Φοιτητική ζωή: Πάτρα vs Θεσσαλονίκη

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ποιά από τις 2 πόλεις έχει πιο "φθηνή" ζωή για έναν φοιτητή??:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, καθώς έχω πάει και στις 2 ως τουρίστας, η Πάτρα πρέπει να ναι από τις πιο φθηνές πόλεις στην Ελλάδα...
οι τιμές στη Σαλόνικα είναι πάνω κάτω ίδιες με της Αθήνας, αλλά της Πάτρας είναι πιο κάτω και από κάποιες άλλες επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, καθώς έχω πάει και στις 2 ως τουρίστας, η Πάτρα πρέπει να ναι από τις πιο φθηνές πόλεις στην Ελλάδα...
οι τιμές στη Σαλόνικα είναι πάνω κάτω ίδιες με της Αθήνας, αλλά της Πάτρας είναι πιο κάτω και από κάποιες άλλες επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας...
Σωστος αλλα Θεσσαλονικη εχει καλυτερη φοιτητικη ζωη απο πατρα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Η Θεσσαλονίκη έχει πολύ φτηνές μεταφορές. 25 λεπτά το φοιτητικό εισιτήριο στο αστικό και έχει διάρκεια 70 λεπτά της ώρας,μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε άλλες διαδρομές.Και σύντομα θα έχουμε και μετρό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ θα προτιμούσα πάτρα..Δεν θα ναι 700km μακρυά από εδώ;:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, καθώς έχω πάει και στις 2 ως τουρίστας, η Πάτρα πρέπει να ναι από τις πιο φθηνές πόλεις στην Ελλάδα...
οι τιμές στη Σαλόνικα είναι πάνω κάτω ίδιες με της Αθήνας, αλλά της Πάτρας είναι πιο κάτω και από κάποιες άλλες επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας...

Κάνεις λάθος!Όταν για παράδειγμα το σουβλάκι έχει κατά μέσο όρο από 2.10 μέχρι 2.70 (και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι άθλιο) και όταν για να πιεις έναν φραπέ στις περισσότερες καφετέριες θέλεις 3.5-4 Ευρώ, δεν νομίζω να θεωρείται και φθηνή σαν πόλη...;)

Η Θεσσαλονίκη έχει πολύ φτηνές μεταφορές. 25 λεπτά το φοιτητικό εισιτήριο στο αστικό και έχει διάρκεια 70 λεπτά της ώρας,μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σε άλλες διαδρομές.Και σύντομα θα έχουμε και μετρό:)
Στην Πάτρα για Πανεπιστήμιο έχει 1Ευρώ το μειωμένο εισιτήριο ανά διαδρομή. Επίσης για μέσα στην πόλη το μειωμένο είναι 0,70 Ευρώ ανά διαδρομή. Εδώ στο τέλος του χρόνου θα ξεκινήσει και η κατασκευή τραμ!

Eγώ θα προτιμούσα πάτρα..Δεν θα ναι 700km μακρυά από εδώ;:hmm::P
χμ...γύρω στα 300km είναι από Αθήνα!Το ΚΤΕΛ κάνει 2μιση με 3 ώρες και το τρένο 3μιση ώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Απο θεμα ενοικιων, η Πατρα ειναι μακραν φθηνοτερη.

Στα αστικα λεωφορεια (ο θεος να τα κανει) σε γδυνουν πραγματικα βεβαια (1 ευρω το φοιτητικο), αλλα εαν λειτουργησουν και του χρονου τα πουλμανακια που πανε πανεπιστημιο (απο τον Γεναρη και μετα αυτα) ρεφαρεις καπως...

Φαγητα/καφεδες κλπ, ειναι νορμαλ πιστευω. Αναλογα το τι θα διαλεξεις βεβαια παντα..

Τωρα απο ζωη, σαφως και δεν εχει αυτην την Θεσσαλονικης, αλλα εχει. Φοιτητουπολη ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Φέτος δίνω Πανελλήνιες και είμαι και εγώ σε αυτό το δίλλημα. Πάτρα ή Θεσσαλονίκη ; Αθήνα δε θέλω να περάσω γιατί δε μπορώ αυτό το χάος, με τρομάζει. Έχω γνωστούς που σπουδάζουν στην Πάτρα και στην Θεσσαλονίκη, οπότε δε θα έχω το πρόβλημα ότι πάω σε μία πόλη που δε γνωρίζω κανέναν. Έχω επισκεφθεί και τις 2 πόλεις και τις λάτρεψα. Αυτό που μου λένε τα αδέρφια μου πάντως είναι ότι άμα περάσω Πάτρα σίγουρα θα βαρεθώ στον πρώτο χρόνο. Γιατί είναι σχετικά μικρή πόλη και έχει κάποια συγκεκριμένα στέκια. Όμως, σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη πιστεύω ότι έχει πιο φθηνή ζωή. Ή κάνω λάθος; Ένα αρνητικό για μένα που έχει η Θεσ/νίκη είναι ότι θα είμαι μακριά από την Αθήνα και από την πόλη που κατάγομαι το Αγρίνιο. Τι να κάνω ; Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φέτος δίνω Πανελλήνιες και είμαι και εγώ σε αυτό το δίλλημα. Πάτρα ή Θεσσαλονίκη ; Αθήνα δε θέλω να περάσω γιατί δε μπορώ αυτό το χάος, με τρομάζει. Έχω γνωστούς που σπουδάζουν στην Πάτρα και στην Θεσσαλονίκη, οπότε δε θα έχω το πρόβλημα ότι πάω σε μία πόλη που δε γνωρίζω κανέναν. Έχω επισκεφθεί και τις 2 πόλεις και τις λάτρεψα. Αυτό που μου λένε τα αδέρφια μου πάντως είναι ότι άμα περάσω Πάτρα σίγουρα θα βαρεθώ στον πρώτο χρόνο. Γιατί είναι σχετικά μικρή πόλη και έχει κάποια συγκεκριμένα στέκια. Όμως, σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη πιστεύω ότι έχει πιο φθηνή ζωή. Ή κάνω λάθος; Ένα αρνητικό για μένα που έχει η Θεσ/νίκη είναι ότι θα είμαι μακριά από την Αθήνα και από την πόλη που κατάγομαι το Αγρίνιο. Τι να κάνω ; Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα.
ΕΕΕ δεν είσαι και μακριά από την πόλη σου...τι να λέω εγώ που θέλω θεσσαλονίκη και μένω στο ηράκλειο κρήτης???? στην άλλα άκρη της χώρας!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Φέτος δίνω Πανελλήνιες και είμαι και εγώ σε αυτό το δίλλημα. Πάτρα ή Θεσσαλονίκη ; Αθήνα δε θέλω να περάσω γιατί δε μπορώ αυτό το χάος, με τρομάζει. Έχω γνωστούς που σπουδάζουν στην Πάτρα και στην Θεσσαλονίκη, οπότε δε θα έχω το πρόβλημα ότι πάω σε μία πόλη που δε γνωρίζω κανέναν. Έχω επισκεφθεί και τις 2 πόλεις και τις λάτρεψα. Αυτό που μου λένε τα αδέρφια μου πάντως είναι ότι άμα περάσω Πάτρα σίγουρα θα βαρεθώ στον πρώτο χρόνο. Γιατί είναι σχετικά μικρή πόλη και έχει κάποια συγκεκριμένα στέκια. Όμως, σε σχέση με τη Θεσσαλονίκη πιστεύω ότι έχει πιο φθηνή ζωή. Ή κάνω λάθος; Ένα αρνητικό για μένα που έχει η Θεσ/νίκη είναι ότι θα είμαι μακριά από την Αθήνα και από την πόλη που κατάγομαι το Αγρίνιο. Τι να κάνω ; Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα.
Δηλ. μενεις Αθηνα κ θελεις να φυγεις για Πατρα ή Θεσ/κη? Γιατι? Δεν υπαρχει αναλογη σχολη στην Αθηνα? η απλα θελεις να φυγεις? Μεταξυ των δυο λοιπον εγω θα επελεγα τη Θεσσαλονικη (ειμαι απο την Αθηνα) εχω κ εγω επισκεφθει κ τις 2 αυτες πολεις κ μου αρεσει περισσοτερο η Θεσ/κη .η οποια κατα πως λενε εχει καταπληκτικη φοιτητικη ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Ναι θέλω να φύγω για Πάτρα ή Θεσ/νίκη. Δε μ' αρέσει η Αθήνα. Αν και δεν την έχω ζήσει στο μέγιστο γιατί ζω Πειραιά τα 3 τελευταία χρόνια. Η Θεσ/νίκη όμως δεν έχει ακριβή ζωή για έναν φοιτητή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ναι θέλω να φύγω για Πάτρα ή Θεσ/νίκη. Δε μ' αρέσει η Αθήνα. Αν και δεν την έχω ζήσει στο μέγιστο γιατί ζω Πειραιά τα 3 τελευταία χρόνια. Η Θεσ/νίκη όμως δεν έχει ακριβή ζωή για έναν φοιτητή;
Δεν ξερω ,αλλα δεν νομιζω.Παντου μπορεις να ζησεις κ με λιγα κ με πολλα. Εξαρταται απο το τι θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Με κλειστα ματια σου προτεινω σαλονικα και οσο για τα λεφτα που θα ξοδευεις οι φοιτητες κυριως μαζευονται σε σπιτια και τετοια φαση δεν ειναι αναγκη να βγαινεις καθε μερα για καφε και ποτο..
Επισης αμα περασεις Θεσσαλονικη θα τα μαθεις ολα σε χρονο ρεκορ απο συγκοινωνιες κτλ και δεν προκειται να χαθεις!!!
Παντως αν βρεις καλη παρεα οπως λενε ολοι οπου και να πας θα περασεισ σουπερ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Όντως καλή παρέα να υπάρχει και όπου και να 'σαι καλά περνάς :) Αυτό είναι σίγουρο. Εσύ περνάς καλά εκεί πάνω ε; :)

Όλοι Θεσ/νίκη προτείνετε βλέπω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lady_olgie

Νεοφερμένος

Η lady_olgie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
και η Πατρα ωραια ειναι βρε παιδια!εχει διαφορα μερη που μαζευεται φοιτητοκοσμος...αν και η καλυτερη πολη για σπουδες θεωρω οτι ειναι η Αθηνά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirania

Νεοφερμένος

Ο delirania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπον, ακουστε κι εμενα που ειμαι Αθηναια, καταγομαι απο την Πατρα, σπουδαζω Κοζανη και βολταρω Θεσσαλονικη!!! :D
Ετσι κι αλλιως βαζεις καποιες σχολες αλλα δεν ξερεις που θα περασεις, καλη ωρα σαν κι εμενα που ηθελα Αθηνα και περασα Κοζάνη!
Πρεπει να παρετε σοβαρα πολλους παραγοντες.
Απο θεμα χαβαλε ειναι καλυτερα να πας σε μια πολη οσο πιο μακρια απο τους γονεις σου γινεται!!!:P
Απο θεμα χρηματων ομως.....την πατησες οπου και να πας!
Στην Πατρα πχ μπορει στην διασκεδαση να ειναι νορμαλ-οχι φτηνη- αλλα σε θεματα διαβιωσης δεν νομιζω οτι ειναι τοσο...πηγαινε να παρεις ενα απλο βρακι στην πατρα και θα βγεις απο το μαγαζι ξεβρακωτος!!! Πολυ μουρη στην Πατρα γενικα....Το καλο ειναι οτι ειναι φτηνο το πηγαινελα Αθηνα.
Θεσσαλονικη τωρα, δεν παιζεται απο θεμα νοοτροπιας! Χαρουμενη πολυ βρε παιδι μου! Όχι οπως στην Πατρα που παντα βρεχει ή στην Αθηνα που ολα σε αγχωνουν! Οι τιμες ναι ειναι φτηνες, η διαβιωση και τα καθημερινα εξοδα ναι αν ψαξεις βρισκεις και πολυ φτηνα! Το θεμα με την Βορεια ελλαδα και με την Κοζανη που ειμαι εγω, ειναι οτι για να στησεις σπιτι, ή και στην εστια να μενεις, ειναι ακριβες οι μετακινησεις για Αθηνα. Πολλα τα λεφτα στο κτελ Αρη! :mad:
Το πακετο το εφαγα οταν ηθελα να ανεβασω κρεβατι, ψιλοαντικειμενα και φουρνακι και τετοια στο σπιτι που νοικιασα ομαδικα! Δεν επαιζε να πληρωσω τουμπανο νοικι για τα παλιοεπιπλα τους. Ετσι βρηκα ενα ψιλοπαλιο αδειο σπιτι και ειχα την φαεινη ιδεα να μετακομισω πραγματα απο Αθηνα με μεταφορικη.....ακομα τα κλαιω τα λεφτα ...των γονιων μου!!! όλοι και καλα κανουν καλες τιμες στους φοιτητες αλλα δεν νομιζω! Κι οταν λεω ολοι εννοουμε όλοι....:P
Τωρα που λεω να κατηφοριζω προς τα κατω σιγα σιγα, εψαχνα να βρω τροπους για φτηνη μετακομιση γιατι τοσα χρονια στην Σουρδια, τα μπαγκαζια μου 3πλασιαστήκανε! Εψαχνα λοιπον κι επεσα στο παρακατω κειμενο κι εσκασα στα γελια....με περιεγραφε! σας το βαζω αλλα σας βαζω και το λινκ για να μην τους κλεβω τους ανθρωπους.......ειναι απο το www.transfeco.gr Το καλο ειναι οτι ξεστραβωθηκα και βρηκα τροπους να γλυτωσω λεφτα. Δεν ειναι απλα τα πραγματα παιδια δυστυχως....θελει πολυ ψαξιμο για να καταφερεις να σπουδασεις..οι γονεις μου τα χουν παιξει.....μην αρχισω τα μαυρα τωρα.....ελπισω να σας φωτισα!!!!:) παρτε και το κειμενακι τωρα και καλη συνεχεια σε ολους!:P
Προσφορά για μετακόμιση στην Αθήνα

Λοιπόν, για να βρεις φθηνή προσφορά για μετακόμιση στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη ή για οπουδήποτε προετοιμάσου κατάλληλα. Αγόρασε χαρτιά και μολύβια, πάρε κάρτα για το κινητό σου, βρες τις ασπιρίνες σου και τα ηρεμιστικά σου, κοιμήσου νωρίς το προηγούμενο βράδυ να έχεις δυνάμεις και ξεκίνα…

μπλα, μπλα, μπλα........ www.transfeco.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top