Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....Ειμαι απο επαρχια και περυσι περασα στην μεγαλη πολη.Οντως ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις καλες παρεες που θα ειστε κατι παραπανω απο γνωστοι που απλα νυχτοπερπατουν μαζι το σαββατοβραδο. αλλα εκει που θα ξενερωσεις τελειως ειναι με τα παιδια που μεγαλωσαν,σπουδαζουν και θα γερασουν στην Αθηνα........Απλα εκει που πηγαιναν στο λυκειο τωρα περνουν ενα μεγαλο τρενο(που το λενε μετρο) και πηγαινουν στο πανεπιστημιο.Οπως γινεται κατανοητο εχουν ηδη τι δικη τους ζωη (μαζι και τους φιλους απο το λυκειο που ως γνησιοι αθηναιοι περασαν κ αυτοι στην πολη τους φυσικα, ισως και γκομενους/γκομενες) και οι περισσοτεροι (οχι ολοι) δεν ψηνονται και πολυ να κανουν εντελως διαφορετικες παρεες.Επιπλεον επειδη εχουν μεγαλωσει διαφορετικα και σε τελειως διαφορετικους ρυθμους ζωης οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και κοσμοθεωρια......το πανεπιστημιο δεν ειναι εξω απο αυτη (οπως σχεδον σε ολες τις επαρχιακες) και υπαρχουν σπιτια αρκετα κοντα στη σχολη που σημαινει οτι δεν θα χρειαζεται να παιρνεις λεωφορεια κτλπ αλλα θα πηγαινεις με τα ποδια......για εμενα η αθηνα δεν προσφερεται για μια "φυσιολογικη" φοιτητικη ζωη...... ΥΓ.1 Προσπαθησε να κανεις παρεα με παιδια απο την επαρχια για να καταλαβαινει ο ενας τις αναγκες του αλλου.
.....
Ίσως να έπεσες σε "περιπτώσεις", αλλά αυτά που γράφεις απέχουν αρκετά από τα στατιστικά συνηθισμένα. Τα παιδιά της Αθήνας όταν γίνονται φοιτητές, λίγες διασυνδέσεις κρατούν από το λύκειο. Τις πιο πολλές φορές δημιουργούν νέες παρέες, φιλίες και ερωτικές σχέσεις μέσα στο φοιτητικό χώρο. Δε θυμάμαι να έχω δει κάτι σαν "τοπικό ρατσισμό". Σε όλα τα είδη των παρεών και των σχέσεων υπάρχει πλήρης γεωγραφική ανάμιξη. Στην παρέα μου υπάρχουν παιδιά από Αθήνα, Κρήτη, Θεσσαλία, Αιγαίο, Ιόνιο, Πελοπόννησο κλπ, και παρόμοιες καταστάσεις βλέπω γύρω μου. Φυσικά, εξαιρούνται κάποιοι που ηθελημένα "γκετοποιούνται" (π.χ. κάποιοι Κύπριοι). Δεν είναι καθόλου λίγα τα παιδιά της Αθήνας που πέτυχαν σε άλλη πόλη. Και αυτά προσαρμόστηκαν, αν και (από όσα ακούω, δεν έχω προσωπική άποψη) ειδικά στη Θεσσαλονίκη, κάποιον "μικρό" τοπικό "ρατσισμό" τον αντιμετώπισαν από τους ντόπιους.
Επίσης, βλέπεις τα πράγματα από τη μια μόνο μεριά. Θεωρείς πρόβλημα των παιδιών από άλλες περιοχές τα ...οικιακά, τα οποία δεν τα θεωρώ σημαντικά. Τα παιδιά της Αθήνας, μπορεί να έχουν άλλα προβλήματα που δεν φαντάζεσαι. Το ξέρεις ότι υπάρχουν φοιτητές (και κορίτσια και αγόρια), που (ακόμα) καταπιέζονται από τους γονείς που μένουν μαζί τους; Επίσης, το θέμα των μετακινήσεων. Ο φοιτητής που θα έρθει από την επαρχία, θα νοικιάσει σπίτι και με κριτήρια συγκοινωνίας. Ο Αθηναίος που έτυχε το σπίτι των γονιών του να βρίσκεται σε άβολη περιοχή της (τεράστιας) Αθήνας, ίσως και να χρειάζεται 3 συγκοινωνίες και 2 ώρες για να πάει στη σχολή του. Το να αποκτήσει αυτοκίνητο είναι μια λύση, προφανώς όμως αυτό δεν είναι για όλους δυνατό.
Τέλος, διαφωνώ με τη συμβουλή σου στο Υ.Γ.1. Αυτό που προτείνεις είναι γκετοποίηση.

Τις κλειστές παρέες όμως μόνο στην Αθήνα διάβασα ότι τις συναντάς συχνά.
ΔΕΝ ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ίσως να έπεσες σε "περιπτώσεις", αλλά αυτά που γράφεις απέχουν αρκετά από τα στατιστικά συνηθισμένα. Τα παιδιά της Αθήνας όταν γίνονται φοιτητές, λίγες διασυνδέσεις κρατούν από το λύκειο. Τις πιο πολλές φορές δημιουργούν νέες παρέες, φιλίες και ερωτικές σχέσεις μέσα στο φοιτητικό χώρο. Δε θυμάμαι να έχω δει κάτι σαν "τοπικό ρατσισμό". Σε όλα τα είδη των παρεών και των σχέσεων υπάρχει πλήρης γεωγραφική ανάμιξη. Στην παρέα μου υπάρχουν παιδιά από Αθήνα, Κρήτη, Θεσσαλία, Αιγαίο, Ιόνιο, Πελοπόννησο κλπ, και παρόμοιες καταστάσεις βλέπω γύρω μου. Φυσικά, εξαιρούνται κάποιοι που ηθελημένα "γκετοποιούνται" (π.χ. κάποιοι Κύπριοι). Δεν είναι καθόλου λίγα τα παιδιά της Αθήνας που πέτυχαν σε άλλη πόλη. Και αυτά προσαρμόστηκαν, αν και (από όσα ακούω, δεν έχω προσωπική άποψη) ειδικά στη Θεσσαλονίκη, κάποιον "μικρό" τοπικό "ρατσισμό" τον αντιμετώπισαν από τους ντόπιους.
Επίσης, βλέπεις τα πράγματα από τη μια μόνο μεριά. Θεωρείς πρόβλημα των παιδιών από άλλες περιοχές τα ...οικιακά, τα οποία δεν τα θεωρώ σημαντικά. Τα παιδιά της Αθήνας, μπορεί να έχουν άλλα προβλήματα που δεν φαντάζεσαι. Το ξέρεις ότι υπάρχουν φοιτητές (και κορίτσια και αγόρια), που (ακόμα) καταπιέζονται από τους γονείς που μένουν μαζί τους; Επίσης, το θέμα των μετακινήσεων. Ο φοιτητής που θα έρθει από την επαρχία, θα νοικιάσει σπίτι και με κριτήρια συγκοινωνίας. Ο Αθηναίος που έτυχε το σπίτι των γονιών του να βρίσκεται σε άβολη περιοχή της (τεράστιας) Αθήνας, ίσως και να χρειάζεται 3 συγκοινωνίες και 2 ώρες για να πάει στη σχολή του. Το να αποκτήσει αυτοκίνητο είναι μια λύση, προφανώς όμως αυτό δεν είναι για όλους δυνατό.
Τέλος, διαφωνώ με τη συμβουλή σου στο Υ.Γ.1. Αυτό που προτείνεις είναι γκετοποίηση.

ΔΕΝ ισχύει.

Ένα έχω να σχολιάσω. Αχνοφαίνεται ο Αλέξης με κόκκινη μπλούζα στη φότο; Τι ύπουλα πολιτικά μηνύματα προσπαθείς να περάσεις; :hehe:

Σοβαρά τώρα η κατάσταση που περιγράφεις είναι όπως την είχα φανταστεί η μάλον όπως θα ήθελα να είναι. Μακάρι να συναντήσω τέτοιο φοιτητόκοσμο! Το μηχανογραφικό ούτως η άλλως έχει οριστικοποιηθεί, δε με παίρνει να κάνω πισωγύρισμα(και κατα πως φαίνεται δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γιατι να φυγεις και να μην μεινεις οταν τελειωσεις;

Με τι λεφτα να μεινω? :P Θα γυρισω να κανω καποιο δευτερο πτυχιο στη πολη μου μαλλον.


Ίσως να έπεσες σε "περιπτώσεις", αλλά αυτά που γράφεις απέχουν αρκετά από τα στατιστικά συνηθισμένα. Τα παιδιά της Αθήνας όταν γίνονται φοιτητές, λίγες διασυνδέσεις κρατούν από το λύκειο. Τις πιο πολλές φορές δημιουργούν νέες παρέες, φιλίες και ερωτικές σχέσεις μέσα στο φοιτητικό χώρο. Δε θυμάμαι να έχω δει κάτι σαν "τοπικό ρατσισμό". Σε όλα τα είδη των παρεών και των σχέσεων υπάρχει πλήρης γεωγραφική ανάμιξη. Στην παρέα μου υπάρχουν παιδιά από Αθήνα, Κρήτη, Θεσσαλία, Αιγαίο, Ιόνιο, Πελοπόννησο κλπ, και παρόμοιες καταστάσεις βλέπω γύρω μου. Φυσικά, εξαιρούνται κάποιοι που ηθελημένα "γκετοποιούνται" (π.χ. κάποιοι Κύπριοι). Δεν είναι καθόλου λίγα τα παιδιά της Αθήνας που πέτυχαν σε άλλη πόλη. Και αυτά προσαρμόστηκαν, αν και (από όσα ακούω, δεν έχω προσωπική άποψη) ειδικά στη Θεσσαλονίκη, κάποιον "μικρό" τοπικό "ρατσισμό" τον αντιμετώπισαν από τους ντόπιους.
Επίσης, βλέπεις τα πράγματα από τη μια μόνο μεριά. Θεωρείς πρόβλημα των παιδιών από άλλες περιοχές τα ...οικιακά, τα οποία δεν τα θεωρώ σημαντικά. Τα παιδιά της Αθήνας, μπορεί να έχουν άλλα προβλήματα που δεν φαντάζεσαι. Το ξέρεις ότι υπάρχουν φοιτητές (και κορίτσια και αγόρια), που (ακόμα) καταπιέζονται από τους γονείς που μένουν μαζί τους; Επίσης, το θέμα των μετακινήσεων. Ο φοιτητής που θα έρθει από την επαρχία, θα νοικιάσει σπίτι και με κριτήρια συγκοινωνίας. Ο Αθηναίος που έτυχε το σπίτι των γονιών του να βρίσκεται σε άβολη περιοχή της (τεράστιας) Αθήνας, ίσως και να χρειάζεται 3 συγκοινωνίες και 2 ώρες για να πάει στη σχολή του. Το να αποκτήσει αυτοκίνητο είναι μια λύση, προφανώς όμως αυτό δεν είναι για όλους δυνατό.
Τέλος, διαφωνώ με τη συμβουλή σου στο Υ.Γ.1. Αυτό που προτείνεις είναι γκετοποίηση.

ΔΕΝ ισχύει.

Δια και στη δικια μου σχολη γινεται οτι ακριβως περιγραφει ο ματθαιος. Δεν ειδα κανεναν να χαλαει τις γνωριμιες του απο παλιοτερα. Και οσοι εκαναν παρεες ηταν μονο με ατομα εξισου απο Αθηνα. Δεν ξερω ισως εχουν τν ψευδαισθηση οτι αυτοι αφου ειναι απο αθηνα θα ειναι παντα εδω και θα κρατησει η φιλια και δεν θελουν να μπλεκονται με ατομα που ισως να μην τα ξαναδουν και ποτε οταν περασει το 4χρονο. Εχω απιστευτα ασχημη εικονα απο Αθηναιους. Ειναι πραγματικα λες και ζουν/ζειτε σε διαφοετικο κοσμο. Επισης μενεις μονος σου? Αν ναι ελα να κανεις και τα δικα μου οικιακα αφου δεν ειναι προβλημα. Αντιστοιχα αυτο που λες με την συγκοινωνια ειναι πραγματι προβλημα αν μενεις μακρυα απο την σχολη αλλα συνηθως ο φοιτητης που μενει μονος του πρεπει να σηκωθει αρκετα πιο νωρις απο αυτον που μενει με γονεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Και Αθηνα να περασουν οι φιλοι σου, δεν σημαινει οτι θα ειναι στην ιδια σχολη. Για την ακριβεια αυτο ειναι πολυ σπανιο να κατσει σε καποιον. Στο πανεπιστημιο θελοντας και μη θα κανεις καινουριες παρεες οσους φιλους και αν εχεις ηδη στην Αθηνα, εκτος αν εισαι φοιτητης-φαντασμα οποτε πατας στη σχολη μονο στην εξεταστικη. Δεν θα σας κανει κακο η παρεα με Αθηναιους, δεν δαγκωνει κανενας ο οποιος εχει γεννηθει στην πρωτευουσα. Ισα ισα που θα μπορεσετε να μεγαλωσετε και τον κυκλο σας και να γνωρισετε παιδια απο αλλες σχολες. Οι μονοι που γκετοποιουνται παντου ειναι οι Κυπριοι. Αν θελετε τωρα να κανετε υποχρεωτικα παρεα με επαρχιωτες μονο και μονο γιατι θεωρειται οτι θα εχετε κοινα ενδιαφεροντα, δικαιωμα σας. Απλα να ξερετε οτι εσεις αυτο-γκετοποιειστε, δεν σας εκανε κανενας στην ακρη...

Με τι λεφτα να μεινω? :P Θα γυρισω να κανω καποιο δευτερο πτυχιο στη πολη μου μαλλον.




Δια και στη δικια μου σχολη γινεται οτι ακριβως περιγραφει ο ματθαιος. Δεν ειδα κανεναν να χαλαει τις γνωριμιες του απο παλιοτερα. Και οσοι εκαναν παρεες ηταν μονο με ατομα εξισου απο Αθηνα. Δεν ξερω ισως εχουν τν ψευδαισθηση οτι αυτοι αφου ειναι απο αθηνα θα ειναι παντα εδω και θα κρατησει η φιλια και δεν θελουν να μπλεκονται με ατομα που ισως να μην τα ξαναδουν και ποτε οταν περασει το 4χρονο. Εχω απιστευτα ασχημη εικονα απο Αθηναιους. Ειναι πραγματικα λες και ζουν/ζειτε σε διαφοετικο κοσμο. Επισης μενεις μονος σου? Αν ναι ελα να κανεις και τα δικα μου οικιακα αφου δεν ειναι προβλημα. Αντιστοιχα αυτο που λες με την συγκοινωνια ειναι πραγματι προβλημα αν μενεις μακρυα απο την σχολη αλλα συνηθως ο φοιτητης που μενει μονος του πρεπει να σηκωθει αρκετα πιο νωρις απο αυτον που μενει με γονεις.

Συνηθως ο Αθηναιος φοιτητης που θελει να παρακολουθησει το πρωι πρεπει να σηκωθει γυρω στις 7 και να κανει ενα μικρο τουρ στο λεκανοπεδιο αν δεν εχει αμαξι. Και να εχεις να φροντισεις ενα σπιτι 40τμ δεν ειναι τοσο σημαντικη δουλεια. Κανεναν φιλο μου που να μενει μονος του δεν τον εχω δει να γκρινιαζει για τις δουλειες του σπιτιου.

Επισης ειναι μια διαστρεβλωμενη αποψη το οτι ο Αθηναιος φοιτητης συνεχιζει στους ρυθμους του λυκειου και του τα παρεχουν ολα ετοιμα. Οταν οι γονεις σου σε αντιμετωπιζουν σαν ενηλικο κι οχι σαν 5χρονο, σου φορτωνουν μπολικες δουλειες. Δεν ειναι η ζωη μας τοσο ιδανικη, φτανει πια η χολη για τους Αθηναιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Και Αθηνα να περασουν οι φιλοι σου, δεν σημαινει οτι θα ειναι στην ιδια σχολη. Για την ακριβεια αυτο ειναι πολυ σπανιο να κατσει σε καποιον. Στο πανεπιστημιο θελοντας και μη θα κανεις καινουριες παρεες οσους φιλους και αν εχεις ηδη στην Αθηνα, εκτος αν εισαι φοιτητης-φαντασμα οποτε πατας στη σχολη μονο στην εξεταστικη. Δεν θα σας κανει κακο η παρεα με Αθηναιους, δεν δαγκωνει κανενας ο οποιος εχει γεννηθει στην πρωτευουσα. Ισα ισα που θα μπορεσετε να μεγαλωσετε και τον κυκλο σας και να γνωρισετε παιδια απο αλλες σχολες. Οι μονοι που γκετοποιουνται παντου ειναι οι Κυπριοι. Αν θελετε τωρα να κανετε υποχρεωτικα παρεα με επαρχιωτες μονο και μονο γιατι θεωρειται οτι θα εχετε κοινα ενδιαφεροντα, δικαιωμα σας. Απλα να ξερετε οτι εσεις αυτο-γκετοποιειστε, δεν σας εκανε κανενας στην ακρη...



Συνηθως ο Αθηναιος φοιτητης που θελει να παρακολουθησει το πρωι πρεπει να σηκωθει γυρω στις 7 και να κανει ενα μικρο τουρ στο λεκανοπεδιο αν δεν εχει αμαξι. Και να εχεις να φροντισεις ενα σπιτι 40τμ δεν ειναι τοσο σημαντικη δουλεια. Κανεναν φιλο μου που να μενει μονος του δεν τον εχω δει να γκρινιαζει για τις δουλειες του σπιτιου.

Επισης ειναι μια διαστρεβλωμενη αποψη το οτι ο Αθηναιος φοιτητης συνεχιζει στους ρυθμους του λυκειου και του τα παρεχουν ολα ετοιμα. Οταν οι γονεις σου σε αντιμετωπιζουν σαν ενηλικο κι οχι σαν 5χρονο, σου φορτωνουν μπολικες δουλειες. Δεν ειναι η ζωη μας τοσο ιδανικη, φτανει πια η χολη για τους Αθηναιους...

Σημαντικη δουλεια σιγουρα δεν ειναι αλλα θελει οπωσδηποτε χρονο. Το ιδιο και το μαγειρεμα που συνεπαγεται με πλυσιμο πιατων. Εχω φιλους απο την σχολη που ζουν με τους γονεις τους και ειναι απο Αθηνα και με ρωτανε συνεχεια πως ζεις μονη σου εγω δεν θα μπορουσα για αυτο εβαλα αθηνα κλπ. Μεχρι και το πω δεν θα μπορουσα να μενω μονη μου θελω ετοιμο πρωινο καθε μερα εχω ακουσει :Ρ. Οι πιο πολυ παντως απο την σχολη μου κανουν την ιδια ωρα με εμενα να φτασουν. Πραγματικα δεν κανουν τιποτα. Ειναι σχολη ξενες γλωσσες κανα αθλημα και μονιμα εξω. Εγω και τα λεφτα να ειχα δυσκολο να εβρισκα χρονο και για κατι αλλο. Οταν γυριζω μετα απο ολοκληρη μερα στη σχολη και δεν υπαρχει φαγητο και ειμαι πτωμα συνηθως αποκοιμιεμαι χωρις να φαω.
Ειχα και εγω φιλο που δεν γκρινιαζε καθολου για το σπιτι γιατι παρηγγελνε μονιμα απ'εξω και εβαζε σκουπα ή ο,τι αλλο καθε 2 μηνες. Ετσι ναι ολα καλα. Οι κατσαριδες ειναι φιλες μας. :clapup: Και παει γενικα για τους φοιτητες που ζουν με τους γονεις τους οχι αποκλειστικα για τους Αθηναιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν ξερω ισως εχουν τν ψευδαισθηση οτι αυτοι αφου ειναι απο αθηνα θα ειναι παντα εδω και θα κρατησει η φιλια και δεν θελουν να μπλεκονται με ατομα που ισως να μην τα ξαναδουν και ποτε οταν περασει το 4χρονο.

Με αυτή τη λογική όσοι πάνε για σπουδές σε κάποια επαρχιακή πόλη που μαζεύει κόσμο απ' όλη τη χώρα (π.χ. Καρδίτσα) θα πρέπει να κάνουν παρέα μόνο με όσα άτομα έχουν κοινή καταγωγή. :confused:

Επισης μενεις μονος σου? Αν ναι ελα να κανεις και τα δικα μου οικιακα αφου δεν ειναι προβλημα. Αντιστοιχα αυτο που λες με την συγκοινωνια ειναι πραγματι προβλημα αν μενεις μακρυα απο την σχολη αλλα συνηθως ο φοιτητης που μενει μονος του πρεπει να σηκωθει αρκετα πιο νωρις απο αυτον που μενει με γονεις.

Νταξ κι άλλοι μείναμε μόνοι μας αλλά δεν σηκώνεται κανείς από τις έξι να τινάξει τα χαλιά, σιγά τις δουλειές που έχει μια γκαρσονιέρα. :P

Όσον αφορά το πρωινό ξύπνημα, ο φοιτητής που μένει μόνος του ξυπνάει ό,τι ώρα θέλει γιατί πολύ απλά μπορεί να σηκώσει το κινητό και να πει "Ναι μαμά, τώρα ετοιμάζομαι να πάω σχολή" και να γυρίσει πλευρό (true story). Το άμεσο ή έμμεσο πρήξιμο του "Πάλι δεν πήγες για μάθημα" που βιώνουν όσοι γνωστοί μου σπουδάζουν σπίτι τους, δεν παλεύεται.

Οι πιο πολυ παντως απο την σχολη μου κανουν την ιδια ωρα με εμενα να φτασουν. Πραγματικα δεν κανουν τιποτα. Ειναι σχολη ξενες γλωσσες κανα αθλημα και μονιμα εξω. Εγω και τα λεφτα να ειχα δυσκολο να εβρισκα χρονο και για κατι αλλο.

Δεν ξέρω σε ποια σχολή σπουδάζεις κι έχεις τέτοιες εμπειρίες, προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε έναν από το κοντινό μου περιβάλλον που να μη δούλευε/δουλεύει κατά τη διάρκεια των σπουδών (ιδιαίτερα, σέρβις, promotion, πωλητές κοκ).

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα όσων σπουδάζουν στο πατρικό τους είναι πως, ακόμα και αν δουλεύουν και μπορούν να συντηρήσουν ένα σπιτάκι κουτσά-στραβά, δεν τους πάει η καρδιά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σημαντικη δουλεια σιγουρα δεν ειναι αλλα θελει οπωσδηποτε χρονο. Το ιδιο και το μαγειρεμα που συνεπαγεται με πλυσιμο πιατων. Εχω φιλους απο την σχολη που ζουν με τους γονεις τους και ειναι απο Αθηνα και με ρωτανε συνεχεια πως ζεις μονη σου εγω δεν θα μπορουσα για αυτο εβαλα αθηνα κλπ. Μεχρι και το πω δεν θα μπορουσα να μενω μονη μου θελω ετοιμο πρωινο καθε μερα εχω ακουσει :Ρ. Οι πιο πολυ παντως απο την σχολη μου κανουν την ιδια ωρα με εμενα να φτασουν. Πραγματικα δεν κανουν τιποτα. Ειναι σχολη ξενες γλωσσες κανα αθλημα και μονιμα εξω. Εγω και τα λεφτα να ειχα δυσκολο να εβρισκα χρονο και για κατι αλλο. Οταν γυριζω μετα απο ολοκληρη μερα στη σχολη και δεν υπαρχει φαγητο και ειμαι πτωμα συνηθως αποκοιμιεμαι χωρις να φαω.
Ειχα και εγω φιλο που δεν γκρινιαζε καθολου για το σπιτι γιατι παρηγγελνε μονιμα απ'εξω και εβαζε σκουπα ή ο,τι αλλο καθε 2 μηνες. Ετσι ναι ολα καλα. Οι κατσαριδες ειναι φιλες μας. :clapup: Και παει γενικα για τους φοιτητες που ζουν με τους γονεις τους οχι αποκλειστικα για τους Αθηναιους.

Υπαρχουν καποιοι που ειναι μαμοθρεφτοι, αυτοι ομως ηταν μαμοθρεφτοι ουτως ή αλλως, ανεξαρτητα απο το αν σπουδαζαν στην πολη τους. Γενικα ενας Αθηναιος φοιτητης εχει πιο πολλα λεφτα καθαρα στην τσεπη του σε συγκριση με εναν απο την επαρχια για τον απλουστατο λογο οτι δεν πληρωνει νοικια κλπ. Οποτε ειναι αναμενομενο οτι μπορει να πηγαινει ξενες γλωσσες, να ψωνιζει ακριβα ρουχα, να οδηγει αυτοκινητο ή να πηγαινει εκδρομες. Ο χρονος ειναι σχετικος, αν θελεις βρισκεις χρονο και ορεξη για τα παντα. Το να τσουβαλιαζουμε ομως ολους τους Αθηναιους φοιτητες νομιζω ειναι αδικο. Και δεν θα θελατε εμεις να κανουμε το ιδιο για τους επαρχιωτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δια και στη δικια μου σχολη γινεται οτι ακριβως περιγραφει ο ματθαιος. Δεν ειδα κανεναν να χαλαει τις γνωριμιες του απο παλιοτερα. Και οσοι εκαναν παρεες ηταν μονο με ατομα εξισου απο Αθηνα. Δεν ξερω ισως εχουν τν ψευδαισθηση οτι αυτοι αφου ειναι απο αθηνα θα ειναι παντα εδω και θα κρατησει η φιλια και δεν θελουν να μπλεκονται με ατομα που ισως να μην τα ξαναδουν και ποτε οταν περασει το 4χρονο.
Στο δικό μου Σύμπαν και στα 4 χρόνια που είμαι φοιτητής, έχω κάνει παρέες με αγόρια και κορίτσια από πολλές σχολές της Αθήνας. Ποτέ και πουθενά δεν διαπίστωσα αυτά που γράφεις. Όλες οι φοιτητικές παρέες είναι γεωγραφικά μικτές. Και πρακτικά να το δούμε, ποιο ποσοστό όσων σπουδάζουν στην Αθήνα, είναι Αθηναίοι για να κάνουν κλειστές παρέες; Οι περισσότεροι είναι από οποιοδήποτε άλλο μέρος. Επίσης, κανένας δεν είπε ότι οι Αθηναίοι θα χαλάσουν τις παρέες που είχαν πριν τη σχολή. Όμως, δεν θα μείνουν μόνο με αυτές, ούτε και θα κάνουν νέες φιλίες μόνον με άλλους Αθηναίους.
Εχω απιστευτα ασχημη εικονα απο Αθηναιους. Ειναι πραγματικα λες και ζουν/ζειτε σε διαφορετικο κοσμο.
Κοίταξε, αν κάποιος είναι προκατειλημμένος ή έχει κάποιο κόμπλεξ ή δεν μπορεί να προσαρμοστεί σε νέα δεδομένα ή (το πιο πιθανό) βγάζει γενικευμένα συμπεράσματα μόνον από 1-2 άσκημες περιπτώσεις που του έτυχαν (ή άκουσε), δεν φταίνε οι Αθηναίοι για αυτό.
Επισης μενεις μονος σου? Αν ναι ελα να κανεις και τα δικα μου οικιακα αφου δεν ειναι προβλημα..
Έχω περάσει από όλα τα στάδια, οπότε μπορώ να έχω άποψη. Μέχρι που τέλειωσα το λύκειο έμενα στο ίδιο σπίτι με τους γονείς μου. Όμως, από πολύ μικρός συμμετείχα σε δουλειές του σπιτιού. Όταν έγινα φοιτητής μετακόμισα σε γκαρσονιέρα στο ίδιο οικόπεδο με τους δικούς μου, ήμουν σε ημιαυτόνομη κατάσταση, αλλά η καθαριότητα της γιάφκας μου ήταν αποκλειστικά δική μου υπόθεση. Κάποια στιγμή, οι γονείς μου μετ-εγκαταστάθηκαν στο εξωτερικό, έτσι έμεινα μόνος φοιτητής. Ήρθε η κοπέλα μου και μένουμε μαζί. Μοιραζόμαστε όλες τις δουλειές του σπιτιού και δεν τις βρίσκουμε καθόλου κουραστικές. Πολλές φορές σα διασκέδαση μαγειρεύουμε μαζί περίεργα φαγητά. Σε καμία από τις φάσεις μου δεν θεώρησα ότι τα οικιακά είναι πρόβλημα. Με λίγη προσοχή και κάποια οργάνωση, όλα γίνονται μια χαρά και χωρίς κόπο.
συνηθως ο φοιτητης που μενει μονος του πρεπει να σηκωθει αρκετα πιο νωρις απο αυτον που μενει με γονεις.
Για ποιο λόγο; Λογικά θα έπρεπε να είχε διαλέξει σπίτι σε κατάλληλο σημείο. Αν κάποιος νοίκιασε σπίτι στην Πεντέλη και η σχολή του είναι στην πανεπιστημιούπολη, ας πρόσεχε. Τι να κάνει όμως ο "Αθηναίος" που το πατρικό του σπίτι βρίσκεται στη Γλυφάδα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ματθαίο θα μαστε στο ίδιο Πανεπιστήμιο(τμήμα Ιατρικής όμως) οπότε παίζει και να σε δω(χωρίς να το ξέρω βέβαια, γιατι φάτσα δε γνωρίζω)! :P

Αν τελικα μεινω (γιατι εχω κανει 10% ) να κανονησουμε να βρεθουμε.Ενταξει παιδια ο καθενας λεει την γνωμη του και παραθετει τα βιωματα του.Εγω αυτη την αποψη εχω για τους Αθηναιους απο αυτους που εχω γνωρισει.Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις , αλλα αυτες ειναι που επιβεβαιωνουν τον κανονα.Γενικα πιστευω ομως παιζει ρολο και στη σχολη που εισαι.Δυστυχως αυτο που εχω καταλαβει οσο πιο υψηλοβαθμη σχολη, τοσο πιο "ανιαρες" θα ειναι οι φοιτητικες σου συναναστροφες, και εκει που ερχετε και δενει ειναι υψηλοβαθμη σχολη....στην Αθηνα.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για ποιο λόγο; Λογικά θα έπρεπε να είχε διαλέξει σπίτι σε κατάλληλο σημείο. Αν κάποιος νοίκιασε σπίτι στην Πεντέλη και η σχολή του είναι στην πανεπιστημιούπολη, ας πρόσεχε. Τι να κάνει όμως ο "Αθηναίος" που το πατρικό του σπίτι βρίσκεται στη Γλυφάδα;


Τι να κανει και αυτος που ερχεται απο αλλη πολη και τα νοικια κοντα στις σχολες ειναι στο θεο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για ποιο λόγο; Λογικά θα έπρεπε να είχε διαλέξει σπίτι σε κατάλληλο σημείο. Αν κάποιος νοίκιασε σπίτι στην Πεντέλη και η σχολή του είναι στην πανεπιστημιούπολη, ας πρόσεχε. Τι να κάνει όμως ο "Αθηναίος" που το πατρικό του σπίτι βρίσκεται στη Γλυφάδα;


Τι να κανει και αυτος που ερχεται απο αλλη πολη και τα νοικια κοντα στις σχολες ειναι στο θεο :)

Και παλι κανεις λαθος συγκρισεις. Ενας Αθηναιος μπορει να μενει στην αλλη ακρη της πολης, ο επαρχιωτης που θα ερθει Αθηνα ακομα κι αν δεν νοικιασει 5 λεπτα απο τη σχολη με τα ποδια, θα νοικιασει 10' με το λεωφορειο ή το μετρο. Σιγα τ'αυγα. Δεν υπαρχει επαρχιωτης φοιτητης που σπουδαζει Ζωγραφου ξερω γω και να μενει πιο μακρια απο Ευαγγελισμο. Αντιθετα ξερω παιδια που σπουδαζουν ΕΜΠ και μενουν Αγιο Στεφανο ή Καλυβια γιατι εκει μενουν οι οικογενειες τους. Τωρα αν καποιος ερθει και νοικιασει Κυψελη γιατι ειναι φθηνα και η σχολη του ειναι Πειραια, ε ας εψαχνε και λιγο το χαρτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....Ενταξει παιδια ο καθενας λεει την γνωμη του και παραθετει τα βιωματα του.Εγω αυτη την αποψη εχω για τους Αθηναιους απο αυτους που εχω γνωρισει.Σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις , αλλα αυτες ειναι που επιβεβαιωνουν τον κανονα.Γενικα πιστευω ομως παιζει ρολο και στη σχολη που εισαι.Δυστυχως αυτο που εχω καταλαβει οσο πιο υψηλοβαθμη σχολη, τοσο πιο "ανιαρες" θα ειναι οι φοιτητικες σου συναναστροφες, και εκει που ερχετε και δενει ειναι υψηλοβαθμη σχολη....στην Αθηνα.:clapup:
Το θέμα είναι ποιος είναι ο κανόνας και ποιες οι εξαιρέσεις...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. Αφού η Αθήνα είναι "μια πόλη προς αποφυγή" και οι Αθηναίοι "η επιτομή της σνομπαρίας", γιατί ανέκαθεν παρατηρούταν το φαινόμενο να θέλουν όλοι να έρθουν να σπουδάσουν σ ΄αυτήν. Και δεν μιλάω για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν οι σχολές σε κοντινότερη απόσταση από τον τόπο κατοικίας τους. Μιλάω για περιπτώσεις όπως πχ κάποιος να μένει στην Αλεξανδρούπολη, να έχει μπει στο Φυσικό και να μην πάει στο πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης αλλά να έρθει στο πανεπιστήμιο της Αθήνας.

΄Η να μένει στο Ηράκλειο και να έρχεται να σπουδάσει Πολιτικές Επιστήμες στην Αθήνα και όχι στο Ρέθυμνο.΄Η να μένει στην Καβάλα και να έρχεται στην Αθήνα να σπουδάσει Νομική και όχι στην Κομοτηνή ή στη Θεσσαλονίκη (λίγες από τις πολλές περιπτώσεις που ξέρω προσωπικά).΄Ισως τώρα λόγω της κρίσης να έχουν περιοριστεί αυτά τα φαινόμενα, πάντως μέχρι το 2010 συνέβαινε κατά κόρον. Και μη μου πείτε ότι δεν ήξεραν τι θα αντιμετωπίσουν γιατί όλοι πανω-κάτω ξέρουν τις διαφορές της ζωής στην πρωτεύουσα από τις επαρχιακές πόλεις.΄Ολοι θέλουν τα καλά της Αθήνας αλλά όχι τις δυσκολίες της. Και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος, δεν γίνεται. Θα ζήσεις τους γρήγορους ρυθμούς της πόλης, θα παρακολουθήσεις τα θέατρά σου, τις διαλέξεις σου, τις μουσικούλες σου και ο,τι αγαπά η καρδούλα σου, θα έχεις αυπνία κάποια νύχτα και θα βγεις στις 3 μετά τα μεσάνυχτα έξω και θα βρεις ένα μπαράκι να πιείς ένα ποτάκι αλλά συγχρόνως θα ξοδεύεις περισσότερα, θα ταλαιπωρείσαι στις συγκοινωνίες, θα αλλάζεις δρόμο γιατί θα σε σταματά κάποια διαδήλωση, θα δυσκολεύεσαι να βρεθείς με τους φίλους σου κτλ ΄Αν κάποιος δεν αντέχει καλύτερα να το σκεφτεί όταν φτιάχνει το μηχανογραφικό του γιατί εμείς που γεννηθήκαμε και ζούμε στην Αθήνα την αγαπάμε όπως είναι, δεν την αλλάζουμε με τίποτα και δεν μας αρέσει να την κατηγορούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα οι κατοικοι της επαρχιας βγαζουν χολη για την πρωτευουσα, ενω εμεις δεν κανουμε το ιδιο.

Αντικειμενικα η Αθηνα δεν μοιαζει με καμια αλλη ελληνικη πολη, λογω μεγεθους και πληθυσμου. Οποτε το να μπαινουν στη συγκριση μια πολη με 4,000,000 κατοικους και μια πολη με 60-70,000 ειναι λιγο ηλιθιο. Εννοειται πως η μικρη πολη θα ειναι πιο ευκολη, εννοειται οτι θα γνωριζεις μεγαλυτερο ποσοστο των κατοικων της, εννοειται πως θα τα εχει ολα μαζεμενα σε ενα-δυο σημεια κ.ο.κ.

Τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα της μεγαλουπουλης σε συγκριση με την επαρχια ειναι γνωστα.

Επισης ολοι εσεις που βρισκετε την Αθηνα χαοτικη, θελω να σας δω αν πατε να εγκατασταθειτε σε καμια ευρωπαικη ή αμερικανικη μεγαλουπουλη που μπορει να ειναι 2 ή 3 φορες πιο μεγαλη σε εκταση απο τη σχετικα μαζεμενη Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Σιγα ρε πρωτευουσιανοι χαλαρωστε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Να πω και τη δική μου άποψη επί του θέματος.Εγώ διάλεξα τη Θεσσαλονίκη για να σπουδάσω από το Σεπτέμβριο.Την Αθήνα την απέκλεισα για δικούς μου λόγους και θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω.Αρχικά, ζω σε μία πόλη 100.000 κατοίκων και δεν θα ήταν εύκολη για εμένα η διαμονή σε μία πόλη τόσο μεγάλη όσο η Αθήνα.Δεύτερον, η εγκληματικότητα είναι ένα ακόμη στοιχείο της Αθήνας και των μεγαλουπόλεων γενικά,κάτι το οποίο με απωθεί.Τρίτον, έχω ακούσει ότι η ζωή στην Αθήνα είναι πιο ακριβή σε σχέση με άλλες πόλεις(δεν το έχω διασταυρώσει όμως,οπότε το επιχείρημα αυτό μπορεί να μην στέκει).Σε καμία περίπτωση όμως δεν σνομπάρω τους Αθηναίους.Όπως δεν θα ήθελα να με αποκαλούν εμένα βλάχο και επαρχιώτη έτσι δεν θέλω και εγώ να τους αποκαλώ "πρωτευουσιάνους" με τη κακή έννοια.Αντίθετα υποτιμώ όποιον πάει στην Αθήνα μόνο και μόνο για να ζήσει "τη μεγάλη ζωή" και όποιον αρνείται την καταγωγή του από μία επαρχιακή πόλη και αυτοανακυρήσσεται Αθηναίος και υποτιμά όλους τους άλλους.Που ξέρεις κάποια μέρα μπορεί και εγώ να ζήσω στην Αθήνα ή σε κάποια μεγαλύτερη ευρωπαϊκή πόλη.Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ, αν και έχω έναν χρόνο πανελλαδικών τύπου κιντερ έκπληξη μπροστά μου, το σκέφτομαι σοβαρά για σπουδές στην Αθήνα. Δεν ξέρω γιατί αλλά με τραβάει, άσχετα που εγώ ζω σε χωριό 2500 κατοίκων λίγο έξω από την Δράμα και η ζωή δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Έχω πάει 4 φορές στην Αθήνα, αλλά πραγματικά μου άρεσε πολύ και ούτε είχα κάποιο σπουδαίο πρόβλημα. Σίγουρα, το να ζεις σε μεγαλούπολη σημαίνει κάποιο σχετικό άγχος, μεγάλες αποστάσεις, κόσμο, κίνηση, μποτιλιάρισμα, αλλά δεν παύει να είναι πόλη που έχει τα πάρα πολλά, τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα.
Ένα πράγμα με προβληματίζει όμως, όχι για την πόλη, αλλά για αυτόν τον ακήρυχτο πόλεμο μεταξύ Αθηναίων-υπολοίπων. Υπάρχουν δυστυχώς άτομα που δεν σέβονται τον άλλο και του προσθέτουν κατευθείαν ταμπέλα. Ενδεικτικα αναφέρω το 'πρωτευουσιανος' προφερομενο με ειρωνικό ύφος, χωριάτης, μουρτζοβλαχος κ.λπ. Υπάρχει κάτι όμως που δεν συνειδητοποιούν πολλοί. Είτε είσαι από Αθήνα είτε Ήπειρο, είτε Κρήτη είτε Μακεδονία, δεν παύεις να είσαι Έλληνας. Όπερ και μεθερμηνευόμενον εστί έχεις κάποια χαρακτηριστικά που σε ξεχωρίζουν από άλλους λαούς, είτε περισσότερο είτε λιγότερο με βάση την εν Ελλάδι καταγωγή σου. Συνεπώς, αυτός ο τοπικιστικός ρατσισμός είναι άχρηστος και επικίνδυνος για την συνοχή της Ελλάδος.
Έχω ακούσει πολλά για τους Αθηναίους, όπως ότι εχουν μία αλαζονεία, λόγω κατοίκησης στην Αθήνα, μας θεωρούν όλους χωριάτες και τα συναφή. Αυτά τα θεωρώ αισχρά ψεύδη. Επίσης, δίχως να έχω ευτυχώς προσωπική εμπειρία, έχω ακούσει ότι έχουν χαρακτηριστεί οι κάτοικοι της συνορευουσας με τις ΠΓΔΜ και Βουλγαρία περιοχής ως 'Βούλγαροι', διότι οι γιαγιάδες και παππούδες μας μιλούν δευτερευόντως την σλαβομακεδονικη διάλεκτο, που μοιάζει με Βουλγαρικά αλλά δεν είναι. Ελπίζω να μην είναι αλήθεια αυτό.
ΥΓ: δεν νομίζω να χρησιμοποιείται με υβριστική και υποτιμητική διάθεση, αλλά αυτό το 'επαρχιωτης', μου φαίνεται περίεργο. Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι δεν το ακούω καθημερινά :-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Να πω και τη δική μου άποψη επί του θέματος.Εγώ διάλεξα τη Θεσσαλονίκη για να σπουδάσω από το Σεπτέμβριο.Την Αθήνα την απέκλεισα για δικούς μου λόγους και θα προσπαθήσω να τους εξηγήσω.Αρχικά, ζω σε μία πόλη 100.000 κατοίκων και δεν θα ήταν εύκολη για εμένα η διαμονή σε μία πόλη τόσο μεγάλη όσο η Αθήνα.Δεύτερον, η εγκληματικότητα είναι ένα ακόμη στοιχείο της Αθήνας και των μεγαλουπόλεων γενικά,κάτι το οποίο με απωθεί.Τρίτον, έχω ακούσει ότι η ζωή στην Αθήνα είναι πιο ακριβή σε σχέση με άλλες πόλεις(δεν το έχω διασταυρώσει όμως,οπότε το επιχείρημα αυτό μπορεί να μην στέκει).

Η εγκληματικοτητα εχει μειωθει παρα πολυ. Βεβαια ειναι μεγαλη πολη, υπαρχουν και κακοφημες γειτονιες και ολα τα σχετικα αλλα δεν ειναι Ναπολη ξερω γω.

Η ζωη στην Αθηνα ειναι περιπου στο μεσο ορο. Δεν ειναι απο τις φθηνες πολεις αλλα σιγουρα οχι και απο τις πολυ ακριβες φοιτητουπολεις. Απο τη Θεσσαλονικη ειναι λιγο πιο ακριβη αν δεν απατωμαι.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν σνομπάρω τους Αθηναίους.Όπως δεν θα ήθελα να με αποκαλούν εμένα βλάχο και επαρχιώτη έτσι δεν θέλω και εγώ να τους αποκαλώ "πρωτευουσιάνους" με τη κακή έννοια.Αντίθετα υποτιμώ όποιον πάει στην Αθήνα μόνο και μόνο για να ζήσει "τη μεγάλη ζωή" και όποιον αρνείται την καταγωγή του από μία επαρχιακή πόλη και αυτοανακυρήσσεται Αθηναίος και υποτιμά όλους τους άλλους.Που ξέρεις κάποια μέρα μπορεί και εγώ να ζήσω στην Αθήνα ή σε κάποια μεγαλύτερη ευρωπαϊκή πόλη.Αυτά.

Δεν ισχυει το οτι οποιος μενει στην Αθηνα ειναι πολιτισμενος και οποιος μενει στην επαρχια βλαχος. Το ποσο πολιτισμενος ειναι καποιος δεν εξαρταται απο την πολη που μενει αλλα απο τη νοοτροπια του. Υπαρχουν και Αθηναιοι βλαχοι, πολλοι ακομα.

Επισης δν υπαρχει ενα ειδος Αθηναιων. Υπαρχουν πολλα και μερικες φορες δεν μοιαζουν και καθολου μεταξυ τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το ότι η Αθηναίοι θεωρούν την σαλονικαρα μας επαρχία τα λέει όλα )))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top