Φοιτητικές παρατάξεις

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
:P χαχαχαχαχα ασε και εγω χθες που πηγα μονο που δεν πλακωθηκαν ποιος θα με ενημερωσει κτλ... χαχαχα ασε τρελη πλακα!!! :P
Πηγα στην σχολη κρατωντας τρια χαρτια +6 φωτογραφιες και γυρισα σπιτι με 4-5 φακελους,φυλλαδια,και οτι μπορεις να φανταστεις :P(ωρα για ανακυκλωση;))
Ημουν και απο τους πρωτους που πηγαν να γραφτουν στο τμημα μου(αλλους τρεις ειχα μπροστα μονο)τι να κανουν μωρε και τα κομματοσκυλα...δεν ειχαν με τι να ασχοληθουν :lol::lol::lol:
Και σε μενα μοίρασαν φυλλάδια. Ωραία αυτά που γράφουν μέσα περί δικαιοσύνης, δωρεάν παιδείας,...κλπ αλλά αυτά είναι μόνο το πολύχρωμο γυαλιστερό περιτύλιγμα που χρησιμοποιούν για να πετύχουν διάφορους συμφεροντολογικούς στόχους...

Υ.Γ Άραγε σκοπεύουν να μας εξετάσουν στα φυλλάδια που μας μοίρασαν την επόμενη φορά που θα μας συναντήσουν?? Να δουν αν τα διαβάσαμε??

α! κι επίσης ποιος είναι ο καλύτερος (κι ευγενικότερος) τρόπος να τους πεις ότι δε πολυγουστάρεις χωρίς να σου σπάσουν τα νεύρα..:P χαχαχα
Δεν μπορείς να τους αποφύγεις, είναι πολύ δύσκολο...
Δεν χρειάζεται να είσαι αγενής, φοιτητές είναι κι αυτοί στο κάτω-κάτω...
Με βάση την πρώτη εμπειρία που είχα σήμερα, την 1η μέρα η "συνταγή" τους είναι light. Δηλαδή απλά σου δίνουν κάποια φυλλάδια, απαντούν στις ερωτήσεις σου, σε βοηθούν κλπ... Φαντάζομαι ότι οι "προσκλήσεις" αρχίζουν πιο μετά. Τότε απλά τους λες ότι θες να επικεντρωθείς στα μαθήματά σου, ότι έχεις άλλους στόχους, ότι δεν ενδιαφέρεσαι....

Αχ... Ενιωσα μια μικρή απογοήτευση (παρ' ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα) γιατί δεν βρήκα κάποιον που να ενδιαφέρεται για την γνώση και την επιστήμη της σχολής. Είδα μόνο κομματόσκυλα να κυνηγάνε πρωτοετείς (εμένα ειδικά με είχαν περικυκλωμένη 4-5 άτομα)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Σε λιγο καιρο θα σας παιρνουν τηλ ή αν δεν τους εχετε δωσει το κινητο σας(κατι το οποιο ελπιζω να κανατε,δηλαδη να μην δωσατε) θα σας καλουνε αρχικα 5-10 ατομα να βγειτε εξω το βραδυ για να σας κερασουν κανα ποτο σε μπαρακια κλπ και αφου με τον καιρο σας εχουν θαρος θα σας καλανε εναν εναν ή δυο-δυο να πατε για καφε να πειτε καποια πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfsk17

Νεοφερμένος

Η nfsk17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και σε μενα μοίρασαν φυλλάδια. Ωραία αυτά που γράφουν μέσα περί δικαιοσύνης, δωρεάν παιδείας,...κλπ αλλά αυτά είναι μόνο το πολύχρωμο γυαλιστερό περιτύλιγμα που χρησιμοποιούν για να πετύχουν διάφορους συμφεροντολογικούς στόχους...

Υ.Γ Άραγε σκοπεύουν να μας εξετάσουν στα φυλλάδια που μας μοίρασαν την επόμενη φορά που θα μας συναντήσουν?? Να δουν αν τα διαβάσαμε??


Δεν μπορείς να τους αποφύγεις, είναι πολύ δύσκολο...
Δεν χρειάζεται να είσαι αγενής, φοιτητές είναι κι αυτοί στο κάτω-κάτω...
Με βάση την πρώτη εμπειρία που είχα σήμερα, την 1η μέρα η "συνταγή" τους είναι light. Δηλαδή απλά σου δίνουν κάποια φυλλάδια, απαντούν στις ερωτήσεις σου, σε βοηθούν κλπ... Φαντάζομαι ότι οι "προσκλήσεις" αρχίζουν πιο μετά. Τότε απλά τους λες ότι θες να επικεντρωθείς στα μαθήματά σου, ότι έχεις άλλους στόχους, ότι δεν ενδιαφέρεσαι....

Αχ... Ενιωσα μια μικρή απογοήτευση (παρ' ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα) γιατί δεν βρήκα κάποιον που να ενδιαφέρεται για την γνώση και την επιστήμη της σχολής. Είδα μόνο κομματόσκυλα να κυνηγάνε πρωτοετείς (εμένα ειδικά με είχαν περικυκλωμένη 4-5 άτομα)...

χμμ κατάλαβα..:hmm: σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :) θα τα δω αύριο και από κοντά άλλωστε... ;)

όσο γι αυτό που είπες περι ''απογοήτευσης'', δυστυχώς στα ελληνικά πανεπιστήμια ελάχιστοι είναι οι φοιτητές που πραγματικά ενδιαφέρονται για τη γνώση και την επιστήμη της εκάστοτε σχολής...κι εμένα με προβληματίζει αρκετά αυτο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfsk17

Νεοφερμένος

Η nfsk17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σε λιγο καιρο θα σας παιρνουν τηλ ή αν δεν τους εχετε δωσει το κινητο σας(κατι το οποιο ελπιζω να κανατε,δηλαδη να μην δωσατε) θα σας καλουνε αρχικα 5-10 ατομα να βγειτε εξω το βραδυ για να σας κερασουν κανα ποτο σε μπαρακια κλπ και αφου με τον καιρο σας εχουν θαρος θα σας καλανε εναν εναν ή δυο-δυο να πατε για καφε να πειτε καποια πραγματα....

και αυτό θα γίνει ακόμα κι αν δεν έχουμε γραφτεί καν στην παράταξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Σε λιγο καιρο θα σας παιρνουν τηλ ή αν δεν τους εχετε δωσει το κινητο σας(κατι το οποιο ελπιζω να κανατε,δηλαδη να μην δωσατε) θα σας καλουνε αρχικα 5-10 ατομα να βγειτε εξω το βραδυ για να σας κερασουν κανα ποτο σε μπαρακια κλπ και αφου με τον καιρο σας εχουν θαρος θα σας καλανε εναν εναν ή δυο-δυο να πατε για καφε να πειτε καποια πραγματα....
Εμένα μια κοπελιά ήθελε να μου δώσει το κινητό της για ό,τι πληροφορία χρειάζομαι άλλα της είπα ότι θα τηλεφωνίσω στην γραμματεία αν χρειαστεί. Πάντως μπορεί και να έμαθαν το κινητό μου αφού όση ώρα συμπλήρωνα χαρτιά δεν φεύγαν από δίπλα μου και δεν ήξερα τι να κάνω...Τώρα????

χμμ κατάλαβα..:hmm: σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :) θα τα δω αύριο και από κοντά άλλωστε... ;)

όσο γι αυτό που είπες περι ''απογοήτευσης'', δυστυχώς στα ελληνικά πανεπιστήμια ελάχιστοι είναι οι φοιτητές που πραγματικά ενδιαφέρονται για τη γνώση και την επιστήμη της εκάστοτε σχολής...κι εμένα με προβληματίζει αρκετά αυτο..:worry:
Καλή τύχη για αύριο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
μα για να σας προσηλυτισουν για να γραφτειτε θα το κανουν....

γενικα δινουν σημειωσεις,δωρακια (πχ κανα τετραδιοι,κανα φακελο,τιποτα φλασακια με το σημα της ΠΑΣΠ/ΔΑΠ επανω τυπωμενο κλπ) κερασμενουν καφεδες,κερασμενα ποτα για αυτον ακριβως τον λογο...

αλλα υποψην,αν δουν οτι δεν γραφεσαι δεν θα σε κερνανε για κανα χρονο....
το πολυ πολυ να σε κηνυγανε με το μπλα μπλα..εμενα 1 χρονο με κηνυγουσαν απο ολες τις παραταξεις γιατι για να μη δωσω στοχο και να μη νοιμιζουν οι συμφοιτητες οτι κανω παρεα μονο με δαπιτες,ή μονο με πασπιτες,τα ειχα καλα με ολους,συχητουσα με ολους,ακουγα τι ελεγαν κλπ...με αποτελεσμα ολες οι παραταξεις να νομιζουν οτι αναγκαστικα τις ενστερνιζομαι κιολας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfsk17

Νεοφερμένος

Η nfsk17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Εμένα μια κοπελιά ήθελε να μου δώσει το κινητό της για ό,τι πληροφορία χρειάζομαι άλλα της είπα ότι θα τηλεφωνίσω στην γραμματεία αν χρειαστεί. Πάντως μπορεί και να έμαθαν το κινητό μου αφού όση ώρα συμπλήρωνα χαρτιά δεν φεύγαν από δίπλα μου και δεν ήξερα τι να κάνω...Τώρα????
Μην ανησυχείς με το καιρό θα μάθεις τρόπους να τους αποφεύγεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Λέτε να υπάρχουν κομματόσκυλα ανάμεσά μας???:hmm:
"ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ...":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ακουστε πως εχουν τα πραγματα σε εμας:
1)Yπαρχουν ατομα στη ΔΑΠ που ειναι βαμμένοι ΠΑΣΟΚ :D
2)ΠΑσπιτες τα χουν με ΔΑΠιτισες και το αναποδο.
3)Την πρωτη μερα με τρεχαν απο δω κι απο κει καποια παιδια που δεν εμαθα ποτε γιατι το καναν,ειπαν στους δικους μου "εδω ετσι ολοι κανουμε,αυτος θα τρεχει αλλους του χρονου"Τηλεφωνο και τετοια δε ζητησαν ποτε.:P
4)Ειμαστε τοσα πολλα παιδια στο τμημα που το πρωτο απο το δευτερο κομμα ειχαν διαφορα 11 ψηφους.:P
5)Kαλως η κακως φετος βοηθησαν πολυ.Μπηκαν στα εργαστηρια φετος ραφια,αλλαξε ο οδηγος σπουδων,μιλαμε για αλλαγες.
6)Σε επιπεδο συννενοησης μεσα στο τμημα μιλαμε ολα τα παιδια ως φοιτητες Χημειας,τιποτα παραπανω.Μπορει καποιος να ρθει απο αλλο τραπεζι και να καθισει στο δικο σου η να ερθει για τρακα τσιγάρο :P
7)Στις εκλογες ενταξει ειδικά στους παλιους υπαρχει καποια συσπειρωση,αλλα δε θα δεις φωνες και φανατισμους,ποσο μαλλον τα οργια με το ξυλο που ειδα στην Πατρα.
8)Αφισες και τετοια μπαινουν λιγες στους πινακες ανακοινωσεων.Ενταξει το πανεπιστημιο το βαφουν αλλα μονο οι πολυ πολυ πολυ λιγοι φανατισμενοι(δε θα πω αριστεροι-δεξιοι).Ηρθα παντως Αθηνα και μπηκα σε σχολες κι επαθα την πλακα μου. :P

Οσον αφορα εμενα.Ναι μπηκα καπου,δε θα πω που,γιατι δε με απασχολουν τα κομματα και τους το ξεκαθαρισα,δεν εχω σχεση με πολιτικο χωρο και λοιπα.Εκεινοι ψαχναν καποιον να παρακολουθει μαθηματα να γουσταρει το τμημα για να συμμετεχει σε ενα σαιτ με σημειωσεις για τα μαθηματα,(ναι σαιτ δικο τους)και εγω εψαχνα καποιους για να προωθησω την αιμοδωσια επειδη ο συλλογος κατα τη γνωμη μου υπολειτουργει.Fair enough.Μπηκα σε αυτους επειδη με ικανοποιησε οτι ακουω και βλεπω απο αυτα τα στοματα,αν ηταν σε αλλη σχολη θα μπαινα ισως αλλου.Γραμμενος δεν ειμαι πουθενα,τουλαχιστον αυτη η παραταξη δεν ειναι γραμμενη καπου στο Ηρακλειο.Επισης δεν προκειται να πιασω παιδι να του πω μπες στην ταδε,δε με ενδιαφερει.Δεν ψηφιζω ουτε στς εκλογες(τις εθνικες),γιατι δε βρισκω λογο να το κανω.Σε παρτυ παω ελαχιστα,κι αυτα αν παω παω με την παρεα μου.Παρεα κανω και με παιδια που στηριζουν αλλη παραταξη,δεν τίθεται θεμα.Το μονο που με ενδιαφερει ειναι το τι γινεται στο τμημα μου και μονο.Το ποιοι,που ,πως ,ποτε συνεργαζονται με κλαμπ και ποσα παιρνουν,αδιαφορο μου ειναι επισης,

Κι οποτε θελησω,εχω πει "Σε αυτο το εξαμηνο δεν ειμαι ψηφοδελτιο,τελος"Δεν μπορουν να πουν τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα...;
Ότι και εμείς και τόσοι άλλοι που ενδιαφέρθηκαν και ενδιαφέρονται για την επιστήμη, από το ίδιο σχολείο βγήκαμε...Γιατί λοιπόν υπάρχει αυτή η διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Αχ... Ενιωσα μια μικρή απογοήτευση (παρ' ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα) γιατί δεν βρήκα κάποιον που να ενδιαφέρεται για την γνώση και την επιστήμη της σχολής. Είδα μόνο κομματόσκυλα να κυνηγάνε πρωτοετείς (εμένα ειδικά με είχαν περικυκλωμένη 4-5 άτομα)...

Αυτό ξεκινάει από τα μικρά χρόνια σπουδών ενός ανθρώπου. Μην ξεχνάς από τι σχολείο προήλθαν όλοι αυτοί οι φοιτητές. Δεν γίνεται ένα απαξιωμένο σχολείο, να βγάζει νέους ανθρώπους που να έχουν όρεξη και στόχους. Όταν όλη η παιδαγωγική διαμόρφωση ενός Έλληνα μαθητή και αργότερα φοιτητή, βασίζεται μόνο στις εξετάσεις (υπό κάποια μορφή π.χ. πανελλήνιες) γιατί αυτός ο νέος να ενδιαφερθεί για την γνώση; Μάθανε μόνο στην ενέσιμη γνώση και στην εξέταση παπαγαλίας. Όχι στην προσωπική αυτενέργεια. Έτσι και αλλιώς, μεγάλη μερίδα νέων σήμερα, είναι της λογικής ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσαμε. Μια διαρκής πτυχιομανία χωρίς αντίκρισμα. Πτυχία χωρίς νόημα, αφού κανείς δεν ενδιαφέρεται για την Ιθάκη της γνώσης.

Όλοι μπαίνουν σε ένα Πανεπιστήμιο ανεξαρτήτως μορίων. Κάποιοι το παρατάνε λόγω ξενέρωσης, αδιαφορίας, αδυναμίας και ανικανότητας. Κάποιοι μπλέκουν με τα κομματικά και χαράσσουν άλλες πορείες (αδιάφορο). Κάποιοι άλλοι εισέρχονται στην ρουτίνα των σπουδών και αναμένουν να τους έρθει το ευλογημένο (το πτυχίο) εν μια νυκτί. Δεν θέλουν ούτε να μάθουν, ούτε να πάθουν, ούτε να παραμορφωθούν, ούτε τίποτα. Σου λένε και την αφοπλιστική ατάκα "διδακτορικός θα γίνω; Άσε μας ρε φίλε να χαρείς". Ένα πτυχίο θέλουν και να γλιτώσουν από το "μαρτύριο" των σπουδών. Μαρτύριο οι Πανεπιστημιακές σπουδές αλλά γιατί; Μια μικρή μειοψηψία φοιτητών είναι αυτοί που αναζητούν κάτι διαφορετικό εν μέσω όλης αυτής της χύμα κατάστασης. Αδιαφορούν, προσηλώνονται σε έναν προσωπικό στόχο, συνεργάζονται επιστημονικά με καθηγητές, κόβονται στις εξεταστικές, σηκώνονουν έναν σταυρό του μαρτυρίου, κάνουν έναν αγώνα και χαράσσουν μια διαφορετική πορεία.

Βέβαια, υπάρχουν και εκείνοι οι φοιτητές οι οποίοι στην αρχή είχαν ξενερώσει απίστευτα ή δεν πέρασαν εκεί που ήθελαν ή δεν είχαν και δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη εφυϊα. Απλά είναι συνεπείς. Προσπαθούν για κάτι καλύτερο και στην πορεία των σπουδών τους, αναθεωρούν πολλά πράγματα και πάνε καλά στο μέλλον. Δεν είναι αναγκαίο κακό ότι εκείνος που πέρασε σε Τμήμα πρώτης επιλογής του ή πέρασε με πολλά μόρια, θα αγαπήσει την επιστήμη κιόλας. Πολλοί άνθρωποι την μισούν την επιστήμη ασχέτως μορίων. Βλέπεις και κάποιους άλλους, που δεν σου έδιναν την εικόνα του "διαβαστερού" αλλά έχουν μια ειλικρίνεια ζωής και πάνε καλά. Πάνε καλά με προσωπικό μόχθο. Όλα αυτά εν ολίγοις ισχύουν και στα πολλά και στα λίγα μόρια. Είναι η εικόνα του Ελλην.Πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αυτό ξεκινάει από τα μικρά χρόνια σπουδών ενός ανθρώπου. Μην ξεχνάς από τι σχολείο προήλθαν όλοι αυτοί οι φοιτητές. Δεν γίνεται ένα απαξιωμένο σχολείο, να βγάζει νέους ανθρώπους που να έχουν όρεξη και στόχους. Όταν όλη η παιδαγωγική διαμόρφωση ενός Έλληνα μαθητή και αργότερα φοιτητή, βασίζεται μόνο στις εξετάσεις (υπό κάποια μορφή π.χ. πανελλήνιες) γιατί αυτός ο νέος να ενδιαφερθεί για την γνώση
Το ξέρω, έχεις δίκιο.
Μάλλον εγώ είχα φτιάξει στο μυαλό μου την εικόνα ότι σαν φοιτητές μεγαλύτερων ετών θα είχαν ξεφύγει από τη Λυκειακή νοοτροπία, την βαθμοθηρία και τα συναφή...
Θέλω πολύ να βρω παιδιά να μοιραστώ την αγάπη μου για τις θετικές επιστήμες και την έρευνα και το μόνο που είδα ήταν κομματόσκυλα να προσπαθούν να προσυλιτίσουν πρωτοετείς. Εγώ τους ρώταγα τι θα κάνουμε στα Μαθηματικά και στη Φυσική και αν είναι ενδιαφέροντα κι αυτοί μου έλεγαν για την κατοχύρωση της υπογραφής των Μεταλλειολόγων σε ένα κατασκευαστικό εργο (δεν λέω ότι δεν είναι κι αυτό σημαντικό), λες και σπουδάζεις μια επιστήμη μόνο για την δύναμη της υπογραφής που θα έχεις όταν μπεις στην αγορά εργασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Το ξέρω, έχεις δίκιο.
Μάλλον εγώ είχα φτιάξει στο μυαλό μου την εικόνα ότι σαν φοιτητές μεγαλύτερων ετών θα είχαν ξεφύγει από τη Λυκειακή νοοτροπία, την βαθμοθηρία και τα συναφή...
Θέλω πολύ να βρω παιδιά να μοιραστώ την αγάπη μου για τις θετικές επιστήμες και την έρευνα και το μόνο που είδα ήταν κομματόσκυλα να προσπαθούν να προσυλιτίσουν πρωτοετείς. Εγώ τους ρώταγα τι θα κάνουμε στα Μαθηματικά και στη Φυσική και αν είναι ενδιαφέροντα κι αυτοί μου έλεγαν για την κατοχύρωση της υπογραφής των Μεταλλειολόγων σε ένα κατασκευαστικό εργο (δεν λέω ότι δεν είναι κι αυτό σημαντικό), λες και σπουδάζεις μια επιστήμη μόνο για την δύναμη της υπογραφής που θα έχεις όταν μπεις στην αγορά εργασίας...

Φρόντισε εσύ να ξεχωρίσεις για σένα. Από την στιγμή που πέρασες, ζήσε σαν νέα κοπέλα, σπούδασε με συνέπεια, μάθε όσα περισσότερα μπορείς (και μόνη σου...διότι το Πανεπιστήμιο = Ελληνικό Δημόσιο) και σήκω και φύγε από αυτό. Πάρε το πτυχίο και ανεξαρτητοποιήσου. Κάνε την δική σου καριέρα ή Ελλάδα ή εξωτερικό. Πλέον οι πτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα δεν έχουν νόημα. Νόημα έχει μόνο το μεταπτυχιακό. Λόγω τις μαζικοποίησης των πτυχιακών σπουδών, έχει πέσει και το επίπεδο. Βλέπεις γηρασμένα νιάτα που αντί να θέλουν να μάθουν, θέλουν μόνο να τα "κονομήσουν" και να την "κάνουν". Έτσι έμαθαν από το σχολείο αλλά και από τους γονείς τους και αυτοί θα είναι οι αυριανοί που θα ψηφίζουν Γιώργο, Αντρέα, Μιχάλη,...εγκλωβισμένοι στις κομματικές υποσχέσεις. Οπότε μην περιμένουμε και πολλά από την νέα γενιά. Ότι μπορεί ο καθένας μόνος του.

Pop corn κάνε ότι μπορείς μέσα σε όλο αυτό το χύμα ρύζι, και απλά όλο αυτό να έχει θετικά αποτελέσματα σε σένα. Δεν σπουδάζεις για τους άλλους, αλλά για σένα. Μη σκοτίζεσαι για πουλημένους...:whistle: Φρόντισε να είσαι στην εκλεκτή μειοψηφία, που σπουδάζουν για να γίνουν άνθρωποι και όχι μόνο για τα εργασιακά δικαιώματα του Πολυτεχνείου. Έπηξα και σιχάθηκα να ακούω ότι πολλοί θέλουν να σπουδάσουν στο Πολυτεχνείο, για αυτήν την σφραγίδα του μηχανικού. Αν είναι έτσι, θα τους αγοράσω μια σφραγίδα δώρο για να έχουν να παίζουν..."Φως στο τούνελ" υπάρχει; :hmm:Βαρέθηκα να ακούω τι "δουλειά θα κάνω". Περιμένουμε από κάποιον "θεό" να μας σώσει και να μας καλύψει την εσωτερική μας ανεπάρκεια σε γνώσεις, παιδεία, προσωπικότητα,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Πήγα σήμερα να δώσω ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο κι έχω να πω πως αηδίασα. :/: Όταν κάναμε εμείς εγγραφές όλα ήταν πολύ ήρεμα. Σήμερα όμως αντίκρισα κάτι υπερβολικά αηδιαστικό και γελοίο. Είχα 15' μέχρι να γράψω κι είχα κάτσει μέσα στο αυτοκίνητο. Βλέπω λοιπόν μια συμφοιτήτρια να κόβει βόλτες στο παρκινγκ, και δυο τραπέζια με κολλημένες αφίσες πάνω. Σκέφτηκα, θα βγήκαν να πάρουν ήλιο. Αμ δε.. Όπου έβλεπαν άνθρωπο έτρεχαν να τον περιλάβουν, για να μην προλάβει κανείς από άλλη παράταξη. Δεν έχω λόγια... Είναι αχαρακτήριστοι.
Κάτι ακόμη. Ανεβαίνοντας τη σκάλα της εισόδου, βλέπω δυο κορίτσια να κατεβαίνουν και δίπλα γονείς. Ακούω λοιπόν τη μια κοπέλα να λέει "Έτοιμη! Ό,τι θέλετε για σπίτι ή κάτι άλλο να με πάρει, της έδωσα τηλέφωνο." Τέτοιο γλείψιμο στη ζωή μου δεν έχω ξαναδεί. :eek:
Όσοι πάτε για εγγραφές μακριά τους! Θα σας φάνε φέτος, δεν πάνε καλά!

Edit: Επειδή τώρα είδα τα υπόλοιπα μηνύματα, έχω να πω σε όσους έδωσαν τηλέφωνο να μην έχουν κανένα πρόβλημα. Ίσως σας πρήξουν λίγο στην αρχή αλλά αν τους δείξετε με τον τρόπο σας ότι δεν ενδιαφέρεστε θα σταματήσουν. Το λέω, γιατί είχα 2 κάρτες και είχα δώσει τον αριθμό μου σε μια κοπέλα από παράταξη, γιατί ήθελα κάτι συγκεκριμένο που δε μπορούσα να το μάθω αλλιώς. Όσες φορές με ξαναπήρε της είπα ότι δεν ξέρω ποιος είναι, γιατί διέγραψα τον αριθμό και αφού πέρασαν οι εκλογές δε με ενόχλησε. Όσο μπορείτε εκμεταλλευτείτε τους και μετά ξεκόψτε. Αν δε χρειάζεστε κάτι μη μπλέξετε καθόλου. Και σε αυτούς που σκέφτονται να γραφτούν η συμβουλή μου είναι να περιμένουν. Συνήθως ο τοπ-γελοίος είναι και "ο πρόεδρος". Θέλετε σοβαρά να το ζήσετε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ σήμερα πήγα στο πανεπιστήμιο για την εγγραφή μου.Φυσικά τα κόμματα είχαν βάλει πανό έξω απο την είσοδο και είχαν στησει τραπεζια αλλά παρόλα τα αρνητικά σχόλια που έχω ακούσει,φερόνταν πολύ καλά και δεν ανταγωνίζονταν για το ποια παράταξη θα προλάβει έναν πρωτοετή για να τον "προσηλυτίσει" στο κόμμα της κτλ.Αντιθετα βοηθούσαν πολύ και ήταν πολύ ευγενικοί.Δεν ξέρω..αλλά μήπως το πανεπιστήμιο Κρήτης ξεχωρίζει σε αυτόν τον τομέα όπως και σε άλλους τομείς και για αυτό έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν ξέρω..αλλά μήπως το πανεπιστήμιο Κρήτης ξεχωρίζει σε αυτόν τον τομέα όπως και σε άλλους τομείς και για αυτό έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια;:hmm:
Καλα χαλαρωσε λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Χαλάρωσε πολύ όχι λίγο μόνο :P Τη βοήθεια που προσφέρουν έχουν τρόπο να τη ζητάνε πίσω. Στην Πάτρα έγινε το επεισόδιο. Όχι σε όλη την Ελλάδα. Άσε που αν δεις 10 άτομα να πλακώνονται θα σου κάνουν κακή εντύπωση και θα είναι δύσκολο να σε πλησιάσουν αργότερα. Σκέψου το λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Χαλάρωσε πολύ όχι λίγο μόνο :P Τη βοήθεια που προσφέρουν έχουν τρόπο να τη ζητάνε πίσω. Στην Πάτρα έγινε το επεισόδιο. Όχι σε όλη την Ελλάδα. Άσε που αν δεις 10 άτομα να πλακώνονται θα σου κάνουν κακή εντύπωση και θα είναι δύσκολο να σε πλησιάσουν αργότερα. Σκέψου το λιγάκι.

ίσως έχετε δίκιο δεν έχω δει ακόμα την πλήρη εικόνα,μάλλον έβγαλα βιαστικό συμπέρασμα στην πορεία θα δω τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εγω εχω μιας διαφορετικης φυσεως απορια
τον πρωτο καιρο που εισαι στη σχολη πώς ξεχωριζεις τα ατομα που θελουν πραγματικα να κανουν παρεα μαζι σου από τους ψηφοθηρες?

ακομη,πώς ακριβως γραφεσαι σε μια παραταξη?θελουν καποια υπογραφη κτλ ή μπορουν να με γραψουν σε καποια παραταξη χωρις τη συναινεση μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top