Φοιτητικό σπίτι: Πληροφορίες και Συμβουλές

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Αν βρω σπίτι από μεσίτη,επιβαρύνομαι οικονομικά και εγώ ή μόνο ο ιδιοκτήτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αν βρω σπίτι από μεσίτη,επιβαρύνομαι οικονομικά και εγώ ή μόνο ο ιδιοκτήτης;

Και οι δυο. Ο μεσίτης αμείβεται με το ποσό του ενοικίου και παίρνει μισά από εσένα και μισά από τον ιδιοκτήτη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Άκουσα ότι δίνω δύο νοίκια στον ιδιοκτήτη και ένα στο μεσίτη, δεν ισχύει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Άκουσα ότι δίνω δύο νοίκια στον ιδιοκτήτη και ένα στο μεσίτη, δεν ισχύει ε;

Εξαρτάται από την συμφωνία που θα κάνεις. Συνήθως ζητάνε ένα νοίκι (που είναι η εγγύηση) και ένα μπροστά... Πάντως στον μεσίτη αν το μίσθωμα είναι 300, εσύ θα δώσεις 150! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Μάλιστα, θα δούμε..ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Παιδια για την επιπλωση κουβαλας και το πολυ πολυ κατι απο το σπιτι σου... Εγω θελω να περασω Πατρα, οι γονεις μου εχουν σκοπο να μου πληρωσουν τα λοιπα αλλα θα ειναι δυσκολο για αυτους. Δηλ. μπορουν να διαθεσουν περι τα 500 ευρω μηνιαιως. Εγω θα ηθελα να πιασω μια δουλεια για να μην τους επιβαρυνω αλλα θελω να περασω φυσικο... οποτε γινεται φυσικο και δουλεια; θα μενει χρονος για καλο διαβασμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Παιδια για την επιπλωση κουβαλας και το πολυ πολυ κατι απο το σπιτι σου... Εγω θελω να περασω Πατρα, οι γονεις μου εχουν σκοπο να μου πληρωσουν τα λοιπα αλλα θα ειναι δυσκολο για αυτους. Δηλ. μπορουν να διαθεσουν περι τα 500 ευρω μηνιαιως. Εγω θα ηθελα να πιασω μια δουλεια για να μην τους επιβαρυνω αλλα θελω να περασω φυσικο... οποτε γινεται φυσικο και δουλεια; θα μενει χρονος για καλο διαβασμα;

Κι εγώ σκέφτομαι να πιάσω καμιά δουλειά (της πλάκας) από το β' εξάμηνο (όχι και μέχρι τέλους όμως). Εντάξει, φαντάζομαι κάτι part-time μια στο τόσο δε θα είναι και Η απειλή για το διάβασμά μας. Γι' αυτό, έχουμε εξόδους και πισι..:ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Παιδια για την επιπλωση κουβαλας και το πολυ πολυ κατι απο το σπιτι σου... Εγω θελω να περασω Πατρα, οι γονεις μου εχουν σκοπο να μου πληρωσουν τα λοιπα αλλα θα ειναι δυσκολο για αυτους. Δηλ. μπορουν να διαθεσουν περι τα 500 ευρω μηνιαιως. Εγω θα ηθελα να πιασω μια δουλεια για να μην τους επιβαρυνω αλλα θελω να περασω φυσικο... οποτε γινεται φυσικο και δουλεια; θα μενει χρονος για καλο διαβασμα;

Κι εγώ σκέφτομαι να πιάσω καμιά δουλειά (της πλάκας) στο β' εξάμηνο. Εντάξει, φαντάζομαι κάτι part-time μια στο τόσο δε θα είναι και Η απειλή για το διάβασμά μας. Γι' αυτό, έχουμε εξόδους και πισι..:ρ

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια και στις δυο σας και καλές σπουδές! :flowers:

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πριν αρχίσετε να κάνετε σχέδια θα πρέπει να ξεκουραστείτε.
Μετά, το δουλειά-σχολή δεν είναι ασυμβίβαστο αλλά σίγουρα είναι λιγάααακι επικίνδυνο. Εξαρτάται πόσες ώρες θα θέλετε να αφιερώνετε στη δουλειά, πόσο έξω θα θέλετε να βγαίνετε κτλ. Γιατί πιστέψτε με, δε θα διαβάζετε κάθε μέρα!:P
Επίσης, θα είναι πιο εύκολο αν κάνετε κάτι που σας αρέσει - για παράδειγμα μία φίλη μου γλωσσομαθής κάνει ιδιαίτερα σε μικρά παιδάκια και της είναι πολύ πιο ευχάριστο από το service. Αν έχετε αντίστοιχα "εφόδια" εκμεταλλευτείτε τα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια και στις δυο σας και καλές σπουδές! :flowers:

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πριν αρχίσετε να κάνετε σχέδια θα πρέπει να ξεκουραστείτε.
Μετά, το δουλειά-σχολή δεν είναι ασυμβίβαστο αλλά σίγουρα είναι λιγάααακι επικίνδυνο. Εξαρτάται πόσες ώρες θα θέλετε να αφιερώνετε στη δουλειά, πόσο έξω θα θέλετε να βγαίνετε κτλ. Γιατί πιστέψτε με, δε θα διαβάζετε κάθε μέρα!:P
Επίσης, θα είναι πιο εύκολο αν κάνετε κάτι που σας αρέσει - για παράδειγμα μία φίλη μου γλωσσομαθής κάνει ιδιαίτερα σε μικρά παιδάκια και της είναι πολύ πιο ευχάριστο από το service. Αν έχετε αντίστοιχα "εφόδια" εκμεταλλευτείτε τα!:redface:

Σ' ευχαριστωωώ! :) Έχεις δίκιο + μια καθηγήτριά μου μου είπε να σκεφτώ το ίδιο (ιδιαίτερα), για μαθήματα είτε δημοτικού είτε αγγλικών, γαλλικών, κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ,από σεπτέμρβη θα πάω να σπουδάσω και αναγκαστικά πάω για μετακόμιση.
Στην ουσία τώρα:έπιπλα όπως τραπέζι,καρέκλες αλλά και το γραφείο μου λέω να τα αγοράσω από το ΙΚΕΑ.
Δεν ξέρω όμως με τι να τα συναρμολογήσω.
Πείτε μου εσείς τώρα :για τέτοιου είδους "μαστορέματα" , θέλω να αγοράσω ένα "τρυπανάκι" σαν μπλακ εντ ντεκερ φάση.Αλλά δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά.Στην περίπτωση μου τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω;
Ευχαριστώω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεσαι τρυπανάκι για έπιπλα απ'το ΙΚΕΑ, ότι τρύπες χρειάζονται τις έχουν κάνει οι κατασκευαστές. Ένα σταυροκατσάβιδο θες μονάχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Η να ζητήσεις να τα αναλάβει η υπηρεσία συναρμολόγησης ΙΚΕΑ και να ξενοιάσεις!
https://www.ikea.gr/upiresia-pelaton...ogisi/timokatalogos-upiresias-sunarmologisis/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
΄Η να ζητήσεις να τα αναλάβει η υπηρεσία συναρμολόγησης ΙΚΕΑ και να ξενοιάσεις!
https://www.ikea.gr/upiresia-pelaton...ogisi/timokatalogos-upiresias-sunarmologisis/
Και να πληρώσεις 25€ (στην καλύτερη των περιπτώσεων), επειδή δεν μπορείς να βιδώσεις μόνος/η σου 8 βίδες...

Δεν σφάξανε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και να πληρώσεις 25€ (στην καλύτερη των περιπτώσεων), επειδή δεν μπορείς να βιδώσεις μόνος/η σου 8 βίδες...

Δεν σφάξανε! :P

Μην το λες! Μερικά είναι ιδιαίτερα ζόρικα και ειδικά για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ξανά ή που δεν πιάνουν τα χέρια του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
νταξ αν δεν μπορεις να ενωσεις μερικες ταβλες μαζι και να βιδωσεις 2 βιδες ,καλυτερα μην πας για σπουδες κανε κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, συναρμολόγηση θεωρείται να φτιάξεις ένα έπιπλο ΙΚΕΑ? Μήπως θες και εργοτάξιο για να παίξεις με LEGO?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι τρυπανάκι για έπιπλα απ'το ΙΚΕΑ, ότι τρύπες χρειάζονται τις έχουν κάνει οι κατασκευαστές. Ένα σταυροκατσάβιδο θες μονάχα.

Έγινε σε ευχαριστώ πολύ

΄Η να ζητήσεις να τα αναλάβει η υπηρεσία συναρμολόγησης ΙΚΕΑ και να ξενοιάσεις!
https://www.ikea.gr/upiresia-pelaton...ogisi/timokatalogos-upiresias-sunarmologisis/
Και να πληρώσεις 25€ (στην καλύτερη των περιπτώσεων), επειδή δεν μπορείς να βιδώσεις μόνος/η σου 8 βίδες...

Δεν σφάξανε! :P
Λένω όντως είναι καλύτερο να το προσπαθήσω εγώ,25 ευρώ για μια δουλειά που θεωρείται της πλάκας είναι τζάμπα λεφτά

Καλά, συναρμολόγηση θεωρείται να φτιάξεις ένα έπιπλο ΙΚΕΑ? Μήπως θες και εργοτάξιο για να παίξεις με LEGO?
Θα καλούσα εσένα Ραδιοναυτίλε να τα "συναρμολογήσεις" αλλά βλέπω πως είσαι Αφρική οπότε μάλλον εγώ θα την βγάλλω την δουλειά:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ξέρω όμως με τι να τα συναρμολογήσω.
Πείτε μου εσείς τώρα :για τέτοιου είδους "μαστορέματα" , θέλω να αγοράσω ένα "τρυπανάκι" σαν μπλακ εντ ντεκερ φάση.
Πρώτα - πρώτα, η συναρμολόγηση που θέλεις δεν είναι καθόλου δύσκολη. Μέσα στις συσκευασίες θα υπάρχουν όλα τα απαραίτητα, καθώς και σχέδια με οδηγίες. Πάντως, μια βασική σειρά εργαλείων θα πρέπει να την έχεις, όπως κατσαβίδια, πένσα, σφυριά κλπ. Αυτά όχι μόνο για τη συναρμολόγηση, αλλά πρέπει να υπάρχουν σε κάθε σπίτι και να μάθεις τα μικρά μαστορέματα. Ακόμα και ένα black and decker είναι απαραίτητο, π.χ. για να κρεμάσεις κουρτίνες. Καλό είναι να μπορείς να κάνεις μόνη σου κάποιες δουλειές και να μη χρειάζεται να φωνάζεις το μάστορα για ψύλλου πήδημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

guitaramateur

Νεοφερμένος

Η guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πρώτα - πρώτα, η συναρμολόγηση που θέλεις δεν είναι καθόλου δύσκολη. Μέσα στις συσκευασίες θα υπάρχουν όλα τα απαραίτητα, καθώς και σχέδια με οδηγίες. Πάντως, μια βασική σειρά εργαλείων θα πρέπει να την έχεις, όπως κατσαβίδια, πένσα, σφυριά κλπ. Αυτά όχι μόνο για τη συναρμολόγηση, αλλά πρέπει να υπάρχουν σε κάθε σπίτι και να μάθεις τα μικρά μαστορέματα. Ακόμα και ένα black and decker είναι απαραίτητο, π.χ. για να κρεμάσεις κουρτίνες. Καλό είναι να μπορείς να κάνεις μόνη σου κάποιες δουλειές και να μη χρειάζεται να φωνάζεις το μάστορα για ψύλλου πήδημα.


Δία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Λόγω οικονομικών κυρίως επέλεξα την λύση του ΙΚΕΑ μιας και εκεί οι τιμές είναι σχετικά καλύτερες από μαραγκούς και καταστήματα επίπλων.Κατσαβίδια,πένσες κλπ έχω,και όπως μου είπαν τα παιδιά παραπάνω μάλλον μόνο αυτά τα εργαλεία θα χρειαστώ για την δουλειά που θέλω να κάνω.Συμφωνώ σε αυτό το τελευταίο που λές ,αλλά επειδή ποτέ κανένας από το περιβάλλον μου δεν είχε "επαφή" με τέτοιου είδους μαστορέματα ,δεν έχω την παραμικρή σχέση με πρακτικά ζητήματα(για αυτό και δυσκολεύομαι+ότι σπαταλώ χρήματα σε μάστορες για δουλειές της πλάκας).
Τώρα όσον αφορά τα ηλεκτρικά εργαλεία ,έκανα μια μικρή αναζήτηση αλλά έχω μπερδευτεί με κρουστικά δράπανα,ηλεκτρικά κατσαβίδια,πιστολέτα κλπ.Δεν ξέρω καν τι κάνει το καθένα.Στην περίπτωσή μου(για τέτοιου είδους ερασιτεχνικές εργασίες του σπιτιού) τι ακριβώς πρέπει να προτιμήσω;Ευχαριστώ για την κατανόηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τώρα όσον αφορά τα ηλεκτρικά εργαλεία ,έκανα μια μικρή αναζήτηση αλλά έχω μπερδευτεί με κρουστικά δράπανα,ηλεκτρικά κατσαβίδια,πιστολέτα κλπ.Δεν ξέρω καν τι κάνει το καθένα.Στην περίπτωσή μου(για τέτοιου είδους ερασιτεχνικές εργασίες του σπιτιού) τι ακριβώς πρέπει να προτιμήσω;
Για αρχή, εκτός από τα βασικά εργαλεία, αγόρασε μόνον ένα απλό τρυπάνι και δεν είναι ανάγκη να είναι και κρουστικό. Τα ηλεκτρικά κατσαβίδια μπορείς να τα αφήσεις για αργότερα και τα πιστολέτα μπορεί να μη σου χρειαστούν και ποτέ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top