Φοιτητικές παρατάξεις

karats

Νεοφερμένος

Ο karats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παρατηρώ μια απεχθεια ως προς τις παραταξεις . Αλλα αυτο που δεν μ'αρεσει
καθολου ειναι οτι τα ισοπεδώνετε όλα χωρίς να γνωρίζετε κάποια πράγματα.

Οσον αφορα την αυτονομία η παραταξη στην οποία ανηκω γραφει στο καταστατικό της οτι οι σχέσεις της με τον πολιτικό της φορέα είναι σχέσεις μονο ως προς τις αξίες και την ιδεολογία.

Δηλαδή ο πολιτικός μου φορέας δεν μπορεί να πάρει αποφάσεις τις οποίες θα τις δεχθώ άκριτα εγω .

Οι αποφάσεις, οι θέσεις και οι προτάσεις διαμορφώνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μέσω απο την ολομέλειας της παραταξης που ανήκω.

Αυτο νοείται με την αυτονομία . Να αποφασίζουν τα μέλη της παράταξης και οχι το κόμμα .

Εγώ δυστυχώς δεν ανήκω σε καμια απο τις τρεις κατηγορίες που αναφέρατε ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που έχουν όρεξη να συνδικαλιστούν , να διεκδικήσουν δικαιώματα των φοιτητών , να αναβαθμίσουν το τμήμα τους και όλα αυτα γίνονται μόνο με τη συμμετοχή. Οπότε χωρίς να επήρρεαζομαι απο τις πολιτικές πεποιθήσεις των γονέων μου , χωρίς να επηρρεάζομαι απο το ποια παραταξη κανει τα καλυτερα παρτυ ή κερνάει περισσότερο ή έχει καλύτερες γκόμενες διάλεξα την παράταξη που με εκφράζει ιδεολογικά και λειτουργικά .

Όσον αφορά το άσυλο υπάρχει νόμος που απλά δεν εφαρμόζονται γιατι φοβούνται οι αστυνομικοί . Ο νομος λέει καθαρα οτι εφόσον μεσα στο άσυλο τελούνται εγκλήματα κατα ανθρώπινης ζωης ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ μπάινει η αστυνομία και κανει συλλήψεις .

Για την Ε.Φ.Ε.Ε. : Συμφωνώ οτι πρέπει να γίνει ανασυγκρότηση της Ε.Φ.Ε.Ε αλλα κατω απο κάποιες ορισμένες προυποθέσεις .

Αυτα και αλλα πολλα που αμα ξεκινησω να γραφω δεν θα τελιωνουν ..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παρατηρώ μια απεχθεια ως προς τις παραταξεις . Αλλα αυτο που δεν μ'αρεσει
καθολου ειναι οτι τα ισοπεδώνετε όλα χωρίς να γνωρίζετε κάποια πράγματα.

Οσον αφορα την αυτονομία η παραταξη στην οποία ανηκω γραφει στο καταστατικό της οτι οι σχέσεις της με τον πολιτικό της φορέα είναι σχέσεις μονο ως προς τις αξίες και την ιδεολογία.

Να οι αξίες και οι ιδεολογίες που ενθαρρύνει το ελληνικό Πανεπιστήμιο :

https://www.youtube.com/view_play_list?p=933DFD1CFE65872A&search_query=pasp+asoee+2009 -- Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους --

Πραγματικά πες μου τι ελπίδες μπορεί να έχει αυτή η χώρα με την παραπάνω ιδεολόγα νεολαία ;

Εγώ δυστυχώς δεν ανήκω σε καμια απο τις τρεις κατηγορίες που αναφέρατε ανήκω στην κατηγορία των ατόμων που έχουν όρεξη να συνδικαλιστούν , να διεκδικήσουν δικαιώματα των φοιτητών , να αναβαθμίσουν το τμήμα τους και όλα αυτα γίνονται μόνο με τη συμμετοχή.

[...] Αυτο νοείται με την αυτονομία . Να αποφασίζουν τα μέλη της παράταξης και οχι το κόμμα. [...]

Σύμφωνοι, μόνο με συμμετοχή μπορεί κάθε τμήμα να αναβαθμιστεί.

Αλλά γιατί να πιστέψω πως δεν αποφασίζει το κόμμα που υπόκειται στην κάθε παράταξη ; Γιατί να πιστέψω πως τα άτομα των παρατάξεων περνάνε αξιοκρατικά τα μαθήματα χωρίς καν να ξέρουν τί σπουδάζουν ; Γιατί να ψηφίσω στις φοιτητικές εκλογές και να ξαναδώσω δικαίωμα στις παρατάξεις να με ξανακοροϊδεύουν, να ξαναπερνάνε δια μαγείας μαθήματα κ.ο.κ. ;

Όσον αφορά το άσυλο υπάρχει νόμος που απλά δεν εφαρμόζονται γιατι φοβούνται οι αστυνομικοί . Ο νομος λέει καθαρα οτι εφόσον μεσα στο άσυλο τελούνται εγκλήματα κατα ανθρώπινης ζωης ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΑ μπάινει η αστυνομία και κανει συλλήψεις .

Η αστυνομία δεν μπαίνει στα εκπαιδευτικά ιδρύματα προκειμένου να σπάσει η κάθε κατάληψη, δεν απομακρύνει τους "κουκουλοφόρους" που χαλάνε τις πορείες διότι κάποια υψηλά ιστάμενα πρόσωπα κρύβονται πίσω από όλα αυτά. Και σκέψου τί θα συμβεί σε περίπτωση που η αστυνομία μπεί στο Πανεπιστήμιο (ουτοπία στο μεγαλείο της) και σπάσει μια κατάληψη. Όλοι θα σπεύσουν να την κατακρίνουν.

Και το άσυλο ως "νόμος" αναφέρεται στην ελεύθερη έκφραση ιδεών. Άρα μπορεί τα εγκλήματα κατά της ανθρώπινης ζωής να θεωρηθούν ελεύθερη έκφραση ιδεών. Γενικά στην Ελλάδα είτε υπάρχουν οι νόμοι είτε όχι είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karats

Νεοφερμένος

Ο karats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οσον αφορα το βιντεο ενταξει το κλιμα αυτο είναι λίγες ώρες πρίν την καταμέτρηση . Το δικαιολογώ ίσως ΕΝ ΜΕΡΕΙ γιατι ίσως υπάρχει άγχος και πίεση στα μέλη της κάθε παράταξης για το αν θα δικαιωθούν και με αυτο τον τρόπο πιθανόν ξεδίνουν . ( Και στο κατω κατω δεν κάνουν κατι κακό . τραγουδούν για κάτι που αγαπούν :) )

Για τις αποφάσεις που σου είπα , σου μιλάω για την παραταξη στην οποία ανήκω και ξέρω , και σου λέω οτι στην πόλη μου τουλάχιστον οι αποφάσεις βγαίνουν μετα απο πολύωρη συζήτηση μεταξύ των μελών στην λεγόμενη ολομέλεια . Είναι μια συνδιαμόρφωση απόψεων θα έλεγα για να καταλήξουμε σε μία τελική .
Τωρα σχετικά με τα μαθήματα στην πόλη μου εύτυχως δεν έχουν αναπτυχθεί τέτοιες πελατειακές σχέσεις μεταξύ καθηγητών - παρατάξεων αλλα ξέρω οτι σε άλλες πόλεις υπάρχει και σίγουρα είναι ενα σοβαρό πρόβλημα . Αλλα νομίζω οτι οι περιπτώσεις αν και ελάχιστες ειναι μή αμελητέες και πρέπει να καταπολεμηθούν.

Πάντοτε στα χρονικά , οι συντηρητικές κυβερνήσεις θελανε να δημιουργούν κλίμα ανασφάλειας στον λαο έτσι ώστε να έχουν πρόσχημα για περιορισμό των ελευθεριών μας . Το αίσθημα ανασφάλειας στον πολίτη των οδηγεί προς τα δεξια ( άλλωστε το δείξαν κ τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών ). Παρ όλα αυτα μιλώντας για το νόμο του ασύλου σκεφτείτε οτι θεσπίστηκε το 1982 λίγα χρόνια μετα την δικτατορία όπου ήταν ακόμα νωπές οι άσχημες μνήμες της λογοκρισίας και της ανελευθερίας . Σκέψου το άλλο . Βγένει αυριο - μεθάυριο μια κακή κυβέρνηση η οποία προωθεί εντατικοποίηση των σπουδων (π.χ) . Εγω ως φοιτητικό κίνημα για να αντιδράσω δεν μπορώ να κάνω και πολλά . 2 πραγματα : κατάληψη και πορεία . Αν δεν έχω άσυλο μπορεί να έρθει η αστυνομία όποτε γουστάρει και να μου πει : ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΕΛΟΣ γιατι αυτό που κάνω ειναι κατάληψη δημοσίου κτιρίου και είναι παράνομο. Τώρα όμως καλύπτεται απο το άσυλο και είναι ενα μέτρο αντίδρασης που αν γίνεται στην σωστή ώρα μπορεί να αποφέρει αποτέλεσμα το συμφέρον των φοιτητών που στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα είναι η απόσυρση του νομοσχεδίου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Μιλάς 100% για την ΠΑΣΠ. Λες ότι τραγουδούν για κάτι που αγαπούν. Από που και ως που αγαπάς μια παράταξη ή πολιτικές ιδέες? Μήπως τείνει προς την πόρωση αυτό που λες? Τι είναι η παράταξη, ομάδα? Αλήθεια 18 χρονών παιδιά, γιατί πορώνονται και φανατίζονται έτσι(λες και είναι στην Τούμπα ή στο Καραϊσκάκη)? Αυτοί είναι οι αυριανοί επιστήμονες που θα στελεχώσουν επάξια(και όχι με μέσο;)) τις σημαντικές θέσεις στο Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα?

Επίσης, όταν από κάπου χρηματοδοτείσαι(γιατί χρηματοδοτείται η ΠΑΣΠ, μη μου πεις διάφορα) την πρωτοβουλία των αποφάσεων σου δεν την διατηρείς, αλλά υπακούς στις γραμμές που σου στέλνουν εκ των άνωθεν. Τώρα, αν για διάφορα προβλήματα της σχολής σου, το συζητάς και με άλλους, δεν έγινε τίποτα. Για τη ΔΑΠ,την ΠΑΣΠ,την ΠΚΣ σημασία έχουν οι ψήφοι, που οφείλουν κάπου να τις παραδώσουν και να πάρουν του χρόνου περισσότερα χρήματα να κάνουν παρτάκια και κεράσματα. Εκεί είναι το μεγάλο άγχος των υπευθύνων σε κάθε σχολή.

Τώρα, όσον αφορά τα συμφέροντα, υπομονή μερικά χρόνια να ανέβεις περισσότερο στην ιεραρχία-κλίμακα και θα δεις αν υπάρχει όντως διαπλοκή μεταξύ των φοιτητών και των καθηγητών.

Και τέλος, όταν απειλείται η ανθρώπινη ζωή μπαίνουν στο πανεπιστήμιο. Φέτος το έκαναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η αστυνομία δεν μπαίνει στα εκπαιδευτικά ιδρύματα προκειμένου να σπάσει η κάθε κατάληψη, δεν απομακρύνει τους "κουκουλοφόρους" που χαλάνε τις πορείες διότι κάποια υψηλά ιστάμενα πρόσωπα κρύβονται πίσω από όλα αυτά. Και σκέψου τί θα συμβεί σε περίπτωση που η αστυνομία μπεί στο Πανεπιστήμιο (ουτοπία στο μεγαλείο της) και σπάσει μια κατάληψη. Όλοι θα σπεύσουν να την κατακρίνουν.

η αστυνομια εχει μπει, παρανομα, μεσα στην πανεπιστημιουπολη μετα το πασχα. δεν αναφερθηκε, παρ'ολα αυτα στα ΜΜΕ

Και τέλος, όταν απειλείται η ανθρώπινη ζωή μπαίνουν στο πανεπιστήμιο. Φέτος το έκαναν.
παλι νομιζω οτι πρεπει να υπαρξει αποφαση της τριμελους επιτροπης που ειναι υπευθυνη για την αρση ασυλου. ομοφωνη αποφαση.


υ.γ. εκτος απο τις παραπανω παραταξεις, υπαρχουν και διαφορα σχηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karats

Νεοφερμένος

Ο karats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
η αστυνομια εχει μπει, παρανομα, μεσα στην πανεπιστημιουπολη μετα το πασχα. δεν αναφερθηκε, παρ'ολα αυτα στα ΜΜΕ

παλι νομιζω οτι πρεπει να υπαρξει αποφαση της τριμελους επιτροπης που ειναι υπευθυνη για την αρση ασυλου. ομοφωνη αποφαση.


υ.γ. εκτος απο τις παραπανω παραταξεις, υπαρχουν και διαφορα σχηματα.


διαβασε πρωτα το νομο πλαισιο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Να οι αξίες και οι ιδεολογίες που ενθαρρύνει το ελληνικό Πανεπιστήμιο :

https://www.youtube.com/view_play_lis...asp+asoee+2009 -- Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους --

Πραγματικά πες μου τι ελπίδες μπορεί να έχει αυτή η χώρα με την παραπάνω ιδεολόγα νεολαία ;
:rucrazy::rucrazy::rucrazy::rucrazy::(:down::down: δεν είχα ιδέα πως η κατάσταση ήταν ΤΟΣΟ χάλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Μιλάς 100% για την ΠΑΣΠ. Λες ότι τραγουδούν για κάτι που αγαπούν. Από που και ως που αγαπάς μια παράταξη ή πολιτικές ιδέες? Μήπως τείνει προς την πόρωση αυτό που λες? Τι είναι η παράταξη, ομάδα? Αλήθεια 18 χρονών παιδιά, γιατί πορώνονται και φανατίζονται έτσι(λες και είναι στην Τούμπα ή στο Καραϊσκάκη)? Αυτοί είναι οι αυριανοί επιστήμονες που θα στελεχώσουν επάξια(και όχι με μέσο;)) τις σημαντικές θέσεις στο Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα?

Επίσης, όταν από κάπου χρηματοδοτείσαι(γιατί χρηματοδοτείται η ΠΑΣΠ, μη μου πεις διάφορα) την πρωτοβουλία των αποφάσεων σου δεν την διατηρείς, αλλά υπακούς στις γραμμές που σου στέλνουν εκ των άνωθεν. Τώρα, αν για διάφορα προβλήματα της σχολής σου, το συζητάς και με άλλους, δεν έγινε τίποτα. Για τη ΔΑΠ,την ΠΑΣΠ,την ΠΚΣ σημασία έχουν οι ψήφοι, που οφείλουν κάπου να τις παραδώσουν και να πάρουν του χρόνου περισσότερα χρήματα να κάνουν παρτάκια και κεράσματα. Εκεί είναι το μεγάλο άγχος των υπευθύνων σε κάθε σχολή.

Τώρα, όσον αφορά τα συμφέροντα, υπομονή μερικά χρόνια να ανέβεις περισσότερο στην ιεραρχία-κλίμακα και θα δεις αν υπάρχει όντως διαπλοκή μεταξύ των φοιτητών και των καθηγητών.

Και τέλος, όταν απειλείται η ανθρώπινη ζωή μπαίνουν στο πανεπιστήμιο. Φέτος το έκαναν.
Συμφωνώ μαζί σου. Πραγματι δεν είναι σωστό να φανατίζεσαι με ένα κόμμα. Άλλο να στηρίζεις την ιδεολογία του, πάντα με επιχειρήματα βέβαια, κι άλλο να είσαι κολλημένος μέχρι αηδίας. Αυτό είναι τουλάχιστον λυπηρό. Πάντως με όλα αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο θέμα έχω αποστασιοποιηθεί τελείως από τα κόματα. Έχω πραγματικά αποστραφεί ότι έχει σχέση με φοιτητικές παρατάξεις. Βέβαια ποτέ δεν αποκλείω τίποτα. Θα δω και μόνη μου τι γίνεται και θα αποφασίσω αν θα συμμετέχω ή όχι. Πάντως ούτε και η αδιαφορία είναι λύση και οφείλω να το παραδεχτώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karats

Νεοφερμένος

Ο karats αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ωραια τα λετε ολοι . Απεχθανεστε τις παραταξεις κλπ κλπ . Αλλα το θεμα ειναι τι προτεινετε να γινει ? Πειτε όμως τουλάχιστον τι προτείνετε να γίνει . Μην μιλάτε για το πρόβλημα . Μιλήστε για τις λύσεις του προβλήματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Clandestino

Νεοφερμένος

Ο Clandestino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
(Εγώ ανήκω σε κάποια παράταξη- δεν θα πω ποια. Είναι πάντως κάποια από τις αριστερές.)

Γενικά είναι προφανές ότι η ΔΑΠ εκφράζει την πολιτική της ΝΔ μέσα στις σχολές, η ΠΑΣΠ του ΠΑΣΟΚ, η ΠΚΣ των ΚΚΕ/ΚΝΕ, η ΑΡΕΝ (Δίκτυο, Αρ. Σχήματα, ΦΕΣ κτλ) του ΣΥΡΙΖΑ και τα ΕΑΑΚ εκφράζουν την πολιτική αντίληψη διάφορων αριστερών εξωκοινοβουλευτικών οργανώσεων (ΝΑΡ, ΑΡΑΝ, ΑΡΑΣ κ.α).

Η ΔΑΠ υποστηρίζει όλες τις αναδιαρθρώσεις στην παιδεία, δηλαδή την ίδρυση ιδωτικών πανεπιστημίων, την αναγνώριση των ΚΕΣ, την αξιολόγηση κτλ. Η ΠΑΣΠ φραστικά απορρίπτει μέρος των αναδιαρθρώσεων, ουσιαστικά όμως τις στηρίζει. Οι αριστερές παρατάξεις με μεγαλύτερη ή μικρότερη συνέπεια αντιτίθενται στις αναδιαρθρώσεις. Υπάρχουν δηλαδή εμφανείς διαφορές ανάμεσα στις παρατάξεις και δεν μπορούν να αντιμετωπίζονται ως ενιαίο σύνολο. Η κριτική που πρέπει να γίνεται στις παρατάξεις θα πρέπει να γίνεται σε κάθε μία ξεχωριστά με βάση τις πολιτικές θέσεις που παίρνουν στη συγκυρία.

Μπορεί κάποιος κάνοντας μια τέτοιου είδους κριτική να τις απορρίψει όλες- όπως είχα κάνει εγώ αρχικά. Θεμιτό. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σταματήσει να ασχολείται εντελώς ή να στηρίζει κριτικά κάποια παράταξη- γενικά είναι δικό του θέμα. Ακόμα μπορεί αν θέλει να φτιάξει μαζί με άλλους και δική του παράταξη.

Πάντως, το αν θα ιδρυθούν ή όχι ιδιωτικά πανεπιστήμια νομίζω ότι τον αφορά και πρέπει να έχει κάποια άποψη για το θέμα. Αν κάποιος (όπως εγώ και αρκετοί άλλοι) καταλήξει στο ότι είναι κατά της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων μπορεί είτε να κάτσει να προσεύχεται να μην ιδρυθούν (δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερα αποτελέσματα), μπορεί να κατέβει σε πορείες (αυτό έχει αποτελέσματα) και αν θέλει (δεν είναι υποχρεωτικό) μπορεί και να παλέψει την πολιτική αυτή του θέση συμμετέχοντας σε κάποια από τις φοιτητικές παρατάξεις που έχουν ανάλογες απόψεις. Μπορεί ακόμα να γραφτεί και σε κάποια οργάνωση ή κόμμα. Το φοιτητικό κίνημα το 2006 κατάφερε να εμποδίσει την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Αυτό κάποιος που είναι υπέρ της ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων μπορεί να το κρίνει ως αρνητικό. Εγώ που είμαι κατά το κρίνω ως θετικό. (Αν κάποιος επιθμυμεί να το συζητήσουμε είμαι ανοιχτός).

Άλλες παρατάξεις ασχολούνται μόνο με κεντρικά πολιτικά ζητήματα, άλλες δίνουν βάρος και στην φοιτητική καθημερινότητα. Η παράταξη μου για παράδειγμα (μια από τις αριστερές είπα), στη σχολή μου εχει προτείνει προαιρετικές απαλλακτικές εργασίες, δηλαδή να δίνεται στους φοιτητές η δυνατότητα αντί για εξετάσεις να παραδίδουν εργασίες και να βαθμολογούνται αποκλειστικά από αυτές. Αυτήν την πρόταση την κάναμε με το σκεπτικό ότι η εξέταση ως τρόπος αξιολόγησης του φοιτητή (και του μαθητή) δεν προάγει την δημιουργική σκέψη αλλά την παπαγαλία. Με μια εργασία αντιθέτως πάντα σου μένει κάτι περισσότερο. Π.Χ Άλλο είναι το να διαβάζεις για το ρεμπέτικο από ένα βιβλίο και άλλο το να πάρεις μια συνέντευξη από ένα ρεμπέτη και να φτιάξεις μια τέτοια εργασία.

Με όλα αυτά τα ασυνάρτητα που λέω θέλω να πω ότι πρώτον δεν είμαστε όλοι όσοι ανήκουμε σε παρατάξεις κομματόσκυλα ή εξωγήινοι. Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου πιο γαμάτο από κάποιον άλλο που επιλέγει να μην συμμετάσχει σε κάποια παράταξη. Μπορεί να έχει αυτός δίκιο κι εγώ άδικο. Από την άλλη μπορεί να έχω κι εγώ δίκιο ή και κανείς από του δυο. Οι αφορισμοί όμως δεν νομίζω ότι οδηγούν πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ωραια τα λετε ολοι . Απεχθανεστε τις παραταξεις κλπ κλπ . Αλλα το θεμα ειναι τι προτεινετε να γινει ? Πειτε όμως τουλάχιστον τι προτείνετε να γίνει . Μην μιλάτε για το πρόβλημα . Μιλήστε για τις λύσεις του προβλήματος!

1) να κατεργηθει το ασυλο
2) το πανεπιστιμιο να ειναι μονο για ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ επανασταση κανουμε και στις πλατιες
3) εχεις δει ποτε τι παιζει στα top 50 πανεπιστημια του κοσμου?? πως τα παιδια πασχιζουν να μορφωθουν αυτοι φτιαχνουν τον κοσμο οχι τα λαμογια και τα κομματοσκυλα που καταστρεφουν τα ελληνικα πανεπιστημια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
θα το πω και εγω ... εξω τα κομματα απο τα πανεπιστημια ή μαλλον τα φυτωρια ψηφοφορων .

ειναι εξοργιστικο εκει που πας να μαθεις να υπαρχουν ατομα που ψαχνουν κοροιδα , και ακουσον ακουσον υπαρχουν ατομα που τους ακουν ... αν βγει καποιος που ανηκει σε καποια παραταξη και πει '' χαλια η κοινωνια κτλ '' θα του πω παρε τα .!. μου .
Η αποψη μου ειναι να υπαρχει ενα και μοναδικο οργανο που θα αντιπροσωπευει τους φοιτητες εναντι της πανεπιστημιακης αρχης , η οποια μαλιστα θα εκφραζει και αποψεις- κρισεις , θα ασκει πιεσεις για οτι καλυτερο στην κοινωνια (να υπαρχει και αναλογη κρατικη χρηματοδοτηση , παντα ομως ανεξαρτητα σε αντικειμενικη βαση εκτος κομματικων βλεψεων ) , ολα τα αλλα ειναι για ζουλου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
1) να κατεργηθει το ασυλο
2) το πανεπιστιμιο να ειναι μονο για ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ επανασταση κανουμε και στις πλατιες
3) εχεις δει ποτε τι παιζει στα top 50 πανεπιστημια του κοσμου?? πως τα παιδια πασχιζουν να μορφωθουν αυτοι φτιαχνουν τον κοσμο οχι τα λαμογια και τα κομματοσκυλα που καταστρεφουν τα ελληνικα πανεπιστημια!!!!
κοίτα, αυτά που γράφεις εν μέρει τα στηρίζω αλλά όχι απόλυτα. Το να καταργηθεί το άσυλο δεν πρόκειται να ωφελήσει σε τίποτα. Θα βρουν κάπου αλλού να πάνε. Συμφωνώ ότι το Πανεπιστήμιο είναι για διδασκαλία αλλά πέρα απ αυτό είναι και χώρος κοινωνικοποίησης, ελεύθερης διακίνησης ιδεών και ιδεολογιών. Τα κόματα καλό είναι να υπάρχουν στα πανεπιστήμια , με σκοπό όμως την καλυτέρευση των πανεπιστημίων και όχι την αντίδραση σε καθετί καινούριο μόνο και μόνο επειδή έτσι ήθισται. Η διαμαρτυρία για καθετί που δεν αφορά τη σχολή είμαι σύμφωνη να γίνεται στις πλατείες ή κάπου αλλού. Και φυσικά πιστεύω πως η παρατεταμένη κατάληψη δεν βοηθά πουθενά και είναι μάλλον επιζήμια. Κατ' εμέ προτιμήστε τις πορείες. Αυτά τα "ολίγα".:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βλεπουμε τι ξυλο πεφτει στους κακομοιρους φοιτητες που θελουν να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους στη Γαλλια που δεν εχουν ασυλο, ημαρτον.
Οι εξελιξεις στα πανεπιστημια και οι αλλαγες που κανουν δεν ειναι ξεκομμενες απο πολιτικες πεποιθησεις γι'αυτο και βλεπουμε να αντιδρουν οι φοιτητες με πολιτικο λογο. Πρεπει να το καταλαβουν αυτο καποιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
κοίτα, αυτά που γράφεις εν μέρει τα στηρίζω αλλά όχι απόλυτα. Το να καταργηθεί το άσυλο δεν πρόκειται να ωφελήσει σε τίποτα. Θα βρουν κάπου αλλού να πάνε. Συμφωνώ ότι το Πανεπιστήμιο είναι για διδασκαλία αλλά πέρα απ αυτό είναι και χώρος κοινωνικοποίησης, ελεύθερης διακίνησης ιδεών και ιδεολογιών. Τα κόματα καλό είναι να υπάρχουν στα πανεπιστήμια , με σκοπό όμως την καλυτέρευση των πανεπιστημίων και όχι την αντίδραση σε καθετί καινούριο μόνο και μόνο επειδή έτσι ήθισται. Η διαμαρτυρία για καθετί που δεν αφορά τη σχολή είμαι σύμφωνη να γίνεται στις πλατείες ή κάπου αλλού. Και φυσικά πιστεύω πως η παρατεταμένη κατάληψη δεν βοηθά πουθενά και είναι μάλλον επιζήμια. Κατ' εμέ προτιμήστε τις πορείες. Αυτά τα "ολίγα".:no1::)

Χωρις να εχω κατι μαζι σου θα σου παραθεσω που μπορει να οφελησει παμε...
1)οι σχολες θα γινουν ΣΧΟΛΕΣ και οχι λεσχες συγκεντρωσης
2)Θα αποτρεπονται φαινομενα βανδαλισμων και καταστροφων
3)θα μπορουν πλεον οι αστυνομικοι (που απεχθανομαι ) να κανουν αυτο που δεν μπορουν οι φοιτητες τοσα χρονια να διατυρισουν την ταξη
4)πλεον θα βλεπω σε σχολες προταθληματα προ και παρτυ!!! (ελεος σχολες ειναι οχι το μπαρ της γωνιας)
5)δεν θα γινονται οι σχολες εφαλτιρια κουκουλοφορων που το παιζουν επαναστατες με τα λεφτα του μπαμπα και με μαρκε ρουχαλακια!!!

θα μπορουσα να γραφω μεχρι αυριο χιλιαδες ακομα λογους καλο θα ηταν να ξυπνησουμε λιγο Η ΧΟΥΝΤΑ ΕΠΕΣΕ!!! ο κοσμος δεν αλλαζει πλεον με πραξεις βανδαλισμων αλλα με σκεψη ΣΩΣΤΗ σκεψη απο σωστα ατομα μορφομενα και με ενα Α επιπεδο καταρτησης!!!!


υγ. εχω δει πως ζουνε και σπουδαζουν φοιτητες στην οξφορδη και στο κειμπιτζ, και πραγματικα τους θαυμαζω εκει οχι δεν κλεινουν τις σχολες γιατι ο brown και οι συνεγρατες τους εκαναν το το α ή το β αλλα ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ για να ειναι σε λιγα χρονια στην δικια του θεση και να παρουν αυτοι τις σωστες αποφασεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
1) να κατεργηθει το ασυλο
2) το πανεπιστιμιο να ειναι μονο για ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ επανασταση κανουμε και στις πλατιες
3) εχεις δει ποτε τι παιζει στα top 50 πανεπιστημια του κοσμου?? πως τα παιδια πασχιζουν να μορφωθουν αυτοι φτιαχνουν τον κοσμο οχι τα λαμογια και τα κομματοσκυλα που καταστρεφουν τα ελληνικα πανεπιστημια!!!!



:iagree::no1:+φωνω σε ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
1) να κατεργηθει το ασυλο
2) το πανεπιστιμιο να ειναι μονο για ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ επανασταση κανουμε και στις πλατιες
3) εχεις δει ποτε τι παιζει στα top 50 πανεπιστημια του κοσμου?? πως τα παιδια πασχιζουν να μορφωθουν αυτοι φτιαχνουν τον κοσμο οχι τα λαμογια και τα κομματοσκυλα που καταστρεφουν τα ελληνικα πανεπιστημια!!!!

εχεις μπει ποτε σε γενικη συνελευση να τα υποστηριξεις;

το πανεπιστημιο δεν ειναι μονο για διδασκαλια, ειναι χωρος διακινησης πολιτικων, επιστημονικων ιδεων, ειναι χωρος συζητησης κοινωνικων προβληματων.

πολλες "εξεγερσεις" ξεκινησαν απο τα πανεπιστημια και απο τους φοιτητες και ηταν ΑΥΤΕΣ που αλλαξαν τον κοσμο.

ΕΑΑΚ εκφράζουν την πολιτική αντίληψη διάφορων αριστερών εξωκοινοβουλευτικών οργανώσεων (ΝΑΡ, ΑΡΑΝ, ΑΡΑΣ κ.α).
το καθε σχημα ΕΑΑΚ δεν παιρνει αποφασεις απο τα παραπανω κομματα. οι ιδιοι οι φοιτητες που στηριζουν και/ή συμμετεχουν αποφασιζουν με σχηματα(συνελευσεις) το πως θα δρασουν και τι αποφασεις θα παρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Χωρις να εχω κατι μαζι σου θα σου παραθεσω που μπορει να οφελησει παμε...
1)οι σχολες θα γινουν ΣΧΟΛΕΣ και οχι λεσχες συγκεντρωσης
2)Θα αποτρεπονται φαινομενα βανδαλισμων και καταστροφων
3)θα μπορουν πλεον οι αστυνομικοι (που απεχθανομαι ) να κανουν αυτο που δεν μπορουν οι φοιτητες τοσα χρονια να διατυρισουν την ταξη
4)πλεον θα βλεπω σε σχολες προταθληματα προ και παρτυ!!! (ελεος σχολες ειναι οχι το μπαρ της γωνιας)
5)δεν θα γινονται οι σχολες εφαλτιρια κουκουλοφορων που το παιζουν επαναστατες με τα λεφτα του μπαμπα και με μαρκε ρουχαλακια!!!


επισης συμφωνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
υγ. εχω δει πως ζουνε και σπουδαζουν φοιτητες στην οξφορδη και στο κειμπιτζ, και πραγματικα τους θαυμαζω εκει οχι δεν κλεινουν τις σχολες γιατι ο brown και οι συνεγρατες τους εκαναν το το α ή το β αλλα ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ για να ειναι σε λιγα χρονια στην δικια του θεση και να παρουν αυτοι τις σωστες αποφασεις!!!
στην αγγλια πληρωνουν παρα πολλα χρηματα, εχουν πανακριβη συγκοινωνια και δεν διεκδικουν τιποτα. απο κει και περα δεν θεωρω οτι η λογικη του "διαβαζω για να γινω χαλυφης στη θεση του χαλυφυ" ειναι προοδευτικο ουτε για την κοινωνια, ουτε για τον φοιτητη. η αποχη απο τα κοινα , γενικοτερα (οχι, δεν ειναι αναγκη να συμμετεχεις σε συζητησεις, να πιεσεις κ.ο.κ. μονο μεσα απο μια παραταξη, αλλα και απο την δικια σου προσωπικη δραση) δειχνει αρρωστη δημοκρατια και για μενα καποιος που δεν ασχολειται, δεν εχει δικαιωμα να ονομαζεται πολιτης.
-----------------------------------------
αλλα με σκεψη ΣΩΣΤΗ σκεψη απο σωστα ατομα μορφομενα και με ενα Α επιπεδο καταρτησης!!!!
το πανεπιστημιο που ονειρευεσαι εσυ δεν προσφερει παιδεια, ουτε σωστη σκεψη. στειρες γνωσεις προσφερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
εχεις μπει ποτε σε γενικη συνελευση να τα υποστηριξεις;

το πανεπιστημιο δεν ειναι μονο για διδασκαλια, ειναι χωρος διακινησης πολιτικων, επιστημονικων ιδεων, ειναι χωρος συζητησης κοινωνικων προβληματων.

πολλες "εξεγερσεις" ξεκινησαν απο τα πανεπιστημια και απο τους φοιτητες και ηταν ΑΥΤΕΣ που αλλαξαν τον κοσμο.
φετος τελειωσα το σχολειο αλλα δεν νομιζω οτι θα παω ποτε γιατι δεν θα βρω το δικιο μου σκοπος μου ειναι να τελειωσω οσο το δυνατον γρηγοροτερα και να φυγω στο εξωτερικο δεν θελω να κατσω ουτε ενα 1' παραπανω στη Ελλαδα (ουτε στρατο δεν θα παω...). Ο λογος ειναι απλος δεν ειμαι εγω αυτος που θα αλλαξει τα σκ@τ@ της Ελληνικης Κοινωνιας οποιοι εχουν το κουραγιο να το κανουν μαγκια τους και μπραβο τους εγω παντος δεν καθομαι σε μια χωρα που παντου επικρατει αυτη η νεο-ελληνικη ¨φιλοσοφια"

στην αγγλια πληρωνουν παρα πολλα χρηματα, εχουν πανακριβη συγκοινωνια και δεν διεκδικουν τιποτα. απο κει και περα δεν θεωρω οτι η λογικη του "διαβαζω για να γινω χαλυφης στη θεση του χαλυφυ" ειναι προοδευτικο ουτε για την κοινωνια, ουτε για τον φοιτητη. η αποχη απο τα κοινα , γενικοτερα (οχι, δεν ειναι αναγκη να συμμετεχεις σε συζητησεις, να πιεσεις κ.ο.κ. μονο μεσα απο μια παραταξη, αλλα και απο την δικια σου προσωπικη δραση) δειχνει αρρωστη δημοκρατια και για μενα καποιος που δεν ασχολειται, δεν εχει δικαιωμα να ονομαζεται πολιτης.
-----------------------------------------
το πανεπιστημιο που ονειρευεσαι εσυ δεν προσφερει παιδεια, ουτε σωστη σκεψη. στειρες γνωσεις προσφερει


δεν πληρωνουν πολλα αφου το Αγγλικο κρατος εχει ορισει ενα ανωτερο οριο στα διδακτρα (3.500 λιρες νομιζω) μπορει να εχουν πιο ακριβες συγκοινωνιες αλλα εχουν πιο φτηνη ζωη (και αυτο που πληρωνουν περνουν σε καθε συναλλαγη τους αντιθετα με την ελληνικη νοοτροπια του "οσα αρπαξω απο τους αλλους...")

φιλε μου εαν θες να αναπτυξεις την ευρητερη πεδια σου διαβασε ενα βιβλιο πηγαινε στο θεατρο ανοιξει συζητηση με καποιον σοφοτερο απο εσενα. ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ εχεις δει να γινετε αυτο στις σχολες η διασκεδαση ειναι αναμεσα στα μπουζουκια και στην μυκωνο και οι συζητησεις μοιαζουν με την 7 οταν παιζει ΟΣΦΠ-ΠΑΟ αυτον το πολιτισμο προσφερουν τα ελληνικα πανεπιστημια!!!! Απο αυτην την κατασταση 1000 φορες οι στειρες γνωσεις των αγγλικων πανεπιστημιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top