Φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ρέθυμνο και πάλι Ρέθυμνο!! Για μένα η πόλη αυτή είναι ό,τι πρέπει για φοιτητή.
Μεταξύ μας αν και είμαι από Ηράκλειο προτιμώ το Ρέθυμνο :P

Και το Πανεπιστήμιο πολύ καλό. Επιβεβαιώνω όσα είπε ο Γιάννης παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Είμαι από Ηράκλειο, δεν έχω ζήσει Αθήνα.

Θετικά:
Πολύ ωραία μέρη για έξοδο.
Όλα είναι πολύ κοντά.
Πάρα πολλές φοιτήτριες.

Αρνητικά:
Τα λεωφορεία δεν είναι αρκετά.

Σε επίπεδο σπουδών βάλε ως θετικά την βιβλιοθήκη και τους καθηγητές της φιλοσοφικής (για των άλλων σχολών δεν ξέρω). Στα αρνητικά (της φιλοσοφικής) βάλε τα πλαφόν και ότι πέφτει το σύστημα στις δηλώσεις.

Τι εννοεις, οτι ας πουμε καποια μαθηματα μπορει να τα επιλεξει μεχρι συγκεκριμενος αριθμος φοιτητων;

Επισης οι φοιτητες που σπουδαζουν Ρεθυμνο και δεν ειναι απο Κρητη αλλα απο ηπειρωτικη Ελλαδα, υποθετω με αεροπλανο πηγαινοερχονται σπιτι τους, ετσι; Οι τιμες εισιτηριων πως ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
350 άτομα ανά μάθημα στις παραδόσεις. Συνήθως βέβαια οι καθηγητές παίρνουν και παραπάνω.
Επίσης, έχουμε και τα σεμινάρια που είναι 20 - 25 παιδιά σε κάθε σεμινάριο.

Να σημειωθεί ότι τα σεμινάρια είναι τεράστιο πλεονέκτημα για τους φοιτητές καθώς από πολύ νωρίς μαθαίνουν να χειρίζονται την βιβλιογραφία ΣΩΣΤΑ και να κάνουν επιστημονικές εργασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Επισης οι φοιτητες που σπουδαζουν Ρεθυμνο και δεν ειναι απο Κρητη αλλα απο ηπειρωτικη Ελλαδα, υποθετω με αεροπλανο πηγαινοερχονται σπιτι τους, ετσι; Οι τιμες εισιτηριων πως ειναι;
Και με το καράβι μπορείς να ταξιδέψεις, που είναι πιο φθηνό. Για τιμές δεν ξέρω να σου πω ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τι εννοεις, οτι ας πουμε καποια μαθηματα μπορει να τα επιλεξει μεχρι συγκεκριμενος αριθμος φοιτητων;

Επισης οι φοιτητες που σπουδαζουν Ρεθυμνο και δεν ειναι απο Κρητη αλλα απο ηπειρωτικη Ελλαδα, υποθετω με αεροπλανο πηγαινοερχονται σπιτι τους, ετσι; Οι τιμες εισιτηριων πως ειναι;

Το κακό φαντάζομαι πως είναι ότι πρέπει να πας με αεροπλάνο/πλοίο στα Χανιά (από Αθήνα), και από εκεί με ΚΤΕΛ (αν πας με αεροπλάνο, ΚΤΕΛ για Χανιά και μετά ΚΤΕΛ για Ρέθυμνο). Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον.
Το καλό είναι ότι με αεροπλάνο πηγαίνει η Ryanair.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Το κακό φαντάζομαι πως είναι ότι πρέπει να πας με αεροπλάνο/πλοίο στα Χανιά (από Αθήνα), και από εκεί με ΚΤΕΛ (αν πας με αεροπλάνο, ΚΤΕΛ για Χανιά και μετά ΚΤΕΛ για Ρέθυμνο). Έτσι έχω καταλάβει τουλάχιστον.
Το καλό είναι ότι με αεροπλάνο πηγαίνει η Ryanair.
Έτσι είναι, απ' όσο ακούω τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι πως είναι πολύ καλή πόλη για φοιτητική ζωή και για κάποιον από Αθήνα που περνάει στο Ρέθυμνο. Θεωρείτε, όμως, ότι αξίζει (το χρηματικό κόστος, αν υπάρχει η δυνατότητα πάντα, αλλά και την επιλογή του Ρεθύμνου αντί της Αθήνας) αν το ίδιο άτομο μπορεί να παραμείνει στην Αθήνα για σπουδές σε άλλο αντικείμενο που επίσης του αρέσει, απλώς λιγότερο; (πολύ υποκειμενική ερώτηση, απόψεις θα ήθελα... :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αντιλαμβάνομαι πως είναι πολύ καλή πόλη για φοιτητική ζωή και για κάποιον από Αθήνα που περνάει στο Ρέθυμνο. Θεωρείτε, όμως, ότι αξίζει (το χρηματικό κόστος, αν υπάρχει η δυνατότητα πάντα, αλλά και την επιλογή του Ρεθύμνου αντί της Αθήνας) αν το ίδιο άτομο μπορεί να παραμείνει στην Αθήνα για σπουδές σε άλλο αντικείμενο που επίσης του αρέσει, απλώς λιγότερο; (πολύ υποκειμενική ερώτηση, απόψεις θα ήθελα... :))

Δεν είναι μόνο υποκειμενική, είναι και πολύ πολύ σχετική η ερώτησή σου.
Μερικά γενικά ερωτήματα που πρέπει οποιοσδήποτε βρίσκεται σε τέτοιο δίλημμα να θέσει στον εαυτό του:

-Πόσο "λιγότερο" σου αρέσει το ένα αντικείμενο από το άλλο;
-Πώς είσαι σίγουρος πως το άλλο αντικείμενο (θα) σ'αρέσει περισσότερο; Έχεις παρακολουθήσει μαθήματά του αν όχι στο Ρέθυμνο -για ευνόητους λόγους- σε αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα που είναι πιο κοντά;
-Ποιες είναι οι επαγγελματικές προοπτικές του ενός τμήματος και ποιες του άλλου;
-Μήπως ολοκληρώνοντας το τμήμα στην Αθήνα με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό καταφέρεις να τα συνδυάσεις και τα δύο;

Γενικά, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, είμαι υπέρ του να επιλέγουμε το τμήμα που μας ταιριάζει περισσότερο, όπου κι αν βρίσκεται αυτό (ζωντανό παράδειγμα η ίδια), με την προϋπόθεση πως όντως είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε. Τα φοιτητικά χρόνια διαρκούν πάρα πολύ λίγο σε σχέση με την μετέπειτα επαγγελματική σταδιοδρομία (επίσης η όλη φάση της "φοιτητικής ζωής" πλέον διαρκεί μέχρι τα τέλη του δευτέρου έτους, οι περισσότεροι μετά σοβαρεύουν). 4 ή 5 χρόνια δεν είναι τίποτα απέναντι στις δεκαετίες εργασίας που θα ακολουθήσουν (αναγνωρίζοντας φυσικά την επαγγελματική ευελιξία και τη δια βίου μάθηση ως χαρακτηριστικά του σύγχρονου εργασιακού βίου).
Εν ολίγοις, σκέψου πώς φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια και ποιος είναι ο καταλληλότερος δρόμος για να φτάσεις εκεί που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ερωτηση για οσους φοιτητες ή κατοικους στο Ρεθυμνο τυχον ξερουν:

Ποιες περιοχες κατοικιας ενδεικνυνται ωστε να εχει κανεις γρηγορη προσβαση στην περιοχη Δικαστικου Μεγαρου- Γενικου Νοσοκομειου- Δημοτικου Κηπου;

Επισης ποιες ειναι οι τιμες στις περιοχες αυτες (αλλα και ευρυτερα στο Ρεθυμνο) για γκαρσονεριες ή δυαρια απο ~35-40 τμ και ανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κέντρο και παλιά πόλη.
Όχι καλλιθέα και όχι Κουμπές.

Ουσιαστικά το νοσοκομείο με τον κήπο είναι δίπλα δίπλα. Το δικαστικό μέγαρο δεν ξέρω προς τα που πέφτει ή δεν είμαι σίγουρη :P

Κατά τη γνώμη η καλύτερη περιοχή για ένα φοιτητή είναι η περιοχή του κήπου. Έχεις τα ΠΑΝΤΑ κοντά σου, στάση λεωφορείου, περίπτερα, σούπερ μάρκετ, τράπεζες, φαρμακεία, στα 5 λεπτά μαξ είναι η παλιά πόλη και από εκεί είναι στα 5 λεπτά οι καφετέριες, φαγάδικα κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

Τα νοίκια είναι συνήθως από 200 μέχρι 300 €. Συνήθως 250 ζητάνε. Παζαρέψτε τα κιόλας, συνήθως τα ρίχνουν.

όποιος θέλει παραπάνω πληροφορίες ας στείλει pm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkon97

Νεοφερμένος

Η Vkon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την φοιτητικη ζωη στο Ρεθυμνο! Πρεπει σιγα σιγα να αρχισω την συμπληρωση του μηχανογραφικου και εχω βρεθει σε διλημμα αν θα δηλωσω πρωτο Ρεθυμνο ή Ιωαννινα!! Σκεφτομαι να δηλωσω Ρεθυμνο μιας και μενω Κρητη αλλα εχω καποιους ενδοιασμους. Μπορει καποιος φοιτητης ή μονιμος κατοικος να μου πει 2-3 πραγματα για την πολη αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48714

Αφού σε βολεύει γεωγραφικά σημαντικά περισσότερο το Ρέθυμνο εν συγκρίσει με τα Ιωάννινα, δε βρίσκω λόγο να επιλέξεις τη δεύτερη πόλη, εκτός αν κρίνεις πως το τμήμα είναι καταλληλότερο για σένα (ή και η πόλη, βεβαίως). Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkon97

Νεοφερμένος

Η Vkon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειναι πραγματι ενας σημαντικος λογος αυτος που μου υπενθυμιζουν συνεχως ολοι! Το πανεπιστημιο με κραταει πισω, στα Ιωαννινα ειναι το τμημα "Φιλοσοφια-Παιδαγωγικη-Ψυχολογια" και στο Ρεθυμνο το "Φιλοσοφικων και Κοινωνικων Σπουδων" που αλλοι λενε οτι το πρωτο υπερτερει και αλλοι οτι ειναι το ιδιο!!
Σ'ευχαριστω πολυ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ειναι πραγματι ενας σημαντικος λογος αυτος που μου υπενθυμιζουν συνεχως ολοι! Το πανεπιστημιο με κραταει πισω, στα Ιωαννινα ειναι το τμημα "Φιλοσοφια-Παιδαγωγικη-Ψυχολογια" και στο Ρεθυμνο το "Φιλοσοφικων και Κοινωνικων Σπουδων" που αλλοι λενε οτι το πρωτο υπερτερει και αλλοι οτι ειναι το ιδιο!!
Σ'ευχαριστω πολυ!!:)

Έχεις σκεφτεί με ποιον τομέα θέλεις να ασχοληθείς; Διότι αναφέρεις τμήματα που καλύπτουν περισσότερα αντικείμενα του ενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkon97

Νεοφερμένος

Η Vkon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Και απο τα 2 τμηματα μπορεις να εργαστεις κυριως ως εκπαιδευτικοί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δημόσια ή ιδιωτικη, αρα δεν με προβληματιζει τοσο πολυ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Και απο τα 2 τμηματα μπορεις να εργαστεις κυριως ως εκπαιδευτικοί στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δημόσια ή ιδιωτικη, αρα δεν με προβληματιζει τοσο πολυ αυτο!

Η ερώτησή μου είναι ποιο αντικείμενο σου αρέσει (φιλοσοφία, παιδαγωγικά, φιλολογία, κοινωνιολογία κ.ά.). Απ'όσο καταλαβαίνω από την απάντησή σου, κάτι κοντά στη φιλολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkon97

Νεοφερμένος

Η Vkon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι ναι φιλολογια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ναι ναι φιλολογια!

Πιστεύω πως και τα δύο κάνουν, δες μήπως κάποιο έχει περισσότερα σχετικά μαθήματα σε περίπτωση που επηρεάσει την απόφασή σου, διαφορετικά όποιο σε βολεύει και προτιμάς, αφού επαγγελματικά δε διαφέρουν. Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkon97

Νεοφερμένος

Η Vkon97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτο θα ψαξω! :) εχεις δικιο! Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γεια σας....είμαι καινούρια στο forum και δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο μέρος.....Έδωσα φέτος πανελλήνιες και αναμένω την βαθμολογία μου....λόγω οικονομικών θα ήθελα Αθήνα αλλά δυστυχώς δεν την πιάνω :( Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε περίπου που κυμαίνονται τα έξοδα ενός φοιτητή στο Ρέθυμνο και αν είναι εύκολο να βρω μια δουλειά κοντά στο πανεπιστήμιο. :D Ευχαριστώ προκαταβολικά! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top