Φοιτητικές παρατάξεις

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
@ manic : Συμφωνώ σε αυτά που λες εκτός απο το 3) :P

Πάντως γεγονός είναι πως το άσυλο δεν πρόκειται να καταργηθεί (που και να καταργηθεί θα βρεθούν άλλα παραθυράκια).

Μην ανυσηχείς όταν θα έρθουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια εδώ θα αλλάξουν πολλά.

Προσωπική μου άποψη την τρέχουσα στιγμή : ξυλιές και διαγραφή στους ανίδεους φοιτητές. Εννοώ αυτούς που αν τους ρωτήσεις τί σπουδάζουν δεν θα ξέρουν τί να απαντήσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
@ manic : Συμφωνώ σε αυτά που λες εκτός απο το 3) :P

Πάντως γεγονός είναι πως το άσυλο δεν πρόκειται να καταργηθεί (που και να καταργηθεί θα βρεθούν άλλα παραθυράκια).

Μην ανυσηχείς όταν θα έρθουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια εδώ θα αλλάξουν πολλά.

Προσωπική μου άποψη την τρέχουσα στιγμή : ξυλιές και διαγραφή στους ανίδεους φοιτητές. Εννοώ αυτούς που αν τους ρωτήσεις τί σπουδάζουν δεν θα ξέρουν τί να απαντήσουν...

ακομα χειροτερο ειναι οι Επαγγελματιες φοιτητες-κομματοσκυλα:(
(ειδα δει ενα υπεροχο ρεπορταζ της "ερευνας" στο mega για εναν τυπο στα Γιαννενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και πόσους θα δεις μεσα στη σχολή...

Αναγκαστικά κάποια στιγμή συνηθίζεις τις γλοιώδεις φάτσες τους.:P

Εννοείς του Τσίμα για την ΕΦΕΕ αν κατάλαβα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Και πόσους θα δεις μεσα στη σχολή...

Αναγκαστικά κάποια στιγμή συνηθίζεις τις γλοιώδεις φάτσες τους.:P

Εννοείς του Τσίμα για την ΕΦΕΕ αν κατάλαβα καλά.
νομιζω, καποτε υπερχει στο youtube ενα βιντεο απο το ραδιο αρβυλα με τιτλο φοιτητικες εκλογες αλλα δεν το βρισκω τωρα απλα ηθελα μια οπτικοακουστικη αποδειξη για αυτα που λεω πιο πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
φετος τελειωσα το σχολειο αλλα δεν νομιζω οτι θα παω ποτε γιατι δεν θα βρω το δικιο μου σκοπος μου ειναι να τελειωσω οσο το δυνατον γρηγοροτερα και να φυγω στο εξωτερικο δεν θελω να κατσω ουτε ενα 1' παραπανω στη Ελλαδα (ουτε στρατο δεν θα παω...). Ο λογος ειναι απλος δεν ειμαι εγω αυτος που θα αλλαξει τα σκ@τ@ της Ελληνικης Κοινωνιας οποιοι εχουν το κουραγιο να το κανουν μαγκια τους και μπραβο τους εγω παντος δεν καθομαι σε μια χωρα που παντου επικρατει αυτη η νεο-ελληνικη ¨φιλοσοφια"




δεν πληρωνουν πολλα αφου το Αγγλικο κρατος εχει ορισει ενα ανωτερο οριο στα διδακτρα (3.500 λιρες νομιζω) μπορει να εχουν πιο ακριβες συγκοινωνιες αλλα εχουν πιο φτηνη ζωη (και αυτο που πληρωνουν περνουν σε καθε συναλλαγη τους αντιθετα με την ελληνικη νοοτροπια του "οσα αρπαξω απο τους αλλους...")

φιλε μου εαν θες να αναπτυξεις την ευρητερη πεδια σου διαβασε ενα βιβλιο πηγαινε στο θεατρο ανοιξει συζητηση με καποιον σοφοτερο απο εσενα. ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ εχεις δει να γινετε αυτο στις σχολες η διασκεδαση ειναι αναμεσα στα μπουζουκια και στην μυκωνο και οι συζητησεις μοιαζουν με την 7 οταν παιζει ΟΣΦΠ-ΠΑΟ αυτον το πολιτισμο προσφερουν τα ελληνικα πανεπιστημια!!!! Απο αυτην την κατασταση 1000 φορες οι στειρες γνωσεις των αγγλικων πανεπιστημιων

το πανεπιστημιο ειναι ενας χωρος που και θεατρικη ομαδα εχει και το ενα και το αλλο. ανοιγεις συζητησεις με ατομα που ξερουν περισσοτερα πραγματα για σενα, ειτε σε θεματα πολιτικης, ειτε σε πολλα αλλα θεματα.
απο την στιγμη ομως που μου λες οτι δε θα συμμετεχεις στις γενικες συνελευσεις (οι οποιες δυστυχως δε γινονται συχνα στις περισσοτερες σχολες λογω της μεγαλης δυναμης ΔΑΠ-ΠΑΣΠ) δειχνει αδιαφορια ως προς τα ζητηματα της σχολης σου. σου προτεινω να δεις πρωτα την κατασταση στο πανεπιστημιο και μετα να αρχιζεις να μιλας για αυτα που ακομα δεν εχεις ζησει. μπορει να εχεις μια εικονα, αλλα δεν ειναι η δικια σου εικονα.

P.S. στο χερι σου ειναι αν θα πας στα παρτυ που διοργανωνουν οι μεγαλες παραταξεις, αν θα παρακολουθησεις μαθηματα. το πανεπιστημιο, σου υπενθυμιζω, ειναι χωρος διαδωσης ιδεων, και σημεια αναφορας πολλων αγωνων του παρελθοντος. και δεν μπορω να καταλαβω, εφοσον ενα πανεπιστημιο μπορει να φροντισει για την ψυχαγωγια μου (απο τα σεμιναρια μεχρι και τις παραστασεις της θεατρικης/μουσικης ομαδας) απο συμφοιτητες μου και δωρεαν, γιατι πρεπει να παω να δωσω 10 ευρω σε μια θεατρικη παρασταση; (και ως φοιτητης δεν εχω την οικονομικη ανεση να το κανω). στην αγγλια εισαι γελασμενος αν η ζωη ειναι πιο φθηνη. ιδιαιτερα στο λονδινο, η οποια ειναι πανακριβη πολη.

δεν δεχομαι παντως την δικαιολογια οτι "δεν μπορω να αλλαξω εγω τα σκατα". ναι, μπορεις να αλλαξεις τα σκατα, αν συνεργαστεις και πεισεις τους αλλους να αλλαξουν μαζι σου τα σκατα. αλλα δυστυχως, οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν ενδιαφερονται για τους αλλους, παρα μονο για τον εαυτο τους και την ανεση τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φιλε manic, αφου δεν εχεις μπει ακομα στο πανεπιστημιο δε μπορεις να ξερεις ακριβως τι γινεται μεσα. Αυτα που εχεις ακουσει τα εχεις ακουσει απο ατομα που για δικους τους λογους το ειδαν και το εζησαν με αυτο τον τροπο. Στο πανεπιστημιο υπαρχουν καθε λογης ατομα, σε ενα μεγαλο ευρος ηλικιας και φυσικα ειναι στο χερι σου με ποιους θα συναναστραφεις και τι συζητησεις θα κανεις. Το οτι γινονται συνεχεια παρτι κτλ ειναι αρκετα εσφαλεμενη εικονα, σαφως και γινονται αλλα ΟΧΙ συνεχεια και φυσικα συνηθως μονο απο συγκεκριμενες παραταξεις που δεν εχουν να προσφερουν τιποτε αλλο. Εφ'οσον δε γουσταρεις αυτο, δε συναναστρεφεσαι με αυτα τα ατομα. Αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν συμφοιτητες με τους οποιους μπορεις να κανεις ΠΟΛΥ καλες κουβεντες για τα παντα. Σε πληροφορω οτι στη σχολη μου πολλες φορες εχω βρει ατομα να συζητησουμε σοβαρα θεματα, απλα πρεπει να βρεις που να κοιταξεις για να τους βρεις.
Αυτος ο πολιτισμος που περιγραφεις ειναι της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ και σε καμια περιπτωση δεν εκφραζει ολους τους φοιτητες και κυριως αυτους που ειναι συχνα στη σχολη (πιστευω ολοι εχουμε ακουσει και δει ατομα που εμφανιζονται στη σχολη πρωτη φορα στο εξαμηνο μονο για να ψηφισουν...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
τεσπα δεν το συνεχιζω αυτη ειναι μια αποψη που εχω οχι μονο απο αλλους και απο εμενα τον ιδιο οταν πηγα βολτα με ενα παιδι στην ασοεε και ειχαν διοργανωσει πρωταθλημα προ και σκεφτηκα ποιος θα δωσει σε αυτους δουλεια οταν υπαρχουν παιδια που εχουν μοχθησει απο αλλες σχολες (βλεπε: london econamical school ktl)
εχετε διδικιο οτι δεν τα εχω δει με τα ματια μου ολα αυταπου λεω αλλα δεν μπορει να με δουλευουν αυτοι που μου τα εχουν πει (και ειναι πολλοι) μακαρι το λεω πραγματικα να διαψευστω οταν θα παω στην σχολη μου με το καλο και να σας ζητησω συγγνωμη, δεν εχω κανενα προβλημα να το κανω (αλλα πολυ φοβαμαι δεν θα χρειαστει να το κανω...)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι ΔΕΝ γινονται τετοια πραγματα, απλως υπαρχουν και ΑΛΛΑ που πιθανως και οι φιλοι σου να μην τα εχουν βιωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η δεν θελουν να βλεπουν. εν μερει, κατα βαθως, αρεσει σε πολλους η γκρινια και η κακομοιρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
η δεν θελουν να βλεπουν. εν μερει, κατα βαθως, αρεσει σε πολλους η γκρινια και η κακομοιρια

βσκ αν αυτοπου καταλαβες ειναι οτι μου αρεσει αυ η καταστση γιατι γουσταρω να γκρινιαζω και ειμαι κακομοιρης (μεσα σε 3 posts μου...) ΜΠΡΑΒΩ δεν ξερω τι σπουδαζεις αλλα σιγουρα η ψυχολογια ειναι ο τομεας σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν το ειπα για σενα >.<.
παρ'ολα αυτα, ειναι η πλεον ευκολη απαντηση σχεδων ολων των ελληνων που συναντας στο δρομο" γεια σου τι κανεις;"
" ενταξει, εχω πολλα προβληματα, αλλα επιβιωνω". αν καταλαβες τι θελω να πω.

ειμαστε μιζεροι ως λαος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
δεν το ειπα για σενα >.<.
παρ'ολα αυτα, ειναι η πλεον ευκολη απαντηση σχεδων ολων των ελληνων που συναντας στο δρομο" γεια σου τι κανεις;"
" ενταξει, εχω πολλα προβληματα, αλλα επιβιωνω". αν καταλαβες τι θελω να πω.

ειμαστε μιζεροι ως λαος

sorry λαθος καταλαβα. Δεν αντιλεγω αυτος ειναι ο ευκολος δρομος και το ειπα ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΝΟ στα παιδια που διαλεγουν να μεινουν Ελλαδα και να βελτιωσουν την κατασταση αλλα ειχα την τυχη σε ηλικια 18 να παω 10-11 φορες σε διαφορετικες πολεις στο εξωτερικο σε μια μαλιστα (βελγιο) εζησα με μια ντοπια οικογενια χωρις κανενα γκρουπ και χωρις να εχω σκοπο να δω τα μνημια απλα ειδα την ζωη τους εεεεε φιλε μου μολις πατησα το ποδι μου Ελλαδα η πρωτη μου σκεψη ηταν "ποτε μεταναστευουμε ειπαμε...?"οι λογοι ειναι αποιροι απο τα κολοχαρτα στην τουαλετα μεχρι την κυβερνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
άλλη όρεξη δεν είχα να ασχολούμαι με διάφορους καημένους λέτσους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyxodioktis

Νεοφερμένος

Ο tyxodioktis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μόλις πριν λίγες μέρες τελείωσε η εξεταστική είμαι πια δευτεροετής....έζησα δηλαδή τον πρώτο μου χρόνο μέσα στο παν/μιο...

Όταν πρωτομπήκα στο πανεπιστήμιο είχα την ίδια άποψη με τον φίλο manic δηλαδή έλεγα εγώ ήρθα τώρα εδώ δεν θα νοιάζομε για τίποτα εκτός απο το να τελειώδω τις σπουδές μου να πιάσω μιά δουλειά και να περνάω καλά. Σκεφτόμουν δηλαδή οτι τι με νοιάζει εμένα να συνδικαλιστώ για δημόσια και δωρεάν παιδεία για εστίες και για φθηνότερες συγκηνονίες κτλ που μου ελεγαν κάποιοι τις 1ες μέρες μου στην σχολή...Όταν όμως οι μέρες περνούσαν και με τα λεφτά του μήνα δεν έβγαινα γιατί το εισητήριο του λεωφορείου ξαφνικά ανέβηκε στα 70 λεπτά γιατί πρέπει να πληρώνω ενοίκιο γιατί πρέπει να πληρώνω το φαγητό μου στην λέσχη ζήτησα όπως είναι λογικό απο τους γονείς μου περισσότερα. Τότε έλαβα μία απάντηση που μπορώ να πω στην αρχή με σόκαρε μου είπαν πολύ απλά οτι δεν γίνετε γιατί δεν θα μπορεί η οικογένεια μου να ζει. Τότε θυμήθηκα όλους αυτόυς τους ηλήθιους(όπως έλεγα αρχικά) που μου έλεγαν για όλα αυτά τα προβλήματα τα οποία αντιμετοπίζουν και ποιες λύσεις πρότιναν. Τότε κατάλαβα οτι δεν μπορώ(δεν είναι λογικο) να κάθομε άπραγος και να κοιτάω απλά τα αντιλακά μέτρα που περνούσε η κυβέρνηση, και απφάσισα να αγωνιστώ γι'αυτά. πώς όμως θα το έκανα? θα ήμουν ένας φοιτητής που κάτι θα έλεγε, ε και? Ποιος χέστηκε? Γι'αυτό μπήκα και σε μια παράταξη σε μιά εκ των αριστερών όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω(όποιος ασχολείτε με αυτά θα καταλάβει και σε ποιαν ανοίκω). Απο τότε αγωνίζομε για δωρεάν παιδεία για εστίες που να επαρκούν για όλους τους φοιτητές για δωρεάν συγκηνωνίες και για πάρα πολλά άλλα τα οποία γράφοντε αναλυτικά στο πλαίσιό μου. αγωνίζομε για την καλύτερη ζωή της οικογένειας μου αλλά και των υπολοίπων, να σκέφτετε και ο βέλγος που έρχετε στην Ελλάδα πόσο καλά περνάμε εδώ και όχι να ντρέπομε για το επίπεδο ζωής μου. Να μην θέλω να μεταναστεύσω.Γιατί αυτή είναι η εύκολη λύση αλλά όχι για όλους και δυστυχώς δεν είμαι τόσο εγωιστής...



Και πείτε μου εσείς οι οποίοι λέτε όλους αυτούς που ασχολούντε με τις παρατάξεις κομματόσκυλα...με θεωρείτε εμένα έναν απο αυτούς? συμφωνώ μαζί σας
οτι υπάρχουν και είναι μάλιστα πάρα πολοί...το θέμα είναι γιατί είναι αυτοί πρώτοι? γιατί υπάρχουν κάποιοι φοιτητές που όπως φαίνεται δεν έχουν καμμία πολιτική άποψη. Οπότε μάλλον αυτοί φταίνε για όλα αυτά και όχι εγώ που αγωνίζομε...

Μπορεί να σας έπριξα λίγο άλλα έπρεπε να τα πω διαβάζω καιρό το ποστ και απλα έπρεπε να πω κι εγω την αποψή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
1 ερωτηση (χωρις καμια απολυτο δοση ειρωνιας) τι ακριβως πετυχες απο αυτα, οχι δεν ειναι κακο να αγονιζεσαι ειναι υποχρεωση ολων μας απλα λεω μεσα στην σχολη σου τι ακριβως κερδισατε? (γτ ρε γαματο εγω οποτε περναω απο καποια σχολη ΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ βλεπω αφισες με παρτυ και εκδρομες και στην τελικη τα παιδια να πληρωνουν τα μαλιοκεφαλα τους σε πραγματα που ΔΕΝ επρεπε να πληρωνουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
δε θα πάθεις τίποτα αν δε πάρεις το λεοφωρείο, υπάρχουν και τα πόδια

1 ώρα θέλει να φτάσεις; Αν το χεις ανάγκη ξυπνάς μια ώρα νωρίτερα.

μην ακούω παπαριές πως γίνονται τα κόμματα για το ακριβό εισητίριο στα λεοφωρεία τι άλλο θα ακούσουμε έλεος δηλαδή

κάτσε ρε φίλε στρώσου να διαβάσεις μπας και πάρεις κανά πτυχίο, άντε γιατί μας τα χετε πρήξει εσείς και οι κομματοβλακοπαρέες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Βασικά τα κόμματα μέσα στο Πανεπιστήμιο, το μόνο που κάνουν είναι να ανταλλάσσουν βαρύγδουπους χαρακτηρισμούς, να τσακώνονται για τις πράξεις των κομμάτων που υποστηρίζουν και τίποτε άλλο. Α, συγνώμη ξέχασα και τις εκδρομές και τα πάρτυ.
Ίσως θα έπρεπε σαν φοιτητές να κοιτάξουμε το συμφέρον μας και να προσπαθήσουμε να παλέψουμε σαν φοιτητές, χωρίς να έχουμε κανέναν από πίσω μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tyxodioktis

Νεοφερμένος

Ο tyxodioktis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
1 ερωτηση (χωρις καμια απολυτο δοση ειρωνιας) τι ακριβως πετυχες απο αυτα, οχι δεν ειναι κακο να αγονιζεσαι ειναι υποχρεωση ολων μας απλα λεω μεσα στην σχολη σου τι ακριβως κερδισατε? (γτ ρε γαματο εγω οποτε περναω απο καποια σχολη ΣΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ βλεπω αφισες με παρτυ και εκδρομες και στην τελικη τα παιδια να πληρωνουν τα μαλιοκεφαλα τους σε πραγματα που ΔΕΝ επρεπε να πληρωνουν)

Δέν γίνετε να επιτύχεις μονομιάς όλους σου τους στόχους και σίγουρα οι αλλαγές δεν έρχοντε τόσο ευκολά και τόσο γρήγορα...πρέπει να περάσει ένα μικρό χρονικό διάστημα άλλωστε οι τελευταίες φοιτητικές εκλογές έγιναν πρίν απο περίπου 2 μήνες δεν έχει γίνει κάτι αξιωσημείωτο μέχρι τώρα...ο κύριος αγώνας ξεκινάει απο Σεπτέμβριο...και εσύ που λές οτι είναι υποχρέωση μας να αγωνιζόμαστε γιατί ακριβώς δεν θές να το κάνεις είπαμε? Επίσης δεν είμαι σε παράταξη που να διοργανώνει εκδρομές και πάρτυ, αυτά είναι στην "πολιτική"(ο Θεός να την κανει) άλλων παρατάξεων που δυστυχώς βγαίνουν και πρώτες με αυτές τους τις προτάσεις...

δε θα πάθεις τίποτα αν δε πάρεις το λεοφωρείο, υπάρχουν και τα πόδια

1 ώρα θέλει να φτάσεις; Αν το χεις ανάγκη ξυπνάς μια ώρα νωρίτερα.

μην ακούω παπαριές πως γίνονται τα κόμματα για το ακριβό εισητίριο στα λεοφωρεία τι άλλο θα ακούσουμε έλεος δηλαδή

κάτσε ρε φίλε στρώσου να διαβάσεις μπας και πάρεις κανά πτυχίο, άντε γιατί μας τα χετε πρήξει εσείς και οι κομματοβλακοπαρέες σας

Δέν ξέρω αν είσαι ή θα πας φοιτητής εγω πάντως φοιτώ και στο Ρέθυμνο και το δεν έχω την πολυτέλεια να έχω το παν/μιο δίπλα μου καθώς αυτό είναι αρκετά μακριά απο την πόλη και έτσι δεν γίνετε να το κάνεις με τα πόδια. και ναι οι παρατάξεις στα Παν/μια γίνοντε για να επιλύσουν τα προβλήματα των φοιτητών και άν αυτό είναι ένα παο αυτά θα πρέπει να παλέψουν για να λυθέι.

Όσο για το διάβασμα πίστεψέ με δεν με εμποδίζει καθόλου ο συνδικαλισμός στο να διαβάζω και να περνάω μαθήματα. Με εμποδίζει πολύ περισσότερο το τι πρέπει να δουλευω καθημερνλα για να περνάω τον μήνα μου...γιατί κάποιοι θένε να πληρώνω 250-300 ? το λιγότερο ενοίκιο ενώ θα έπρεπε να υπάρχουν εστίες για όλους τους φοιτητές ενώ θα έπρεπε να υπάρχει δωρεάν συγκηνωνία έτσι ώστε να μη επιβαρύνετε ούτε η οικογένεια μου ούτε κανενός άλλου γιατί πίστεψε με είναι πολλοί σε ίδια κατάσταση με εμένα.

Βασικά τα κόμματα μέσα στο Πανεπιστήμιο, το μόνο που κάνουν είναι να ανταλλάσσουν βαρύγδουπους χαρακτηρισμούς, να τσακώνονται για τις πράξεις των κομμάτων που υποστηρίζουν και τίποτε άλλο. Α, συγνώμη ξέχασα και τις εκδρομές και τα πάρτυ.
Ίσως θα έπρεπε σαν φοιτητές να κοιτάξουμε το συμφέρον μας και να προσπαθήσουμε να παλέψουμε σαν φοιτητές, χωρίς να έχουμε κανέναν από πίσω μας...

Το σκέφτηκα κι εγώ αρχικά αυτό αλλά τι θα κάνει ένας φοιτητής μόνος του? πώς θα συντονίσει τόσες χιλιάδες φοιτητες? Πώς θα συμφωνήσουν όλοι μαζί σε μια κοινή πολιτική? και εν τέλει τι θα γίνει δηλαδή κάθε φοιτητής μόνος του θα πηγαινει στον πρύτανη όπως πηγαίναμε κάποτε στον λυκειάρχη και θα του λέει το πρόβλημά του? πως θα γίνει αυτό? Κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει ο κάθε φοιτητής να καταλάβει που ανήκει και πια παράταξη υποστηρίζει τα συμφέροντά του πραγματικά και να μην υποστηρίζει κάποιον επειδή τον κέρασε μερικές φορες στο κλάμπ, γιατί αυτό προφανώς δίχνει( χωρίς να θέλω να θίξω κανένα) την απεριόριστη βλακεία και ανωριμότητα κάποιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ πάντως παρατηρώ οτι οι περισσότεροι που κατακρίνουν την πολιτική ζωή στα πανεπιστήμια ή δεν έχουν περάσει ακόμα κάπου (αν λένε αλήθεια στο status τους) ή είναι πρώτο έτος ακόμα. Σπουδάσετε για λίγο πρώτα κάπου και μετά αποφανθείτε για τα προβλήματα του πανεπιστημίου και το κατα πόσο όσα γίνονται είναι χαμένος κόπος ή μη. Μην κάνετε τους ξερόλες απο πριν και μην αναπαράγετε χωρίς να ξέρετε ότι σας λένε οι γονείς σας (και οι δικοί μου τα ίδια λένε).

Η πολιτική ζωή στα πανεπιστήμια καλό είναι να υπάρχει γιατί ο χώρος είναι εξορισμού χώρος ανταλλαγής απόψεων και ανάπτυξης μιας κοινωνίας σε όλους τους τομείς (επιστημονικό, κοινωνικό, πολιτικό) δεν είναι άλλο ένα λύκειο μετά το λύκειο που προσφέρει στείρες γνώσεις. Άσχετο αν στην πράξη τα πράγματα είναι λίγο μαντάρα (αλλα νομίζω οτι έτσι είναι επειδή και η ίδια η κοινωνία είναι έτσι)

Επίσης δεν είμαστε η μόνη χώρα που έχουμε πολιτικά ενεργές ομάδες μεσα στα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top