Φοιτητική ζωή στην Πάτρα

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ἕνα ΤΕΙ ὅπως αὐτὸ τῆς φυσικοθεραπείας λογικὰ θὰ ἔχῃ ἀρκετὰ ἐργαστήρια, ὁπότε θὰ ἔχῃς ὑποχρεωτικὲς παρουσίες. Ἂν θέλῃς πάλι νὰ παρακολουθῇς καὶ συστηματικὰ τὰ ὑπόλοιπα μαθήματα, αὐτὸ σημαίνει ὅτι θὰ πρέπῃ σχεδὸν κάθε μέρα νὰ κάνῃς τὴ διαδρομὴ Πάτρα-Αἴγιο καὶ ἀντιστρόφως. Ἡ ταλαιπωρία δὲν εἶναι καὶ μικρὴ καθὼς ἐπίσης καὶ τὸ κόστος. Ἐγὼ θὰ σοῦ πρότεινα νὰ μείνῃς Αἴγιο καὶ νὰ πηγαίνῃς στὴν Πάτρα τα Σαββατοκύριακα γιὰ καμμιὰ βόλτα... Ἀπὸ ἐκεῖ κι ὕστερα, στὸ χέρι σου εἶναι νὰ διαλέξῃς τί σοῦ ταιριάζει περισσότερο...
ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
γεια σας παιδια μπορειτε να μου πειτε αν εχει καθημερινες πτησεις απο το αεροδρομιο αραξος προς θεσσαλονικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲν νομίζω νὰ ὑπάρχουν πιὰ πτήσεις ἀπὸ Ἄραξο-Θεσσαλονίκη κι ἂν ὑπάρχουν πιά, θὰ εἶναι μόνο τὸ καλοκαῖρι.

Γιὰ πιὸ ἔγκυρες πάντως πληροφορίες, μπορεῖς νὰ πάρῃς τηλ. τὸν ἀερολιμένα Ἀράξου (26930 54000) καὶ νὰ σοῦ ἀπαντήσουν.

Εἰλικρινὰ ὅμως, θέλεις πραγματικὰ νὰ ἔρχεσαι ἀπὸ Θεσσαλονίκη-Πάτρα μὲ ἀεροπλάνο; Ὁ Ἄραξος ἀπὸ τὴν Πάτρα ἀπέχει σχεδὸν μιὰ ὥρα μὲ τὸ λεωφορεῖο, βάλε ἄλλα 45 λεπτὰ περίπου μὲ τὸ λεωφορεῖο γιὰ Αἴγιο, ἔχεις συμπληρώσει κοντὰ δυὸ ὥρες καὶ βάλε καὶ 40 λεπτὰ περίπου τὸ χρόνο τῆς πτήσης (ἂν ὑπάρχῃ), εἶναι γύρω στὶς 2,5 ὧρες, ἴσως καὶ τρεῖς μὲ τὶς ὅποιες ἀναμονές. Τὸ λεωφορεῖο γιὰ Θεσσαλονίκη-Πάτρα κάνει 6 ὧρες καὶ βάλε μιὰ ὥρα περίπου γιὰ Αἴγιο χοντρικά, 7 ὧρες συνολικά. Δηλαδή, θέλεις νᾶ πάρῃς ἀεροπλάνο γιὰ νὰ γλιτώσῃς 4 ὧρες(!); Ἂν εἶσαι τόσο πολυάσχολος, πάω πάσο. Σὲ κάθε περίπτωση ὅμως, δὲ νομίζω ὅτι συμφέρει (ἂν ὑπάρχει φυσικὰ πτήση ὅπως εἶπα πρίν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
όχι δεν υπάρχουν ο άραξος είναι η πολεμική αεροπορία στην Πάτρα...
Τους θερινούς μόνο μήνες γίνονται κάτι πτήσεις αλλά για πολιτικούς ή ονόματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
όχι δεν υπάρχουν ο άραξος είναι η πολεμική αεροπορία στην Πάτρα...
Τους θερινούς μόνο μήνες γίνονται κάτι πτήσεις αλλά για πολιτικούς ή ονόματα !
κοντα στην πατρα δεν υπαρχει κανενα αεροδρομιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
αλαμπουρνέζικα τα λέω ;
κοίτα τι είπα πιο πάνω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natassa.SP

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natassa.SP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ΗΕΥ! Πάω γ' λυκείου και σκέφτομαι να δηλώσω μερικές σχολές στη Πάτρα όμως με τόσα επεισόδια και συν αυτά που έχω ακούσει απο γνωστούς και φίλους φοβήθηκα λίγο αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω, εσείς τι λέτε είναι τόσο ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ που ούτε μύγα να μην κυκλοφορεί;
Επίσης μήπως ξέρει κανείς για τη ζωή στη Πάτρα από πλευρά ροκαδικα φοιτητική ζωή κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Την Χαρουλίτα ρώτα, εκεί ζει και θα ξέρει να σου πει.
Ομως, τελείωσε με τις εξετάσεις, γράψε καλά και αυτό μετα θα το αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
ΗΕΥ! Πάω γ' λυκείου και σκέφτομαι να δηλώσω μερικές σχολές στη Πάτρα όμως με τόσα επεισόδια και συν αυτά που έχω ακούσει απο γνωστούς και φίλους φοβήθηκα λίγο αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω, εσείς τι λέτε είναι τόσο ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΑ που ούτε μύγα να μην κυκλοφορεί;
Επίσης μήπως ξέρει κανείς για τη ζωή στη Πάτρα από πλευρά ροκαδικα φοιτητική ζωή κτλ κτλ
Εγώ ένα χρόνο που ζω στην Πάτρα μια χαρά την βρίσκω. Απ'όλα έχει, αν ψάξεις θα βρεις. Τώρα για το θέμα των μεταναστών θα σου πω το εξής: όλα αυτά που συμβαίνουν το τελευταίο 24ωρο γίνονται λίγο πιο έξω από το κέντρο της Πάτρας. Στο κέντρο της Πάτρας εκεί που δηλαδή μένει ο κύριος όγκος των φοιτητών δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εγκληματικότητας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Ελπίζω τον Σεπτέμβριο να με περιμένει η Πάτρα. Όσον αφορά την εγκληματικότητα, ανησυχώ λιγάκι. Απ' όσο γνωρίζω όμως τα περισσότερα επεισόδια δε συμβαίνουν στο κέντρο της Πάτρας. Μπορεί κάποιος φοιτητής να μας πει τα μηνιαία έξοδα που έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μπορεί και εγώ να σας έρθωωωω:P
Για πείτε, Πατρινοί.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αναλογα με την περιοχη κυμαινονται οι τιμες! Μπορεις να βρεις απο 200-400 ευρω ενοικιο!
Η εγκληματικοτητα ειναι ενα σοβαρο προβλημα ΚΑΙ στο κεντρο της Πατρας... Κυριως οι λαθρομεταναστες (χωρις απαραιτητα να ειμαι ρατσιστρια)
Δηλαδη κυριως ωρες οπως 3-4 το μεσημερι (που ειναι κλειστα τα μαγαζια και ο κοσμος σπιτι του..) και απο 7 και αργοτερα το χειμωνα δεν ειναι να κυκλοφορησει κοπελα μονη της!
Μπορει να ακουγομαι υπερβολικη, αλλα αυτη ειναι η αληθεια! Μια μερα ημουν με κατι φιλες μου και μας παρακολουθουσαν (γυρω στις 7 το απογευμα καλοκαιρακι) και ηθελαν να μας...
Παντως η φοιτητικη ζωη ειναι ωραια... Εχουμε αρκετα εως πολλα μαγαζια και πολλες καφετεριες για καθε γουστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Κοιταξτε εγκληματικοτητα στις μεγαλες πολεις υπαρχει παντου. Οι Πατρα εχει μεγαλο θεμα με την λαθρομεταναστευση αλλα ευτυχως τουλαχιστον μετεφεραν τα δρομολογια προς Ιταλια στο Ν.Λιμενα. Αλλα και παλι ο καθενας πρεπει να ναι πολυ προσεκτικος. Σπιτια υπαρχουν για καθε γουστο με ενοικια ευρεως φασματος(απο 150-400 ευρω). Οι φοιτητες των ΤΕΙ συνηθως μενουν απο το κεντρο μεχρι την περιοχη των ΤΕΙ. Του ΑΕΙ απο το κεντρο, στην Αγια Σοφια(εκει ειναι φοιτητοπεριοχη κατα βαση) αλλα και πιο εξω (αγυια) που τα σπιτια γενικα ειναι πιο καινουργια. Καποιοι μενουν και κοντα στο Πανεπιστημιο (πχ Ριο) αλλα για να κανεις κατι τετοιο καλο θα ηταν να εχεις διπλωμα οδηγησης γιατι για να πας στην πολη μετα τις 10.30 το βραδυ ή να γυρισεις πισω πρεπει να δωσεις αρκετα σε ταξι. Οπως ειπε η Χαρουλιτα εχει αρκετα μαγαζια για καθε γουστο απο ρεμπεταδικα μεχρι κλαμπ και μεχρι και ροκ μπαρ! Η Πατρα ειναι και κοντα σε διαφορες περιοχες οπου μπορεις να εξορμησεις(αν υπαρχουν χρηματα) οπως το Αιγιο ή το Μεσολογγι ή τα Καλαβρυτα για χειμωνα. Ακομα μεχρι το Αιγιο υπαρχουν φοβερες παραλιες για μπανιο-οπως και κοντα στο ριο π.χ. Αγιος Βασιλειος-. Και το καλοκαιρι ακομα διασκεδαση Ριο!Ειναι ευκολη πολη για να την μαθεις γενικα! Κοιταξτε δεν εχει τον πολιτισμο και την κουλτουρα που θα συναντησεις σε πολεις της βορειας ελλαδας.Ειναι τελειως διαφορετικη!Νοτος αλλωστε!Αλλα ΟΚ! Γενικα ειναι πολυ καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Και μη ξεχνάμε πόσο συχνά κάνει σεισμούς κοντά στην Πάτρα :P Όχι εντάξει όλες μου τις επιλογές εκεί θα τις δηλώσω. Είναι "εύκολη" πόλη και δεν χάνεσαι. Γεμάτη νέα παιδιά και φοιτητές. Ξέρω φίλους μου που βρήκαν σπίτι τριάρι με 250 ευρώ σε σχετικά καινούρια πολυκατοικία κοντά στα Ψηλά Αλώνια. Άμα ψάξεις καλά, βρίσκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Πάτρα σου έρχομαι :inlove: :D
Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή η φοιτητική ζωή στην Πάτρα απ' όσο γνωρίζω..

Σημείωση: To μήνυμα προήλθε από το θέμα Πόσο κοστίζει η ζωή για έναν φοιτητή που ζει μόνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πάτρα σου έρχομαι :inlove: :D
Δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή η φοιτητική ζωή στην Πάτρα απ' όσο γνωρίζω..
Welcome:)
Εμενα γενικα δεν μου φαινεται ακριβη,αν εξαιρεσεις τα εισιτηρια των αστικων(γι'αυτο αν θες μια συμβουλη βρες σπιτι κοντα σε σταση του Προαστιακου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Welcome:)
Εμενα γενικα δεν μου φαινεται ακριβη,αν εξαιρεσεις τα εισιτηρια των αστικων(γι'αυτο αν θες μια συμβουλη βρες σπιτι κοντα σε σταση του Προαστιακου).

Ισχύει ότι αργούν να περάσουν τα αστικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ισχύει ότι αργούν να περάσουν τα αστικά;
Τα αστικα πραγματικα δεν παλευονται.
1.Ειναι παμπαλαια(οτι παλιο λεωφορειο αποσυρουν στη Θεσσαλονικη το φερνουν Πατρα).
2.Ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ(1,10 φοιτητικο)
3.Περνανε οποτε τους καπνισει και αν εχει ξυπνησει καλα ο οδηγος σταματανε να σε παρουν,αλλιως οχι.Ενδεικτικα να σου πω οτι μια φορα περιμενα 45 λεπτα...
Χιλιες φορες Προαστιακος με μηνιαια καρτα 15 ευρω και πολυ καλυτερη εξυπηρετηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Τα αστικα πραγματικα δεν παλευονται.
1.Ειναι παμπαλαια(οτι παλιο λεωφορειο αποσυρουν στη Θεσσαλονικη το φερνουν Πατρα).
2.Ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ(1,10 φοιτητικο)
3.Περνανε οποτε τους καπνισει και αν εχει ξυπνησει καλα ο οδηγος σταματανε να σε παρουν,αλλιως οχι.Ενδεικτικα να σου πω οτι μια φορα περιμενα 45 λεπτα...
Χιλιες φορες Προαστιακος με μηνιαια καρτα 15 ευρω και πολυ καλυτερη εξυπηρετηση.

Μηνιαία κάρτα για τα αστικά δεν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μηνιαία κάρτα για τα αστικά δεν;
Μπααα.Αφου βλεπουν οτι τα προβατα γεμιζουν τα λεωφορεια και με το 1,10 τι τους νοιαζει...Ιδιωτικη επιχειρηση ειναι,το κερδος τους κοιτανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top