Φοιτητική ζωή στο Βόλο

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Από τις φορές που πήγα φέτος έχω τις καλύτερες εντυπώσεις..και σίγουρα την νέα χρονιά θα πάω περισσότερες φορές, αφού είναι και κοντά η πόλη.Για τον χειμώνα βέβαια έχω ακούσει πως υπάρχει γενικότερα πεσμένη κίνηση, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω όμως

Εγώ έχω συγγενή απόφοιτο του παιδαγωγικού ειδικής Βόλου, και προσπαθούσε να με πείσει να το δηλώσω πρώτο, για να έρχεται εκεί να αναβιώνει τα φοιτητικά χρόνια.:P Μου είχε πει τα καλύτερα για το Βόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εγώ έχω συγγενή απόφοιτο του παιδαγωγικού ειδικής Βόλου, και προσπαθούσε να με πείσει να το δηλώσω πρώτο, για να έρχεται εκεί να αναβιώνει τα φοιτητικά χρόνια.:P Μου είχε πει τα καλύτερα για το Βόλο.

ωπ.. ενδιαφερον.. για τη σχολή τι σου έχει πει..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
παιδιά έχω μεγαλώσει και σπουδάζω στο βόλο,οπότε τη πόλη τη ξέρω από πρώτο χέρι. είναι από τις πιο ωραίες πόλεις της Ελλάδας.Έχει,πάντα κατα τη γνώμη μου, το πιο όμορφο βουνό της Ελλάδας ακριβώς δίπλα όπως και πολλές παραλίες,άλλες κοντά στη πόλη και άλλες πιο μακριά.Είναι πόλη για όλα τα γούστα,έχει μπαράκια,club,ταβέρνες etc. Η πολή αν και είναι μεγάλη, οι αποστάσεις που πρέπει να διανύσει ο μέσος φοιτητής δεν είναι καθόλου μεγάλες με ένα ποδηλατάκι θα είστε μια χαρά. Οι τιμές είναι οι στάνταρ, σε σχέση με ζωγράφου,αθήνα είναι πολύ πιο φθηνά.(τα ενοίκια κυρίως). Το μόνο που έχει να ζηλέψει η φοιτητική ζωή του βόλου από αυτή στην θεσσαλονίκη ή τη ξάνθη ας πούμε είναι ότι οι φοιτητές είναι λιγότεροι σαν πληθυσμός..όποιος χρειαστεί κάτι,θα χαρώ να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
παιδιά έχω μεγαλώσει και σπουδάζω στο βόλο,οπότε τη πόλη τη ξέρω από πρώτο χέρι. είναι από τις πιο ωραίες πόλεις της Ελλάδας.Έχει,πάντα κατα τη γνώμη μου, το πιο όμορφο βουνό της Ελλάδας ακριβώς δίπλα όπως και πολλές παραλίες,άλλες κοντά στη πόλη και άλλες πιο μακριά.Είναι πόλη για όλα τα γούστα,έχει μπαράκια,club,ταβέρνες etc. Η πολή αν και είναι μεγάλη, οι αποστάσεις που πρέπει να διανύσει ο μέσος φοιτητής δεν είναι καθόλου μεγάλες με ένα ποδηλατάκι θα είστε μια χαρά. Οι τιμές είναι οι στάνταρ, σε σχέση με ζωγράφου,αθήνα είναι πολύ πιο φθηνά.(τα ενοίκια κυρίως). Το μόνο που έχει να ζηλέψει η φοιτητική ζωή του βόλου από αυτή στην θεσσαλονίκη ή τη ξάνθη ας πούμε είναι ότι οι φοιτητές είναι λιγότεροι σαν πληθυσμός..όποιος χρειαστεί κάτι,θα χαρώ να βοηθήσω.

νταξ δεν ειναι το πιο ομορφο βουνο.στη πινδο εχει τοσα βουνα πιο ωραια.:Pουτε μεγαλη πολη ειναι .130χιλιαδες κατοικους εχει ,οσους το περιστερι:P.το οτι ειναι απο τις πιο ωραιες πολεις στην ελλαδα συμφωνω ισως και η πιο ωραια μετα το ναυπλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Εχει και την καταληψη ματσαγγου για τους φευγατους!:smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
νταξ δεν ειναι το πιο ομορφο βουνο.στη πινδο εχει τοσα βουνα πιο ωραια.:Pουτε μεγαλη πολη ειναι .130χιλιαδες κατοικους εχει ,οσους το περιστερι:P.το οτι ειναι απο τις πιο ωραιες πολεις στην ελλαδα συμφωνω ισως και η πιο ωραια μετα το ναυπλιο

κοίτα φίλε μου, το αν το πήλιο είναι το πιο ωραίο βουνό στην Ελλάδα ή όχι δεν εξαρτάται ούτε από εμένα ούτε από εσένα. Γι αυτό το λόγω αν είδες έβαλα "κατά τη γνώμη μου".τώρα όσον αφορά το πήλιο πιστεύω ότι είναι μακράν το πιο ωραίο γιατί πέρα από τα γραφικά χωριά τα οποία έχουν το καθένα τη δική του ξεχωριστή σελίδα στη ιστορία της χώρας σε αντίθεση με τα διάφορα χωριουδάκια της πίνδου. αυτό όμως που είναι μοναδικό για το πήλιο είναι ότι είναι ακόμη πιο ωραίο το καλοκαίρι με τις μαγευτικές παραλίες στο αιγαίο.και 130.000 είναι πάρα πολύ..ή μάλλον αρκετό..παραπάνω πίστεψε με δεν χρειάζεται..

https://www.google.gr/imgres?um=1&hl...0&ndsp=15&ved=1t:429,r:3,s:0,i:81&tx=81&ty=57

https://www.google.gr/imgres?hl=el&s...w=192&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:5,s:0,i:88

https://www.google.gr/imgres?hl=el&s...w=210&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:7,s:0,i:94

Υ.Γ. λες και κάνω διαφήμιση νιώθω.. :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna941

Νεοφερμένος

Η ioanna941 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα, περασα στο τμημα μηχανικων η/υ στο βολο και θα με βοηθουσαν οποιεσδηποτε πληροφοριες για την πολη μπορειτε να μου δωσετε :) σε ποιες περιοχες ειναι καλυτερο να ψαξω για σπιτι? θα ερθω μεθαυριο... απο ζωη πως παει ο βολος? ακουω αντιθετες αποψεις για να πω την αληθεια, απο τους μισους τα καλυτερα και απο τους υπολοιπους τα χειροτερα...:hmm:
κανενας αλλος που να σπουδαζει στο ιδιο τμημα??? απο την πολη μου μονο εγω εχω περασει....:P επισης, ποση ωρα ειναι τα πολυτεχνεια απο το κεντρο??? ακουσα οτι ειναι καλυτερο να βρω σπιτι στο κεντρο, απλα δε ξερω ποσο μακρια ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα, περασα στο τμημα μηχανικων η/υ στο βολο και θα με βοηθουσαν οποιεσδηποτε πληροφοριες για την πολη μπορειτε να μου δωσετε :) σε ποιες περιοχες ειναι καλυτερο να ψαξω για σπιτι? θα ερθω μεθαυριο... απο ζωη πως παει ο βολος? ακουω αντιθετες αποψεις για να πω την αληθεια, απο τους μισους τα καλυτερα και απο τους υπολοιπους τα χειροτερα...:hmm:
κανενας αλλος που να σπουδαζει στο ιδιο τμημα??? απο την πολη μου μονο εγω εχω περασει....:P επισης, ποση ωρα ειναι τα πολυτεχνεια απο το κεντρο??? ακουσα οτι ειναι καλυτερο να βρω σπιτι στο κεντρο, απλα δε ξερω ποσο μακρια ειναι.
Το κεντρο του βολου ειναι οι δυο οριζοντιοι δρομοι,ιασονος και δημητριαδος ακριβως πανω στην παραλια και η περιοχη της αναληψης λιγο βορειοτερα με 2,3 καθετους στην ιασονος,κεντρικους δρομους(καρταλη,ελ .βενιζελου)
Τα πολυτεχνια βρισκονται στη νεαπολη (αραιοκατοικημενη περιοχη),15 λεπτα αποσταση με τα ποδια απο την παραλια.Ακριβως διπλα στα υπεραστικα κτελ. Η δικη σου σχολη ομως δε βρισκεται εκει.Δυστυχως εχει αρκετα κτηριακα προβληματα και οι αιθουσες διδασκαλιας δεν ειναι συγκεντρωμενες σε ενα χωρο.Οι περισσοτερες εγκαταστασεις βρισκονται στο θολο στο τερμα της ιασονος,οπου στεγαζονται και οι θεωρητικες σχολες.Επισης υπαρχουν καποιες αιθουσες και σε μια γειτονια 5 λεπτα απο την αναληψη.

Τα ενοικια την τελευταια διετια εχουν πεσει πολυ.Φιλος μου που ειχε ξενοικιασει περυσι ενα σπιτι που εδινε 300 ευρω,κανοντας παζαρια το ξαναπηρε φετος με 250.
Οσο για το που να ψαξεις,εχω ακουσει οτι υπαρχουν αρκετες ευκαιριες στην αναληψη,αν θες να εισαι κεντρικα αλλα και κοντα στη σχολη.Επισης η περιοχη αναμεσα στην νεαπολη και στην παραλια,ανατολικα απο την αναληψη,ειναι πολυ ησυχη και εκει νοικιαζονται πολλα διαμερισματα σε νεοδμητες πολυκατοικιες.Βεβαια δεν ειναι τοσο κοντα στο κεντρο,αλλα ετσι κι αλλιως η αποστασεις στο βολο ειναι σχετικα μικρες.
Η ζωη γενικα ειναι αρκετα ηρεμη ως και υποτονικη για καποιους.Απο αποψη διασκεδασης δεν υπαρχουν και τοσες πολλες επιλογες ,αλλα αν ψαχτεις υπαρχουν καποια εναλλακτικα μαγαζια και στεκια που αξιζουν.Το παν βεβαια ειναι να χεις καλη παρεα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ioanna941

Νεοφερμένος

Η ioanna941 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :) Οι περισσοτεροι μου συστησαν την αναληψη σαν περιοχη που βολευει, οποτε μαλλον κατα κει θα ψαξω σπιτι....επισης ξεχασα να ρωτησω, με ποδηλατο βολευει να μετακινουμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :) Οι περισσοτεροι μου συστησαν την αναληψη σαν περιοχη που βολευει, οποτε μαλλον κατα κει θα ψαξω σπιτι....επισης ξεχασα να ρωτησω, με ποδηλατο βολευει να μετακινουμαι?
Απολυτα.Η διαρρυθμιση της πολης ειναι ο,τι πρεπει για ποδηλατο οποτε το χρησιμοποιει πολυς κοσμος.Δεν υπαρχουν παρα μονο ελαχιστες ανηφορες ή υψωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Απολυτα.Η διαρρυθμιση της πολης ειναι ο,τι πρεπει για ποδηλατο οποτε το χρησιμοποιει πολυς κοσμος.Δεν υπαρχουν παρα μονο ελαχιστες ανηφορες ή υψωματα.

Και κανένας ποδηλατόδρομος... :/: Αλλά ναι, πολλοί χρησιμοποιούν ποδήλατο και βολεύει μέσα στην πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanna_KZ

Νεοφερμένος

Η Ioanna_KZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Και κανένας ποδηλατόδρομος... :/: Αλλά ναι, πολλοί χρησιμοποιούν ποδήλατο και βολεύει μέσα στην πόλη.
Βασικά όποιος πάρει ποδήλατο στο Βόλο θέλει καλή κλειδαριά και σέλα χωρίς easy open... Έχω ακούσει οτι το τμήμα Η/Υ κάνει και στο παπαστράτος και στα πολυτεχνεία και κάπου στον Αγιο νικόλαο... Εγώ μένω στο οξυγόνο, για την ακρίβεια από το δρόμο της Λέσχης, Καποδιστρίου, ευθεία πάνω με Ρηγα Φερραίου.. Και στη πολυκατοικία μου έχω δυο "Ενικοιάζεται" από φοιτητές που έφυγαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna941

Νεοφερμένος

Η ioanna941 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφερον αυτο, με βλεπω να παιρνω κλειδαρια μηχανης για να αποτρεπω τους ''επιδοξους''...:P Το σπιτι σου ειναι στο κεντρο? επισης, μηπως γνωριζεις τι σπιτια αφορουν τα ''ενοικιαζεται''? εννοω γκαρσονιερες η μεγαλυτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γνωρίζει κανείς πότε ξεκινάνε τα μαθήματα? (συγκεκριμένα στο τμήμα Ειδικής Αγωγής)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

siderisng

Νεοφερμένος

Ο siderisng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
και εγώ τμημα μηχανικων η/υ στο βολο :) αντε καλη μας αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
εγω παιδαγωγικο βολου ειμαι!!κανεις για εκει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αιθερόλαμνος

Νεοφερμένος

Η αιθερόλαμνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
εγω παιδαγωγικο βολου ειμαι!!κανεις για εκει;;

κοντά είμαστε..! εγώ ειδικής αγωγής... τα μαθήματά μας γίνονται στο ιδιο κτήριο και πιθανόν θα έχουμε και κάποια κοινά μαθήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coinflip

Νεοφερμένος

Ο coinflip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρασα πολιτικός μηχανικός Βόλο...Ανέβηκα για σπίτι και με τα χίλια χόρια βρήκα την πρώτη μέρα!Όλες οι αποστάσεις είναι 10 λεπτά αλλά καλό είναι να 'σαι κοντά στο κέντρο!Η πόλη από ό,τι είδα είναι πολύ ζωντανή και οι άνθρωποι τέλειοι!Γενικά έχει τα χαρακτηριστικά μεγαλούπολης χωρίς να πλήττεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

^natasa666^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
κοντά είμαστε..! εγώ ειδικής αγωγής... τα μαθήματά μας γίνονται στο ιδιο κτήριο και πιθανόν θα έχουμε και κάποια κοινά μαθήματα..
α ωραια!!πηγα βολο και ειδα το πανεπιστημιο...κοντα στην παραλια ειναι...βρηκα και σπιτι...εσυ που κοντα βρηκες;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
α ωραια!!πηγα βολο και ειδα το πανεπιστημιο...κοντα στην παραλια ειναι...βρηκα και σπιτι...εσυ που κοντα βρηκες;:)
να δεις το καλοκαίρι που θα κάνεις μάθημα και θα κοιτάς έξω από το παράθυρο και θα βλέπεις θάλασσα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top