Φοιτητική ζωή στην Ξάνθη

Karidakos

Νεοφερμένος

Ο Karidakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω τρομάξει... Έκανα μόλις χθες το μηχανογραφικο και από ότι φαίνεται περνάω ξανθη. Δεν είχα κανένα φόβο ούτε κολλουσα πριν τη βάλω καθώς είμαι από Κρήτη και θέλω να φύγω μακριά για 6-7 χρόνια. Ωστόσο τώρα έψαξα λίγο για τη ξανθη και ενώ πιστεύω πως είναι τέλεια πόλη όλο ακούω πως σαν φοιτητής θα με φάει η αγαμια και πως η σχολή μου (ΗΜΜΥ) είναι ψωλων νταμαρι... Πείte μου λίγο... Ως φοιτητής από μικρή πόλη 10000 ατόμων θα περάσω καλά ? Υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές στην Ξάνθη? Και εκτός αυτού είναι εύκολες οι μεταφορές σε κομμοτηνη και Αλεξανδρούπολη και σαλονικα ? Πρέπει να βρω σπίτι στην πανεπιστημουπολη ή είναι εύκολη η πρόσβαση από το κέντρο στη σχολή ? Τέλος ως κάτοικος μικρής πόλης το απωθημένο μου ως νέος είναι να περπατάω στους δρόμους και να βλέπω πολύ κόσμο (κυρίως φοιτητές) γίνεται κάτι τέτοιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
όλο ακούω πως σαν φοιτητής θα με φάει η αγαμια και πως η σχολή μου (ΗΜΜΥ) είναι ψωλων νταμαρι...
Το ότι ο ανδρικός πληθυσμός είναι πολύ περισσότερος από τον γυναικείο ισχύει. Δηλαδή εύκολες γκόμενες δεν θα βρεις, θα έχεις ανταγωνισμό.

Πείte μου λίγο... Ως φοιτητής από μικρή πόλη 10000 ατόμων θα περάσω καλά ?
Αρκετοί περνάνε πολύ καλά. Παράδειγμα η Νατάσα που έγραψε λίγο πιο πάνω :)

Και εκτός αυτού είναι εύκολες οι μεταφορές σε κομμοτηνη και Αλεξανδρούπολη και σαλονικα ?
Πολύ εύκολα για κομοτηνή, ειδικά αν έχεις παρέα. Είναι και πολύ κοντά. Αλεξανδρούπολη δεν ξέρω γιατί την θες. Σαλόνικα είναι 2μιση ώρες η μια διαδρομή και το φοιτητικό μιας διαδρομής νομίζω είναι 14 ευρώ.
Πρέπει να βρω σπίτι στην πανεπιστημουπολη ή είναι εύκολη η πρόσβαση από το κέντρο στη σχολή ?
Εξαρτάται σε ποια σχολή θα περάσεις. Σπίτι θα βρεις μέσα στην πόλη. Τα μισά τμήματα είναι μέσα στην πόλη οπότε θα πηγαίνεις με τα πόδια, είναι κοντά. Τα άλλα μισά είναι εκτός πόλης αλλά έχουμε δωρεάν (μέχρι στιγμής) λεωφορείο που κάνει δρομολόγια κάθε ώρα περίπου και από την αρχική στάση μέχρι το πανεπιστήμιο κάνει 10-15 λεπτά να πάει.
Τέλος ως κάτοικος μικρής πόλης το απωθημένο μου ως νέος είναι να περπατάω στους δρόμους και να βλέπω πολύ κόσμο (κυρίως φοιτητές) γίνεται κάτι τέτοιο ?

Στις γιορτές παλιάς πόλης και τα καρναβάλια γίνεται χαμός. Σε απλές μέρες, τα βράδια, ανάλογα την μέρα, μπορεί να πετύχεις και πολύ κόσμο μπορεί και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Karidakos

Νεοφερμένος

Ο Karidakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Παιδιά με 16,147 περναω ΗΜΜΥ Ξάνθης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χμμ, έχεις κάποιες ελπίδες. Ωστόσο δεν ξέρω τι παίζει με τις βάσεις φέτος, έχει ειδικό θέμα το ischool δες εκεί τι γράφουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για πειτε λιγο παιδια οσοι μπορειτε λιγα πραγματα για την πολη! Περασα μηχανικος δοιηκησης και παραγωγης! Ποιες περιοχες να δω για σπιτι? Απο συγκοινωνιες πως ειναι? Και γενικα σαν πολη θα μου αρεσει?? (απο θεσσαλονικη ειμαι) Ευχαριστω εκ τον προτερων, καθε απαντηση δεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Λιγο βοηθεια γιατι εχω χαθεικαι περναν οι μερες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Για πειτε λιγο παιδια οσοι μπορειτε λιγα πραγματα για την πολη! Περασα μηχανικος δοιηκησης και παραγωγης! Ποιες περιοχες να δω για σπιτι? Απο συγκοινωνιες πως ειναι? Και γενικα σαν πολη θα μου αρεσει?? (απο θεσσαλονικη ειμαι) Ευχαριστω εκ τον προτερων, καθε απαντηση δεκτη :)

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου ! :D

Λοιπόν η σχολή σου είναι μέσα στην πόλη, οπότε δεν χρειάζεσαι συγκοινωνίες. Έχει αστικά για τις μετακινησεις σου αλλά δεν θα τα χρειαστείς εκτός απ' όταν πηγαινεις στην λέσχη που ειναι έξω αο την πόλη. Επειδή είναι σχετικα μικρή πόλη όλα ειναι κοντα οπότε όπου και να βρεις σπιτι δεν θα εχεις προβλημα. Απλά αν βρεις κοντά στη σχολή θα εισαι πολύ κοντά στις καφετεριες και στο κεντρο γενικά. Αλλά όπως σου ειπα η Ξάνθη ενδείκνειται για περπάτημα και ΟΛΑ είναι κοντά λόγω της μικρής έκτασης της.

Επειδή είσαι απο Θεσσαλονική στην αρχή θα απογοητευτείς διότι δεν έχεις όλες τις δυνατότητες όπως στην Θεσσ και θα σου φανεί περίεργο, ωστόσο όσο περνάνε οι μέρες θα σου αρέσει αφού είναι αρκετά γραφική πόλη , πολύ κοντά στην φύση και οι άνθρωποι είναι πολύ φιλόξενοι και φιλικοί σε αντίθεση με τους απρόσωπους κατοικους των μεγαλουπόλεων.
Επίσης έχει καρναβάλια , γιορτές παλιάς πόλης κλπ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά αν έχετε την δυνατότητα ελάτε στις γιορτές παλιάς πόλης που ξεκινάνε 30 Αυγούστου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου ! :D

Λοιπόν η σχολή σου είναι μέσα στην πόλη, οπότε δεν χρειάζεσαι συγκοινωνίες. Έχει αστικά για τις μετακινησεις σου αλλά δεν θα τα χρειαστείς εκτός απ' όταν πηγαινεις στην λέσχη που ειναι έξω αο την πόλη. Επειδή είναι σχετικα μικρή πόλη όλα ειναι κοντα οπότε όπου και να βρεις σπιτι δεν θα εχεις προβλημα. Απλά αν βρεις κοντά στη σχολή θα εισαι πολύ κοντά στις καφετεριες και στο κεντρο γενικά. Αλλά όπως σου ειπα η Ξάνθη ενδείκνειται για περπάτημα και ΟΛΑ είναι κοντά λόγω της μικρής έκτασης της.

Επειδή είσαι απο Θεσσαλονική στην αρχή θα απογοητευτείς διότι δεν έχεις όλες τις δυνατότητες όπως στην Θεσσ και θα σου φανεί περίεργο, ωστόσο όσο περνάνε οι μέρες θα σου αρέσει αφού είναι αρκετά γραφική πόλη , πολύ κοντά στην φύση και οι άνθρωποι είναι πολύ φιλόξενοι και φιλικοί σε αντίθεση με τους απρόσωπους κατοικους των μεγαλουπόλεων.
Επίσης έχει καρναβάλια , γιορτές παλιάς πόλης κλπ...;)

Να σαι καλα για τις συμβουλες αδερρφε!! Απλα ειχα την εντυπωση οτι η σχολη μου μαζι με τους μηχανικους περιβαλλοντος ειναι στα Κιμμερια, εισαι σιγουρος οτι η σχολη μου ειναι μεσα στην πολη? Μήπως μεσα στην πολη ειναι μονο η γραμματεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγω περασα Ξανθη ΗΜΜΥ....εκει ηθελα!Εχω μια ερωτηση...
Εχει τιποτα free δραστηριότητες για τους φοιτητες οπως πχ. Γυμναστηριο ... Crosfit ... χορούς κτλπ
Η αδερφη μου που ειναι στα ΤΕΙ Λαρισας εχει μια καρτουλα και μπορει να συμμετεχει....στην Ξανθη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimi97

Νεοφερμένος

Ο Dimi97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και εγώ τώρα πέρασα,και είδα ότι έχει δίπλα στο πανεπιστήμιο (που δεν είναι δίπλα στους ΗΜΜΥ αν καταλαβα καλα απο το google earth) κολυμβητήριο :D
Πλάκα θα'χει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 863023

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βρε οτι ειναι τσαμπα ωραιοοοο ειναι..........!Αν εχει ομως και τσαμπα γυμναστηριο ολα καλα!
Α και κανα μπασκετακι παιζετε εκει???Εχει ανοιχτο γυπεδο...εμας εδω στο Ρεθυμνο παντα γεμιζει με Φοιτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τζάμπα γυμναστήριο δεν έχουμε :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_07

Νεοφερμένος

Ο antonis_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Για πειτε ρε σεις, το ΗΜΜΥ ειναι πιο μακρια απο τα αλλα πολυτεχνικα τμηματα;
Επισης παιζουν δραστηριοτητες free για φοιτητες(γηπεδα ποδοσφαιρου κλπ) ;
Με τη συγκοινωνια τι γινεται, ειναι ακομα free?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για πειτε ρε σεις, το ΗΜΜΥ ειναι πιο μακρια απο τα αλλα πολυτεχνικα τμηματα;
Όχι, απλώς τα μισά είναι στην πόλη και τα μισά λίγο έξω από αυτήν. Η απόσταση τους είναι σχετικά μικρή, την κάνουν και με τα πόδια μερικές φορές. Οι αρχιτεκτόνισσες είναι δίπλα μας για να χαίρεσαι.
Επισης παιζουν δραστηριοτητες free για φοιτητες(γηπεδα ποδοσφαιρου κλπ) ;
Δεν έχουμε ιδιαίτερα πράγματα free για φοιτητές όπως γυμναστήρια κλπ, ωστόσο υπάρχουν κάποια γηπεδάκια μπάσκετ μέσα στην πόλη που προφανώς παίζουν τζάμπα όλοι. Για ποδόσφαιρο είτε σε τοπική ομάδα θα πας είτε για 5χ5.
Με τη συγκοινωνια τι γινεται, ειναι ακομα free?

Το λεωφορείο προς την σχολή είναι τζάμπα προς το παρόν. Άλλη συγκοινωνία δεν θα χρειαστείς. Κάνεις με τα πόδια το ένα άκρο της πόλης στο άλλο μέσα σε μερικά λεπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Να σαι καλα για τις συμβουλες αδερρφε!! Απλα ειχα την εντυπωση οτι η σχολη μου μαζι με τους μηχανικους περιβαλλοντος ειναι στα Κιμμερια, εισαι σιγουρος οτι η σχολη μου ειναι μεσα στην πολη? Μήπως μεσα στην πολη ειναι μονο η γραμματεια?
Στα Κιμμερια είναι ΗΜ&ΜΥ, Αρχιτεκτονικη, λέσχη και φοιτητικές εστίες.
Και εγω περασα Ξανθη ΗΜΜΥ....εκει ηθελα!Εχω μια ερωτηση...
Εχει τιποτα free δραστηριότητες για τους φοιτητες οπως πχ. Γυμναστηριο ... Crosfit ... χορούς κτλπ
Η αδερφη μου που ειναι στα ΤΕΙ Λαρισας εχει μια καρτουλα και μπορει να συμμετεχει....στην Ξανθη?
Δεν έχουμε καμία δωρεάν φοιτητική δραστηριοτητα :P
και εγώ τώρα πέρασα,και είδα ότι έχει δίπλα στο πανεπιστήμιο (που δεν είναι δίπλα στους ΗΜΜΥ αν καταλαβα καλα απο το google earth) κολυμβητήριο :D
Πλάκα θα'χει:D
Ναι...εσυ μιλάς για τα υπόλοιπα τμήματα που είναι μέσα στην πόλη στα λεγόμενα ΠΡΟΚΑΤ και είναι δίπλα στο ποτάμι, στα παπάκια και στο κολυμβητήριο :P:P
βρε οτι ειναι τσαμπα ωραιοοοο ειναι..........!Αν εχει ομως και τσαμπα γυμναστηριο ολα καλα!
Α και κανα μπασκετακι παιζετε εκει???Εχει ανοιχτο γυπεδο...εμας εδω στο Ρεθυμνο παντα γεμιζει με Φοιτητες!
Οπως είπα δωρεάν δραστηριότητες για φοιτητές δεν έχουμε, αλλά έχουμε αρκετά σημεία όπου μπορείς να παίξεις μπάσκετ (σχολεία, γήπεδο κλπ)
Τζάμπα γυμναστήριο δεν έχουμε :/
:P
Για πειτε ρε σεις, το ΗΜΜΥ ειναι πιο μακρια απο τα αλλα πολυτεχνικα τμηματα;
Επισης παιζουν δραστηριοτητες free για φοιτητες(γηπεδα ποδοσφαιρου κλπ) ;
Με τη συγκοινωνια τι γινεται, ειναι ακομα free?
Ναι, το ΗΜΜΥ μαζί με Αρχιτεκτονικη είναι έξω από την πόλη...στην μέση του πουθενά θα έλεγα αλλά οκ :P
Τα αστικά που πηγαίνουν στις σχολές είναι δωρεάν αν και έχει κάθε ώρα αστικό και μερικές φορές δεν χωράνε όλοι οι φοιτητές πχ το πρωί ή το μεσημέρι, Οπότε περπατάς κανένα 30 λεπτό (~3km) για να φτάσεις κέντρο Ξάνθης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δημήτρη όχι και 6 km! 2,6 χιλιόμετρα είναι από το κέντρο της πόλης μέχρι το τμήμα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δημήτρη όχι και 6 km! 2,6 χιλιόμετρα είναι από το κέντρο της πόλης μέχρι το τμήμα μας.
Really? ? ? :P
Εγώ νόμιζα πιο πολύ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ευχαριστω Δημητρη για την απαντηση, βοηθησες πολυ!!!! Για σπιτια οποτε βλεπουμε ολοι οι φοιτητες για κεντρο απο οτι καταλαβα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Ευχαριστω Δημητρη για την απαντηση, βοηθησες πολυ!!!! Για σπιτια οποτε βλεπουμε ολοι οι φοιτητες για κεντρο απο οτι καταλαβα!!

Αυτό που θα σου πρότεινα απλά είναι να μην επιλέξεις σπίτι στην περιοχή των στρατοπέδων που αρκετοί μεσίτες πηγαίνουν τους φοιτητες και αυτό διότι σε αυτήν περιοχή έχει πραγματικά πολύ κρύο το χειμώνα και δεν θα μπορείς να ζεσταθεί από τον αέρα. Όχι πως στις άλλες περιοχές είναι τέλεια απλά κάπως περιορίζεται ο αέρας ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top