Φοιτητική ζωή στη Σάμο

tze

Νεοφερμένος

Η tze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αν ανεβουν οι βασεις δεν πιανω εφαρμοσμενα μαθηματικα στη κρητη...μετα επομενη επιλογη ειναι αναλογιστικων χρηματοοικονομικων μαθηματικων στη σαμο....τι λετε...? η σχολη γνωριζω πως ειναι ενδιαφερουσα αλλα το μερος? περιμενω συμβουλες και αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ο αδερφός μου είναι εκεί.Μια χαρά περνάνε,παρόλο που είανι μικρό το νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
αν ανεβουν οι βασεις δεν πιανω εφαρμοσμενα μαθηματικα στη κρητη...μετα επομενη επιλογη ειναι αναλογιστικων χρηματοοικονομικων μαθηματικων στη σαμο....τι λετε...? η σχολη γνωριζω πως ειναι ενδιαφερουσα αλλα το μερος? περιμενω συμβουλες και αποψεις...
Τι μορια εβγαλες φιλε μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tze

Νεοφερμένος

Η tze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
12.705 στο 2ο και 13.800 στο 5ο....ε φιλη οχι φιλε...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγώ Σάμο μένω αλλά φέτος θα φύγω . Το καλοκαίρι είναι κάλα , το χειμώνα καταθλιπτικά ειδικά αν είσαι απο μεγάλη πόλη . Αν κάνεις καλές παρέες όμως δεν αποκλείεται να περάσεις καλά . Μη φανταστείς διασκέδαση φοβερή και τρελά πράγματα πάντως . Το πανεπιστήμιο ξέρω ότι είναι πολύ καλό , άσχετα απο το γεγονός οτι έχει σχετικά χαμηλές βάσεις ( λογω τοποθεσίας) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tze

Νεοφερμένος

Η tze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καταθλιπτικα? δεν μου αρεσε αυτο καθολου...ειμαι απο θεσσαλονικη...

τιποτα αλλο γνωριζει κανεις? βοηθηστε λιγο ρε παιδια πλησιαζει και ο καιρος για τα μαχανογραφικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
μην καθεσαι να κρινεις τη σχολη απ την!πολη...αφου σ αρεσουν τα μαθηματικα και η σχολη προφανως 8α ειναι ωραια!βασικα με μια καλη παρεα ολα γινονται...η ξαδερφη μου που περασε κεφαλλονια ειναι μια χαρα!
αν επιμενεις για κατι αλλο...τι λες για λογιστικη?πιανεις ανετα στο 5ο πεδιο!και εχει και καλη αποκατασταση.α!και διοικηση επιχειρησεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπερα κατα πασα πιθανοτητα περναω στην Σαμο στο Μηχανικων πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστηματων....
Η ζωη εκει εχω ακουσει οτι ειναι πολυ διαφορετικη σε σχεση μα τις μεγαλουπολεις, αλλα πολυ γοητευτικη....
τι λετε κι εσεις ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Λοιπόν, πού ακριβώς είναι αυτή η σχολή? Βασικά, η μητέρα μου είναι από Σάμο, οπότε θα σου πω για τις πόλεις που γνωρίζω, δηλαδή Βαθύ, Καρλόβασι, Πυθαγόρειο...
Πολύ ήσυχα, χαλαρά, η ζωή ενός κλασσικού νησιού. Το Καρλόβασι είναι κωμόπολη βασικά αλλά έχει όλα τα καλά... Ότι θες, μαγαζιά, μπαρ, καφετέριες αλλά μια ήσυχη κατάσταση... Το Βαθύ, έχει αυτό το χαρακτηριστικό νομίζω, που βγαίνεις στο λιμάνι και όλα τα σπίτια υψώνονται προς τα πάνω, όπως στα περισσότερα νησιά του Αιγαίου... Επειδή είναι και πρωτεύουσα, λογικό είναι να έχει πιο πολλά, αλλά επειδή δεν έχω ζήσει εκεί, δεν ξέρω αρκετά πράγματα. Το Πυθαγόρειο, είναι καθαρά τουριστικό... Καθαρά.
Τώρα για το Καρλόβασι, επειδή εχω μείνει εκεί, είναι πολύ συμπαθητικό μέρος, μερικοί δρόμοι του θυμίζουν τους δρόμους χωριών κλπ αλλά στο κέντρο υπάρχει η διαρρύθμιση ενός μικρού αστικού κέντρου.
Πολλή πρασινάδα το νησί γενικά, αν και από τις τελευταίες φωτιές κάηκαν μεγάλες εκτάσεις, αλλά το νησί γενικά αξίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Θα παει και ενας φιλος μου Σαμο νομιζω στην ιδια σχολη με σενα και εχει ξενερωσει τελειως..Αλλα απο οτι λεει η Δεσποινα απο πανω δεν ειναι και τοσο ασχημα τελικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Η σχολη βρισκεται στο Καρλοβασι ! Βασικα με βαση αυτα που με λες Kansas Rocks (παρεπιπτωντως λατρευω τους Kansas...) η κατασταση ειναι λιγο πιο "ρομαντικη" και δεν εχει τον χαρακτηρα τις τεραστιας (φοιτητου)πολης που να χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα...
Πανω κατω οπως μου αρεσει δηλαδη. Καλο αυτο...
Παντως απο οτι βλεπω φετος θα εχει πολυ λιγο λαο στο τμημα που (πιθανοτατα) περναω...δεν βλεπω προτιμηση κι αυτο γιατι βρισκεται στην Σαμο (....στην ερημια). Κριμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Η σχολη βρισκεται στο Καρλοβασι ! Βασικα με βαση αυτα που με λες Kansas Rocks (παρεπιπτωντως λατρευω τους Kansas...) η κατασταση ειναι λιγο πιο "ρομαντικη" και δεν εχει τον χαρακτηρα τις τεραστιας (φοιτητου)πολης που να χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα...
Πανω κατω οπως μου αρεσει δηλαδη. Καλο αυτο...
Παντως απο οτι βλεπω φετος θα εχει πολυ λιγο λαο στο τμημα που (πιθανοτατα) περναω...δεν βλεπω προτιμηση κι αυτο γιατι βρισκεται στην Σαμο (....στην ερημια). Κριμα...

Όχι και ερημιά... Είπαμε πια...
Για να σου δώσω να καταλάβεις πάντως, απ'ότι θυμάμαι, ένα από τα κτίρια της σχολής στεγάζεται σε νεοκλασσικό...
Το Καρλόβασι είναι πολύ ωραίο και θα περάσεις καλά κατά τη γνώμη μου, έχει απ'όλα εκεί και δε θα σου λείψει τίποτα...
Έχει ξέρω 'γω παραλιακά μπαρ, καφετέριες, όλων των ειδών τα καταστήματα, τα πάντα πραγματικά... Απλώς δεν είναι πολύ μεγάλο...
Και η Σάμος έχει μέρη που αξίζει να επισκεφτείς, όπως τα χωριά της, και διάφορα αρχαιολογικά μνημεία όπως το Ηραίο, το Ευπαλίνειο όρυγμα και άλλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Ναι παιδια, οχι και ερημια...:D δεν ειναι και στο Καστελοριζο ξερω 'γω....
Ενα ωραιο νησι της Ελλαδας ειναι! (οτι ειναι εκτως μεγαλουπολης δεν εχει να πει οτι θεωρειται ερημια):)
Βασικα η γνωμη μου ειναι οτι η σχολη/τμημα πρεπει να επιλεγεται με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση πρωτα απο ολα καθως και αν αυτο το αντικειμενο σε ικανοποιει.
Αλλα επι του θεματος, η ζωη στη Σαμο μια χαρα ειναι, και οσοι περασαν ή θα περασουν σε καπιο τμημα της Σχολης Θετικων Επιστημων θα περασουν αξεχαστα χρονια και φοιτητικη ζωη τελεια! Το 1/3 του πληθυσμου στο Καρλοβασι ειναι φοιτητες! Αυτο σημαινει οτι ολο φοιτητες θα βλεπει το ματι σου! (Βασικα το μερος θεωρειται ενα φοιτητικο campus) Επιπλεον, τα σπιτια ολων των φιλων σας θα ειναι απο 2 λεπτων αποσταση (πχ. 5 λεπτα ο μεσος ορος) εως το πολυ μιση ωρα,θα επισκεπτεστε ο ενας τον αλλο συνεχεια και θα συναντιεστε ολη την ωρα στη πολη! Οσο για την περιγραφη της πολης και του νησιου, η Kansas Rocks την περιεγραψε πολυ καλα. Σιγουρα αλλη η ζωη στη Σαμο απο οτι σε μια μεγαλουπολη. Δεν υπαρχει καλυτερο ή χειροτερο, απλα "διαφορετικα" απο οτι π.χ. στην Αθηνα. Αυτη τη στιγμη σχεδον κανενας δεν ειναι δυσαρεστημενος απο τη ζωη εδω, αντιθετως ειναι ολοι τοσο χαρουμενοι (και γενικως αναφερω οτι πολλα απο τα παιδια που ειναι εδω, στην αρχη λενε οτι οταν το εμαθαν οτι θα περνουσαν στη Σαμο δεν χαρηκαν γιατι ειχαν ακουσει πραματα οπως οτι δεν εχει ζωη το μερος, οπως αυτα που καποια παιδια εδω εχουν ακουσει επισης. Αλλα αλλαξαν εντελως αποψη την πρωτη εβδομαδα. Χαρακτηριστικη περιπτωση αυτων που προαναφερα ειναι 3 συμπατριωτισσες σου HEADBANGER :) ).
Μαλιστα ενα παιδι οταν περασε (στην αρχη της χρονιας), ετοιμαζε να κανει αιτηση για μετεγγραφη για Αθηνα αλλα τωρα την απεσυρε γιατι του αρεσει πολυ το μερος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ ρε παιδια... να'σται καλα για τις πληροφοριες...
Η αληθεια ειναι πως κ εγω μπορω να παρω μετεγγραφη στην Κοζανη η' στο Βολο (λογο αναπηριας του πατερα )αλλα δεν ψηνομαι γιατι θελω να ξεφυγω λιγο απο τα "πατρια" εδαφη...ετσι Σαμος με χιλια !!!!!
Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος αν την πιανω. Εχω 804 μορια επιπλεον βεβαια αλλα με αυτα που ακουω για τις βασεις τα εχω παιξει :jumpy: !!!!!
Συμπατριωτισσες ε ??? Μμμμ.....αρε η "Βασιλισσα του Βορα " παντου ειναι....!!!!
Ααα...κι ενας ακομη συμπατριωτης!!!! ο κουμπαρος μου στο χρηματοοικονομικων μαθ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyaggelia

Νεοφερμένος

Η eyaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια μην λετε βλ....ιες η Σαμος ειναι ολα τα λεφτα μονο αυτο θα σας πω μια γνωστη μοθ δεν ηθελε καθουλου σαμο και τωρα δεν εχει γυρισει ενα χρονο τωρα οποτε μην απογοητευεστε !!!!!!ειναι τελεια !!!!θα την λατρεψετε !!!!!και οσο για την σχολη αν και λιγο δυσκολη ειναι η ποιο καλη σχολη μακαρι ολοι εκει να μπαιναμε μεγαλη αποροφηση μετα λοιπον καλα να περασετε αντε και σε εμας του χρονου που :'( δεινουμε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλη επιτυχια για του χρονου Eyaggelia . Ευχομαι οτι καλυτερο....
Ελπιζω να ειναι ολα τα λ7 οπως λες....:)
Αν θελεις μπορεις να μπεις οπου θελεις, αρκει να προσπαθησεις και να μην σκεφτης ποτε...."αστο μωρε..αυριο θα το διαβασω ". Αν εχεις αυστηρο και απαιτητικο προγραμμα και το τηρεις τοτε μην φοβασαι τιποτα...
Βεβαια χρειαζονται και τα διαλημματα ετσι.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Και εγω Σαμο θελω να παω...δινω φετος!Ελπισω να περασω...
Ξερω 2-3 παιδια απο Σαμο και μου λενε οτι ειναι μια χαρα,εχει τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και εγω Σαμο θελω να παω...δινω φετος!Ελπισω να περασω...
Ξερω 2-3 παιδια απο Σαμο και μου λενε οτι ειναι μια χαρα,εχει τα παντα..
Καλη επιτυχια φιλε μου...:D Σε ποιο τμημα θελεις ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εγώ την Σάμο(και συγκεκριμένα το τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών) την έβαλα τρίτη επιλογή κάτω από Στατιστική ΟΠΑ και ΣΕΜΦΕ αλλα λογικά περνάω στην πρώτη επιλογή μου.Πάντως δεν θα με πείραζε καθόλου να περάσω και Σάμο γιατί έχω ακούσει παρα πολύ καλά λόγια για το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και πρέπει να είναι πολύ οργανωμένο γενικότερα.

Headbanger αν περάσεις Σάμο θα μείνεις στις εστίες ή θα νοικιάσεις σπίτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top