Φοιτητικές παρατάξεις

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Χάρη στις ετήσιες καταλήψεις των φοιτητικών παρατάξεων το 2006-2008 για τον Νόμο Πλαίσιο (άρθρο 16,...κτλ), την μεγάλη φασιστική επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ (κυρίως σε μεγάλη μερίδα "σοβαρών" καθηγητών του Τμήματος), του ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ και της ΠΚΣ στο Τμήμα μου, κανονικά οι σπουδές μου ξεκίνησαν το 2008 (3ο έτος). Μέχρι το 3ο έτος είχα περάσει ελάχιστα μαθήματα (μονοψήφιο αριθμό), αφού γίνονταν παρατεταμένες καταλήψεις ολόκληρων μηνών, τα γνωστά επεισόδια με την αστυνομία, αναπληρώσεις ύλης σε 2 ώρες, εξέταση σε αδίδαχτη ύλη για τα "μάτια" του κόσμου...για να δίνουμε καλή εικόνα προς τα έξω περί ορθής λειτουργίας του Ελληνικού Δημόσιου και Δωρεάν Πανεπιστημίου εν καιρώ αναταραχής...και η Γιαννάκου να κάνει "μάχες" με τον Αλαβάνο στην Τηλεόραση. Για να μην αναφέρω τις "πόρτες" που είχαν φάει φοιτητές σε μεταπτυχιακά του εξωτερικού επειδή είχε λήξει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων και η γραμματεία του Τμήματος για να διεκπεραιώσει τις ανάλογες γραφειοκρατικές διαδικασίες ήταν κλειστή λόγω απεργιών (συμπαράσταση στους "φοιτητικούς" αγώνες)...

Αυτά τα χρόνια δεν θέλω να τα θυμάμαι...:hmm: Τελικά ακόμη ρωτάω τον εαυτό μου. Άξιζε να περάσω από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ρε παιδιά.
Διάβασα τα παραπάνω ποστ κ μου γεννηθηκε η απορία.
Αφου όταν πας να γραφτείς στη σχολή είναι εκεί ολοι των παρατάξεων και μόλις μπεις σε ρωτάνε αν είσαι πρωτοετής (απ'οσα λέτε),δεν μπορούμε απλά να τους πούμε όμορφα κ ωραία 'όχι,δεν είμαι πρωτοετής' και να μας αφήσουν ήσυχους?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα

Θα σε δουν με τα χαρτιά της εγγραφής!!!Είναι αετομάτηδες, μην ανησυχείς!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Μια συμβουλη προς τους πρωτοετεις.
Aποφυγετε τους ΚΝΙΤΕΣ της Πανσπουδαστικης με καθε τροπο!
Θα σας τα πρηξουν κυριολεκτικα! Πριν απο πορειες και συγκεντρωσεις θα σας παιρνουν τηλεφωνα
και θα σας λιβανιζουν για την αναγκαιοτητα να πατε την αλλη μερα. Ακομα και "οχι" αν τους πειτε δεν θα καταλαβαινουν, θα συνεχισουν να προσπαθουν να σας πεισουν για την αναγκαιοτητα να εισχωρησετε στο κομμα του (και καλα) "λαου"

Οι Δαπιτες και οι Πασπιτες ειναι πιο ηρεμα ατομα, αν τους πειτε μια δυο φορες οχι θα το καταλαβουν.

Υ.Γ. Ολα αυτα σας τα λεω μετα απο προσωπικες εμεπειριες δικιες μου και φιλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Ατομα της ΚΝΕ ερχονται και σε εμας εδω στη γερμανια εξω απο το λυκειο! :P
Βεβαια σπανια, την περασμενη χρονια δυο φορες ηρθαν μονο ( ; ), αλλα ερχονται...

ΥΓ: Κατω τα κομματα, ζητω οι τελειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι απίστευτο το πόσο επίμονοι μπορούν να γίνουν πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Χάρη στις ετήσιες καταλήψεις των φοιτητικών παρατάξεων το 2006-2008 για τον Νόμο Πλαίσιο (άρθρο 16,...κτλ), την μεγάλη φασιστική επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ (κυρίως σε μεγάλη μερίδα "σοβαρών" καθηγητών του Τμήματος), του ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ και της ΠΚΣ στο Τμήμα μου, κανονικά οι σπουδές μου ξεκίνησαν το 2008 (3ο έτος). Μέχρι το 3ο έτος είχα περάσει ελάχιστα μαθήματα (μονοψήφιο αριθμό), αφού γίνονταν παρατεταμένες καταλήψεις ολόκληρων μηνών, τα γνωστά επεισόδια με την αστυνομία, αναπληρώσεις ύλης σε 2 ώρες, εξέταση σε αδίδαχτη ύλη για τα "μάτια" του κόσμου...για να δίνουμε καλή εικόνα προς τα έξω περί ορθής λειτουργίας του Ελληνικού Δημόσιου και Δωρεάν Πανεπιστημίου εν καιρώ αναταραχής...και η Γιαννάκου να κάνει "μάχες" με τον Αλαβάνο στην Τηλεόραση. Για να μην αναφέρω τις "πόρτες" που είχαν φάει φοιτητές σε μεταπτυχιακά του εξωτερικού επειδή είχε λήξει η προθεσμία υποβολής αιτήσεων και η γραμματεία του Τμήματος για να διεκπεραιώσει τις ανάλογες γραφειοκρατικές διαδικασίες ήταν κλειστή λόγω απεργιών (συμπαράσταση στους "φοιτητικούς" αγώνες)...

Αυτά τα χρόνια δεν θέλω να τα θυμάμαι...:hmm: Τελικά ακόμη ρωτάω τον εαυτό μου. Άξιζε να περάσω από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο; :confused:
προφανως δεν ξερεις τι πρεσβευει η αριστερα για να μιλας με τετοιο απαξιωτικο τροπο.αλλα εκτος απ αυτο,αν δεν ειχαν γινει ολα αυτα θα ειχε περασει το αρθρο 16 φιλε μου που ελπιζω να ξερεις τι σημαινει αυτο για την δημοσια παιδεια στη χωρα μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
προφανως δεν ξερεις τι πρεσβευει η αριστερα για να μιλας με τετοιο απαξιωτικο τροπο.αλλα εκτος απ αυτο,αν δεν ειχαν γινει ολα αυτα θα ειχε περασει το αρθρο 16 φιλε μου που ελπιζω να ξερεις τι σημαινει αυτο για την δημοσια παιδεια στη χωρα μας

Δεν μιλάει για την αριστερά, μιλάει για τις φοιτητικές παρατάξεις. Και συγχώρα με, αλλά ούτε εσύ, στα 17-18 σου μπορείς να ξέρεις τι σημαίνει. Ούτε καν εγώ στα 26 μου.

Και ναι, έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέει. Χιλιάδες φοιτητές είχαν τεράστιο πρόβλημα με αυτές τις καταλήψεις. Εγώ περίμενα ένα χρόνο να δώσω ένα μάθημα. ΕΝΑ!Αν δεν μου έκαναν χάρη (ποιοι???Παιδάκια των ΒΠ που το παίζανε επαναστάτες!!!) θα έχανα το μεταπτυχιακό, το οποίο είχα ήδη πληρώσει, δεν θες να σου πω πόσα.

Ναι, ίσως ένα τσούρμο ιδιωτικά πανεπιστήμια να ταρακουνούσαν τα δημόσια δικά μας. Να ανεβάζαμε λίγο το επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
προφανως δεν ξερεις τι πρεσβευει η αριστερα για να μιλας με τετοιο απαξιωτικο τροπο.αλλα εκτος απ αυτο,αν δεν ειχαν γινει ολα αυτα θα ειχε περασει το αρθρο 16 φιλε μου που ελπιζω να ξερεις τι σημαινει αυτο για την δημοσια παιδεια στη χωρα μας

Αδιαφορώ για την παιδεία που πρεσβεύετε σαν ιδεολογία. Απλά εστιάστηκα σε ένα γεγονός που όπως αποδείχθηκε έγινε πάλι για κομματικές σκοπιμότητες. Ο Πολύδωρας, ο Αλαβάνος, η Γιαννάκου, η Αλέκα και άλλοι έζησαν καλά και εμείς καλύτερα. Άλλοι φταίνε για το Πανεπιστήμιο και όχι το άρθρο 16. Εξάλλου το άρθρο 16 της Ελλάδας, έχει διατάξεις που ισχύουν μόνο σε μπανανίες του υπανάπτυκτου κόσμου (δηλ., νομικές διατάξεις που κατοχυρώνουν νομικά την αναξιοκρατία, την παθογένεια, τα καθηγητικά όργια, τον κομματικό φασισμό και τις πελατειακές σχέσεις στα Πανεπιστήμια). Όσο για το θέμα αριστερά και νεολαία, φοιτητικές νεολαίες,...κτλ μου θυμίζει λίγο τις φασιστικές νεολαίες του Χίτλερ που «έπρεπε» να εκτελούν την γραμμή του κόμματος για να μην διαγραφούν από το κόμμα. Άρα δεν έχουμε δημοκρατία. Παλιά είχαμε τον φασισμό της δεξιάς με όλα τα άκρα. Τώρα έχουμε τον φασισμό της αριστεράς με όλα τα άκρα και με μια επίστρωση σοσιαλισμού για τα μάτια του προβατοποιημένου Ελληνικού λαού (άνθρωποι χαμηλής νοημοσύνης που στηρίζουν πέντε παρωχημένες ιδεολογίες με κοινή αφετηρία: το χρήμα). Και όμως ναι. Ω ναι, ξενέρωσα από το Πανεπιστήμιο και την παιδεία - συνδικαλιστική δράση που πρεσβεύετε. Είδα ένα Πανεπιστήμιο, το 2006-2008, που θύμιζε περιοχή ύστερα από ρίψη πυρηνικών. Βρώμα και μια εικόνα διάλυσης με αβέβαιο μέλλον...για ποιο μέλλον; Τις κομματικές διενέξεις των καθηγητών Πανεπιστημίου; Τις κομματικές διενέξεις των φοιτητόσκυλων; Τα συγγράμματα να τα δίνουν μετά την εξεταστική; Να διδάσκουν πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στις εργασιακές προοπτικές της χώρας μας; Να μην υπάρχει μηχανοργάνωση στην Γραμματεία; Οι παρατάξεις να ακυρώνουν μαθήματα επειδή θεωρούνται ότι πρεσβεύουν την "καπιταλιστική" οικονομία; Οι παρατάξεις να πιέζουν τον καθηγητή να γράφει βιβλία της πλάκας επειδή οι φοιτητές δυσκολεύονται να κατανοήσουν την επιστήμη;...

...αλλά πάρτυ της ΚΝΕ και των παρασιτικών οργανώσεων της ΠΑΣΠ, ΔΑΠ,...κ.α. να γίνονται; :mad: Σοβαρολογούμε λέω εγώ;

Η παιδεία πρέπει να αλλάξει. Η Ελλάδα αν δεν ακολουθήσει τις επιταγές της Ευρώπης όχι γιατί το λένε κάποιοι (π.χ. Μπολόνιες,..κτλ), αλλά γιατί πρέπει λόγω κοινωνικής αναγκαιότητας, θα περιέλθει σε κοινωνική απομόνωση. Οι φωνές του όχι σε όλα, έξω από την Ε.Ε. νομίζω ότι δεν έχουν βάση. Δείχνουν έναν λαό χωρίς πυξίδα πλεύσης που ταλανίζεται από δημαγωγικές φωνές...Κάπως έτσι γίνεται και στην χρεωκοπημένη κοινωνία του Ελληνικού Δημόσιου Δωρεάν Πανεπιστημίου, το οποίο σε βιβλία μου στοίχισε 3.000 ? γιατί δεν υπήρχαν στην Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη. Η δωρεάν παιδεία του Πανεπιστημίου μου στοίχισε αποτυχίες στις εξεταστικές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οι αποφάσεις για τις καταλήψεις που αναφέρθηκαν αποφασίζονταν και αποφασίζονται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΑ από τις γενικές συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων, όταν οι πλειοψηφία των φοιτητών τις υποστηρίξει. Και αυτή την καραμέλα για τα παιδάκια των Β.Π. πραγματικά έχω βαρεθεί να την ακούω..Τα παιδάκια των Β.Π. στην μεγάλη πλειοψηφία τους είναι στη Δαπ η οποία πρεσβεύει το βόλεμα, την διαπλοκή με τους καθηγητές, την απάθεια για την πολιτική και γενικά την "εύκολη λύση" ακόμα και όταν αυτή είναι εκ των πραγμάτων αδική. Γενικά, πιστεύω πως όταν υπάρχει ένα πρόβλημα το ζητούμενο είναι να εξετάζει ο καθένας πως αυτό μπορεί να αντιμετωπιστεί. Ειδικότερα στις συνελεύσεις του 06/07 όπου προτεινόντουσαν οι καταλήψεις των σχολών αναρωτιέμαι εάν εσείς ήσασταν στις γενικές συνελεύσεις των σχολών σας για να προτείνετε κάτι διαφορετικό ή έστω να προβληματιστείτε λίγο για τον λόγο που τόσο φοιτητές κάνουν τέτοιο ντόρο. Επειδή όλοι όσοι συμμετείχαν στις φοιτητικές κινητοποιήσεις υπέστησαν συνέπειες..Από το ότι εξάμηνα χάθηκαν μέχρι το ξύλο που δέχτηκαν στις πορείες από την αστυνομία επειδή κάναν το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ:Υπερασπίστηκαν το δημόσιο πανεπιστήμιο και τα δικαιώματα των φοιτητών ενάντια σε μια προσπάθεια περαιτέρω υποβάθμισης του. Η νίκη όμως, δηλαδή η μη αναθεώρηση του άρθρου 16 του συντάγματος που διασφαλίζει το δημόσιο χαρακτήρα των πανεπιστημίων, ήταν αυτή που μας υπενθύμισε πως μόνο μέσω των αγώνων μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι αποφάσεις για τις καταλήψεις που αναφέρθηκαν αποφασίζονταν και αποφασίζονται ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΑ από τις γενικές συνελεύσεις των φοιτητικών συλλόγων, όταν οι πλειοψηφία των φοιτητών τις υποστηρίξει. Και αυτή την καραμέλα για τα παιδάκια των Β.Π. πραγματικά έχω βαρεθεί να την ακούω..Τα παιδάκια των Β.Π. στην μεγάλη πλειοψηφία τους είναι στη Δαπ η οποία πρεσβεύει το βόλεμα, την διαπλοκή με τους καθηγητές, την απάθεια για την πολιτική και γενικά την "εύκολη λύση" ακόμα και όταν αυτή είναι εκ των πραγμάτων αδική. Γενικά, πιστεύω πως όταν υπάρχει ένα πρόβλημα το ζητούμενο είναι να εξετάζει ο καθένας πως αυτό μπορεί να αντιμετωπιστεί. Ειδικότερα στις συνελεύσεις του 06/07 όπου προτεινόντουσαν οι καταλήψεις των σχολών αναρωτιέμαι εάν εσείς ήσασταν στις γενικές συνελεύσεις των σχολών σας για να προτείνετε κάτι διαφορετικό ή έστω να προβληματιστείτε λίγο για τον λόγο που τόσο φοιτητές κάνουν τέτοιο ντόρο. Επειδή όλοι όσοι συμμετείχαν στις φοιτητικές κινητοποιήσεις υπέστησαν συνέπειες..Από το ότι εξάμηνα χάθηκαν μέχρι το ξύλο που δέχτηκαν στις πορείες από την αστυνομία επειδή κάναν το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ:Υπερασπίστηκαν το δημόσιο πανεπιστήμιο και τα δικαιώματα των φοιτητών ενάντια σε μια προσπάθεια περαιτέρω υποβάθμισης του. Η νίκη όμως, δηλαδή η μη αναθεώρηση του άρθρου 16 του συντάγματος που διασφαλίζει το δημόσιο χαρακτήρα των πανεπιστημίων, ήταν αυτή που μας υπενθύμισε πως μόνο μέσω των αγώνων μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αυριο.

Μάλλον δεν ήσουν μέσα σε εκείνες τις συνελεύσεις!!!
Πάρθηκαν αποφάσεις με το 1/10 των φοιτητών παρόντων, με κρυφές συνελεύσεις!Το φάγαμε στη μούρη και γι αυτό το κατηγορούμε. Όταν μαζευτήκανε όλοι οι φοιτητές, που δεν πήγαινε άλλο, όλες οι καταλήξεις λήξανε. Και ναι, εμείς ήμασταν. Το θέμα είναι ότι ήμασταν ΜΟΝΟ εμείς και όχι όλοι!

Και πιάσε ένα κατάλογο της ΠΚΣ και των αναρχικών να δεις τόπο κατοικίας και εισοδήματος....Απλά...Θα τρίβεις τα μάτια σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Για ποιο Δημόσιο Πανεπιστήμιο μιλάς Αλέξανδρε; Δεν βλέπω κάποιο Δημόσιο Πανεπιστήμιο. Βλέπω έναν τενεκέ σκατά που ονομάζεται Πανεπιστήμιο με αστρονομικά χρέη και κακοδιοίκηση...κτλ. Ας πάψει η καραμέλα περί Δημοσίου Πανεπιστημίου με την λογική της ανομίας, της τεχνητής παθογένειας, της μίζας, του κρατισμού, του βολέματος, του κομματικού φασισμού...κτλ. Αυτά πρέπει να αλλάξουν σε πρώτη φάση. Το Πανεπιστήμιο είναι ήδη υποβαθμισμένο από τον φασιστικό συνδικαλισμό όλων των παρατάξεων που το "διοικούν" μαζί με τα πουλημένα τομάρια τους μεγαλοκαθηγητές (στελέχη κομμάτων ή τοπικών κομματικών οργανώσεων όπως ΣΥΡΙΖΑ σε μεγάλο ποσοστό) που άρπαξαν τους τίτλους και τις έδρες με τις ευλογίες των κομμάτων (φύτεμα).

Υ.Σ.: Ήμουν στις συνελεύσεις όλες του 2006-2008. Μάλιστα, έρχονταν και πολλοί εξωπανεπιστημιακοί κομματικοί πάτρονες για να ψηφίσουν για λόγους πλειοψηφικής υπεροχής στις φοιτητικές παρατάξεις που λυμαίνονταν το "τεχνητό" χάος για τους γνωστούς λόγους (ξύλο + ηγέτης καταλήψεων = αυριανό κομματικό βόλεμα). Μάθαμε την λογική τους σε όλη την μεταπολίτευση της διαπλοκής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
οι κομματικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια είναι ότι το χειρότερο.

απαξιώνουν πλήρως τους θεσμούς που θα έπρεπε να υπηρετούν και αναγκαστικά ξεμένουν εκεί οι άχρηστοι,τα γλυφτράκια,οι βολεμένοι και άλλες τέτοιες ευγενείς τάξεις ανθρώπων.

επίσης είναι και ο λόγος που δεν βλέπεις στις συνελεύσεις τον κόσμο,ως μέγεθος και ως ποιότητα,που θα έπρεπε.
και δεν λίγες και οι περιπτώσεις πλιάτσικου,τραμπουκισμού και ξυλοφωρτόματος σε καταλήψεις.

σαφώς κα ιδημόσια παιδεία αλλά να αρχίσει να δουλεύει το όλο θέμα όχι έτσι,γιατί μπορεί στην πλειοψηφία να κάνουν κουμάντο δαπ-πασπ αλλά και όπου έχουν λόγο εαακ-πκσ τα ίδια και χειρότερα γίνοντε.

είμαι ο πρώτος που υπερασίζεται τα δικαιώματα των φοιτητών και την αναγκαιότητα της ελεύθερης τοποθέτησής του αλλά όχι με αυτόν τρόπο,είναι το λίγότερο χυδαίος και υποτιμητικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Υπερασπίστηκαν το δημόσιο πανεπιστήμιο και τα δικαιώματα των φοιτητών ενάντια σε μια προσπάθεια περαιτέρω υποβάθμισης του. Η νίκη όμως, δηλαδή η μη αναθεώρηση του άρθρου 16 του συντάγματος που διασφαλίζει το δημόσιο χαρακτήρα των πανεπιστημίων, ήταν αυτή που μας υπενθύμισε πως μόνο μέσω των αγώνων μπορούμε να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο αυριο.
Tι κολλημα εχετε επιτελους οι αριστεροι με το δημοσιο πανεπιστημιο??
Σας χαλαει δηλαδη που στις αναπτυγμενες χωρες τα περισσοτερα και καλυτερα πανεπιστημια ειναι ιδιωτικα?
Σε τι θα υποβαθμιζαν την παιδεια στην χωρα μου αν υπηρχαν ιδιωτικα πανεπιστημια με δαπανες στην ερευνα? Ετσι θα υπηρχαν και θεσεις εργασιας για Ελληνες επιστημονες και δεν θα χρειαζοταν να μεταναστευουν.
Με τις υποτροφιες στους πρωτους εισαχθεντες,την πανεπιστημιακη ερευνα και το ανοιγμα πολλων νεων θεσεων εργασιας θα ευνοουταν ολη η κοινωνια.

Ξεχασα ομως το βασικοτερο... τα ιδιωτικα πανεπιστημια δεν θα ηταν το τσιφλικι σας, δεν θα μπορουσατε να τα γεμιζετε με σπρέι,βρωμοαφισες και παγκους για να κανετε την "πολιτικη" σας.. Ουτε φυσικα θα μπορουσατε οποτε γουσταρετε να βαζετε λουκετο και να προωθειτε με εκβιαστικο τροπο την πολιτικη γραμμη των κομματων σας.

Α! και ξεχασα, για απαντησε μου αν μπορεις, γιατι η Παπαρηγα προτιμαει να πηγαινει την κορη της στο American College??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
οταν εγινε ολη αυτη η φασαρια με τις διαμαχες των κομματων και ο πολεμος για το αρθρο 16 πηγαινα ακομα γυμνασιο και δεν ασχολουμουν και πολυ με τα ελληνικα πανεπιστημια.σαν παιδι και εγω ημουν στον κοσμο μου, ειχα πληρη αγνοια και δεν ηξερα τι στοιχισε αυτη η πολιτικη διαμαχη σε νεους φοιτητες,στους γονεις τους στηο ιδιο το πανεπιστημιο και το ποσο πισω πηγε καποιους..... κτλπ.τωρα τα διαβαζω και αναρωτιεμαι αν ειχε νοημα ολο αυτο,τοσο καιρο ελεγε ο ενας το μακρυ και το κοντο του αδιαφορωντας για τα παντα.μετα απο ολα αυτα τι ορεξη να εχει καποιος να ασχοληθει με την πολιτικη, με τα κομματα, με τις φοιτιτικες παραταξεις??? ακουω τουσ συμμαθητες μου να λενε ο ενας στον αλλο <εγω θα γραφτω σε κοινη την παραταξη εσυ??>.ελεος να γραφτεις για να διευκολυνεις περισσοτερο τα σχεδια τους???ενταξει ουτε και η πληρη αδιαφορια ειναι το τελειο, πρεπει να εχουμε λογο και αποψη για αυτα που συμβαινουν γυρω μας αλλα μηπως αυτο ειναι το περιτυλιγμα του προσυλιτισμου τοσων νεων σε τετοιου ειδους παραταξεις???

:/:οταν εγινε ολη αυτη η φασαρια με τις διαμαχες των κομματων και ο πολεμος για το αρθρο 16 πηγαινα ακομα γυμνασιο και δεν ασχολουμουν και πολυ με τα ελληνικα πανεπιστημια.σαν παιδι και εγω ημουν στον κοσμο μου, ειχα πληρη αγνοια και δεν ηξερα τι στοιχισε αυτη η πολιτικη διαμαχη σε νεους φοιτητες,στους γονεις τους στηο ιδιο το πανεπιστημιο και το ποσο πισω πηγε καποιους..... κτλπ.τωρα τα διαβαζω και αναρωτιεμαι αν ειχε νοημα ολο αυτο,τοσο καιρο ελεγε ο ενας το μακρυ και το κοντο του αδιαφορωντας για τα παντα.μετα απο ολα αυτα τι ορεξη να εχει καποιος να ασχοληθει με την πολιτικη, με τα κομματα, με τις φοιτιτικες παραταξεις??? ακουω τουσ συμμαθητες μου να λενε ο ενας στον αλλο <εγω θα γραφτω σε κοινη την παραταξη εσυ??>.ελεος να γραφτεις για να διευκολυνεις περισσοτερο τα σχεδια τους???ενταξει ουτε και η πληρη αδιαφορια ειναι το τελειο, πρεπει να εχουμε λογο και αποψη για αυτα που συμβαινουν γυρω μας αλλα μηπως αυτο ειναι το περιτυλιγμα του προσυλιτισμου τοσων νεων σε τετοιου ειδους παραταξεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αναφέρομαι στο δημόσιο πανεπιστήμιο το οποίο θα λειτουργεί ως χώρος εκπαίδευσης, έρευνας, προόδου και ουσιαστικής ελεύθερης διακίνησης ιδεών..ένα πανεπιστήμιο το οποίο απέχει πολύ από αυτό που βιώνουμε όλοι, αλλά για το οποίο προσωπικά παλεύω καθημερινά και θεωρώ χρέος όσον αντικρίζουμε τις παθογένειες του να προσπαθούμε να το βελτιώσουμε αντί να σιχτιρίζουμε και να επιτρέπουμε την περαιτέρω υποβάθμιση του. Ειδικότερα όταν είναι φανερό πως οι κυβερνήσεις του δικομματισμού (πασοκ,νδ) αδιαφορούν για την τύχη του δημόσιου πανεπιστημίου και παρουσιάζουν ως μονόδρομο την ύπαρξη ιδιωτικών για λόγους "ανταγωνισμού" λες και μιλάμε για επιχειρήσεις, νομίζω το χρέος των υγιώς σκεπτόμενων φοιτητών γίνεται ακόμα μεγαλύτερο. Θεωρώ πως βασική προϋπόθεση για να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο πανεπιστήμιο είναι ο αποκλειστικά δημόσιος χαρακτήρας του, διότι φαντάσου πως εάν με το υπάρχον νομικό πλαίσιο παρατηρείται αυτή η υποχρηματοδότηση, τι θα γινοταν εάν υπήρχαν και ιδιωτικά όπου οι κυβερνήσεις δε θα είχαν το απόλυτο χρέος της ενασχόλισης με το συγκεκριμένο τομέα. Όσον αφορά το βόλεμα, τις μίζες και τη διαφθορά δε νομίζω πως είναι οι αριστεροί φοιτητές αυτοί που διαπλέκονται με το καθηγητικό καθεστημένο αλλά μάλλον αυτοί της Δαπ κ' της Πασπ(βλ. ΠΑΜΑΚ, ΠΑΠΕΙ, ΑΣΟΟΕ κ.α.) οι οποίοι, ω τι έκπληξη, ήταν ενάντιοι στις φοιτητικές κινητοποιήσεις και υπέρ της ύπαρξης ιδιωτικών πανεπιστημίων!!! Δεν είμαι ούτε στην Πκς, ούτε αναρχικός αλλά οι περισσότεροι απ' όσους γνωρίζω (αν όχι όλοι) ούτε από τα ΒΠ είναι, ούτε κάποια τρομερή οικονομική άνεση έχουν..επίσης δε γνωρίζω λίστες που να κυκλοφορούν και να αναφέρουν εισοδήματα και τόπους κατοικίας αναρχικών,ίσως μόνο στην ΓΑΔΑ...Α και ναι ήμουν σε γενικές συνελεύσεις το 06/07 στο Παπει και στο ΕΜΠ και πέρα από τα "κομματόσκυλα" στα οποία αναφέρεσαι είδα κόσμο ο οποίος χωρίς να είναι σε κάποιο "κόμμα" αγωνιούσε για το μέλλον του πανεπιστημίου του και διεκδικούσε την βελτίωση των συνθηκών σπουδών του αλλά κυρίως (όπως είπα και πριν) διεκδικούσε την ελπίδα σε ένα καλύτερο αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Θεωρώ πως βασική προϋπόθεση για να ελπίζουμε σε ένα καλύτερο πανεπιστήμιο είναι ο αποκλειστικά δημόσιος χαρακτήρας του, διότι φαντάσου πως εάν με το υπάρχον νομικό πλαίσιο παρατηρείται αυτή η υποχρηματοδότηση, τι θα γινοταν εάν υπήρχαν και ιδιωτικά όπου οι κυβερνήσεις δε θα είχαν το απόλυτο χρέος της ενασχόλισης με το συγκεκριμένο τομέα
Ο δημοσιος τομεας στην Ελλαδα και διεθνως εχει χρεοκοπησει εδω και χρονια! Πρεπει να δουμε (και στην Ελλαδα επιτελους) απο δω και περα τι μπορει να γινει και να μην μενουμε κολλημενοι σε ιδεολογικες αγκυλωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο δημοσιος τομεας στην Ελλαδα και διεθνως εχει χρεοκοπησει εδω και χρονια! Πρεπει να δουμε (και στην Ελλαδα επιτελους) απο δω και περα τι μπορει να γινει και να μην μενουμε κολλημενοι σε ιδεολογικες αγκυλωσεις.
Και τι θέλεις, δηλαδή; Ένα πανεπιστήμιο ιδιωτικοποιημένο, στο οποίο θα πληρώνεις δίδακτρα; Ένα πανεπιστήμιο στο οποίο θα μπαίνουν μόνο όσοι έχουν λεφτά ή όσοι είναι διάνοιες;
Δε θα επέλθει εξυγίανση του πανεπιστημίου με την ιδιωτικοποίησή του. Αυτό που χρειάζεται είναι κατά πολύ μικρότερο αριθμό φοιτητών, να πετάξουμε εμείς οι ίδιοι οι φοιτητές τα κόμματα έξω, να είναι αυτοδιοικούμενο, να αυξηθεί η χρηματοδότηση και να αφήσουν το πανεπιστήμιο να εκμεταλλευθεί την περιουσία του προς όφελος όλων των εμπλεκομένων σε αυτό... Επίσης δε θα ήμουν καθόλου αντίθετος στο να πληρώνουν δίδακτρα οι έχοντες...
Ώρες ολόκληρες έχω σπαταλήσει να μιλώ για αυτά τα θέματα με τα κομματόσκυλα της σχολής μου και θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και εδώ, αλλά έχει νόημα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrdim

Νεοφερμένος

Ο xrdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ρε παιδιά.
Διάβασα τα παραπάνω ποστ κ μου γεννηθηκε η απορία.
Αφου όταν πας να γραφτείς στη σχολή είναι εκεί ολοι των παρατάξεων και μόλις μπεις σε ρωτάνε αν είσαι πρωτοετής (απ'οσα λέτε),δεν μπορούμε απλά να τους πούμε όμορφα κ ωραία 'όχι,δεν είμαι πρωτοετής' και να μας αφήσουν ήσυχους?:P

Η καλυτερη λυση ειναι να πεις " οχι ευχαριστω δεν θελω να ασχοληθω ΑΚΟΜΗ με τα πολιτικα "
Το "ακομη" το τονιζω γιατι μετα θα σε πρηζουν γιατι ΠΡΕΠΕΙ σωνει και καλα ασχοληθεις και συγκεκριμενα με το δικο τους κομμα.

Επισης αν ζητησουν το τηλεφωνο σας πειτε οτι το χασατε. (φτηνη δικαιωλογια αλλα τι θα σου πουν ;) )
Το πολυ πολυ δωστε το facebook σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Α και ναι ήμουν σε γενικές συνελεύσεις το 06/07 στο Παπει και στο ΕΜΠ και πέρα από τα "κομματόσκυλα" στα οποία αναφέρεσαι είδα κόσμο ο οποίος χωρίς να είναι σε κάποιο "κόμμα" αγωνιούσε για το μέλλον του πανεπιστημίου του και διεκδικούσε την βελτίωση των συνθηκών σπουδών του αλλά κυρίως (όπως είπα και πριν) διεκδικούσε την ελπίδα σε ένα καλύτερο αύριο.

Στο Πανεπιστήμιό μου (όχι μόνο στο Τμήμα μου), με το καθηγητικό κατεστημένο εμπλέκονται όλες οι φοιτητικές παρατάξεις, με ιδιαίτερο αγωνιστικό ζήλο και η επονομαζόμενη "αριστερά". Σαν τελειόφοιτος έχω δει πολλά και έχω αηδιάσει. Δεν περίμενα τέτοιο χάλι από νέους ανθρώπους (κομματόσκυλους φοιτητές) αλλά και από επιστήμονες (καθηγητές) που φέρονται λες και είναι κακομαθημένα παιδάκια. Ειλικρινά έπαθα σοκ όταν έγινα φοιτητής στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Τώρα που έχει περάσει ο καιρός και τα γράφω κανονικότατα στα παλαιά μου υποδήματα, τους ξέρω από την καλή και από την ανάποδη. Έχω συνηθίσει στην σίψη. Απλά κλαίω τους νέους φοιτητές που έρχονται με οράματα...για να δουν ένα Πανεπιστήμιο σε τι κατάσταση; Με ένα επιστημονικό δυναμικό γαμωμανάδες που στερείται κοινωνικής μόρφωσης; Τι να το κάνω αν οι καθηγητές έχουν 10.000 διδακτορικά και διατριβές αλλά δεν ξέρουν να φερθούν σαν άνθρωποι; Που το μόνο τους ενδιαφέρον είναι να ισχυροποιήσουν την θέση τους στο Τμήμα σαν κομματικοί μεσάζοντες συμφερόντων υπό τις εντολές της αγωνιστικής-αντιδραστικής αριστεράς της "αξιοκρατίας" και της σοσιαλδεξιάς της "προόδου";

Μην ξεχνάμε ότι μεγάλη μερίδα του διδακτικού προσωπικού στα Πανεπιστήμια είναι βαμμένοι ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ ή Εξωκοινοβουλευτική Αριστερά. Βέβαια μεγαλύτερο ποσοστό είναι ΣΥΡΙΖΑ και Αναρχικοί. Και ως δια μαγείας, είναι εκείνοι που κάνουν "σκάνδαλα" στο Τμήμα με την οικογενειοκρατία, τις πελατειακές σχέσεις, την υφαρπαγή ξένων δημοσιεύσεων και την παράνομη οικειοποίησή τους, την υφαρπαγή θέσεων με υπόγειες μεθόδους,...κτλ. Βέβαια, όχι ότι και οι καθηγητές που πρόσκεινται στον δεξιό σοσιαλισμό (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ) είναι μπουμπούκια. Όταν είναι για την μάσα, την ιδεολογία την ξεχνάνε. Οι ιδεολογίες είναι για τους αφελείς και για εκείνους που δεν μπορούν να στηριχτούν στις δυνάμεις τους και θέλουν κάποιον πάτρονα να τους δίνει ψεύτικες και μάταιες ελπίδες. Έναν ποιμένα να καθοδηγεί το κοπάδι. Οι καθηγητές είναι πολύ έξυπνοι άνθρωποι γι' αυτό που κάνουν πέρα από το "διδακτικό" και "ερευνητικό" τους πεδίο. Βαπτίζονται ιδεολόγοι για χοντρά ανταλλάγματα μέσα στο Τμήμα...αλλά γενικά δεν πιστεύουν ούτε την μάνα τους και πόσο μάλλον σε άϋλες ιδεολογίες του καναπέος (αριστερά, δεξιά,...κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top