Φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Γεια σας!! Εγω εχω περασει στο παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης στο ρεθυμνο και λεω να ερθω γυρω στις 25-26 αυγουστου να ψαξω για σπιτι..τι λετε θα βρω ευκολα?? σε ποιες περιοχες να ψαξω?
Κανεις αλλος που περασε στο παιδαγωγικο?
Αν έρθεις μέχρι το πολύ κάποιες μέρες μετά τις βάσεις πιστεύω θα βρεις εύκολα. Αν είσαι 100% σίγουρη ότι περνάς Ρέθυμνο τότε έλα πιο νωρίς για να βρεις ακόμα πιο εύκολα.
Για περιοχή εγώ μένω Καλλιθέα και με βολεύει απίστευτα, τα έχω όλα δίπλα μου και είμαι 20 λεπτά με τα πόδια μακριά από το κέντρο.
Αν μείνεις Κήπο θα είσαι δίπλα στην Παλιά Πόλη και από όσο βλέπω στο thread έχεις και εκεί τα πάντα δίπλα σου.
Τα Περιβόλια είναι πιο μακριά από το κέντρο, προσωπικά δεν ξέρω αν θα επέλεγα τα Περιβόλια, αλλά μπορεί να βρεις σπίτι κοντά στην Καλλιθέα και να σε βολέψει. Εσύ αποφασίζεις.
Δεν θα επέλεγα τον Γάλλο, γιατί μετά τις 23.30 δεν έχει λεωφορείο και έτσι αν θες να βγεις στην Παλιά Πόλη (εκεί βασικά είναι τα μέρη για να πας για φαγητό, σε μπαρ ή club, σε καφετέριες) ή να επιστρέψεις σπίτι σου αργά το βράδυ θα πρέπει να πάρεις ταξί. Είναι βέβαια δίπλα στο πανεπιστήμιο (σε αντίθεση με όλες τις άλλες περιοχές από τις οποίες παίρνεις λεωφορείο για να πας στο πανεπιστήμιο) και νομίζω έχει πιο φθηνά σπίτια.
Για Μασταμπά ξέρω ότι έχει ανηφόρες, και για τον Κουμπέ δεν ξέρω.
Δες και τα προηγούμενα μηνύματα σε αυτό το thread για περισσότερες απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Οκ. Σε ευχαριστώ πολλυ!! Απο ότι βλεπω οι περισσότεροι λενε για Καλλιθέα οποτε μαλλον προς τα κει με βλεπω..
Οι βασεις θα βγουν στις 27 οποτε αν ερθω στις 25 καλα θα ειναι πιστευω..Εσυ σε ποια σχολή εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Είμαι στο φιλοσοφικών και κοινωνικών σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ααα ωραια! Σε ποιο ετος εισαι?
Γενικα η ζωη εκει ειναι καλη ή βαριεσαι ευκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Ααα ωραια! Σε ποιο ετος εισαι?
Γενικα η ζωη εκει ειναι καλη ή βαριεσαι ευκολα?

Από αυτό το εξάμηνο θα είμαι δεύτερο έτος. Η ζωή είναι πολύ ωραία, δεν νομίζω να βαρεθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ωραια!
Απλα οι περισσότεροι που ακουνε για ρεθυμνο μου λενε οτι ειναι για καλοκαιρι και τον χειμωνα τα περισσότερα μαγαζια κλεινουν και τετοια..
Οποτε αγχωθηκα καπως και σκεφτομουν για μεταγραφή αλλα δεν νομιζω τελικα...
Ευχαριστώ για τον χρονο σου και συγγνώμη για τις πολλες ερωτησεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Ωραια!
Απλα οι περισσότεροι που ακουνε για ρεθυμνο μου λενε οτι ειναι για καλοκαιρι και τον χειμωνα τα περισσότερα μαγαζια κλεινουν και τετοια..
Οποτε αγχωθηκα καπως και σκεφτομουν για μεταγραφή αλλα δεν νομιζω τελικα...
Ευχαριστώ για τον χρονο σου και συγγνώμη για τις πολλες ερωτησεις......

Δεν έχω ακούσει να κλείνουν τα μαγαζιά τον χειμώνα. Και τον χειμώνα έχει κόσμο, απλώς όχι τόσο όσο το καλοκαίρι, που το Ρέθυμνο γεμίζει από τουρίστες.
Παρακαλώ, αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γενικά,ο Γάλλος έχει νέες κατασκευές σε σπίτια και γενικά έχει αρχίσει και αναπτύσσεται ως περιοχή απλά αν δεν έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο τότε δεν προτείνεται διότι το βράδυ δε θα μπορείς να πας σπίτι και να κατέβεις κέντρο. Καλλιθέα μένουν πολλοί φοιτητές -προσωπικά δεν καταλαβαίνω καν το λόγο,γιατί η ατάκα "είναι κοντά στο κέντρο"δεν ισχύει γιατί είναι 20 λεπτά και μπορεί και περισσότερο όσο πιο μέσα στην Καλλιθέα και πιο κοντά στα Περιβόλια μένεις. Επίσης,έχει και εκεί ανηφόρες (όχι τόσες όσες έχει ο Μασταμπάς που είναι πιο κοντά στο κέντρο,συγκριτικά με την Καλλιθέα αλλά έχει γερές ανηφόρες)
Παλιά Πόλη θα έλεγα αλλά αν έχεις υψηλά "στάνταρ" στο σπίτι,τότε όχι. Έχει σχετικά παλιές κατασκευές αν και έχει το μοναδικό πλεονέκτημα μπροστά σε όλες τις περιοχές,είσαι ΜΕΣΑ στο κέντρο και έχεις τα πάντα κοντά σου με το μαξ περπατήματος στα 15 λεπτά.Κλαμπ,καφετέριες,στάση λεωφορείου,φούρνο,μαγαζιά,νοσοκομείο (σε περίπτωση ανάγκης),τα ΠΑΝΤΑ.:P
Επίσης,μακριά από Κουμπέ διότι ενώ πάλι είσαι πολύ κοντά στο κέντρο,έχεις το εξής και σοβαρό πρόβλημα αν σπουδάζεις. Το λεωφορείο ξεκινάει από Περιβόλια,πάει Καλλιθέα,και μετά πιάνει τις στάσεις εντός πόλεως,τέλος πάει Κουμπέ και κάνει και μία λίγο έξω από την πόλη. Όταν φτάνει στον Κουμπέ είναι ίδιο γεμάτο και σπάνια θα μπορέσει να σε βάλει μέσα ο οδηγός,οπότε όχι.
πιεσ: Απαραιτήτως όταν θα κλείσεις σπίτι προσπάθησε να κάνεις παζάρι για το νοίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Οκ.Ευχαριστώ πολλυ παιδια!! :)
Την επόμενη εβδομαδα θα ερθω να ψαξω οποτε αν χρειαστω κατι θα σας ξαναενοχλησω..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ωραία θα περάσουμε την επόμενη 4ετια (οικονομικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θα δειξει! Και εσυ ρεθυμνο σιγουρα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είμαι 2000 μόρια πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγω 1.300..απο που εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν είδες το όνομα μου από Ρόδο

Εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κελλυ Ζ.

Νεοφερμένος

Η Κελλυ Ζ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πωω σωστα..τι χαζο :p
Εγω απο Βόλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Θέλω να αγοράσω μπλούζες και τζιν. Ξέρετε κάποιο μαγαζί στο Ρέθυμνο που να έχει μπλούζες σε λίγο φαρδιά γραμμή (να μην σε γλείφουν δηλαδή) και τζιν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να δώσει μια γενική εικόνα για τη φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο, καθώς και τα θετικά και τα αρνητικά της για φοιτητή από Αθήνα (ή κάποια σημαντικά μεγαλύτερη πόλη από το Ρέθυμνο); Το μικρό μέγεθος της πόλης μήπως έχει κουράσει κανέναν; Κάποιος άλλος παράγοντας που μπορεί να μη σκέφτεται κάποιος εκ των προτέρων;


Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 836 μηνύματα.
Είμαι από Ηράκλειο, δεν έχω ζήσει Αθήνα.

Θετικά:
Πολύ ωραία μέρη για έξοδο.
Όλα είναι πολύ κοντά.
Πάρα πολλές φοιτήτριες.

Αρνητικά:
Τα λεωφορεία δεν είναι αρκετά.

Σε επίπεδο σπουδών βάλε ως θετικά την βιβλιοθήκη και τους καθηγητές της φιλοσοφικής (για των άλλων σχολών δεν ξέρω). Στα αρνητικά (της φιλοσοφικής) βάλε τα πλαφόν και ότι πέφτει το σύστημα στις δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να δώσει μια γενική εικόνα για τη φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο, καθώς και τα θετικά και τα αρνητικά της για φοιτητή από Αθήνα (ή κάποια σημαντικά μεγαλύτερη πόλη από το Ρέθυμνο); Το μικρό μέγεθος της πόλης μήπως έχει κουράσει κανέναν; Κάποιος άλλος παράγοντας που μπορεί να μη σκέφτεται κάποιος εκ των προτέρων;
Ευχαριστώ!
Well έχω καταγωγή και΄γω από Αθήνα,αν και δε μένω εκεί. Συγκριτικά με την Αθήνα το Ρέθυμνο στα μάτια μου είναι χωριό.:P
Ωστόσο έχει καλή φοιτητική ζωή,γυναίκες με το μάτσο :lol: οπότε οι άντρες είναι πασάδες στα Γιάννενα.:P Ως θετικό μπορώ να σου προβάλω πως αν πιάσει κανείς σπίτι στο κέντρο (αν δεν απαιτεί ιδιαίτερες ανέσεις Παλιά Πόλη,αν όμως απαιτεί Καλλιθέα ή μέσα στη Νέα Πόλη) τα πάντα είναι πολύ κοντά και δε χρειάζεται να χρησιμοποιείς συγκοινωνία ,με εξαίρεση το Πανεπιστήμιο το οποίο βρίσκεται εκτός πόλης στο Γάλλο (με λεωφορείο από το κέντρο είναι 15-20 λεπτά)
Το μικρό μέγεθος δεν μπορώ να πω πως έχω ακούσει κανέναν να λέει πως τον έχει κουράσει ,εκτός και αν μένεις μόνιμα όπου ναι,θεωρώ πως είναι κουραστικό για μόνιμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top