Φοιτητική ζωή στην Πάτρα

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πολύ καλό internet έχει και η forthnet με 14 Ε και κάτι ψιλά και δεν σε υποχρεώνει να βάλεις και σταθερό.


Παιδιά, όσον αφορά την Πάτρα (όπως και άλλες Ελληνικές πόλεις) υπάρχει και το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πάτρας, απ' όπου μπορείτε να έχετε ίντερνετ πληρώνοντας μόνο τον εξοπλισμό που θα αγοράσετε και μετά θα έχετε δωρεάν ίντερνετ. Κοιτάξτε την σελίδα και για όποιες πληροφορίες ρωτήστε στο φόρουμ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos0712

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Παιδιά, όσον αφορά την Πάτρα (όπως και άλλες Ελληνικές πόλεις) υπάρχει και το Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Πάτρας, απ' όπου μπορείτε να έχετε ίντερνετ πληρώνοντας μόνο τον εξοπλισμό που θα αγοράσετε και μετά θα έχετε δωρεάν ίντερνετ. Κοιτάξτε την σελίδα και για όποιες πληροφορίες ρωτήστε στο φόρουμ...
απο που μπορω να προμηθευτω τον εξοπλισμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
δεν ξερω αν εχει γινει σχετικο ποστ...αλλα παροτι βρισκομαι στο 2ο ετος μολις χτες συνειδητοποιησα οτι στη πλατεια γεωργειου εχει δωρεαν ασυρματο ιντερνετ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_90

Νεοφερμένος

Ο ilias_90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι δευτεροετής φοιτητής στην πάτρα.Δυστυχώς η πρωτη χρονιά δεν ήταν όπως περίμενα :mad: γι' αυτό θα ήθελα να ενημερωθώ για αθλητικές και πολιτιστικές δραστηριότητες στον ευρύτερο χώρο
με στόχο πέρα απο την απασχόληση , να γνωρίσω νέο κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
λογικα θα ξερεις για τις αθλητικες εγκαταστασεις στο πανεπ και για το κολυμβητηριο...!ορισμενα γηπεδακια 5Χ5 διοργανωνουν πρωταθληματα με επαθλα ταξιδια ή κατι τετοιο..στο πλειχαουζ κανουν καμια φορα κανα τουρνουα σε επιτραπεζια!Αλλα το πιο πολυ κοσμο θα τον γνωρισεις αν γραφτεις σε ομαδα στο καρναβαλι!αυτα μου ερχονται τωρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά χαίρετε,

Πριν λίγο καιρό έφτιαξα ένα φορουμ μόνο για φοιτητές της Πάτρας όποιος σπουδάζει εκεί ας κάνει κανα register:D

https://upfoitites.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πάτρα, η πόλη των ανέμων....Ενα από τα πιο σημαντικά προβλήματα της Πάτρας για τους φοιτητές, είναι οι συγκοινωνίες. Οχι μόνο είναι πολύ ακριβό το φοιτητικό εισητήριο (1Ε) αλλά και τα λεωφορεία έχουν τα μαύρα τους τα χάλια (Βρωμάνε, σπάνια είναι στην ώρα τους, άξεστοι οι οδηγοί και ένας κομάντο-ελεγκτής, έτοιμος να σου κόψει πρόστιμο με το παραμικρό :))
Ειδικά για τους φοιτητές που έχουν και εργαστήρια αργότερα το απόγευμα, ο λογαριασμός μπορεί να έρχεται και 4Ε την μέρα για εισητήρια (πολύ σημαντικό ποσό):hmm:
Οσον αφορά στα της διασκέδασης, ένα θα σας πώ. Η Πάτρα είναι οργανωμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να κλέβει τους φοιτητές.
Ειδικά αν ανήκετε στην κλάση των trendy, θα σας πιάσουν κυριολεκτικά τον κώλο. Ενα τσάι στην Αγ. Νικολάου ή στην Ραδινού μπορεί να κάνει και 4 E.Υπάρχουν βέβαια και πιο φθηνές περιοχές για καφέ/ποτό όπως η Γεροκωστοπούλου, η Πλατεία Ολγας και τα καφενεία...Αλλά σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια πολύ ακριβή πόλη. Το φαγητό είναι κακό και τυποποιημένο με ορισμένες μόνο εξαιρέσεις.
Τις προάλλες να φανταστείτε είχα πάει σε ένα μαγαζί στην Αγ. Νικολάου και μου ζήτησαν 5 Ε για ένα μικρό μπουκάλι μπύρας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Πάτρα, η πόλη των ανέμων....Ενα από τα πιο σημαντικά προβλήματα της Πάτρας για τους φοιτητές, είναι οι συγκοινωνίες. Οχι μόνο είναι πολύ ακριβό το φοιτητικό εισητήριο (1Ε) αλλά και τα λεωφορεία έχουν τα μαύρα τους τα χάλια (Βρωμάνε, σπάνια είναι στην ώρα τους, άξεστοι οι οδηγοί και ένας κομάντο-ελεγκτής, έτοιμος να σου κόψει πρόστιμο με το παραμικρό :))
Ειδικά για τους φοιτητές που έχουν και εργαστήρια αργότερα το απόγευμα, ο λογαριασμός μπορεί να έρχεται και 4Ε την μέρα για εισητήρια (πολύ σημαντικό ποσό):hmm:
Οσον αφορά στα της διασκέδασης, ένα θα σας πώ. Η Πάτρα είναι οργανωμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να κλέβει τους φοιτητές.
Ειδικά αν ανήκετε στην κλάση των trendy, θα σας πιάσουν κυριολεκτικά τον κώλο. Ενα τσάι στην Αγ. Νικολάου ή στην Ραδινού μπορεί να κάνει και 4 E.Υπάρχουν βέβαια και πιο φθηνές περιοχές για καφέ/ποτό όπως η Γεροκωστοπούλου, η Πλατεία Ολγας και τα καφενεία...Αλλά σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια πολύ ακριβή πόλη. Το φαγητό είναι κακό και τυποποιημένο με ορισμένες μόνο εξαιρέσεις.
Τις προάλλες να φανταστείτε είχα πάει σε ένα μαγαζί στην Αγ. Νικολάου και μου ζήτησαν 5 Ε για ένα μικρό μπουκάλι μπύρας....

Το έχουμε πει. Η Αγίου Νικολάου είναι πιασοκωλέ! Δεν πας κάθε μέρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
η Αγ.Νικολάου και η Ερμού (δηλ., όλο το κέντρο) είναι το Κολωνάκι της Πάτρας...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
θα ερθω και εγω στην πατρα για σπουδες τωρα τον φλεβαρη οποτε θα σας πω την γνωμη μου:Pγενικα την ξερω αρκετα καλα την πατρα..μου αρεσε παρα πολυ το κλαμπ decco αλλα εμαθα οτι εκλεισε..οσο για τους καφεδες εμενα μου αρεσουν τα μαγαζια στην γεροκωστοπουλου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceid

Νεοφερμένος

Ο ceid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τις προάλλες να φανταστείτε είχα πάει σε ένα μαγαζί στην Αγ. Νικολάου και μου ζήτησαν 5 Ε για ένα μικρό μπουκάλι μπύρας

Γιατί υπάρχει και μεγάλο? Έλα υπερβάλλεις υπάρχουν όλων το ειδών καφετέριες. Πες μου περιοχή όπου τα "trendy" μαγαζιά δεν χρεώνουν τόσο... Αυτό δεν είναι πρόβλημα της Πάτρα, πχ στην Αθήνα, στο Παγκράτι άμα πας για καφέ θα τον πληρώσει πιο ακριβά απ ότι στο Κολωνάκι. (Όσο την μπύρα φαντάζομαι δεν ήταν του εργάτη(amstel) αλλά μια πιο trendy(mcfarland) ε? :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ανανεωμένο upfoitites και με προσθήκη portal



https://upfoitites.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η Πάτρα για φοιτητούπολη είναι αρκετά φθηνή σε σχέση με άλλες περιοχές.
Και από τιμές αν θες να βρεις οικονομικά μέρη, υπάρχουν αρκετά.
Και το Νέον στην 3ων Ναυάρχων είναι φθηνό, και στην Αράτου πάνω από την Όλγας έχει δύο μαγαζάκια που είναι φθηνά.Και οι περισσότερες καφετέριες που μαζεύουν φοιτητές έχουν λογικές τιμές.

Από μαγαζιά για φαγητό υστερεί κάπως, οπότε σε αυτή την περίπτωση αρχίζεις να μαγειρεύεις :P

η Αγ.Νικολάου και η Ερμού (δηλ., όλο το κέντρο) είναι το Κολωνάκι της Πάτρας...:P
Η Αγ. Νικολάου είναι η πασαρέλα της Πάτρας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1984

Νεοφερμένος

Η maria1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε κάποιο φοιτητή /τρια που να είναι στο α΄έτος οικονομικών επιστημών στο πανεπιστήμιο της πάτρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klepidas7

Νεοφερμένος

Ο Αντρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ασήμι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ξέρω έναν φοιτητή οικονομικών α έτος

www.upfoitites.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εγώ είμαι στο οικονομικό στο 3ο έτος.
τώρα είδα το μήνυμα αλλά αν ακόμα χρειάζεσαι κάτι και μπορώ,ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1984

Νεοφερμένος

Η maria1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλημερα παναγιώτη! σ΄ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκες στο μήνυμά μου.εγώ είμαι 25 χρονών και πέρασα με κατάταξη στο οικονομικό της πάτρας λόγω του βαθμού πτυχίου που είχα από τα τει λογιστικής χαλκίδας 8,30.γράφτηκα στις 17/12/2009 στη γραμματεία,αλλά νομίζοντας ότι ισχύει και στα τει πίστευα ότι θα παρακολουθήσω τώρα μαθήματα του α΄εξαμήνου, κάτι που δεν ισχύει.τώρα γράφτηκα στο β΄εξάμηνο αλλά ψάχνω απεγνωσμένα σημειώσεις μήπως και δώσω τον σεπτέβρη και τα μαθήματα του α΄εξαμήνου.επειδή εργάζομαι σε λογιστικό γραφείο στην ερέτρια ευβοίας όπου και διαμένω, μου είναι δύσκολο (μην πω ακατόρθωτο) να τα παρακολουθώ και αναγκαστικά σκέφτομαι να διαβάζω με σημειώσεις (αν βρω...).λες να τα περνάω με σημειώσεις ή χρειάζεται και παρακολούθηση?γενικά είναι δύσκολα?και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Καλημέρα,
εφόσον προέρχεσαι από ένα σχετικό με τη σχολή τμήμα θα σου είναι σαφώς πιο εύκολο από ότι αν ξεκίναγες τώρα στο άσχετο την επαφή με τα οικονομικά,οπότε έχεις πολύ σοβαρό πλεονέκτημα.
Τα μαθήματα περνιούνται με σημειώσεις αν διαβάσεις αλλά υπάρχουν καθηγητές που θέλουν μόνο από τα βιβλία (ευτυχώς είναι λίγοι αυτοί) αλλά σίγουρα για πιο μεγάλα εξάμηνα καλό είναι να έχεις κάποια επαφή για να ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα,εγώ δεν το έκανα και τώρα τρέχω...
Αν δεν το χρειάζεσαι άμεσα το πτυχίο για δουλειά και το θες απλά σε βάθος χρόνου ως ένα ακόμα πτυχίο χωρίς να σε νοιάζει αν τελειώσεις σε 5-6 χρόνια δεν θα έχεις πρόβλημα.
Γνώσεις μίκρο-μάκρο-λογιστικής(προφανώς!!!)-οικονομετρίας-μαθηματικών-στατιστικής έχεις,τα υπόλοιπα ή είναι μπλα-μπλα ή περιστρέφονται κατά πολύ γύρω από τα προαναφερθέντα.
ελπίζω να βοήθησα κάπως,για τα περαιτέρω μην διστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1984

Νεοφερμένος

Η maria1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εννοείται ότι θέλω το πτυχίο αλλά σε βάθος χρόνου όπως λες.δεν θα τρελαθώ να βγάλω και καλό βαθμό όπως έκανα στα τει αλλά θέλω και το πτυχίο του πανεπιστημίου και αφού μου δόθηκε η ευκαιρία χωρίς κόπο και χωρίς εξετασεις γιατί να μην το εκμεταλλευτώ?αγαπάω τη δουλειά μου και το επάγγελμα που ασκώ όπως επίσης και την εργοδότριά μου γιατί μου φέρεται άψογα και δεν θα ήθελα να την εκμεταλλευτώ επειδή εγω θέλω και άλλο πτυχίο!θα δείξει αν θα τα καταφέρω όλα μαζί αλλά πραγματικά το εύχομαι. σε ευχαριστώ πολύ για όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ξεχάστηκα λίγο:whistle:

τότε μια χαρά θα είσαι,αν θες κάτι στείλε μου και κανένα προσωπικό που θα το δω και πιο εύκολα!!!
επίσης οπότε κατέβεις και χρειαστείς το οτιδήποτε ενημέρωσε πιο πριν μήπως και μπορώ να σε βοηθήσω από άποψη σημειώσεων ή πληροφοριών πόλης!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top