Φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης

Sofia95

Νεοφερμένος

Η Sofia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εννοείς ότι αν κάποιος είναι στην ειδική κατηγορία δεν παίζει ρόλο το οικονομικό? Νομίζω ισχύει αυτό γιατί σε ένα παιδί είχε πει "¨Είσαι στην κατηγορία πολύτεκνων άρα έχεις σίτιση".Δηλαδή αν είναι ειδική κατηγορία και έχει εισόδημα ξερω γω 10 ευρώ ή 45.000 ευρώ δεν έχει σημασία σίτιση θα πάρει.
Εγώ αυτό κατάλαβα και απο την ανακοίνωση χθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Και εγώ αυτό κατάλαβα. Δίκαιο πολύ, ναι. Δηλαδή, επειδή εμένα η αδερφή μου δίνει τώρα πανελλήνιες δεν μου δίνουν σίτιση ενώ του χρόνου σε ίδιες συνθήκες παίρνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Παιδια στην πατρα που ξερω οσοι κανουν αιτηση παιρνουν δωρεαν,και στην αθηνα και θεσσαλονικη παντου.Πρεπει να πιεσουμε να δωσουν λεφτα για να παρουν και αλλα ατομα,δεν μπορει να εχουν γεμισει ολο το πανεπιστημιο πινακακια και καρτελακια του στυλ (προς γραμματεια,αμθιθεατρο Α κτλ) που τωρα προσφατα τα εβαλαν και να μην δινουν λεφτα για στιτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia95

Νεοφερμένος

Η Sofia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μου είπαν απο τη μέριμνα ότι πέρσι πέρνανε στη σίτιση όποιον είχε κάνει αίτηση και φέτος τους "την είπανε" λόγω χρημάτων,και καλά να μην επαναληφθεί κάτι τέτοιο ξανά.Τι να πω.Αυτο με τα καρτελάκια ισχύει, πλέον είναι παντού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Αυτό το λένε κάθε χρόνο Σοφία. Εμένα με πήρανε πέρσυ με την τρίτη φορά κάνοντας ένσταση με την περσνή φορολογική και δεν έχω και κάποιο υψηλό εισόδημα.
Εγώ απορώ πως τους κοστίζει τόσο πολύ η σίτιση με φαγητό κάτω του μετρίου που δεν πάνε καν τόοοοσοι πολλοι φοιτητές ούτε στο πρωινό ούτε στο βραδινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris30

Νεοφερμένος

Η Chris30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια θα παω σε ιδιωτικο ιεκ αλλα ειμαι αναμεσα για αθηνα ή ηρακλειο..μπορει καποις/α να μου πει γνωμη που ειναι καλυτερα για φοιτιτικη ζωη ?! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Παιδια θα παω σε ιδιωτικο ιεκ αλλα ειμαι αναμεσα για αθηνα ή ηρακλειο..μπορει καποις/α να μου πει γνωμη που ειναι καλυτερα για φοιτιτικη ζωη ?! :)

Σου συνιστώ να πας Αθήνα.
Αθήνα από κάθε άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris30

Νεοφερμένος

Η Chris30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λες? Ηρακλειο τοσα χρόνια δεν έχω πάει ποτέ αν και μένω κρήτη(χανιά).Μπορείς να μ πεις βασικα τις διαφορές Αθήνα-Ηρακλειο? Για να το εμπεδώσω και καλυτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Λες? Ηρακλειο τοσα χρόνια δεν έχω πάει ποτέ αν και μένω κρήτη(χανιά).Μπορείς να μ πεις βασικα τις διαφορές Αθήνα-Ηρακλειο? Για να το εμπεδώσω και καλυτερα :)

και εγω αθηνα θα σου ελεγα οποια πολη και αν μου ελεγες οτι εισαι αναμεσα με εξαιρεση την θεσσαλονικη.
Οχι οτι η αθηνα ειναι καποια ομορφη πολη, απλα θα εχεις περισσοτερες δυνατοτητες γενικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris30

Νεοφερμένος

Η Chris30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και εγω αθηνα θα σου ελεγα οποια πολη και αν μου ελεγες οτι εισαι αναμεσα με εξαιρεση την θεσσαλονικη.
Οχι οτι η αθηνα ειναι καποια ομορφη πολη, απλα θα εχεις περισσοτερες δυνατοτητες γενικα .

Απλά στ ηρακλειο εχουν περασει στενοι μ φιλοι και εχω κολλιτη στ ρεθυμνο που σπουδαζει ενω στην αθηνα εχω μονο γνωστους κ δν κανουμε τρελη παρεα, κ επισης θα ειμαι σε ιδωτικη που ετσι οπως τ σκεφτομουν, δεν πιστευω να κανω κ τρομερες παρεες ειδικα στην αθηνα που τα παιδια θα ειναι σκορπια..κ αυτο με εχει προβληματισει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Για να ανακινησω λίγο το θέμα

Για σπίτι Ηράκλειο, που κοιτάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ναι για πείτε, ένας φίλος μου έχει περάσει εκεί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Για να ανακινησω λίγο το θέμα

Για σπίτι Ηράκλειο, που κοιτάμε;

Κοιτά το πανεπιστήμιο οπως και το ΤΕΙ βρίσκονται αρκετά μακριά απο το κεντρο δλδ αν νοικιάσεις σπίτι χανιοπορτα (κεντρο) θα παίρνεις κάθε μέρα λεωφορείο , τα οποία εντομετξυ ειναι τιγκα κάθε πρωι ετσι , ασφυξία δε φαντάζεσαι ,σχεδόν κάθε μέρα λιποθυμάνε άτομα , καλο θα ήταν να νοικιάσεις στειλτο κοντα στο ΤΕΙ και να πηγαίνεις ΑΕΙ με τα πόδια ωστόσο θα πρπ να παίρνεις λεωφορείο οταν θες κεντρο γτ στην περιοχή του ΤΕΙ δεν εχει κίνηση σχεδόν καθόλου , μονο στις καφετέριες ...αυτά οτι αλλο θέλετε ρωτάτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Είμαι στο καράβι για Ηράκλειο, έχω διαβάσει όλο το θρεντ οπότε ξέρω τι περιοχές να διαλέξω και τι οχι. Για αρχή θα δω Κορνάρου και Χανιωπορτα και βλέπουμε.
Αα τοσο καλά με τα λεωφορεία, ήλπιζα να γλιτώσω το στρίμωγμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Είμαι στο καράβι για Ηράκλειο, έχω διαβάσει όλο το θρεντ οπότε ξέρω τι περιοχές να διαλέξω και τι οχι. Για αρχή θα δω Κορνάρου και Χανιωπορτα και βλέπουμε.
Αα τοσο καλά με τα λεωφορεία, ήλπιζα να γλιτώσω το στρίμωγμα :P

Χαχαχα, δεν υπάρχει περίπτωση , πίστεψε αυτο θα ειναι απο τα λίγα πράγματα που θα μισήσεις εδώ , πάντως άμα χρειαστείς καμία βοήθεια στειλε μη ντρέπεσαι ,εγω μένω περιοχή θερισσου , λιγο πιο πανω απο τη χανιοπορτα ειναι , επίσης το κομμένο μπεντενι ειναι ωραια περιοχή κοντα στη χανιοπορτα και αυτη απλα θα κανεις ενα πεντάλεπτο περπάτημα για τη χανιοπορτα όπου θα παίρνεις το λεωφορείο σου με αλλους 10.000 φοιτητές κάθε πρωι :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποδηλατάκι παιδιά! Έτσι κι αλλιώς ο καιρός στην Κρήτη δεν χαλάει ποτέ. Να χτίσετε και σώμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ποδηλατάκι παιδιά! Έτσι κι αλλιώς ο καιρός στην Κρήτη δεν χαλάει ποτέ. Να χτίσετε και σώμα. :D

Χαχαχα να σου πω μονο οτι και το ΤΕΙ και το ΑΕΙ ειναι χτισμένα σε κατι λόφους όπου ζωριζεται να ανεβεί ακομα και το λεωφορείο , τωρα άμα ο φίλος σ ειναι τοσο αθλητικός τύπος τι να πω , μαγκιά του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
τα οποία εντομετξυ ειναι τιγκα κάθε πρωι ετσι , ασφυξία δε φαντάζεσαι ,σχεδόν κάθε μέρα λιποθυμάνε άτομα [...]

Καλά κόψε κάτι..
Τα περισσότερα λεωφορεία για Πανεπιστήμιο περνάνε από το Λιμάνι, οπότε πρώτη στάση στο κέντρο.
Αν μένεις εκεί προλαβαίνεις κάθισμα. Αν είσαι πιο κάτω κάνεις και λίγο περπάτημα δε χάθηκε κι ο κόσμος.
Άσε που υπάρχουν τα διπλά λεωφορεία οπότε σίγουρα αν πάλι είσαι προς το κέντρο θα βρεις κάθισμα.
Κοσμοσυρροή υπάρχει κυρίως τις πρωινές ώρες, τις πρώτες ημέρες στη σχολή και στην εξεταστική.
Κατά τ' άλλα είναι αρκετά πιο χαλαρά τα πράγματα.

Λιποθυμία δεν μου έχει τύχει ποτέ, κι έχω μπει αρκετές φορές σε λεωφορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Και εγώ έχω ακούσει πως είναι πιο νορμάλ τα πράγματα με τα λεωφορεία στο Ηράκλειο εκτός από τις περιόδους εξεταστικής κλπ.
Χαχαχα να σου πω μονο οτι και το ΤΕΙ και το ΑΕΙ ειναι χτισμένα σε κατι λόφους όπου ζωριζεται να ανεβεί ακομα και το λεωφορείο , τωρα άμα ο φίλος σ ειναι τοσο αθλητικός τύπος τι να πω , μαγκιά του :D
Ultraviolence είσαι αθλητικός τύπος μάνα μ'? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panakeia

Νεοφερμένος

Η Panakeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά από όλη τη συζήτηση, οι καλύτερες περιοχές για να μείνει ένας φοιτητής είναι Χανιώπορτα, Θέρισσος, Καλοκαιρινού και Κορνάρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top