Φοιτητικές παρατάξεις

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ναι στην πολιτικοποίηση όχι στην κομματικοποίηση.

Από πότε το πανεπιστήμιο και οι εκλογές του είναι και πρέπει να είναι μικρογραφία του πολιτικού συστήματος? Δηλαδή, αυτή η σαπίλα και η διαφθορά αρμόζει στο πανεπιστήμιο?

Αντί να μας ενδιαφέρει η μόρφωση, καταλήγουμε στο να νοιαζόμαστε ποιος θα μας πάει πιο φτηνά στη Μύκονο? Ή ποιος θα κάνει το καλύτερο κέρασμα?

Κάθε σχολή έχει τις ιδιομορφίες της και τα δικά της χαρακτηριστικά. Γιατί να υπάρχει μια γραμμή που δεν εφαρμόζεται στην κάθε σχολή?;) Και για το κατά πόσο πρωτότυπες είναι οι ιδέες, άστο....

ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ ποτέ δεν είχαν μια δική τους πρόταση.Προτάσεις άλλων ήταν πάντοτε(επιτροπής σπουδών κλπ). Τέτοια φερέφωνα αξίζουν στις σχολές μας?

Ας μη συμπλέκουμε τη μόρφωση και την εκπαίδευση με το τι κόμμα είναι ο καθένας.....Γιατί μετά και στις δουλειές το ίδιο γίνεται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ναι στην πολιτικοποίηση όχι στην κομματικοποίηση.

Από πότε το πανεπιστήμιο και οι εκλογές του είναι και πρέπει να είναι μικρογραφία του πολιτικού συστήματος? Δηλαδή, αυτή η σαπίλα και η διαφθορά αρμόζει στο πανεπιστήμιο?

Αντί να μας ενδιαφέρει η μόρφωση, καταλήγουμε στο να νοιαζόμαστε ποιος θα μας πάει πιο φτηνά στη Μύκονο? Ή ποιος θα κάνει το καλύτερο κέρασμα?

Κάθε σχολή έχει τις ιδιομορφίες της και τα δικά της χαρακτηριστικά. Γιατί να υπάρχει μια γραμμή που δεν εφαρμόζεται στην κάθε σχολή?;) Και για το κατά πόσο πρωτότυπες είναι οι ιδέες, άστο....

ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ ποτέ δεν είχαν μια δική τους πρόταση.Προτάσεις άλλων ήταν πάντοτε(επιτροπής σπουδών κλπ). Τέτοια φερέφωνα αξίζουν στις σχολές μας?

Ας μη συμπλέκουμε τη μόρφωση και την εκπαίδευση με το τι κόμμα είναι ο καθένας.....Γιατί μετά και στις δουλειές το ίδιο γίνεται.....

Συμφωνούμε σχεδόν σε όλα.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι είναι αυτό που προτείνεις. Ωραία... έστω ότι δέχομαι να μην υπάρχουν κόμματα. Τι θα υπάρχει; Δεν θα οργανωθούν πάλι οι άνθρωποι ανάλογα με τα συμφέροντά τους ή ανάλογα με την τάξη που ανήκουν σε "σύνολα", τα οποία θα προασπίζουν, θα εκφράζουν, θα αναπτύσσουν και θα προωθούν τις ιδέες και τα συμφέροντά τους; Δηλαδή σε κόμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
pil, χωρις παρεξηγηση>> κνιτης εισαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Όχι ρε rosi,τρελάθηκες? Χειρότεροι παπαγάλοι δεν υπάρχουν από τους κνίτες....Και γενικά,τίποτα δεν είμαι.Ούτε ΕΑΑΚ ούτε τίποτα.

Αυτό που λέω και γίνεται είναι το να ψηφίζεις πρόσωπα. Άτομα που έχουν ικανότητα και όχι παράταξη, όπως κάνουν πολλοί. Οι περισσότεροι που συνδικαλίζονται είναι μαϊντανοί, ώστε να μαζεύει ψηφοδέλτια η παράταξη. Έπειτα,γιατί να χρωματιστώ? Οι ανεξάρτητες κινήσεις όπου οι αποφάσεις παίρνονται συλλογικά δεν είναι καλύτερες από το να παίρνω το φαξ από την ΟΝΝΕΔ ή τη νεολαία ΠΑΣΟΚ ή την ΚΝΕ που θα μου λένε τι να κάνω και τι να υποστηρίξω?

Ξέρουν τα προβλήματα της σχολής? Το μόνο που τους νοιάζει είναι να περάσει το πλαίσιο τους στη συνέλευση και να πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερες ψήφους στις εκλογές. Τίποτα άλλο

Άσε που οι περισσότεροι αναπτύσσουν αλισβερίσια με καθηγητές και τελικά το δικό τους συμφέρον κοιτάζουν, παρά των συμφοιτητών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
μπραααβο ρε pil!! ωραια τα λες!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε συ ΠΙΛ αν και δε διαφωνω γενικα με αυτα που λες, αυτοι που ειναι στην ΠΚΣ και στην ΠΑΣΠ και στη ΔΑΠ και γενικα στις παραταξεις το εχουν διαλεξει γιατι τους εκφραζει (ή απο συμφερον-και παλι το διαλεξαν ομως) και προφανως συμφωνουν και με τα κομματα τους, οποτε δε τους νοιαζει η "γραμμη" αφου εκεινοι επελεξαν οτι τη θελουν. Οποιος δε θελει να χρωματιζεται δε το κανει, ουτε γω το θελω. Και μη γενικευεις τοσο, τα προβληματα της σχολης πιθανοτατα τα ξερουν (τουλαχιστον τα παιδια με τα οποια συναναστρεφομαι εγω κ ειναι στις αριστερες παραταξεις αλλα και οι ΠΑΣΠιτες τα ξερουν).
Πως θα γινει ομως; Οταν μπαινεις στο πανεπιστημιο εισαι πλεον ενηλικας, ενεργος πολιτης (στο εκλογικο σωμα δλδ) και ειναι επομενο απο τη στιγμη που στο ελληνικο πανεπιστημιο ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενες οι πολιτικες παραταξεις, να υπαρχουν. Απο κει και περα εχει τα αρνητικα και τα θετικα της αυτη η κατασταση, που ομως αντικατοπτριζει τα θετικα και τα αρνητικα του πολιτικου συστηματος της χωρας. Σκεψου κιολας οτι μεσα στο πανεπιστημιο, (τουλαχιστον εγω) εχεις την ευκαιρια να γνωρισεις μεσω των παραταξεων (κυριως αριστερων για μενα) και αλλα κομματα που ειναι εκτος βουλης και ισως σε εκφραζουν. Δε ξερω αν θα ηξερα ουτε το ΑΝΤΑΡΣΙΑ (ενωση ΜΕΡΑ με ΕΝΑΝΤΙΑ που εγινε προσφατα) ουτε την ΚΟΕ ουτε το ΣΕΚΕ αν δεν τα ειχα δει στο πανεπιστημιο γιατι δεν φαινονται σχεδον πουθενα αλλου εξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ρε συ ΠΙΛ αν και δε διαφωνω γενικα με αυτα που λες, αυτοι που ειναι στην ΠΚΣ και στην ΠΑΣΠ και στη ΔΑΠ και γενικα στις παραταξεις το εχουν διαλεξει γιατι τους εκφραζει (ή απο συμφερον-και παλι το διαλεξαν ομως) και προφανως συμφωνουν και με τα κομματα τους, οποτε δε τους νοιαζει η "γραμμη" αφου εκεινοι επελεξαν οτι τη θελουν. Οποιος δε θελει να χρωματιζεται δε το κανει, ουτε γω το θελω. Και μη γενικευεις τοσο, τα προβληματα της σχολης πιθανοτατα τα ξερουν (τουλαχιστον τα παιδια με τα οποια συναναστρεφομαι εγω κ ειναι στις αριστερες παραταξεις αλλα και οι ΠΑΣΠιτες τα ξερουν).
Πως θα γινει ομως; Οταν μπαινεις στο πανεπιστημιο εισαι πλεον ενηλικας, ενεργος πολιτης (στο εκλογικο σωμα δλδ) και ειναι επομενο απο τη στιγμη που στο ελληνικο πανεπιστημιο ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενες οι πολιτικες παραταξεις, να υπαρχουν. Απο κει και περα εχει τα αρνητικα και τα θετικα της αυτη η κατασταση, που ομως αντικατοπτριζει τα θετικα και τα αρνητικα του πολιτικου συστηματος της χωρας. Σκεψου κιολας οτι μεσα στο πανεπιστημιο, (τουλαχιστον εγω) εχεις την ευκαιρια να γνωρισεις μεσω των παραταξεων (κυριως αριστερων για μενα) και αλλα κομματα που ειναι εκτος βουλης και ισως σε εκφραζουν. Δε ξερω αν θα ηξερα ουτε το ΑΝΤΑΡΣΙΑ (ενωση ΜΕΡΑ με ΕΝΑΝΤΙΑ που εγινε προσφατα) ουτε την ΚΟΕ ουτε το ΣΕΚΕ αν δεν τα ειχα δει στο πανεπιστημιο γιατι δεν φαινονται σχεδον πουθενα αλλου εξω...
Κοιτα Κρου,μη νομιζεις οτι πολλοι το διαλεξαν,οι περισσοτεροι ειναι επειδη ο μπαμπας και η μαμα ειναι το ταδε κομμα,οχι μονο για τα συμφεροντα.Το κακο ειναι οτι καθενας ξερει τα προβληματα απο την δικια του βλεψη δλδ οπως τον συμφερει.Επισης οντως συμβαινει αυτο με τις παρεες ναι ειναι πιο ευκολο,αλλα εχεις σκεφτει ποτε οτι ετσι ισως να αποτρεπεις απο τον εαυτο σου να συνανστραφει με αλλα ατομα εξισου ενδιαφεροντα αλλα οχι κομματοποιημενα?Οπως και να το κανουμε ο κατακερματισμος υφισταται γιατι αρχιζουν οι αντιπαλοτητες εστω και αεναα δλδ χωρις οντως να θες να το κανεις,ο ενας επιτειθεται στον αλλον χωρις κανενα μα κανενα αποτελεσμα.δεν πιστευεις πως θα ταν καλυτερα αν υπηρχε μια πιο συλλογικη δραση και αφηναμ,ε λιγο στην ακρη τα επιμερους συμφεροντα?Δεν μπορει να βγει αποτελεσμα οταν ο ενας σφαζεται με τον αλλον επειδη μονο και μονο ειναι απο αλλη παραταξη ενω στην ουσια λενε το ιδιο και μη μου πεις οτι δεν συμβαινει αυτο.Επισης τα αλλα κομματα που λες εκτος βουλης το ιδιο ειναι γιατι πολυ απλα ειναι παρατηματα των κομματων της βουλης πχ η ΚΟΕ που ανεφερες ειναι του Συνασπισμου(χωρις να εχω κατι με τους ανθρωπους,απλα στο λεω πληροφοριακα) οπως και το ΦΩΣ αν θυμαμαι καλα του ΛΑΟΣ.Εγω αυτο που βλεπω καθημερινα οχι μονο σε επιπεδο φοιτητικων παραταξεων αλλα και κομματων ειναι ενα καθημερινο σφαξιμο μια εχθρικοτητα και καμμια διαθεση για επιλυση των προβληματων ειτε αυτοι λεγονται νεοδημοκρατες ειτε πασοκτζιδες ειτε κουκουεδες..Και η ουσια?Καμμια,πουθενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοιτα Κρου,μη νομιζεις οτι πολυ το διαλεξανοι περισσοτεροι ειναι επειδη π μπαμπας και η μαμα ειναι το ταδε κομμα,οχι μονο για τα συμφεροντα.Το κακο ειναι οτι καθενας ξερει τα προβληματα απο την δικια του βλεψη δλδ οπως τον συμφερει.Επισης οντως συμβαινει αυτο με τις παρεες ναι ειναι πιο ευκολο,αλλα εχεις σκεφτει ποτε οτι ετσι ισως να αποτρεπεις απο τον εαυτο σου να συνανστραφει με αλλα ατομα εξισου ενδιαφεροντα αλλα οχι κομματοποιημενα?Οπως και να το κανουμεο κατακερματισμος υφισταται γιατι αρχιζουν οι αντιπαλοτητες εστω και αεναα δλδ χωρις οντως να θες να το κανεις,ο ενας επιτειθεται στον αλλον χωρις κανενα μα κανενα αποτελεσμα.δεν πιστευεις πως θα ταν καλυτερα αν υπηρχε μια πιο συλλογικη δραση και αφηναμ,ε λιγο στην ακρη τα επιμερους συμφεροντα?Δεν μπορει να βγει αποτελεσμα οταν ο ενας σφαζεται με τον αλλον επειδη μονο και μονο ειναι απο αλλη παραταξη ενω στην ουσια λενε το ιδιο και μη μου πεις οτι δεν συμβαινει αυτο.Επισης τα αλλα κομματα που λες εκτος βουλης το ιδιο ειναι γιατι πολυ απλα ειναι παρατηματα των κομματων της βουλης πχ η ΚΟΕ που ανεφερες ειναι του Συνασπισμου(χωρις να εχω κατι με τους ανθρωπους,απλα στο λεω πληροφοριακα) οπως και το ΦΩΣ αν θυμαμαι καλα του ΛΑΟΣ.Εγω αυτο που βλεπω καθημερινα οχι μονο σε επιπεδο φοιτητικων παραταξεων αλλα και κομματων ειναι ενα καθημερινο σφαξιμο μια εχθρικοτητα και καμμια διαθεση για επιλυση των προβληματων ειτε αυτοι λεγονται νεοδημοκρατες ειτε πασοκτζιδες ειτε κουκουεδες..Και η ουσια?Καμμια,πουθενα..


Κοιτα εγω που ειμαι πρωτοετης ετσι κι αλλιως γνωρισα ατομα που δεν εχουν μπει σε καποια παραταξη (ακομα), αυτοι που ξερω σε παραταξεις ειναι κυριως πιο μεγαλα ετη.
Ναι για την ΚΟΕ ξερω, απλα το εφερα ως παραδειγμα για ενα μικροτερο κομμα που δεν πολυακουγεται (το εβαλα στα εξωκοινοβουλευτικα πριν-λαθος μου), ειναι στο ΡΙΖΑ κομματι του ΣΥ.ΡΙΖΑ (ο ΣΥ.ΡΙΖΑ δεν ηταν στη βουλη παλια, μονο ο Συνασπισμος).
Συμφωνω οτι σφαζονται, στις συνελευσεις δεν ειναι παντα ευχαριστο το κλιμα ομως θα σου δωσω το παραδειγμα απο τη σχολη μου που ειναι πολυ δυσαρεστο: φετος αλλαξαν τον οδηγο σπουδων μας και πριν τα χριστουγεννα ειχε γινει μεγαλη προσπαθεια απο ολες τις παραταξεις(ακομα και η ΔΑΠ-αλλα οχι τοσο εντονα) να γινουν συνελευσεις γιατι ο νεος οδηγος μας ψιλοπαταει κατω, αλλα δεν εγινε ουτε μια φορα, μονο συζητησεις καταφεραμε να κανουμε. Και ετσι φυσικα περασε ο οδηγος σπουδων. Ποιος φταιει τωρα; Αν οχι οι φοιτητες που τα ριχνουν στις παραταξεις γενικα αλλα οταν προκειται για ενα κοινο προβλημα δε κανουν καν τον κοπο; Δηλαδη ερχομαι σε αυτο που ειπε πριν ο parantop:

Μην τα τσουβαλιάζετε ΟΛΑ! Το ότι υπάρχουν κόμματα δεν είναι κακό. Κακό και επικίνδυνο είναι αυτό που σας έχουν περάσει.... το απολιτίκ ύφος!

αυτοι με τους οποιους μιλησα σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα μου εφεραν ως δικαιολογια οτι δε μπορουν τις παραταξεις και οτι οι συνελευσεις αφορουν μονο αυτες. Δηλαδη ελεος!
Η πρωτη συνελευση που καταφεραμε να κανουμε σε αυτο το ετος ειναι οταν πεθανε ο Αλεξανδρος! Απο τη μια ειναι καλο που υπηρχε κινητοποιηση απο την αλλη ειναι θλιβερο οτι οι φοιτητες περιμεναν τοτε να πανε σε μια συνελευση και οχι οταν ειχαμε αλλα προβληματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κοιτα εγω που ειμαι πρωτοετης ετσι κι αλλιως γνωρισα ατομα που δεν εχουν μπει σε καποια παραταξη (ακομα), αυτοι που ξερω σε παραταξεις ειναι κυριως πιο μεγαλα ετη.
Ναι για την ΚΟΕ ξερω, απλα το εφερα ως παραδειγμα για ενα μικροτερο κομμα που δεν πολυακουγεται (το εβαλα στα εξωκοινοβουλευτικα πριν-λαθος μου), ειναι στο ΡΙΖΑ κομματι του ΣΥ.ΡΙΖΑ (ο ΣΥ.ΡΙΖΑ δεν ηταν στη βουλη παλια, μονο ο Συνασπισμος).
Συμφωνω οτι σφαζονται, στις συνελευσεις δεν ειναι παντα ευχαριστο το κλιμα ομως θα σου δωσω το παραδειγμα απο τη σχολη μου που ειναι πολυ δυσαρεστο: φετος αλλαξαν τον οδηγο σπουδων μας και πριν τα χριστουγεννα ειχε γινει μεγαλη προσπαθεια απο ολες τις παραταξεις(ακομα και η ΔΑΠ-αλλα οχι τοσο εντονα) να γινουν συνελευσεις γιατι ο νεος οδηγος μας ψιλοπαταει κατω, αλλα δεν εγινε ουτε μια φορα, μονο συζητησεις καταφεραμε να κανουμε. Και ετσι φυσικα περασε ο οδηγος σπουδων. Ποιος φταιει τωρα; Αν οχι οι φοιτητες που τα ριχνουν στις παραταξεις γενικα αλλα οταν προκειται για ενα κοινο προβλημα δε κανουν καν τον κοπο; Δηλαδη ερχομαι σε αυτο που ειπε πριν ο parantop:



αυτοι με τους οποιους μιλησα σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα μου εφεραν ως δικαιολογια οτι δε μπορουν τις παραταξεις και οτι οι συνελευσεις αφορουν μονο αυτες. Δηλαδη ελεος!
Η πρωτη συνελευση που καταφεραμε να κανουμε σε αυτο το ετος ειναι οταν πεθανε ο Αλεξανδρος! Απο τη μια ειναι καλο που υπηρχε κινητοποιηση απο την αλλη ειναι θλιβερο οτι οι φοιτητες περιμεναν τοτε να πανε σε μια συνελευση και οχι οταν ειχαμε αλλα προβληματα.
Φυσικα η απολιτικ σταση ειναι κατακριτεα.Εννοειται πως πρεπει ο κοσμος να πηγαινει στις συνελευσεις γιατι αυτες ειναι ενα μεσο να αλλαξει καποια πραγματα στην σχολη.Αλλα αυτο μπορει να γινει και εκτος παραταξεων,αλλα δεν φταιει κανενας αλλος αλλα εμεις,δεν εριξα ολο το φταιξιμο σε αυτες φυσικα και φταιμε εμεις για αυτο.Το πολυ σπαστικο ειναι οταν γινονται συνελευσης πχ για μια ταδε καταληψη και αυτοι που δεν μπαινουν ουτε καν στο κοπο να ρθουν ΤΟΛΜΟΥΝ και φωναζουν απο πανω,σορρυ κυριος αλλα αν ηθελες να ερχοσουν να ψηφισεις,μην τα ριχνεις τωρα στους αλλους.Ειμαστε ολοι υπευθυνοι.Απλα πιστευω πως μπορουν να γινουν πολυ καλα πραγματα και εκτος παραταξεων γιατι απλα χωρις να το θες αναπτυσσεις μια λογικη συνεχεις αντιπαραθεσης και οσο και να μην θες προβατοποιησε χωρις να το καταλαβεις,νταξ φυσικα δεν συμβαινει με ολους αυτους και φυσικα υπαρχουν και οι συνειδητα ενταγμενοι,αλλα μην ξεχναμε και ενα μεγαλο ποσοστο που δεν ειναι ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Φυσικα η απολιτικ σταση ειναι κατακριτεα.Εννοειται πως πρεπει ο κοσμος να πηγαινει στις συνελευσεις γιατι αυτες ειναι ενα μεσο να αλλαξει καποια πραγματα στην σχολη.Αλλα αυτο μπορει να γινει και εκτος παραταξεων,αλλα δεν φταιει κανενας αλλος αλλα εμεις,δεν εριξα ολο το φταιξιμο σε αυτες φυσικα και φταιμε εμεις για αυτο.

Εγώ θεωρώ πως φταίμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ γι' αυτό.

Το πολυ σπαστικο ειναι οταν γινονται συνελευσης πχ για μια ταδε καταληψη και αυτοι που δεν μπαινουν ουτε καν στο κοπο να ρθουν ΤΟΛΜΟΥΝ και φωναζουν απο πανω,σορρυ κυριος αλλα αν ηθελες να ερχοσουν να ψηφισεις,μην τα ριχνεις τωρα στους αλλους.

Κοίτα, αναφέρω ένα αντιπαράδειγμα, το Δεκέμβριο η ΑΣΟΕΕ (όπως και άλλες σχολές φαντάζομαι) τέλεσε υπό κατάληψη επειδή έτσι αποφάσισαν 30-40 άτομα σε μια Γ.Σ. που κυριολεκτικά έγινε την τελευταία στιγμη. Το αποτέλεσμα : 40 άτομα αποφάσισαν για τους χιλλιάδες ενεργούς φοιτητές.

Συμφωνώ στην κύρια ιδέα για συμμετοχή που αναφέρεις.


Ειμαστε ολοι υπευθυνοι.Απλα πιστευω πως μπορουν να γινουν πολυ καλα πραγματα και εκτος παραταξεων

Μπορούν να συμβούν αλλά πρέπει να υπάρχει ανταπόκριση απο τους φοιτητές...

P.S. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο πρέπει κάποιος να ανήκει σε παράταξη για να εκλεγεί προκειμένου να εκπροσωπήσει τους φοιτητές ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κοίτα, αναφέρω ένα αντιπαράδειγμα, το Δεκέμβριο η ΑΣΟΕΕ (όπως και άλλες σχολές φαντάζομαι) τέλεσε υπό κατάληψη επειδή έτσι αποφάσισαν 30-40 άτομα σε μια Γ.Σ. που κυριολεκτικά έγινε την τελευταία στιγμη. Το αποτέλεσμα : 40 άτομα αποφάσισαν για τους χιλλιάδες ενεργούς φοιτητές.

Συμφωνώ στην κύρια ιδέα για συμμετοχή που αναφέρεις.
κοιτα,απο τη στιγμη που δεν ενδιαφερονται αυτα γινονται,γι αυτο λεμε και ενεργη συμμετοχη και αμεση αντιδραση ανα πασα στιγμη.
Ασχετο,αλλα το καλο της ΑΣΟΕΕ ειναι οτι εχει εντονη δραση απο αυτονομους,κατι το οποιο λειπει σε πολλες σχολες δλδ υπαρχει αρκετος μη κομματοποιημενος κοσμος ισως περισσοτερο απο καθε αλλοι σχολη καλα φυσικα παιρνει ετησιως και πολλα ατομα οποτε ειναι και καπως λογικο θα μου πεις..

Μπορούν να συμβούν αλλά πρέπει να υπάρχει ανταπόκριση απο τους φοιτητές...
Σαφως,αυτο ειναι το θεμα.Γι αυτο και πρεπει να υπαρχει και να ενισχυθει η αυτονομη-αυτοοργανομενη δραση.Αλλα εδω μπαινουν και αλλα οπως τομεας οικογενια πχ.Αν εχουν μαθει τα παιδια απο μικρα να αρκουνται στην βολεψη τους τοτε..καταλαβαινεις..
P.S. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο πρέπει κάποιος να ανήκει σε παράταξη για να εκλεγεί προκειμένου να εκπροσωπήσει τους φοιτητές ...
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..αν βρεις απαντηση πεστο και εμενα...αν και κανονικα,ΤΥΠΙΚΑ, ο οποιωςδηποτε μπορει να παει ασχετα με το τι γινεται τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
P.S. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο πρέπει κάποιος να ανήκει σε παράταξη για να εκλεγεί προκειμένου να εκπροσωπήσει τους φοιτητές ...

Αυτο ειναι βλακεια οντως, αλλα υποθετω συμβαινει για τους ιδιους λογους που δε βγαινει μονος του καποιος στις εκλογες αλλα πρεπει να εχει φτιαξει κομμα. Υπαρχουν σε καποιες σχολες φοιτητικη παραταξη που εχει ανεξαρτητους φοιτητες οι οποιοι προασπιζονται πρωτα απο ολα το συμφερον των φοιτητων ως φοιτητων, αλλα για μενα ειναι λιγο βλακεια αυτο γιατι μπορει οι αλλαγες στα πανεπιστημια (πχ σε εμας με τον οδηγο σπουδων) να εχουν και πολιτικες κατευθυνσεις (εντατικοποιηση-κλασσικα) κατι που οι αριστεροι "πολεμανε" και οι δεξιοι "υπερασπιζονται", επομενως αν στην παραταξη αυτη ειναι ανακατεμμενα τα ατομα δε θα σταθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
εχω ακουσει (για αυτο δεν ξερω αν αληθευει κιολας) πως σε καθε σχολη κυριαρχει ενα κομμα.. θα ηθελα να μου πειτε:
1. αν αληθευει αυτο
2. αν αληθευει ποιο κομμα κυριαρχει στην ιατρικη;

(*προς αποφυγη παρεξηγησεων, οταν λεω κυριαρχει, εννοω βρισκει τους περισσοτερους οπαδους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι κυριαρχια, οπως και στην κοινωνια ετσι κ στο πανεπιστημιο υπαρχει μια αναλογια στους οπαδους των παραταξεων(οχι κομματα απαραιτητα).
Οσο για τη δευτερη ερωτηση σου, να σου πω οτι σε καθε σχολη ειναι διαφορετικο, δηλαδη μπορει στην ιατρικη της αθηνας να ειναι η ΔΑΠ πρωτη, στην ιατρικη της Κρητης η ΠΑΣΠ, δεν ειναι κατι σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
εχω ακουσει (για αυτο δεν ξερω αν αληθευει κιολας) πως σε καθε σχολη κυριαρχει ενα κομμα.. θα ηθελα να μου πειτε:
1. αν αληθευει αυτο
2. αν αληθευει ποιο κομμα κυριαρχει στην ιατρικη;

(*προς αποφυγη παρεξηγησεων, οταν λεω κυριαρχει, εννοω βρισκει τους περισσοτερους οπαδους)

Γιατί κάψιμο να μάθεις ποιος είναι επικεφαλής στην ιατρική?

Είχα πει να μην ποστάρω στο θέμα, αλλά το έκανα. Βαριέμαι να αναλύσω το σκεπτικό μου αυτή τη στιγμή. Υπάρχει η δυνατότητα μεμονωμένης υποψηφιότητας, αλλά ποιος θα πάλευε μόνος ενάντια στα θηρία?

Όσο για τα προβλήματα, οι παρατάξεις(ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΠΚΣ) ΔΕ νοιάζονται για επίλυση αυτών. Απλά να περνάει η γραμμή που χαράσσουν. Υπεύθυνα ενάντια στον απλό φοιτητή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες γράφω πανελλήνιες και μακάρι να περάσω κάπου. Γι'αυτό το λόγο θέλω α μου πείτε γενικά τί ακρινώς κάνουν. Ξέρω μέσες άκρες.

Αλλά δε μπορούν να τους περιορίσει κάποιος. Η νομοθεσία τί λέει;;;
Οι πρυτάνεις ή οι καθηγητές έχουν κάποιο μέσο, όργανο ή πυγμή να τους ελέγξουν;;

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος;;; Και γιατί πρέπει οι πρυτάνεις να εκλέγονται από αυτούς;;;
(Αυτό άλλαξε τώρα αλλά υπάρχουν προβλήματα).

Αυτό όμως που ρωτάω και ακόμα δυσκολεύομαι να αντιληφθώ.
Είμαι το κράτος και οργανώνω τα πανεπιστήμιά μου. Με ποιό σκεπτικό ανακατεύω κόμματα μέσα στο πανεπιστήμιο;;;;

Και θεωρείτε πως αυτό μπορεί να αλλάξει;;;;;; (Ο νόμςο της Γιαννάκου τους περιόριζε ή όχι;;;;)

Ξέρω πολλά ερωτήματα, αλλά είναι αδιανόητη αυτή κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,033 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες γράφω πανελλήνιες και μακάρι να περάσω κάπου. Γι'αυτό το λόγο θέλω α μου πείτε γενικά τί ακρινώς κάνουν. Ξέρω μέσες άκρες.

Αλλά δε μπορούν να τους περιορίσει κάποιος. Η νομοθεσία τί λέει;;;
Οι πρυτάνεις ή οι καθηγητές έχουν κάποιο μέσο, όργανο ή πυγμή να τους ελέγξουν;;

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος;;; Και γιατί πρέπει οι πρυτάνεις να εκλέγονται από αυτούς;;;
(Αυτό άλλαξε τώρα αλλά υπάρχουν προβλήματα).

Αυτό όμως που ρωτάω και ακόμα δυσκολεύομαι να αντιληφθώ.
Είμαι το κράτος και οργανώνω τα πανεπιστήμιά μου. Με ποιό σκεπτικό ανακατεύω κόμματα μέσα στο πανεπιστήμιο;;;;

Και θεωρείτε πως αυτό μπορεί να αλλάξει;;;;;; (Ο νόμςο της Γιαννάκου τους περιόριζε ή όχι;;;;)

Ξέρω πολλά ερωτήματα, αλλά είναι αδιανόητη αυτή κατάσταση...
Καταρχήν, "τα πολιτικά κόμματα στα πανεπιστήμια" είναι με τη μορφή παρατάξεων, δηλαδή ομάδων που η καθεμία έχει μια ονομασία, υποστηρίζει κάποιες ιδέες και συνδέεται άμεσα ή έμμεσα με ένα κόμμα εκ των γνωστών.
πχ απ' όσο ξέρω:
ΠΑΣΠ: ΠΑΣΟΚ
ΔΑΠ ΝΔΦΚ: Νέα Δημοκρατία
ΠΚΣ: ΚΚΕ (νομίζω ότι συνδέεται "ανεπίσημα" - aka δε συνδέεται αλλά όλα τα μέλη της είναι ΚΝιτες :P)
κ.α.
Μια παράταξη μπορεί να είναι και ανεξάρτητη από κόμματα.
Βέβαια σου πετάνε πολλοί και το επιχείρημα ότι ο τάδε είναι στην ΠΑΣΠ ενώ ψηφίζει ΝΔ, αλλά κάτι τέτοια παραδείγματα είναι ελάχιστα. :D

Όλα αυτά προστατεύονται από το γνωστό πανεπιστημιακό άσυλο, στο όνομα της ελεύθερης διακίνησης ιδεών μέσα στο πανεπιστήμιο (μιας που εκτός πανεπιστημίου δεν είναι ελεύθερη η διακίνηση των ιδεών ας πούμε :P ).
Εξου και ο λόγος που τα πανεπιστήμια είναι γεμάτα με αφίσες των παρατάξεων (στους τοίχους, στις πόρτες, φάτσα στις έδρες, στις εισόδους του κτιρίου κτλ).

Το άσυλο τα επιτρέπει όλα αυτά (και θαρρώ ότι αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που αντιδρούν οι παρατάξεις σε κάθε απόπειρα κατάργησης του ασύλου).

Οι παραταξιακοί προσεγγίζουν τους πρωτοετής κατά την ημέρα της εγγραφής πλησιάζοντας τους με φιλικές διαθέσεις. Προσφέρονται να βοηθήσουν λύνοντας απορίες, δίνουν ενημερωτικά φυλλάδια και φυσικά ζητάνε το κινητό σου τηλέφωνο.
Αργότερα σου ανοίγουν κουβέντα στα διαλείμματα. Γενικά προσπαθούν να κερδίσουν θετικές εντυπώσεις για να διεκδικήσουν την ψήφο σου αλλά και να σε γράψουν ως μέλος στην παράταξή τους.
Πριν ξεκινήσει το μάθημα κάνουν ανακοινώσεις που αφορούν τις προτάσεις τους και τις επιδιώξεις τους για το πανεπιστήμιο και πολλές φορές μαλώνουν/ διαφωνούν μεταξύ τους απλά για να διαφωνούν. :what:

Πάντως στην ΑΣΟΕΕ δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Στις πολυτεχνικές ακούω συνήθως ότι γίνεται χαμός.
Γενικά μη σκιάζεσαι, απλή συνήθεια είναι κι αυτά.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Γενικά μη σκιάζεσαι, απλή συνήθεια είναι κι αυτά.

Aκριβώς. Μην ανησυχείς. Θα συνηθίσεις τις γλοιώδεις φάτσες όλων αυτών, όπως έχεις συνηθίσει και στην tv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Διόρθωση: Η ΠΑΣΠ διατυμπανίζει ότι είναι αυτόνομη(κι εγώ είμαι αεροπλάνο). Η ΠΚΣ δέχεται ότι είναι σε στενή σχέση με το ΚΚΕ και χρηματοδοτείται από αυτό.

Κοίταξε πώς πάει:

ΔΑΠ-Ν.Δ.Φ.Κ.------>ΟΝΝΕΔ(νεολαία Ν.Δ.)---------->Νέα Δημοκρατία
Π.Α.Σ.Π.-------------->Νεολαία ΠΑ.ΣΟ.Κ.------------>ΠΑ.ΣΟ.Κ.
Π.Κ.Σ. -------------->Κ.Ν.Ε.----------------------->Κ.Κ.Ε.
ΑΡ.ΕΝ. -------------->Νεολαία Συνασπισμού--------->ΣΥ.ΡΙΖ.Α

Γιατί υπάρχουν μέσα στο πανεπιστήμιο πλέον?

Ιδού η απάντηση:
Πώς αλλιώς θα φτιάξεις μια βάση ψηφοφόρων από μικρή ηλικία?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οι παραταξιακοί προσεγγίζουν τους πρωτοετείς κατά την ημέρα της εγγραφής πλησιάζοντας τους με φιλικές διαθέσεις. Προσφέρονται να βοηθήσουν λύνοντας απορίες, δίνουν ενημερωτικά φυλλάδια και φυσικά ζητάνε το κινητό σου τηλέφωνο.
Εμενα παντως δεν μου το ζητησαν οταν πηγα να γραφτω στο Πανεπιστημιο Θεσσαλιας (στη Λαρισα συγκεκριμενα). Και γενικα δεν ηταν επιμονοι. Ισως επειδη πηγα με εναν ξαδερφο μου φοιτητη και με βοηθησε εκεινος με τα διαδικαστικα της εγγραφης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top