Φοιτητική ζωή και περιθωριοποίηση

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για όσους λένε πως θέλουν να σπουδάσουν και σκέφτονται ότι είναι μεγάλοι,θα πω απλά ότι στο μεταπτυχιακό μου ήμουν 27 (άλλοι σε αυτή την ηλικία έχουν τελειώσει) και εκπαίδευα στα εργαστήρια προπτυχιακούς 40+.

Στην κυριολεξία ΚΑΝΈΝΑΣ ΔΕ ΝΟΙΆΖΕΤΑΙ για αυτό.

Και δεν παίζει να είστε οι μόνοι, ειδικά σε μεγάλα πανεπιστήμια.

Εξάλλου, είναι πλέον σύνηθες πολλοί να ψάχνουν δεύτερο πτυχίο,κι εγώ το σκέφτομαι.

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι η θεματοθετρια είναι μικρής ηλικίας και αντιμετωπίζει συγκεκριμένη κατάσταση.

Ας της δώσουμε και εκείνης χώρο να εκφραστεί.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ακόμη κι αν συμβεί αυτό, δεν τρέχει κάτι. Κοίτα υπάρχει μια διαφορά ηλικίας. Δεν είναι εύκολο να βρεθούν κοινά ενδιαφέροντα πέρα από τα μαθήματα. Είμαι περίπου στην ηλικία σου και θα δώσω κι εγώ εξετάσεις φέτος. Οπότε έχω σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο. Και δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα, δεν περιμένω να κάνω φιλίες ούτε τις έχω ανάγκη όπως όταν ήμουν φοιτήτρια στα 18. αλλά τόσα παιδιά στη σχολή κάποιος θα βρεθεί να πει μια κουβέντα και σε μας τους γηραιότερους. Άσε που όλο και κάποιος μεγαλύτερος θα υπάρχει.
Δινεις πανελλαδικες?που θες να περασεις?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδη με ξερω μετα απο 1 εβδομαδα δεν θα με ενδιαφερει τι λενε αν λενε κατι.Κανω φοκους να διαβαζω κ να περναω ολα τα μαθηματα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδη με ξερω μετα απο 1 εβδομαδα δεν θα με ενδιαφερει τι λενε αν λενε κατι.Κανω φοκους να διαβαζω κ να περναω ολα τα μαθηματα!
Αν διαβαζεις ειναι εφικτο να μην χανεις μαθημα?αν ξεκινησω να διαβαζω απο τωρα κ οχι στην εξεταστικη θεωρειται οτι μπορω να τα περναω ολα?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Έχετε ποτέ περιθωριοποιηθεί από συμφοιτητές στη σχολή; Αν ναι,πως το αντιμετωπίσατε;
@Εριφύλη να εδώ, ασταδιαλα εγώ θα σας τα δείχνω όλα;😝
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης κάντε merge τα δύο θέματα
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ε κουραζει πολυ αυτο. Οκ να το αναφερεις εν συντομια αλλα οχι να γινεται και κεντρικο θεμα συζητησης οταν βγαινεις για να καθαρισεις το μυαλο απο τις σκεψεις περι σχολης , διαβασματος , εξεταστικης .
Επισης εγω μισω παρα πολυ το φλεξ , οχι γιατι εχω κομπλεξ . Απεναντιας χαιρομαι οταν καποιος ειναι χαρουμενος και επιτυχημενος και το μοιραζεται , επειδη σε εκτιμα και θελει genuinely να το μοιραστει. Απλα θεωρω οτι καλο ειναι μερικα πραγματα να τα κανεις σιωπηλα και να εισαι χαρουμενος με τα δικα σου επιτευγματα παλι σιωπηλα. Οχι να πηγαινεις απο εδω και απο κει και να δειχνεσαι απλα για να το παιξεις καποιος ή εξυπνος ή σημαντικος ή ανωτερος ή οτιδηποτε .Δεν χρειαζεται να δειχνομαστε. Οταν γινεται αυτο , θεωρω πως ο αλλος εχει πολλες ανασφαλειες και κομπλεξ & δεν τον γεμιζει τιποτε αλλο περα απο ενα 8-9 στα μαθηματα , ενα επιτυχημενο εργαστηριο κλπ κλπ , τον θεωρω επιφανειακο . Ισως ειμαι λαθος αλλα νταξει
Καλα οταν πηγα για καφε μετα απο μαθημα που διναμε που πηγα μαζι με αλλα 7-8 ατομα οι 3 μιλαγανε κυριολεκτικα απο το λεωοφορειο μεχρι να κατσουμε και μετα αφου παραγγειλανε για τα θεματα και τις απαντησεις που γραψανε.Ε εκατσα καμια ωρα και σηκωθηκα και εφυγα. Για το παδι που φλεξαρει τους βαθμους που βγαζει(βασικα που περναει τα μαθηματα ceid εισαι) ανεφερα πιο πανω. @GeorgePap2003 Αμα εισαι τετοιος λογικο να σε κανουν περα τα παιδια.Καλοι και κακοι φοιτητες.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έχετε ποτέ περιθωριοποιηθεί από συμφοιτητές στη σχολή; Αν ναι,πως το αντιμετωπίσατε;
Ναι εχω περιθωριοποιηθει..περιμενα αδικα που λες μην αλλαξει αυτη η κατασταση με αποτελεσμα να μην γνωρισω πολλα αλλα καινουργια ατομα.Μην στενοχωριεσαι ομως και μην περιμενεις να αλλαξει αυτο που εγινε στο λεω εκ πειρα απλα αν εισαι κοινωνικη προσπαθησε να γνωριζεις καινουργια ατομα..^^
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αλλο πατρα μαλλον
ιδεα δεν εχω . το αγορι μου 4 χρωσταει και ξεργω οοοσα χρωσταγε , τα εδωσε και τα περασε με >8
ειναι και το διαβασμα κιολας. εννοειται οτι καποιοι φιλοι μου που δεν διαβαζαν , ακομα παιδευονται
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ανηκουν στο 20% που περναει τα μαθηματα.Good for them.
σε εμας ορισμενα μαθηματα εχουν χαμηλα ποσοστα επιτυχιας. ειναι καποιοι συγκεκριμενοι καθηγητες που βγαζουν κομπλεξ. its not so bad οσο ακουγεται εκει εξω.
 

Eeeee

Νεοφερμένος

Η Eeeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω πως είναι περιθωριοποίηση, γιατί είχα φίλους στη σχολή.
Θυμάμαι, όμως, ότι επειδή είμαι ομοφυλόφιλος και μου φαίνεται υπήρχαν άτομα που ενώ στο πρώτο έτος κάναμε παρέα όλοι μαζί αποκόπηκαν γιατί τους χαλούσα την εικόνα και σκέφτονταν, ότι αν με δουν μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι και αυτά gay.
Και εμένα μου έτυχε πρόσφατα με μια φίλη μου αυτό μια γνωστή της γνώρισε ένα παιδι που ήρθε με 10% και αρνήθηκε να πάει για καφέ μαζί τους επειδή όπως μου είπε αυτός "φαινόταν λίγο gay και δεν θα μας πλησιάζει κανείς αν μας δει μαζί του". Έμεινα εγώ
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
σε εμας ορισμενα μαθηματα εχουν χαμηλα ποσοστα επιτυχιας. ειναι καποιοι συγκεκριμενοι καθηγητες που βγαζουν κομπλεξ. its not so bad οσο ακουγεται εκει εξω.
Η καλη περιπτωση ειναι το 20%+ ψαρακλα.Το χαμηλο ειναι το 10-15%.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Eeeee

Νεοφερμένος

Η Eeeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Θέλεις να γίνεις λίγο πιο σαφής;
Ήθελα να δω γενικά περιστατικά φοιτητών τους λόγους και πως και αν κατάφεραν να ξεφύγουν από την κατάσταση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δεν με συμπαθούν οι συμφοιτητές μου αλλά δεν είναι ότι θα είμαστε μαζί ούτε να βγούμε. Ιδιαίτερα φέτος που ξεκινήσαμε αισθάνομαι πως περιθωριοποιουμαι από τους συμφοιτητές μου,όταν προσπαθώ να συζητήσω είναι είτε αδιάφοροι είτε ψυχροί και ακόμα και άτομα που προηγουμένως έκανε καλές σχέσεις. Δεν ξέρω όμως αν έχω κάνει κάτι ώστε να υπάρξει αυτή η κατάσταση ή αν απλά είναι η αρχή. Ή μάλλον πήραν απόφαση ότι είμαι το "περίεργο παιδί" και δεν θέλουν πολλά πολλά.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ήθελα να δω γενικά περιστατικά φοιτητών τους λόγους και πως και αν κατάφεραν να ξεφύγουν από την κατάσταση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δεν με συμπαθούν οι συμφοιτητές μου αλλά δεν είναι ότι θα είμαστε μαζί ούτε να βγούμε. Ιδιαίτερα φέτος που ξεκινήσαμε αισθάνομαι πως περιθωριοποιουμαι από τους συμφοιτητές μου,όταν προσπαθώ να συζητήσω είναι είτε αδιάφοροι είτε ψυχροί και ακόμα και άτομα που προηγουμένως έκανε καλές σχέσεις. Δεν ξέρω όμως αν έχω κάνει κάτι ώστε να υπάρξει αυτή η κατάσταση ή αν απλά είναι η αρχή. Ή μάλλον πήραν απόφαση ότι είμαι το "περίεργο παιδί" και δεν θέλουν πολλά πολλά.
α το βιωσα φετος και εγω. αλλα δεν με ενοιαζε γιατι τα ατομα δεν τα θεωρουσα τοσο ενδιαφεροντα για να κανουμε παρεα. ηταν βαρετα και επιφανειακα , χωρις ιδιαιτερα ενδιαφεροντα ή την στοιχειωδη καλοσυνη +++ πολλη διπροσωπια. οποτε ψαχτηκα αλλου
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ήθελα να δω γενικά περιστατικά φοιτητών τους λόγους και πως και αν κατάφεραν να ξεφύγουν από την κατάσταση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δεν με συμπαθούν οι συμφοιτητές μου αλλά δεν είναι ότι θα είμαστε μαζί ούτε να βγούμε. Ιδιαίτερα φέτος που ξεκινήσαμε αισθάνομαι πως περιθωριοποιουμαι από τους συμφοιτητές μου,όταν προσπαθώ να συζητήσω είναι είτε αδιάφοροι είτε ψυχροί και ακόμα και άτομα που προηγουμένως έκανε καλές σχέσεις. Δεν ξέρω όμως αν έχω κάνει κάτι ώστε να υπάρξει αυτή η κατάσταση ή αν απλά είναι η αρχή. Ή μάλλον πήραν απόφαση ότι είμαι το "περίεργο παιδί" και δεν θέλουν πολλά πολλά.
Βρε συ. Αρχικά ενα μικρό δείγμα 20-30 ανθρώπων, δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικό δείγμα όλης της κοινωνίας. Έχεις σκεφτεί ότι μπορείς να μην ταιριάζεις απλά με αυτούς;

Σπουδάζω τη μισή μου ζωή, και έχω μόνο δύο χημικούς φίλους.

Τώρα αν σε ενδιαφέρει ένα άτομο,δοκίμασε να προτείνεις πράγματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

α το βιωσα φετος και εγω. αλλα δεν με ενοιαζε γιατι τα ατομα δεν τα θεωρουσα τοσο ενδιαφεροντα για να κανουμε παρεα. ηταν βαρετα και επιφανειακα , χωρις ιδιαιτερα ενδιαφεροντα ή την στοιχειωδη καλοσυνη +++ πολλη διπροσωπια. οποτε ψαχτηκα αλλου
Ξέρεις τι σκέφτομαι όποτε βλέπω μοναχικά μπριζολακια,πατάτες, η έστω σουτζουκάκια;

Ελάτε στο στομάχι μου να σας προσφέρω ζεστασιά και θαλπωρή
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ήθελα να δω γενικά περιστατικά φοιτητών τους λόγους και πως και αν κατάφεραν να ξεφύγουν από την κατάσταση. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δεν με συμπαθούν οι συμφοιτητές μου αλλά δεν είναι ότι θα είμαστε μαζί ούτε να βγούμε. Ιδιαίτερα φέτος που ξεκινήσαμε αισθάνομαι πως περιθωριοποιουμαι από τους συμφοιτητές μου,όταν προσπαθώ να συζητήσω είναι είτε αδιάφοροι είτε ψυχροί και ακόμα και άτομα που προηγουμένως έκανε καλές σχέσεις. Δεν ξέρω όμως αν έχω κάνει κάτι ώστε να υπάρξει αυτή η κατάσταση ή αν απλά είναι η αρχή. Ή μάλλον πήραν απόφαση ότι είμαι το "περίεργο παιδί" και δεν θέλουν πολλά πολλά.
Και εγω θα σου πω ότι ίσως είναι τυχαίο. Μπορει να πέφτεις σε άτομα με τα οποία δεν ταιριαζεις, οποτε γι’αυτο είναι πιο ψυχρά απεναντι σου.
Νομίζω ειχα διαβάσει κάτι μηνύματα σου παλιότερα, αρχιτεκτονική είσαι; Γιατί σε αυτή τη σχολή η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν υφάκι :P Οποτε θα σου έλεγα να μην σκας, ίσως απλά δεν έχεις βρει αυτους με τους οποίους ταιριαζεις ακόμα. Μην βάζεις τον εαυτό σου την ταμπέλα του «περιθωριοποιημένου» γιατί έτσι θα νομίζεις ότι όποιον και να πλησιάσεις, κανένας δεν θα θέλει να κάνει παρέα μαζί σου. Δεν είναι έτσι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top