Φοιτητικό σπίτι και θέρμανση με καλοριφέρ - είναι ακριβό;

katerinaki____

Νεοφερμένος

Η katerinaki____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα ,το φοιτητικό σπίτι που ενοικιασα έχει καλοριφέρ και οχι κλιματιστικό
Θα είναι αρκετά πιο ακριβό το ποσό για την θέρμανση κάθε μήνα;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Καλησπέρα ,το φοιτητικό σπίτι που ενοικιασα έχει καλοριφέρ και οχι κλιματιστικό
Θα είναι αρκετά πιο ακριβό το ποσό για την θέρμανση κάθε μήνα;
Το θέμα είναι αν είναι κοινόχρηστο τότε την πάτησες. Μπορεί να ανοίγει ώρες που εσύ δεν είσαι σπίτι και να πληρώνεις κανονικά. Αν το αντιληφθείς αυτό, πρέπει να κλείσεις την παροχή στο δικό σου καλοριφέρ.
Αν είναι αυτόνομο διαλέγεις εσύ πότε θα το ανοίξεις και πληρώνεις ανάλογα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Το θέμα είναι αν είναι κοινόχρηστο τότε την πάτησες. Μπορεί να ανοίγει ώρες που εσύ δεν είσαι σπίτι και να πληρώνεις κανονικά. Αν το αντιληφθείς αυτό, πρέπει να κλείσεις την παροχή στο δικό σου καλοριφέρ.
Αν είναι αυτόνομο διαλέγεις εσύ πότε θα το ανοίξεις και πληρώνεις ανάλογα.
Αν δεν είναι αυτόνομο, δεν μπορεί να το καταργήσει; Ένας φοιτητής συνήθως λείπει όλη μέρα. Τις κρύες μέρες τις περνούσα σε βιβλιοθήκη και τα ΣΚ συχνά επέστρεψα στους γονείς μου. Μόνο το βράδυ έκαιγα ρεύμα πριν να κοιμηθώ. Πολύ καλή οικονομία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αν δεν είναι αυτόνομο, δεν μπορεί να το καταργήσει;
Αν δεν θέλει να καθόλου να έχει θέρμανση από τα σώματα θα μιλήσει με τον/την ιδιόκτητη και θα ενημερώσει ότι θα "κλείσει" την παροχή (με το μοχλό που έχει το καλοριφέρ) ώστε να μην περνάει καθόλου το πετρέλαιο στο διαμέρισμα της και συνεπώς να μην πληρώνει κοινόχρηστα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Αν δεν θέλει να καθόλου να έχει θέρμανση από τα σώματα θα μιλήσει με τον/την ιδιόκτητη και θα ενημερώσει ότι θα "κλείσει" την παροχή (με το μοχλό που έχει το καλοριφέρ) ώστε να μην περνάει καθόλου το πετρέλαιο στο διαμέρισμα της και συνεπώς να μην πληρώνει κοινόχρηστα.
Καλό είναι πριν το κάνει αυτό να ρωτήσει πόσο περίπου πληρώνουν άλλοι ένοικοι γιατί μπορεί και να μην είναι ασύμφορο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Παγωκολωνα θα γινεις...με πιστολακι μαλλιων θα προσπαθουν να σε λιώσουν μετά...
Τα θερμαινόμενα υποστρώματα κ κουβέρτες κάνουν θαύματα. Τα ανοίγεις για ένα δεκάλεπτο και φτάνει. Μια χαρά κοιμάσαι μετά. Βέβαια στην Θεσσαλονίκη. Δεν νομίζω να μπορεί να ισχύει και στην Φλώρινα που έχει δύσκολο χειμώνα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Αν δεν θέλει να καθόλου να έχει θέρμανση από τα σώματα θα μιλήσει με τον/την ιδιόκτητη και θα ενημερώσει ότι θα "κλείσει" την παροχή (με το μοχλό που έχει το καλοριφέρ) ώστε να μην περνάει καθόλου το πετρέλαιο στο διαμέρισμα της και συνεπώς να μην πληρώνει κοινόχρηστα.
Αυτό το κάνεις κυρίως όταν έχεις "κλειστό διαμέρισμα" ή και κόβεις τα σώματα τελείως και μένει ο κάθετος σωλήνας αν είσαι ιδιοκτήτης. Αλλα ναι δε σου απαγορευει και κανείς να κλείσεις ενα σώμα και να περάσει το νερό να συνεχίσει στο υπόλοιπο κύκλωμα. (ναι δούκισσα, νερό περνάει, λυπάμαι :bleh: )


Και πάλι θα πληρωνει κάποια κοινόχρηστα, γιατί αυτα περα απο το πετρέλαιο περιλαμβάνουν φωτισμό κοινοχρήστων, ανελκυστήρες, καθαρισμό από συνεργεία, επισκευές κλπ. Δεν ξερω κατα πόσο θα της το κάνουν εύκολο να μην πληρώνει μονο το πετρέλαιο.

Υπάρχουν δυο κίνδυνοι γιατί να μην κόψει παροχή. Πρώτον αν η αχρηστία των σωμάτων παραταθεί, τι ζημιά μπορούν να βγάλουν μετά σε ενδεχόμενη επαναχρησιμοποίησή τους. Δεύτερον και σημαντικότερο, η υγρασία. Αν δεν θερμαίνονται τα δωμάτια, έστω κι αν της αρέσει να είναι πάγος το σπίτι της, θα βγάλει υγρασίες. Θα πρέπει να το αερίζει πολύ καλά και χιονοθύελλα να έχει έξω.

Γενικά το καλοριφέρ απ όσο ήξερα με άλλες τιμές παλιά, ήταν πιο φτηνό από ένα κλιματιστικό και πιο φτηνό από ένα φορητο καλοριφέρ αντιστάσεων (που είναι και επικίνδυνα αυτά).

Και αυτη η ανισότητα δεν έχει λόγο και να αλλάξει ακόμα και τωρα βάσει λογικής.


Εγω στη θέση της κοπέλας, θα έβλεπα την κατάσταση δοκιμαστικά πρώτα για κάποιο καιρό και μετά θα αποφάσιζα.

Στην τελική παίζει και τι νοίκιασε. Αν νοικιασε γκαρσονιερίτσα στον πρώτο, θα πληρώνει πολύ λίγα κοινόχρηστα σε σχέση με το αν νοίκιασε τριάρι που λέει ο λόγος (οκ φοιτήτρια ειναι) στον πέμπτο.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
κύκλωμα. (ναι δούκισσα, νερό περνάει, λυπάμαι :bleh: )
Nai μωρέ έχεις δίκιο νερό περνάει, χαζομάρα μου.
Πλημμύρισε και ο πάνω μου πέρυσι επειδή του έσπασε το σώμα και ευτυχώς δεν έσταζε πουθενά σε μένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεύτερον και σημαντικότερο, η υγρασία. Αν δεν θερμαίνονται τα δωμάτια, έστω κι αν της αρέσει να είναι πάγος το σπίτι της, θα βγάλει υγρασίες. Θα πρέπει να το αερίζει πολύ καλά και χιονοθύελλα να έχει έξω.
Αυτά τα βλέπει η ίδια. Μπορεί να φέρει άλλο τρόπο θέρμανσης (πχ σόμπα με λάμπες)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Nai μωρέ έχεις δίκιο νερό περνάει, χαζομάρα μου.
Πλημμύρισε και ο πάνω μου πέρυσι επειδή του έσπασε το σώμα και ευτυχώς δεν έσταζε πουθενά σε μένα.
Και να ταν η πρώτη, ακόμα χειρότερα δεν ελπίζω πως θα είναι η τελευταία. Θα ταλαιπωρηθώ με σένα. :bleh:

Ε βέβαια, του σπασε και έπρεπε να αδειάσει όλο το κύκλωμα νερού όλης της πολυκατοικίας στο διαμέρισμά του πρώτα. Έτσι πάει. Δεν εχει λογο να σταξει σε σένα, ειναι μια πλάκα ολόκληρη ο όροφος, αν έσταζε θα είχατε άλλα θέματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά τα βλέπει η ίδια. Μπορεί να φέρει άλλο τρόπο θέρμανσης (πχ σόμπα με λάμπες)
Είπα είναι επικίνδυνο αυτό. Και ειναι 2400 Βαττ αυτές συνηθως οπότε περιμενε ενα χιλιαρικο το λιγοτερο τη ΔΕΗ μετά.

Να πα να παρει ενα χουχουλιάρικο πάπλωμα, να δωσει κι ένα 70άρι για μια καλή ηλεκτρική κουβέρτα (underblanket ΟΧΙ overblanket), οι Bauer ειναι καλές. και μετα καθάρισε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
σταξει σε σένα, ειναι μια πλάκα ολόκληρη ο όροφος, αν έσταζε θα είχατε άλλα θέματα.
Έσταζε στην φίλη μου από την σχολή και η κατάσταση ήταν θρίλερ, έπρεπε να έρθει ολόκληρο υδραυλικο συνεργείο να περάσουν παντού νέους σωλήνες (γιατί είχαν τρυπήσει και αυτοί).
Δεν υπάρχει χειρότερος μπελάς από τα υδραυλικά στα διαμέρισματα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

συνηθως οπότε περιμενε ενα χιλιαρικο το λιγοτερο τη ΔΕΗ μετά.
Όχι καλέ μια ζωή έτσι ζεσταίνονται στο χωριό οι δικοί μου πιο φθηνά τους βγαίνει από το κλιματιστικό. Γύρω στα 200-300€.
Να πα να παρει ενα χουχουλιάρικο πάπλωμα, να δωσει κι ένα 70άρι για μια καλή ηλεκτρική κουβέρτα (underblanket ΟΧΙ overblanket), οι Bauer ειναι καλές. και μετα καθάρισε.
Εγώ πάντως με 10€ είχα πάρει και ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα. Ένα μικρό υποστρώμα είναι που μπαίνει κάτω από το κατωσεντονο. Ζεσταίνομαι πολύ όμως μετα:laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Εγώ πάντως με 10€ είχα πάρει και ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα. Ένα μικρό υποστρώμα είναι που μπαίνει κάτω από το κατωσεντονο. Ζεσταίνομαι πολύ όμως μετα:laugh:
Μ' αρέσει που καίτε σόμπα χαλαζία μισό νεφρό την ώρα, αλλά την κουβέρτα του δεκάευρου από τα Lidl.

Εμένα δε με πιάνουν αυτές, είμαι κορμί θανατηφόρο. Εσένα τη φλιδίτσα σε σιγοκαίνε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
δεκάευρου από τα Lidl.
Από το mymarket την είχα πάρει :P
Εμένα δε με πιάνουν αυτές, είμαι κορμί θανατηφόρο. Εσένα τη φλιδίτσα σε σιγοκαίνε.
τι δε σε πιάνουν καλέ που στο 2 νομίζεις ότι καίγεσαι;
Ίσως μάλλον εγώ είμαι η ευαισθητουλα:lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,023 μηνύματα.
Από το mymarket την είχα πάρει :P

τι δε σε πιάνουν καλέ που στο 2 νομίζεις ότι καίγεσαι;
Ίσως μάλλον εγώ είμαι η ευαισθητουλα:lol:
Δε θα το σχολιάσω. Μη με πιέζετε, δεν θα το σχολιάσω.

Το κακό με τις κουβέρτες ειναι αν έχεις γάτα (όπως εγω) και πρέπει μονίμως να προσέχεις να μην μπήξει νύχι στα καλώδια. Ή ακόμα και χωρίς κατοικίδιο, να μην διπλώσει και τσακίσει και κάνουν κανα ατύχημα.

Επίσης, για να μη το ξεχάσω, πολύ σημαντικό για ένα διαμέρισμα η μόνωση. Και τα καλύτερα κλιματιστικά να έχεις, και καλοριφέρ να βάλεις, αν δεν έχεις καλή μόνωση, θα έχεις απώλειες και θα τρέμεις το χειμώνα.
 
Top