Φροντιστήριο Αγγλικών

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
σκέφτομαι να αρχίσω proficiency κάποια στιγμή και θέλω να μάθω αν ο Γράψας είναι καλό φροντιστήριο.. Επίσης είμαι φοιτήτρια και θέλω να μάθω που κυμαίνονται οι τιμές.. Αν γνωρίζεται κάποιος ας μου απαντήσει.. ευχαριστώ!!

Πήγα τη προηγούμενη εβδομάδα για πληροφορίες για το τμήμα ενηλίκων.Δε ξέρω αν είναι καλό φροντιστήριο,δεν έκανα εγγραφή αλλά μπορώ να σε ενημερώσω για τα δίδακτρα.Είναι 133 ευρώ*8 μήνες αν είσαι φοιτήτρια κι αν κάνεις εγγραφή την ίδια μέρα.Πιο αναλυτικά: -300 ευρώ φοιτητική έκπτωση και - 200 ευρώ αν η εγγραφή γινόταν την ίδια 'μέρα που πήγες για πληροφορίες.Ετήσια δίδακτρα 1068 ευρώ από 1568.Εμένα δε μου σχημάτισε και τη καλύτερη εντύπωση η έκπτωση των 200 ευρώ αν εγγραφείς επί τόπου.Δε ξέρω...Ξεκινάνε πρώτη του μήνα.Το καλό είναι πως μπορείς να διαλέξεις 2 μέρες της 'βδομάδας,πρωί ή βράδυ.Διαλέγεις αυτό που σε βολέυει σε σχέση με τα μαθήματα που έχεις στη σχολή.Και το κάθε μάθημα είναι 2 + 1/2 ώρες.Συν μία ώρα έξτρα για εργαστήριο (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό).'Εξι ώρες τη 'βδομάδα σύνολο.
Δε ξέρω,δε με έπεισαν και πολύ.Πολλή μούρη πουλούσαν...Βέβαια δεν έχω παρακολουθήσει για να ξέρω τη ποιότητα του μαθήματος.Οπότε μπορεί να το αδίκησα τσάμπα.Εγώ προσώπικά το απέρριψα πρώτον λόγω οικονομικών και δεύτερον γιατί ελπίζω να βρώ κάποιον καλό καθηγητή για ιδιαίτερα.Ο κάθε μαθητής έχει διαφορετικές ανάγκες και πιστεύω πως κάποιος κάνοντας ιδιαίτερο μπορεί να καλυφθεί με τις μισές ώρες μαθήματος (και σύμφωνα μόνο με τις δικές του ανάγκες) απ'οσες θα έκανε στο φροντιστήριο με άλλους 14.Εγώ μια ιδέα πήρα για τις τιμές.Φέτος δε θα μπορούσα να ξεκινήσω ούτως ή άλλως.Ας ελπίσουμε τα πράγματα να είναι καλύτερα του χρόνου.

Αν κανέις έχει να μου προτείνει καθηγητή ,με πείρα, για ιδιαίτερο στην Αθήνα ας μου στείλει ενα πμ.Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στον Γράψα πήγες?

Λίγες είναι οι ώρες για 133 ευρώ το μήνα, ειδικά σε τμήμα με περισσότερα από 4 άτομα.

Σε γενικές γραμμές τα δίδακτρα του Proficiency για 6 ώρες διδασκαλίας σε τμήμα μέχρι 8 άτομα με έμπειρη καθηγήτρια κυμαίνονται γύρω στα 125-145 ευρώ το μήνα, αναλόγως με το πόσα άτομα είναι στο τμήμα, το μέγεθος του φροντιστηρίου, τα έξτρα που προσφέρει κλπ.

Για 4 ώρες διδασκαλία μπορείς να βρεις και δίδακτρα με 105 ευρώ, αλλά 4 ώρες δεν είναι αρκετές για τους περισσότερους μαθητές, ειδικά αν θέλουν να δώσουν μέσα σε 8-12 μήνες.

Σόρρυ τώρα διάβασα που ρώταγε κάποιος για τον Γράψα... Είχα δει μόνο την απάντηση της Kagome και από την περιγραφή κατάλαβα Γράψα.

Μιλάμε διαβάζω βουλωμένο γράμμα :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εγώ πριν λίγες μέρες πήγα σε φροντιστήριο της περιοχής μου και ο 1ος χρόνος Proficiency Cambridge κάνει 180*9 και ο 2ος 190*9. Και 45 για την εγγραφή, παρακαλώ.

Δεν με ξανάδαν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Στον Γράψα πήγες?

Λίγες είναι οι ώρες για 133 ευρώ το μήνα, ειδικά σε τμήμα με περισσότερα από 4 άτομα.

Σε γενικές γραμμές τα δίδακτρα του Proficiency για 6 ώρες διδασκαλίας σε τμήμα μέχρι 8 άτομα με έμπειρη καθηγήτρια κυμαίνονται γύρω στα 125-145 ευρώ το μήνα, αναλόγως με το πόσα άτομα είναι στο τμήμα, το μέγεθος του φροντιστηρίου, τα έξτρα που προσφέρει κλπ.

Ναι,Γράψα πήγα.Και σκέψου πως είναι 133 ευρώ με τις εκπώσεις που έγραψα.Αν δεν είσαι φοιτητής και δε γραφτείς την ίδια μέρα είναι 196 ευρω..!Είναι όντως πολλά.Και είχα πάει και στο φροντιστήριο της γειτονιάς μου,τη προηγούμενη κι εκεί μου είπαν 205 ευρώ κανονικά αλλά επειδή είμαι παλιά μαθήτρια θα μου ''κόψουν'' ένα 20ρικο (180 ευρώ) . :whatever: Τραγικό...
Ζουν σε άλλον κόσμο αυτοί προφανώς.

Μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για τα ιδιαίτερα?Πόσα πιστεύεις πως πρέπει να παίρνει ένας καθηγητής που κάνει αξιοπρεπή μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σου είπαν για πόσες ώρες και με πόσα παιδιά στο τμήμα;

Από περιέργεια ρωτάω, γιατί ότι και να σου είπαν είναι πολλά αυτά τα χρήματα.

Σε γενικές γραμμές υπολογίστε 1200-1300 ευρώ ο πρώτος χρόνος για ολιγομελές τμήμα / έξι ώρες την εβδομάδα / 8 μήνες μάθημα και 1300-1400 ευρώ ο δεύτερος χρόνος. Το πώς θα χωριστεί το ποσό (πόσο θα πάει η εγγραφή και πόσο η δόση) εξαρτάται από το διακανονισμό που θα κάνετε, πάντως αυτές οι συνολικές τιμές είναι φυσιολογικές για ένα φροντιστήριο που κάνει καλό μάθημα.

180*9 είναι πολύ τσιμπημένη τιμή για τμήμα.

Μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για τα ιδιαίτερα?Πόσα πιστεύεις πως πρέπει να παίρνει ένας καθηγητής που κάνει αξιοπρεπή μάθημα?

Φίλη μου καθηγήτρια πάρα πολύ έμπειρη που στις περασμένες εξετάσεις πέρασαν 10 στους 10 από τους μαθητές της στο ECPE παίρνει 20-25 ευρώ την ώρα για ιδιαίτερο. Αλλά μπορείς να τη βρεις και σε φροντιστήριο με πολύ πιο οικονομική τιμή ;)

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο το μάθημα σε φροντιστήριο. Τα ιδιαίτερα δεν τα προτείνω εκτός αν έχεις συγκεκριμένες ανάγκες, π.χ. μπορείς να παρακολουθήσεις μόνο σ/κ ή δουλεύεις εναλλάξ πρωί απόγευμα ή έχεις ξαναδώσει και έχεις κοπεί οπότε πας για εξατομικευμένη διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σου είπαν για πόσες ώρες και με πόσα παιδιά στο τμήμα;

Από περιέργεια ρωτάω, γιατί ότι και να σου είπαν είναι πολλά αυτά τα χρήματα.

Σε γενικές γραμμές υπολογίστε 1200-1300 ευρώ ο πρώτος χρόνος για ολιγομελές τμήμα / έξι ώρες την εβδομάδα / 8 μήνες μάθημα και 1300-1400 ευρώ ο δεύτερος χρόνος. Το πώς θα χωριστεί το ποσό (πόσο θα πάει η εγγραφή και πόσο η δόση) εξαρτάται από το διακανονισμό που θα κάνετε, πάντως αυτές οι συνολικές τιμές είναι φυσιολογικές για ένα φροντιστήριο που κάνει καλό μάθημα.

180*9 είναι πολύ τσιμπημένη τιμή για τμήμα.

Όχι,προς έκπληξή μου..!Δεν με ενημέρωσαν για τίποτα στης γειτονιάς μου.Και για να είμαι ειλικρινής ούτε που θέλω να μάθω με τα δίδακτρα που έχουν!Για φροντιστήριο της γειτονιάς κιόλας,που είναι ένα και μονάδικο (δηλαδή δεν ανήκει σε γνωστή αλυσίδα) και σε περιοχή κιόλας με κατοίκους μεσαίων και χαμηλών εισοδημάτων;!Kαι να μου κάνουν έκπτωση 20 ευρώ ενώ με ξέρουν από 6 χρονών ;;; No no no...Το μόνο που μου είπαν ήταν να μη προτιμήσω φροντιστήριο με ειδικά τμήματα ενηλίκων γιατί οι μεγάλοι βαριούνται και δε διαβάζουν..!Χαχαχαχα!Τότε γιατί πάνε?Γιατί θα τους κάνουν ντα ντα τα παιδιά τους αν δε πάρουν τo Proficiency???Aυτό μου το είπαν γιατί εκείνοι δεν έχουν ειδικά τμήματα για ενήλικες.Κι όταν της είπα τί γίνεται αν γραφτώ κι έχω μάθημα στη σχολή την ίδια ώρα με τα αγγλικά μου είπε :''Γράψου κι ο Θεος βοηθος!''.Tρατζικ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω με ενδιαφέρουν ,ενδεικτικά, τιμές για ιδιαίτερα εμένα.

Φίλη μου καθηγήτρια πάρα πολύ έμπειρη που στις περασμένες εξετάσεις πέρασαν 10 στους 10 από τους μαθητές της στο ECPE παίρνει 20-25 ευρώ την ώρα για ιδιαίτερο. Αλλά μπορείς να τη βρεις και σε φροντιστήριο με πολύ πιο οικονομική τιμή ;)

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερο το μάθημα σε φροντιστήριο. Τα ιδιαίτερα δεν τα προτείνω εκτός αν έχεις συγκεκριμένες ανάγκες, π.χ. μπορείς να παρακολουθήσεις μόνο σ/κ ή δουλεύεις εναλλάξ πρωί απόγευμα ή έχεις ξαναδώσει και έχεις κοπεί οπότε πας για εξατομικευμένη διδασκαλία.

Α σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
20-25 ε?Δε ξέρω μου φαίνονται πολλά κι αυτά για το πορτοφόλι μου..Μάλλον πρέπει να συμβιβαστώ με κάποιον με λιγότερη πείρα,τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πάντως για τα δικά μου, για σύγκριση: Για το 2o έτος ξέρω, ότι έχει ήδη 4 παιδιά και 5 ώρες την εβδομάδα (2+2+1). 190*90=1710+45=1755€ και βάλε 150 για βιβλία + εξέταστρα βγαίνει υπερβολικά ακριβό το πακέτο. Δεν είπαν κάτι για διακανονισμό. Κάνει καλό μάθημα αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Πάντως για τα δικά μου, για σύγκριση: Για το 2o έτος ξέρω, ότι έχει ήδη 4 παιδιά και 5 ώρες την εβδομάδα (2+2+1). 190*90=1710+45=1755€ και βάλε 150 για βιβλία + εξέταστρα βγαίνει υπερβολικά ακριβό το πακέτο. Δεν είπαν κάτι για διακανονισμό. Κάνει καλό μάθημα αλλά και πάλι, δε νομίζω ότι αξίζει.

Και τελικά τί θα κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Και τελικά τί θα κάνεις?

Βρήκα ένα άλλο φροντιστήριο για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, το οποίο έχει 100 ευρώ το μήνα. Έτσι κι αλλιώς, με τέτοια διαφορά στις τιμές και εφόσον είναι και τα δυο καλά, δε θα μπορούσα να πείσω τους γονείς μου να γραφτώ σε αυτό με τη διπλάσια τιμή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Βρήκα ένα άλλο φροντιστήριο για το οποίο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, το οποίο έχει 100 ευρώ το μήνα. Έτσι κι αλλιώς, με τέτοια διαφορά στις τιμές και εφόσον είναι και τα δυο καλά, δε θα μπορούσα να πείσω τους γονείς μου να γραφτώ σε αυτό με τη διπλάσια τιμή :P

Ε ναι,λογικό μου ακούγεται..Αλλά πολύ καλό για να είναι αληθινό μόνο με 100 ευρώ.Γράφτηκες?Σε ποια περιοχή είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ε ναι,λογικό μου ακούγεται..Αλλά πολύ καλό για να είναι αληθινό μόνο με 100 ευρώ.Γράφτηκες?Σε ποια περιοχή είναι?

Ναι γράφτηκα, στην περιοχή μου (Παλιό Φάληρο) είναι. Είναι αλήθεια ότι τέτοια τιμή δεν μπορείς να τη βρεις αλλού στην περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το μόνο που μου είπαν ήταν να μη προτιμήσω φροντιστήριο με ειδικά τμήματα ενηλίκων γιατί οι μεγάλοι βαριούνται και δε διαβάζουν..!Χαχαχαχα!Τότε γιατί πάνε?Γιατί θα τους κάνουν ντα ντα τα παιδιά τους αν δε πάρουν τo Proficiency???Aυτό μου το είπαν γιατί εκείνοι δεν έχουν ειδικά τμήματα για ενήλικες.
Κοίτα, σε αυτό που σου είπαν δεν έχουν άδικο. Το καλύτερο μάθημα Proficiency γίνεται με παιδιά Λυκείου και το χειρότερο με φοιτητές. Τα παιδιά να το πω ευθέως στρώνουν κ*λο, ενώ οι ενήλικες όχι. Ειδικά όταν έχεις αποκλειστικά φοιτητικό τμήμα γίνεται μπάχαλο, γιατί οι φοιτητές δίνουν προτεραιότητα στη σχολή και επιπλέον έχουν υποχρεώσεις που δεν τις έχουν τα παιδιά του Λυκείου - κοινωνικές και όχι μόνο: άλλος κάνει πρακτική, άλλος έχει διπλή εξεταστική, άλλος ετοιμάζεται να φύγει εξωτερικό, άλλος παραδίδει διπλωματική. Μία το ένα, μία το άλλο, το διάβασμα μένει πίσω. Δεν είναι ότι δεν έχουν τις καλύτερες προθέσεις ή ότι δεν είναι συνειδητοποιημένοι, είναι ότι δεν έχουν τον απαιτούμενο χρόνο για διάβασμα.

Και επιπλέον οι φοιτητές συνήθως θέλουν ταχύρρυθμα τμήματα με λιγότερες ώρες την εβδομάδα και χαμηλότερη τιμή - πράγματα που, λογικά να το δεις, δεν συμβαδίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το μόνο που μου είπαν ήταν να μη προτιμήσω φροντιστήριο με ειδικά τμήματα ενηλίκων γιατί οι μεγάλοι βαριούνται και δε διαβάζουν..!Χαχαχαχα!Τότε γιατί πάνε?Γιατί θα τους κάνουν ντα ντα τα παιδιά τους αν δε πάρουν τo Proficiency???Aυτό μου το είπαν γιατί εκείνοι δεν έχουν ειδικά τμήματα για ενήλικες.Κι όταν της είπα τί γίνεται αν γραφτώ κι έχω μάθημα στη σχολή την ίδια ώρα με τα αγγλικά μου είπε :''Γράψου κι ο Θεος βοηθος!''.Tρατζικ..


Όσο αφορά για τους φοιτητές δεν έχω να πω κάτι με κάλυψε η προλαλλήσασα.. όσο αφορά τους ενήλικες με παιδιά... έχω 2 παιδιά και όχι δεν θα με κάνουν ντα αν δεν πάρω το prof αλλά όταν γυρνάω στις 6 σπίτι μου που λείπω από τις 7.00 το πρωί αυτά τα παιδιά θέλουν το φαί τους, την καθαριότητα τους και φυσικά χρόνο παιχνιδιού με την μαμά τους!! Οπότε δεν τίθεται θέμα βαρεμάρας αλλά χρόνου!! Δεν δέχομαι ότι τα 15χρονα παιδιά του λυκείου τα οποία πάνε στο φροντιστήριο όποτε δεν κάνουν κοπάνα για καφέ και κοιτάνε πως θα περάσει η ώρα του χαβαλέ, είναι πιο συνηδητοποιημένα από τον ενήλικα που προσθέτει ένα επιπλέον βάρος στους ώμους του απολύτως συνειδητά και φυσικά με δικά του έξοδα και όχι με τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς. Το φροντιστήριο που μίλησε έτσι είναι το λιγότερο αστείο και αποκλείεται να επειδιώκει σοβαρό κοινό!

Επίσης υπάρχουν πολλά φροντιστήρια που έχουν ευέλικτα τμήματα και μπορείς να είσαι πότε πρωί πότε απόγευμα! Δεν είναι απάντηση το ''Γράψου κι ο Θεος βοηθος!'' αν έχεις μάθημα την ώρα των αγγλικών!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ερώτηση σε όλους όσοι κάνετε προετοιμασία σε επίπεδο Proficiency:Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε και πόσο πληρώνετε;
Ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά είμαι πεπεισμένη πως η καλύτερη επιλογή είναι " η πηγή" της κάθε γλώσσας. Βρετανικό Συμβούλιο για τα πτυχία του Cambridge, Ελληνοαμερικανική ένωση για τα πτυχία του Michigan ( βέβαια όποιος έχει κάνει προετοιμασία στο Βρετανικό Συμβούλιο μπορεί εύκολα να δώσει και για Michigan), Γαλλικό Ινστιτούτο για τα πτυχία των Γαλλικών, Casa d Italia για τα πτυχία των Ιταλικών, Γκαίτε για τα πτυχία των Γερμανικών κ.ο.κ. Εξαιρετικοί καθηγητές, στοχευμένη διδασκαλία, οργανωμένες υπηρεσίες, πολύ υψηλό επίπεδο επιτυχιών. Σαν εκπρόσωποι των αντίστοιχων πτυχίων στη χώρα μας ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και γι αυτό έχουν και αυτά τα αποτελέσματα. Σας το λέω γιατί ξόδεψα αρκετά χρήματα δεξιά και αριστερά μέχρι που πήγα εκεί και πέτυχα το σκοπό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ερώτηση σε όλους όσοι κάνετε προετοιμασία σε επίπεδο Proficiency:Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε και πόσο πληρώνετε;
Ευχαριστώ.:)
Εγώ κάνω 6 ώρες την εβδομάδα + 1 ώρα multimedia lab και πληρώνω (για year 2) 135 ευρώ το μήνα.

Στο τμήμα είμαστε 5 παιδιά.

Το καλοκαίρι έδωσα για TOEIC και το πήρα. Tώρα συνεχίζω για ECPE.

Για Βρετανικό το είχα σκεφτεί αλλά είναι πολλά τα χρήματα και δεν ήθελα να κατεβαίνω κέντρο. Προτιμούσα να είμαι κοντά στο σπίτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ κάνω 6 ώρες την εβδομάδα + 1 ώρα multimedia lab και πληρώνω (για year 2) 135 ευρώ το μήνα.

Στο τμήμα είμαστε 5 παιδιά.

Το καλοκαίρι έδωσα για TOEIC και το πήρα. Tώρα συνεχίζω για ECPE.

Για Βρετανικό το είχα σκεφτεί αλλά είναι πολλά τα χρήματα και δεν ήθελα να κατεβαίνω κέντρο. Προτιμούσα να είμαι κοντά στο σπίτι μου.

Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να δώσεις κάτι παραπάνω από το να κάνεις πειράματα. ' Οπως αναφέρεται και στο μήνυμα 176 εκεί είσαι σίγουρη. Εξάλλου μπορείς να τα δίνεις με δόσεις και να μην σου φανεί η διαφορά. Τώρα για την απόσταση που λες τι να σου πω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ναι γράφτηκα, στην περιοχή μου (Παλιό Φάληρο) είναι. Είναι αλήθεια ότι τέτοια τιμή δεν μπορείς να τη βρεις αλλού στην περιοχή.

Αυτό θα πει τύχη.Καλή επίτυχια να έχεις όταν δώσεις.Ας ελπίσουμε να βρω κι εγώ κάτι καλό ή κάποιον καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να δώσεις κάτι παραπάνω από το να κάνεις πειράματα. ' Οπως αναφέρεται και στο μήνυμα 176 εκεί είσαι σίγουρη. Εξάλλου μπορείς να τα δίνεις με δόσεις και να μην σου φανεί η διαφορά. Τώρα για την απόσταση που λες τι να σου πω ...
Συμφωνώ, αλλά δεν θεωρώ ότι κάνω πειράματα. Στο φροντιστήριο που είμαι ήρθα συστημένη από παλιά μαθήτρια και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Ένας από τους παράγοντες που μέτρησαν για μένα ήταν ότι κάνουμε μάθημα και με αγγλίδα καθηγήτρια, το οποίο το θεωρώ πολύ σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι πεπεισμένη πως η καλύτερη επιλογή είναι " η πηγή" της κάθε γλώσσας. Βρετανικό Συμβούλιο για τα πτυχία του Cambridge, Ελληνοαμερικανική ένωση για τα πτυχία του Michigan ( βέβαια όποιος έχει κάνει προετοιμασία στο Βρετανικό Συμβούλιο μπορεί εύκολα να δώσει και για Michigan), Γαλλικό Ινστιτούτο για τα πτυχία των Γαλλικών, Casa d Italia για τα πτυχία των Ιταλικών, Γκαίτε για τα πτυχία των Γερμανικών κ.ο.κ. Εξαιρετικοί καθηγητές, στοχευμένη διδασκαλία, οργανωμένες υπηρεσίες, πολύ υψηλό επίπεδο επιτυχιών. Σαν εκπρόσωποι των αντίστοιχων πτυχίων στη χώρα μας ξέρουν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν και γι αυτό έχουν και αυτά τα αποτελέσματα. Σας το λέω γιατί ξόδεψα αρκετά χρήματα δεξιά και αριστερά μέχρι που πήγα εκεί και πέτυχα το σκοπό μου.
Δεν κάνω λόγο ότι οι τιμές στα Ινστιτούτα είναι απλησίαστες για πολλούς.
Διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχουν φροντιστήρια που με λιγότερα χρήματα κάνουν την ίδια δουλειά και καλύτερη..:)
Επίσης,έστω ότι ένας μαθητής μένει εκτός μεγαλουπόλεων τότε;:whistle:
Δε λέω,σε ξεσκονίζουν καλά στα Ινστιτούτα αλλά μην τα θεοποιούμε κι'όλας.

Εγώ κάνω 6 ώρες την εβδομάδα + 1 ώρα multimedia lab και πληρώνω (για year 2) 135 ευρώ το μήνα.
Στο τμήμα είμαστε 5 παιδιά.
Το καλοκαίρι έδωσα για TOEIC και το πήρα. Tώρα συνεχίζω για ECPE.
Για Βρετανικό το είχα σκεφτεί αλλά είναι πολλά τα χρήματα και δεν ήθελα να κατεβαίνω κέντρο. Προτιμούσα να είμαι κοντά στο σπίτι μου.
TOEIC τι επίπεδο είναι;
Εγώ για ECPE κάνω.:P
Το multimedia lab τι είναι;

Συμφωνώ, αλλά δεν θεωρώ ότι κάνω πειράματα. Στο φροντιστήριο που είμαι ήρθα συστημένη από παλιά μαθήτρια και μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Ένας από τους παράγοντες που μέτρησαν για μένα ήταν ότι κάνουμε μάθημα και με αγγλίδα καθηγήτρια, το οποίο το θεωρώ πολύ σημαντικό.
Συμφωνώ αλλά εγώ που δεν είμαι και φαν των φροντιστηρίων το native speaker της γλώσσας τον πλήρωνα λιγάκι παραπάνω.:P
Αν και έχω μια χαρά Αμερικανική προφορά και δεν έχω κάνει ποτέ με Αμερικάνο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top