Φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω εκει, ομως πηγαίνω λόγω φίλων μου, ειναι Α Ψ Ο Γ Ο, και η φοιτητική του ζωη και όλα. Είναι πανέμορφο, παραθαλάσσιο , τα πανεπιστημια του ειναι απο τ καλυτερα στην Ελλάδα.. φοβερό..
Το αρνητικό ειναι η αρκετα ακριβή ζωη του και τα πανάκριβα ενοίκια του
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σπουδάζω εγώ εδώ και 6 μήνες, αν και πλέον έχω μια πλήρη γνώμη πιστεύω. Το Ρεθυμνάκι είναι σχετικά μικρό σε σχέση με άλλες φοιτητουπόλεις τύπου Πάτρα, αλλά οι φοιτητές είναι πάρα πολλοί. Η φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο, είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου, έχει και ωραίες καφετέριες, και κουτούκια, και κλαμπ (2 έχουμε όλα και όλα 😂) και την παραλία κοντά, και το καρναβάλι, ενώ αν θες καμία μέρα να πας και σε κάνα Ηράκλειο ή στα Χανιά, το ΚΤΕΛ είναι δίπλα, και με το φοιτητικό πάσο έχεις έκπτωση στα εισιτήρια σου.

Τα αρνητικά είναι ότι κάποιες φορές θα βαριέσαι, ειδικά αν έρχεσαι από μεγάλη πόλη, καθώς όπως προείπα, το Ρέθυμνο είναι πολύ μικρό και θα νιώθεις ότι πηγαίνεις συνεχώς στα ίδια και στα ίδια. Έχω συναντήσει αρκετούς φοιτητές από 3ο έτος και πάνω που μου λένε ότι βαρέθηκαν και ότι ανυπομονούν να φύγουν. Επίσης κι άλλα αρνητικά αποτελούν η αφόρητη υγρασία τον χειμώνα, τα πανάκριβα ενοίκια των σπιτιών που μπορεί να κυμαίνονται μέχρι και 400 ευρώ για μια γκαρσονιέρα, καθώς επίσης και οι μεγάλες αποστάσεις που πρέπει να διανύσεις για να πας κάπου.
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω τα τελευταία τρία χρόνια στο Ρέθυμνο και νομίζω μπορώ να απαντήσω σε αυτό, αν και ως επί το πλείστον θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Το κύριο αρνητικό του Ρεθύμνου είναι οτι θα δυσκολευτεί πολύ ένας φοιτητής να βρει σπίτι. Τα ενοίκια είναι ακριβά, τα σπίτια σε καλή κατάσταση και καλή τιμή δυσεύρετα. Θα συμφωνήσω στο θέμα υγρασίας - πολλά απο τα φοιτητικά σπίτια έχουν θέμα σχετικά με αυτό, εμένα πχ το παλιό μου είχε τρομερή μούχλα και οι τοίχοι έσταζαν νερό, οπότε να αερίζετε πολλή ώρα και να είστε προσεκτικοί κυρίως για να μην κάνει μούχλα το σπίτι (ένα αντιμουχλικό πέρασμα στον τοίχο είναι καλή ιδέα, και ένας αφυγραντήρας ακόμη καλύτερη).

Πέρα απο αυτό, είναι πολύ όμορφη πόλη για να περάσει κάποιος 4 χρόνια (ή και παραπάνω) απο τη ζωή του, ειδικότερα σαν φοιτητής. Έχει πολλά μέρη για να βγει κάποιος, δεν είναι ιδιαιτέρως ακριβή πόλη αλλά είναι αρκετά μικρή. Μετά απο ένα σημείο, δηλαδή, ενδέχεται και να βαρεθείς να βγαίνεις επειδή θα τα έχεις εξαντλήσει όλα, όμως αυτό εξαρτάται και απο εσένα (που σου αρέσει να βγαίνεις, τι σου αρέσει να κάνεις κλπ). Παράλληλα, παρά το μικρό της πόλης, έχει αρκετές δραστηριότητες (ειδικά για αθλητισμό, αλλά και γενικότερα, όπως πχ την περίοδο του καρναβαλιού).

Ενδεχομένως να σε δεσμεύει το πρόβλημα μετακίνησης αν είσαι απο μέρος πιο μακριά απο την Αθήνα και δε μπορείς να μετακινηθείς με καράβι, αλλά αυτό λύνεται και αεροπορικώς. Σε κάθε περίπτωση, αν δε σε ψήνει το γεγονός να φοιτήσεις σε μεγαλούπολη, αλλά στην επαρχία, είναι μια καλή επιλογή και το πανεπιστήμιο εδώ είναι απο τα καλύτερα πανελληνίως.

:)
 

Σοφία Γιαννιού

Νεοφερμένος

Η Σοφία Γιαννιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω τα τελευταία τρία χρόνια στο Ρέθυμνο και νομίζω μπορώ να απαντήσω σε αυτό, αν και ως επί το πλείστον θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Το κύριο αρνητικό του Ρεθύμνου είναι οτι θα δυσκολευτεί πολύ ένας φοιτητής να βρει σπίτι. Τα ενοίκια είναι ακριβά, τα σπίτια σε καλή κατάσταση και καλή τιμή δυσεύρετα. Θα συμφωνήσω στο θέμα υγρασίας - πολλά απο τα φοιτητικά σπίτια έχουν θέμα σχετικά με αυτό, εμένα πχ το παλιό μου είχε τρομερή μούχλα και οι τοίχοι έσταζαν νερό, οπότε να αερίζετε πολλή ώρα και να είστε προσεκτικοί κυρίως για να μην κάνει μούχλα το σπίτι (ένα αντιμουχλικό πέρασμα στον τοίχο είναι καλή ιδέα, και ένας αφυγραντήρας ακόμη καλύτερη).

Πέρα απο αυτό, είναι πολύ όμορφη πόλη για να περάσει κάποιος 4 χρόνια (ή και παραπάνω) απο τη ζωή του, ειδικότερα σαν φοιτητής. Έχει πολλά μέρη για να βγει κάποιος, δεν είναι ιδιαιτέρως ακριβή πόλη αλλά είναι αρκετά μικρή. Μετά απο ένα σημείο, δηλαδή, ενδέχεται και να βαρεθείς να βγαίνεις επειδή θα τα έχεις εξαντλήσει όλα, όμως αυτό εξαρτάται και απο εσένα (που σου αρέσει να βγαίνεις, τι σου αρέσει να κάνεις κλπ). Παράλληλα, παρά το μικρό της πόλης, έχει αρκετές δραστηριότητες (ειδικά για αθλητισμό, αλλά και γενικότερα, όπως πχ την περίοδο του καρναβαλιού).

Ενδεχομένως να σε δεσμεύει το πρόβλημα μετακίνησης αν είσαι απο μέρος πιο μακριά απο την Αθήνα και δε μπορείς να μετακινηθείς με καράβι, αλλά αυτό λύνεται και αεροπορικώς. Σε κάθε περίπτωση, αν δε σε ψήνει το γεγονός να φοιτήσεις σε μεγαλούπολη, αλλά στην επαρχία, είναι μια καλή επιλογή και το πανεπιστήμιο εδώ είναι απο τα καλύτερα πανελληνίως.

:)
Αρα μου το προτεινεις έτσι;
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Θα ήθελα να σου πω προς το παρόν εγώ την γνώμη μου. Είναι θέμα γούστου. Σε κάποιον μπορεί να αρέσει σε κάποιον άλλον όχι. Δεν υπάρχει η τέλεια φοιτητούπολη. Εγώ θα σου πρότεινα να συμπληρώσεις το μηχανογραφικό σου με κριτήριο τις σχολές της αρεσκείας σου, και όχι την πόλη. Καλά θα περάσεις οπουδήποτε. Επίσης, μην δηλώσεις πόλεις πολύ μακριά από τον τόπο κατοικίας σου (αν πχ είσαι από τον Έβρο, μην δηλώσεις Κρήτη. Ή αν είσαι από Αθήνα, μην δηλώσεις Φλώρινα). Τώρα μπορεί να μην σε νοιάζει η απόσταση, αλλά αργότερα θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ. Έχω συμφοιτητές εδώ στο Ρέθυμνο, οι οποίοι είναι από Θεσσαλονίκη, Κοζάνη, Έβρο κλπ, και οι μετακινήσεις τους, τους δυσκολεύουν πολύ, καθώς πέρα από την ταλαιπωρία, αν θέλεις να ταξιδέψεις αεροπορικώς, πρέπει να έχεις κλείσει από πολύ πριν την πτήση σου. :)
 

Billokos1

Νεοφερμένος

Ο Billokos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είναι κανείς από εδώ στο τμήμα πολιτικής επιστήμης ή κοινωνιολογίας Ρεθύμνου;
Ψάχνω λεπτομέρειες (έχω διαβάσει ότι αναφέρουν οι ιστοσελίδες τους) για αυτά τα δύο τμήματα μιας και με ενδιαφέρουν (ιδίως το πρώτο).
Αν μπορούσε κάποιος να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.
 

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Σπουδάζει κάποιος στο Ρέθυμνο;Γενικα σαν μέρος για φοιτητική ζωή είναι καλό;Και εάν οχι γιατί;
Εγω παλι δεν σπουδάζω Ρέθυμνο αλλα ειμαι και μενω ρεθυμνο
Είναι μικρή αλλα πολύ ωραια πολη φιλοξενοι ανθρωποι το πανεπηστιμιο ειναι ενα απο τα καλύτερα εχει ωραια μερη και μεσα στο ρεθυμνο αλλα και γυρω γυρω χωριά ωραιες παραλίες εχει νυχτερινή ζωη συνηθως ολοι οι νεοι πηγαίνουν σε κατι συγκεκριμένα μαγαζιά που θα τα μάθεις αν ερθεις τα λεγομενα
Lux, fraoules,Store
Minibar κτλπ...
Πιστευω υα περάσεις πολύ ωραιαα😊!!
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, εγώ δικαιούμαι να παρω μεταγραφή γιατί είμαι πολύτεκνη και πιάνω τα 2.850 μόρια που είναι για να ερθω Αθήνα. Ρωτησα έναν υπεύθυνο και μας είπε ότι έχω 3 μόρια επιπλέον λόγω των κριτηρίων μου. Οικονομικά κριτήρια ομως δεν έχω. Με ενδιαφέρει το τμήμα αγωγής και φροντίδας στη πρώιμη παιδική ηλικια στο πανεπιστήμιο δυτικής αττικής και με τα περσινά δεδομένα περνάω στο Ιωαννίνων ή στης Θεσσαλονίκης. Ξέρει κανείς αν έχω πιθανότητες να ρθω Αθήνα; Ευχαριστω!
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, εγώ δικαιούμαι να παρω μεταγραφή γιατί είμαι πολύτεκνη και πιάνω τα 2.850 μόρια που είναι για να ερθω Αθήνα. Ρωτησα έναν υπεύθυνο και μας είπε ότι έχω 3 μόρια επιπλέον λόγω των κριτηρίων μου. Οικονομικά κριτήρια ομως δεν έχω. Με ενδιαφέρει το τμήμα αγωγής και φροντίδας στη πρώιμη παιδική ηλικια στο πανεπιστήμιο δυτικής αττικής και με τα περσινά δεδομένα περνάω στο Ιωαννίνων ή στης Θεσσαλονίκης. Ξέρει κανείς αν έχω πιθανότητες να ρθω Αθήνα; Ευχαριστω!
Νομιζω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις από όλα τα κριτήρια, αρκεί να φτάνουν τα μορια για τη συγκεκριμένη σχολη που θέλεις
 

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Νομιζω ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις από όλα τα κριτήρια, αρκεί να φτάνουν τα μορια για τη συγκεκριμένη σχολη που θέλεις
Υπαρχει περίπτωση να ανεβει μια σχολη 1.900 μορια;
Εγω εχω 1.900 παραπάνω απο την περυσινή βαση περναω;
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Υπαρχει περίπτωση να ανεβει μια σχολη 1.900 μορια;
Εγω εχω 1.900 παραπάνω απο την περυσινή βαση περναω;
Επειδή αν θυμάμαι καλά μιλάμε για ΕΠΑΛ, τα τελευταία 2 χρόνια έτσι έχουν ανέβει οι περισσότερες σχολές.
Θα πρέπει να γίνει σύγκριση των φετινών στατιστικών με τα περσινά καθώς και του αριθμού υποψηφίων αλλά και διαθέσιμων θέσεων για να κάνει κανείς σωστή πρόβλεψη.
Προσωπική γνώμη ότι θα υπάρξει σε πολλές σχολές που ήταν πολύ χαμηλά η βάση τεχνητή άνοδος λογω της εβε αλλά ταυτόχρονα θα μείνουν κενές πολλές θέσεις, ενώ στις σχολές που η βάση τους δεν είναι μικρότερη της εβε δε θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, η διαφορά θα γίνει ανάλογα με την επίδοση και τη ζήτηση.
Ποια ήταν η περσινή βάση της σχολής που θέλεις;
 

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Επειδή αν θυμάμαι καλά μιλάμε για ΕΠΑΛ, τα τελευταία 2 χρόνια έτσι έχουν ανέβει οι περισσότερες σχολές.
Θα πρέπει να γίνει σύγκριση των φετινών στατιστικών με τα περσινά καθώς και του αριθμού υποψηφίων αλλά και διαθέσιμων θέσεων για να κάνει κανείς σωστή πρόβλεψη.
Προσωπική γνώμη ότι θα υπάρξει σε πολλές σχολές που ήταν πολύ χαμηλά η βάση τεχνητή άνοδος λογω της εβε αλλά ταυτόχρονα θα μείνουν κενές πολλές θέσεις, ενώ στις σχολές που η βάση τους δεν είναι μικρότερη της εβε δε θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά, η διαφορά θα γίνει ανάλογα με την επίδοση και τη ζήτηση.
Ποια ήταν η περσινή βάση της σχολής που θέλεις;
Η περυσινή βαση ηταν 9.745 και εχει εβε 9.83 (κοινωνικη εργασια κομμοτινη)
Επαλ είμαι Ναι Διοίκησης κ Οικονομίας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω, εγώ δικαιούμαι να παρω μεταγραφή γιατί είμαι πολύτεκνη και πιάνω τα 2.850 μόρια που είναι για να ερθω Αθήνα. Ρωτησα έναν υπεύθυνο και μας είπε ότι έχω 3 μόρια επιπλέον λόγω των κριτηρίων μου. Οικονομικά κριτήρια ομως δεν έχω. Με ενδιαφέρει το τμήμα αγωγής και φροντίδας στη πρώιμη παιδική ηλικια στο πανεπιστήμιο δυτικής αττικής και με τα περσινά δεδομένα περνάω στο Ιωαννίνων ή στης Θεσσαλονίκης. Ξέρει κανείς αν έχω πιθανότητες να ρθω Αθήνα; Ευχαριστω!
Για να λες 3 μορια απο πολυτεκνια σημαινει οτι το ενα αδελφι σου εχει γεννηθει πριν απο 1-1-1995.
Δυστηχως οχι η σχολη που λες ειναι ''ακριβη'' στης μετεγγραφες , στα 5,5 εκλεισε περυσι. Να κανει την εκπλήξη φετος? λιγο δυσκολο
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Για να λες 3 μορια απο πολυτεκνια σημαινει οτι το ενα αδελφι σου εχει γεννηθει πριν απο 1-1-1995.
Δυστηχως οχι η σχολη που λες ειναι ''ακριβη'' στης μετεγγραφες , στα 5,5 εκλεισε περυσι. Να κανει την εκπλήξη φετος? λιγο δυσκολο
Ναι ο πρώτος μου αδελφός γεννήθηκε πριν το 1995. Άρα από 5 μόρια και πάνω σε παίρνουν στην Αθήνα ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,538 μηνύματα.
Ναι ο πρώτος μου αδελφός γεννήθηκε πριν το 1995. Άρα από 5 μόρια και πάνω σε παίρνουν στην Αθήνα ;
Ναι καπως εστι , 5 μορια και πανω. Οχι μονο αθηνα και επαρχια. Και ιωαννινα να θες νηπιαγωγων ( μεγαλη σχολη) τα ιδια και χειροτερα ειναι . Δεν ξερω το γιατι ,αλλα στις εκπαιδευτικες σχολες πηγαινουν πολλα 3τεκνα κοριτσια τα οποια φυσικα εχουν παραπανω μορια και ετσι ανεβαινει ο πήχης μετεγγραφων. Πολυ τα συμπαθω τα κοριτσακια αυτα.
 

StargazerLily

Νεοφερμένος

Η StargazerLily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Είναι κανείς από εδώ στο τμήμα πολιτικής επιστήμης ή κοινωνιολογίας Ρεθύμνου;
Ψάχνω λεπτομέρειες (έχω διαβάσει ότι αναφέρουν οι ιστοσελίδες τους) για αυτά τα δύο τμήματα μιας και με ενδιαφέρουν (ιδίως το πρώτο).
Αν μπορούσε κάποιος να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων
Καλησπέρα! Σπουδάζω Κοινωνιολογία στο Ρέθυμνο, ίσως μπορώ να φανώ χρήσιμη.
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.

StargazerLily

Νεοφερμένος

Η StargazerLily αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνιολογίας Κρήτης. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μπορείς να ασχοληθείς με το ανθρώπινο δυναμικό, να δουλέψεις σε εταιρείες δημοσκοπήσεων/αναλύσεων/ απομαγνητοφωνήσεων/σε κέντρα ερευνών, να ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία, να γίνεις σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού, να εργαστείς σε κοινωνικές δομές όπως για παράδειγμα σε κέντρα με πρόσφυγες, να γίνεις σύμβουλος σε ΜΚΟ, ενεργή ενασχόληση με την έρευνα, στα υπουργεία ως ερευνητές ή σύμβουλοι, ενασχόληση ως λέκτορας, εργασία σε οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης, περιφέρειες. Οι καθηγητές είναι αισιόδοξοι πως η πανδημία θα δημιουργήσει θέσεις εργασίας για τους κοινωνιολόγους. Ειδικά γι' αυτούς που έχουν ειδίκευση στο κομμάτι της υγείας (όχι μόνο φυσικά). Ήδη έχουν δημιουργηθεί αρκετές θέσεις για εμάς σε δομές, έχουν βγει προκηρύξεις και χρηματοδοτούνται και μερικές έρευνες σιγά, σιγά. Βέβαια αυτό θα φανεί σταδιακά κι όχι αμέσως. Σίγουρα πάντως σε προσωπικό επίπεδο, έχω μια συγκρατημένη αισιοδοξία!
 
Top