Φοιτητικές Καταλήψεις

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ειναι ντροπη μια μικρη μειοψηφια ΣυριζοΚνιτων να κανει οτι θελει στα Πανεπιστημια και να κρατα ομηρους ολους τους φοιτητες!!Επιτελους το κρατος θα πρεπει να λαβει μετρα προς ολους αυτους τους κυριους!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ειναι ντροπη μια μικρη μειοψηφια ΣυριζοΚνιτων να κανει οτι θελει στα Πανεπιστημια και να κρατα ομηρους ολους τους φοιτητες!!Επιτελους το κρατος θα πρεπει να λαβει μετρα προς ολους αυτους τους κυριους!!


Είμαι χαρούμενος που υπάρχουν πολλά σοβαρά άτομα τα οπόια δεν θέλουν καταλήψεις κτλ.

Πριν λίγες ώρες ολοκληρώθηκε το πανηγύρι στα Προπύλαια!Μερικα χιλιάδες αριστερά σκύβαλα-τεμπέληδες που δεν ξέρουν τι πάει να πει διάβασμα και πανεπιστήμιο αγωνίστηκαν για τα δικαίωμα τους!!!!

Δείτε μούρες στην εικόνα!:rofl:
https://www.protothema.gr/greece/article/936220/sullalitirio-foititon-to-mesimeri-sta-propulaia/AMP/


Πιστεύω τώρα που τελείωσε το πανηγύρι των Κουμμουνιστων να ανοίξουν τα πανεπιστήμια έτσι ώστε τα παιδιά που διαβάζουμε και θελουμε πτυχίο να μπορέσουμε να κάνουμε μάθημα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το καλύτερο πράγμα που μπορώ να κάνω όταν έχουμε για 3η σερί χρονιά κατάληψη στην Ξάνθη είναι να ασχοληθώ με ονλάιν υλικό τύπου https://ocw.mit.edu/index.htm και άλλα σχετικά, για να ξεφύγει το μυαλό σου από τη θλιβερή κατάντια των ελληνικών Πανεπιστημίων.

Έχει τέλεια βίντεο και πολλές διαλέξεις με έχουν βοηθήσει γενικά στην πορεία μου. Η γραμμική άλγεβρα, πολυμετάβλητη ανάλυση, διανυσματικός λογισμός και διαφορικές εξισώσεις είναι από τις καλύτερες διαλέξεις ever σε μαθηματική διδασκαλία. Ας πούμε οι κομματικοί φοιτητοπατέρες θα μπορούσαν να απαιτήσουν τέτοιας ποιότητας διαλέξεις ή τουλάχιστον αναβάθμιση αλλά ας είναι καλά που η Φώφη, ο Κούλης,... έχουν ανοιχτό το μαγαζί τους. Ώρες-ώρες έχω απορία για τον στόχο των Ελληνικών Πανεπιστημίων. Τι ακριβώς παιδεία παρέχουν;

Ειναι ντροπη μια μικρη μειοψηφια ΣυριζοΚνιτων να κανει οτι θελει στα Πανεπιστημια και να κρατα ομηρους ολους τους φοιτητες!!Επιτελους το κρατος θα πρεπει να λαβει μετρα προς ολους αυτους τους κυριους!!

Όχι Jim. :) Το κράτος αν σοβαρέψει, θα πρέπει το 80% όσων ασχολούνται με την πολιτική με το ένα ή άλλο τρόπο να οδηγηθούν στην ανεργία. Οι φοιτητές και τα μαθήματα ήταν πάντα μια "κομματική εξαγγελία" και ανώνυμη στατιστική για τους "αιώνιους".
 

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δεν έγιναν μαθήματα τελικά? Γιατί σήμερα δεν έβαλαν ανακοίνωση όπως την προηγούμενη φορα


όχι Χρίστο σήμερα δεν έγιναν μαθήματα. Έβγαλε απόφαση ο Φοιτητικός Σύλλογος και το ανέβασαν και στα φοιτητικά νέα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Πριν λίγες ώρες ολοκληρώθηκε το πανηγύρι στα Προπύλαια!Μερικα χιλιάδες αριστερά σκύβαλα-τεμπέληδες που δεν ξέρουν τι πάει να πει διάβασμα και πανεπιστήμιο αγωνίστηκαν για τα δικαίωμα τους!!!!

Δείτε μούρες στην εικόνα!:rofl:
https://www.protothema.gr/greece/article/936220/sullalitirio-foititon-to-mesimeri-sta-propulaia/AMP/


Πιστεύω τώρα που τελείωσε το πανηγύρι των Κουμμουνιστων να ανοίξουν τα πανεπιστήμια έτσι ώστε τα παιδιά που διαβάζουμε και θελουμε πτυχίο να μπορέσουμε να κάνουμε μάθημα.


Κριτική όχι πάνω στις ιδέες/απόψεις αλλά με βάση την εμφάνιση, συγχαρητήρια, ποιος είπαμε έχει iq 30 ;

Εσύ δεν είσαι που μας ρώταγες πότε να δώσεις τα τελευταία σου μαθήματα; Πώς να δομήσεις το τελευταίο σου έτος;
Αν, λόγω καταλήψεων, επιμηκυνθεί το πρόγραμμα διδασκαλίας και το πρόγραμμα εξεταστικής, θα είσαι οκ; Επίσης, σκέψου παιδιά που θέλουν να ολοκληρώσουν το πτυχίο τους, να φύγουν έξω, να μπουν στρατό, να γυρίσουν στην περιοχή από όπου προέρχονται, ώστε να μην πληρώνουν νοίκι...

Μήπως, αντί για παράνομες καταλήψεις, οι διαφωνούντες να κάνουν αποχή από τα μαθήματα, δίχως να ενοχλούν τους υπόλοιπους; Αν είναι τόσο μαζικό το "κίνημα", θα δημιουργηθεί μεγαλύτερο πρόβλημα στην κυβέρνηση. ;)


Συγγνώμη αυτό με την αποχή το σκέφτηκες πολύ για να το γράψεις; Και τι είναι τα πανεπιστήμια, σχολεία που παίρνουν απουσίες όταν κάνουν αποχή; Τίποτα δε θα γίνει έτσι..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Κριτική όχι πάνω στις ιδέες/απόψεις αλλά με βάση την εμφάνιση, συγχαρητήρια, ποιος είπαμε έχει iq 30 ;


Οι αριστεροί!Ποιες είναι οι απόψεις αυτών είπαμε;;;

Επίσης είναι το λιγότερο γελοίο να υποστηρίζει ένα άτομο την κατάληψη στα πανεπιστήμια ενώ δεν είναι καν φοιτητής.Ξερεις φίλε εσυ πήρες το πτυχίο σου (και μπράβο) όμως κάτσε και σκεψου ποσά μαθήματα μένουν πίσω.Ειδη εμείς χάσαμε μια πρόοδο στην οικονομία και μια εργασία στην στατιστική.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Οι αριστεροί!Ποιες είναι οι απόψεις αυτών είπαμε;;;

Επίσης είναι το λιγότερο γελοίο να υποστηρίζει ένα άτομο την κατάληψη στα πανεπιστήμια ενώ δεν είναι καν φοιτητής.Ξερεις φίλε εσυ πήρες το πτυχίο σου (και μπράβο) όμως κάτσε και σκεψου ποσά μαθήματα μένουν πίσω.Ειδη εμείς χάσαμε μια πρόοδο στην οικονομία και μια εργασία στην στατιστική.


Ενώ το να γκρινιάζεις από την καρέκλα του υπολογιστή σου για τις καταλήψεις που γίνονται και να μην πηγαίνεις να ψηφίσεις, είναι πολύ λογικό. Δικαιούμαι να έχω άποψη ως πολίτης αυτής της χώρας, ναι είμαι 100% κατά του νομοσχεδίου(ειδικά για το ν+2 και τις διαγραφές φοιτητών) και ο μόνος τρόπος να αλλάξει αυτό είναι μαζικές καταλήψεις και κινητοποιήσεις. Πρώτη φορά τα ακούς αυτά; Κι εσένα ποιες είναι οι απόψεις σου, ψωμί ελιά και κώτσο βασιλιά, οι πρόσφυγες πίσω στις πατρίδες τους, ζήτω ο Κούλης κι ο κώλος μας να ναι καλά. Ο ορισμός του παρτάκια δηλαδή που αδιαφορεί για τους υπόλοιπους..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ενώ το να γκρινιάζεις από την καρέκλα του υπολογιστή σου για τις καταλήψεις που γίνονται και να μην πηγαίνεις να ψηφίσεις, είναι πολύ λογικό. Δικαιούμαι να έχω άποψη ως πολίτης αυτής της χώρας, ναι είμαι 100% κατά του νομοσχεδίου(ειδικά για το ν+2 και τις διαγραφές φοιτητών) και ο μόνος τρόπος να αλλάξει αυτό είναι μαζικές καταλήψεις και κινητοποιήσεις. Πρώτη φορά τα ακούς αυτά;


Επειδή άρχισες πάλι να λες βλακείες,να σε ενημερώσω ότι στην δεύτερη ψηφοφορία πήγα και ψήφισα να μην κλείσει το πανεπιστήμιο.Οταν μιλάς για μαζικές καταλήψεις καλύτερα να βάλεις μέσα στο μυαλό σου (που ελπίζω ότι υπάρχει) το ποσά μαθήματα χάνουμε,ξέρω ότι οι αριστεροί δεν είστε και πολύ της εργασίας όμως δεν σας δίνει κανένα δικαίωμα αυτό να μπλοκάρετε όλα τα πανεπιστήμια.Να φανταστώ τα μαθήματα που θα χαθούν θα πας να τα δώσεις εσυ;Όχι αλλά από την καρέκλα του υπολογιστή όπως λες και εσυ είναι ωραίο να κάνουμε τους ψευτοεπαναστάτες και να χαιρόμαστε που οι άλλοι χάνουν μαθήματα.


Να φανταστώ για να είσαι κατά του νομοσχεδίου έχεις διαβάσει και τι λέει ε;
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Επειδή άρχισες πάλι να λες βλακείες,να σε ενημερώσω ότι στην δεύτερη ψηφοφορία πήγα και ψήφισα να μην κλείσει το πανεπιστήμιο.Οταν μιλάς για μαζικές καταλήψεις καλύτερα να βάλεις μέσα στο μυαλό σου (που ελπίζω ότι υπάρχει) το ποσά μαθήματα χάνουμε,ξέρω ότι οι αριστεροί δεν είστε και πολύ της εργασίας όμως δεν σας δίνει κανένα δικαίωμα αυτό να μπλοκάρετε όλα τα πανεπιστήμια.Να φανταστώ τα μαθήματα που θα χαθούν θα πας να τα δώσεις εσυ;Όχι αλλά από την καρέκλα του υπολογιστή όπως λες και εσυ είναι ωραίο να κάνουμε τους ψευτοεπαναστάτες και να χαιρόμαστε που οι άλλοι χάνουν μαθήματα.


Να φανταστώ για να είσαι κατά του νομοσχεδίου έχεις διαβάσει και τι λέει ε;


Ναι, το έχω διαβάσει σε αντίθεση με σένα. Καταλήψεις και πολύ μεγάλες μάλιστα έγιναν το 2006-2007 και δε χάθηκε κανένα εξάμηνο κι έτσι η κυβέρνηση αναγκάστηκε να αφήσει ψηφισμένο νόμο στα χαρτιά. Επίσης, ψηφίζεται σύντομα και η ισοτίμηση των κολλεγίων με τα δημόσια πανεπιστήμια, όπου αυτός που πιθανότατα πάτωσε στις πανελλήνιες και δεν έχει ανοίξει βιβλίο, θα έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με σένα, μόνο και μόνο επειδή βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη. Συμφωνείς με αυτό; Α και καλό είναι να κοιτάμε λίγο πέρα από τον εαυτό μας και το μικρόκοσμό μας, αλλά για σένα αυτά είναι ψιλά γράμματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ναι, το έχω διαβάσει σε αντίθεση με σένα. Καταλήψεις και πολύ μεγάλες μάλιστα έγιναν το 2006-2007 και δε χάθηκε κανένα εξάμηνο κι έτσι η κυβέρνηση αναγκάστηκε να αφήσει ψηφισμένο νόμο στα χαρτιά. Επίσης, ψηφίζεται σύντομα και η ισοτίμηση των κολλεγίων με τα δημόσια πανεπιστήμια, όπου αυτός που πιθανότατα πάτωσε στις πανελλήνιες και δεν έχει ανοίξει βιβλίο, θα έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με σένα, μόνο και μόνο επειδή βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη. Συμφωνείς με αυτό; Α και καλό είναι να κοιτάμε λίγο πέρα από τον εαυτό μας και το μικρόκοσμό μας, αλλά για σένα αυτά είναι ψιλά γράμματα.


Γιατί είναι κακό να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια και να έχουν την ίδια αξία με τα δημόσια;Γιατί δεν συμφέρει την αριστερά εκτρώματα;Επισης όταν λες ότι δεν θα χαθεί το εξάμηνο καλύτερα να ενημερώνεσαι καλύτερα ένα τέτοιο παράδειγμα είναι η φιλοσοφική που το 2014 μετά από 2 μήνες κατάληψη έχασε ένα ολόκληρο εξάμηνο.

Ναι εγώ σκέφτομαι μόνο το εαυτό μου,ενώ οι αριστεροί που σε κάθε σχολή έκλεισαν 20-30 άτομα την σχολή χωρίς να ρωτήσουν αν συμφωνεί η πλειοψηφία είναι καλοί και σέβονται το κοινό καλό!!!Τα παραμυθάκια αυτά δεν πιάνουν σε εμένα φίλε.Ηρθες εδώ βραδιάτικα να κανείς τον τιμητή χωρίς να είσαι καν φοιτητής.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί είναι κακό να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια και να έχουν την ίδια αξία με τα δημόσια;Γιατί δεν συμφέρει την αριστερά εκτρώματα;Επισης όταν λες ότι δεν θα χαθεί το εξάμηνο καλύτερα να ενημερώνεσαι καλύτερα ένα τέτοιο παράδειγμα είναι η φιλοσοφική που το 2014 μετά από 2 μήνες κατάληψη έχασε ένα ολόκληρο εξάμηνο.

Ναι εγώ σκέφτομαι μόνο το εαυτό μου,ενώ οι αριστεροί που σε κάθε σχολή έκλεισαν 20-30 άτομα την σχολή χωρίς να ρωτήσουν αν συμφωνεί η πλειοψηφία είναι καλοί και σέβονται το κοινό καλό!!!Τα παραμυθάκια αυτά δεν πιάνουν σε εμένα φίλε.Ηρθες εδώ βραδιάτικα να κανείς τον τιμητή χωρίς να είσαι καν φοιτητής.


Δε λέει πανεπιστήμια κολέγια λέει.
Κολέγια στην Ελλάδα είναι αμφιβόλου ποιότητας
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Δε λέει πανεπιστήμια κολέγια λέει.
Κολέγια στην Ελλάδα είναι αμφιβόλου ποιότητας


Από την στιγμή που τα δημόσια πανεπιστήμια θα υπάρχουν δεν βλέπω τον λόγο να κάνουν παράπονα οι αριστεροί.Αλλα ο λόγος είναι ένας:Να χάσουμε μάθημα.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γιατί είναι κακό να υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια και να έχουν την ίδια αξία με τα δημόσια;Γιατί δεν συμφέρει την αριστερά εκτρώματα;Επισης όταν λες ότι δεν θα χαθεί το εξάμηνο καλύτερα να ενημερώνεσαι καλύτερα ένα τέτοιο παράδειγμα είναι η φιλοσοφική που το 2014 μετά από 2 μήνες κατάληψη έχασε ένα ολόκληρο εξάμηνο.

Ναι εγώ σκέφτομαι μόνο το εαυτό μου,ενώ οι αριστεροί που σε κάθε σχολή έκλεισαν 20-30 άτομα την σχολή χωρίς να ρωτήσουν αν συμφωνεί η πλειοψηφία είναι καλοί και σέβονται το κοινό καλό!!!Τα παραμυθάκια αυτά δεν πιάνουν σε εμένα φίλε.Ηρθες εδώ βραδιάτικα να κανείς τον τιμητή χωρίς να είσαι καν φοιτητής.


Είσαι τόσο άσχετος που αγνοείς ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν(ευτυχώς για μένα)ακόμη ιδιωτικά πανεπιστήμια και μιλάμε για κολλέγια(κέντρα ελευθέρων σπουδών), παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, αμφιβόλου ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Η πλειοψηφία Φώτη αποφασίζει στις γενικές συνελεύσεις, προφανώς εσύ εννοείς ότι θα ήθελες να ψηφίζεις από το σπίτι σου, οκ, ο καθένας όπως βολεύεται.. Πάντως στη φιλοσοφική Αθηνών ψήφισαν πάλι κατάληψη, οπότε η κινδυνολογία δεν έπιασε τόπο.

Από την στιγμή που τα δημόσια πανεπιστήμια θα υπάρχουν δεν βλέπω τον λόγο να κάνουν παράπονα οι αριστεροί.Αλλα ο λόγος είναι ένας:Να χάσουμε μάθημα.


Ούτε που καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος τι λες, κρίμα..
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Από την στιγμή που τα δημόσια πανεπιστήμια θα υπάρχουν δεν βλέπω τον λόγο να κάνουν παράπονα οι αριστεροί.Αλλα ο λόγος είναι ένας:Να χάσουμε μάθημα.


Τι λογική είναι αυτή; Είπες για ιδιωτικά πανεπιστήμια ενώ σου είπε για κολλέγια.
Μάθε τι είναι αυτό με τα κολλέγια είναι το μόνο που διαφωνώ με την κεραμέως.
Δεν είναι να έρθουν ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα. Φώτη το Σύνταγμα το γνωρίζεις;
 

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Πάντως η ισοτιμία των ελληνικών Πανεπιστήμιων αει με μερικά κολέγια ειναι ένα βήμα προς την ιδιοτικοποιηση των δημοσίων αει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top