Φοιτητική ζωή στην Πάτρα

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι μεγάλη η Μαιζώνος και κεντρικότατη. Φασαρία φουλ το πρωί που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά.
Προς το τέλος της δεν ξέρω πως είναι. Μέχρι εκεί που υπάρχουν μαγαζιά και υπηρεσίες όμως...δεν το συζητώ.
Άμα έχεις θέμα με τη φασαρία θα σου σπάει τα νεύρα.
Πορείες θα περνάνε, τα καμένα όταν νικάει ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναικός περνάνε, κορναρίσματα.
Ω πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
παιδιά εκτός από το υπεραστικό λεωφορείο υπάρχει προαστιακός πάτρας;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Υπάρχει τραίνο για ρίο με πάτρα αν αυτό λες ...
Μέσα πάτρα πάντως μόνο λεωφορείο ,ταξί και τα ποδαράκια σου εξάλου δεν είναι και τόσο μεγάλες οι αποστάσεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
τελικα μαιζωνος νοικιασα, εκει κοντα στο 120 αριθμο οδου.. ας ελπισουμε οτι θα εχει υποφερτη φασαρια..Επειδη το πηρα χωρις επιπλα ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη λυση να το επιπλωσω? Πρακτικερ? ΙΚΕΑ απο αθηνα που βεβαια θα πληρωσω και μεταφορικα? Απο τοπικα μαγαζια της Πατρας? Επισης που συχναζουν οι φοιτητες? Ειμαι πολυ κοντα στην πλ.Αγιου Γεωργιου ειμαι σε καλο μερος για φοιτητη? Αν ολα πανε καλα με τις βασεις θα με χετε στην Πατρα για τουλαχιστον 5 χρονια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_xr

Νεοφερμένος

Η mar_xr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
τελικα μαιζωνος νοικιασα, εκει κοντα στο 120 αριθμο οδου.. ας ελπισουμε οτι θα εχει υποφερτη φασαρια..Επειδη το πηρα χωρις επιπλα ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη λυση να το επιπλωσω? Πρακτικερ? ΙΚΕΑ απο αθηνα που βεβαια θα πληρωσω και μεταφορικα? Απο τοπικα μαγαζια της Πατρας? Επισης που συχναζουν οι φοιτητες? Ειμαι πολυ κοντα στην πλ.Αγιου Γεωργιου ειμαι σε καλο μερος για φοιτητη? Αν ολα πανε καλα με τις βασεις θα με χετε στην Πατρα για τουλαχιστον 5 χρονια :P

πόσο το νοίκιασες αν επιτρέπεται?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Υπάρχει τραίνο για ρίο με πάτρα αν αυτό λες ...
Μέσα πάτρα πάντως μόνο λεωφορείο ,ταξί και τα ποδαράκια σου εξάλου δεν είναι και τόσο μεγάλες οι αποστάσεις!:P

Εννοείς ότι ξεκινάει τρένο ΟΣΕ απο Αθήνα και παει πατρα και μετα παίρνεις τοπικό λεωφορείο και πας στο ριο που ειναι το πανεπιστημιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joan_0637

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εννοείς ότι ξεκινάει τρένο ΟΣΕ απο Αθήνα και παει πατρα και μετα παίρνεις τοπικό λεωφορείο και πας στο ριο που ειναι το πανεπιστημιο ;


Τα τελευταία 2 χρόνια υπάρχει προαστιακός στην Πάτρα που πηγαίνει Πάτρα-Πανεπιστήμιο.
Ξεκινάει από το κέντρο(Πάτρα), κάνει κάποιες στάσεις ενδιάμεσα κ φτάνει Καστελόκαμπο(παλιότερα πήγαινε Ρίο). Από εκεί υπάρχουν λεωφορεία του οσε ακριβώς δίπλα στις γραμμές που σε πηγαίνουν μέσα στο Πανεπιστήμιο. Κάνει περίπου 25 λεπτά, αναλόγως βέβαια τη στάση που θα το πάρεις, με μηνιαία κάρτα 15 ευρώ και εισιτήριο 1 ευρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τελικα μαιζωνος νοικιασα, εκει κοντα στο 120 αριθμο οδου.. ας ελπισουμε οτι θα εχει υποφερτη φασαρια..Επειδη το πηρα χωρις επιπλα ποια πιστευετε ειναι η καλυτερη λυση να το επιπλωσω? Πρακτικερ? ΙΚΕΑ απο αθηνα που βεβαια θα πληρωσω και μεταφορικα? Απο τοπικα μαγαζια της Πατρας? Επισης που συχναζουν οι φοιτητες? Ειμαι πολυ κοντα στην πλ.Αγιου Γεωργιου ειμαι σε καλο μερος για φοιτητη? Αν ολα πανε καλα με τις βασεις θα με χετε στην Πατρα για τουλαχιστον 5 χρονια :P

Όλα τα έχουν κάνει όλοι.
Και Πράκτικερ και ΙΚΕΑ από Αθήνα πολλοί Αθηναίοι. Δεν ξέρω από τιμές.
Να ξέρεις όμως ότι τα Πράκτικερ δεν περιλαμβάνουν τα μεταφορικά στις τιμές. Πληρώνεις εξτρα. Όπως νομίζω δεν περιλαμβάνεται και στήσιμο. Ρώτα να σαι σίγουρος.
Και κάποια τοπικά μαγαζιά υπάρχουν.
Κολλιόπουλος, Λαγουμιτζής. (κάνω διαφήμιση πειράζει?)
Ο Κολλιόπουλος είναι στη Γούναρη κάπου. Γουναρη και Μαιζωνος ή Γούναρη και Ρήγα Φερραίου.
Ο Λαγουμιτζής είναι Κορίνθου και....και κάτι. Ζαιμη? Αρατου? Πιο πέρα? Πάρε την Κορίνθου και βλέπεις. Ένα γωνιακό είναι. Εμένα μαρεσει.

Οι φοιτητές συχνάζουν παντού όπως καταλαβαίνεις.
Γεροκωστοπούλου, Ραδηνού, Αγ.Νικολάου,Τριών Ναυάρχων,Ψηλά Αλώνια,Παντανάσσης. Αυτά είναι κάπως κεντρικά. Μετά υπάρχουν τα διάσπαρτα που τα βρίσκει περπατώντας. Εγώ ακόμα ανακαλύπτω.

Σε καλό μέρος είσαι. Απλά αν το μπαλκόνι σου κοιτάει Μαιζώνος θα χεις φασαρία. Αν δεν σε ενοχλεί πολύ κομπλέ.
Μπορεί και κατσαρίδες.
Η αφετηρία του λεωφορείου είναι Ερμού και Κορίνθου. Δυο βήματα δηλαδή.

Τον πρώτο μήνα γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ στην αφετηρία. ΌΛΟΙ πάνε σχολή.

Θα τα δεις και μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
πόσο το νοίκιασες αν επιτρέπεται?:)


280 αλλα ολοκαινουργιο μεσα.. εβρισκα και πιο φθηνα αλλα ολα ηταν παλια αν ηθελες κεντρο..
Εμενα με βολευει το τρενακι η θα πρεπει να παιρνω λεωφοριο? Πλατεια Αγ.Γεωργιου και Ολγας δεν πανε καθολου οι φοιτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τα δύο σε βολεύουν. Το λεωφορείο πιο κοντά είναι όμως. Το τρένο σε
συμφέρει οικονομικά. Πλατεία Γεωργίου πάνε για κανένα Starbucks. Πλατεία Όλγας ναι.
Εκεί γύρω γύρω. Εντάξει μαγαζιά είναι παντού. Που θα συχνάζεις είναι άλλο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Ok thanks, ελπιζω να περασω ωραια γιατι η πολη μου φανηκε αρκετα καλη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια χαρά θα περάσεις. Απ'όλα έχει και η Πάτρα. Καλή παρέα να υπάρχει :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τα τελευταία 2 χρόνια υπάρχει προαστιακός στην Πάτρα που πηγαίνει Πάτρα-Πανεπιστήμιο.
Ξεκινάει από το κέντρο(Πάτρα), κάνει κάποιες στάσεις ενδιάμεσα κ φτάνει Καστελόκαμπο(παλιότερα πήγαινε Ρίο). Από εκεί υπάρχουν λεωφορεία του οσε ακριβώς δίπλα στις γραμμές που σε πηγαίνουν μέσα στο Πανεπιστήμιο. Κάνει περίπου 25 λεπτά, αναλόγως βέβαια τη στάση που θα το πάρεις, με μηνιαία κάρτα 15 ευρώ και εισιτήριο 1 ευρώ!

Thanks αλλα εγω Ενδιαφέρομαι απο Αθήνα για πατρα μήπως έχει προαστιακό που παει κατευθείαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Thanks αλλα εγω Ενδιαφέρομαι απο Αθήνα για πατρα μήπως έχει προαστιακό που παει κατευθείαν?
Απ'οτι ξερω υπαρχει τρενο που παει απο Αθηνα μεχρι Κιατο και απο εκει με πουλμαν πας μεχρι Πατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
ο προαστιακος εχει αρκετες στασεις?αν ναι σε ποιες περιοχες?βολευει για τη μετακινηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Δηλαδη παίρνουμε προαστιακό κατεβαινουμε κιατο και μετα νομίζω έχει πούλμαν που σε παει πατρα, αλλα εμείς θελουμε να κανει σταση κάπου στο ριο για να ειναι κοντα στη σχολη όχι μέσα στην πατρα! Η αδελφή μου θα περάσει 99% εκει γ αυτο ρωτάω.
Σκεφτόμαστε να πηγαινοερχετε γιατι δεν παίζει να νοικιασουμε!!
Επίσης ξέρετε κανα φθηνό σχετικά ξενοδοχείο για να μείνει λίγο τις πρώτες μέρες ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joan_0637

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ο προαστιακος εχει αρκετες στασεις?αν ναι σε ποιες περιοχες?βολευει για τη μετακινηση?

Ξεκινάει από Αγ. Ανδρέα (εμένα που μένω Ψηλά Αλώνια με βολεύει - περπατάω 5-10 λεπτά μέχρι να φτάσω), μετά πηγαίνει Νικολάου (κέντρο Πάτρας - βολεύει για γύρω όσους είναι γύρω/ κοντά στην πλ.Γεωργίου ), πηγαίνει Αγυϊά που μένει πολύς φοιτητόκοσμος γτ έχει χαμηλά ενοίκια και καινούριες πολυκατοικίες (είναι λίγο μετά την Αγ. Σοφία) και πηγαίνει και Αγ. Βασίλη, Καστελόκαμπο και Ρίο που δεν συνιστώ να μείνεις, αλλά βολεύει για κανένα μπάνιο το καλοκαίρι!!:P (όχι το Ρίο :P)
Σε γενικές γραμμές βολεύει για τη μετακίνηση επειδή είναι πολύ πιο οικονομικό απ'το λεωφορείο. Ειδικά οι 3 πρώτες στάσεις που σου είπα εξυπηρετούν πιστεύω πολύ κόσμο που μένει κέντρο, εκτός ίσως κάποιους κοντά στην πλ.Όλγας και στην Αγ. Σοφία.
Το κακό είναι πως έχει προαστιακό ανά 1 ώρα που σημαίνει συγκεκριμένα δρομολόγια και όχι συνεχόμενα όπως τα λεωφορεία.


Δηλαδη παίρνουμε προαστιακό κατεβαινουμε κιατο και μετα νομίζω έχει πούλμαν που σε παει πατρα, αλλα εμείς θελουμε να κανει σταση κάπου στο ριο για να ειναι κοντα στη σχολη όχι μέσα στην πατρα! Η αδελφή μου θα περάσει 99% εκει γ αυτο ρωτάω.
Σκεφτόμαστε να πηγαινοερχετε γιατι δεν παίζει να νοικιασουμε!!
Επίσης ξέρετε κανα φθηνό σχετικά ξενοδοχείο για να μείνει λίγο τις πρώτες μέρες ;;;

Το πούλμαν που σε πάει Πάτρα σταματάει στη Νικολάου ακριβώς έξω από το σταθμό. Απο εκεί παίρνεις τον προαστιακό και ακολουθείς το δρομολόγιο για πανεπιστήμιο. Δηλαδή: κατεβαίνεις Καστελόκαμπο και μπαίνεις στα λεωφορεία που σε 2-3 λεπτά είναι μέσα στο πανεπιστήμιο. Για ξενοδοχείο δεν ξέρω να σου πω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Ευχαριστω joan
Δλδ η περιοχή που ειναι κοντα στο πανεπιστημιο και βόλευει και για σπιτι ειναι η Αγ.σοφια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joan_0637

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστω joan
Δλδ η περιοχή που ειναι κοντα στο πανεπιστημιο και βόλευει και για σπιτι ειναι η Αγ.σοφια;

Εξαρτάται τι θες! Γενικά μένει πολύς κόσμος Αγ. Σοφία, είναι σχετικά πιο κοντά στο πανεπιστήμιο κι έχει πιο φτηνά ενοίκια. Εγώ προσωπικά δεν θα έμενα από Όλγας και πιο πέρα(προς πανεπιστήμιο), προτιμώ να είμαι πιο κοντά στο κέντρο! Αλλά αυτά είναι γούστα όπως προείπα!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Το κακό είναι πως έχει προαστιακό ανά 1 ώρα που σημαίνει συγκεκριμένα δρομολόγια

Ενω τα λεωφορεια περνανε στην ωρα τους και σταματανε για να σε παρουν παντα:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top