Φοιτητικές λέσχες (εστιατόρια) και vegan επιλογές

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Από περιέργεια, στα Πανεπιστήμια που σπουδάζει ο καθένας μας, έχει παρατηρήσει κανείς να υπάρχουν επαρκείς Vegan/Vegeterian επιλογές, κάτι που θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό σε καθημερινή βάση?

Πχ στο Πανεπιστήμιο Πατρών οριακά 1 άντε μάξ 2 φορές την εβδομάδα το μεσημεριανό περιλαμβάνει vegeterian επιλογές (με μόνο 1 απο αυτές να είναι vegan), ενώ στο βραδινό πάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα είναι απίθανο.

Κάτι πρέπει να γίνει, γιατί πραγματικά αποκλείονται έτσι όσα άτομα έχουν συνειδητά επιλέξει να μην στηρίζουν την βαρβαρότητα που περιλαμβάνει η κατανάλωση ζωϊκών προϊόντων, σε αντίθεση με τις "ανεπτυγμένες" χώρες της δυτικής Ευρώπης που δίνουν μεγάλη βαρύτητα πλέον (πχ στο Βερολίνο είναι υποχρεωτικό κάθε φοιτητική λέσχη να περιλαμβάνει σε ΚΑΘΕ γεύμα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 vegeterian και 1 vegan επιλογή, χωρίς να περιλαμβάνουν τις σαλάτες (οι οποίες αποτελούν συνοδευτικό)
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Από περιέργεια, στα Πανεπιστήμια που σπουδάζει ο καθένας μας, έχει παρατηρήσει κανείς να υπάρχουν επαρκείς Vegan/Vegeterian επιλογές, κάτι που θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό σε καθημερινή βάση?

Πχ στο Πανεπιστήμιο Πατρών οριακά 1 άντε μάξ 2 φορές την εβδομάδα το μεσημεριανό περιλαμβάνει vegeterian επιλογές (με μόνο 1 απο αυτές να είναι vegan), ενώ στο βραδινό πάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα είναι απίθανο.

Κάτι πρέπει να γίνει, γιατί πραγματικά αποκλείονται έτσι όσα άτομα έχουν συνειδητά επιλέξει να μην στηρίζουν την βαρβαρότητα που περιλαμβάνει η κατανάλωση ζωϊκών προϊόντων, σε αντίθεση με τις "ανεπτυγμένες" χώρες της δυτικής Ευρώπης που δίνουν μεγάλη βαρύτητα πλέον (πχ στο Βερολίνο είναι υποχρεωτικό κάθε φοιτητική λέσχη να περιλαμβάνει σε ΚΑΘΕ γεύμα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 vegeterian και 1 vegan επιλογή, χωρίς να περιλαμβάνουν τις σαλάτες (οι οποίες αποτελούν συνοδευτικό)
Τι μας λες βρε φίλε που στην λέσχη του ΕΚΠΑ στην ζωγράφου ζήτημα να βρεις φαγητό που τρώγεται κάποιες μέρες (αυτοί που ξέρουν ξέρουν 😂 deadly παστίτσιο), πλέον έχουν καταργήσει και το λάδι στην σαλάτα και πνιγόμαστε με το λάχανο, και θέλεις και να χαλάσουν λεφτά για βιγκαν και βεντζετεριαν choice στην Ελλάδα; 😂

Αν είναι να διορθώσουν κάτι είναι η ευκολότερη προσβασιμότητα για τους ΑΜΕΑ συμφοιτητές μας στα αμφιθέατρα, τώρα αν κάποιος θέλει ειδικό φαγητό από δική του επιλογή, να φέρει απο το σπιτι
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
έχει παρατηρήσει κανείς να υπάρχουν επαρκείς Vegan/Vegeterian επιλογές, κάτι που θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό σε καθημερινή βάση?
Ιωάννινα πάντως όχι. Αν εξαιρέσεις τις μέρες που έχει φακές ή αρακά/φασολάκια όλες τις υπόλοιπες μέρες τα φαγητά έχουν κρέας μέσα. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, και οι φακές συνοδευτικό φέτα έχουν χεχε. :hehe:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν διαφωνεί κάποιος, αλλά τώρα που κάθισα και το σκέφτηκα μπορώ να πω ότι στη λέσχη του ΑΠΘ συχνά πυκνά (μην πω και καθημερινά) βρίσκει κανείς vegan/vegeterian επιλογές, τα μεσημέρια τουλάχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Από περιέργεια, στα Πανεπιστήμια που σπουδάζει ο καθένας μας, έχει παρατηρήσει κανείς να υπάρχουν επαρκείς Vegan/Vegeterian επιλογές, κάτι που θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό σε καθημερινή βάση?

Πχ στο Πανεπιστήμιο Πατρών οριακά 1 άντε μάξ 2 φορές την εβδομάδα το μεσημεριανό περιλαμβάνει vegeterian επιλογές (με μόνο 1 απο αυτές να είναι vegan), ενώ στο βραδινό πάνω από 2-3 φορές την εβδομάδα είναι απίθανο.

Κάτι πρέπει να γίνει, γιατί πραγματικά αποκλείονται έτσι όσα άτομα έχουν συνειδητά επιλέξει να μην στηρίζουν την βαρβαρότητα που περιλαμβάνει η κατανάλωση ζωϊκών προϊόντων, σε αντίθεση με τις "ανεπτυγμένες" χώρες της δυτικής Ευρώπης που δίνουν μεγάλη βαρύτητα πλέον (πχ στο Βερολίνο είναι υποχρεωτικό κάθε φοιτητική λέσχη να περιλαμβάνει σε ΚΑΘΕ γεύμα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1 vegeterian και 1 vegan επιλογή, χωρίς να περιλαμβάνουν τις σαλάτες (οι οποίες αποτελούν συνοδευτικό)

Tο πανεπιστήμιο Πατρών πριν την πανδημία είχε πει εάν βρεθούν 100+ παιδιά να υπογράψουν θα κάνουν βιγκαν μενού συγκεκριμένα για αυτά τα παιδιά.

Ενώ στην αρχή υπήρχαν πολλές διαμαρτυρίες τελικά δεν μαζεύτηκαν οι υπογραφές
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Καταρχάς προσέξτε τις λέξεις που χρησιμοποιείτε. Για ποία βαρβαρότητα ομιλείτε; Και τα χορταρικά που τρώτε ζωντανοί οργανισμοί δεν είναι; Εκεί δεν υπάρχει βαρβαρότητα; Εκτός αν τρώτε μόνον καρπούς σαν τον Αδάμ και την Εύα.

Προσοχή στις λέξεις. Δεν χρειάζεται να υπάρχει προσβολή.

Στο θέμα μας, στη λέσχη του ΑΠΘ η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει να υπάρχουν τέτοιες επιλογές πάντως.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Στο θέμα μας, στη λέσχη του ΑΠΘ η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει να υπάρχουν τέτοιες επιλογές πάντως
Σήμερα πχ από ό,τι μου είπαν μεταξύ άλλων είχε σπανακόρυζο και όσπρια. Έλα έχει επιλογές η λέσχη μας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Σήμερα πχ από ό,τι μου είπαν μεταξύ άλλων είχε σπανακόρυζο και όσπρια. Έλα έχει επιλογές η λέσχη μας.
Ναι δεν έχει κάθε μέρα κρέας. Απλά δεν έχω δει πουθενά να απευθύνονται σε συγκεκριμένες επιλογές vegan/vegetarians.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Ναι δεν έχει κάθε μέρα κρέας. Απλά δεν έχω δει πουθενά να απευθύνονται σε συγκεκριμένες επιλογές vegan/vegetarians.
Ναι αυτό ισχύει. Έχουν τέτοιες επιλογές απλά δεν βγάζουν κανονικό vegan μενού. Πρέπει να ψαχτείς λίγο ο ίδιος.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,555 μηνύματα.

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Tο πανεπιστήμιο Πατρών πριν την πανδημία είχε πει εάν βρεθούν 100+ παιδιά να υπογράψουν θα κάνουν βιγκαν μενού συγκεκριμένα για αυτά τα παιδιά.

Ενώ στην αρχή υπήρχαν πολλές διαμαρτυρίες τελικά δεν μαζεύτηκαν οι υπογραφές
Ναι τελικά όντως δεν υπάρχει ακόμα εδώ. Λογικά θα αλλάξει στο μέλλον (?)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για ποία βαρβαρότητα ομιλείτε;
Για εκείνην που βιώνουν όλα τα ζώα που καταλήγουν στη παραγωγή τροφών εννοείται. Εκτός αν πιστεύεις πως είναι όλα βελούδινα και θυσιάζονται για να γίνουν κοτομπουκιές και μπριζόλες :hypno:
Και δεν χρειάζεται να το πει κάποιος αυτό, μπορείς να το δεις με τα ίδια σου τα μάτια :)
Και τα χορταρικά που τρώτε ζωντανοί οργανισμοί δεν είναι;
Αν τρώγαμε μόνο χορταρικά δεν θα ζητούσε κανένας να μπουν επιλογές για να τρώμε, καθώς θα σκάγαμε στα λάχανα και τα μαρούλια :beee:. Και ναι, είναι ζωντανοί οργανισμοί, αλλά δεν τα σουβλίζει κανένας, δεν τα βασανίζει κανένας, και το κύριο, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, την οποία έχουμε εμείς, και όλα τα ζώα.
Ναι δεν έχει κάθε μέρα κρέας. Απλά δεν έχω δει πουθενά να απευθύνονται σε συγκεκριμένες επιλογές vegan/vegetarians.
Δεν χρειάζεται να απευθύνονται σε μια συγκεκριμένη ομάδα, αλλά (αν και σε μικρό βαθμό), υπάρχουν

Εντωμεταξύ η ειρωνεία είναι πως υποτίθεται , στόχος είναι να πρωωθηθεί η μεσογειακή διατροφή, ως υγιέστερος τρόπος διατροφής (από τη στιγμή που μιλάμε για σίτιση φοιτητών), αλλά και πάλι ούτε αυτή τηρείται όταν 4/7 (ορισμένες φορές 5/7) γεύματα περιλαμβάνουν κρέας (με άλλα 5/7 εώς 6/7) βραδινά να το κάνουν επίσης, όταν σύμφωνα με εκείνη δεν θα έπρεπε να περιλαμβάνεται το κρέας πάνω από 3 ΦΟΡΕΣ την ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μεταξύ μας, δυο μπριζολάκια με λεμονάκι και ρίγανη καλοψημένα με πατατούλες...θα ήθελα να δω μετά τους βίγκαν να τρώνε βραστό κουνουπίδι σαν του Επίκουρου Βυζαντινολογίας. Το κουνουπίδι που του μαδάς τα κουνουπιδάκια του, δεν πονάει; Το λαχανικό δεν πονάει; :happy: Μέχρι και το νερό πονάει που το πίνουμε.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι τελικά όντως δεν υπάρχει ακόμα εδώ. Λογικά θα αλλάξει στο μέλλον (?)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για εκείνην που βιώνουν όλα τα ζώα που καταλήγουν στη παραγωγή τροφών εννοείται. Εκτός αν πιστεύεις πως είναι όλα βελούδινα και θυσιάζονται για να γίνουν κοτομπουκιές και μπριζόλες :hypno:
Και δεν χρειάζεται να το πει κάποιος αυτό, μπορείς να το δεις με τα ίδια σου τα μάτια :)

Αν τρώγαμε μόνο χορταρικά δεν θα ζητούσε κανένας να μπουν επιλογές για να τρώμε, καθώς θα σκάγαμε στα λάχανα και τα μαρούλια :beee:. Και ναι, είναι ζωντανοί οργανισμοί, αλλά δεν τα σουβλίζει κανένας, δεν τα βασανίζει κανένας, και το κύριο, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, την οποία έχουμε εμείς, και όλα τα ζώα.

Δεν χρειάζεται να απευθύνονται σε μια συγκεκριμένη ομάδα, αλλά (αν και σε μικρό βαθμό), υπάρχουν

Εντωμεταξύ η ειρωνεία είναι πως υποτίθεται , στόχος είναι να πρωωθηθεί η μεσογειακή διατροφή, ως υγιέστερος τρόπος διατροφής (από τη στιγμή που μιλάμε για σίτιση φοιτητών), αλλά και πάλι ούτε αυτή τηρείται όταν 4/7 (ορισμένες φορές 5/7) γεύματα περιλαμβάνουν κρέας (με άλλα 5/7 εώς 6/7) βραδινά να το κάνουν επίσης, όταν σύμφωνα με εκείνη δεν θα έπρεπε να περιλαμβάνεται το κρέας πάνω από 3 ΦΟΡΕΣ την ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που τα ζώα βασανίζονται για να έρθουν στο πιάτο μας,τα τιγκάρουν στις ορμόνες κτλ. Καλά κάνουν ορισμένοι και δε τρώνε κρέας για αυτό το λόγο.

Εμένα αυτό που με ενοχλεί (και δε το λέω για εσένα έτσι, γενική διαπίστωση) είναι πως πολλοί από όσους είναι vegan, επιτίθενται σε άτομα που δεν είναι χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι. Κάποτε είχα βγει έξω και έτρωγα ένα πιτόγυρο αν θυμάμαι καλά. Και ήταν μια κοπέλα δίπλα μου η οποία μου είπε πως είμαι υποκρίτρια επειδή τρώω γύρο αλλά ταυτόχρονα έχω σκύλο στο σπίτι,ότι συγκαλύπτω έγκλημα κτλ. Χαρακτηρισμοί που κατ'εμέ είναι απαράδεκτοι. Και πρέπει να μην αντιδράσουμε κιόλας γιατί αν το κάνουμε θα αρχίσουν τα "αααα αντιδράς,φωνάζεις, άρα ξέρεις ότι έχεις άδικο και το κάνεις για να μας πείσεις για το αντίθετο". Αν από την άλλη εκείνοι που δεν είναι vegan πουν κάτι, του στυλ "τρώω κρέας γιατί θεωρώ ότι παίρνω πολλά θρεπτικά συστατικά από αυτό και μου αρέσει η γεύση του", ξεκινάει σταυροφορία. Εμείς πρέπει να δεχόμαστε τις απόψεις τους δίχως αντίδραση αλλά εκείνοι με το που ακούνε των άλλων, βγάζουν φλύκταινες. Πολύ άσχημο αυτό.

Και για να καταλήξω κάπου, μπορεί και να είναι υποκριτικό αυτό,δε ξέρω. Αλλά όλοι είμαστε υποκριτές με τον ένα ή με τον άλλον τρόπο σε διάφορους τομείς της ζωής μας.Αν καθόμασταν λοιπόν και λέγαμε μεταξύ μας "είσαι υποκριτής για το και το",θα πηγαίναμε χαμένοι που λέμε. Ας κοιτάξουμε ατομικά να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι και ας μη γαζώνουμε τον καθένα με άσχημες εκφράσεις και λέξεις επειδή δεν είναι το ίδιο με εμάς.

Όσον αφορά το φαγητό της λέσχης, δυστυχώς όπως λες δε τηρούνε καν το πρόγραμμα που βγάζουν, πολλές φορές μου έχει τύχει αντί για φακές να έχει κρεατικό. Δε συνάδει αυτό σίγουρα με ένα πρότυπο μεσογειακής διατροφής. Μακάρι κάποια στιγμή να δώσουν βάση στις λέσχες γιατί όχι μόνο δε τηρούν σωστά τα προγράμματα αλλά πολλές φορές δε φτιάχνουν και ποιοτικό φαγητό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μέχρι και το νερό πονάει που το πίνουμε.
Σύμφωνα με τους ομοιοπαθητικούς, το νερό έχει μνήμη. Έχει ήδη ανεπτυγμένο εγκέφαλο. Σε λίγο θα βγάλει και πόδια και θα τρέχει :hehe: Καλή φάση άμα γίνει αυτό πάντως, γιατί ποιος σηκώνεται να βάλει νερό στο ποτήρι; Ας έρθει μόνο του σε μένα:rofl:
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αν τρώγαμε μόνο χορταρικά δεν θα ζητούσε κανένας να μπουν επιλογές για να τρώμε, καθώς θα σκάγαμε στα λάχανα και τα μαρούλια :beee:. Και ναι, είναι ζωντανοί οργανισμοί, αλλά δεν τα σουβλίζει κανένας, δεν τα βασανίζει κανένας, και το κύριο, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ, την οποία έχουμε εμείς, και όλα τα ζώα.
1670603155925.jpeg
 

Foufi

Νεοφερμένος

Η Foufi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καμία σχέση με το vegan menu, αλλά γνωρίζει κανείς για το πανεπιστήμιο ιωαννίνων τι παίζει με τις αιτήσεις σίτισης?
Δεν έχω πατήσει καθόλου (περίμενα την εισαγωγή στην εστία), είδα ότι ηλεκτρονικά έγιναν κάποιες αιτήσεις για συγκεκριμένα όμως τμήματα (το δικό μου δεν ήταν μέσα)
Και άλλη ανακοίνωση δεν έχει βγει
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καμία σχέση με το vegan menu, αλλά γνωρίζει κανείς για το πανεπιστήμιο ιωαννίνων τι παίζει με τις αιτήσεις σίτισης?
Δεν έχω πατήσει καθόλου (περίμενα την εισαγωγή στην εστία), είδα ότι ηλεκτρονικά έγιναν κάποιες αιτήσεις για συγκεκριμένα όμως τμήματα (το δικό μου δεν ήταν μέσα)
Και άλλη ανακοίνωση δεν έχει βγει
me paso mpaineis re bro poia aitisi sitisis
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Καμία σχέση με το vegan menu, αλλά γνωρίζει κανείς για το πανεπιστήμιο ιωαννίνων τι παίζει με τις αιτήσεις σίτισης?
Δεν έχω πατήσει καθόλου (περίμενα την εισαγωγή στην εστία), είδα ότι ηλεκτρονικά έγιναν κάποιες αιτήσεις για συγκεκριμένα όμως τμήματα (το δικό μου δεν ήταν μέσα)
Και άλλη ανακοίνωση δεν έχει βγει
Όλοι δικαιούνται να φάνε στη λέσχη των Ιωαννίνων. Ανεξαρτήτως εισοδήματος. Εδώ θυμάμαι άτομα από Γλυφάδα με κάτι λεφτά να,και έτρωγαν κανονικά λέσχη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top