Φροντιστήριο σε μαθητές από ...μαθητές!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Προς τους απανταχού Θεωρητικούς,

Έχει πέσει σε κανένα σας Λυσίας;;;
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Προς τους απανταχού Θεωρητικούς,

Έχει πέσει σε κανένα σας Λυσίας;;;
Μόνο σε διαγώνισμα τετραμήνου (παράγραφοι 6-8 νομίζω).
Στις εξετάσεις μας έπεσε Λυρική Ποίηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Μόνο σε διαγώνισμα τετραμήνου (παράγραφοι 6-8 νομίζω).
Στις εξετάσεις μας έπεσε Λυρική Ποίηση. :)
Και μας στο 4μηνο Λυσίας..όπως και σε όλους μας...αλλά επειδή παρατηρώ ότι όλοι σχεδόν μέχρι στιγμής έχετε γράψει σε λυρική ..γι αυτό ρωτάω...:worry: ..εμείς δεν προλάβαμε λυρική...με το ζόρι Ισοκράτης ..Δημοσθένη μας έβαλαν μόνο 1-4...
Προς το Λυσία κυλάει το πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Δημοσθένη μας έβαλαν μόνο 1-4...
Προς το Λυσία κυλάει το πράγμα...
Για καλό και για κακό, διάβασέ τα όλα. Λυρική προλάβαμε 4 ποιήματα και έπεσαν τα 2. Παρόλο, όμως, που ήταν μικρά και δεν υπήρχε αρκετό υλικό για να μπούν ερωτήσεις, μια χαρά ξέθαψαν μερικές (μια μας ζητούσε να βρούμε παραδείγματα ομηρικών τύπων από τα 2 ποιήματα).
Γενική συμβουλή: όλα να τα περιμένεις.
Καλή αντοχή και καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Για καλό και για κακό, διάβασέ τα όλα. Λυρική προλάβαμε 4 ποιήματα και έπεσαν τα 2. Παρόλο, όμως, που ήταν μικρά και δεν υπήρχε αρκετό υλικό για να μπούν ερωτήσεις, μια χαρά ξέθαψαν μερικές (μια μας ζητούσε να βρούμε παραδείγματα ομηρικών τύπων από τα 2 ποιήματα).
Γενική συμβουλή: όλα να τα περιμένεις.
Καλή αντοχή και καλή επιτυχία! :)

Χαχαχα...μωρέ εγώ όλα τα έχω διαβάσει αλλά δεν έχω πιάσει το νόημα του Ισοκράτη και αυτό με ανησυχεί..:worry:
Τέλος πάντων,θα δείξει..αύριο γράφω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στην Αντιγόνη εκτός από το κομμάτι που την λέει στον Κρέωντα τι άλλο είναι σοσ?
Με δεδομένο ότι όλα τα τμήματα γράψαμε διαγώνισμα στον πρόλογο δεν είναι λίγο απίθανο να τον ξαναβάλουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Στην Αντιγόνη εκτός από το κομμάτι που την λέει στον Κρέωντα τι άλλο είναι σοσ?
Με δεδομένο ότι όλα τα τμήματα γράψαμε διαγώνισμα στον πρόλογο δεν είναι λίγο απίθανο να τον ξαναβάλουν?

Βασικά ναι,συνήθως αποφεύγουν να βάζουν αυτά που έβαλαν και στο 4μηνο..αν θες τη γνώμη μου πιο πολύ "σοσ" θεωρώ τους μονολόγους του Κρέοντα...αλλά το καλύτερο είναι να μην αρκεστείς στα ..σοσ ..να τα διαβάσεις όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Βασικά ναι,συνήθως αποφεύγουν να βάζουν αυτά που έβαλαν και στο 4μηνο..αν θες τη γνώμη μου πιο πολύ "σοσ" θεωρώ τους μονολόγους του Κρέοντα...αλλά το καλύτερο είναι να μην αρκεστείς στα ..σοσ ..να τα διαβάσεις όλα!
Και αυτός που μιλάει στον φύλακα? :confused:
Μακάρι να βάλουν το κομμάτι που τσακώνονται! :D Είναι το αγαπημένο μου! :P
Τα έχω μάθει όλα απλά κάποια κομμάτια απλά δεν μου κάθονται καλά όπως ο μονόλογος με το φύλακα. Εκει που τσακώνονται το ξέρω σαν ποιηματάκι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Χαχαχα...μωρέ εγώ όλα τα έχω διαβάσει αλλά δεν έχω πιάσει το νόημα του Ισοκράτη και αυτό με ανησυχεί..
Τέλος πάντων,θα δείξει..αύριο γράφω!
Αν έχεις διαβάσει, μη φοβάσαι τίποτα :thumbup:
Δεν έχεις πλήρως κατανοήσει τον Ισοκράτη ίσως επειδή δεν έχει τόσο ισχυρά και ξεκάθαρα επιχειρήματα όσο είχαν οι προηγούμενοι ρήτορες. Κοίτα, ο Ισοκράτης ελπίζει σε έναν κόσμο όπου δεν θα υπάρχουν πόλεμοι, οι λαοί θα είναι συμφιλιωμένοι και θα μπορεί ο καθένας, σύμφωνα με τα δεδομένα και τις αξίες τις εποχής πάντα, να κάνει ό,τι ζητά η ψυχή του. Λανθασμένα, όπως αποδείχθηκε αργότερα, πίστευε ότι ο Φίλιππος, ένας μεγάλος και φιλόδοξος ηγέτης, θα εκπληρώσει την Πανελλήνια Ιδέα: θα συγκέντρωνε όλους τους Έλληνες κάτω από την εξουσία του για να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά την περσική απειλή. [Βέβαια, ο Φίλιππος τελικά επιτέθηκε και κυρίευσε την Αμφίπολη, που ανήκε στην Αθήνα, και ο Ισοκράτης διαψεύσθηκε (αυτό πρέπει να είναι και στα ερμηνευτικά του σχολικού βιβλίου)]
Σε γενικές γραμμές, υποστηρίζει την ειρήνευση (η οποία νόμιζε ότι θα αποτελέσει την μεγάλη ευκαιρία η Αθήνα να αλλάξει την εξωτερική της πολιτική) και καταδικάζει τους πολέμους, οι οποίοι στερούν όσα προσφέρει η ειρήνη. Πολύ ωραίος λόγος, μόνο που οι υποθέσεις του δεν στηρίζονταν στην πραγματικότητα και λογικό ήταν να καταντήσει σε ορισμένα σημεία λίγο βαρετός (όσο να'ναι, είχε την αδικαιολόγητη πεποίθηση ότι όλοι επιθυμούν την ειρήνη).

Δεν υπάρχει ανάγκη να ανησυχείς. Απ'ότι βλέπω, έχεις το άγχος που έχει κάθε καλά διαβασμένος μαθητής πριν δώσει ένα μάθημα. Υπομονή. Θα έρθει η αυριανή μέρα και μετά θα αναρωτιέσαι γιατί είχες έστω και αυτές τις ελάχιστες αμφιβολίες για τις ικανότητές σου. Καλή επιτυχία! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Και αυτός που μιλάει στον φύλακα? :confused:
Μακάρι να βάλουν το κομμάτι που τσακώνονται! :D Είναι το αγαπημένο μου! :P
Τα έχω μάθει όλα απλά κάποια κομμάτια απλά δεν μου κάθονται καλά όπως ο μονόλογος με το φύλακα. Εκει που τσακώνονται το ξέρω σαν ποιηματάκι. :D

Βασικά εμάς ο μονόλογος στο φύλακα μας έπεσε..."πάψε πριν με γεμίσει θυμό κλπ κλπ"
Δύσκολα θα μπει στιχομυθία..σχεδόν πάντα μονόλογοι μπαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εμείς φέτος είμασταν 15 άτομα και του χρόνου μένουμε 4. Δλδ έλεος.

Kαι σε μας, μετά από αυτά τα ''εξαίσια'' θέματα χημείας προβλέπεται μεγάλη φυγή... Εγώ όμως δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στο 1000000 να φυγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Kαι σε μας, μετά από αυτά τα ''εξαίσια'' θέματα χημείας προβλέπεται μεγάλη φυγή... Εγώ όμως δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στο 1000000 να φυγω.

Κλ αυτό εννοείται. Βγήκαμε λίγο off ή μου φαίνεται. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Προς τους απανταχού Θεωρητικούς,

Έχει πέσει σε κανένα σας Λυσίας;;;
:worry:
σε εμας οι παραγραφοι 20-21
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
γραψαμε λατινικα επεσε το 14 (κλασικα)και το 19
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γράψαμε Ιστορία. Εντάξει σχετικά καλά πιστεύω ένα 17 το έχω πιάσει.

ΙΣΤΟΡΙΑ
  • Ομάδα Α:
    1. Να προσδιορίσεται τους όρους:
    • Κακώσεις (Απάντηση: σελ.24)
    • Αλυλέγγυον (Απάντηση: σελ.39)
    • Γλαγολιτικό Αλφάβητο (Απάντηση: σελ.34)
    • Σκλαβινίες (Απάντηση: σελ.13 και σελ.26)
    2. Να αναφέρεται τις συνέπεις των μεταρρυθμίσεων του Ηρακλείου. (Απάντηση: σελ.15)
    3. Με ποιούς τρόπους εφάρμοζαι την εξωτερικοί πολιτική του το Βυζαντιο. (Απάντηση: σελ.42)
    4. Ποιό είδους ανθρώπου οραματίζονταν οι Αναγεννησιακοί άνθρωποι και να τον περιγράψεται. (Απάντηση: σελ.119)
  • Ομάδα Β:
    1. Σύμφωνα με τις ιστορικές σας γνώσεις και την Πηγή 1 να αναφέρεται τα αίτια των Σταυροφοριών. (Απάντηση: σελ.67)
    Πηγή 1: Ο πάπας κηρύσσει τη Σταυροφορία (σελ. 67)

    2. Σύμφωνα με τις ιστορικές σας γνώσεις και την Πηγή 2 να αναφαίρεται τους λόγους για τους οποίους οι Ευρωπαίοι στράφηκαν προς την Δύση. (Απάντηση: σελ.122)
    Πηγή 2: Τα αμύθητα πλούτη της Ιαπωνίας (σελ. 122)

Πάμε για Έκθεση αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Αρχαία Κατεύθυνσης

20-21 Λυσίας.
Εισαγωγή : Δικανικός λόγος.
Aγνωστο: Θουκυδίδης.

Μετά γραμματική,συντακτικό,νοηματικές,υποθετικός λόγος κλπ κλπ.

Βατά εως αρκετά εύκολα τα θέματα...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Σε μας τα μαθηματικά κατεύθυνσης που γράψαμε είχαν πάρα πολλά και μπελαλίδικα θέματα, θα έλεγα και λίγο άκυρα. Ελπίζω να έχω γράψει πάνω από 18, μπορεί όμως και 20... Δε θυμάμαι τώρα να τα γράψω και δε θέλω και να τα θυμάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
έχουμε και λέμε για ιστορία [πάρα πολύ καλά και βατά θέματα,βοηθούσαν πιστεύω πολύ και τους θετικοτεχνολογικούς με μηδέν υπομονή για διάβασμα :D ]

Σ-Λ (είχε για τον Καρλομάγνο,την επίδραση του Βυζαντίου στην Ευρώπη μετά την άλωση,αφορμή για την εικονομαχία,κτλ)

Ορισμοί: Θέματα [πολύ σοσ ούτως ή άλλως]
Σύνοδος Φλωρεντίας-Φερράρας [και μόνο που είναι μέσα στο μάθημα της άλωσης αρκεί πιστεύω :P]
αλυλέγγυον [νταξει,το μονοπου δεν ήξερα :P ]

Ερωτήσεις καθαρά από τα SOS(!)
1)Πότε και από τι προήλθε η ιδέα των Σταυροφοριών;(ήθελε όλην εκείνην την παράγραφο που έλεγε πότε,από ποιους,τι χαρακτήρα είχαν,κτλ..ήθελε επίσης και την πραγματική τους αιτία)
2)Ποιες ήταν οι αφορμές και ποια η αιτία του οριστικού Σχίσματος των 2 εκκλησιών; (ΑΠ ΤΑ ΠΙΟ ΣΟΣ)

Μετά είχε 2 πηγές.Η πρώτη αφορούσε την πολιτική του Ιωάννη Βατάτζη (τι σκοπό είχε,ποιο το αποτέλεσμα)..
Η δεύτερη ήταν εκείνη του βιβλίου για την αναγέννηση [ποιος θεωρούνταν σοφός άνθρωπος κατά την αναγέννηση]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γράψαμε Ιστορία. Εντάξει σχετικά καλά πιστεύω ένα 17 το έχω πιάσει.



ΙΣΤΟΡΙΑ
  • Ομάδα Α:


    1. Να προσδιορίσεται τους όρους:
    • Κακώσεις (Απάντηση: σελ.24)
    • Αλυλέγγυον (Απάντηση: σελ.39)
    • Γλαγολιτικό Αλφάβητο (Απάντηση: σελ.34)
    • Σκλαβινίες (Απάντηση: σελ.13 και σελ.26)
    2. Να αναφέρεται τις συνέπεις των μεταρρυθμίσεων του Ηρακλείου. (Απάντηση: σελ.15)
    3. Με ποιούς τρόπους εφάρμοζαι την εξωτερικοί πολιτική του το Βυζαντιο. (Απάντηση: σελ.42)
    4. Ποιό είδους ανθρώπου οραματίζονταν οι Αναγεννησιακοί άνθρωποι και να τον περιγράψεται. (Απάντηση: σελ.119)
  • Ομάδα Β:
    1. Σύμφωνα με τις ιστορικές σας γνώσεις και την Πηγή 1 να αναφέρεται τα αίτια των Σταυροφοριών. (Απάντηση: σελ.67)
    Πηγή 1: Ο πάπας κηρύσσει τη Σταυροφορία (σελ. 67)

    2. Σύμφωνα με τις ιστορικές σας γνώσεις και την Πηγή 2 να αναφαίρεται τους λόγους για τους οποίους οι Ευρωπαίοι στράφηκαν προς την Δύση. (Απάντηση: σελ.122)
    Πηγή 2: Τα αμύθητα πλούτη της Ιαπωνίας (σελ. 122)
τίποτα από αναγέννηση; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
τίποτα από αναγέννηση; :P:P

Εβαλε τον καθολικό ανθρωπο που είναι πολύ σοσ και το περίμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top