Φοιτητική ζωή στο Βόλο

matina 18

Νεοφερμένος

Η ματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
λοιπον εγω που ειμαι απο βολο σας λεω οτι θα περασετε τελεια ως φοιτητες!!!εγω στεναχωριεμαι που θα τον αποχωριστω αφου παω θεσ/νικη!!ειναι πολυ ωραια πολη, εχει παραλιες αρκετα κοντα και το πηλιο διπλα για χειμωνα...ειναι φοβερα!!!σας ευχομαι καλη φοιτητικη ζωη στο βολο...(που ειμαι σιγουρη οτι θα την εχετε!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
λοιπον εγω που ειμαι απο βολο σας λεω οτι θα περασετε τελεια ως φοιτητες!!!εγω στεναχωριεμαι που θα τον αποχωριστω αφου παω θεσ/νικη!!ειναι πολυ ωραια πολη, εχει παραλιες αρκετα κοντα και το πηλιο διπλα για χειμωνα...ειναι φοβερα!!!σας ευχομαι καλη φοιτητικη ζωη στο βολο...(που ειμαι σιγουρη οτι θα την εχετε!!!)

Μακαρι! να περασουμε καλα. Ευχαριστουμε για τις ευχες και συ καλη φοιτητικη ζωη στη Θεσ/κη,που θα την εχεις σιγουρα αποτι λενε ολοι η Θεσ/κη εχει φοβερη φοιτητικη ζωη:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Eντάξει,παιδιά δεν το συζητώ,πανέμορφη πόλη ο Βόλος!Πήγα πρόσφατα και μπορώ να πω με μάγεψε!Όμορφο το Πανεπιστήμιο,ειδικά με τον τρούλο του,το γεγονός ότι είναι δίπλα στο λιμάνι και έχεις υπέροχη θέα και ένα σωρό καφετέριες στη σειρά δίπλα στη σχολή,τσιπουράδικα,ταβέρνες κ.λ.π Βέβαια,δεν ξέρω τι παίζει από κλαμπ και νυχτερινή ζωή πέρα από αυτά,γιατί δεν πήγαμε σε κανένα,αλλά και με αυτά που προσφέρει ο Βόλος,περνάς καλά.
Καθαρή πόλη,κοντινές αποστάσεις και σίγουρα πολύ πιο ανθρώπινη από την Αθήνα!
Και όντως χρησιμοποιούν πολύ τα ποδήλατα,κάτι που εμένα μου αρέσει πολύ.
Και γεμάτη φοιτητές η πόλη!Όπου και να γύρναγες το μάτι σου,έβλεπες φοιτητές!Θα γνωρίσετε σίγουρα πολλά άτομα!Όσοι περάσατε εκεί,σας ζηλεύωωωωω!:P(και γενικά όσοι σπουδάζετε μακριά από το πατρικό σας:D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Κατεβηκε κανεις απο Βολο για τις εκλογες? Εγω εφυγα για Αθηνα την Τριτη το βραδυ:D:D:Dκ θα ξανανεβω την Τριτη το πρωι:jumpy::jumpy::jumpy: με το πρωτο λεωφορειο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouliii

Νεοφερμένος

Η giouliii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Κατεβηκε κανεις απο Βολο για τις εκλογες? Εγω εφυγα για Αθηνα την Τριτη το βραδυ:D:D:Dκ θα ξανανεβω την Τριτη το πρωι:jumpy::jumpy::jumpy: με το πρωτο λεωφορειο:no1:


εγω γυρισα χ8εσ βραδυ κ 3αναπαω βολο η δευτερα βραδυ η τριτη πρωι..μαλλον γ δευτερα το κοβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Κατά πάσα πιθανότητα περνάω κι εγώ Βόλο και, πιο συγκεκριμένα, στο Παιδαγωγικό τμήμα. Θα ήθελα όποιος τυχόν γνωρίζει να μου πει για τα σπίτια, δηλαδή σε ποιες περιοχές να ψάξω, πού περιπου κυμαίνονται τα ενοίκια και τέτοια. Επίσης, καθώς δεν οδηγώ, θα ήθελα να μάθω για τη συγκοινωνία.
Γενικότερα, ό,τι άλλο χρήσιμο για φοιτητές γνωρίζετε θα χαιρόμουν να το ακούσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Γειά σου Έλενα, καλή επιτυχία για τις βασεις...
Για τα σπίτια σου προτίνω να πας μερικές μέρες πριν από τις βάσεις, γιατί εκείνη τη μέρα θα γίνεται χαμός...
το Πανεπιστήμιο είναι κοντά στο κέντρο, και γενικά βολεύει να νοικιάσεις ή στο κέντρο (δηλαδή πρίν φτάσεις πανεπιστήμιο όπως μπαίνεις Βόλο) ή προς τη μεριά του Νοσοκομείου (δηλαδή μετά το Πανεπιστήμιο όπως προχωράς προς Αγριά και βγαίνεις σιγά σιγά από το Βόλο)...
Στο κέντρο είναι καλύτερα πιστεύω γιατί θα ισαπέχεις από τη Λέσχη και το Πανεπιστήμιο, ενώ αν νοικιάσεις κοντά στο Νοσοκομείο θα απέχεις πολύ από τη λέσχη...(btw η λέσχη είναι κοντά στο σταθμό του ΟΣΕ, όπως μπαίνεις δηλαδή στο Βόλο και απέχει από το Πανεπιστήμιο 1.5 χιλιόμετρο)
Φυσικά άν δε σε ενδιαφέρει να τρως στη λέσχη αυτός ο παράγοντας δεν πρέπει να σε επηρεάσει...
Από την άλλη, η μεριά προς το νοοκομείο είναι πιο ήσυχα και ίσως σου αρέσει περισσότερο...

Η συγοινωνία είναι καλή,(θα έλεγα πολύ καλή) απλά είναι λίγο ακριβούτσικη (0,90 το κανονικό, 0,70 το φοιτητικό εισιτήριο), αλλά τα λεωφορεία είναι σε άριστη κατάσταση,δεν αργούν ποτέ, υπάρχουν αρκετές γραμμές που καλύπτουν τις ανάγκες της πόλης,απλώς λόγω της τιμής και γενικά των μικρών αποστάσεων στην πόλη, "το αστικό είναι για την 3η ηλικία" λένε οι Βολιώτες... :)
Να πάρεις αυτοκίνητο στο Βόλο δεν υπάρχει κανένας λόγος, καθώς θα το χρησιμοποιείς μόνο για να βγείς έξω από το Βόλο, ή να πας Πήλιο ή το καλοκαίρι σε καμιά αγριά ή στις αλυκές, δηλαδή για μπανάκι ή για διασκέδαση ή για να πας σπίτι να δεις τους δικούς σου... :)
Οι τιμές ξεκινάνε από 200 ευρώ και φτάνουν μέχρι και 350, αλλά είναι θέμα το τι θες και το πόσο καλά θα ψάξεις!
Στο κέντρο (και γενικά κοντά στο Πανεπιστήμιο) είναι πιο ακριβά, αλλά αν σκεφτείς και το θέμα της μετακίνησης (δηλαδή αν είναι να νοικιάσεις μακριά για πιο οικονομικό νοίκι και βρεις σπίτι τόσο μακριά που να χρειάζεσαι αστικό 0,70? κάθε μέρα για να πας Πανεπιστήμιο, θα πρέπει να αξίζει η διαφορά τιμής)...
πιστεύω αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις και βολεύεσαι σε ένα μικρό σπίτι, 230-250 φτάνουν, αν πάλι θες άνετο σπίτι και καινούρια πολυκατοικία χρειάζεσαι και 300 και 330?...
Αν αργήσεις να πας και πας πχ 2 μέρες μετά τις βάσεις, θα παίρνεις 10 τηλέφωνα και τα 9 θα είναι νοικιασμένα,κ στις παραπάνω τιμές βάλε 30-40 ευρώ παραπάνω...
Α, θα πάρεις τις "θεσσαλικές αγγελίες" για να ψάξεις σπίτι μην πάρεις τπτ άλλο...

Ελπίζω να σε κατατόπισα κατά πολύ...
για ό,τι άλλες απορίες στείλε μου πμ αν είναι και θα απαντήσω το συντομότερο...
good luck ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αναστάση σ' ευχαριστώ πολύ, πολύ χρήσιμα τα όσα λες!
Το θέμα όμως είναι ότι δεν περνάω σίγουρα Βόλο και θα πρέπει να το ρισκάρω αν πάω να νοικιάσω τώρα, πράγμα που δε θέλω να κάνω, οπότε αναγκαστικά θα πάω αφού ανακοινωθούν οι βάσεις.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, για ποδήλατο υπάρχουν καλοί δρόμοι;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ε καλά δεν είναι και Ευρώπη... :)
αλλά σχετικά με άλλες επαρχιακές πόλεις, το ποδήλατο είναι αρκετά διαδεδομένο μέσο μεταφοράς... (κι εγώ είχα για κανά 6μηνο)
δρόμοι υπάρχουν, μόνο που οι Βολιώτες οδηγοί δεν φημίζονται για τις οδηγικές τους ικανότητες, οπότε πρέπει να προσέχεις αρκετά αν βγεις σε κεντρικό δρόμο, αλλιώς στα στενάκια ή στην παραλία (όπου δεν υπάρχουν αυτοκίνητα) είσαι απόλυτα ασφαλής...
ενδεικτικά να σου πώ ότι εγώ για να πάω Πανεπιστήμιο από κει που ήμουν ήθελα 17 λεπτά με τα πόδια, 15 με αστικό, και 6-9 λεπτά με ποδήλατο...
βολεύει απίστευτα αρκεί να προσέχεις μην σ'το κλέψουνε... δηλαδή να χεις κάπου να το βάζεις γιατί άμα το αφήνεις έξω και ειδικά τα βράδια... είναι σίγουρο ότι κάποια μέρα θα κάνει φτερά...
ο ποδηλατο-κλέπτης θεωρείται επάγγελμα-χόμπι στο Βόλο, ενώ το να σου κλέψουν ένα ποδήλατο δεν θεωρείται εμπειρία ζωής αλλά θέμα χρόνου...

Όσο για το σπίτι σε καταλαβαίνω απόλυτα,απλά επειδή μίλησες για μεγάλη πιθανότητα σου το είπα αυτό...
Εγώ στη θέση σου θα το φρόντιζα έτσι ώστε να ανέβω ανήμερα της ανακοίνωσης των βάσεων, δηλαδή το απόγεμα να ήμουν εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια,ας το αναβιωσουμε το θεμα!Βλεπω οτι το 90% εχει γραφτει απο περσινους πρωτοετεις,οποτε ας μαζευτουμε οι φετινοι να μαθουμε τι εχει αλλαξει και να γνωριστουμε μεταξυ μας!

Εγω περασα αρχιτεκτονικη και θα παω το σαββατοκυριακο για σπιτι...
Ξερουμε ποτε αρχιζουν οι εγγραφες και τα μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εγω μηχανολογων μηχανικων στο Βολο!Το σαββατοκυριακο θα παω και γω για σπιτι!Δυστυχως ολοι οι γνωστοι μου που περασαν Βολο θελουν να παρουν μεταγραφη οποτε..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εδω ημεθα! Για να βλεπω Βολο! Εγω Πολιτικος Μηχανικος.

Ειμαι αρκετα τυχερος, γιατι η αδερφη μου ηταν Βολο πριν απο μενα οποτε καπως τα ξερω τα μερη! Πιστεψτε με ειναι πολυ καλα εκει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouko

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ευρωπός (Κιλκίς). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας παιδια...κι εγω περασα Βολο και θα παω το Σαββατοκυριακο για σπιτι:)

Παιδια,ας το αναβιωσουμε το θεμα!Βλεπω οτι το 90% εχει γραφτει απο περσινους πρωτοετεις,οποτε ας μαζευτουμε οι φετινοι να μαθουμε τι εχει αλλαξει και να γνωριστουμε μεταξυ μας!

Εγω περασα αρχιτεκτονικη και θα παω το σαββατοκυριακο για σπιτι...
Ξερουμε ποτε αρχιζουν οι εγγραφες και τα μαθηματα?
εγω καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι θα ξεκινησουν στις 13/09 και θα ολοκληρωθουν μεχρι τις 30/09
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εγω καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι θα ξεκινησουν στις 13/09 και θα ολοκληρωθουν μεχρι τις 30/09


Ιδιες ημερομηνιες ειχε και περσυ,κοιτωντας ομως το ακαδημαϊκο ημερολογιο στη σελιδα της αρχιτεκτονικης βολου,παρατηρω οτι τα μαθηματα ειχαν αρχισει στις 28/09
πως γινεται αυτο?να αρχιζουν δηλαδη τα μαθηματα,χωρις να εχουν ολοκληρωθει οι εγγραφες?


------------------------------------------------------------------------------

γινομαστε περισσοτεροι βλεπω!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouko

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ευρωπός (Κιλκίς). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ιδιες ημερομηνιες ειχε και περσυ,κοιτωντας ομως το ακαδημαϊκο ημερολογιο στη σελιδα της αρχιτεκτονικης βολου,παρατηρω οτι τα μαθηματα ειχαν αρχισει στις 28/09
πως γινεται αυτο?να αρχιζουν δηλαδη τα μαθηματα,χωρις να εχουν ολοκληρωθει οι εγγραφες?


------------------------------------------------------------------------------​


γινομαστε περισσοτεροι βλεπω!:clapup::clapup:
πριν ολοκληρωθουν οι εγγραφες?εγω νομιζα οτι οι πρωτοετης ξεκινουν τα μαθηματα την 1η εβδομαδα του Οκτωβρη...μηπως αυτο για τις 28/09 που λες ισχυει για τους μεγαλυτερους παλαιοτερων ετων που σπουδαζουν ηδη:hmm:?καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνο στη γραμματεια της αρχιτεκτονικης ή να πας απο κοντα και να ρωτησεις...νομιζω ειναι η πιο εγκυρη πηγη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω τιποτα απο Βολο.Καποιοι φιλοι μου μου ειπαν οτι ειναι ησυχα αλλα εχει πολλες επιλογες για ψυχαγωγια και διασκεδαση.Αλλα μολις διαβασα αυτο https://pswnio.gr/archives/1604...απελπιστηκα εντελως:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Απο τις ομορφοτερες πολεις της Ελλαδας ειναι.Και Πηλιο κοντα,κομπλε.Τυχεροι οσοι περασατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
:clapup:Παιδαγωγικό Βόλου περνάω :clapup:
Αρκετοί είμαστε βλέπω:D

Ε καλά δεν είναι και Ευρώπη... :)
αλλά σχετικά με άλλες επαρχιακές πόλεις, το ποδήλατο είναι αρκετά διαδεδομένο μέσο μεταφοράς... (κι εγώ είχα για κανά 6μηνο)
δρόμοι υπάρχουν, μόνο που οι Βολιώτες οδηγοί δεν φημίζονται για τις οδηγικές τους ικανότητες, οπότε πρέπει να προσέχεις αρκετά αν βγεις σε κεντρικό δρόμο, αλλιώς στα στενάκια ή στην παραλία (όπου δεν υπάρχουν αυτοκίνητα) είσαι απόλυτα ασφαλής...
ενδεικτικά να σου πώ ότι εγώ για να πάω Πανεπιστήμιο από κει που ήμουν ήθελα 17 λεπτά με τα πόδια, 15 με αστικό, και 6-9 λεπτά με ποδήλατο...
βολεύει απίστευτα αρκεί να προσέχεις μην σ'το κλέψουνε... δηλαδή να χεις κάπου να το βάζεις γιατί άμα το αφήνεις έξω και ειδικά τα βράδια... είναι σίγουρο ότι κάποια μέρα θα κάνει φτερά...
ο ποδηλατο-κλέπτης θεωρείται επάγγελμα-χόμπι στο Βόλο, ενώ το να σου κλέψουν ένα ποδήλατο δεν θεωρείται εμπειρία ζωής αλλά θέμα χρόνου...

Όσο για το σπίτι σε καταλαβαίνω απόλυτα,απλά επειδή μίλησες για μεγάλη πιθανότητα σου το είπα αυτό...
Εγώ στη θέση σου θα το φρόντιζα έτσι ώστε να ανέβω ανήμερα της ανακοίνωσης των βάσεων, δηλαδή το απόγεμα να ήμουν εκεί...

Το σπίτι μου είναι 5' από το πανεπιστήμιο με τα πόδια, οπότε μάλλον θα περπατάω:)
Ευχαριστώ και πάλι πάντως Αναστάση, να 'σαι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια δεν ξερω τιποτα απο Βολο.Καποιοι φιλοι μου μου ειπαν οτι ειναι ησυχα αλλα εχει πολλες επιλογες για ψυχαγωγια και διασκεδαση.Αλλα μολις διαβασα αυτο https://pswnio.gr/archives/1604...απελπιστηκα εντελως:(


χαχα μην απελπιζεσαι!θα σου εξηγησω γιατι,παραθετοντας κομματια απο το κειμενο

  1. Είναι μικρό και απαίσιο, καμία σχέση με το κέντρο της Θεσσαλονίκης μας. Δε συγκρίνονται…
Ο τυπος προφανως αγαπαει ιδιαιτερα την πολη του και τη συγκρινει αδικως με το Βολο.Προφανως και ο Βολος δεν ειναι σαν την Αθηνα ή τη Θεσσαλονικη!Γι'αυτο λεγεται και επαρχια!

2. Σας πληροφορώ καταρχήν ότι τους Βολιώτες τους αποκαλούν »κουνάβια» και δίκιο έχουν. Το χειμώνα είναι πολύ ξενέρωτα, δε θα δείτε κόσμο τα βράδια,όλοι κλειδαμπαρώνονται από νωρίς στα σπίτια τους και αν πας για ποτάκι θα δείτε ότι είναι πολύ ελεϊνά.

ΟΙ ΒΟΛΙΩΤΕΣ κλειδαμπαρωνονται?Και ας πουμε οτι το πιστευω.Ο Βολος ειναι φοιτητουπολη,δηλαδη δεχεται φοιτητες απο ολη την Ελλαδα.Τοσοι εκατονταδες φοιτητες καθονται στον καναπε τους και βλεπουνε ταινιες τα βραδια?PLEASE!Απλα υπερβαλλει γιατι και παλι συγκρινει το Βολο με την Αθηνα και τη Θεσσαλονικη.

3.Στο Βόλο δε θα δείτε ψηλά κτίρια(αναφέρομαι σε άτομα που λατρεύουν να μένουν σε ψηλά κτίρια) και σε όλους τους δρόμους θα δείτε δέντρα,δέντρα και πάλι δέντρα..μόνο πόλη δε θα σας θυμίσουν..αλλά μια ζούγκλα τροπική

Αν ειναι δυνατον!Εχουμε συνηθισει τοσο πολυ το μουντο γκριζο της πολης,που ενας "πρασινος πνευμονας" μας ξινιζει!Δεν παμε καλα...


4.Σαν άνθρωποι είναι πολύ ψυχροί..και αυτό θα το διαπιστώσετε αν χαιρετίσετε κάποιον..έχει τύχει να συναντήσω άλλα άτομα που μένουν στο ίδιο κτίριο με μένα, τα χαιρέτισα με χαμόγελο και δεν εισέπραξα κάποια ανταπόκριση…από τότε έχω κόψει το »καλημέρα»…τους γράφω κανονικά..είναι πολλοί λαλάκες ..τους απεχθάνομαι!


Το μικρο δειγμα ανθρωπων στην πολυκατοικια του αντιπροσωπευει ολους τους Βολιωτες?Μπορει οι ανθρωποι να ηταν κουρασμενοι ή ο ιδιος να τους ενοχλει με καποιο τροπο.Και παλι,δεν αντιπροσωπευει μια μικρη μεριδα ανθρωπων μια ολοκληρη πολη

5.Εμείς οι Θεσσαλονικείς αντιθέτως είμαστε πολύ »ανοιχτοί» άνθρωποι και καλόκαρδοι, όταν ο άλλος μας ρωτήσει κάτι δεν του γυρνάμε την πλάτη,αλλά του δίνουμε μια απάντηση…είμαστε ευγενικοί και καλόκαρδοι..ενώ οι Βολιώτες νομίζουν ότι είναι κάποιοι..το παίζουν μεγαλοαστοί..για γέλια είναι μωρέ..αλλά το τραγικό είναι ότι δε το καταλαβαίνουν..χαχαχα



Πραγματικα,ο τυπος εχει ΠΟΛΥ γελιο!Αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας...
Και μονο με τα BOLD νομιζω το επιασες το νοημα!

----------------------------------------


Στο κατω-κατω αυτη ειναι η αποψη ενος ατομου.Μπορω να σου πω οτι ειναι και η μονη ασχημη κριτικη που εχω διαβασει για το Βολο και τη φοιτητικη του ζωη!
Κοιτα ομως και κατω στα σχολια τι του λενε...Φαινεται οτι ειναι μιζερος!!

Παιδια ΤΕΛΕΙΑ θα περασουμε!Πηλιο για το χειμωνα,θαλασσα το καλοκαιρι!Τοσοι που σπουδαζουν εκει και λενε καλα λογια,μιλανε για αλλη πολη?Τα καλυτερα φοιτητικα χρονια θα περασουμε!!
Αφηστε που ειναι αναμεσα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη,οποτε αν θες και το αισθημα της μεγαλουπολης,πεταγεσαι οπου σε βολευει!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
χαχα μην απελπιζεσαι!θα σου εξηγησω γιατι,παραθετοντας κομματια απο το κειμενο

  1. Είναι μικρό και απαίσιο, καμία σχέση με το κέντρο της Θεσσαλονίκης μας. Δε συγκρίνονται…
Ο τυπος προφανως αγαπαει ιδιαιτερα την πολη του και τη συγκρινει αδικως με το Βολο.Προφανως και ο Βολος δεν ειναι σαν την Αθηνα ή τη Θεσσαλονικη!Γι'αυτο λεγεται και επαρχια!

2. Σας πληροφορώ καταρχήν ότι τους Βολιώτες τους αποκαλούν »κουνάβια» και δίκιο έχουν. Το χειμώνα είναι πολύ ξενέρωτα, δε θα δείτε κόσμο τα βράδια,όλοι κλειδαμπαρώνονται από νωρίς στα σπίτια τους και αν πας για ποτάκι θα δείτε ότι είναι πολύ ελεϊνά.

ΟΙ ΒΟΛΙΩΤΕΣ κλειδαμπαρωνονται?Και ας πουμε οτι το πιστευω.Ο Βολος ειναι φοιτητουπολη,δηλαδη δεχεται φοιτητες απο ολη την Ελλαδα.Τοσοι εκατονταδες φοιτητες καθονται στον καναπε τους και βλεπουνε ταινιες τα βραδια?PLEASE!Απλα υπερβαλλει γιατι και παλι συγκρινει το Βολο με την Αθηνα και τη Θεσσαλονικη.

3.Στο Βόλο δε θα δείτε ψηλά κτίρια(αναφέρομαι σε άτομα που λατρεύουν να μένουν σε ψηλά κτίρια) και σε όλους τους δρόμους θα δείτε δέντρα,δέντρα και πάλι δέντρα..μόνο πόλη δε θα σας θυμίσουν..αλλά μια ζούγκλα τροπική

Αν ειναι δυνατον!Εχουμε συνηθισει τοσο πολυ το μουντο γκριζο της πολης,που ενας "πρασινος πνευμονας" μας ξινιζει!Δεν παμε καλα...


4.Σαν άνθρωποι είναι πολύ ψυχροί..και αυτό θα το διαπιστώσετε αν χαιρετίσετε κάποιον..έχει τύχει να συναντήσω άλλα άτομα που μένουν στο ίδιο κτίριο με μένα, τα χαιρέτισα με χαμόγελο και δεν εισέπραξα κάποια ανταπόκριση…από τότε έχω κόψει το »καλημέρα»…τους γράφω κανονικά..είναι πολλοί λαλάκες ..τους απεχθάνομαι!


Το μικρο δειγμα ανθρωπων στην πολυκατοικια του αντιπροσωπευει ολους τους Βολιωτες?Μπορει οι ανθρωποι να ηταν κουρασμενοι ή ο ιδιος να τους ενοχλει με καποιο τροπο.Και παλι,δεν αντιπροσωπευει μια μικρη μεριδα ανθρωπων μια ολοκληρη πολη

5.Εμείς οι Θεσσαλονικείς αντιθέτως είμαστε πολύ »ανοιχτοί» άνθρωποι και καλόκαρδοι, όταν ο άλλος μας ρωτήσει κάτι δεν του γυρνάμε την πλάτη,αλλά του δίνουμε μια απάντηση…είμαστε ευγενικοί και καλόκαρδοι..ενώ οι Βολιώτες νομίζουν ότι είναι κάποιοι..το παίζουν μεγαλοαστοί..για γέλια είναι μωρέ..αλλά το τραγικό είναι ότι δε το καταλαβαίνουν..χαχαχα



Πραγματικα,ο τυπος εχει ΠΟΛΥ γελιο!Αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας...
Και μονο με τα BOLD νομιζω το επιασες το νοημα!

----------------------------------------


Στο κατω-κατω αυτη ειναι η αποψη ενος ατομου.Μπορω να σου πω οτι ειναι και η μονη ασχημη κριτικη που εχω διαβασει για το Βολο και τη φοιτητικη του ζωη!
Κοιτα ομως και κατω στα σχολια τι του λενε...Φαινεται οτι ειναι μιζερος!!

Παιδια ΤΕΛΕΙΑ θα περασουμε!Πηλιο για το χειμωνα,θαλασσα το καλοκαιρι!Τοσοι που σπουδαζουν εκει και λενε καλα λογια,μιλανε για αλλη πολη?Τα καλυτερα φοιτητικα χρονια θα περασουμε!!
Αφηστε που ειναι αναμεσα σε Αθηνα και Θεσσαλονικη,οποτε αν θες και το αισθημα της μεγαλουπολης,πεταγεσαι οπου σε βολευει!

Εχεις απολυτο δικιο.;).Ο τυπος τα παραλεει!Προσωπικα δεν μου αρεσουν οι μεγαλες πολεις και η υπερβολικη φασαρια αλλα ετσι οπως τα παρουσιαζε αυτος φαινοταν πολυ ασχημα!Μαλλον προκειται για μεμονωμενη περιπτωση με τρομερα κοληματα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top