Φοιτητική ζωή στην Κομοτηνή

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Καφετεριες με επιτραπεζια,τιτσου και λοιπα υπαρχουν πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει που ειναι η βιβλιοθηκη και η εστια? Α και ξερετε αν εχουν απεργια στη γραμματεια της Διοικηση Επιχειρησεων?
Η γραμματεία της εστίας είναι εκτός της πόλης, δίπλα στη λέσχη. Μπορείς να πάρεις το λεωφορείο για την πανεπιστημιούπολη που σε αφήνει απ'έξω. Για τη βιβλιοθήκη δεν ξέρω αν η κάθε σχολή έχει την δική της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η γραμματεία της εστίας είναι εκτός της πόλης, δίπλα στη λέσχη. Μπορείς να πάρεις το λεωφορείο για την πανεπιστημιούπολη που σε αφήνει απ'έξω. Για τη βιβλιοθήκη δεν ξέρω αν η κάθε σχολή έχει την δική της.

Ειχες πει οτι χρειαζεται χαρτι απο εστια για να δηλωνει οτι δεν χρωστας καποιο δωματιο, ισχυει για ολους ή μονο για οσους ειχαν δωματιο? Ουτε βιβλια πηρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Να πάτε, επίσης, στο μαγαζί «Αλλόκοτο». Είναι στην Ορφέως (αν δεν κάνω λάθος), πίσω από την πλατεία, απέναντι από το Avant Garde. Αγαπημένη καφετέρια, ευδιάθετο προσωπικό και ιδιοκτήτες, προσιτές τιμές, τέλειο κλίμα και επιτραπέζια.
Καλή αρχή σάς εύχομαι, και να μη μιζεριάσετε στην Κομοτηνή. Είναι μια πόλη που προσφέρεται για τη ζωή ενός φοιτητή. Θα σάς δοθούν ευκαιρίες να κάνετε πολλά πράγματα - και να τις αδράξετε! Μακριά από τα μαγαζιά της πλατείας. Σαπίλα, «πρεστίζ», και αντιπαθέστατος κόσμος.
Όσοι δε, περάσατε στη Νομική, ιδιαίτερα σε εσάς, καλό κουράγιο. Θα χυθεί αίμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ειχες πει οτι χρειαζεται χαρτι απο εστια για να δηλωνει οτι δεν χρωστας καποιο δωματιο, ισχυει για ολους ή μονο για οσους ειχαν δωματιο? Ουτε βιβλια πηρα :P
Ούτε εγώ είχα εγγραφεί στη βιβλιοθήκη ή στην εστία και στο τμήμα που ήμουν(Νομική) χρειάζονταν οι 2 βεβαιώσεις. Ρώτα και στο δικό σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης Κοβ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης Κοβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ούτε εγώ είχα εγγραφεί στη βιβλιοθήκη ή στην εστία και στο τμήμα που ήμουν(Νομική) χρειάζονταν οι 2 βεβαιώσεις. Ρώτα και στο δικό σου.:)

Επαιρνα τηλεφωνο σημερα αλλα δεν απαντουσαν :S
Ευχαριστω παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arikos

Νεοφερμένος

Ο arikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν και πρωτοετής κι εγώ, σου παραθέτω κάποια μαγαζιά, στα οποία (απ' ό,τι έχω ακούσει) μαζεύεται συνήθως ο φοιτητόκοσμος:

Διασκέδαση:

In μαγαζιά: στην πλατεία. Θέατρο, Avant Gard (Πηγαίνεις εκεί γιατί έτσι σου είπαν. Στέκι των κομμάτων, με πολύ κόσμο, ωραία διακόσμηση, πολύ ακριβές τιμές).
Lobby: Club. (Τετάρτη Ελληνική Βραδιά)
Ηχοδρόμιο: Το μοναδικό μπουζουκτσίδικο (έχουν τραγουδήσει εδώ στα πρώτα τους βήματα ο Οικονομόπουλος και ο Καλίδης).

Εναλακτικά καφέ-έξω από την πλατεία (φραπέ 2€, τα ποτά από 4€ έως 5€)

Λού.Κι: Έκανε την αρχή πριν 3 χρόνια και τόλμησε να ανοίξει μαγαζί εκτός πλατείας. Καθιέρωθηκε. Διαθέτει αυλή.
Αλάβαστρον: Από τα πιο ιστορικά μαγαζιά στην πόλη.
Valhalla (που σημαίνει παράδεισος στα σουηδικά) είναι ο ναός του rock και του metal. Ανοίγει μόνο το βράδυ.
Κύκλος: καφενείο. Ανοίγει μετά τις 7 το απόγευμα. Για ουζοκατάσταση και πολλά ρακόμελα!
σε ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γυρισα απο Κομοτηνή σήμερα, έτοιμο το σπίτι μου.
Ξεγράφτηκα απ' το Ιστορικό, και δε μου ζήτησαν τα συγγράμματα.
Αυτό που δε μου άρεσε ήταν οι εστίες. Εντάξει δεν έχω και τρελές απαιτήσεις και γούστα, αλλά απορώ πως πραγματικά ζουν εκεί μέσα. Κτήρια άθλιας κατασκευής και ποιότητας και απίστευτη βρώμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Αυτό που δε μου άρεσε ήταν οι εστίες. Εντάξει δεν έχω και τρελές απαιτήσεις και γούστα, αλλά απορώ πως πραγματικά ζουν εκεί μέσα. Κτήρια άθλιας κατασκευής και ποιότητας και απίστευτη βρώμα :(
Κι εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα για τις εστίες είναι η αλήθεια.. Μια φίλη μου, που θέλει να μείνει σε εστία, επέμενε ότι είναι ανακαινισμένα τα κτήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Υπάρχουν και πολύ χειρότερες εστίες από αυτές της Κομοτηνής. Ανακαινισμένες είναι αυτές που βρίσκονται μέσα στην πόλη, στο Kosmopolis. Έλεγαν φέτος στα παιδιά να αδειάσουν τα δωμάτιά τους από αυτές στο campus, διότι και καλά θα ανακαινίζονταν, αλλά μάλλον θα έγινε αυτό γιατί ήθελαν να διώξουν κόσμο. Το βασικότερο πρόβλημα των εστιών στην Κομοτηνή είναι ότι δεσπόζει η αναξιοκρατία. Θα δείτε άτομα με πενιχρό εισόδημα και κριτήρια κοινωνικά να βρίσκονται εκτός εστιών, και άτομα που έχουν έναν θείο στην Χ πόλη, πολιτευόμενο, να έχουν δωμάτιο, που στην τελική δε μένουν και μέσα ποτέ, και ούτε θα μείνουν. Πρόκειται για περιστατικό που εγώ γνωρίζω τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. Ότι, δηλαδή, άτομα που το έχουν σίγουρο πως θα μπουν στην εστία (πολύτεκνοι, πολύ χαμηλό εισόδημα κτλ) μένουν εκτός.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Έχω ακούσει κάτι παρόμοιο. Ότι, δηλαδή, άτομα που το έχουν σίγουρο πως θα μπουν στην εστία (πολύτεκνοι, πολύ χαμηλό εισόδημα κτλ) μένουν εκτός.. :/

Αυτό δεν θέλω να το σκέφτομαι :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Αυτό δεν θέλω να το σκέφτομαι :worry:
Να το σκέφτεσαι, διότι κάτι ανάλογο συνέβη και σε εμένα. Αν και, εύχομαι ολόψυχα, να καταφέρεις να μπεις.
Τις προάλλες που πέρασα από τα γραφεία τους για να πάρω βεβαίωση ότι δεν έχω δωμάτιο στις εστίες, έγγραφο που χρειάστηκα για τη διαγραφή μου από τη σχολή, τούς τα είπα ένα χεράκι. Δεν απάντησε κανείς, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση. Απλώς, το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να νομίζουν πως είμαστε και εντελώς ζώα. Αν έχεις χαμηλό εισόδημα, και κριτήρια, να πας να βρεις τους υπεύθυνους στα γραφεία εκεί, και να τούς ξεμπροστιάσεις - σε περίπτωση που δε σε πάρουν. Ξέρω άτομο που γύρισε και μού είπε κατάμουτρα: «Ο θείος μου πολιτεύεται στη Θεσσαλονίκη, και πήρα το δωμάτιο έτσι, αν και τελικά δεν το χρησιμοποίησα».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Δε μου κάνει εντύπωση. Ο καθένας μας αν είχε μέσο, θα το χρησιμοποιούσε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Και μετά διαμαρτυρόμαστε για ό,τι χάνουμε με άδικο τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Και μετά διαμαρτυρόμαστε για ό,τι χάνουμε με άδικο τρόπο...

Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ αυτό που συμβαίνει, αλλά σκέψου το αλλιώς.
Αν είχες μέσο για την εστία δε θα το χρησιμοποιούσες; Αν είχες μέσο για τις μετεγγραφές πάλι δε θα το χρησιμοποιούσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ αυτό που συμβαίνει, αλλά σκέψου το αλλιώς.
Αν είχες μέσο για την εστία δε θα το χρησιμοποιούσες; Αν είχες μέσο για τις μετεγγραφές πάλι δε θα το χρησιμοποιούσες;

Σού κάνει εντύπωση που δεν έχουν όλοι οι νέοι την ίδια με εσένα νοοτροπία; Κακώς.
Το παιδί σου και το σκυλί σου, όπως τα μάθεις, λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ αυτό που συμβαίνει, αλλά σκέψου το αλλιώς.
Αν είχες μέσο για την εστία δε θα το χρησιμοποιούσες; Αν είχες μέσο για τις μετεγγραφές πάλι δε θα το χρησιμοποιούσες;

Πίστεψε με αν θέλω, έχω να χρησιμοποιήσω μέσο ΤΩΡΑ για την εστία και για τη σίτιση όμως δεν θέλω να το κάνω. Δεν είμαι πλούσια αλλά επιθυμώ να εφαρμόζεται η δικαιοσύνη σε κάθε περίπτωση.

Αυτή η νοοτροπία του να χρησιμοποιούμε μέσο για οτιδήποτε κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
[Και το παράδειγμα των καταθέσεων αυτών, εύκολα μάς δείχνει γιατί ο κόσμος δέχεται την κοινωνία ως έχει σήμερα. Γιατί δολοφόνοι φασίστες σκοτώνουν αγωνιστές, συνανθρώπους μας, κι εμείς σφυρίζουμε αδιάφορα. Συγγνώμη για την παρεκτροπή, αλλά στο δικό μου το μυαλό όλα σχετικά είναι. Γι' αυτό ακριβώς είμαστε η χειρότερη γενιά, και δεν υπάρχει καμία ελπίδα να αλλάξει αυτό. Γι' αυτό η ντροπή είναι το μόνο που μάς χαρακτηρίζει ως σύνολο.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Να το σκέφτεσαι, διότι κάτι ανάλογο συνέβη και σε εμένα. Αν και, εύχομαι ολόψυχα, να καταφέρεις να μπεις.
Τις προάλλες που πέρασα από τα γραφεία τους για να πάρω βεβαίωση ότι δεν έχω δωμάτιο στις εστίες, έγγραφο που χρειάστηκα για τη διαγραφή μου από τη σχολή, τούς τα είπα ένα χεράκι. Δεν απάντησε κανείς, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση. Απλώς, το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να νομίζουν πως είμαστε και εντελώς ζώα. Αν έχεις χαμηλό εισόδημα, και κριτήρια, να πας να βρεις τους υπεύθυνους στα γραφεία εκεί, και να τούς ξεμπροστιάσεις - σε περίπτωση που δε σε πάρουν. Ξέρω άτομο που γύρισε και μού είπε κατάμουτρα: «Ο θείος μου πολιτεύεται στη Θεσσαλονίκη, και πήρα το δωμάτιο έτσι, αν και τελικά δεν το χρησιμοποίησα».

Είμαι δίδυμη ..η αδερφή μου πέρασε στο τει άμφισσας ,δηλαδή έχω δίδυμη αδερφή που σπουδάζει ..είμαι τρίτεκνη (αν κι αυτό δεν μετράει στα κριτήρια) ..η μάνα μου είναι εδώ και 3 χρόνια άνεργη και σύμφωνα με τους υπολογισμούς το υπουργείο ζητάει το λιγότερο εισόδημα 9 000 και μεις δηλώσαμε φέτος 2 500 ..δεν έχω οικονομική δυνατότητα για σπίτι κι αυτό που θα κάνω είναι να πάω για 15 μέρες στην αρχή και μετά θα κατέβω πάλι Λαμία που μένω μέχρι να βγουν τ αποτελέσματα της εστίας θα παίρνω σημειώσεις από συμφοιτητές ...δεν γίνεται αλλιώς ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top