Φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Παιδια επειδη το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για csd στο Ηρακλειο θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας σε καποια θεματα. Το κυριοτερο για μενα τωρα ειναι το οικονομικο ποσο θα βγαινει με ενα αξιοπρεπες διαμερισμα/γκαρσονιερα/στουντιο το οποιο να ειναι στο κεντρο η κοντα στο κεντρο, βενζινες για πηγαινε-ελα στο πανεπηστημιο και καμια βολτουλα στην πολη, κανα ποτο/καφε, φαι, κοινοχρηστα, ρευμα, ιντερνετ κλπ. Γενικα με ποσα εισαι οκ το μηνα χωρις πολλες σπαταλες κλπ? Επισης καλυτερα ειναι να βρω διαμερισμα κοντα στο πανεπηστημιο η στο κεντρο? Λογικα στο κεντρο αλλα δεν ξερω...
Επισης απο νυχτερινη ζωη πως ειναι τα πραγματα? Θα εχω χρονο για εκδρομουλες σε Χανια, ρεθυμνο η ειναι πολυ απαιτητικη η σχολη και θα ειμαστε ολη μερα διαβασμα? :(
Ακομα κατι σημαντικο ποσο εχουν τα αεροπορικα και ακτοπλοοικα εισητηρια απο Αθηνα για Ηρακλειο? Λιγο που κοιταξα ειδα εντελως διαφορετικες τιμες αναμεσα σε εταιριες κλπ τουλαχιστον για αεροπορικα.

Οποιος σπουδαζει εκει και ερχεται απο αλλη πολη και μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα παρα πολυ γιατι δεν βρισκω πολλες πληροφοριες η βρισκω σκορπιες και μη αξιοπιστες/παλιες. Ευχαριστω εκ των προτερων!:D

Σε όσα ξέρω ας απαντήσω. :D
Σπίτι εγώ θα προτιμούσα στο κέντρο ή έστω κοντά στο κέντρο για να μην έχεις να κάνεις πάνω από 10 λεπτά με τα πόδια ως τη στάση του λεωφορείου. Επίσης αν έχεις το κέντρο κοντά σου καταλαβαίνεις κι εσύ ότι έχεις τα πάντα διαθέσιμα σε απόσταση ποδιών. Πολύ σημαντικό ειδικά αν θες να βγαίνεις βράδυ γιατί τα υπέροχα λεωφορεία σταματάνε να δουλεύουν κατά τις 11. Και για να πας στη σχολή θα παίρνεις το λεωφορείο από τις πρώτες στάσεις και δεν θα σου τύχει να το δεις να περνάει από μπροστά σου γεμάτο χωρίς να σταματαει όπως συμβαίνει κάμποσες φορές στις πιο μετά στάσεις. Το λεωφορείο περνάει και από το ΙΚΑ και από το ένα από τα δύο νοσοκομεία της πόλης (από πίσω του είναι οι σχολές όλες) οπότε γενικά έχει κόσμο και εκτός των φοιτητών τις ώρες αιχμής και όχι μόνο. Έχει και λεωφορεία που συνδέουν άλλες περιοχές με το πανεπ. αλλά δεν είναι συχνή η συγκοινωνία. Γενικά πήγαν και το κάνανε λίγο στου διαόλου τη μάνα αλλά τεσπα :P
Από νυχτερινή ζωή είναι αρκετά καλά θα έλεγα. Αν συμπαθήσεις την πόλη θα είσαι κομπλέ πιστεύω.
Με πλοίο πας Αθήνα με 20 ευρώ. Αεροπορικά δεν ξέρω αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου για Αθήνα. Στο πλοίο μπαίνεις το βράδυ και το ξημέρωμα έχεις φτάσει.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Σε όσα ξέρω ας απαντήσω. :D
Σπίτι εγώ θα προτιμούσα στο κέντρο ή έστω κοντά στο κέντρο για να μην έχεις να κάνεις πάνω από 10 λεπτά με τα πόδια ως τη στάση του λεωφορείου. Επίσης αν έχεις το κέντρο κοντά σου καταλαβαίνεις κι εσύ ότι έχεις τα πάντα διαθέσιμα σε απόσταση ποδιών. Πολύ σημαντικό ειδικά αν θες να βγαίνεις βράδυ γιατί τα υπέροχα λεωφορεία σταματάνε να δουλεύουν κατά τις 11. Και για να πας στη σχολή θα παίρνεις το λεωφορείο από τις πρώτες στάσεις και δεν θα σου τύχει να το δεις να περνάει από μπροστά σου γεμάτο χωρίς να σταματαει όπως συμβαίνει κάμποσες φορές στις πιο μετά στάσεις. Το λεωφορείο περνάει και από το ΙΚΑ και από το ένα από τα δύο νοσοκομεία της πόλης (από πίσω του είναι οι σχολές όλες) οπότε γενικά έχει κόσμο και εκτός των φοιτητών τις ώρες αιχμής και όχι μόνο. Έχει και λεωφορεία που συνδέουν άλλες περιοχές με το πανεπ. αλλά δεν είναι συχνή η συγκοινωνία. Γενικά πήγαν και το κάνανε λίγο στου διαόλου τη μάνα αλλά τεσπα :P
Από νυχτερινή ζωή είναι αρκετά καλά θα έλεγα. Αν συμπαθήσεις την πόλη θα είσαι κομπλέ πιστεύω.
Με πλοίο πας Αθήνα με 20 ευρώ. Αεροπορικά δεν ξέρω αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου για Αθήνα. Στο πλοίο μπαίνεις το βράδυ και το ξημέρωμα έχεις φτάσει.
:)

Ευχαριστω πολυ! Αν και θα εχω αμαξι οποτε τα λεωφορεια ΜΑΛΛΟΝ δεν θα τα χρειαστω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Αν και θα εχω αμαξι οποτε τα λεωφορεια ΜΑΛΛΟΝ δεν θα τα χρειαστω :whistle:

Α σόρι δεν το πρόσεξα. :redface: Τότε μπορείς να βρεις σπίτι όπου δεις και σαρέσει. :P Επίσης η σχολή που σε ενδιαφέρει έχει προαπαιτούμενα μαθήματα οπότε για να προχωράς πρέπει και να ασχολείσαι αρκετά και έχει το πιο ωραίο και το πιο καινούριο κτήριο από όλες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αυτό με τα προαπαιτούμενα μαθήματα πραγματικά με σκοτώνει..
Αλλά δεν χαλιέμαι, CSD σοτ έρχομαι και εγώ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Αυτό με τα προαπαιτούμενα μαθήματα πραγματικά με σκοτώνει..
Αλλά δεν χαλιέμαι, CSD σοτ έρχομαι και εγώ !!

εχεις ψαξει καθολου για σπιτι, εξοδα κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ακόμα όχι, περιμένω τα αποτελέσματα και μετά θα εξετάσω το ενδεχόμενο να μην πάω Ηράκλειο αλλά Ιωάννινα.
Λίγο στο ίντερνετ που είδα είχε πολλά φθηνά σπίτια οπότε δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Γύρο στην τιμή 130-150 είχε αρκετά οπότε με το φοιτητικό επίδομα πέφτει στα 30-50 για 10 μήνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δήλωσε Ηράκλειο και δεν θα χάσεις.

Το πανεπιστήμιο είναι πολύ καλό, γνωρίζω από φίλους μου που οι είναι στο τμήμα αυτό, και το Ηράκλειο τέλειο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Τι είναι το Ηράκλειο? :P Μα μόνο εγώ ρε γαμώτο δεν το χωνεύω? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Τι είναι το Ηράκλειο? :P Μα μόνο εγώ ρε γαμώτο δεν το χωνεύω? :whistle:

και γω που πηγα πενταημερη με το σχολειο κρητη τα Χανια μου φανηκαν ΠΟΛΥΥ πιο ωραιο μερος, το Ηρακλειο οκ συμπαθητικο αλλα δεν ειχε κατι που να με τραβαει πολυ. Αλλα πιστευω πως οκ θα περασω εκει και στο κατω κατω πας και εκδρομες οποτε θες σε οποιο μερος της κρητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδια, να ξεκαθαρισουμε κατι... Ibiza στην Ελλαδα δεν υπαρχει!

Μιλωντα ςγενικοτερα με αφορμη τα παραπανω ποστς αλλα χωρις να αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα.
Η τοποθεσια σπυδων αναμφισβητητα ειναι ενας σημαντικος παραγοντας, ομως μεχρι εκει. Η υπερ αναλυση και ο αποκλεισμος σχολων λογω πολεων ειναι για μενα η υστατη λυση. με λιγα λογια επιλεγετε αντικειμενο και σχολη και οχι πολη.

Δεν ειναι εκδρομη, και αν ειναι αυτη κραταει τουλαχιστον 4 χρονια, οχι 5 μερες. Σαν φοιτητες θα εχετε τη διαθεση το πιθανοτερο να δειτε και αλλα μερη. Μην σκεφτεσται μονο το πρωτο ετος και το ποσο καλα η πολη σας "επιτρεπει" να περασετε καλα.

Στα του Ηρακλειου. Πολλοι συμμεριζονται την αποψη της Ευας απο πανω (serena) και κατ εμε δεν εχουν αδικο. Το Ηρακλειο απο το 2004 και μετα εχει κανει μια προσπαθεια να ομορφηνει, κυριως το παραλιακο μετωπο της, το οποιο ειναι και η μιση ζωη του (μετα ειναι το κεντρο).
Πιστευω οτι φταινε τα εξης:

1. Ερχονται οι φοιτητες στην Κρητη και περιμενουν να ειναι δουν τα Μαλια σε μια πολη, οπως οταν πηγαν διακοπες σε καποια απο τις αλλες πολεις της Κρητης.

2. Το Ηρακλειο δεν εχει εκμεταλευτει πολλα πραγματα κι ετσι παραμενει μια οχι και τοσο ελκυστικη πολη (αποψη μου)

3. Ως 4η μεγαλυτερη πολη εχει τα κουσουρια της σε κινηση και θορυβο κι ο αλλος νομιζει οτι εχρεται σε νησι και αντικριζει μια μικρογραφια ισως της Αθηνας-θεσσαλονικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
και γω που πηγα πενταημερη με το σχολειο κρητη τα Χανια μου φανηκαν ΠΟΛΥΥ πιο ωραιο μερος, το Ηρακλειο οκ συμπαθητικο αλλα δεν ειχε κατι που να με τραβαει πολυ. Αλλα πιστευω πως οκ θα περασω εκει και στο κατω κατω πας και εκδρομες οποτε θες σε οποιο μερος της κρητης.

Τα Χανιά και το Ρεθυμνο είναι υπερβολικά πιο ωραίες πόλεις από το Ηράκλειο. Νιώθεις ότι είσαι σε νησί και όχι σε μια κακοφτιαγμένη φτηνή απομίμηση της Αθήνας. Εμένα μόνο τα Λιοντάρια, η παραλιακή και ο Κούλες μαρέσουν πάντως :P και για να ζήσω στο Ηράκλειο από επιλογή μου αργότερα πρέπει ή να μου κάτσει κάτι πολύ καλό (δουλειά-σχέση) ή να έχω ξεμείνει από εναλλακτικές. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ρέθυμνο :redface: Μεγάλη αγάπη :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δήλωσε Ηράκλειο και δεν θα χάσεις.

Το πανεπιστήμιο είναι πολύ καλό, γνωρίζω από φίλους μου που οι είναι στο τμήμα αυτό, και το Ηράκλειο τέλειο! :)

Θα προτιμούσα βέβαια Ρέθυμνο αλλά δεν γίνεται..
Είναι από τις ομορφότερες πόλεις το Ρέθυμνο αλλά και το Ηράκλειο είναι πολύ ωραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και να ρωτήσω..
Πόσο είναι το φοιτητικό εισιτήριο και το εισιτήριο για πολύτεκνους; Επίσης πόσο κοστίζει η κάρτα για όσες διαδρομές θέλω και για φοιτητές και για πολύτεκνους ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cherryblossom

Νεοφερμένος

Η Διώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Και να ρωτήσω..
Πόσο είναι το φοιτητικό εισιτήριο και το εισιτήριο για πολύτεκνους; Επίσης πόσο κοστίζει η κάρτα για όσες διαδρομές θέλω και για φοιτητές και για πολύτεκνους ;

Αναφέρεσαι στα εισιτήρια λεωφορείου;
Για Α ζώνη (μέσα στην πόλη, μέχρι και ΤΕΙ): το ολόκληρο είναι 1.10, το φοιτητικό, και πολύτεκνων 0.60
Για Β ζώνη (για πανεπιστήμιο και άλλες μακρινές αποστάσεις που δεν ξέρω ποιες περιλαμβάνονται): ολόκληρο 1.50, φοιτητικό και πολύτεκνων 0.75.

Η κάρτα αν θυμάμαι κοστίζει 40 η φοιτητική και πολύτεκνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στα εισιτήρια λεωφορείου;
Για Α ζώνη (μέσα στην πόλη, μέχρι και ΤΕΙ): το ολόκληρο είναι 1.10, το φοιτητικό, και πολύτεκνων 0.60
Για Β ζώνη (για πανεπιστήμιο και άλλες μακρινές αποστάσεις που δεν ξέρω ποιες περιλαμβάνονται): ολόκληρο 1.50, φοιτητικό και πολύτεκνων 0.75.

Η κάρτα αν θυμάμαι κοστίζει 40 η φοιτητική και πολύτεκνων.

Ναι, για αυτά αναφέρομαι..
Δεν είναι λίγο πολλά τα 40 ;
Για πήγαινε έλα θές 1.50 άρα 45 ευρώ για 1 μήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ειναι παρα πολλα. Κατ εμε το value/ poiotita ειναι πολυ χαμηλο. Θα το δεις και τις πρωτες μερες που τα παιδια κρεμονται απο τα παραθυρα.

Να ναι καλα τα ζωα που αγοραζουν τις καρτες και τα εισητηρια τους.
Ζωο ειμαι κι εγω μη θαρρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ειναι παρα πολλα. Κατ εμε το value/ poiotita ειναι πολυ χαμηλο. Θα το δεις και τις πρωτες μερες που τα παιδια κρεμονται απο τα παραθυρα.

Να ναι καλα τα ζωα που αγοραζουν τις καρτες και τα εισητηρια τους.
Ζωο ειμαι κι εγω μη θαρρεις!

Εντάξει είναι κατά 5 ευρώ λιγότερα όμως και φαντάζομαι απεριόριστες διαδρομές ή πολύ περισσότερες από 60.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
δες Αθηνα και Σαλονικα και συγκρινε καταστασεις. Κατ εμε εχουν εκμεταλευτει το μονοπωλειο και γι αυτο οι υπηρεσιες τους ειναι κατω του μετριου για μενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Που πιστευετε οτι ειναι οι καλυτερη περιοχη στο ηρακλειο να βρει διαμερισμα ενας φοιτητης? (αν βοηθαει θα ειμαι στο τμημα θετικων επιστημων, στις Βουτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top