Φοιτητικό στεγαστικό επίδομα

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλησπερα! έχει μπει σε κάποιον το στεγαστικό επίδομα? επίσης όσοι μενετε μα κάποιο άλλον φοιτητή σας έχουν πει να στείλετε δικαιολογητικά ώστε να φανεί η συγκατοίκηση για τα 2000€? ευχαριστώ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπερα! έχει μπει σε κάποιον το στεγαστικό επίδομα? επίσης όσοι μενετε μα κάποιο άλλον φοιτητή σας έχουν πει να στείλετε δικαιολογητικά ώστε να φανεί η συγκατοίκηση για τα 2000€? ευχαριστώ
Νικολετα δεν νομιζω να εχουν προχωρησει σε πληρωμες καθοτι ακομα ψαχνονται με τις προυποθεσεις.

 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπερα .Το παν/μιο πατρων αρχισε τις πληρωμες!
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπερα.Γνωριζετε αν αδερφια που συγκατοικουν δικαιουνται το "αυξημενο"στεγαστικο επιδομα?Και το συμβολαιο σε ποιου το ονομα γινεται?Των παιδιων ή του πατερα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπερα.Γνωριζετε αν αδερφια που συγκατοικουν δικαιουνται το "αυξημενο"στεγαστικο επιδομα?Και το συμβολαιο σε ποιου το ονομα γινεται?Των παιδιων ή του πατερα?
ναι μπορουν να παρουν 2000€ το καθενα.
το συμβολαιο μπορει να ειναι στο παιδι αν κανει δηλωση ή στον πατερα... που ουσιαστικα ειναι ο δικαιουχος.
αποψη μου ειναι οτι καλυτερα να υπαρχουν δυο συμβολαια

εδω ειναι οι τελευταιες πληροφοριες που εδωσε το υπουργειο για την περιπωση αυτη

 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ευχαριστω Γιαννη
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Καλησπερα.Γνωριζετε αν αδερφια που συγκατοικουν δικαιουνται το "αυξημενο"στεγαστικο επιδομα?Και το συμβολαιο σε ποιου το ονομα γινεται?Των παιδιων ή του πατερα?
Ναι έπρεπε όμως να συμπληρώσεις τα στοιχεία συγκατοίκησης στην πλατφόρμα τώρα έχει λήξει η προθεσμία... εμένα εγκρίθηκε κιολας
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι έπρεπε όμως να συμπληρώσεις τα στοιχεία συγκατοίκησης στην πλατφόρμα τώρα έχει λήξει η προθεσμία... εμένα εγκρίθηκε κιολας
Ποια στοιχεια εννοειτε?Εγω τωρα θα κανω νεο συμβολαιο κ ρωταω για του χρονου
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ποια στοιχεια εννοειτε?Εγω τωρα θα κανω νεο συμβολαιο κ ρωταω για του χρονου
αφου εγκριθηκαμε τον Σεπτεμβριο μετα για 7 μερες επρεπε να κανουμε δηλωση οσοι ειχαμε συγκατοικο.Για του χρονου θα βγουν αλλες οδηγιες.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ποια στοιχεια εννοειτε?Εγω τωρα θα κανω νεο συμβολαιο κ ρωταω για του χρονου
Για του χρόνου ναι δεν έχει σημασία αν έχετε ένα συμβόλαιο αρκεί το ΑΦΜ του κηδεμόνα που θα δηλώσετε να σας συμπεριλαμβάνει ως προστατευόμενα τέκνα στη δήλωση σας
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Για του χρόνου ναι δεν έχει σημασία αν έχετε ένα συμβόλαιο αρκεί το ΑΦΜ του κηδεμόνα που θα δηλώσετε να σας συμπεριλαμβάνει ως προστατευόμενα τέκνα στη δήλωση σας
Ε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για του χρόνου ναι δεν έχει σημασία αν έχετε ένα συμβόλαιο αρκεί το ΑΦΜ του κηδεμόνα που θα δηλώσετε να σας συμπεριλαμβάνει ως προστατευόμενα τέκνα στη δήλωση σας
Ευχαριστω
 

Georgia.d

Νεοφερμένος

Η Georgia.d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
μπορώ να περάσω μαθήματα του προηγούμενου έτους και τον Σεπτέμβρη για να πάρω το επίδομα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλησπέρα,
μπορώ να περάσω μαθήματα του προηγούμενου έτους και τον Σεπτέμβρη για να πάρω το επίδομα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Όχι.
Για να πάρεις το επίδομα για φέτος (ακ.ετος 2022-2023), θα πρέπει να έχεις περάσει τον προβλεπόμενο αριθμό μαθημάτων του προηγούμενου έτους κατά τις εξεταστικές χειμερινου-εαρινου-σεπτεμβριου του ίδιου ακαδημαϊκου ετους
Δηλαδή δεν μπορείς αν είσαι 3 έτος τώρα, να δώσεις το καλοκαίρι μαθήματα του 2ου για να πάρεις το επίδομα φέτος.
 

Georgia.d

Νεοφερμένος

Η Georgia.d αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είχα στο μυαλό μου να περάσω σε αυτή του Ιουνίου τα μισά περσινά, καθώς όταν είχα ψάξει τις προϋποθέσεις ανέφερε μόνο να έχουν περαστεί τα μισά του προηγούμενου χωρίς να λέει πότε . Με την σκέψη ότι σε αφήνει να κάνεις δήλωση αργά το καλοκαίρι. Στο υπουργείο δύο διαφορετικά άτομα , ανέφεραν από αυτούς δεν υπάρχει περιορισμός και ότι εξαρτάται από τις προϋποθέσεις του εκάστοτε ιδρύματος. Έχει κάποι@ αντίστοιχη εμπειρία; :(
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Είχα στο μυαλό μου να περάσω σε αυτή του Ιουνίου τα μισά περσινά, καθώς όταν είχα ψάξει τις προϋποθέσεις ανέφερε μόνο να έχουν περαστεί τα μισά του προηγούμενου χωρίς να λέει πότε . Με την σκέψη ότι σε αφήνει να κάνεις δήλωση αργά το καλοκαίρι. Στο υπουργείο δύο διαφορετικά άτομα , ανέφεραν από αυτούς δεν υπάρχει περιορισμός και ότι εξαρτάται από τις προϋποθέσεις του εκάστοτε ιδρύματος. Έχει κάποι@ αντίστοιχη εμπειρία; :(
Ο νόμος λέει για τις 3 εξεταστικές (χειμερινό εαρινό και Σεπτεμβρίου) του προηγούμενου έτους.
Τώρα αν υπάρχει κάποια ειδική μεταχείριση εκ της γραμματείας, καλό είναι να μιλήσεις με την γραμματεία του τμήματός σου.
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση: έχω κάνει αίτηση για το στεγαστικό (για συγκατοίκηση γιατί μένω με τον αδελφό μου που επίσης σπουδάζει). Σε όλα μου έχει βγάλει πράσινο, εκτός από ένα: επειδή οι γονείς μου κάνουν ξεχωριστή φορολογική δήλωση εμφανίζομαι ως προστατευόμενο τέκνο του μπαμπά μου ενώ το μισθωτηριο του σπιτιού είναι στο όνομα της μαμάς μου (οι γονείς μου δεν είναι χωρισμένοι). Τώρα εγώ λέω να στείλω μέσω μέιλ πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης στη γραμματεία αλλά φοβάμαι μήπως γίνει κανένα λάθος
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση: έχω κάνει αίτηση για το στεγαστικό (για συγκατοίκηση γιατί μένω με τον αδελφό μου που επίσης σπουδάζει). Σε όλα μου έχει βγάλει πράσινο, εκτός από ένα: επειδή οι γονείς μου κάνουν ξεχωριστή φορολογική δήλωση εμφανίζομαι ως προστατευόμενο τέκνο του μπαμπά μου ενώ το μισθωτηριο του σπιτιού είναι στο όνομα της μαμάς μου (οι γονείς μου δεν είναι χωρισμένοι). Τώρα εγώ λέω να στείλω μέσω μέιλ πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης στη γραμματεία αλλά φοβάμαι μήπως γίνει κανένα λάθος
Πρέπει να πάρεις τηλ την γραμματεία, υπάρχουν διευκρινίσεις για τέτοιες περιπτώσεις.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Να ρωτησω και γω παιδια.
Σε εμενα εχει εγκριθει, ειναι ολα τα κουτακια πρασινα.
Γνωριζουμε περιπου ποτε θα μπει το επιδωμα? Εχω ακουσει για σεπτεμβριο
 

eirinipap

Νεοφερμένος

Η eirinipap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Να ρωτησω και γω παιδια.
Σε εμενα εχει εγκριθει, ειναι ολα τα κουτακια πρασινα.
Γνωριζουμε περιπου ποτε θα μπει το επιδωμα? Εχω ακουσει για σεπτεμβριο
Περσυ τελη οκτωβρη ή αρχες νοεμβρη το πηραμε εμεις
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top