Φοιτητική ζωή στα Χανιά

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Τι εννοεις?? :P
Καλα μαλλον χανια θα σας ερθω ,,:P (μακαρι να πανε ολα καλα )...
αλλα οσο να ειναι.... εχω κατι ενδοιασμους με αυτα που ακουω...
εσυ σαν φοιτητης εκει? τι μου προτεινεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Θα χρειαστείς από 250-400 ευρώ για το ενοίκιο, ανάλογα το σπίτι που ψάχνεις.
Οι λογαριασμοί θα εξαρτηθούν από το πόσο καταναλώνεις (υπολογιστής, a/c, θερμοσίφωνο κλπ)
Χωρίς πολλές καταχρήσεις σημαίνει χωρίς έξαλλη νυχτερινή ζωή;:P Δεν θα χρειαστείς πολλά τότε. Αν και τουριστική πόλη, τα Χανιά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GreenEve

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ... Ναι αυτό σημαίνει... :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bigfish

Νεοφερμένος

Η bigfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
μα μην απελπιζεστε..!!!!και εγω πανω κατω τα ιδια εχω ακουσει αλλα πιστευω οτι το θεμα ειναι να εχεις καλη παρεα..αν εχεις,
μια χαρα θα περασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
μα μην απελπιζεστε..!!!!και εγω πανω κατω τα ιδια εχω ακουσει αλλα πιστευω οτι το θεμα ειναι να εχεις καλη παρεα..αν εχεις,
μια χαρα θα περασεις..


Ετσι ακριβως ειναι!! Μια χαρα θα ειναι, μια χαρα θα περασουμε!! Δεν παυει να ειναι μια μεγαλη πολη (οχι αθηναααα), ξακουστη:P και πανω απ ολα, με φοιτιτοκοσμο!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bigfish

Νεοφερμένος

Η bigfish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
λοιπον για ολουσ τους μελλοντικους φοιτητες που σκεφτονται τα χανια, μιας που ειμαι ενα ολοκληρο εξαμηνο εκει εχω να πω τα εξης:
η φοιτητικη ζωη ειναι μια χαρα, το θεμα ειναι να εχεις καλη παρεα που ειπα και πιο πανω..το χειμωνα οντως ειναι λιγο νεκρα αλλα και παλι εχει πραγματα να κανεις..εχει καθιερωμενες βραδιες για φοιτητες σε κλαμπ και μπαρ και γινεται της κακομοιρας..επισης η πολη ειναι πολυ ομορφη..α και για να μην ξεχασω, το καλοκαιρι γινεται της τρελης, ανημενουμε για να επιβεβαιωσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πέτυχες και σκατά χειμώνα. Συνήθως είναι πιο ζωντανά.
Επίσης προτείνω να μην ακολουθείς οργανωμένα, ψάξε μόνη σου και θα περάσεις ακόμη καλύτερα. (αν και αυτό ισχύει για κάθε μέρος του κόσμου) :P

Το καλοκαίρι είναι πράγματι πήχτρα, φέτος δεν ξέρω τι θα γίνει όμως...





ΥΓ. Συνιστώνται εντόνως εκδρομές στα πέριξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Επειδη κατα 90% στο τμήμα μηχανικών παραγωγής και διοίκησης θα μπώ...μήπως ειναι κανείς στο πολυτεχνείο στα Χανιά ;; Πως είναι η κατασταση εκεί ; Είναι ανοιχτοί οι άνθρωποι εκεί γιατι δεν γνωρίζω κανέναν και...:confused: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Επειδη κατα 90% στο τμήμα μηχανικών παραγωγής και διοίκησης θα μπώ...μήπως ειναι κανείς στο πολυτεχνείο στα Χανιά ;; Πως είναι η κατασταση εκεί ; Είναι ανοιχτοί οι άνθρωποι εκεί γιατι δεν γνωρίζω κανέναν και...:confused: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:):):)
Φοιτητρια θα εισαι, οπου και να περασεις γνωριμιες θα κανεις.Ολοι θα ψαχνονται για παρεες, ειδικα στην αρχη, οποτε δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Επειδη κατα 90% στο τμήμα μηχανικών παραγωγής και διοίκησης θα μπώ...μήπως ειναι κανείς στο πολυτεχνείο στα Χανιά ;; Πως είναι η κατασταση εκεί ; Είναι ανοιχτοί οι άνθρωποι εκεί γιατι δεν γνωρίζω κανέναν και...:confused: Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:):):)

Όπως είπε και ο Zaraki φοιτήτρια θα είσαι. Στην αρχή ολοι είναι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων και όλοι έχουν το ίδιο αγχος, πως θα κάνουν νέες παρέες. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπερα! Υπαρχει μια περιπτωση να περασω στα Χανια στο τμημα ορυκτων πορων του πολυτεχνιου εκει. Αλλα σκεφτομαι αν αξιζει. Το καλο ειναι οτι εχω σπιτι στα χανια οποτε αν περασω εκει δεν θα εχω τοσα εξοδα :). Απο την αλλη βεβαια εχοντας διαβασει απο διαφορα φορουμ για την ζωη εκει εχω καποιες αμφιβολιες :/: . Δεν με ενοχλει τοσο , το οτι δεν γινεται χαμος , το χειμωνα, απο κοσμο ή οτι δεν εχει τοσα κλαμπακια και τετοια (αλλωστε δεν με πολυενδιαφερει τετοιου ειδους διασκεδαση τοσο πολυ) Ρωταω λοιπον
1) Απο ποιοτητα σπουδων πως ειναι?(και συγκεκριμενα αν γνωριζετε στο τμημα ΜηχΟΠ)
2)ο λογος ανδρων\γυναικων ποσος ειναι? ( :redface: ) (δεν λεω οτι θελω να παω για γ@μη.ω, ενημερωτικα ρωταω να ξερω τι να περιμενω :) )
3)Τα χανια, σαν πολη προσφερουν αρκετες δραστηριοτητες?
4)Τι πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο? να παω η να ξαναδωσω του χρονου? (εδω σημειωνω οτι εχω κοιταξει το προγραμμα σπουδων των μηχοπ και μπορω να πω οτι το βρισκω πολυ ενδιαφερων :)

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
4)Τι πιστευετε οτι ειναι προτιμοτερο? να παω η να ξαναδωσω του χρονου? (εδω σημειωνω οτι εχω κοιταξει το προγραμμα σπουδων των μηχοπ και μπορω να πω οτι το βρισκω πολυ ενδιαφερων :)

Για τα υπολοιπα δεν ειμαι σε θεση να απαντησω, αφου κι εγω φετος θα μπω μαλλον (Ηλεκτρονικων Μηχανικων).
Για το 4, θα σου προτεινα να πας και να δεις εαν σε ενδιαφερει η σχολη, και εαν δε σε τραβαει, να αρχισεις προετοιμασια να ξαναδωσεις (Χριστουγεννα και μετα).

Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι με την ευκαιρια:
Ειχα δει στο σαιτ του πολυτεχνειου οτι εχει αθλητικες δραστηριοτητες (https://www.tuc.gr/228.html)
Μηπως ξερει κανεις για τα ακολουθα:
1. Μπορει να παει οποιος θελει απο οποιοδηποτε ετος;
2. Μετα γινεται καποια επιλογη των καλυτερων πχ και οι υπολοιποι δεν μπορουν πια να πηγαινουν;
3. Μπορει καποιος να πηγαινει για να κανει την πλακα του χωρις να δεσμευεται σε συμμετοχη στις ομαδες;

Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι με την ευκαιρια:
Ειχα δει στο σαιτ του πολυτεχνειου οτι εχει αθλητικες δραστηριοτητες (https://www.tuc.gr/228.html)
Μηπως ξερει κανεις για τα ακολουθα:
1. Μπορει να παει οποιος θελει απο οποιοδηποτε ετος;
2. Μετα γινεται καποια επιλογη των καλυτερων πχ και οι υπολοιποι δεν μπορουν πια να πηγαινουν;
3. Μπορει καποιος να πηγαινει για να κανει την πλακα του χωρις να δεσμευεται σε συμμετοχη στις ομαδες;

Ευχαριστω :)

1) Ναι, μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε!!

2) Κοίτα γίνονται κάποια εσωτερικά πρωταθλήματα στα οποία φτιάχνεις μια δική σου ομάδα, την δηλωνεις στον αρμοδιο (μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει) και παίζεις κάποιους αγώνες. Τωρα αυτο που λέει για πανελληνια πρωταθλήματα δεν ξερω τι παιζει...

3) Οπως ειπα και πριν αν φτιαξεις μια ομαδα για το εσωτερικο πρωταθλημα και εχει κανονιστει αγωνας τοτε θα πρεπει να πας (νταξ, αν δεν μπορεις εκεινη τη μερα δεν χαθηκε ο κοσμος αλλα αν δεν πηγαινεις σε κανενα αγωνα τοτε μπορει να προκυψει προβλημα απο τους συμπαιχτες σου...δεν προκειται να σου πει κανεις αλλος τιποτα)!

Απο την αλλη αν θες να παιζεις τελειως για την πλακα σου και χωρις την οποιαδηποτε δεσμευση τοτε μπορεις να μαζευεις παιδια και να πηγαινεται οποτε θελετε στα γηπεδα και να παιζετε...!!

Ελπιζω να σε βοηθησα καπως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ναι με βοηθησες ευχαριστω για την απαντηση.
Εχω και μια αλλη ερωτηση:
Τα μαθηματα (οχι τα εργαστηρια) γινονται σε αμφιθεατρα ή σε αιθουσες, σαν το σχολειο;
Και αν γινονται και το ενα και το αλλο, ποιο ειναι το συνηθεστερο;
Γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο ξενερα να γινονται σε ταξεις. Σου θυμιζει το σχολειο και δε νοιωθεις οτι εισαι πανεπιστημιο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Ναι με βοηθησες ευχαριστω για την απαντηση.
Εχω και μια αλλη ερωτηση:
Τα μαθηματα (οχι τα εργαστηρια) γινονται σε αμφιθεατρα ή σε αιθουσες, σαν το σχολειο;
Και αν γινονται και το ενα και το αλλο, ποιο ειναι το συνηθεστερο;
Γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο ξενερα να γινονται σε ταξεις. Σου θυμιζει το σχολειο και δε νοιωθεις οτι εισαι πανεπιστημιο:P
Τα μαθηματα γινονται και σε αμφιθεατρα και σε ταξεις. Βεβαια απο περσι, που εφτιαξαν το καινουργιο κτιριο, πιο πολυ γινονται σε ταξεις που αν δεν προλαβεις να βρεις θεση μπροστα τοτε ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα (για ΗΜΜΥ λεω παντα, στα αλλα τμηματα δεν ξερω τι γινεται...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koaxis7

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ναι κι εγω για ημμυ ενδιαφερομαι :) Και δηλαδη σε ενα ΄΄δημοφιλες΄΄ μαθημα, ποσοι περιπου ειναι μεσα στην ταξη; Και γιατι λες υπαρχει προβλημα αν δεν εισαι μπροστα, επειδη δε θα βλεπεις καλα στον πινακα πχ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikol7

Νεοφερμένος

Η nikol7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κι εγω...πότε είναι προτιμότερο να κατεβεις χανια για να ψαξεις σπιτι (είτε χανια είτε κουνουπιδιανα..θα δείξει)..για παραδειγμα μολις βγουν οι βασεις η αργοτερα..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erinys

Νεοφερμένος

Η erinys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θεωρώ ότι όσο πιο γρήγορα έρθεις τόσο το καλύτερο. Περισσότερες επιλογές κλπ.
**Προσωπική άποψη, είναι προτιμότερο να ψάξεις για σπίτι στα Χανιά και όχι Κουνουπιδιανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
@koaxis7 Σε ενα ''δημοφιλες'' μαθημα το αμφιθεατρο ή η αιθουσα αντιστοιχα γεμιζουν, οχι τοσο απο φοιτητες του ετους αλλα απο μεγαλητερα ετη. Και αυτο που εννοω οτι ειναι οτι οταν γινονται μαθηματα σε αιθουσες υπαρχει προβλημα ορασης σε 2 περιπτωσεις : 1) αν καθονται πολλα ατομα μπροστα σου και σου κριβουν τον πινακα και 2ον και σημαντικοτερο ειναι οτι οι πινακες στις αιθουσες ειναι με μαρκαδορους οποτε υπαρχει μεγαλος κινδυνος να γυαλιζει. Μην ανυσηχεις ομως, αυτα τα προβληματα λυνονται ευκολα...!!! :)

@nikol7 Το καλυτερο ειναι να πας οταν βγουν οι βασεις για να εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις εχοντας δει αρκετα σπιτια γιατι αν κατεβεις αρκετα αργοτερα ισως τα καλα να εχουν πιαστει...Βεβαια, για να λεμε την αληθεια υπαρχουν παρα πολλα σπιτια για ενοικιαση στα Χανια οποτε θα βρεις αυτο που θες αλλα αν κατεβεις νωρις σιγουρα θα εχεις περισσοτερες επιλογες και δεν θα εχεις το αγχος του χρονου. Επισης, οπως ειπε και η @erinys ειναι προτημοτερο ειναι να ψαξεις για σπιτι στα Χανια επειδη οτι χρειαστεις θα το εχεις διπλα σου και θα μπορεις να μετακινησε ευκολα με τα ποδια ειτε εχεις να κανεις μια δουλεια ειτε θελεις να βγεις. Ενω τα κουνουπιδιανα εχουν μεν το καλο οτι εχουν διπλα το Πολυτεχνειο και εχουν ηρεμια αλλα απο εκει και περα δεν εχουν τιποτα αλλο...Τωρα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι οταν κατεβεις να δεις σπιτια και στις 2 περιοχες για να αποφασισεις πια ειναι η καλυτερη επιλογη για σενα...!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wadebill

Νεοφερμένος

Ο wadebill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Κλειστο γηπεδο μπασκετ υπαρχει στο πολυτεχνειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top