Φροντιστήρια Γερμανικών

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αν τελικά επιβληθεί ΦΠΑ 23% τα ιδιαίτερα είναι μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αν τελικά επιβληθεί ΦΠΑ 23% τα ιδιαίτερα είναι μονόδρομος.

Εγώ είμαι υπέρ των ιδιαιτέρων είτε ο ΦΠΑ γίνει 23% είτε όχι.
Ακόμα κι αν τα ιδιαίτερα είναι πιο ακριβά λόγω μετακίνησης των καθηγητών είναι πιο ''ειδικά''
Είσαι εσύ και ο καθηγητής σου. Προσαρμόζεις το ωράριο όπως θέλεις, όσες φορές θέλεις και φυσικά προχωράς με τους δικούς σου ρυθμούς.
Μπορείς να αφιερώσεις 2 μαθήματα σε ένα φαινόμενο που σε δυσκολεύει που στο φρόντ στην μισή ώρα θα έπρεπε να είχατε τελειώσει με αυτό.
Σύν ότι οι ασκήσεις και τα βιβλία που θα κάνει κάποιος στο ιδιαίτερο θα είναι προσαρμοσμένα στο επίπεδό του ΜΟΝΟ ( γιατί στο φροντ θεωρητικά είναι όλοι πχ στο Β2 αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο). Βλέπω παιδία που στο φροντ και στο σχολείο βαριούνται, γιατί οι ασκήσεις που τους βάζουν είναι παιχνιδάκι γι αυτούς και άλλα που ζορίζονται γιατί τους φαίνονται βουνό.
Στο ιδιαίτερο ίσως πετύχεις το επίπεδό σου ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
γεια σας :)
Του χρονου ξεκιναω για γερμανικα στη θεσσαλονικη.
Μηπως γνωριζετε καποιο καλο φροντιστηριο;
Εχως ακουσει πολυ καλα λογια για το αλμα :)
Επισης εχει ενα τμημα β1 σε ενα χρονο υπερενταντικο με 7,5 ωρες την εβδομαδα; ειναι εφικτο μαζι με τη σχολη να ανταπεξελθω στο διαβασμα που απαιτειται ή να επιλεξω το κανονικο τμημα;
Γενικα εσεις που δωσατε β1 πως σας φανηκε σαν δυσκολια και ποσο καιρο κανατε προετοιμασια ;
ευχαριστω εκ των πρωτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
γεια σας :)
Του χρονου ξεκιναω για γερμανικα στη θεσσαλονικη.
Μηπως γνωριζετε καποιο καλο φροντιστηριο;
Εχως ακουσει πολυ καλα λογια για το αλμα :)
Επισης εχει ενα τμημα β1 σε ενα χρονο υπερενταντικο με 7,5 ωρες την εβδομαδα; ειναι εφικτο μαζι με τη σχολη να ανταπεξελθω στο διαβασμα που απαιτειται ή να επιλεξω το κανονικο τμημα;
Γενικα εσεις που δωσατε β1 πως σας φανηκε σαν δυσκολια και ποσο καιρο κανατε προετοιμασια ;
ευχαριστω εκ των πρωτερων :)

Για φροντιστήριο δεν γνωρίζω, όμως είμαι υπέρ των κανονικών μαθμάτων και όχι των εντατικών κλπ. Δεν θεωρώ πως μπορείς να μάθεις γερμανικά σωστά με ενταντικά. Είναι γλώσσα αρκετά δύσκολη που απαιτεί χρόνο διαβάσματος για να κατανοήσεις πλήρως την γραμματική πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Για φροντιστήριο δεν γνωρίζω, όμως είμαι υπέρ των κανονικών μαθμάτων και όχι των εντατικών κλπ. Δεν θεωρώ πως μπορείς να μάθεις γερμανικά σωστά με ενταντικά. Είναι γλώσσα αρκετά δύσκολη που απαιτεί χρόνο διαβάσματος για να κατανοήσεις πλήρως την γραμματική πχ.

ω σε ευχαριστω πολύ :)
Μαλλον θα επιλιεξω το κανονικο τμημα Α1-Α2 σε ενα χρόνο λοιπόν.Εξαλλου μαλλον ενα εντατικο τμημα θα ηταν ανεφικτο να συνδιαστει με τη σχολη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ερώτηση:
Μιλώντας πάντα για τμήματα ενηλίκων, υπάρχει περίπτωση να βρει κανείς κάτι ΜΕ ΛΙΓΕΣ ώρες εβδομαδιαίως; (ξεκινώντας από το μηδέν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!

Πήρα την απόφαση να συνεχίσω φέτος τα Γερμανικά, αν και θα έχω πολύ φορτωμένο πρόγραμμα. Έχω B2 από το λύκειο και θέλω μέχρι το Μάιο να έχω φτάσει στο C1. Θέλω να πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Για να πετύχω αυτό το στόχο, πρέπει σίγουρα να κάνω κάποια μαθήματα.

Η λιγότερο ακριβή λύση για μάθημα είναι μάλλον στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ (450 ευρώ/χρόνο), για το οποίο γνωρίζω ότι θα κάνει καλή δουλειά (μια φίλη μου πήρε C2 από μαθήματα εκεί). Το πρόβλημα είναι ότι κάθε βδομάδα θα γίνονται 3 τρίωρα (!) μαθήματα, που κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικά πολλές ώρες και κατά βάση δεν έχω τόσο χρόνο. Επίσης, θεωρώ ότι από τα εξεταζόμενα θέματα, θα μπορούσα να δουλέψω μόνη μου τα κείμενα και το ακουστικό. Εκεί που σίγουρα θα χρειαζόμουν βοήθεια, είναι στα προφορικά και στην έκθεση. Υπάρχει ένα πρόγραμμα στο διδασκαλείο που λέγεται "Εργαστήριο Γραπτού και Προφορικού Λόγου στη Γερμανική C1-C2" (200 ευρώ/χρόνο) και σκεφτόμουν μήπως έκανα αυτό αντί για τη συστηματοποιημένη προετοιμασία για C1 και στην περίπτωση που δω ότι ίσως να μη βγαίνει, να προσθέσω λίγα ιδιαίτερα προς το τέλος, όπου γίνεται προετοιμασία για εξετάσεις.

Καμία άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Πήρα την απόφαση να συνεχίσω φέτος τα Γερμανικά, αν και θα έχω πολύ φορτωμένο πρόγραμμα. Έχω B2 από το λύκειο και θέλω μέχρι το Μάιο να έχω φτάσει στο C1. Θέλω να πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Για να πετύχω αυτό το στόχο, πρέπει σίγουρα να κάνω κάποια μαθήματα.

Η λιγότερο ακριβή λύση για μάθημα είναι μάλλον στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ (450 ευρώ/χρόνο), για το οποίο γνωρίζω ότι θα κάνει καλή δουλειά (μια φίλη μου πήρε C2 από μαθήματα εκεί). Το πρόβλημα είναι ότι κάθε βδομάδα θα γίνονται 3 τρίωρα (!) μαθήματα, που κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολικά πολλές ώρες και κατά βάση δεν έχω τόσο χρόνο. Επίσης, θεωρώ ότι από τα εξεταζόμενα θέματα, θα μπορούσα να δουλέψω μόνη μου τα κείμενα και το ακουστικό. Εκεί που σίγουρα θα χρειαζόμουν βοήθεια, είναι στα προφορικά και στην έκθεση. Υπάρχει ένα πρόγραμμα στο διδασκαλείο που λέγεται "Εργαστήριο Γραπτού και Προφορικού Λόγου στη Γερμανική C1-C2" (200 ευρώ/χρόνο) και σκεφτόμουν μήπως έκανα αυτό αντί για τη συστηματοποιημένη προετοιμασία για C1 και στην περίπτωση που δω ότι ίσως να μη βγαίνει, να προσθέσω λίγα ιδιαίτερα προς το τέλος, όπου γίνεται προετοιμασία για εξετάσεις.

Καμία άποψη;

Καλημερα!
Αρχικά μπράβο:clapup::D ελπίζω να μην το μετανιώσεις και πάρεις ίσως και εμένα λίγο με τις πέτρες:P
Θεωρητικά, τα 3 3ωρα είναι πολλά. Είναι δηλαδή 9 ώρες την βδομάδα και βάλε και τις ανάλογες για το διάβασμα πριν από κάθε μάθημα. Τώρα, εξαρτάται από το ΠΌΣΑ ΑΤΟΜΑ θα είστε μέσα στο τμήμα όπως και το πόση επαφή έχει ο καθένας με την γλώσσα.
Εσύ πόσα χρόνια έχεις σταματήσει να έχεις επαφή με την γλώσσα;
Στην αρχή λοιπόν ίσως είναι απαραίτητα αυτά τα 3 3ωρα για να ξαναβρείς την ευχέρειά σου και να προσαρμοστείς...
Καταλαβαίνω πως είναι να μην έχεις χρόνο και να έχεις και τα γερμανικά τόσες ώρες. Το καταλαβαίνω και μάλιστα ΑΠΟΛΥΤΑ.
Φέτος θα έχω το σχολείο, 17 ώρες την βδομάδα φροντιστήριο για τις πανελλήνιες και άλλες 8 γερμανικά:P ( 6 ιδιαίτερο κι 2 στο σχολείο που ευτυχώς ή δυστυχώς θα τις εκμεταλλεύομαι για να λύνω past papers)
Σε τιμή βέβαια και σχετικά με το χρόνο, σε βολεύει να πας στο δεύτερο με την προυπόθεση ότι θα έχεις δουλέψει ήδη κάποια τέστ -ή παλιά θέματα εξετάσεων αν μιλάμε για το ΚΠγ- και θα έχεις δει ότι μπορείς να τα καταφέρεις στο Hören και στο Lesen χωρίς κάποια ιδιαίτερη βοήθεια.
Πίστεψέ με, το Lesen θέλει αρκετή δουλειά.
Φέτος, έδωσα και τα 2 πτυχία ( και το Goethe και το ΚΠγ) και πέρασα το ένα με επιτυχία ( Goethe) ενώ για το άλλο ( ΚΠγ) έχω άγνοια ακόμη:P . Μπορώ να σου πω ότι η προετοιμασία για το Goethe μου φάνηκε ευκολότερη με μοναδικό μειωνέκτημα ότι είχα στην διάθεσή μου μόνο τα βιβλία με τα τέστ και ένα δείγμα της εξέτασης που έχουν στο σάτι και δυστυχώς καμιά φορά το τεστ διαφέρει από την πραγματική εξέταση στο βαθμό δυσκολίας ή σε καμία άσκηση:P
Στο ΚΠγ τα βρήκα μπαστούνια σε 2 ασκήσεις του Lesen. Ήταν κάποιες που έχεις ένα κείμενο με κενά, και πρέπει να σκεφτείς από μόνος σου τι λείπει. Με δυσκόλεψε γιατί δεν είχε κάποιον περιορισμό πχ. μόνο ρήματα ή επίθετα αλλά μπορούσε να είναι το οτιδήποτε. Όταν έδωσα, η μια από τις 2 ήταν αρκετά δύσκολη και παίζει να μην έχω πιάσει ούτε τα μισά εκεί:P
Στα λέω όλα αυτά, για να κάτσεις να σκεφτείς αν πραγματικά μπορείς να τα δουλέψεις μόνη σου. Δοκίμασέ το! Υπάρχουν αν ενδιαφέρεσαι για το ΚΠγ ( btw για το επίπεδο Γ είναι 100 ευρώ), ήδη αναρτημένα τα παλιότερα θέματα ( ακόμη και τα δικά μου, του Ιουνίου του '16) με τις απαντήσεις που μπορείς να τις τσεκάρεις μόνη σου.
Δοκίμασέ το, πάρε τον χρόνο σου, και αποφάσισε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :D

Έχω να πιάσω Γερμανικά 5-6 χρόνια (ναι τόσα πολλά). Όσο περισσότερο ασχολούμαι, τόσο περισσότερο μου έρχονται στο μυαλό κάποιες εκφράσεις, σημασίες λέξεων και γραμματικοί κανόνες. Σίγουρα δεν είμαι στο επίπεδο που είχα όταν σταμάτησα, αλλά δεν είμαι στο μηδέν, μάλλον κάπου μεταξύ B1 και B2 θα έλεγα (ίσως χαμηλότερα στα προφορικά).
Όσον αφορά τα τμήματα, έχει αρκετά άτομα, πάνω από 10 σίγουρα. 9 ώρες για ολόκληρη τη χρονιά είναι way too much. Βέβαια, μπορεί να γράφουν πχ 6-9 αλλά να ξεκινούν 6.30 με 7 παρά και να τελειώνουν νωρίτερα, αλλά ένας τέτοιος ελλιπής προγραμματισμός με κουράζει (ειδικά αν κάθομαι και περιμένω στην αίθουσα σαν το βλάκα). Εάν σε αυτό το τρίωρο που σκέφτομαι να παρακολουθήσω όντως κάνουν αυτό που λένε, νομίζω θα με βοηθήσει αρκετά. Το να κάνω στην αρχή τις 9 ώρες και μετά να τις περιορίσω, είναι αδύνατο, γιατί στο διδασκαλείο προπληρώνεις όλη τη χρονιά.

Θα δώσω C1 Goethe γιατί αυτό απαιτούν στο πανεπιστήμιο που θέλω να δηλώσω για Erasmus. Βρήκα βιβλία κτλ, οπότε καιρός να αρχίσω το διάβασμα.

Για τις Πανελλήνιες, πρόσεξε μη χάνεις χρόνο σε περιττά πράγματα και κουράζεσαι χωρίς λόγο. Κατά τα άλλα, μια χρονιά είναι, όλοι την έχουμε περάσει!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα γερμανικά στα Speak (Θεσσαλονίκη), αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έμεινα ευχαριστημένη. Ξέρει κανείς κάτι για High pass ή κάπου αλλού που να είναι καλύτερα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δε ξέρει κανείς κάτι? Ή κάπου που να είναι καλύτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reliazag

Νεοφερμένος

Η reliazag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σου ZETAXA, μέτα από αρκετό ψάξιμο φέτος βρήκα ένα φροντιστήριο γερμανικών που είμαι ευχαριστημένη μέχρι στιγμής αν και πάω λίγες μέρες ακόμα. Θα στο στείλω inbox για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Στο speak που είχα ρωτήσει και εγώ μου είχαν φανεί πάρα πολλά τα άτομα για το ένα τμήμα, άλλα ήταν το φθηνότερο από όλα, εσύ γιατί έμεινες δυσαρεστημένη από εκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μονο σε μενα φαινεται τραγικο και τραγελαφικο το οτι τα μεγαλα σε διαφημιση γερμανικα φροντιστηρια κανουν μονο βιβλια εξετασεων; Μου αρεσει που τα προωθειτε και εδω μεσα. Απο οτι εχω καταλαβει, ελαχιστοι ξεκινουν απο αυτα. Οι περισσοτεροι εκαναν παλαιοτερα και πηγαινουν να συνεχισουν με αποτελεσμα οι αλλοι να πλασαρουν οτι τους μαθαινουν γερμανικα :D:D:D:D Αλλου ξεκινησαν και εξοικειωθηκαν και οι μεγαλοι το εκμεταλλευονται. Ελλαδα ειμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
τολμα κανεις να πει την αληθεια; Δεν νομιζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τα μεγάλα φροντιστήρια είναι απάτη, κανονικά θα έπρεπε το κρατός να φροντίσει και να κλείσουν όλα τους. :mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μονο σε μενα φαινεται τραγικο και τραγελαφικο το οτι τα μεγαλα σε διαφημιση γερμανικα φροντιστηρια κανουν μονο βιβλια εξετασεων; Μου αρεσει που τα προωθειτε και εδω μεσα. Απο οτι εχω καταλαβει, ελαχιστοι ξεκινουν απο αυτα. Οι περισσοτεροι εκαναν παλαιοτερα και πηγαινουν να συνεχισουν με αποτελεσμα οι αλλοι να πλασαρουν οτι τους μαθαινουν γερμανικα :D:D:D:D Αλλου ξεκινησαν και εξοικειωθηκαν και οι μεγαλοι το εκμεταλλευονται. Ελλαδα ειμαστε

Ποιος προώθησε μεγάλο γερμανικό φροντιστήριο;
Είναι δεδομένο πως όταν κάποιος έχει απορία ή ζητά την άποψή του για ένα φροντιστήριο, τη δίνεις. Δεν είναι προώθηση ούτε διαφήμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το να εχει καποιος την αποψη του για ενα φροντιστηριο,ειναι αποδεκτο. Το να μην σχολιαζουν οι αλλοι τον τροπο λειτουργιας και να παρουσιαζεται σαν να ειναι το τελειο φροντιστηριο ειναι τραγικο. Αρνητικα μονο για το Γκαιτε βλεπω εδω μεσα.

Για τα αγγλικα δεν υπαρχει φροντιστηριο να κανει μονο τεστ. Στα γερμανικα πως το θεωρουν φυσιολογικο,δεν το εχω καταλαβει.
Το αλλο θεμα ειναι το B1. Μεχρι και το ιδιο το Γκαιτε σου γραφει οτι η προσληψη γινεται με B2 και πανω δηλαδη σου λεει χαμενος χρονος οι εξετασεις b1. Αλλα τα φροντιστηρια το θεωρουν τοσο μα τοσο σημαντικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Έφυγε η καθηγητριάρα μου των γερμανικών στο εξωτερικό. Πού θα βρω να κουρνιάσω μετά απ' αυτό το αδυσώπητο χτύπημα της τύχης; Παρακαλώ πολύ, προτείνετε σοβαρά φροντιστήρια* ή και καθηγητές/καθηγήτριες στο κέντρο της Αθήνας, όχι κατ' ανάγκη δημόσια εδώ.


Πλην Goethe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukas

Νεοφερμένος

Ο Loukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έφυγε η καθηγητριάρα μου των γερμανικών στο εξωτερικό. Πού θα βρω να κουρνιάσω μετά απ' αυτό το αδυσώπητο χτύπημα της τύχης; Παρακαλώ πολύ, προτείνετε σοβαρά φροντιστήρια* ή και καθηγητές/καθηγήτριες στο κέντρο της Αθήνας, όχι κατ' ανάγκη δημόσια εδώ.


Πλην Goethe.


Θα βολευόσουν με μαθήματα εξ αποστάσεως; Δηλαδή μέσω σκαιπ κλπ. Η μέχρι πριν από ένα μήνα καθηγήτρια μου παραδίδει και μαθήματα μέσω σκαιπ. Εγώ κάνω από την αρχή μαζί της(ιδιαίτερα βέβαια) και πέρασα στις πρόσφατες εξετάσεις του goethe για το C1 με 77.5%. Επειδή είμαι 1η λυκείου δεν θα προλαβαίνω να διαβάζω και γερμανικά οπότε δεν συνεχίζω για C2 προς το παρόν. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου πω λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top