Φοιτητικές παρατάξεις

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η ΠΚΣ βασικά είναι το φοιτητικό σκέλος της ΚΝΕ,οπότε μάλλον είπες το ίδιο πράγμα δύο φορές :P

Sorry κιόλας,αλλά εδώ έχεις άδικο.Προσωπικά,ποτέ μέλος της Αρ.Εν.της ΠΚΣ,της ΕΑΑΚ,των Αγωνιστικών Κινήσεων,δεν μου 'χει μοιράσει σημειώσεις ή SOS.Τώρα,αν μεταξύ τους τα μέλη τους μοιράζονται σημειώσεις,είναι κάτι που δεν μας πέφτει λόγος.Και εγώ παίρνω σημειώσεις από φίλους μου,αυτό δεν έχει καμία σημασία.Πάρτυ μπορεί να κάνουν και αυτοί,αλλά η ειδοποιός διαφορά,είναι ότι δεν προβάλουν τα πάρτυ ως βασική συνδικαλιστική ενέργεια.Πάρτυ κάνουν για οικονομική ενίσχυση,ή για την καύλα τους,δεν μας νοιάζει αυτό.Αυτό που μας νοιάζει,είναι ότι το όνομά τους δεν είναι συνδεδεμένο με τα πάρτυ,όπως είναι της ΔΑΠ ή της ΠΑΣΠ.

Ευχαριστώ για την επεξήγηση! :)

Σε εμάς όχι μόνο κάνουν πάρτυ, αλλά αφήνουν και μπουρδέλο τη σχολή (γιατί τα κάνουν μέσα στη σχολή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Για φοιτητικές παρατάξεις σου μίλησα εγώ και στο τι ψήφισα, αλλού το πήγες εσύ.
Εγώ ψήφισα ΠΚΣ, ποιο είναι το άλλο άκρο, δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Στο είπα...όταν γίνεις θα περιμένω την δική σου εκτίμηση:)

Δηλαδή σε έπιασε εσένα ΜΑΣίτης και προσπάθησε να σε εξαγοράσει με σημειώσεις;
Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό.
Αν, όντως, ισχύει, πρέπει αν τους ξεμπροστιάσεις. Το έκανες; Ή μήπως, όντως, μιλάς αυθαίρετα;

Περιέργως, είσαι ο πρώτος που είπε κάτι τέτοιο για το ΜΑΣ.
Ειλικρινά, από όσους φοιτητές ξέρω, κανείς δεν το έχει ξαναπεί αυτό.


Υγ. Μ'αρέσει πολύ που εκφέρετε άποψη εδώ όλοι, και δεν έχετε ιδέα ( το όνομα, τη δράση, το πρόγραμμα μιας παράταξης, κ.ά. ) ;)
Απολαυστικό.
Keep on_

Yγ2. Τη δική μου εκτίμηση την έχω έτοιμη, αλλά για να μη με πεις προπέτη, θα σου την πω εν καιρώ. Σε 2-3 μήνες θα μιλάω και με πιο προσωπική πείρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα ΠΚΣ, ποιο είναι το άλλο άκρο, δηλαδή;
Το δεξί ;)
Δηλαδή σε έπιασε εσένα ΜΑΣίτης και προσπάθησε να σε εξαγοράσει με σημειώσεις;
Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό.
Αν, όντως, ισχύει, πρέπει αν τους ξεμπροστιάσεις. Το έκανες; Ή μήπως, όντως, μιλάς αυθαίρετα;

Περιέργως, είσαι ο πρώτος που είπε κάτι τέτοιο για το ΜΑΣ.
Ειλικρινά, από όσους φοιτητές ξέρω, κανείς δεν το έχει ξαναπεί αυτό.


Υγ. Μ'αρέσει πολύ που εκφέρετε άποψη εδώ όλοι, και δεν έχετε ιδέα ( το όνομα, τη δράση, το πρόγραμμα μιας παράταξης, κ.ά. ) ;)
Απολαυστικό.
Keep on_

Yγ2. Τη δική μου εκτίμηση την έχω έτοιμη, αλλά για να μη με πεις προπέτη, θα σου την πω εν καιρώ. Σε 2-3 μήνες θα μιλάω και με πιο προσωπική πείρα.
θες να μας πεις από που έχεις σχηματίσει άποψη?? Γιατί αν θυμάμαι καλά φέτος τελείωσες το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Yγ2. Τη δική μου εκτίμηση την έχω έτοιμη, αλλά για να μη με πεις προπέτη, θα σου την πω εν καιρώ. Σε 2-3 μήνες θα μιλάω και με πιο προσωπική πείρα.

Μόλις περάσεις στο πανεπιστήμιο και ζήσεις μέσα 2-3 χρόνια, τότε θα καταλάβεις. Το 1ο έτος μπορεί να περάσει και αναίμακτα, ειδικά σε καιρούς ήρεμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δηλαδή σε έπιασε εσένα ΜΑΣίτης και προσπάθησε να σε εξαγοράσει με σημειώσεις;
Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό.
Αν, όντως, ισχύει, πρέπει αν τους ξεμπροστιάσεις. Το έκανες; Ή μήπως, όντως, μιλάς αυθαίρετα;

Περιέργως, είσαι ο πρώτος που είπε κάτι τέτοιο για το ΜΑΣ.
Ειλικρινά, από όσους φοιτητές ξέρω, κανείς δεν το έχει ξαναπεί αυτό.


Υγ. Μ'αρέσει πολύ που εκφέρετε άποψη εδώ όλοι, και δεν έχετε ιδέα ( το όνομα, τη δράση, το πρόγραμμα μιας παράταξης, κ.ά. ) ;)
Απολαυστικό.
Keep on_

Yγ2. Τη δική μου εκτίμηση την έχω έτοιμη, αλλά για να μη με πεις προπέτη, θα σου την πω εν καιρώ. Σε 2-3 μήνες θα μιλάω και με πιο προσωπική πείρα.
Kαι σταματάω..σίγουρα έχουμε περισσότερη ιδέα από την μηδαμινή που έχεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχίδι;
Δεν ξέρω, ρε, πες μου: «την Τ.Α.Δ.Ε.»...

Chat το κάναμε εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
θες να μας πεις από που έχεις σχηματίσει άποψη?? Γιατί αν θυμάμαι καλά φέτος τελείωσες το λύκειο.

Διάβασε το "Υγ2" που παρέθεσα.
Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Μόλις γίνει η πρώτη Γ.Σ. στη σχολή μου, αφού θα έχω φάει γλύψιμο από ΔΑΠίτες, ΠΑΣΠίτες, αφού θα έχω δει και με τα μάτια μου, ΠΧ, τους ΕΑΑΚίτες i)να πίνουν το χορτάρι και ii)να ψάχνουν πρόσκαιρες λύσεις σε θέματα της σχολής, τότε θα σου πω και εμπεριστατωμένα την άποψή μου, για να είμαι και πειστικός. ;)


Kαι σταματάω..σίγουρα έχουμε περισσότερη ιδέα από την μηδαμινή που έχεις:)

Ακριβώς έτσι είναι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Προφανώς και έχω φίλους ΕΑΑΚιτες και τα λέω...επίσης δεν συγκρίνονται τα πάρτυ των φοιτητικών παρατάξεων, αλλά όχι και να τους βγάζουμε εντελώς εκτός από αυτό το κομμάτι ''βοήθειας''στον φοιτητή :)

Ευχαριστώ για την επεξήγηση! :)

Σε εμάς όχι μόνο κάνουν πάρτυ, αλλά αφήνουν και μπουρδέλο τη σχολή (γιατί τα κάνουν μέσα στη σχολή).

Δεν είπα ότι δεν κάνουν πάρτυ.Είπα ότι δεν προβάλλουν τα πάρτυ τους ως κύρια συνδικαλιστική ασχολία.Το όνομα της ΔΑΣΠ είναι συνδεδεμένο με τα πάρτυ και τις εκδρομές.Θέλετε να μου πείτε ότι αν πιάσεις έναν φοιτητή και του πεις "ΕΑΑΚ",το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί είναι "partying"?Ας είμαστε σοβαροί.Το να κάνει μια παράταξη πάρτυ,δεν είναι παράλογο,όπως είπα αποτελεί έναν τρόπο οικονομικής ενίσχυσης,και ένα άνοιγμα προς τον κόσμο.Το ζήτημα είναι να μην το προβάλλει αυτό,ως βασικό λόγο ύπαρξής της.Και καμία αριστερή παράταξη απ'όσο γνωρίζω,δεν προβάλλει τη λογική "ψήφισέ με γιατί κάνω τα καλύτερα πάρτυ/γιατί δίνω τις καλύτερες σημειώσεις".Αυτά αποτελούν πρακτικές των καθεστωτικών παρατάξεων.Το κυριότερο πρόβλημα των αριστερών παρατάξεων είναι ότι έχουν ανάγει τον φοιτητικό συνδικαλισμό σε πολιτικό,με συνέπεια να πρέπει να έχεις διαβάσει πέντε τόνους μαρξισμού για να καταλάβεις τι λένε,ενώ το κυριότερο πρόβλημα της ΔΑΣΠ είναι ότι έχει εξισώσει τον φοιτητικό συνδικαλισμό με τα πάρτυ και τη διασκέδαση.Όλοι έχουν προβλήματα,δεν έχουν όμως τα ίδια προβλήματα.

Διάβασε το "Υγ2" που παρέθεσα.
Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Μόλις γίνει η πρώτη Γ.Σ. στη σχολή μου, αφού θα έχω φάει γλύψιμο από ΔΑΠίτες, ΠΑΣΠίτες, αφού θα έχω δει και με τα μάτια μου, ΠΧ, του; ΕΑΑΚίτες i)να πίνουν το χορτάρι και ii)να ψάχνουν πρόσκαιρες λύσεις σε θέματα της σχολής, τότε θα σου πω και εμπεριστατωμένα την άποψή μου, για να είμαι και πειστικός. ;)

Για not yet φοιτητής,δεν είσαι καθόλου προκατειλλημένος βλέπω...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Για not yet φοιτητής,δεν είσαι καθόλου προκατειλλημένος βλέπω...:whistle:

Έχω σχολική πείρα! ;)
Το γεγονός ότι τα περισσότερα σχολεία στην Ελλάδα δε λειτουργούν με τρόπο αντίστοιχο των τριτοβάθμιων τμημάτων, δε σημαίνει ότι αυτό συμβαίνει και στο δικό μου.

Έζησα πολύ καλά ΣΥΡΙΖΑίους, ΚΝίτες, ΟΝΝΕΔίτες, ΧΡΥΣΑΥΓίτες, ΠΑΣΟΚους, και έχω σχηματίσει μια συγκεκριμένη άποψη.

Λες να έχουν άλλη γραμμή στα σχολεία και άλλη στα πανεπιστήμια;

Δεεε νομίζω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Διάβασε το "Υγ2" που παρέθεσα.
Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο.

Μόλις γίνει η πρώτη Γ.Σ. στη σχολή μου, αφού θα έχω φάει γλύψιμο από ΔΑΠίτες, ΠΑΣΠίτες, αφού θα έχω δει και με τα μάτια μου, ΠΧ, τους ΕΑΑΚίτες i)να πίνουν το χορτάρι και ii)να ψάχνουν πρόσκαιρες λύσεις σε θέματα της σχολής, τότε θα σου πω και εμπεριστατωμένα την άποψή μου, για να είμαι και πειστικός. ;)
Επειδή διάβασα το Υγ2 ενώ εσύ δεν διάβασες την ερώτησή μου σε ρώτησα από ΠΟΥ σχημάτισες την απόψη αυτή ( καλοπροαίρετα ρωτάω δεν θέλω να στην πω).

Υγ. Προσπάθησε να είσαι λίίίίγο πιο αντικειμενικός και να μην χρωματίζεσαι τόσο εύκολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Επειδή διάβασα το Υγ2 ενώ εσύ δεν διάβασες την ερώτησή μου σε ρώτησα από ΠΟΥ σχημάτισες την απόψη αυτή ( καλοπροαίρετα ρωτάω δεν θέλω να στην πω).

Υγ. Προσπάθησε να είσαι λίίίίγο πιο αντικειμενικός και να μην χρωματίζεσαι τόσο εύκολα ;)

Όλοι χρωματισμένοι είναι.
Δε ζεις σε κράτος που δεν υπάρχουν χρώματα, αν με πιάνεις.

Όπως είπα και παραπάνω, έχω μια συγκεκριμένη και όχι συνήθη σχολική πείρα*.

* Edit

Πολιτικοποιημένοι-κομματικοποιημένοι μαθητές, ΓΣ, η δράση και οι διεκδικήσεις τους, η πολιτική κατεύθυνσή τους, κ.ά.π. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εμένα αυτό που με ενοχλεί στην ΜΑΣ και την ΕΑΑΚ είναι ότι δεν μας δίνουν κουλουράκια την μέρα πριν τις εκλογές. Οι άλλοι 2 γιατί δίνουν;; :worry:
Αυτό που μ'αρέσει όμως είναι ότι έχει ωραία παιζά. :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έχω σχολική πείρα! ;)
Το γεγονός ότι τα περισσότερα σχολεία στην Ελλάδα δε λειτουργούν με τρόπο αντίστοιχο των τριτοβάθμιων τμημάτων, δε σημαίνει ότι αυτό συμβαίνει και στο δικό μου.

Έζησα πολύ καλά ΣΥΡΙΖΑίους, ΚΝίτες, ΟΝΝΕΔίτες, ΧΡΥΣΑΥΓίτες, ΠΑΣΟΚους, και έχω σχηματίσει μια συγκεκριμένη άποψη.

Λες να έχουν άλλη γραμμή στα σχολεία και άλλη στα πανεπιστήμια;

Δεεε νομίζω. ;)

Λέω ότι δεν υπάρχει αναλογική αντιστοιχία.Ούτε οι ίδιες δυνάμεις δρουν στους δύο αυτούς χώρους,ούτε έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες,ούτε την ίδια μαζικότητα,ούτε τίποτα.Σ'ένα πανεπιστήμιο,δρουν με τελείως διαφορετικούς όρους απ'ότι σ'ένα σχολείο,τα προβλήματα είναι τελείως διαφορετικά,και το πεδίο κινήσεών τους πολύ ευρύτερο.

Και κάτι που θεωρώ ακόμα βασικότερο,είναι η διαφορά μαθητή και φοιτητή:δεν θέλω να είμαι άδικος,μέσα σε τόσους που ανήκουν σε παρατάξεις στα ελληνικά πανεπιστήμια,κάποιοι απ'αυτούς που θα γνωρίσεις,σε όλες τις παρατάξεις,θα είναι αξιόλογα άτομα.Είναι μηδενιστικό και αφοριστικό να πιστεύεις ότι όλοι είναι ηλίθιοι.Θα είναι ένας?δύο?τρεις?θα δείξει,δεν έχει σημασία αυτό.Σημασία έχει,ότι ένας μαθητής είναι στο 99% των περιπτώσεων απλώς φανατισμένος και ημιμαθής,επειδή δεν έχει ούτε την ωριμότητα,ούτε τον χρόνο και τις εμπειρίες να ψάξει και να κατανοήσει κάτι σε βάθος,ενώ ένας φοιτητής,με τα προβλήματά του και αυτός σαφέστατα,έχει πολύ μεγαλύτερο potential να έχει να σου πει 4-5 πράγματα παραπάνω.Καλώς ή κακώς,η πολιτική δεν γίνεται απ'τους μαθητές,αλλά από ενήλικες,και υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό.

Όλοι χρωματισμένοι είναι.
Δε ζεις σε κράτος που δεν υπάρχουν χρώματα, αν με πιάνεις.

Όπως είπα και παραπάνω, έχω σχολική πείρα.

Έχει μεγάλη διαφορά όμως ο ιδεολογικός/πολιτικός χρωματισμός απ'τον κομματικό,όπως επίσης και το πόσο εμμένεις σ'έναν συγκεκριμένο χρωματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οι ΜΑΣίτες είναι ξεκάθαροι.Είναι με τους ριζοσπάστες στα χέρια, κατεβαίνουν σε κάθε πορεία με το ΠΑΜΕ και σε καλούν να είσαι μαζί τους.
Δε σου δίνουν ΟΥΤΕ σημειώσεις, ΟΥΤΕ σε καλούν σε party.

Οι ΑΡΕΝιτες και οι ΕΑΑΚιτες , σε άλλες σχολές είναι ανύπαρκτες δυνάμεις σε σχέση με ΔΑΠ-ΠΑΣΠ , σε άλλες είναι πολύ ισχυρές.
Και αυτοί είναι ξεκάθαροι, δεν σου δίνουν σημειώσεις (άλλο που μπορεί να ανταλλάσουν μεταξύ τους, το οποίο το κάνουν ΟΛΟΙ οι φοιτητές) και διοργανώνουν κάποιες συναντήσεις στα σχήματά τους και κάποια parties όπως είπε ο Crowley κυρίως για οικονομική ενίσχυση.
Δεν τα κάνουν για να γνωρίζεις γκόμενες , να περνάς καλά και να τους ψηφίσεις.

Οι ΔΑΠιτες και οι ΠΑΣΠιτες είναι οι πρωτοπόροι στα παιχνιδάκια.
Λίστες,Χαρτογραφήσεις,Φοιτητοπατέρες,Χρηματοδοτήσεις απο κόμματα είναι ένα μικρό μέρος από αυτά τα παιχνιδάκια.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν κάθεται όλη μέρα στη σχολή για την ψυχή της μάνας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Oλες οι παραταξεις εχουν κοινο στοιχειο οτι δεν τους ενδιαφερουν ουτε στο ελαχιστο τα προβληματα της σχολης και η βελτιωση της.Οποτε μακρια και "αγαπημενοι" απο αυτους και τα μικροπολιτικα παιχνιδια τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λέω ότι δεν υπάρχει αναλογική αντιστοιχία.Ούτε οι ίδιες δυνάμεις δρουν στους δύο αυτούς χώρους,ούτε έχουν τις ίδιες αρμοδιότητες,ούτε την ίδια μαζικότητα,ούτε τίποτα.Σ'ένα πανεπιστήμιο,δρουν με τελείως διαφορετικούς όρους απ'ότι σ'ένα σχολείο,τα προβλήματα είναι τελείως διαφορετικά,και το πεδίο κινήσεών τους πολύ ευρύτερο.

Και κάτι που θεωρώ ακόμα βασικότερο,είναι η διαφορά μαθητή και φοιτητή:δεν θέλω να είμαι άδικος,μέσα σε τόσους που ανήκουν σε παρατάξεις στα ελληνικά πανεπιστήμια,κάποιοι απ'αυτούς που θα γνωρίσεις,σε όλες τις παρατάξεις,θα είναι αξιόλογα άτομα.Είναι μηδενιστικό και αφοριστικό να πιστεύεις ότι όλοι είναι ηλίθιοι.Θα είναι ένας?δύο?τρεις?θα δείξει,δεν έχει σημασία αυτό.Σημασία έχει,ότι ένας μαθητής είναι στο 99% των περιπτώσεων απλώς φανατισμένος και ημιμαθής,επειδή δεν έχει ούτε την ωριμότητα,ούτε τον χρόνο και τις εμπειρίες να ψάξει και να κατανοήσει κάτι σε βάθος,ενώ ένας φοιτητής,με τα προβλήματά του και αυτός σαφέστατα,έχει πολύ μεγαλύτερο potential να έχει να σου πει 4-5 πράγματα παραπάνω.Καλώς ή κακώς,η πολιτική δεν γίνεται απ'τους μαθητές,αλλά από ενήλικες,και υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό.

Στα σχολεία δρουν οι περισσότερες από τις Δυνάμεις που δρουν μέσα στα Πανεπιστήμια.
Σαφώς και υπάρχουν διαφορές στο σχολείο και το πανεπιστήμιο, αυτό, όμως, δεν αλλάζει τη συμπεριφορά μιας οργάνωσης. Τα προβλήματα δεν είναι διαφορετικά. Τα ίδια είναι, με την ίδια βάση, απλώς, εκφράζονται σε άλλο χώρο. Στην παιδεία αναφερόμαστε.

Εγώ πάλι που θεωρώ ότι οι φοιτητές είναι πολύ πιο ηλίθιοι από τους μαθητές;
Μπορείς να συγκρίνεις τους ξύστες με τον άπειρο ελεύθερο χρόνο φοιτητές, με τους αντίστοιχους μαθητές. Σίγουρα οι πρώτοι είναι πολυπληθέστεροι. Από πού κι ως πού ένας φοιτητάκος, που τα έχει όλα στο χέρι, και που δεν τον νοιάζει τίποτα, μπορεί να έχει να πει περισσότερα πράγματα από έναν μαθητή, που, π.χ., μπορεί να δουλεύει τα καλοκαίρια για να πληρώνει τα φροντιστήριά του και για να εισφέρει στην οικογένεια;

Αν θέλεις συνεχίζουμε τις γενικεύσεις και σε ποσοστά μεγαλύτερα του 99%. ;)

Να σου θυμίσω, επίσης, ότι η όρεξη να ασχοληθείς με τα πολιτικά και να ξυπνήσεις δε σου έρχεται όταν πατάς το πόδι σου στο αμφιθέατρο. Την "ανάγκη" να ασχοληθείς με τα πολιτικά σ'τη δημιουργεί το περιβάλλον και τα ερεθίσματα που δέχεσαι κατά καιρούς από γονείς, συγγενείς, δασκάλους κλπ. Το ενδιαφέρον αυτό μπορεί να δημιουργηθεί και σε πολύ μικρότερη ηλικία, και να καλλιεργηθεί.
Αν ο άλλος περιμένει το πανεπιστήμιο για να ανακαλύψει τον πολιτικό κόσμο, είναι χαμένος από χέρι.
Αν, επίσης, νομίζει ότι δεν έχει πολιτικά ενδιαφέροντα, είναι πάλι χαμένος.

Πραγματικά, δε θα με αγγίξει ΚΑΝ ένας φοιτητής με αυτά που θα πει, πόσω μάλλον αν είναι και κόπρος.
Τα λόγια ενός εργάτη θα με βάλουν σε σκέψεις.

Τους θεωρητικάριους ιδεολόγους φοιτητάμπουρες (και όχι μόνο) τους έχουμε φάει στη μάπα εδώ και χρόνια. Δε θα τους μάθουμε τώρα. Η θεωρία, ξέρεις, απέχει πολύ από την πράξη. ;)


Έχει μεγάλη διαφορά όμως ο ιδεολογικός/πολιτικός χρωματισμός απ'τον κομματικό,όπως επίσης και το πόσο εμμένεις σ'έναν συγκεκριμένο χρωματισμό.

Με το συμπάθιο κιόλας, να μου λείπουν τα διδάγματα από μέρους σου.

Α! Επίσης, όσο και να μη θέλεις/μπορείς να το πιστέψεις, ή όσο και να το κρύβεις (?!), κομματικά χρωματισμένος είσαι και ΕΣΥ, και οι άλλοι, συνειδητά ή όχι.
Συνειδητοποίησε σε τι κόσμο ζεις.
Τα παραμυθάκια για πολιτικοποίηση και όχι κομματικοποίηση, και peace, και love, πέτα τα. Πάλιωσαν. Δε χωράνε στο σήμερα.
Κομματικά χρωματισμένος* ΔΕ θα είσαι σε κοινωνία που ΔΕ θα υπάρχουν κόμματα.

* Δεν εννοώ να είσαι μέλος ενός κόμματος, αν δεν κατάλαβες.


Όταν πετάξουμε τις μάσκες, τα ξαναλέμε. ;)


Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν κάθεται όλη μέρα στη σχολή για την ψυχή της μάνας του.

Επειδή ενδεχομένως εσύ και οι 5, 10, 2000, συμφοιτητές που ξέρεις έχουν/-ετε αυτά στο κεφάλι σας, επειδή εσείς (π.χ.) δεν καταλαβαίνετε κάποιες αναγκαιότητες, δε σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι βαδίζουν με τη συγκεκριμένη "λογική".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν μόνο αυτές οι δύο παρατάξεις πάντως...Και η ΚΝΕ τα ίδια χάλια, η ΠΚΣ επίσης...Όλες είναι στην ίδια μοίρα.
Από πότε η ΚΝΕ έγινε φοιτητική παράταξη;
Η Π.Κ.Σ. έγινε Μ.Α.Σ., εδώ και κανένα δίχρονο.

Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.
Το ΜΑΣ είναι παράταξη και η ΠΚΣ είναι εκλογικός συνδυασμός.
Η ΚΝΕ είναι η Νεολαία του ΚΚΕ. Τα μέλη της συνήθως απαρτίζουν και το ΜΑΣ/ την ΠΚΣ.

Επείτα, η ΔΑΠ/ΝΔΦΚ έχει εξειδίκευση στο να γλύφει, να τακτοποιεί τα μέλη της με κάθε τρόπο, και να τραμπουκίζει τους υπόλοιπους.
Στη σχολή μου όλοι οι υπόλοιποι ήταν απλά θύματα...
αλλά και σε σχολές που είχε παντοκρατορία η ΠΑΣΠ δεν είδαν και καλύτερα πράγματα....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το ΜΑΣ είναι παράταξη και η ΠΚΣ είναι εκλογικός συνδυασμός.
Η ΚΝΕ είναι η Νεολαία του ΚΚΕ. Τα μέλη της συνήθως απαρτίζουν και το ΜΑΣ/ την ΠΚΣ.

Είδες συνδυασμό ΠΚΣ στις φοιτητικές σας εκλογές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top