Φοιτητική ζωή και περιθωριοποίηση

Eeeee

Νεοφερμένος

Η Eeeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έχετε ποτέ περιθωριοποιηθεί από συμφοιτητές στη σχολή; Αν ναι,πως το αντιμετωπίσατε;
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θέλεις να γίνεις λίγο πιο σαφής;
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω ξεκιναω σε λίγες μερες το πανεπιστημιο και επειδη ειμαι 39 ετων ειμαι σιγουρος πως θα με κοροιδευουν ολοι.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω ξεκιναω σε λίγες μερες το πανεπιστημιο και επειδη ειμαι 39 ετων ειμαι σιγουρος πως θα με κοροιδευουν ολοι.
Ακόμη κι αν συμβεί αυτό, δεν τρέχει κάτι. Κοίτα υπάρχει μια διαφορά ηλικίας. Δεν είναι εύκολο να βρεθούν κοινά ενδιαφέροντα πέρα από τα μαθήματα. Είμαι περίπου στην ηλικία σου και θα δώσω κι εγώ εξετάσεις φέτος. Οπότε έχω σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. Και δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα, δεν περιμένω να κάνω φιλίες ούτε τις έχω ανάγκη όπως όταν ήμουν φοιτήτρια στα 18. αλλά τόσα παιδιά στη σχολή κάποιος θα βρεθεί να πει μια κουβέντα και σε μας τους γηραιότερους. Άσε που όλο και κάποιος μεγαλύτερος θα υπάρχει.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγω ξεκιναω σε λίγες μερες το πανεπιστημιο και επειδη ειμαι 39 ετων ειμαι σιγουρος πως θα με κοροιδευουν ολοι.
Οντως το πιστεύεις αυτό; Ούτε καν. Είχαμε και εμείς φοιτητές μεγαλύτερους σε ηλικία. Αν οι φοιτητές είναι σοβαρά και νορμαλ άτομα, δεν πρόκειται να πουν τίποτα.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εχω πολυ ορεξη να σπουδασω και στα 44 να ασκησω το επαγγελμα του γεωπονου και να δουλεψω καπου σαν επιστημονας,αλλα το να με κοροιδευουν η να με χλευαζουν δεν ειναι και το πιο ωραιο.ευχομαι να μην γινει
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εγω ξεκιναω σε λίγες μερες το πανεπιστημιο και επειδη ειμαι 39 ετων ειμαι σιγουρος πως θα με κοροιδευουν ολοι
Χμμ, δεν είμαι σίγουρος για κάτι τέτοιο. Έχω συμφοιτητές & συμφοιτήτριες 50αρηδες με παιδιά και είναι από τους πιο συμπαθείς. Αν μη τι άλλο, θα διαπιστώσεις ότι θα θέλουν να σε βοηθούν, αν δεν μπορείς να πηγαίνεις στις διαλέξεις λόγω εργασίας κτλ.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Στο πρωτο διαστημα επειδη η σχολη εχει πολλα εργαστηρια αποφασισα να μην εργαστω για να πιασω παλμο να μπω σε ρυθμο κ μετα να ξαναδουλεψω.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω πως είναι περιθωριοποίηση, γιατί είχα φίλους στη σχολή.
Θυμάμαι, όμως, ότι επειδή είμαι ομοφυλόφιλος και μου φαίνεται υπήρχαν άτομα που ενώ στο πρώτο έτος κάναμε παρέα όλοι μαζί αποκόπηκαν γιατί τους χαλούσα την εικόνα και σκέφτονταν, ότι αν με δουν μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι και αυτά gay.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Έχετε ποτέ περιθωριοποιηθεί από συμφοιτητές στη σχολή; Αν ναι,πως το αντιμετωπίσατε;
Έχει τύχει ναι να περιθωριοποιηθω και προσπαθώ να το φτιάξω γνωρίζοντας κ αλλά παιδιά από αλλά τμήματα γιατί στη σχολή μου δεν πατάνε πολλοί ή όσοι έρχονται έρχονται μόνο για φασαρία…και το κλίμα γενικά δεν είναι ευχάριστο
Ναι εγώ δεν έχω παρέα στη σχολή πχ
Είχα αλλά σπάσαμε για διάφορους λόγους και τρ είμαι (σχεδόν) μόνος.
Δηλαδη πηγαινω στη σχολή δίνω ή παρακολουθώ το μάθημα μου κ φεύγω δεν κάνω κάτι παραπάνω ούτε κάτι λιγότερο
Δεν ξέρω αν ειναι κακό αυτό που μου συμβαίνει ή αν λέγεται περιθωριοποίηση αλλά αυτό έγινε από τη αρχή…δλδ δεν «ταίριαξα» σαν προσωπικότητα με την πλειοψηφία των φοιτητών μου και δεν κράτησα σταθερή παρέα.Από εκεί και πέρα είμαι αρκετά καλός φοιτητής.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
Έχει τύχει ναι να περιθωριοποιηθω και προσπαθώ να το φτιάξω γνωρίζοντας κ αλλά παιδιά από αλλά τμήματα γιατί στη σχολή μου δεν πατάνε πολλοί ή όσοι έρχονται έρχονται μόνο για φασαρία…και το κλίμα γενικά δεν είναι ευχάριστο
Ναι εγώ δεν έχω παρέα στη σχολή πχ
Είχα αλλά σπάσαμε για διάφορους λόγους και τρ είμαι (σχεδόν) μόνος.
Δηλαδη πηγαινω στη σχολή δίνω ή παρακολουθώ το μάθημα μου κ φεύγω δεν κάνω κάτι παραπάνω ούτε κάτι λιγότερο
Δεν ξέρω αν ειναι κακό αυτό που μου συμβαίνει ή αν λέγεται περιθωριοποίηση αλλά αυτό έγινε από τη αρχή…δλδ δεν «ταίριαξα» σαν προσωπικότητα με την πλειοψηφία των φοιτητών μου και δεν κράτησα σταθερή παρέα.Από εκεί και πέρα είμαι αρκετά καλός φοιτητής.
Καλο ειναι ρε συ να εχεις μια παρεα στη σχολη.Θα σε βοηθησει πολυ πιθανων και επαγγελματικα
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλο ειναι ρε συ να εχεις μια παρεα στη σχολη.Θα σε βοηθησει πολυ πιθανων και επαγγελματικα
To γνωρίζω αυτό αλλά δυστυχώς δεν ενδιαφέρετε κανείς για τη σχολή και το αντικείμενο σπουδών-δεν μπορείς να φανταστείς τι αδιαφορία επικρατεί εκεί οπότε το επαγγελματικό που λες αν το εννοείς όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι δύσκολο να γίνει...
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,628 μηνύματα.
To γνωρίζω αυτό αλλά δυστυχώς δεν ενδιαφέρετε κανείς για τη σχολή και το αντικείμενο σπουδών-δεν μπορείς να φανταστείς τι αδιαφορία επικρατεί εκεί οπότε το επαγγελματικό που λες αν το εννοείς όπως το καταλαβαίνω εγώ είναι δύσκολο να γίνει...
Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος? Κοιτα αμα τους μιλας μονο για μαθηματα,ποτε βγαινουν οι βαθμολογιες , τι απαντησες στα θεματα στην εξεταστικη και να φλεξαρεις το 8 που πηρες λογικο ειναι να αγχωσεις τα παιδια και να σε κανουν περα.Στο λεω απο παραδειγμα στη δικια μου σχολη
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω πως είναι περιθωριοποίηση, γιατί είχα φίλους στη σχολή.
Θυμάμαι, όμως, ότι επειδή είμαι ομοφυλόφιλος και μου φαίνεται υπήρχαν άτομα που ενώ στο πρώτο έτος κάναμε παρέα όλοι μαζί αποκόπηκαν γιατί τους χαλούσα την εικόνα και σκέφτονταν, ότι αν με δουν μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι και αυτά gay.
Αγκαλιτσα. Ευχομαι να επελεξες ατομα που σε νοιαζονταν και δεν εβγαζαν κομπλεξ με τετοιο τροπο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μηπως εισαι λιγο υπερβολικος? Κοιτα αμα τους μιλας μονο για μαθηματα,ποτε βγαινουν οι βαθμολογιες , τι απαντησες στα θεματα στην εξεταστικη και να φλεξαρεις το 8 που πηρες λογικο ειναι να αγχωσεις τα παιδια και να σε κανουν περα.Στο λεω απο παραδειγμα στη δικια μου σχολη
ΑΑΑΑΑΑΑ CEID ΣΤΙΓΜΗ , ετσι γινεται και σε εμας
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Αγκαλιτσα. Ευχομαι να επελεξες ατομα που σε νοιαζονταν και δεν εβγαζαν κομπλεξ με τετοιο τροπο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΑΑΑΑΑΑΑ CEID ΣΤΙΓΜΗ , ετσι γινεται και σε εμας
τι γίνεται σε εσάς?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
τι γίνεται σε εσάς?
Ολοι μιλανε για το πώς πηγαν με τα μαθηματα και το διαβασμα τους και οοοο,τι εχει να κανει με την σχολη, επειδη δεν εχουν ζωη εξω απο αυτη (common μηχανικος) . Ναι, αυτοι ειναι no. Ειναι ξενερα να βγαινεις για εναν καφε να ξεσκασεις απο την σχολη και να ακους παααλι για την σχολη και τα μαθηματα. Like give it a rest , ειναι ωρα να πουμε για κατι αλλο
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ολοι μιλανε για το πώς πηγαν με τα μαθηματα και το διαβασμα τους και οοοο,τι εχει να κανει με την σχολη, επειδη δεν εχουν ζωη εξω απο αυτη (common μηχανικος) . Ναι, αυτοι ειναι no. Ειναι ξενερα να βγαινεις για εναν καφε να ξεσκασεις απο την σχολη και να ακους παααλι για την σχολη και τα μαθηματα. Like give it a rest , ειναι ωρα να πουμε για κατι αλλο
Καλά και στη φαρμακευτική που σπουδάζει ένας φίλος μου έτσι είναι...
Όλη μέρα μιλάνε για χημεία και φάρμακα...
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καλά και στη φαρμακευτική που σπουδάζει ένας φίλος μου έτσι είναι...
Όλη μέρα μιλάνε για χημεία και φάρμακα...
Ε κουραζει πολυ αυτο. Οκ να το αναφερεις εν συντομια αλλα οχι να γινεται και κεντρικο θεμα συζητησης οταν βγαινεις για να καθαρισεις το μυαλο απο τις σκεψεις περι σχολης , διαβασματος , εξεταστικης .
Επισης εγω μισω παρα πολυ το φλεξ , οχι γιατι εχω κομπλεξ . Απεναντιας χαιρομαι οταν καποιος ειναι χαρουμενος και επιτυχημενος και το μοιραζεται , επειδη σε εκτιμα και θελει genuinely να το μοιραστει. Απλα θεωρω οτι καλο ειναι μερικα πραγματα να τα κανεις σιωπηλα και να εισαι χαρουμενος με τα δικα σου επιτευγματα παλι σιωπηλα. Οχι να πηγαινεις απο εδω και απο κει και να δειχνεσαι απλα για να το παιξεις καποιος ή εξυπνος ή σημαντικος ή ανωτερος ή οτιδηποτε .Δεν χρειαζεται να δειχνομαστε. Οταν γινεται αυτο , θεωρω πως ο αλλος εχει πολλες ανασφαλειες και κομπλεξ & δεν τον γεμιζει τιποτε αλλο περα απο ενα 8-9 στα μαθηματα , ενα επιτυχημενο εργαστηριο κλπ κλπ , τον θεωρω επιφανειακο . Ισως ειμαι λαθος αλλα νταξει
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στην κοινωνία που ζούμε όλοι κρίνουν.
Γειά αυτό μην σας νοιάζει τι λέει ο άλλος είσαι εσύ εσύ επιλέγεις τι είναι καλό για σένα
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Εχω πολυ ορεξη να σπουδασω και στα 44 να ασκησω το επαγγελμα του γεωπονου και να δουλεψω καπου σαν επιστημονας,αλλα το να με κοροιδευουν η να με χλευαζουν δεν ειναι και το πιο ωραιο.ευχομαι να μην γινει

Πίστεψέ με κανένας δεν θα νοιαστεί. Μόνο αν αρχίζεις να δίνεις "συμβουλές" (όπως κάνουν αρκετοί φοιτητές μεγαλύτερης ηλικίας) και να πρήζεις μπάλες γενικότερα, μόνο τότε θα σου βγει το όνομα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top