Φοιτητικό στεγαστικό επίδομα

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά, για όσους πρέπει να στείλουν έξτρα δικαιολογητικα στη γραμματεία για την έγκριση της αίτησης για το στεγαστικό, πώς θα μάθουν αν η αίτηση έχει εγκριθεί ή όχι; Θα μου στείλουν μέιλ, θα γίνουν πράσινα όλα τα κουτάκια ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Οκτώβρη να δω αν μου μπουν τα χρήματα ή όχι; Παίρνω τηλέφωνα στη γραμματεία και δε μου απαντανε και για αυτό ρωτάω και εδω
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εμενα μου ειχε ερθει μειλ απο την σχολη οτι τα χαρτια ειναι ολα οκ και μπηκα και στην πλατφορμα που εκανα την αιτηση και ηταν ολα πρασινα.Ενα χαρτι ποτ ειχα ξεχασει να βαλω τοτε με ειχανε καλεσει απο την σχολη.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Γενικα περα απο την αιτηση που καναμε τωρα τι πρεπει να κοιταμε? Πρεπει να κανουμε κατι αλλο?
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Γνωριζει τι γινεται εαν δεν εχεις ελληνικη υπηκοοτητα; οταν ειχα κανει την αιτηση μου εβγαζε κοκκινο κουτακι αλλα για καποιο λογο αλλα ατομα μου ειχαν πει πως δεν υπαρχει προβλημα που δεν ειμαι ελληνιδα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γνωριζει τι γινεται εαν δεν εχεις ελληνικη υπηκοοτητα; οταν ειχα κανει την αιτηση μου εβγαζε κοκκινο κουτακι αλλα για καποιο λογο αλλα ατομα μου ειχαν πει πως δεν υπαρχει προβλημα που δεν ειμαι ελληνιδα
Συμφοιτητης του αδελφού μου που δεν είχε ελληνική ταυτότητα είχε πρόβλημα.
Το επίδομα αυστηρά χορηγείται σε Έλληνες υπηκόους.
Μπορείς όμως να πάρεις την γραμματεία να ρωτήσεις.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Γενικα περα απο την αιτηση που καναμε τωρα τι πρεπει να κοιταμε? Πρεπει να κανουμε κατι αλλο?
Τωρα απλα περιμενουμε να μπουν τα λεφτα ή υπαρχει καποια επιπλεον διαδικασια πριν γινει αυτο?
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εμενα μου ειχε ερθει μειλ απο την σχολη οτι τα χαρτια ειναι ολα οκ και μπηκα και στην πλατφορμα που εκανα την αιτηση και ηταν ολα πρασινα.Ενα χαρτι ποτ ειχα ξεχασει να βαλω τοτε με ειχανε καλεσει απο την σχολη.
Α ωραία ευχαριστω πολύ🙂
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Περιμενουμε να μπουν τα λεφτα.Εμενα μου ειπαν Οκτωβρη θα γινει αυτο.Θα ηταν πολυ ωραιο να σου βαζουν 1.500 καθε μηνα!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Περιμενουμε να μπουν τα λεφτα.Εμενα μου ειπαν Οκτωβρη θα γινει αυτο.Θα ηταν πολυ ωραιο να σου βαζουν 1.500 καθε μηνα!
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δεν νομίζω να σου μπει. Ένα από τα κριτήρια είναι να είσαι κάτω των 25 (γεννηθέντας μετά το 1997). Θα σου έχει κόκκινο στην δήλωση. (Άκυρο - αυτό ισχύει μόνο σε περίπτωση που δεν είσαι ο δικαιούχος. Αν έγινε στο όνομα σου όλα καλα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θα μπει κανονικα,εχει και κριτηρια για ανω των 25.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Συμφοιτητης του αδελφού μου που δεν είχε ελληνική ταυτότητα είχε πρόβλημα.
Το επίδομα αυστηρά χορηγείται σε Έλληνες υπηκόους.
Μπορείς όμως να πάρεις την γραμματεία να ρωτήσεις.
Γνωριζει τι γινεται εαν δεν εχεις ελληνικη υπηκοοτητα; οταν ειχα κανει την αιτηση μου εβγαζε κοκκινο κουτακι αλλα για καποιο λογο αλλα ατομα μου ειχαν πει πως δεν υπαρχει προβλημα που δεν ειμαι ελληνιδα
Σου έχω update. Ο συμφοιτητής του αδελφού μου είχε διαβατήριο από χώρα που δεν είναι στην Ε.Ε, και μπόρεσε να πάρει το στεγαστικό από το 4ο έτος και μετά που πήρε ταυτότητα.
Αν όμως έχεις υπηκοότητα χώρας ευρωπαϊκής Ένωσης, σύμφωνα με το νέο νόμο σε δέχονται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν στο έχει ήδη κόκκινο, δύσκολα να το δεχτούν.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Από Αλβανία είμαι οπότε άκυρο ξανά... Και η ειρωνία είναι ότι καθυστερω να πάρω ταυτότητα γιατί έχω γραφειοκρατία με το υπουργείο Παιδείας. Ευχαριστώ πολύ
Σου έχω update. Ο συμφοιτητής του αδελφού μου είχε διαβατήριο από χώρα που δεν είναι στην Ε.Ε, και μπόρεσε να πάρει το στεγαστικό από το 4ο έτος και μετά που πήρε ταυτότητα.
Αν όμως έχεις υπηκοότητα χώρας ευρωπαϊκής Ένωσης, σύμφωνα με το νέο νόμο σε δέχονται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν στο έχει ήδη κόκκινο, δύσκολα να το δεχτούν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Από Αλβανία είμαι οπότε άκυρο ξανά... Και η ειρωνία είναι ότι καθυστερω να πάρω ταυτότητα γιατί έχω γραφειοκρατία με το υπουργείο Παιδείας. Ευχαριστώ πολύ
τι σχεση εχει η αλβανια? κανουν οι δικη σου δηλωση ?..αν ναι ειναι οκ
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
είναι ότι καθυστερω να πάρω ταυτότητα γιατί έχω γραφειοκρατία με το υπουργείο Παιδείας
Και το παιδί αυτό από Αλβανία ήταν και θεωρώ τρελό το παιδί αυτό να είχε κάνει το μισό δημοτικό, το γυμνάσιο και το λύκειο εδώ στην Ελλάδα να έχει δώσει πανελλαδικές, να ειναι σε Πολυτεχνείο, και αυτά έλεγε και εκείνος, ότι η γραφειοκρατεία είναι απαίσια. Ενώ υπάρχουν άλλοι που λαδωσαν και πήραν ταυτότητα από τρίτες χώρες εκτός Ευρώπης που ούτε καλημέρα δεν ήξεραν να πουν.
Κουράγιο σου εύχομαι.
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Και το παιδί αυτό από Αλβανία ήταν και θεωρώ τρελό το παιδί αυτό να είχε κάνει το μισό δημοτικό, το γυμνάσιο και το λύκειο εδώ στην Ελλάδα να έχει δώσει πανελλαδικές, να ειναι σε Πολυτεχνείο, και αυτά έλεγε και εκείνος, ότι η γραφειοκρατεία είναι απαίσια. Ενώ υπάρχουν άλλοι που λαδωσαν και πήραν ταυτότητα από τρίτες χώρες εκτός Ευρώπης που ούτε καλημέρα δεν ήξεραν να πουν.
Κουράγιο σου εύχομαι.
Σε ευχαριστώ, εγώ γέννημα θρέμμα Αθήνα και η μαμά μου εδώ από τα 16 της. Μου φαίνεται τόσο παράξενο που η Ελλάδα είναι από τις ελάχιστες χώρες που δεν δίνουν υπηκοότητα ανάλογα με το που έχεις γεννηθεί, αλλά με το που έχει γεννηθεί ο πατέρας σου...
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σχετικά με το στεγαστικό 2022-2023, πρέπει να έχεις περασει τα μισά μαθήματα του 2022-2023 ή του 2021-2022;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Σχετικά με το στεγαστικό 2022-2023, πρέπει να έχεις περασει τα μισά μαθήματα του 2022-2023 ή του 2021-2022;
Πρεπει να εχεις περασμενα το μισα μαθηματα του προηγουμενου ετους συνεπως για το επιδομα του 2022-2023 θελει τα μαθηματα του 2021-2022
Ο λογος ειναι απλος ..οταν κανεις αιτηση για το 2023 το ετος τρεχει ακομα.

σημ* το επιδομα 2022-2023 εχει τελειωσει.
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πρεπει να εχεις περασμενα το μισα μαθηματα του προηγουμενου ετους συνεπως για το επιδομα του 2022-2023 θελει τα μαθηματα του 2021-2022
Ο λογος ειναι απλος ..οταν κανεις αιτηση για το 2023 το ετος τρεχει ακομα.

σημ* το επιδομα 2022-2023 εχει τελειωσει.
Τα μαθήματα 2021-2022 πρεπει να τα έχεις περασει μεχρι τον Σεπτέμβριο του 2022 ή μέχρι να κάνεις την αίτηση για το στεγαστικό; Γιατί μεσολαβούν και άλλες δύο εξεταστικές.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Τα μαθήματα 2021-2022 πρεπει να τα έχεις περασει μεχρι τον Σεπτέμβριο του 2022 ή μέχρι να κάνεις την αίτηση για το στεγαστικό; Γιατί μεσολαβούν και άλλες δύο εξεταστικές.
οι αιτησεις γινονται καπου ιουλιο 2023 οποτε και η εξεταστικη φεβρουαριου 2023 ειναι χρησιμη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top