Φοιτητική ζωή στην Πάτρα

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια, παιδιά μάλλον πιάνω Πάτρα, αν και φοβήθηκα στην αρχή με όλα αυτά που έγιναν εκεί αλλά μετά σκέφτηκα οκ παντού μπορούν να συμβούν είτε είσαι Αθήνα είτε Πάτρα είτε στο Κίτσι! Όμως θέλω να μάθω 2-3 πράγματάκια:

1. Είναι σχετικά φθηνή πόλη ή θα πάω για καφέ και θα πλύνω και πιάτα μετά;:P
2. Ξέρετε καμία περιοχή με πιο πολλούς φοιτητές;
3. Είναι ήσυχη πόλη γενικά; (γιατί τρομοκρατήθηκα λίγο)
4. Έχει ροκάδικα; (ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ δεν είμαι παράλογη, απλά έχω μια τρέλα με τη μουσική) :redface::redface:

χμμ αυτά προς το παρόν...:/:

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Γεια, παιδιά μάλλον πιάνω Πάτρα, αν και φοβήθηκα στην αρχή με όλα αυτά που έγιναν εκεί αλλά μετά σκέφτηκα οκ παντού μπορούν να συμβούν είτε είσαι Αθήνα είτε Πάτρα είτε στο Κίτσι! Όμως θέλω να μάθω 2-3 πράγματάκια:

1. Είναι σχετικά φθηνή πόλη ή θα πάω για καφέ και θα πλύνω και πιάτα μετά;:P
2. Ξέρετε καμία περιοχή με πιο πολλούς φοιτητές;
3. Είναι ήσυχη πόλη γενικά; (γιατί τρομοκρατήθηκα λίγο)
4. Έχει ροκάδικα; (ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ δεν είμαι παράλογη, απλά έχω μια τρέλα με τη μουσική) :redface::redface:

χμμ αυτά προς το παρόν...:/:

Ευχαριστώ!
Γεια.
1.Εχει γενικα φυσιολογικες τιμες(αν εξαιρεσεις τα εισιτηρια του λεωφορειου) και εχει τα φθηνα των φοιτητουπολεων(πχ καφε στο χερι,hot dog κλπ.)
2.Αν εισαι για πανεπιστημιο καλη περιοχη με πολλους φοιτητες ειναι η Αγια Σοφια.
3.Μην ψαρωνεις απο αυτα που ακουγινται,δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα.Εχει παντως εντονη ζωη λογω των πολλων φοιτητων.
4.Εχει.
Ο,τι αλλο θες ρωτα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γεια.
1.Εχει γενικα φυσιολογικες τιμες(αν εξαιρεσεις τα εισιτηρια του λεωφορειου) και εχει τα φθηνα των φοιτητουπολεων(πχ καφε στο χερι,hot dog κλπ.)
2.Αν εισαι για πανεπιστημιο καλη περιοχη με πολλους φοιτητες ειναι η Αγια Σοφια.
3.Μην ψαρωνεις απο αυτα που ακουγινται,δεν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα.Εχει παντως εντονη ζωη λογω των πολλων φοιτητων.
4.Εχει.
Ο,τι αλλο θες ρωτα.:)


Ω! Ευχαριστώ πολύ θα σε πρήξω για ότι άλλο μου ρθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Έχει ροκάδικα εεε;:P Ενδιαφέρον.:D
Κι εγώ όταν ανακοινωθούν και τα μόρια του σχεδίου εδώ θα ανατρέξω.:P Θα με φορτωθείτεεε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos1200

Νεοφερμένος

Ο christos1200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λογικα πιανω πολυτεχνειο Πατρας ποια περιοχη 8α μου προτεινατε να μεινω απο οικονομικης αποψης ή να ειναι κοντα στο πανεπιστημιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πας και Mods?:P


Ρε δεν έχω πάει μια φορά. Όλο λέω να πάω και όλο δεν τυχαίνει!

Λογικα πιανω πολυτεχνειο Πατρας ποια περιοχη 8α μου προτεινατε να μεινω απο οικονομικης αποψης ή να ειναι κοντα στο πανεπιστημιο.

Κοίτα. Το Πανεπιστήμιο είναι στο Ριο. Οπότε το πιο κοντά που μπορείς να μείνεις είναι το Ρίο. Αλλά σε ένα μήνα θα αρχίσεις να ψάχνεις για Πάτρα ,διότι οι φίλοι σου θα μένουν κέντρο και δεν θα μπορείς να πας γιατί για να γυρίσεις το βράδυ, πάνε λεφτά στο ταξί. Σε όλη την περιοχή από όπου περνάει το λεωφορείο για το Πανεπιστήμιο μένουν φοιτητές.
Τελείως κέντρο,Αγ Σοφία, Πανεπιστημίου.
Κάποιοι μένουν Έλληνος Στρατιώτου όπου περνάει άλλο λεωφορείο για πανεπιστήμιο.
Οι γνωστές πληροφορίες είναι ότι στο κέντρο κέντρο δεν υπάρχουν καινούριες πολυκατοικίες. Πέρα από κάποιες διάσπαρτα.
Θέλει ψάξιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pka

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ξέρετε μήπως παιδιά αν έχει αρκετούς φοιτητές η Πάτρα και από Θεσσαλονίκη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos1200

Νεοφερμένος

Ο christos1200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
eyxaristw poly na sai kala
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasKasimatis

Νεοφερμένος

Ο KostasKasimatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια, κι εγώ αν δεν περάσω Θεσσαλονίκη, θα πάω σίγουρα Πάτρα (είμαι 600 μόρια πάνω)... Αν και αρχικά με έπιασε κάπως το άγχος για το αν θα ζήσω φοιτητική ζωή (κλασικά στο μυαλό μου είχα μόνο τη Θεσσαλονίκη για αυτό το θέμα), τελικά ψάχνοντας βρήκα ότι είναι μία από τις κορυφαίες φοιτητικές πόλεις! Και δεδομένου ότι κατάγομαι από πολύ μικρότερη πόλη, φαντάζομαι ότι θα περάσω τέλεια. Αλλά δεν είναι αυτό που με απασχολεί... Να σας ρωτήσω, επειδή στα ΜΜΕ ακούμε διάφορα ότι δε μπορείς να κυκλοφορήσεις μετά τις 12 στις γειτονιές λόγω της εγκληματικότητας κτλ., ισχύουν όλα αυτά; Επίσης, τα δρομολόγια των αστικών λεωφορείων τι ώρα σταματάνε; Μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε για να επιστρέφουμε σπίτι τα βράδια ή πόδια και ο Θεός βοηθός; Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρετε μήπως παιδιά αν έχει αρκετούς φοιτητές η Πάτρα και από Θεσσαλονίκη ;

Θα μπορούσα να πω ότι η Πάτρα έχει μόνο φοιτητές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Θα μπορούσα να πω ότι η Πάτρα έχει μόνο φοιτητές. :P

Αυτό το καταλαβαίνεις γιατί το καλοκαίρι δεν έχει ψυχή στην Πάτρα. Έχουν φύγει όλοι οι φοιτητές :P Τώρα που πήγα δεν είδα ούτε έναν άνθρωπο έξω ! Αχ ρε Πατράρα ! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια, κι εγώ αν δεν περάσω Θεσσαλονίκη, θα πάω σίγουρα Πάτρα (είμαι 600 μόρια πάνω)... Αν και αρχικά με έπιασε κάπως το άγχος για το αν θα ζήσω φοιτητική ζωή (κλασικά στο μυαλό μου είχα μόνο τη Θεσσαλονίκη για αυτό το θέμα), τελικά ψάχνοντας βρήκα ότι είναι μία από τις κορυφαίες φοιτητικές πόλεις! Και δεδομένου ότι κατάγομαι από πολύ μικρότερη πόλη, φαντάζομαι ότι θα περάσω τέλεια. Αλλά δεν είναι αυτό που με απασχολεί... Να σας ρωτήσω, επειδή στα ΜΜΕ ακούμε διάφορα ότι δε μπορείς να κυκλοφορήσεις μετά τις 12 στις γειτονιές λόγω της εγκληματικότητας κτλ., ισχύουν όλα αυτά; Επίσης, τα δρομολόγια των αστικών λεωφορείων τι ώρα σταματάνε; Μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε για να επιστρέφουμε σπίτι τα βράδια ή πόδια και ο Θεός βοηθός; Ευχαριστώ :)

Δεν ξέρω για ποιες γειτονιές λένε αλλά εγώ στο κέντρο και γενικά εκεί που μένουν φοιτητές δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Τώρα τι γίνεται στο στενό, του παραστενού, 20 km έξω από το κέντρο δεν το ξέρω. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει κάτι τέτοιο όμως.

Για το αστικό κοίτα εδώ που τα έχει πολύ ωραία και αναλυτικά https://www.astikopatras.gr/

Γενικά όμως δεν θα ταλαιπωρηθείς με τις συγκοινωνίες γιατί το περπάτημα βολευέι εκτός κι αν
1)Μένεις πολύ έξω , βλ. Αγια
2) Φοβάσαι να γυρίσεις το βράδυ
3)Η έξοδός σου περιλαμβάνει κάτι μακρινό. βλ. Ρίο το καλοκαίρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Να σας ρωτήσω, επειδή στα ΜΜΕ ακούμε διάφορα ότι δε μπορείς να κυκλοφορήσεις μετά τις 12 στις γειτονιές λόγω της εγκληματικότητας κτλ., ισχύουν όλα αυτά;
ΜΗΝ ακους τι λενε στα ΜΜΕ.Μια χαρα κυκλοφορεις,εγω και πολυ πιο αργα απο τις 12 δεν ειχα κανενα προβλημα.Γενικα,κατα τη γνωμη μου,μην σε απασχολει το θεμα της εγκληματικοτητας σαν παραγοντας απορριψης της Πατρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasKasimatis

Νεοφερμένος

Ο KostasKasimatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τι να σας πω ρε παιδιά, γενικότερα στα ΜΜΕ δεν είναι στα καλά τους, οπότε λάθος μου που το ρώτησα... Ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας παρ' αυτά! Πάντως, την Πάτρα δεν την απορρίπτω σε καμία περίπτωση, έχω ακούσει τα καλύτερα από φοιτητές που σπουδάζουν εκεί και άλλωστε εκεί είχα πάει και τριήμερη στο Γυμνάσιο και μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Και Θεσσαλονίκη να μην περάσω δηλαδή, δεν θα στενοχωρηθώ ΚΑΘΟΛΟΥ !!! :D Τα λέμε παιδιά, ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olympiakosgate7

Νεοφερμένος

Ο olympiakosgate7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θελω επειγοντως την βοηθεια σας. Φετος εδωσα πανελληνιες και μπορω να περασω σε ολα τα ΤΕΙ Μηχανολογιας. Αρχικα ηθελα Πειραια ή ΑΣΠΑΙΤΕ αλλα εμαθα οτι οι εστιες ειναι αθλιες οποτε τωρα κοιταω για τις υπολοιπες πολεις. Οι εστιες της Πατρας ειναι καθαρες και συγχρονες ???? Οι υπολοιπες πολεις που εχουν Μηχανολογια με εστιες ειναι Κοζανη, Καβαλα, Ηρακλειο, Λαρισα, Σερρες και Χαλκιδα. Ποια σχολη ειναι πολυ καλη με σοβαρη εστια (μετα την Πατρα) ???


Παιδια θελω επειγοντως την βοηθεια σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
μήπως να ενταχθεί το τόπικ στην κατηγορία "φοιτητική ζωή";!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Πάτρα for ever!!!
Έχει ότι χρειάζεται ένας φοιτητής ή φοιτήτρια για να περάσει όμορφα , απολαυστικά και διασκεδάζοντας τα
φοιτητικά του χρόνια ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλησπερα !!!
θα μου ηταν πολυ χρησιμο αν μου δινατε μερικες πληροφοριες για το τμημα Μηχανολογων Μηχ & Αεροναυπηγων της Πατρας
επειδη μεγαλη πιθανοτητα να περασω εκει.και γενικα απο σα εχω διαβασει απο το σιτε της σχολης εχω μεινει ευχαριστημενος!!!δηλαδη με τραβηξε πολυ κυριως για τν ειδικοτητα του αεροναυπηγου !! επισης μου αρεσε πολυ ο τομεας Εμβιομηχανικης που ειδα !!
τι ακριβως ειναι αυτο?
Εχω ακουσει τα καλυτερα για το συγκεκριμενο τμημα(δλδ εχει πολλεσ συνεργασιες με Πανεπ του εξωτερικου.εχει ερευνητικα προγραμματα.συμμετοχες φοιτητων κτλ...)
Αλλα και τα χειροτερα..δηλαδη σε φαση οτι δεν αξιζει η συγκεκριμενη σχολη να πας να σπουδασεις(κυριως απο παιδια του ΕΜΠ ,επειδη δεν εχει αντικρισμα στην αγορα εργασιας.και δυσκολα θα σου δωθει η ευκαιρια για να πας στο εξωτερικο απο κει..)
να πω την αληθεια δεν τα πολυπιστευω.γιατι ξερω πως γενικα υπαρχει μια διαμαχη μεταξυ σχολων ιδιου αντικειμενου με τα παιδια του ΕΜΠ...και δν πιστευω πως μονο το ΕΜΠ αξιζει...θα ηταν τραγικο δλδ να ισχυε κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Παιδιά για σπιτι στη μαιζονος 1ο όροφο θα έχω πρόβλημα με τη φασαρία? ΣΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Παιδιά για σπιτι στη μαιζονος 1ο όροφο θα έχω πρόβλημα με τη φασαρία? ΣΟΣ!
Πες μας υψος περιπου, με ποια διασταυρωνεται!
Πνατως η μαιζωνος ειναι στο κεντρο της Πατρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top