Φοιτητικές παρατάξεις

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό που θα σου πουν σίγουρα είναι ότι, αφού συμφωνείς με το ΜΑΣ, μπες και στα ψηφοδέλτια της ΠΚΣ, για επίσημη στήριξη.
Αυτό είναι σίγουρο, αλλά δεν βλέπω που είναι το μεμπτό. Δεν αποκτάς καμία ευθύνη μπαίνοντας απλά στο ψηφοδέλτιο.


Και γιατί θεωρείς δεδομένο ότι αυτός που θα πάει να συζητήσει ως "απλός φοιτητής" θα συμφωνεί κιόλας, και μάλιστα σε σημείο να θεωρείται λογικότατο να μπει και στα ψηφοδέλτια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και γιατί θεωρείς δεδομένο ότι αυτός που θα πάει να συζητήσει ως "απλός φοιτητής" θα συμφωνεί κιόλας, και μάλιστα σε σημείο να θεωρείται λογικότατο να μπει και στα ψηφοδέλτια;
Ας μην μπει, τότε. Δεν μπαίνει κανείς με το ζόρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Επειδή είμαι και εγώ σε παράταξη,μπορείς να είσαι ψηφοδέλτιο χωρίς να είσαι μέλλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Επειδή είμαι και εγώ σε παράταξη,μπορείς να είσαι ψηφοδέλτιο χωρίς να είσαι μέλλος

εξαρτάται πάντα την παράταξη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Έξω οι παρατάξεις από τις σχολές.Κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτές τις παρατάξεις και άλλοι είναι αυτοί που τρέχουν για τους ''αγώνες''.Θα πρέπει να είμαστε πολιτικοποιημένοι και όχι κομματικοποιημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Έξω οι παρατάξεις από τις σχολές.Κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτές τις παρατάξεις και άλλοι είναι αυτοί που τρέχουν για τους ''αγώνες''.Θα πρέπει να είμαστε πολιτικοποιημένοι και όχι κομματικοποιημένοι.

Δηλαδή; Στην πράξη;

Btw, το "κάποιοι", γενικά κι αόριστα, τι σημαίνει;
Ο καθένας όταν θα λέει οτιδήποτε πρέπει να έχει το θάρρος να υπερασπιστεί τη γνώμη του, και να μιλάει ανοιχτά, έξω από τα δόντια.
Ποιοι βγάζουν λεφτά, από ποιες (συγκεκριμένα) παρατάξεις, και πώς το ξέρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Δηλαδή; Στην πράξη;

Btw, το "κάποιοι", γενικά κι αόριστα, τι σημαίνει;
Ο καθένας όταν θα λέει οτιδήποτε πρέπει να έχει το θάρρος να υπερασπιστεί τη γνώμη του, και να μιλάει ανοιχτά, έξω από τα δόντια.
Ποιοι βγάζουν λεφτά, από ποιες (συγκεκριμένα) παρατάξεις, και πώς το ξέρεις;

Aπο την ΔΑΠ και τη ΠΑΣΠ στο πανεπιστημιο Ιωαννινων στο τμημα αρχαιολογικου,μου το εχει πει πρωην μελος της ΠΑΣΠ εκει.Δε θα σου πω ουτε ονοματα ουτε τιποτα,αν θες ψαξτο.Ακομα και κινητα τους πληρωνει το κομμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Aπο την ΔΑΠ και τη ΠΑΣΠ στο πανεπιστημιο Ιωαννινων στο τμημα αρχαιολογικου,μου το εχει πει πρωην μελος της ΠΑΣΠ εκει.Δε θα σου πω ουτε ονοματα ουτε τιποτα,αν θες ψαξτο.Ακομα και κινητα τους πληρωνει το κομμα.
Πες τότε η ΠΑΣΠ και η ΔΑΠ, μη βάζεις όλες τις παρατάξεις στο ίδιο καζάνι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Και γιατί θεωρείς δεδομένο ότι αυτός που θα πάει να συζητήσει ως "απλός φοιτητής" θα συμφωνεί κιόλας, και μάλιστα σε σημείο να θεωρείται λογικότατο να μπει και στα ψηφοδέλτια;

Γενικα ολοι καπου ανηκουμε , αλλοι το αρνουνται , αλλοι δεν το βλεπουν και αλλοι το υποστηριζουν .
Καποιοι εμαθαν να σκεφτονται δεξια , καποιοι αριστερα και καποιοι ισως τιποτα απο δυο .
Οποτε , αναγκαστικα οταν γινονται συζητησεις μεσα στο πανεπιστημιο για την πολιτικη η οποια ειναι ουσιαστικα η ιδια η ζωη μας , φαινεται προς τα που τασσεται ο καθενας .
Οπως και να το κανουμε απο εκει και περα καθενας διαλεγει το δρομο του ...ειτε θα σκυψει το κεφαλι και θα μεινει αμετοχος , ειτε θα κοιταξει την παρτι του , ειτε θα αποφασισει να κανει την προσπαθεια του .
Τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα και καθρεφτιζουν την κοινωνια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γενικα ολοι καπου ανηκουμε , αλλοι το αρνουνται , αλλοι δεν το βλεπουν και αλλοι το υποστηριζουν .
Καποιοι εμαθαν να σκεφτονται δεξια , καποιοι αριστερα και καποιοι ισως τιποτα απο δυο .
Οποτε , αναγκαστικα οταν γινονται συζητησεις μεσα στο πανεπιστημιο για την πολιτικη η οποια ειναι ουσιαστικα η ιδια η ζωη μας , φαινεται προς τα που τασσεται ο καθενας .
Οπως και να το κανουμε απο εκει και περα καθενας διαλεγει το δρομο του ...ειτε θα σκυψει το κεφαλι και θα μεινει αμετοχος , ειτε θα κοιταξει την παρτι του , ειτε θα αποφασισει να κανει την προσπαθεια του .
Τα πραγματα ειναι πολυ συγκεκριμενα και καθρεφτιζουν την κοινωνια .


Όχι διαφωνώ κάθετα με αυτή τη λογική εσύ μπορεί να κατηγοριοποιείς τους άλλους όπως θέλέις αυτό δε σημαίνει κι ότι έτσι είναι. Τι θα πει "όλοι κάπου ανήκουν" δε μιλάμε για ποδόσφαιρο για αντιλήψεις μιλάμε. Κανείς δε γεννιέται με μια Χ αντίληψη αυτά διαμορφώνονται όπως μεγαλώνει κάποιος και αλλάζουν με το χρόνο. Ξεφύγετε λίγο απ την λογική του οπαδισμού όπου φοράς στον καθένα και μια πολιτική ταυτότητα και τον χαρακτηρίζεις από αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα κόμματα τα ίδια. Ένα ΚΚ έχει μία επιστημονική βάση η οποία ακολουθείται για την επίτευξη των στόχων και είναι ταξικό. Ένας συνειδητοποιημένος εργαζόμενος, θα επιλέξει ένα ΚΚ, ανεξαρτήτως του αν συμφωνεί σε όλα ή διαφωνεί σε κάποια πράγματα του παρόντος με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ένας συνειδητοποιημένος εργαζόμενος, θα επιλέξει ένα ΚΚ, ανεξαρτήτως του αν συμφωνεί σε όλα ή διαφωνεί σε κάποια πράγματα του παρόντος με αυτό.
εγώ δηλαδή που δεν επιλέγω το ΚΚ επειδη διαφωνώ με τα περισσότερα απο όσα λέει,
δεν είμαι συνειδητοποιημένος εργαζόμενος;;;;:confused:
η δεν καταλαβα κατι καλά(μακάρι δηλαδή), η δεν πάμε γενικώς καλα.....:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
εγώ δηλαδή που δεν επιλέγω το ΚΚ επειδη διαφωνώ με τα περισσότερα απο όσα λέει,
δεν είμαι συνειδητοποιημένος εργαζόμενος;;;;:confused:
η δεν καταλαβα κατι καλά(μακάρι δηλαδή), η δεν πάμε γενικώς καλα.....:rolleyes:
Καταρχάς δεν υπάρχει μόνο ένα ΚΚ στην Ελλάδα. Εγώ μπορεί να συμφωνώ με το γνωστό ΚΚΕ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλα.
Από εκεί και πέρα, ναι, θεωρώ ότι όποιος δεν επιλέγει ένα ΚΚ σε γενικές γραμμές κάτι υπάρχει στο οποίο θα διαφωνούμε και θεωρώ λάθος την άποψή του. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι συνειδητοποιημένος, αλλά απλά να μην θέλει τον Σοσιαλισμό ή οτιδήποτε.
Πρέπει να μου πεις πρώτα που θέτεις πολιτικά τον εαυτό σου τώρα, για να σου πω τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα κόμματα τα ίδια. Ένα ΚΚ έχει μία επιστημονική βάση η οποία ακολουθείται για την επίτευξη των στόχων και είναι ταξικό.

Μα ποιος μίλησε για κόμματα; Αυτό εννοώ όταν λέω μην κατηγοροποιείτε το κόσμο. Μιλάμε σε επίπεδο ανθρώπων όχι ομάδων. Η συμμετοχή σε ένα κόμμα είναι ένας από τους πολλούς τρόπους με τους οποίους μπορεί να πολιτικοποιηθεί κάποιος, δεν είναι μονόδρομος για να το χρησιμοποιείς ως κριτήριο διαχωρισμού. Ο κάθε άνθρωπος ακόμη και μεταξύ "αριστερών/κομμουνιστών" όπως θες πές το είναι διαφορετικός καταλάβετε το.

Ένας συνειδητοποιημένος εργαζόμενος, θα επιλέξει ένα ΚΚ, ανεξαρτήτως του αν συμφωνεί σε όλα ή διαφωνεί σε κάποια πράγματα του παρόντος με αυτό.

Ναι οκ κόψε κάτι, ο συνειδητοποιημένος εργαζόμενος θα στηρίξει/ψηφίσει το κόμμα το οποίο θεωρεί ότι με αυτόν τον τρόπο θα ικανοποιηθούν στο μέγιστο βαθμό τα συμφέροντά του. Αν αυτό είναι το ΚΚΕ ( οποιοδήποτε από αυτά ) ας είναι, δέξου όμως ότι δεν είναι όλοι οι "συνειδητοποιημένοι εργάζομενοι" κομμουνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Απλως να προσθεσω οτι ο Αριστοτελης μιλησε για πολιτικα και ΟΧΙ για κομματικα οντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως η εκκλησία είναι κακός εκφραστής της θρησκείας, έτσι και τα κόμματα είναι κακοί εκφραστές της πολιτικής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Τα κόμματα είναι οργανώσεις ανθρώπων που με κοινά σημεία πολιτικής σκέψης.
Δεν βλέπω τι το μεμπτό έχει αυτό.
Μα ποιος μίλησε για κόμματα; Αυτό εννοώ όταν λέω μην κατηγοροποιείτε το κόσμο. Μιλάμε σε επίπεδο ανθρώπων όχι ομάδων. Η συμμετοχή σε ένα κόμμα είναι ένας από τους πολλούς τρόπους με τους οποίους μπορεί να πολιτικοποιηθεί κάποιος, δεν είναι μονόδρομος για να το χρησιμοποιείς ως κριτήριο διαχωρισμού. Ο κάθε άνθρωπος ακόμη και μεταξύ "αριστερών/κομμουνιστών" όπως θες πές το είναι διαφορετικός καταλάβετε το.



Ναι οκ κόψε κάτι, ο συνειδητοποιημένος εργαζόμενος θα στηρίξει/ψηφίσει το κόμμα το οποίο θεωρεί ότι με αυτόν τον τρόπο θα ικανοποιηθούν στο μέγιστο βαθμό τα συμφέροντά του. Αν αυτό είναι το ΚΚΕ ( οποιοδήποτε από αυτά ) ας είναι, δέξου όμως ότι δεν είναι όλοι οι "συνειδητοποιημένοι εργάζομενοι" κομμουνιστές.
Δικαίωμά μου να λέω ότι έχουν λάθος όσοι εργαζόμενοι δεν στηρίζουν ένα ΚΚ. Θα μου επιτρέψεις ελπίζω να έχω αυτήν την άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Γνωστος που ειχε δωσει κ την ψυχη του στο ΚΚ ,στην πρωτη γραμμη σε καθε πορεια κ οταν πεθανε ουτε ενας εκπροσωπος δεν εμφανιστηκε στην τελετη ταφης του..Απο τοτε ο γιος του συνεχιζει να ειναι κομμουνιστης αλλα για το ΚΚΕ ουτε θελει να ακουει...:/:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ηταν απο τα ιδρυτικα μελη του ΠΑΜΕ Περιστεριου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Είμαι υπερ της ύπαρξης πολιτικών παρατάξεων στα πανεπίστημια,ενα ακρως δημοκρατικό φαινόμενο.
Η πολιτική είναι είναι ένα κομμάτι που έχει εισχωρήσει για τα καλά στις ζωές μας
και καλώς η κακώς η πολιτική μας,εκφράζεται με κομματική πολιτική, είτε είναι θεμιτό είτε όχι.
Ο άνθρωπος έχει την ανάγκη να ανήκει κάπου(μια όμαδα,οργάνωση,παράταξη ή ο,τι άλλο) και όποιος θέλει να εθελοτυφλεί
είναι ελεύθερος να το κάνει.
Τελειώνω με λίγο Νίτσε,μια φράση με την όποια μόλις έγραψα έκθεση.

Η πλάνη δεν είναι τύφλωση.Η πλάνη είναι ανανδρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γνωστος που ειχε δωσει κ την ψυχη του στο ΚΚ ,στην πρωτη γραμμη σε καθε πορεια κ οταν πεθανε ουτε ενας εκπροσωπος δεν εμφανιστηκε στην τελετη ταφης του..Απο τοτε ο γιος του συνεχιζει να ειναι κομμουνιστης αλλα για το ΚΚΕ ουτε θελει να ακουει...:/:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ηταν απο τα ιδρυτικα μελη του ΠΑΜΕ Περιστεριου
Δεν ξέρω αν συνηθίζεται να στέλνεται εκπρόσωπος σε ανθρώπους του ΚΚΕ που δεν είναι στην ηγεσία του, αλλά εν πάση περιπτώσει αυτό είναι ένα προσωπικό παρπάπονο, δεν είναι πολιτική κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top