Φροντιστήριο Αγγλικών

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δυστυχώς στο κέντρο της Αθήνας δεν έχω κάποιο να σου προτείνω, θα έλεγα όμως κι εγώ μακριά από "φοιτητικά" φροντιστήρια με πολύ φτηνές τιμές και μεγάλα τμήματα, γιατί σε αυτά δεν γίνεται καλή δουλειά. Να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Χωρίς να θέλω να πω συγκεκριμένο όνομα (αν και αναφέρθηκε ήδη...) αν πας σε ένα φροντιστήριο με αίθουσες που χωράνε 30 μαθητές, μην το πιστέψεις αν σου πουν ότι τα τμήματά τους είναι "ολιγομελή" και το μάθημά τους προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις σου ;)

Συνήθως τα καλοκαιρινά τμήματα είναι εντατικά, απευθύνονται σε μαθητές που θέλουν να τρέξουν την ύλη, το οποίο εσένα δεν σε βοηθάει. Αν θέλεις να κάνεις μια γερή επανάληψη όπως λες, είναι καλύτερα να κάνεις π.χ. 4 ώρες ατομικό μάθημα παρά 9 ώρες την εβδομάδα σε τμήμα με 20 μαθητές.

Αν μπεις σε τμήμα, να κοιτάξεις να σου δώσουν πρώτα να κάνεις κάποιο τεστ. Το σωστό φροντιστήριο θα σου προτείνει οπωσδήποτε να κάνεις τεστ κατάταξης πριν σε εντάξει στο σωστό τμήμα, αλλιώς σε βάζουν όπου βολεύονται. Ιδιαίτερη προσοχή όταν προπληρώνεις τα δίδακτρα γιατί ξέρεις τι λένε: μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ούδε ένα λάθος αναγνωρίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hellogirl

Νεοφερμένος

Η hellogirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχεις δίκιο,θα το ψάξω πολύ γιατί δεν θέλω να την ξαναπατήσω.Είχα κάνει (και) ιδιαίτερα ,και ενώ στην αρχή ήταν καλή μετά ήταν τελείως στον κόσμο της,έστελνε μηνύματα την ώρα που κάναμε μάθημα,έκανε λάθη...και στο τέλος που ήταν να δώσω εξετάσεις και μου είχε πει να πάω στο σπίτι της να κάνουμε μάθημα,γινόταν ένας χαμός με τα παιδιά της.
Οπότε έχω καεί και από φροντιστήριο και από ιδιαίτερο...
Αν πάρει το αυτί σας για κάποιο φροντιστήριο στείλτε μου κάποιο pm!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chripol

Νεοφερμένος

Ο chripol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προηγούμενους! Το Βρετανικό δεν δουλεύει ECCE, τα φοιτητικά του κέντρου απλά κοροϊδεύουν γιατί κάνουν τμήματα αμφιθέατρα άρα κοίταξε στην περιφέρεια. Αν έχεις πρόσβαση στου Ζωγράφου λόγω σχολής θα βρείς φροντιστήριο. Ζήτησε να δεις τις αίθουσες γιατί όλοι μιλούν για ολιγομελή τμήματα αλλά δεν ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hellogirl

Νεοφερμένος

Η hellogirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τώρα που θα ξεμπερδέψω λίγο με την σχολή μου θα το ψάξω καλύτερα. Πάντως πολλά φροντιστήρια μου,που ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους τηλεφωνικά μου απέκλεισαν τα θερινά τμήματα και μου πρότειναν φροντιστήρια Ομόνοιας που δεν κλείνουν. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προηγούμενους! Το Βρετανικό δεν δουλεύει ECCE, τα φοιτητικά του κέντρου απλά κοροϊδεύουν γιατί κάνουν τμήματα αμφιθέατρα άρα κοίταξε στην περιφέρεια. Αν έχεις πρόσβαση στου Ζωγράφου λόγω σχολής θα βρείς φροντιστήριο. Ζήτησε να δεις τις αίθουσες γιατί όλοι μιλούν για ολιγομελή τμήματα αλλά δεν ισχύει...
Συμφωνώ ότι είναι καλύτερα να κοιτάξεις στην περιφέρεια. Στα φροντιστήρια του κέντρου δεν γίνεται μάθημα, αλλά διάλεξη. Πας για 3 ώρες, την πρώτη ώρα διορθώνεις ασκήσεις σαν μανιακός, και τις άλλες δυο ακούς τον καθηγητή να μιλάει και ότι πιάσεις!

Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω το φροντιστήριο που πάω εγώ. Είναι στην κόκκινη γραμμή του μετρό 10-15 λεπτά από Ομόνοια και θα είναι ανοιχτά το καλοκαίρι. Αυτό το ξέρω σίγουρα γιατί το τμήμα μου συνεχίζει μέχρι τέλη Ιουλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hellogirl

Νεοφερμένος

Η hellogirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι αν θες στείλε μου pm. Thank you :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Σου έστειλα δύο! Ελπίζω να έρθουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_91

Νεοφερμένος

Η Katerina_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά!:) Είμαι φοιτήτρια στο 4ο έτος και θέλω να ξεκινήσω προετοιμασία για Proficiency. Πήρα το FCE το 2006 και από έκτοτε δεν έχω ξανασχοληθεί αλλά έχω καλή σχέση με τα αγγλικά. Ξέρετε κάποιο καλό φροντιστήριο σε Αθήνα-Κέντρο, Αγ. Δημήτριο, Δάφνη, Ν. Κόσμο, με λογικά δίδακτρα και καλούς καθηγητές; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο; Πόσο περίπου χρόνο θα χρειαστώ για να δώσω εξετάσεις με εντατικό διάβασμα για CPE ή ECPE;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Απέφυγε τα φροντιστήρια του κέντρου, ειδικά αυτά με τα φτηνά δίδακτρα και τους 20 μαθητές σε κάθε τάξη...

Με εντατικό διάβασμα (6 ώρες τη βδομάδα μάθημα και μίνιμουμ άλλες τόσες διάβασμα) μπορείς να δώσεις για ECPE σε 10-11 μήνες (1.5 ακαδημαϊκό έτος περίπου). Για CPE θέλει περισσότερο χρόνο και προσωπικά θα σε συμβούλευα να το αποτολμήσεις μόνο αν έχεις πάρει το Lower με Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renegator

Νεοφερμένος

Η renegator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το οτι το αχον dinei εγγυηση πτυχίου είναι ένας μύθος που υπάρχει μονο στα χαρτιά. Πήγα σε φροντιστήριο του συγκεκριμένου ομίλου και με κάψανε. Για ECPE είχαν μια τραγική δασκάλα που είχε μονο Proficency και υστερούσε πολύ σε λεξιλόγιο. Ελάχιστα είναι αυτά που δίνουν σε σχέση με αυτά που διαφημίζουν, προφορικά μια ώρα την εβδομάδα 10 άτομα μαζί, καθόλου γραμματική και άλλα πολλά. Οι ώρες είναι πραγματικά ελάχιστες και οι ώρες κανονικής διδασκαλίας δεν είναι ούτε 30 όλο το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πόσο χρεώνουν για όλα αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra_93

Νεοφερμένος

Η alexandra_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ειμαι απο Θεσσαλονικη κ ενδιαφερομαι κ εγω για τμηματα Proficiency,επισκεφτηκα σημερα τρια φροντιστηρια 1. Axon 2. Assos k 3.Speak ολα στο κεντρο αλλα δεν ξερω ποιο να διαλεξω στην τιμη με βολευουν το πρωτο κ το τριτο μπορει καποιος να μ εκφρασει γνωμες για αυτα η για κανενα αλλο καλο φροντιστηριο στο κεντρο? Οσο να 'χει δεν θελω να παρω το ρισκο κ να δωσω τζαμπα χρηματα,με ενδιαφερει να κανουν καλη προετιμασια να δινουν βαση στα προφορικα κ να εχουν επιτυχια

Το οτι το αχον dinei εγγυηση πτυχίου είναι ένας μύθος που υπάρχει μονο στα χαρτιά. Πήγα σε φροντιστήριο του συγκεκριμένου ομίλου και με κάψανε. Για ECPE είχαν μια τραγική δασκάλα που είχε μονο Proficency και υστερούσε πολύ σε λεξιλόγιο. Ελάχιστα είναι αυτά που δίνουν σε σχέση με αυτά που διαφημίζουν, προφορικά μια ώρα την εβδομάδα 10 άτομα μαζί, καθόλου γραμματική και άλλα πολλά. Οι ώρες είναι πραγματικά ελάχιστες και οι ώρες κανονικής διδασκαλίας δεν είναι ούτε 30 όλο το χρόνο.

σε ποια αχον ησουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλημερα.
Ενδιαφερομαι να παρακολουθησω proficiency και επειτα απο αρκετη ερευνα που εκανα συμπεριλαμβανομενου και british council και hellenic american union, οσο και αν ακουγεται περιεργο κατεληξα αναμεσα σε ευρωγνωση και ευρωδιασταση. Το καλο με την ευρωδιασταση [κανιγγος] ειναι οτι για ενα μηνα κανουν επαναληπτικα μαθηματα - αλλα επειδη δεν κανουν κατατακτηρια τεστ μπορει ο οποιοσδηποτε να παρακολουθησει το συγκεκριμενο τμημα. Η ευρωγνωση [σεπολιων] ειναι συνοικιακο και εχει λιγα ατομα ανα τμημα.
Μηπως μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο;;; ευρωγνωση ή ευρωδιασταση ; ;


Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

οκ ευχαριστώ. Επειδή όμως ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένη άποψη και όχι γενικά ελπίζω να υπάρχουν κάποιες απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ανάμεσα σε Ευρωγνώση και Ευρωδιάσταση, θα επέλεγα Ευρωγνώση. Έχω ακούσει αρκετά θετικά σχόλια για φροντιστήρια Ευρωγνώση (όχι συγκεκριμένα για αυτό των Σεπολίων) αλλά τίποτα θετικό για Ευρωδιάσταση. Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Eυχαριστώ!! Το μόνο θετικό της ευρωδιάστασης είναι που τον πρώτο μήνα κάνουν καλή επανάληψη και έχεις 50% έκπτωση στην δεύτερη γλώσσα (θέλω του χρόνου να τελειώσω και τα γαλλικά μου) αλ΄΄α έχει μέχρι 17 άτομα το τμήμα!!! Ενώ η ευρωγνώση δεν προσφέρει την έκπτωση αλλά είναι μέχρι 8 άτομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βασικά ό,τι πληρώσεις παίρνεις... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου έκανε Proficiency στην Ευρωδιάσταση με 23 παιδιά στο τμήμα. Και τα 17 πολλά είναι, αλλά πρόσεξε μην καταλήξεις με ακόμα περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GRAMMEN2479

Νεοφερμένος

Η GRAMMEN2479 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δε θα διαφωνήσω στο ότι πληρώνεις παίρνεις.... αλλά όχι πάντα... ;)

το βρετανικό συμβούλιο ζήτησε 70% πάνω σχεδόν απ'ότι τα υπόλοιπα που ρώτησα... δεν ξέρω τί δουλειά γίνεται αλλά... εντάξει!! κάποιοι ζούνε σε άλλο κόσμο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το Βρετανικό πουλάει όνομα ...και Κολωνάκι.

Αυτή η επανάληψη σου είπαν από τι αποτελείται; Και είσαι σίγουρη ότι άλλα φροντιστήρια δεν κάνουν το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το όνομα που πουλάει το Βρεττανικό και η Ένωση βασίζεται στο διδακτικό προσωπικό τους και την άριστη δουλειά τους.
Τα φροντιστήρια μαζικής παραγωγής έχουν "καθηγητές" που δεν θα ήθελα να διδάσκουν το παιδί μου.
Στα οικογενειακά συνοικιακά, αν πάρεις συστάσεις από παλιούς μαθητές, και πετύχεις το καλό μπορείς να λάβεις καλή έως άριστη διδασκαλία.
Στα ιδιαίτερα εάν διαλέξεις έμπειρο καθηγητή επίσης θα λάβεις σωστή προετοιμασία.
Όσο για τις τιμές, όπως προαναφέρθηκε θα λάβεις ότι πληρώσεις.
Φυσικά οι τιμές δεν είναι πια αυτές που ήταν αλλά ούτε τάξη proficiency με 90€/μήνα έχει κάτι να σου προσφέρει, ούτε και ιδιαίτερο με 15€/ώρα θα σε πάει για επιτυχία.
'Ολα ε'ιναι επίσης συνάρτηση του πόσο προτίθεσαι να δουλέψεις.
Αυτά από μακρόχρονη πείρα μου ως παλιά φροντιστηριούχος, καθηγήτρια σε ιδιαίτερα και καθηγήτρια Δημοσίου πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top