απάντηση: σελ.49)
    2. Τι κάνει η DNA-πολυμεράση ΙΙΙ κατα την διαδικασία της αντιγραφής; (Απάντηση: σελ.126)
    3. Γιατί τα μιτοχόνδρια και η χλωροπλάστες χαρακτηρίζονται σαν ημιαυτόνομα; (Απάντηση: σελ.65)
    4. Γιατί η διαδικασία αντιγραφής του DNA χαρακτηρίζεται ως ημισυντηρητικός; (Απάντηση: σελ.124)
  • Θέμα 4ο:
    Παρόμοια με την ασκ.11 σελ.132 χωρίς το ερώτημα (ε).

Εγραψα πολύ καλά γύρω στο 98-100. Τώρα αύριο Χημεία Γενικής. Ξέρει κανείς τα σοσ απο ασκήσεις και θεωρία. Η ύλη μου είναι:
Κεφάλαιο 1 --> 1.1 μέχρι 1.4
Κεφάλαιο 2 --> 2.3 μέχρι 2.6 (εκτός παρασκευές)
Κεφάλαιο 3 --> 3.1 και 3.2


αρχικα συνγχαρητηρια για το 98-100 λοιπον εγω χημεια εγραψα δευτερο μασθημα μπηκε αντιστοιχηση με μοριακους τυπους (σοσ αλκανια αλκενια αλκινια ΑΛΚΟΟΛΕΣ κετονες οξεα εστερες αιθερες) ακομα ασκηση με ΕΣΤΕΡΟΠΟΙΗΣΗ να γραφουν και να ονομαστουν ισομερη και συμοληρωση αντιδρασεων σε εμας μπηκε παλι εστεροποιηση καυση και οξυδωση) αυτα θυμαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
εμας χημεια μας ειχαν βαλει πααρα πολυ θεωρια! δηλαδη ασκηση ηταν μονο ενα ερωτημα στο τεταρτο θεμα γιατι ακομα και στο τεταρτο ειχαν θεωρια!!-.- ακομα και τι ειναι η ισομερεια μας εβαλαν(που το ειχαμε πολυυ αντισοσ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
αρχικα συνγχαρητηρια για το 98-100 λοιπον εγω χημεια εγραψα δευτερο μασθημα μπηκε αντιστοιχηση με μοριακους τυπους (σοσ αλκανια αλκενια αλκινια ΑΛΚΟΟΛΕΣ κετονες οξεα εστερες αιθερες) ακομα ασκηση με ΕΣΤΕΡΟΠΟΙΗΣΗ να γραφουν και να ονομαστουν ισομερη και συμοληρωση αντιδρασεων σε εμας μπηκε παλι εστεροποιηση καυση και οξυδωση) αυτα θυμαμαι

Ευχαριστώ! Αυτό το συμοληρωση αντιδρασεων τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εμεις σημερα αγγλικα και εκθεση
αγγλικα πανευκολα ακομα κι αν δεν ειχες lower και διαβαζες απο το βιβλιο εγραφες. (κανουμε το outsiders b2+) εκεθση ενα αρθρο του ταση παπαιωανου μικρες πολλες ...βημα ...περιληψη συνωνυμα (οικειους συμφυτο προμηθευτουν ) τροποι αναπτυξης παραγραφου ..ενεργητικη σε παθητικη και θεμα εκθεσης ρατσιμος και τροποι αντιμετωπισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
συμπληρωση αντιδρασεων μαλλον?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ΚΕΙΜΕΝΑ σήμερα..το γνωστό..επί ασπαλάθων.. :P
(παραθέτω στο περίπου τις ερωτήσεις)

1)Πώς συνδέεται το ποίημα με την εποχή που γράφτηκε;
2)Ευαγγελισμός,αρχαίες κολόνες,ασπάλαθοι->αναλύστε τους συμβολισμούς
3) Βρείτε τις οπτικοακουστικές εικόνες στην 1η στροφή
4) -Είχε μια φράση στο τελος του ποιηματος που ελεγε οτι ο Αρδιαιος τιμωρηθηκε τελος παντων- ..ζητούσε να τη σχολιάσουμε
5)Να πούμε το ρόλο της αρχαίας ελληνικής παράδοσης σύμφωνα με το Σεφερη (στο κειμενο) και σύμφωνα με το Γ.ρίτσο στο παράλληλο..εύκολο και κατανοητό πιστευω..για τον πρώτο αφενός η αρχαία ελληνική παράδοση είχε ρόλο πρωταρχικό,καθώς΄αποτελούσε ανεκτίμητη κληρονομία και για τον δεύτερο αφετέρου αποτελούσε κομμάτι ξεπερασμένο και διάφορο της επικαιρότητας...

τέλεια θέματα κατ'εμέ.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αύριο φυσική,όπου θα πατώσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeThere.

Νεοφερμένος

Η BeThere. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αύριο γράφω έκθεση εγώ. Άντε να δούμε τι θα πέσει. Πάντως σήμερα στο δίκαιο
πολύ μέτρια πράγματα. Έβαλε ότι πιο αντι-sos υπάρχει, πραγματικά. :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top