Φοιτητικές παρατάξεις

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σώπα. Δεν δέχομαι υποδείξεις για το επιστημονική μου παιδεία και επάρκεια. Νομίζω δεν σου πέφτει λόγος. Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει...παξιμάδια. Εξάλλου η αλήθεια πονάει. Γι' αυτό και πάμε κατά διαόλου βολεμένοι στην μιζέριά μας. Βάζουμε τα δάχτυλα και βγάζουμε τα μάτια μας. Φίλε, δεν με ξέρεις και από χθες οπότε λίγα τα λόγια σου και τα υποννούμενα για μένα. Δεν ξέρεις τους κόπους μου,...κτλ μέχρι να φτάσω εδώ που έφτασα αλώβητος. Απλά ανέφερα μια προσωπική εμπειρία. Το αν δεν σου αρέσει, δικαίωμά σου.
σε ξερω εδω και πολλους μηνες, γνωριζω τη νοοτροποια σου και γνωριζω τον μηδενισμο σε σχεδον ολες τις αποψεις σου. παντα γενικευες ετσι! και αφου ειναι δικαιωμα μου να μη μου αρεσει, ειναι δικαιωμα μου να επικρινω! οπως αλλωστε, κανεις και εσυ για ΟΛΟΥΣ τους πανεπιστημιακους, για ΟΛΟΥΣ τους αγωνες που εχουν γινει και για ΟΛΗ την αξια του πανεπιστημιου, που κατ' εσε ειναι ανυπαρκτη, ενω παρα πολλοι διαφωνουν και με αποδειξεις!

υ.γ. ειναι πλειονοτητα και οχι πλειοψηφια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Όσο για το διάβασμα και τον κόπο του καθενός, είναι πολύ ευαίσθητο και λεπτό θέμα...Καλό θα ήταν να μη θίγεται ειδικά με απότομο τρόπο..

Βασικά κανείς δεν ξέρει πέραν από τον ίδιο το φοιτητή, τον κόπο του ίδιου του φοιτητή. Κανένας δεν είναι σε θέση να χαρακτηρίσει δημοσίως έναν φοιτητή. Δεν του πέφτει λόγος. Ο καθένας μας τραβάει έναν γολγοθά σε όλες τις σπουδές και σε κάθε εξεταστική για να γίνουμε η νέα γενιά επιστημόνων. Άλλοι σε μεγάλο βαθμό, άλλοι σε μικρό και άλλοι το ξύνουν. Οι προσβολές του τέρατος, λες και με ξέρει από χθες, νομίζω ότι ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Θα παρακαλούσα να ανακαλέσει τις βολές εναντίον μου. Βασικά, πιο πάνω εκεί που λέει ότι πασχίζω για πτυχίο χωρίς κόπο, νόμιζα ότι έγραφε για κάποιον άλλο. Μπορεί ο τέρας, να ξέρει πράγματα για τις επιδόσεις μου, που δεν ξέρω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
@Revekka, τα εζησα μεσα απο την αδερφη μου, η οποια δεν ασχολειται με τα πολιτικα, αλλα ετρεχε στις συνελευσεις και στις πορειες επειδη το θεωρουσε υποχρεωση της, ναι, εγω δεν τα εζησα. αλλα εζησα το Δεκεμβρη, αρκετα εντονα, εζησα αυτες τις καταληψεις και πορειες. δεν μπορω να γνωριζω για τα ξυλα που φαγατε, δεν ημουν παρων. στη σχολη μου δεν επεσε ξυλο το 2008.

το διαβασμα ειναι λεπτο θεμα; εγω θεωρω οτι αυτη η απαξιωση, αυτος ο μηδενισμος ειναι πολυ σοβαρο θεμα.


Όποιος δεν ξέρει δεν εκφέρει άποψη. Κρίμα απλά...
εχω αποψη! αλλα ειναι εκ διαμετρου αντιθετη με τη δικη σου!

Υ.Γ. η εξεταστικες χαθηκαν ή δοθηκαν διπλες;

. Άλλοι σε μεγάλο βαθμό, άλλοι σε μικρό και άλλοι το ξύνουν. Οι προσβολές του τέρατος, λες και με ξέρει από χθες, νομίζω ότι ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Θα παρακαλούσα να ανακαλέσει τις βολές εναντίον μου.
οπως ειπα και πριν, σε ξερω απο χτες. αυτο που πραγματικα ριχνει το επιπεδο της συζητησης, δεν ειναι οι, δηθεν, προσβολες μου περι διαβασματος, ομως η μεγαλοψυχια που μου προσεφερες, με τη φραση "σε λυπαμαι".

σε ειρωνια, απαντησα με ειρωνια! και, αν κατι ηταν λαθος, ειναι αυτη η ειρωνια της απαντησης.

δεν θα πάψουμε να λέμε την γνώμη μας τέρας όσο και αν ενοχλεί
μηπως γαβγιζεις, για να σταματησω να λεω εγω τη δικια μου αποψη;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Συνέχισε όσο θες...Απλά χαζεύω να δω που θα το πας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Revekka, τα εζησα μεσα απο την αδερφη μου, η οποια δεν ασχολειται με τα πολιτικα, αλλα ετρεχε στις συνελευσεις και στις πορειες επειδη το θεωρουσε υποχρεωση της, ναι, εγω δεν τα εζησα. αλλα εζησα το Δεκεμβρη, αρκετα εντονα, εζησα αυτες τις καταληψεις και πορειες. δεν μπορω να γνωριζω για τα ξυλα που φαγατε, δεν ημουν παρων. στη σχολη μου δεν επεσε ξυλο το 2008.

το διαβασμα ειναι λεπτο θεμα; εγω θεωρω οτι αυτη η απαξιωση, αυτος ο μηδενισμος ειναι πολυ σοβαρο θεμα.


εχω αποψη! αλλα ειναι εκ διαμετρου αντιθετη με τη δικη σου!

Υ.Γ. η εξεταστικες χαθηκαν ή δοθηκαν διπλες;

Συγχώρα με, αλλά δεν τα έζησες. Δεν σε επηρέασαν. Έρχονται καταστάσεις στη ζωή που πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στον αγώνα (στον όποιο αγώνα) και στη ζωή. Χώρια που είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό ο αγώνας, να μην τους εκφράζει όλους. Δεν υπάρχει υποχρέωση σε αυτά τα πράγματα, υπάρχει πιστεύω.

Οι εξεταστικές χάθηκαν, εμείς δεν είχαμε διπλές.

Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά εδώ κάνουμε συζήτηση. Αν δεν συμφωνείς, το λες όμορφα, όπως μιλάμε και εμείς.

Ο Δεκέμβρης δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε εδώ..Καμία όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συνέχισε όσο θες...Απλά χαζεύω που θα το πας.
το "Χαζευω" εχει αρνητικη σημασια! χαζεψε οσο θες :/:

ρεβεκα που γενικευσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Σε μας οι διπλές κρατούσαν από Αύγουστο έως Νοέμβριο τις χρονιές 2005-2006, 2006-2007 και 2007-2008. Οι αναπληρώσεις των μαθημάτων γίνονταν Ιούλιο-Αύγουστο και γράφαμε ανά μέρα 1 ή 2 ή 3 μαθήματα σε αδίδαχτη ύλη με την "απουσία" των παρατάξεων. Μόνο στις προεκλογικές περιόδους ξαναεμφανίστηκαν για το γνωστό τροπάριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συγχώρα με, αλλά δεν τα έζησες. Δεν σε επηρέασαν. Έρχονται καταστάσεις στη ζωή που πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα στον αγώνα (στον όποιο αγώνα) και στη ζωή. Χώρια που είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό ο αγώνας, να μην τους εκφράζει όλους. Δεν υπάρχει υποχρέωση σε αυτά τα πράγματα, υπάρχει πιστεύω.

Οι εξεταστικές χάθηκαν, εμείς δεν είχαμε διπλές.

Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά εδώ κάνουμε συζήτηση. Αν δεν συμφωνείς, το λες όμορφα, όπως μιλάμε και εμείς.

Ο Δεκέμβρης δεν έχει σχέση με αυτό που λέμε εδώ..Καμία όμως.

ακομα και γινομαι επιθετικος ή προκλητικος, δεν προσβαλλω τον αλλο. η αποψη μου ειναι ο npb, επειδη ακριβως εχω συζητησει πολλες φορες απο το παλιο ischool, ειναι αυτη. οτι μηδενιζει χωρις να κανει την αυτοκριτικη του.


αν σε ενοχλουν, παντως, οι επιθεσεις μου, γιατι δεν σε ενοχλουν οι ακομα πιο προσβλητικες φρασεις "ναι, εχεις δικιο σε ολα" ή "πραγματικα σε λυπαμαι;"

δεν μπορω να κρινω! παντως συμφωνα με συμφοιτητες μου, ο δεκεμβρης ειχε μεγαλυτερο παλμο, οχι τοσο μεγαλη διαρκεια νομιζω.

@npb 2007-2008 γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με τον nPb έχω διαφωνήσει πάρα πολλές φορές, αλλά επειδή του μίλησα ήρεμα, δεν μου μίλησε ποτέ έτσι..
Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να σου πω είναι ότι όπως μιλάς, έτσι σου μιλάνε. Αυτό είναι κανόνας παντού στη ζωή!

Ο Δεκέμβρης δεν είχε να κάνει ούτε με τα πανεπιστήμια, ούτε με παρατάξεις ούτε με τίποτα. Άρα, όσο παλμό και να είχε, είναι άσχετος με αυτό που περάσαμε εμείς.

2007 ήταν οι καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
@npb 2007-2008 γιατι;

Λόγω καταλήψεων για τον Νόμο Πλαίσιο. Δεν θύμιζε Πανεπιστήμιο εκείνα τα έτη το Πανεπιστήμιο. Είχε παύσει η διδακτική και εξεταστική διαδικασία, η έρευνα, η ροή των σπουδών, οι μεταπτυχιακές σπουδές,...Σε θεωρούσαν και γραφικό μαλάκα, αν έλεγες ότι θες να σπουδάσεις ή ότι περίμενες το πτυχίο από την απεργούσα γραμματεία για να φύγεις στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά.

Όλα κρέμονταν από το σόου των Χατζηνικολάου και Τράγκα στην τηλεόραση. Όλα κρέμονταν από τις επικοινωνιακές μαλακίες των πολιτικών που στο όνομα του πολιτικού κόστους, θωρούσαν ως άλλοι Νέρωνες το ηροστράτειο έργο τους. Το αστείο ήταν, ότι ήμουν νέος φοιτητής και με τόσα όνειρα μπαίνοντας στο Πανεπιστήμιο, είδα το απόλυτο χάος. Τα είδα όλα! Είδα εκείνα που δεν ταιριάζουν στην παιδεία κάποιων ανθρώπων αλλά και του Πανεπιστημίου. Νόμισα ότι ήμουν στο Μπαγκλαντές...:)

Τους ευχαριστώ όλους εκείνους που διέλυσαν τα πρώτα φοιτητικά έτη σπουδών μου. Έχασα καλοκαίρια για να κάθομαι να διαβάζω αδίδαχτες άλγεβρες και αναλύσεις Banach 300 σελίδων μέσα στην κουφόβραση και άλλοι έκαναν μπάνια και διακοπές στο Μαϊάμι. Μόνο οι παρέες άξιζαν και οι φιλίες που έκανα. Τίποτε άλλο...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oi μεγαλύτερες σε διάρκεια καταλήψεις (εννοώ κυκλιόμενες όχι κλείσιμο μια μέρας για συμμετροχή στην πορεία )που έζησα ήταν την περίοδο 2007-2008 με διάρκεια από τα Χριστούγεννα μέχρι το Πάσχα. Για πρώτη φορά και μοναδική φορά τα ΕΑΑΚ, η πανσπουδαστική (φοιτητική παράταξη που υποστηρίζεται από το ΚΚΕ) και όλες οι υπόλοιπες αριστερές παρατάξεις αναβάζανε κοινά πλαίσια με αποτέλεσμα να κλείσουν η πλειοψηφία των σχολών της Ελλάδας. Μετά το Πάσχα η πανσπουδαστική αποφάσισε να σταματήσει να υποστηρίζει το κοινό πλαίσιο των αριστερών παρατάξεων με αποτέλεσμα οι καταλήψεις να λήξουν.

Το Δεκέμβρη του 2008 δεν υπήρχε αυτή η πληθώρα των καταλήψεων επειδή ΕΑΑΚ και ΠΚΣ δεν συνεργάστηκαν όπως έγινε την προηγούμενη. χρονιά. Η δική μου σχολή έκλεισε μόνο για μια εβδόμαδα ενώ το 2007-2008 ήταν κλειστή για μεγάλο χρονικό διάστημα. Καταλήψεις έγιναν εκεί που τα ΕΑΑΚ είχαν δύναμη. Η πανσπουδαστική (παίρνοντας γραμμή από το ΚΚΕ) ήταν ενάντια των καταλήψεων και τις ξαναθυμήθηκε ως μέσο αντίδρασης όταν έγινε κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ.

Όσο είναι το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση δεν νομίζω να γίνουν μεγάλες σε διάρκεια καταλήψεις. Τα ΕΑΑΚ αν και δεν το δείχνουν δεν πρόκειται να φέρουν μεγάλη αντίσταση στο ΠΑΣΟΚ, όπως ακριβώς η πανσπουδαστική δεν πρότεινε καταλήψεις το Δεκέμβριο του 2008 και αποφορτίστηκε το κλίμα και έδωσε τέλεος στις καταλήψεις 2007-2008. Σας φαινεται παράξενο αλλά έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Με τον nPb έχω διαφωνήσει πάρα πολλές φορές, αλλά επειδή του μίλησα ήρεμα, δεν μου μίλησε ποτέ έτσι..
Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να σου πω είναι ότι όπως μιλάς, έτσι σου μιλάνε. Αυτό είναι κανόνας παντού στη ζωή!

Ο Δεκέμβρης δεν είχε να κάνει ούτε με τα πανεπιστήμια, ούτε με παρατάξεις ούτε με τίποτα. Άρα, όσο παλμό και να είχε, είναι άσχετος με αυτό που περάσαμε εμείς.

2007 ήταν οι καταλήψεις.

δεν ηταν το 2008, ομως!

ο δεκεμβρης ειχε να κανει και με τα πανεπιστημια, αλλα σιγουρα δεν περιοριστηκε εκει. η δολοφονια του Γρηγοροπουλου ηταν μια αφορμη, ή τουλαχιστον ετσι θελω να το βλεπω! ειχε αιτηματα, απο τα γενικα της χρηματοδοτησης του κλαδου της παιδειας, μεχρι και τα πιο ειδικα, οπως αυτα των μαθητων, που ζητουσαν κτιρια και δικους τους χωρους!

μπορω να πω οτι αυτος που αρχισε να ειρωνευεται ειναι ο npb! επισης ειναι αυτος που αρχιζε να λεει "ποσο γουσταρω οταν την λεω στα ψωνια του πολυτεχνειου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν βλέπω σύνδεση μεταξύ της δολοφονίας του παιδιού και του πανεπιστημίου, sorry.
Οι μόνοι που τη συνέδεσαν, ήταν αυτοί που ήθελαν να κλείσουν ΠΑΛΙ τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όσο είναι το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση δεν νομίζω να γίνουν μεγάλες σε διάρκεια καταλήψεις. Τα ΕΑΑΚ αν και δεν το δείχνουν δεν πρόκειται να φέρουν μεγάλη αντίσταση στο ΠΑΣΟΚ, όπως ακριβώς η πανσπουδαστική δεν πρότεινε καταλήψεις το Δεκέμβριο του 2008 και αποφορτίστηκε το κλίμα και έδωσε τέλεος στις καταλήψεις 2007-2008. Σας φαινεται παράξενο αλλά έτσι είναι.
χμ, δεν ξερω αν θα συμφωνησω ή οχι, νομιζω οτι η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ ειναι καπως πιο επιλεκτικη με την αντιμετωπιση στα πανεπιστημια. πλεον οι δικες μας συνελευσεις βγαινουν και δε βγαινουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Δεν βλέπω σύνδεση μεταξύ της δολοφονίας του παιδιού και του πανεπιστημίου, sorry.
Οι μόνοι που τη συνέδεσαν, ήταν αυτοί που ήθελαν να κλείσουν ΠΑΛΙ τις σχολές.

Νομίζω ότι η δολοφονία του Αλέξη δεν έχει να κάνει. Ήταν πολύ μετά. Δεν θυμάμαι να έγιναν πολύμηνες καταλήψεις. Κάτι βδομάδες κάναμε πριν την εξεταστική και μετά πήρε παράταση στην παράταση η εξεταστική του φεβρουαρίου, κινδυνεύοντας να χαθεί το εξάμηνο και γράφαμε την εβδομάδα 10 μαθήματα...:) Η εξεταστική από 1 μήνα, διήρκησε 2 εβδομάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν βλέπω σύνδεση μεταξύ της δολοφονίας του παιδιού και του πανεπιστημίου, sorry.
Οι μόνοι που τη συνέδεσαν, ήταν αυτοί που ήθελαν να κλείσουν ΠΑΛΙ τις σχολές.

εγω βλεπω, παντως, ενα μοτιβο αστυνομοκρατιας, παραβιασης ασυλου, δολοφιας μεταναστων, δολοφονιας Γρηγοροπουλου. εκεινη η περιοδος, ηταν περιοδος που συζηταγαν τα Κ.Ε.Σ., η οποια αναβληθηκε για αρκετους μηνες!

επισης βλεπω λογο αντιδρασης για την καταστολη στις διαφορες πορειες, μαθητικες, φοιτητικες ή ακομα και απλα τυχαια χτυπηματα σε blocks τη νυχτα που καηκε το δεντρο.

Νομίζω ότι η δολοφονία του Αλέξη δεν έχει να κάνει. Ήταν πολύ μετά. Δεν θυμάμαι να έγιναν πολύμηνες καταλήψεις. Κάτι βδομάδες κάναμε πριν την εξεταστική και μετά πήρε παράταση στην παράταση η εξεταστική του φεβρουαρίου, κινδυνεύοντας να χαθεί το εξάμηνο και γράφαμε την εβδομάδα 10 μαθήματα...:) Η εξεταστική από 1 μήνα, διήρκησε 2 εβδομάδες...

εμεις καναμε δεκεμβρη-γενναρη, δηλαδη δυο μηνες. και μετα οι εξεταστικες κυλησαν ενα μηνα μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εγω βλεπω, παντως, ενα μοτιβο αστυνομοκρατιας, παραβιασης ασυλου, δολοφιας μεταναστων, δολοφονιας Γρηγοροπουλου. εκεινη η περιοδος, ηταν περιοδος που συζηταγαν τα Κ.Ε.Σ., η οποια αναβληθηκε για αρκετους μηνες!

επισης βλεπω λογο αντιδρασης για την καταστολη στις διαφορες πορειες, μαθητικες, φοιτητικες ή ακομα και απλα τυχαια χτυπηματα σε blocks τη νυχτα που καηκε το δεντρο.

Τι σχέση έχει το μοτίβο αστυνομοκρατίας (?), η δολοφονία των μεταναστών, η δολοφονία του παιδιού με το ελληνικό πανεπιστήμιο;
Και επίσης, τι σχέση έχει το άσυλο με τη δολοφονία του παιδιού;
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση, παρά μόνο ΑΝ ψάχνεις επίτηδες να την βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το μοτίβο αστυνομοκρατίας (?), η δολοφονία των μεταναστών, η δολοφονία του παιδιού με το ελληνικό πανεπιστήμιο;
Και επίσης, τι σχέση έχει το άσυλο με τη δολοφονία του παιδιού;
Δεν υπάρχει καμία σύνδεση, παρά μόνο ΑΝ ψάχνεις επίτηδες να την βρεις.

τι σχεση εχει η δολοφονια των μεταναστων, των παιδιων, η καταστολη στις πορειες, η παραβιαση ασυλου, οι συλληψεις φοιτητων που πηγαινουν σε πορειες (προληπτικα) με την πολιτικη δραση στα πανεπιστημια, με την, κατα την αποψη μου ψευδη, υποθεση οτι τα πανεπιστημια ειναι ορμητηρια τρομοκρατων (ενω στατιστικα τα οποιαδηποτε εγκληματα ειναι πολυ λιγοτερα συγκρητικα με τα μερη χωρις ασυλο).τι ρολο να βαρανε οι ομαδες Δια, που καθονται και αραζουν... στα Εβερεστ;
οπως ειπα πριν, θεωρω οτι η δολοφονια γρηγοροπουλου ηταν μια αφορμη, αιτηματα υπηρχαν, οχι μονο απο τη πλευρα των φοιτητων, αλλα και απο τους μαθητες και τους εργαζομενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τι σχεση εχει η δολοφονια των μεταναστων, των παιδιων, η καταστολη στις πορειες, η παραβιαση ασυλου, οι συλληψεις φοιτητων που πηγαινουν σε πορειες (προληπτικα) με την πολιτικη δραση στα πανεπιστημια, με την, κατα την αποψη μου ψευδη, υποθεση οτι τα πανεπιστημια ειναι ορμητηρια τρομοκρατων (ενω στατιστικα τα οποιαδηποτε εγκληματα ειναι πολυ λιγοτερα συγκρητικα με τα μερη χωρις ασυλο).τι ρολο να βαρανε οι ομαδες Δια, που καθονται και αραζουν... στα Εβερεστ;
οπως ειπα πριν, θεωρω οτι η δολοφονια γρηγοροπουλου ηταν μια αφορμη, αιτηματα υπηρχαν, οχι μονο απο τη πλευρα των φοιτητων, αλλα και απο τους μαθητες και τους εργαζομενους.

Συγγνώμη αλλά δεν βγάζει νόημα αυτό που έγραψες.

Συνδέεις πράγματα που δεν γίνεται να συνδεθούν. Δεν θα κάτσω πάλι να στα αντιπαραθέσω ένα ένα, τρώω κουτό χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
nPb η αλήθεια είναι πως στα περισσότερα πόστς σου θα μιλάς για τις ψωνισμένες-λάθος επιλογές των μαθητών να μπούν σε υψηλόβαθμες σχολές σαν να είναι ένα όνειρο που δεν πραγματοποίησες ποτέ.Ακόμα αναρωτιέσαι ειρωνικά για πολλές απόψεις γενικεύοντας τις αλλά και παίζοντας το θιγμένος αν πει κάποιος μια άποψη που κοντράρει την δική σου.Ή θα λες για την δυσκολία των θετικών επιστημών(δεν διαφωνώ) αλλά και για τις πολλές ώρες μελέτης σου.Πραγματικά φίλε μου δεν ξέρω πως είσαι σαν άτομο αλλά δεν είναι και τόσο λογικό.
Εντελώς φιλικά ήθελα να πω την άποψη μου και να συμφωνήσω με το Τέρας.(έστω και λίγο πιο γενικευμένα)

Συγνώμη τώρα που μπαίνω στη μέση αλλά όταν διαβάζω κάτι τέτοια εκνευρίζομαι.
Πώς τολμάς να λές κατι τέτοιο.Που ξέρεις τι στόχους έχε ο άλλος?Που ξέρεις ότι δεν έβγαλε 19+ και μπορούσε να δηλώσει ότι σχολή ήθελε? Δεν υπάρχουν άτομα που βγάζουν 19+ και δηλώνουν θετικές επιστήμες όπως το μαθηματικά? Ρίξε μια ματιά στις βάσεις εισαγωγής τα τελευταία χρόνια, θα δείς και μόνος σου τι ανοδικές τάσεις έχουν τα φυσικομαθηματικά τμήματα πχ:το μαθηματικό απθ
2008:16829
2010:17743
επιπλέον οι υψηλόβαθμες σχολές που λές συνήθως θέλουν και λεφτά.Τι εννοώ?Για παράδειγμα κάποιος σπουδάζει ιατρική, όταν τελειώσει δεν θα θέλει να βγει και στο εξωτερικό για κανένα μεταπτυχιακό?Εάν δεν έχει ρε ο μπαμπάκας λεφτά μπορεί να βγεί?Ξέρεις πολλούς γιατρούς χωρίς μεταπτυχιακά στο εξωτερικό που να έχουν κάνει καριέρα.Το έχω ψάξει το θέμα για αυτό το λόγο σου μιλάω. Δηλαδή κάποιος που ανήκει σε αυτή τη κατηγορία που ανέφερα πως θα νιώθει αν του λές αυτά τα πράγματα?

Τέλος δεν νομίζω να πιστεύεις ότι η σχολή θετικών επιστημών δεν είναι υψηλόβαθμη.

στο μήνυμα μου δεν εκπροσωπώ τον nPb το πήρα προσωπικά

**nPb θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στο θέμα "τριχοτόμηση γωνιών" γιατί κάποιος έγραψε κάτι περίεργα, και θα το δείς κιόλας το έγραψα, ζητάω τη γνώμη ενός μαθηματικού καθώς με απασχολούν αυτά τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top