Φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι? Σορρυ αν ειναι εκτοσ 8εματοσ αλλα το εγραψα και στο αντιστοιχο και απαντηση δεν πηρα..
Τι παιζει με την ΑΣΤΕΚ? εκει περασα ..ΞΕρει κανεισ αν εχει εστιεσ η σχολη? Επισησ τα ενοικια στον αγιο νικολαο(εκει ειναι η σχολη) πωσ κυμαίνονται ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gremory

Νεοφερμένος

Ο gremory αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!
Περασα στο λογιστικης και χρηματοοικονομικης ΤΕΙ Ηρακλειου και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις απο εσας καλες περιοχες ( Κεντρο κατα προτιμηση) για διαμερισματα. Να ειναι κοντα στα Κτελ για το ΤΕΙ και σε μια λογικη τιμη αν γινεται. Επισης πως ειναι η ζωη στο Ηρακλειο τον χειμωνα; Ειναι ζωντανη πολη; Εχει κοσμο; Απο νυχτερινη ζωη πως τα πηγαινει;
Ευχαριστω πολυ για οσα ερωτηματα μπορειτε να μου απαντησετε!!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
gremory, το Ηράκλειο είναι μια πολύ μεγάλη πόλη, για τα Ελληνικά δεδομένα. Επόμενο είναι λοιπόν να έχει όλα όσα "ονειρευόμαστε".
Αν εξαιρέσουμε το γεγονός πως ως μικρότερη πόλη από την Αθήνα έχει λιγότερες (εναλλακτικές) επιλογές, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την Φοιτητική Ζωή της Αθήνας..

Αυτό το Ωρολόγιο πρόγραμμα πότε περίπου βγαίνει ρε παιδιά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nash15

Νεοφερμένος

Ο Nash15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, πέρασα φέτος στο τμημα εφαρμοσμένων μαθηματικών και θα ηθελα να μου πείτε γνώμες για περιοχές.Κατεβηκα στο ηρακλειο πριν τρεις μέρες για να βρω σπιτι αποκλείστηκα κοντά στο πανεπιστημιο , στην περιοχή Παγνη αν δεν κανω λαθος, αλλα έφυγα απο το ηρακλειο χωρις να νοικιασω κανένα σπιτι.Ο λογος ηταν επειδή οι γκαρσονιερες ειναι σε περιοχή όπου δεν εχει σουπερμάρκετ και γενικα κάποια αξιόλογα μαγαζιά ώστε να μπορεις να κανεις την δουλεια σου με ευκολία και οτι ειναι λιγο πολυ κανα εικοσαλεπτο απο το ΑΕΙ, που κανει το πράγμα ακομα πιο δύσκολο ειδικά σε περιόδους με πολυ ζέστη οπως τωρα η σε βροχερές ημερες.Μετα σκέφτηκα να βρω κανένα σπιτι κοντά στις περιοχές Καμινια, θερισο και χανιοπορτα που μου είπαν οτι απο εκει περνάει το λεωφορειο για πεπαγνη, αλλα όσα σπιτια ειδα δεν μου άρεσαν σε θεμα περιοχής συν οτι σκέφτηκα την ταλαιπωρία των λεωφορείων , που μου είπαν κιόλας οτι μπορει να περάσουν κάποια τα οποια θα ειναι γεμάτα και δεν θα παίρνουν άτομα.Τωρα έφτασα σε σημείο να γυρίσω πίσω σπιτι μου μακριά απο ηρακλειο , λόγω στρατου , με ´´αδεια χερια ´´ και να ειμαι σε μια σύγχυση γιατι δεν ξερω που να ψάξω για σπιτι οταν ξανακαταιβω.Αν μπορει καποιος να μου πει την γνώμη του η να μου δώσει καμια συμβουλή θα το εκτιμούσα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Nash15 απο αποψη περιοχης στο κεντρο ειναι πολυ καλα και επειτα μπορεις να κοιταξεις σε αυτες τις περιοχες που σου ειπαν συν τον μασταμπα ή αμέσως μετα την καινουρια πορτα.Θα σου ελεγα να μην ανησυχεις για τα λεωφορεια γιατι εχει αρκετα συχνα δρομολογια και γεματα ειναι στις αρχες των εξαμηνων που και το ενα να μην σε παρει θα σε παρει το επομενο δεν μπορει:P Μπορεις να κοιταξεις και στο σαιτ των κριτικων αγγελιων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nash15

Νεοφερμένος

Ο Nash15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω , θα το εχω υπόψιν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Nash15 απο αποψη περιοχης στο κεντρο ειναι πολυ καλα και επειτα μπορεις να κοιταξεις σε αυτες τις περιοχες που σου ειπαν συν τον μασταμπα ή αμέσως μετα την καινουρια πορτα.Θα σου ελεγα να μην ανησυχεις για τα λεωφορεια γιατι εχει αρκετα συχνα δρομολογια και γεματα ειναι στις αρχες των εξαμηνων που και το ενα να μην σε παρει θα σε παρει το επομενο δεν μπορει:P Μπορεις να κοιταξεις και στο σαιτ των κριτικων αγγελιων:)

Προς καινούρια πόρτα - όαση συμφωνώ ότι είναι καλά αλλά το Μασταμπά γιατί τον προτείνεις? Οκ έχει σουπερμαρκετ, μαγαζιά κλπ αλλά είναι καλή περιοχή για οικογένεια όχι για φοιτητές. Το απευθείας λεωφορείο για παγνή περνάει ανα 1 ωρα το πρωί και ανα 2 το απόγευμα και είναι εγγύηση ότι θα γίνεις σαρδέλα γιατί γεμίζει από Κνωσσού. Το απόγευμα για να γυρίσεις σπίτι πρέπει ή να περιμένεις ένα μισάωρο + στη σχολή για να περάσει το Κνωσσός ή να πας κέντρο και να πάρεις από εκεί το Μασταμπάς ή να ανέβεις με τα πόδια. Δηλαδή και κόπος και επιπλέον έξοδα. Τα βράδια σταματάνε τα δρομολόγια στις 11 και το κέντρο απέχει γύρω στο μισάωρο με τα πόδια με κανονικό ρυθμό. Μόνο χαμηλά στην Ιωνίας προς το Eiffel είναι κάπως καλά για μενα και εκεί δεν ξέρω αν είναι Μασταμπάς. :P
Τώρα ντάξει υποθέτω θα έχει και πιο φτηνά ενοίκια από Καλοκαιρινού πχ αλλά αν είχα τη δυνατότητα να διαλέξω θα έμενα προς Θέρισο ή κοντά στην οαση. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
όχι μασταμπά ρε παιδια.

απο τον άιφελ και κάτω ναι αλλά όχι μασταμπά ή μεσαμπελιές.

κοίτα όαση, καλοκαιρινού, κορνάρου, χανιόπορτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Γεια σας παιδια, πέρασα φέτος στο τμημα εφαρμοσμένων μαθηματικών και θα ηθελα να μου πείτε γνώμες για περιοχές.Κατεβηκα στο ηρακλειο πριν τρεις μέρες για να βρω σπιτι αποκλείστηκα κοντά στο πανεπιστημιο , στην περιοχή Παγνη αν δεν κανω λαθος, αλλα έφυγα απο το ηρακλειο χωρις να νοικιασω κανένα σπιτι.Ο λογος ηταν επειδή οι γκαρσονιερες ειναι σε περιοχή όπου δεν εχει σουπερμάρκετ και γενικα κάποια αξιόλογα μαγαζιά ώστε να μπορεις να κανεις την δουλεια σου με ευκολία και οτι ειναι λιγο πολυ κανα εικοσαλεπτο απο το ΑΕΙ, που κανει το πράγμα ακομα πιο δύσκολο ειδικά σε περιόδους με πολυ ζέστη οπως τωρα η σε βροχερές ημερες.Μετα σκέφτηκα να βρω κανένα σπιτι κοντά στις περιοχές Καμινια, θερισο και χανιοπορτα που μου είπαν οτι απο εκει περνάει το λεωφορειο για πεπαγνη, αλλα όσα σπιτια ειδα δεν μου άρεσαν σε θεμα περιοχής συν οτι σκέφτηκα την ταλαιπωρία των λεωφορείων , που μου είπαν κιόλας οτι μπορει να περάσουν κάποια τα οποια θα ειναι γεμάτα και δεν θα παίρνουν άτομα.Τωρα έφτασα σε σημείο να γυρίσω πίσω σπιτι μου μακριά απο ηρακλειο , λόγω στρατου , με ´´αδεια χερια ´´ και να ειμαι σε μια σύγχυση γιατι δεν ξερω που να ψάξω για σπιτι οταν ξανακαταιβω.Αν μπορει καποιος να μου πει την γνώμη του η να μου δώσει καμια συμβουλή θα το εκτιμούσα πολυ!

ρε φιλε στο παγνη πηγες να ψαξεις? δηλαδη αν το πανεπιστημιο ηταν σε κορυφη βουνου θα πηγαινες να μηνεις εκει?
Ψαξε στο κεντρο της πολης πριν την χανιπορτα αν ειναι δυνατον για να εισαι οκ με τα λεωφορεια αν και γενικα το προβλημα ειναι τις 2 πρωτες εβδομαδες που πανε στις σχολες αυτοι που ξυπνησαν απο τον λιθαργο τεσπα γενικα καθε 5 λεπτα εχει λεωφορειο.
Οταν ξαναπας ηρακλειο να πας σε ολα τα μεσσιτικα να παρεις εφημεριδα και να μπεις ιντερνετ γενικα τα σπιτια δεν ειναι και οτι καλυτερα στο ηρακλειο αλλα ανετα θα βρεις μετα απο ψαξιμο κατι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Και για άλλη μια φορά το Πανεπιστήμιο δίνει στέγαση σε φοιτητές .... ορφανους
Με το ζόρι δέχονται παιδιά με 10(!!!) μόρια.
&%€@ την διοίκηση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Caseybu

Νεοφερμένος

Η Caseybu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!Ξέρουμε πότε αρχίζουν οι εγγραφές και αν θα γίνουν ηλεκτρονικά φέτος; Παίρνω τηλέφωνο στην γραμματεία και δεν απαντάει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Και για άλλη μια φορά το Πανεπιστήμιο δίνει στέγαση σε φοιτητές .... ορφανους
Με το ζόρι δέχονται παιδιά με 10(!!!) μόρια.
&%€@ την διοίκηση του.

η στεγαση παντα ειναι περιορισμενη,το θεμα ειναι η σιτιση που παρανομα δεν δινεται σε δικαιουχους ο νομος λεει να εχεις κατω απο 45.000 εισοδημα και αυτοι ουτε 25.000 δεν δεχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελοκρουσμενη

Νεοφερμένος

Η Αγγελοκρουσμενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Το χειμερινό εξάμηνο διάβασα οτι αρχίζει στις 21/09 αληθεύει ?και οι εγγραφές ?Μπερδεύτηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Κάθε πανεπίστημιο ξεκινάει διαφορετικές ημερομηνίες τα μαθήματα.
Πέρσι, το τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ ξεκίνησε Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου, οι Πολιτικοί Μηχανικοί του ΑΠΘ Τετάρτη 1 Οκτωβρίου και οι Πολιτικοί Μηχανικοί Βόλου έκαναν μαθήματα κατά τη διάρκεια της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου (ξεκίνησαν κάπου 14-20 Σεπτεμβρίου). Δεν υπάρχει κάποιο standard.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Το χειμερινό εξάμηνο διάβασα οτι αρχίζει στις 21/09 αληθεύει ?και οι εγγραφές ?Μπερδεύτηκα...

Λέει στην σελίδα ότι τα μαθήματα ξεκινάνε 21 και είναι ανεξάρτητα από τις εγγραφές. Δηλαδή μπορείς να πας να παρακολουθήσεις χωρίς να έχεις γραφτεί ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Caseybu

Νεοφερμένος

Η Caseybu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γνωρίζουμε μήπως λόγω εκλογών αλλάξει η ημερομηνία έναρξης μαθημάτων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
η στεγαση παντα ειναι περιορισμενη,το θεμα ειναι η σιτιση που παρανομα δεν δινεται σε δικαιουχους ο νομος λεει να εχεις κατω απο 45.000 εισοδημα και αυτοι ουτε 25.000 δεν δεχονται.

Ναι, το γνωρίζω αυτό αλλά από την στιγμή που κάνουνε εστίες θα έπρεπε τουλάχιστον να τις κάνουνε δίκλινες όχι μονόκλινες όπως θέλουν.
Το εισόδημα 45.000€ δεν είναι πολύ ; Ποιος βγάζει 4000+€ τον μήνα ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
https://merimna.uoc.gr/index.php/el/paroxes/sitisi#r3

Boom. Μάλλον δε θα πάρει και πολύς κόσμος σίτιση φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia95

Νεοφερμένος

Η Sofia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
800 άτομα περίπου απο τους οποίους οι 700+ είναι στην ειδική κατηγορία και πρέπει να έχουν οπωσδήποτε σίτιση(με το νόμο).Έτσι κατάλαβα όταν πήγα να ρωτήσω.
Επίσης γιατί δεν ανεβάσαν τα ονόματα στο site? Απλά λέει ότι υπάρχουν έξω απο το γραφείο ονοματικές λίστες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Έλα ντε. Μπορεί από Δευτέρα να τα βγάλουνε.

Εμένα αυτό που με παραξενεύει είναι ότι αν ανήκεις και έχεις μέχρι 45.000 ευρώ παίρνεις σίτιση έτσι απλά; Δεν μετράνε οικονομικά κριτήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top