Φοιτητικές Παρατάξεις και Καταστατικό

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
nPb σε παρακαλω μην το προγκιζεις τον ανθρωπο καλο θελει να κανει.
Τα πανεπιστημια ειναι χωρος μαθησης ερευνας σκεψης και αντιρρησης
Ενταξει οκ ..οι κνιτες πανε γιατι τους λενε
οι δαπιτες και οι πασοκοι για να γινουν υπουργοι
και οι συριζαιοι δεν ξερουν πλεον γιατι πανε

Ε καποιος πρεπει να πηγαινει γιατι εγω ειμαι στην καρεκλα μου και εσυ στον γερμανικο καναπε σου/// αμα οχι ειναι ζημια...
Εδω βαλανε παλι τον χρυσοχοιδη στα ματ γιατι λεει δερνει καλα τους φοιτητες
Στο συγκεκριμένο ο νουπουμπου έχει απόλυτο δίκιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

By the way, έτσι δημοκρατικά παίρνονται οι "αποφάσεις" για καταλήψεις:



 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
nPb σε παρακαλω μην το προγκιζεις τον ανθρωπο καλο θελει να κανει.
Τα πανεπιστημια ειναι χωρος μαθησης ερευνας σκεψης και αντιρρησης
Ενταξει οκ ..οι κνιτες πανε γιατι τους λενε
οι δαπιτες και οι πασοκοι για να γινουν υπουργοι
και οι συριζαιοι δεν ξερουν πλεον γιατι πανε

Δεν τον προγκίζω, αλλά δεν δέχομαι ανεπάγγελτα 20+ χρονα που συντηρούνται από τους γονείς τους και δεν έχουν βγάλει ποτέ 0.50 ευρώ μεροκάματο, δεν έχουν ιδέα από την αγορά εργασίας (παρά μόνο υποθέσεις και μεταφορά ειδήσεων από τρίτους) να μου κάνουν γενική κατήχηση για το "καλύτερο μέλλον όλων μας". Πώς ξέρουν ποιο είναι το καλύτερο μέλλον ...το δικό μου, από τη στιγμή που δεν με γνωρίζουν προσωπικά τι θέλω από τη ζωή μου και πως θέλω να είναι το Πανεπιστήμιο;

Η επιλογή να μην θέλω καμία παράταξη στο Πανεπιστήμιο γιατί δεν είναι σεβαστή ως μια άποψη και επιλογή για το καλύτερο μέλλον, όπως εγώ το θέλω; Άρα οι επιλογές εφόσον είναι προσκηνοθετημένες και περιορίζονται στη γραμμή κομματικής ιδεολογίας αριστερής ή δεξιάς, δεν είναι επιλογές αλλά φασισμός. Απλά ενημερώνω..

Στο συγκεκριμένο ο νουπουμπου έχει απόλυτο δίκιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

By the way, έτσι δημοκρατικά παίρνονται οι "αποφάσεις" για καταλήψεις:




Oι εικόνες αυτές δεν υπάρχουν πουθενά εκτός Ελλάδας...Τελείως εκτός πραγματικότητας οι άνθρωποι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,574 μηνύματα.
Δεν τον προγκίζω, αλλά δεν δέχομαι ανεπάγγελτα 20+ χρονα που συντηρούνται από τους γονείς τους και δεν έχουν βγάλει ποτέ 0.50 ευρώ μεροκάματο, δεν έχουν ιδέα από την αγορά εργασίας (παρά μόνο υποθέσεις και μεταφορά ειδήσεων από τρίτους) να μου κάνουν γενική κατήχηση για το "καλύτερο μέλλον όλων μας". Πώς ξέρουν ποιο είναι το καλύτερο μέλλον ...το δικό μου, από τη στιγμή που δεν με γνωρίζουν προσωπικά τι θέλω από τη ζωή μου και πως θέλω να είναι το Πανεπιστήμιο;
ε τωρα που ειναι 20 εχει την δυναμη και ανιδιοτέλεια να το κανει ...αμμα πιασει δουλεια αστα.
Ε να μη σου πει οπως τα καταλαβαινει.. ε κλεισε τα αυτια σου ή αμα θες πηγαινε και εσυ και πες τα αναποδα

βαλε και πικακιδα

1706090364679.png

 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
ι ανιδιοτέλεια να το κανει ...αμμα πιασει δουλεια αστα.
Άραγε και εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι ότι όλα αυτά είναι φαντασιώσεις ενός εξωπραγματικού κόσμου που με την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα αυτοδιαλύονται.

Ευχαριστώ πολύ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
ε τωρα που ειναι 20 εχει την δυναμη και ανιδιοτέλεια να το κανει ...αμμα πιασει δουλεια αστα.
Ε να μη σου πει οπως τα καταλαβαινει.. ε κλεισε τα αυτια σου ή αμα θες πηγαινε και εσυ και πες τα αναποδα

βαλε και πικακιδα


1706091071172.png


Val Pusteria Italy
 

The_New_Napoleon

Νεοφερμένος

Ο The_New_Napoleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εμείς σήμερα στο πανεπιστήμιο μου έχουμε Γενική Συνέλευση. Θα ζητήσουμε για την νέα νομοθεσία για τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμιο. Από ότι έχω καταλάβει δεν θα ψηφιστεί κάτι για Κατάληψη του Πανεπιστημίου λόγω μικρής υποστήριξης από τους φοιτητές να πάρουν μέρος στην Κατάληψη. Όποτε μάλλον θα ψηφήσουμε μόνο ποια θα είναι η στάση του συλλόγου απέναντι σε αυτή την νομοθεσία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,574 μηνύματα.
Ωραιο μερος ...ανοιγει το μυαλο σου

βαλε και μια προτροπη

1706091327357.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμείς σήμερα στο πανεπιστήμιο μου έχουμε Γενική Συνέλευση. Θα ζητήσουμε για την νέα νομοθεσία για τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμιο. Από ότι έχω καταλάβει δεν θα ψηφιστεί κάτι για Κατάληψη του Πανεπιστημίου λόγω μικρής υποστήριξης από τους φοιτητές να πάρουν μέρος στην Κατάληψη. Όποτε μάλλον θα ψηφήσουμε μόνο ποια θα είναι η στάση του συλλόγου απέναντι σε αυτή την νομοθεσία.
Ναι να συζητησεται..το πιο σημαντικο ειναι η συμμετοχη.
ε υπαρχουν και σχολες που δεν καταλαμβανουν πχ Ιατρικη απθ, Γεωπονικο Βολου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Mπορείς να μου αναφέρεις ένα επίτευγμα του ΚΚΕ ή της εν γένει αριστεράς στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; Ακόμη και επιστημονικό επίτευγμα. Εκτός από την ρύπανση με τις εφημερίδες, τα τραπεζάκια και την φραπεδοφιλοσοφία τι ακριβώς έχει προσφέρει το "φοιτητικό" κίνημα; Γιατί δουλευόμαστε μεταξύ μας;

Το καλύτερο αύριο το ορίζω με τις επιλογές μου. Δεν περιμένω κανέναν γραφικό να μου ορίσει κάτι για το οποίο δεν ξέρει την προσωπική μου επιλογή αλλά ούτε και εμένα προσωπικά.
Εγώ θα σου πω ότι μπορείς να τα ψάξεις και μόνος σου όλα αυτά. Επειδή πιστεύω 1000% στον συνδικαλισμό και για τον χώρο σπουδών και για τον χώρο που κάποιος εργάζεται, θα σου πω ότι το ΚΚΕ συγκεκριμένα που λες έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να οργανώσει κινητοποιήσεις και στο να σπάσει τον φόβο σε ανθρώπους εργαζόμενους ή φοιτητές που θέλουν να αντιδράσουν σε όλον αυτόν τον παραλογισμό αλλά δεν μπορούν από μόνοι τους ως μονάδες. Σε όλες τις μεγάλες φοιτητικές κινητοποιήσεις τουλάχιστον για την ΚΝΕ μπορώ να πω ότι ήταν μπροστά και σε πολλές περιπτώσεις τα μέλη του πείθουν και κόσμο να συμμετέχει.

Εσύ βέβαια μπορεί να μην θεωρείς επίτευγμα το ότι πχ δεν ιδιωτικοποιήθηκε η εκπαίδευση, αλλά απ' όσο φαίνεται η φοιτητική νεολαία δεν πολυψήνεται για την περαιτέρω υποβάθμιση των σχολών ή την επιβολή διδάκτρων με τον χ y τρόπο.

Τώρα, υπάρχουν και αρνητικά στον συγκεκριμένο χώρο και έχω κι εγώ άπειρα να σου πω που αν αρχίσουμε να μιλάμε θα τελειώσουμε σε μερικά χρόνια... Όμως αυτό που δεν έχετε καταλάβει ορισμένοι εδώ μέσα και χώνετε σα να μην υπάρχει αύριο είναι ότι μας ενδιαφέρει η καλυτέρευση των σπουδών μας και των συνθηκών εργασίας. Με βάση αυτό ρε φίλε τι να σου πω, εγώ αυτές τις παρατάξεις που τρέχουν και νοιάζονται για τα ζητήματα που μας αφορούν δεν θα κάτσω να τις περάσω από κόσκινο... Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε και σε όλα!

Θα πρέπει να είμαστε ενεργοί στον φοιτητικό σύλλογο και να πιστεύουμε ότι μπορούμε να πιέσουμε να μην εφαρμοστούν αντιδραστικές μεταρρυθμίσεις και όχι μόνο αυτό..! Αλλά να διεκδικήσουμε εργαστήρια με επαρκή υλικοτεχνική υποδομή, διδάσκοντες στα εργαστήρια επί πληρωμή (γιατί με τις συμβάσεις της πλάκας έχει τα δίκια του το συγκεκριμένο προσωπικό να μην ψήνεται να κάνει μαθηματάρα...), να διεκδικήσουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα οι μηχανικοί του ΠΑΔΑ που στο εξωτερικό είμαστε ισάξιοι αλλά το εσωτερικό μας εμπαίζει χρόνια, να διεκδικήσουμε αύξηση του ΑΕΠ για την παιδεία να έχουμε εξοπλισμό για έρευνα στα πανεπιστήμια (αλλά και νέους επιστήμονες να δουλέψουν ως ερευνητές), να δημιουργηθούν φοιτητικές εστίες (στο ΠΑΔΑ δεν έχουμε) και να είναι σε καλή κατάσταση κλπ... Για όλα αυτά μακάρι να μπορούσε ο κόσμος από μόνος του να ενωθεί και να τα διεκδικήσει. Ιστορικά τουλάχιστον αυτό δεν έγινε ποτέ. Πάντα χρειαζόταν η πιο οργανωμένη δράση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

By the way, έτσι δημοκρατικά παίρνονται οι "αποφάσεις" για καταλήψεις:
Εφόσον βγήκε αυτό το πλαίσιο ποιο είναι το πρόβλημά σου γερμανοτσολιά μου?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

By the way, έτσι δημοκρατικά παίρνονται οι "αποφάσεις" για καταλήψεις:
Έλα πάρε λίγο από Μηχανικούς ΠΑΔΑ και χαλάρωσε λιγάκι..
2_.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν τον προγκίζω, αλλά δεν δέχομαι ανεπάγγελτα 20+ χρονα που συντηρούνται από τους γονείς τους και δεν έχουν βγάλει ποτέ 0.50 ευρώ μεροκάματο, δεν έχουν ιδέα από την αγορά εργασίας (παρά μόνο υποθέσεις και μεταφορά ειδήσεων από τρίτους) να μου κάνουν γενική κατήχηση για το "καλύτερο μέλλον όλων μας". Πώς ξέρουν ποιο είναι το καλύτερο μέλλον ...το δικό μου, από τη στιγμή που δεν με γνωρίζουν προσωπικά τι θέλω από τη ζωή μου και πως θέλω να είναι το Πανεπιστήμιο;
Φίλε μου έπεσες στην περίπτωση όμως... Αλήθεια πόσες πιθανότητες είχες ? Νομίζω ελάχιστες... Καλά κάνεις και δεν δέχεσαι ανεπάγγελτα 20χρονα κλπ κλπ.. γιατί αυτά που γράφω τα υποστηρίζω στην πράξη. Εδώ και κάποια χρόνια δεν συντηρούμαι από γονείς μιας και σπουδάζω 2η σχολή και δουλεύω ταυτόχρονα για να πληρώνω τα νοίκια και τα ρέστα σε αυτή την σουρεαλιστική κατάσταση... Σε αυτό λοιπόν το βίωμα βασίζεται η άποψη που έχω για το καλύτερο μέλλον και του Πανεπιστημίου και της κοινωνίας - οικονομίας.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Στην εταιρία που εργάζομαι έχουμε φοιτητές που στα πλαίσια των σπουδών τους κάνουν πρακτική. Πέτυχα σήμερα μια συζήτηση και έλεγαν
"Στη σχολή μου αποφάσισαν κατάληψη, θα χάσουμε εξεταστική κλπ".
Τους ρώτησα "Αφού δε θέλατε κατάληψη εσείς, πήγατε να ψηφίσετε κατά στη συνέλευση;"
Η απάντηση ήταν "Ε δεν ασχολούμαι με τα κόμματα".

Οπότε, η απόφαση για κατάληψη στις σχολές πάρθηκε μέσα από ψηφοφορία ΓΣ. Αν δεν πάει κάποιος να ψηφίσει υπερ ή κατά στην προκειμένη περίπτωση, ας μη κλαίγεται.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Στην εταιρία που εργάζομαι έχουμε φοιτητές που στα πλαίσια των σπουδών τους κάνουν πρακτική. Πέτυχα σήμερα μια συζήτηση και έλεγαν
"Στη σχολή μου αποφάσισαν κατάληψη, θα χάσουμε εξεταστική κλπ".
Τους ρώτησα "Αφού δε θέλατε κατάληψη εσείς, πήγατε να ψηφίσετε κατά στη συνέλευση;"
Η απάντηση ήταν "Ε δεν ασχολούμαι με τα κόμματα".

Οπότε, η απόφαση για κατάληψη στις σχολές πάρθηκε μέσα από ψηφοφορία ΓΣ. Αν δεν πάει κάποιος να ψηφίσει υπερ ή κατά στην προκειμένη περίπτωση, ας μη κλαίγεται.
Σωστό αυτό, βέβαια πολλές φορές υπάρχει η παρανόηση ότι η γενική συνέλευση γίνεται για το εάν θα γίνει ή όχι κατάληψη. Καλό θα είναι να διαβάζονται ποια είναι τα θέματα... Στις περισσότερες γενικές συνελεύσεις που έγιναν αυτή την περίοδο συζητήθηκε κυρίως η αναθεώρηση του άρθρου 16 και τι πρακτικά αυτό σημαίνει για τα Δημόσια Πανεπιστήμια, τους ταξικούς διαχωρισμούς που δημιουργούνται, την περαιτέρω υποβάθμιση της Δημόσιας εκπαίδευσης, την στροφή προς την επιβολή διδάκτρων κλπ... Αυτή είναι η κύρια διαδικασία μιας γενικής συνέλευσης. Το αν θα γίνει ή όχι κατάληψη είναι απλώς μία ψήφιση στο τέλος της συνέλευσης ανάλογα ποιο πλαίσιο θα βγει. Άρα αν είναι να έρθει ένας φοιτητής για να ψηφίσει μόνο δλδ για 10 λεπτά στο τέλος, καλύτερα ας κάτσει σπίτι του, δεν έχει αξία εκτός αν είναι τέρμα ενημερωμένος και κατασταλαγμένος κάτι που δεν ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις λόγω της πολυφορεμένης απολιτικοποίησης που είναι της μόδας για κάποιον λόγο τις τελευταίες δεκαετίες...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,628 μηνύματα.
Oι εικόνες αυτές δεν υπάρχουν πουθενά εκτός Ελλάδας...Τελείως εκτός πραγματικότητας οι άνθρωποι.
Υπερβάλλεις και είσαι και Γερμανία. Εγώ έχω προλάβει κατάληψη σε πολυτεχνείο της Γερμανίας και πορεία.
Το Νοέμβριο του 23' είχαν απεργήσει μέχρι και οι καθηγητές μας και οι φοιτητές κάναμε πορεία και κλείσαμε τα εργαστήρια

Τον τελευταίο χρόνο ξέρω για καταλήψεις/απεργίες σε ΗΠΑ και Βρετανία

Σαν Ντιέγκο και Σέφιλντ.



Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην εταιρία που εργάζομαι έχουμε φοιτητές που στα πλαίσια των σπουδών τους κάνουν πρακτική. Πέτυχα σήμερα μια συζήτηση και έλεγαν
"Στη σχολή μου αποφάσισαν κατάληψη, θα χάσουμε εξεταστική κλπ".
Τους ρώτησα "Αφού δε θέλατε κατάληψη εσείς, πήγατε να ψηφίσετε κατά στη συνέλευση;"
Η απάντηση ήταν "Ε δεν ασχολούμαι με τα κόμματα".
Έπρεπε να μοιράσεις και μπινελίκι.
 
Top