Φροντιστήριο Αγγλικών

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
@Hacker13 Στο είπα και πάλι, αν το θες μόνο για τα μόρια δώσε nocn. Αν το θες για συγκεκριμένο σκοπό ψάξε τι ζητάει. πχ θες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό κοίτα τι πιστοποιητικό ζητάει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Το ecce είναι ανώτερο από το nocn και αν είσαι καλά προετοιμασμένος δεν θα έχεις θέμα με το χρόνο. Ωστόσο είναι σε εσένα η επιλογή. Βλέπεις με πιο νιώθεις καλύτερα και δίνεις αυτό.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
@Hacker13 Στο είπα και πάλι, αν το θες μόνο για τα μόρια δώσε nocn. Αν το θες για συγκεκριμένο σκοπό ψάξε τι ζητάει. πχ θες να κάνεις ένα μεταπτυχιακό κοίτα τι πιστοποιητικό ζητάει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Το ecce είναι ανώτερο από το nocn και αν είσαι καλά προετοιμασμένος δεν θα έχεις θέμα με το χρόνο. Ωστόσο είναι σε εσένα η επιλογή. Βλέπεις με πιο νιώθεις καλύτερα και δίνεις αυτό.

Για μεταπτυχιακό έχω ήδη ένα οπότε χλωμό να ξανακάνω. Πάντως όπου έχω δει αναφέρει απλά Β2 ή C1 δεν διευκρινίζει πιστοποιητικό.

Φυσικά και με βολεύει το NOCN. Επίσης δεν θέλω να ρισκάρω να ξοδέψω λεφτά και να αποτύχω. Με σωστό διάβασμα στο NOCN η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη και μπορώ να επαναλάβω μόνο τα sections που τυχόν αποτύχω και όχι από την αρχή.

Απλά αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στο μέλλον δεν αναγνωρίζεται και το πάρω τσάμπα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακό έχω ήδη ένα οπότε χλωμό να ξανακάνω. Πάντως όπου έχω δει αναφέρει απλά Β2 ή C1 δεν διευκρινίζει πιστοποιητικό.

Φυσικά και με βολεύει το NOCN. Επίσης δεν θέλω να ρισκάρω να ξοδέψω λεφτά και να αποτύχω. Με σωστό διάβασμα στο NOCN η επιτυχία είναι σχεδόν σίγουρη και μπορώ να επαναλάβω μόνο τα sections που τυχόν αποτύχω και όχι από την αρχή.

Απλά αυτό που με ανυσηχεί είναι μήπως στο μέλλον δεν αναγνωρίζεται και το πάρω τσάμπα.

Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό. Απλά το ecce είναι πιο δύσκολο να μην αναγνωρίζεται στο μέλλον. Αν απλά θέλεις όμως μια πιστοποίηση δώσε το nocn,έχοντας όμως το ρίσκο που ανέφερες.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Δεν μπορείς να το ξέρεις αυτό. Απλά το ecce είναι πιο δύσκολο να μην αναγνωρίζεται στο μέλλον. Αν απλά θέλεις όμως μια πιστοποίηση δώσε το nocn,έχοντας όμως το ρίσκο που ανέφερες.
Προσωπικά δεν βρίσκω δύσκολά τα πτυχία της ελληνοαμερικανικής. Έχοντας δώσει και τα δυο (ecce, ecpe) πιστεύω ότι με λίγη μελέτη είναι πιο εύκολα απο τα γερμανικά πχ που έαν έχανες ένα παρτ έπρεπε να το ξαναδώσεις, έστω και για μια απάντηση το οποίο μου συνέβει. Η εξέταση γίνεται όλο και πιο φιλική, φέτος όσοι γνωστοί μου έδωσαν proficiency το πήραν με μεγάλους βαθμούς, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Προσωπικά δεν βρίσκω δύσκολά τα πτυχία της ελληνοαμερικανικής. Έχοντας δώσει και τα δυο (ecce, ecpe) πιστεύω ότι με λίγη μελέτη είναι πιο εύκολα απο τα γερμανικά πχ που έαν έχανες ένα παρτ έπρεπε να το ξαναδώσεις, έστω και για μια απάντηση το οποίο μου συνέβει. Η εξέταση γίνεται όλο και πιο φιλική, φέτος όσοι γνωστοί μου έδωσαν proficiency το πήραν με μεγάλους βαθμούς, χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα.

Και εγώ ecce και ecpe έχω δώσει και θεωρώ ότι με καλό διάβασμα και καλή προετοιμασία περνιέται. Προσωπικά δεν θα έδινα κάτι άλλο πέρα από cambridge ή michigan. Εκτός αν ζητούσαν κάτι συγκεκριμένο.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Και εγώ ecce και ecpe έχω δώσει και θεωρώ ότι με καλό διάβασμα και καλή προετοιμασία περνιέται. Προσωπικά δεν θα έδινα κάτι άλλο πέρα από cambridge ή michigan. Εκτός αν ζητούσαν κάτι συγκεκριμένο.
Εαν καταλαβαίνω είσαι πολυ μεγαλύτερη απο έμενα, απο ότι ξέρω τότε δεν συνυπολογίζονταν όλα τα παρτς, με αποτέλεσμα να είναι πιο απαιτητική η εξέταση. Πλέον τα παίρνουν όλοι. Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει κοπεί
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εαν καταλαβαίνω είσαι πολυ μεγαλύτερη απο έμενα, απο ότι ξέρω τότε δεν συνυπολογίζονταν όλα τα παρτς, με αποτέλεσμα να είναι πιο απαιτητική η εξέταση. Πλέον τα παίρνουν όλοι. Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει κοπεί

Το ecpe το πήρα το 2016 οπότε συμψηφίζονταν τότε. Όταν έδωσα νωρίτερα δεν συμψηφίζονταν και το είχα χάσει για λίγο. Κόβονται άτομα αλλά πιο δύσκολα από ότι νωρίτερα. Ωστόσο το θέμα είναι να μην λες μόνο ότι έχεις ένα πιστοποιητικό αλλά να μπορείς να το υποστηρίζεις κιόλας.

(Όσο για την ηλικία, πάνω από 30 είμαι)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Δεν ξέρω δύσκολη απόφαση. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ξεκινήσω Φροντιστήριο για Β2 και ανάλογα με το πως θα πάω στα μαθήματα να αποφασίσω ποιο θα δώσω ή να δώσω πρώτα το ένα και μετά το άλλο .

Ευρωδιάσταση έχει παρακολουθήσει κανένας ; Κάνει καλές τιμές απ'οτι είδα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ευρωδιάσταση έχει παρακολουθήσει κανένας ; Κάνει καλές τιμές απ'οτι είδα.

Σκέψου γιατί κάνει τόσο καλές τιμές και θα απαντήσεις μόνος σου την ερώτησή σου.

Από μαθητές μου έχω ακούσει τα χειρότερα. Δεν θα τους επέλεγα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με την ελληνοαμερικανική ένωση 4-5 φορές σήμερα και δεν το σήκωνε κανένας.

Πρίν 3-4 μέρες είχαν κρατήσει τα στοιχεία μου και υποτίθεται θα με έπαιρναν τηλέφωνο αλλά με έγραψαν κανονικά.

Ούτε σε email απάντησαν.

Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις για το φροντιστήριο Τζανέτος.

Από κριτικές στο Google διαβάζω πως είναι καλό, επικοινώνησα μαζί τους και σκέφτομαι να ξεκινήσω.

Ταχύρρυθμη προετοιμασία για NOCN Β2 θα κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έχει κανείς γνώμη για Ευρωδύναμη στην Εμμ. Μπενάκη; Γενικά ψάχνω για Προφίσιενσι κάτι καλό και οικονομικό. Έχετε να προτείνετε κάτι;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχει κανείς γνώμη για Ευρωδύναμη στην Εμμ. Μπενάκη; Γενικά ψάχνω για Προφίσιενσι κάτι καλό και οικονομικό. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Το Τζανέτος είναι καλό λένε και είναι και οικονομικό συγκριτικά.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Έχει κανείς γνώμη για Ευρωδύναμη στην Εμμ. Μπενάκη; Γενικά ψάχνω για Προφίσιενσι κάτι καλό και οικονομικό. Έχετε να προτείνετε κάτι;

Έψαχνα κι εγώ κάτι αντίστοιχο πριν κάτι χρόνια. Υπάρχουν και τα μηνύματά μου στο thread αυτό αν ψάξεις πιο πίσω. Στείλε μου αν θες για να σου πω πού πήγα τελικά για να μην το γράψω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έψαχνα κι εγώ κάτι αντίστοιχο πριν κάτι χρόνια. Υπάρχουν και τα μηνύματά μου στο thread αυτό αν ψάξεις πιο πίσω. Στείλε μου αν θες για να σου πω πού πήγα τελικά για να μην το γράψω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση.

Κάνει online ; Με ενδιαφέρει και εμένα.Στείλε μου αν μπορείς αν και σκέφτομαι το Τζανέτος.Δεν το διαφημίζω φυσικά.Αλλωστε το topic για να προτείνουμε φροντιστήρια είναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως εγω πήρα το prof στο κέντρο στο Τζανετος στην κανιγγος. Πολύ καλό φροντ με σούπερ καθηγητές και εξαιρετικό κλίμα. Φέτος λέω να κάνω και ιταλικά που τα έχω υποτροφία και μου είπαν ότι κάνουν και online τμήμα κανονικό όχι να βλέπεις τους άλλους στην τάξη. Αξίζει να περάσεις μια βόλτα και να δεις τι παίζει

Ευχαριστώ.Μάλλον θα πάω.Εκανα και κατατακτήριο τέστ και με δέχεται στα ταχύρυθμα για NOCN Lower.

Σκέψου γιατί κάνει τόσο καλές τιμές και θα απαντήσεις μόνος σου την ερώτησή σου.

Από μαθητές μου έχω ακούσει τα χειρότερα. Δεν θα τους επέλεγα.

Περίεργο γιατί οι κριτικές στο Google για Ευρωδιάσταση βλέπω πως είναι θετικές. Εγώ κλίνω προς Τζανέτος πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaaaaate

Νεοφερμένος

Η kaaaaate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ έκανα ένα δωρεάν δοκιμαστικό διαδικτυακά στον Τζανέτο και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Είδα ότι οι κριτικές ήταν πολλές και από όσους έκαναν αγγλικά ήταν όλες εξαιρετικές. Είδα να προτείνουν και Ευρωδύναμη και ευρωδιασταση σε ένα ποστ στο φβ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ευχαριστώ.Μάλλον θα πάω.Εκανα και κατατακτήριο τέστ και με δέχεται στα ταχύρυθμα για NOCN Lower.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο Τζανέτος, ούτε καν ακουστά. Πάντως για NOCN Lower δεν χρειάζεσαι κατατακτήριο τεστ. Αν έχεις τελειώσει D Class (οριακά επίπεδο Β1) το παίρνεις με 4 μήνες προετοιμασία και ίσως λέω και πολύ.

Η Ευρωδύναμη επίσης δεν ξέρω ποια είναι, πάντως η Ευρωδιάσταση και καλές κριτικές, το ακούω και ελαφρώς ως ανέκδοτο.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτριά μου με έβαλε στον πάγο, αν και μιλήσαμε Ιούλιο μήνα, αλλά τελικά δεν βρίσκει κενή ώρα, ή τέλος πάντων βρίσκει έως μία αλλά όχι περισσότερες (ονλάιν ιδιαίτερα). Δεν έχω καμία διάθεση να παρακαλάω και γι'αυτό προσανατολίζομαι σε αλυσίδα ξενόγλωσσων φροντιστηρίων για ονλάιν μαθήματα, ιδιαίτερα κατά προτίμηση, ή το άλλο που σκέφτομαι να διαβάσω μόνη μου - το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι η διόρθωση των εκθέσεων-, ούτως ή άλλως δεν είδα ποτέ σημαντική βελτίωση στις γλωσικές μου ικανότητες από καθηγητή σε καθηγητή. Οι περισσότεροι θεωρούν επιτυχία την απόκτηση ενός οποιοδήποτε χαρτιού, εγώ όμως θέλω να εξοικειωθώ με την γλώσσα, σε βαθμό να μπορώ να τη χειρίζομαι χωρίς δυσκολία σε καθημερινές συνθήκες.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτριά μου με έβαλε στον πάγο, αν και μιλήσαμε Ιούλιο μήνα, αλλά τελικά δεν βρίσκει κενή ώρα, ή τέλος πάντων βρίσκει έως μία αλλά όχι περισσότερες (ονλάιν ιδιαίτερα).
Γιατί πιστεύεις πως συνέβει αυτό;
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Γιατί πιστεύεις πως συνέβει αυτό;
Δεν ξέρω και δε με απασχολεί πλέον. Έχω κι εγώ τις παραξενιές μου φουλ ως άνθρωπος, αλλά προτιμώ να μου λένε κατάμουτρα τα λάθη μου, αν όντως έκανα λάθη στην προκειμένη περίπτωση, παρά να με αφήνουν με την απορία. Είναι πολύ εκνευριστικό όταν γίνεται και πάλι εγώ βγαίνω η ''κακιά'' της υπόθεσης. Τέλος πάντων, είμαι φουλ ξενερωμένη με τη φάση των μαθημάτων, όπως τα είχα στο μυαλό μου.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμένα η καθηγήτριά μου με έβαλε στον πάγο, αν και μιλήσαμε Ιούλιο μήνα, αλλά τελικά δεν βρίσκει κενή ώρα, ή τέλος πάντων βρίσκει έως μία αλλά όχι περισσότερες (ονλάιν ιδιαίτερα). Δεν έχω καμία διάθεση να παρακαλάω και γι'αυτό προσανατολίζομαι σε αλυσίδα ξενόγλωσσων φροντιστηρίων για ονλάιν μαθήματα, ιδιαίτερα κατά προτίμηση, ή το άλλο που σκέφτομαι να διαβάσω μόνη μου - το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι η διόρθωση των εκθέσεων-, ούτως ή άλλως δεν είδα ποτέ σημαντική βελτίωση στις γλωσικές μου ικανότητες από καθηγητή σε καθηγητή. Οι περισσότεροι θεωρούν επιτυχία την απόκτηση ενός οποιοδήποτε χαρτιού, εγώ όμως θέλω να εξοικειωθώ με την γλώσσα, σε βαθμό να μπορώ να τη χειρίζομαι χωρίς δυσκολία σε καθημερινές συνθήκες.
Καλημέρα!
Θα σου μιλήσω σαν μαθήτρια και σαν καθηγήτρια. Αν δεν ασχοληθείς μόνη σου, να αφιερώσεις χρόνο στη γλώσσα με εξωσχολικές δραστηριότητες ουσιαστικά βελτίωση δεν θα δεις. Πήγαινε σε κάποιο φροντιστήριο/ιδιαίτερα, όπως βολεύεσαι εσύ, διάβαζε τα μαθήματα σου, και σαν έξτρα ενασχόληση διάβαζε ένα λογοτεχνικό βιβλίο, εφημερίδες, βλέπε ντοκιμαντερ χωρίς υπότιτλους, κοινώς ένταξε τη γλώσσα στη καθημερινότητα σου.
Σου εύχομαι από καρδιάς καλή συνέχεια στο ταξίδι σου στη γλώσσα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top