Φοιτητικές εκλογές 2023

Τι θα ψηφίσετε στις φοιτητικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας (ΠΚΣ)

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Δημοκρατική Ανανεωτική Πρωτοπορία (ΔΑΠ-ΝΔΦΚ)

    Ψήφοι: 4 16.7%
  • Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση (ΕΑΑΚ)

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Πανελλήνια Αγωνιστική Σπουδαστική Παράταξη (ΠΑΣΠ)

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • BLOCO (ΣΥΡΙΖΑ)

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Άκυρο/Λευκό

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Δεν θα πάω καν/Δεν ασχολούμαι

    Ψήφοι: 10 41.7%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Κοπέλα που έχουμε να πούμε κάτι παραπάνω από το τυπικό "γεια, τι κάνεις;" από τον Νοέμβριο μου έστειλε μήνυμα να δει τι κάνω και αν θα πάω αύριο να ψηφίσω :-*
Κλασσικά χιλιοπαιγμένα σκηνικά. Όλοι σε θυμούνται μόλις έλθουν οι εκλογές. Το πιο αστείο ευτράπελο βέβαια είναι όταν έχεις γνωστό/ή σχετικά αναποφάσιστο/η που αλλάζει συχνά παρατάξεις και έτσι κάθε χρόνο τις μέρες προ των εκλογών σε παίρνει τηλέφωνο και σε λέει διαφορετικά πράγματα από αυτά που σε έλεγε πέρυσι. Τραγωδία.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Κλασσικά χιλιοπαιγμένα σκηνικά. Όλοι σε θυμούνται μόλις έλθουν οι εκλογές. Το πιο αστείο ευτράπελο βέβαια είναι όταν έχεις γνωστό/ή σχετικά αναποφάσιστο/η που αλλάζει συχνά παρατάξεις και έτσι κάθε χρόνο τις μέρες προ των εκλογών σε παίρνει τηλέφωνο και σε λέει διαφορετικά πράγματα από αυτά που σε έλεγε πέρυσι. Τραγωδία.
Στη δική μου σχολή δεν είναι πολύ ενεργοί, οπότε δε σε πρήζουν. Τόσο καιρό είχαμε μία των αγωνιστικών κινήσεων που μοίραζε που και που φυλλάδια και ίσως σου έλεγε και καμία κουβέντα, αλλά μέχρι εκεί. Γενικά δε βιώνουμε αυτόν τον χαμό που ακούω να γίνεται σε άλλες σχολές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Στη δική μου σχολή δεν είναι πολύ ενεργοί, οπότε δε σε πρήζουν. Τόσο καιρό είχαμε μία των αγωνιστικών κινήσεων που μοίραζε που και που φυλλάδια και ίσως σου έλεγε και καμία κουβέντα, αλλά μέχρι εκεί. Γενικά δε βιώνουμε αυτόν τον χαμό που ακούω να γίνεται σε άλλες σχολές.
Βασικά στη δική μας έχω παρατηρήσει πως δεν πρήζουν τους τριτοετείς και άνω (με εξαίρεση την προεκλογική περίοδο που ορμάνε σε όποιο δίποδο δουν μπροστά τους). Κυρίως πρήζουν σε μαθήματα πρωτοετών-δευτεροετών που μαζεύουν περισσότερο κόσμο και φρέσκο κόσμο που για αυτούς μεταφράζεται ως πιθανή δεξαμενή νέων στελεχών.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Άντε αύριο επιτέλους, δεν μπορώ άλλο να παίζω κρυφτό από τους εκπροσώπους των παρατάξεων :lol: δεν μας έχουν αφήσει σε ησυχία
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Εγώ το πήρα απόφαση να πάω αύριο. Δεν ξέρω τι θα ψηφίσω αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να κρύψω τα ψηφοδέλτια και να τα πάρω μαζί μου εντός του παραβάν. Με την Κεραμέως και όλη αυτή την παλιοπαρέα δεν ξέρεις εάν θα υπάρξουν ξανά φοιτητικές εκλογές και έτσι θέλω να τα προσθέσω και αυτά στην συλλογή ιστορικών αντικειμένων που χτίζω.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλή ψηφο φίλτατοι!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Άντε να τελειώνει αυτό το πανηγύρι σήμερα μπας και βγάλουν τις αφίσες που έχουν γεμίσει τα πανεπιστήμια.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
, η ΔΑΠ δεν έχει καμμία εκπροσώπηση πουθενά εδώ και τέσσερα χρόνια κλπ.
Ποιο είναι το μυστικό σας ? :hmm: εκεί που σπουδαζω έχουμε φωλιά από δαπιτες.
Χρειαζόμαστε συμβουλές για να μειωθούν.
Δώστε μας το know how.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ποιο είναι το μυστικό σας ? :hmm: εκεί που σπουδαζω έχουμε φωλιά από δαπιτες.
Χρειαζόμαστε συμβουλές για να μειωθούν.
Δώστε μας το know how.
Βγάλε πρώτη δύναμη την ΕΑΑΚ που είναι λίγο θερμοκέφαλα και είσαι έτοιμος :laugh:
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Εξω τα κομματοσκυλα απο τις σχολες μας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Πρώτη πανελλαδικά ξανά η ΠΚΣ, έχασε όμως το ΑΠΘ που εκέρδισε πέρυσι από την ΔΑΠ. Το πήρε πίσω οριακά για λιγότερο από 1% η ΔΑΠ.

Με έκανε εντύπωση. Περίμενα τρομερή πτώση της ΔΑΠ μετά το έγκλημα στα Τέμπη που προκάλεσε την συναισθηματική οργή των νέων. Μερικοί δεν βάζουν μυαλό. Ιδίως τώρα που η επιθετική κυβερνητική πολιτική συνεχίζεται με την ισοπέδωση του κεκτημένου της δωρεάν φοιτητικής λέσχης σιγά σιγά.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μεγαλύτερη γελοιότητα από τα 25 διαφορετικά αποτελέσματα πάντως δεν υπάρχει :lol:

Ευτυχώς σε εμάς όλοι τα ίδια έβγαλαν
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Είμαστε σίγουροι οτι το αποτέλεσμα είναι έγκυρο ; Πραγματικά θλιβερό πάντως..
Ναι, και τα αποτελέσματα που ανέβασε η ίδια η ΠΚΣ δείχνουν ήττα για 14 ψήφους από την ΔΑΠ στο ΑΠΘ. Για εμένα βέβαια όλοι τους έχουν βάλει τα χεράκια τους και έχουν βγάλει τα ματάκια τους. Έχω επαφές και με την ΕΑΑΚ και με την ΠΚΣ και κάθομαι και συχνά στα τραπεζάκια τους, έχω κάνει καλές φιλίες με παιδιά από αυτά τα σχήματα. Το συμπέρασμα μου είναι πως δεν ξέρουν πως να πωλήσουν το παραμύθι... Φέρονται τελείως επιπόλαια χωρίς σκέψη. Αγωνίζονται μεν για τα φοιτητικά δικαιώματα αλλά κάνουν και αυτοκτονικές χαζομάρες χωρίς λόγο. Ο Έλληνας είναι περίεργο ον, θέλει την επανάστασή του αλλά έχει μέσα του πάντα και τον κυρπαντελισμό. Τώρα κάτι μισοσκισμένες αφίσες και σκουπίδια από εδώ και από εκεί, βρώμικα πατώματα από τις μπογιές που κάνουν τα πανό, βρισίδια σε καθηγητ(ρι)ές είναι πράγματα που δεν χρειάζονται...

Υ.Γ. Εχθές στις εκλογές έτσι όπως ήμουν με κάτι ΠΚΣίτες/-ισσες βομβαρδίστηκε όλος μου ο ψυχαναγκασμός με το τραπεζάκι τους, φυλλάδια/τρικάκια διάσπαρτα πέρα δώθε, το χάος από πίσω από τις καρέκλες τους με ό,τι μπορείς να φανταστείς (χαρτόνια, μπογιές, σακούλες... ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΧΑΟΣ) και τους το είπα και ήταν σε φάση «έλα μωρέ μπρο τώρα χαλλλαρά» εκτός από μία που ήταν σε στυλ «έχεις δίκιο και εμένα με πειράζει αλλά κλάιν» :laugh:
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Ναι, και τα αποτελέσματα που ανέβασε η ίδια η ΠΚΣ δείχνουν ήττα για 14 ψήφους από την ΔΑΠ στο ΑΠΘ. Για εμένα βέβαια όλοι τους έχουν βάλει τα χεράκια τους και έχουν βγάλει τα ματάκια τους. Έχω επαφές και με την ΕΑΑΚ και με την ΠΚΣ και κάθομαι και συχνά στα τραπεζάκια τους, έχω κάνει καλές φιλίες με παιδιά από αυτά τα σχήματα. Το συμπέρασμα μου είναι πως δεν ξέρουν πως να πωλήσουν το παραμύθι... Φέρονται τελείως επιπόλαια χωρίς σκέψη. Αγωνίζονται μεν για τα φοιτητικά δικαιώματα αλλά κάνουν και αυτοκτονικές χαζομάρες χωρίς λόγο. Ο Έλληνας είναι περίεργο ον, θέλει την επανάστασή του αλλά έχει μέσα του πάντα και τον κυρπαντελισμό. Τώρα κάτι μισοσκισμένες αφίσες και σκουπίδια από εδώ και από εκεί, βρώμικα πατώματα από τις μπογιές που κάνουν τα πανό, βρισίδια σε καθηγητ(ρι)ές είναι πράγματα που δεν χρειάζονται...

Υ.Γ. Εχθές στις εκλογές έτσι όπως ήμουν με κάτι ΠΚΣίτες/-ισσες βομβαρδίστηκε όλος μου ο ψυχαναγκασμός με το τραπεζάκι τους, φυλλάδια/τρικάκια διάσπαρτα πέρα δώθε, το χάος από πίσω από τις καρέκλες τους με ό,τι μπορείς να φανταστείς (χαρτόνια, μπογιές, σακούλες... ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΧΑΟΣ) και τους το είπα και ήταν σε φάση «έλα μωρέ μπρο τώρα χαλλλαρά» εκτός από μία που ήταν σε στυλ «έχεις δίκιο και εμένα με πειράζει αλλά κλάιν» :laugh:
Μακρια απο κομματοσκυλα γιαννη.Η αληθινη επανασταση ειναι στο δρομο οχι στην αφισα
 

Guest 968714

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αληθινη επανασταση ειναι στο δρομο οχι στην αφισα
Η αληθινή επαναστασή είναι στην προσωπική προσπάθεια του καθενός να πετύχει στην ζωή του και να αποκτήσει όσο το δυνατόν περισσότερη δύναμη γίνεται προκειμένου να αλλάξει τον κόσμο έστω και λίγο, όχι στον δρόμο και όχι στις μάζες. Απλά φυσικά το να δουλέψεις στο να ευατό σου και να ξεσκιστείς στο διάβασμα για να γίνεις επιστήμονας/επιχειρηματίας και επίσης να έχεις το θάρος να το διεκδικίσεις και να πέρνεις ρίσκα είναι πολύ ποιο δύσκολο και άρα οι άνθρωποι προτιμούν την ooga booga επανάσταση λύση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Μακρια απο κομματοσκυλα γιαννη.Η αληθινη επανασταση ειναι στο δρομο οχι στην αφισα
Όπως δεν με αρέσει να με κρίνουν για τις προσωπικές μου επιλογές/πεποιθήσεις έτσι δεν το κάνω και εγώ. Υπάρχουν παιδιά με τα οποία είχαμε φιλία και πριν μπουν σε παρατάξεις κλπ. Επειδή δηλαδή είναι σε παρατάξεις πρέπει να τα δώσω Χ;;;; Δεν πάει έτσι. Υπήρχε ένας εαακίτης με τον οποίον για πολιτικά είχαμε σκοτωθεί άγρια στο δεύτερο έτος. Οριακά δεν δώσαμε ραντεβού για ξύλο. Το παιδί πριν κάτι μήνες όταν έμαθε πως παρουσιάζω εργασία και είχα αγχωθεί στο διάλειμμα ενδιαφέρθηκε να έρθει να ρωτήσει πως τα πήγα. Υπάρχουν στιγμές που όλοι καταλαβαίνουμε πως περισσότερα μας ενώνουν παρά μας διαχωρίζουν.

Συμφωνώ για το δρόμο που λες. Ανέκαθεν υπεστήριζα πως μόνον με ανεξάρτητες αντιστασιακές οργανώσεις μπορούμε να πάμε μπροστά αλλά σε κάποιους τομείς αυτό δεν είναι εφικτό όπως στον φοιτητικό συνδικαλισμό που δυστυχώς είναι οργανωμένος όπως είναι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με λίγη έρευνα τις εκλογές τις κέρδισε η ΔΑΠ ανεξάρτητα τι λένε οι αντίπαλες παρατάξεις.

Η ΠΚΣ αναγνωρίζει συλλόγους που δεν ικανοποιούνται οι ελάχιστες προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο. Το ότι οι παρατάξεις δεν δέχονται τις προϋποθέσεις δεν έχει σημασία. Είναι προϋποθέσεις ψηφισμένες από την Βουλή. To ότι αναγνωρίζονται από τα ίδια τα πανεπιστήμια (μπορούν γιατί είναι αυτόνομα) δεν σημαίνει ότι αναγνωρίζονται από το ελληνικό κράτος.

Από την ιστοσελίδα της η ΠΚΣ φαίνεται ότι σε αρκετές σχολές στήνει μόνη της κάλπες και συμμετέχει μόνη της.

Πάντως βγάζει μάτι όχι έχει μειωθεί το budget που δίνεται στις φοιτητικές παρατάξεις. Ως φοιτητής όλες οι παρατάξεις και ο σύλλογος είχαν ιστοσελίδες και τώρα δεν έχει κανένα.
To φόρουμ των ημμυ, απαραίτητο για την επιβίωση ενός ΗΜΜΥ τον καιρό μου, είναι νεκρό.

Με αυτές τις συνθήκες με ελάχιστο budget μπορεί να κυριαρχίσεις σε μια σχολή. Συνεπώς η πρωτιά δεν λεει τίποτα. Σύλλογος που δεν έχει μια ιστοσελίδα και παρουσία στα social media καλώς δεν αναγνωρίζεται από το επίσημο κράτος.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Με λίγη έρευνα τις εκλογές τις κέρδισε η ΔΑΠ ανεξάρτητα τι λένε οι αντίπαλες παρατάξεις.

Η ΠΚΣ αναγνωρίζει συλλόγους που δεν ικανοποιούνται οι ελάχιστες προϋποθέσεις που ορίζονται από το νόμο. Το ότι οι παρατάξεις δεν δέχονται τις προϋποθέσεις δεν έχει σημασία. Είναι προϋποθέσεις ψηφισμένες από την Βουλή. To ότι αναγνωρίζονται από τα ίδια τα πανεπιστήμια (μπορούν γιατί είναι αυτόνομα) δεν σημαίνει ότι αναγνωρίζονται από το ελληνικό κράτος.

Από την ιστοσελίδα της η ΠΚΣ φαίνεται ότι σε αρκετές σχολές στήνει μόνη της κάλπες και συμμετέχει μόνη της.

Πάντως βγάζει μάτι όχι έχει μειωθεί το budget που δίνεται στις φοιτητικές παρατάξεις. Ως φοιτητής όλες οι παρατάξεις και ο σύλλογος είχαν ιστοσελίδες και τώρα δεν έχει κανένα.
To φόρουμ των ημμυ, απαραίτητο για την επιβίωση ενός ΗΜΜΥ τον καιρό μου, είναι νεκρό.

Με αυτές τις συνθήκες με ελάχιστο budget μπορεί να κυριαρχίσεις σε μια σχολή. Συνεπώς η πρωτιά δεν λεει τίποτα. Σύλλογος που δεν έχει μια ιστοσελίδα και παρουσία στα social media καλώς δεν αναγνωρίζεται από το επίσημο κράτος.
δαπ και πκσ εχουν ινσταγκραμ ενεργα και δεν χρειαζονται σαιτ .Επισης λογικο να μην εχουν πλεον υψηλο μπατζετ αφου η αποχη στις καλπες ειναι τεραστια τα τελευταια χρονια.Ειναι θλιβερο να σε παρακαλανε οι μεν και οι δε 5 μερες πριν τις εκλογες να ερθουν απο το σπιτι σου με αμαξι να σε πανε να τους ψηφισεις 'η να σου κλεινουν τραπεζια στα κλαμπ της πολης.Το βρισκω λυπηρο παντως ακομα που υπαρχουν κομματοσκυλα στις σχολες εν ετη 2023.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top